Nieuw Amerikaansche Ambassade krijgt opdracht stappen te doen inzake de Martin Behrmann HET NEDERLANDSCHE VOLK MOET WEER GAAN SPAREN Ryan eischt schadevergoeding van tien millioen dollars CONFERENTIE VAN MOSKOU GEOPEND AMERIKAANSCHE STEUN aan Griekenland en Turkije? Voor Alkmaar en omgeving %J «S* THANS 'N SCHRIFTELIJK PROTEST VAN WASHINGTON TE DEN HAAG Demarcatielijn Medan Ook een beroep op Mac Arthur Toestand in op de agenda Wanneer aanvang der competitie? Moet Grieksche Koning aftreden? De Willem Barendsz naar Nederland De staking der Belgische winkeliers Voorposten tegen den marsch van het communisme Instelling van een Nationalen Spaarraad en uitgifte van Rijksspaarbrieven Engelsch belang bij Indonesië HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e editie- 30 ct. J No ordhollandsch Dacrblad DINSDAG 11 MAART 1947 Vondel 42e JAARGANG - NUMMER 11173 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank UET AMERIKAANSCHE MINISTERIE VAN BUI- TENLANDSCHE ZAKEN heeft den Amerikaan- schen zaakgelastigde te Den Haag, Webb Benton, opdracht gegeven persoonlijk bij het Nederlandsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken een schriftelijk protest in te dienen tegen de op 29 Januari 1947 door de Nederlandsch-lndische Regeering genomen maat regelen tot beperking van den handel. Voorts is medegedeeld, dat de Amerikaansche Ambassade te Den Haag geïnstrueerd is onmiddellijk stappen te ondernemen in de zaak van de „Martin Behrman". Een woordvoerder van hel Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken bracht in verband met het schrifte lijk protest van de Amerikaan sche regeering in herinnering dat de Ver. Staten op 5 Maart een mondeling protest hadden ingediend legen de door de Neder)..Indische regeering ge nomen maatregelen, welke in Amerika beschouwd worden als een beperking van den handel. Dit protest was gevolgd op de inbeslagneming van het Amerikaansche vrachtschip Martin Behrman in de haven van Cheribon. De heer James Ryan, direc teur en rechtskundig adviseur van de Isbrandtsen-lijn heeft meegedeeld, dat hij een claim van tien millioen Amerikaan sche dollars bjj de Ned. Indische regeering heeft ingediend. Een officieel document is gezonden aan dr.'Van Mook en alle auto riteiten, die met de Martin Behrmannkwestie te maken hebben. In het document wordt o.m. ge- eischt de oogenblikkelijke teruggave van de reeds geloste lading, vrijla ting van het schip en het vrijgeven van de op het schip nog aanwezige lading. Dit moet binnen vierentwin- bij De republikeinsche delegatie te Medan heeft de bestaande demarcatielijn geaccepteerd, met uitzondering van een de tail. Dit punt is voorgelegd aan de autoriteiten op Java. Op 14 Maart zullen de republikeinsche troepen zich twee km. achter de demarcatielijn terugtrekken. Ook te Palembang is overeen komst bereikt: de demarcatie lijn is aanvaard, zooals deze op 17 Januari door den Neder- landschen commandant is voor gesteld. Wel hebben zich in den Palembang-sector eenige onbe langrijke incidenten voorge daan, waarbij geen slachtoffers zijn gevallen. In Zuid-Celebes hebben zich eenige bendeleiders bij de auto riteiten gemeld. Te amarinda zijn drie personen gearresteerd, onder wie een bendeleider. Bij een treffen tusschen de politie en een bende in de omgeving van Balik-Papan is een bende leider gedood. tig uur geschieden. Gebeurt dit niet, dan dient de Isbrandtsen namens zichzelf en alle belanghebbenden een eisch tot schadevergoeding ten bedrage van tien millioen Ameri kaansche dollars in, om. omvatten de de volledige waarde van de „Martin Behrmann", de volledige waarde van de lading, vrachtkosten, verzekeringspremies, commissie van de Isbrandtsen maatschappij en de schade, door kapitein en bemanning geleden. Het Fransche persbureau AFP deelt nog mede, dat volgens de ver klaringen van James Ryan de Ned. Indische regeering ook van de be langhebbende Indonesiërs eischen tot schadevergoeding zou kunnen tegemoetzien Tenslotte heeft de heer Ryan bevestigd, dat de Neder landsche autoriteiten den kapitein van de „Martin Behrmann" van zijn commando hebben ontheven, hier mede de officieele Nederlandsche verklaring van gisteren tegenspre kend. Ryan protesteerde bovendien tegen het gebruik van Japansche krijgsgevangenen bij het lossen van de Behrmann. Aneta verneemt van gezagheb bende Nederlandsche kringen dat de eisch van James Ryan tot schade vergoeding van 10 millioen dollar alleen in behandeling kan worden genomen, indien de landrechter de geheele inbeslagneming door het beheersinstituut voör onwettig en van nul en geener waarde verklaart. Indien echter de inbeslagneming voor wettig wordt verklaard, kun nen geen eischen tot schadevergoe ding in behandeling worden geno men. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat James Ryan een tele gram naar Generaal MacArthur heeft gezonden, waarin hij hem in kennis stelt van het feit, dat de Ne derlanders voor het lossen varv een Amerikaansch schip gebruik maken van Japansche krijgsgevangenen. Hij verzoekt generaal Mac Arthur te bewerkstelligen, dat de Japanneezerr onmiddellijk naar huis terugkeeren, overeenkomstig de beloften van de Nederlanders en de bepalingen van Potsdam, aldus besluit het telegram. De eerste vergadering van de Groote Vier te Moskou is gis terenmiddag om drie uur Ne derlandsche tijd begonnen. Molotoj verwelkomde de de legaties met een kort woord, waarop Bevin aan Molotoj verzocht de eerste vergade ring te presideeren. Deze vol deed aan het verzoek en sprak de hoop uit, dat de andere ministers zich om beurten met het voorzitterschap wil den belasten. Molotof zeide, dat de verga dering zich geenszins voor een lichte taak geplaatst ziet, doch dat er een goede basis voor samenwerking bestaat. In de eerste plaats zijn er de histo rische besluiten van Jalta en Potsdam. Verder hebben de plaatsvervangers te Londen de geallieerde bestuursraad in Duitschland veel en nuttig werk verricht door het noodige materiaal te verzamelen en de aanbevelingen op te stellen. Op verzoek van Molotof be sloot men, in principe den toe stand in China te zullen bespre ken. Dit sluit aan op de beslis sing van de groote drie tijdens de bijeenkomst te Moskou in December 1945 om de democra tische ontwikkeling van een vereenigd China aan te moedi gen. Marshall verzocht het op de agenda plaatsen van de kwestie van de beperking der geallieer de bezettingstroepen in geheel Europa, zooals reeds voorgesteld De dagalijksche stroom van vluchtelingen uit het republikeinsche gebied blijft aanhouden, ondanks het strenge verbod der Repu blikeinsche autoriteiten, en geregeld komen de bewoners, ge dreven door den honger, in groepjes naar de Nederlandsche stel lingen door. Een oud vrouwtje wordt van voedsel voorzien. door Byrnes te New York. Mo lotof vroeg, 24 uur uitstel. Mar shall zal vandaag zijn definitie ve antwoord geven omtrent China. Molotof herinnerde er aan, toen hij voorstelde China op de agenda te plaatsen dat in December 1945 was overeenge komen, dat er behoefte was aan een democratisch China, be ëindiging van den burgeroorlog, niet-inmenging in de Chinee- sche binnenlandsche aangele genheden en het zoo spoedig mogelijk terugtrekken in overeenstemming met de ver vulling van hun verplichtingen der geallieerde troepen Sindsdien, aldus Molotof, heeft de toestand in China niet veel verbetering getoond. Wisjinsky, onderminister van buitenlandsche zaken der Sow- j et-Unie, werd benoemd tot speciale plaatsvervanger voor Duitschland, ii> plaats van Goe- sef, die speciale plaatsvervanger voor Oostenrijk blijft. Te Lon den nam Goesef beide functies waar. Op voorstel van Bevin werd het rapport der financieele com missie voor Triest op de agenda geplaatst. Het Bondsbureau van den K.N.V.B. heeft geantwoord 01 de vraag wanneer men dach de competitie te kunnen hervat ten. Het antwoord luidde, da de velden zich over het algemeei in slechten toestand bevinden soms zit de vorst wel een metei den grond in. ADO heeft Zon dag getracht, met eigen leden, het veld van sneeuw vrij te ma ken, met het gevolg, dat he' terrein blank kwam te staan, aangezien het water nergens naar toe kan. Op het bondsbu reau neemt men aan, dat pas op 30 Maart a.s. een normale vol ledige competitie kan worden afgewerkt met de mogelijkheid dat op goede velden, vooral op de zandgronden, een week eer der kan worden gespeeld. Maai alles hangt af van de weersom standigheden. Alleen met droog voorjaarsweer en met veel zon kan een drastischen omzwaa' ten goede beteekenen Jhr. Mr. van Asch van Wijck overleden Zondagavond is in zijn woning te Doorn in den ouderdom van 67 jaar plotseling overleden het anti revolutionaire Eerste Kamerlid jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck Hij was ook wethouder van Doorn, De geheele wereld verheugt zich en viert feest ter gelegen heid van de geboorte van de kleindochter van de Koningin der Nederlanden, staat in Chi- neesche letterteekens geschre ven op de Oranjekleurige zijden oorkonde, welke namens de ge heele Chineesche gemeenschap van Indonesië aan den luite nant-gouverneur, dr. H. J. van Mook, werd aangeboden. ANP P. Volgens den democratischen se nator Taylor heeft Paul Porter, Truman's speciale vertegenwoor diger in Griekenland, in telegram men er bij het Witte Huis op aan gedrongen, dat de regeering der V. S. het aftreden van Koning Ge orge van Griekenland als voor waarde stellen voor hulp van de V. S. aan Griekenland. Deze mededeeling van Taylor heeft Dean Acheson waarnemend minister van buitenlandsche zaken per brief ontvangen. Taylor dringt êr op aan, alle 'telegrammen van Porter te publiceeren, voordat pre sident Truman zich Woensdag tot het congres richt. Volgens Porter vertegenwoordigd Koning George van Grieikenland slechts een kleine minderheid monarchisten en fascis ten. De Ned. Maatschappij voor de walvischvaart deelt mede, dat de tanker „Nacella" op 28 Februari j.l. van de vanggebie den in de zuidelijke ijszee naar Nederland is vertrokken met 'n lading traan van rond 5700 ton. Bovendien bevond zich op dit tijdstip rond 1800 ton aan boord van de „Willem Barendsz" die de vangst tot-het eind van het seizoen op 8 April a-s. voortzet. Brussel was een doode stad De oproep van de Belgische winkeliersvereenigingen om de zaken gedurende vier-en-twin- tig uur gesloten te houden, heeft succes gehad tenminste in dien zin, dat alle winkels, behalve dan de groote warenhuizen, hun deuren gesloten hielden. Want de stakers zelf beweren, dat deze proteststaking van een dag absoluut geen uitwerking zal hebben. De staking was bedoeld als de monstratie van protest tegen de fi nancieele en economische politiek van de regeerin®, in het bijzonder tegen de onlangs ingevoerde prijs verlagingen voor zekere eerste le vensbehoeften. Deze verlaging vari eert van vier tot vijftien procent. De winkeliers geven toe, dat prijs verlaging noodzakelijk was, doch beklagen zich er over, dat met hen geen overleg is gepleegd. Voorts eischt men, dat aan een prijsverla ging ook een herziening van omzet belasting en dergelijke gepaard zal gaan. De bioscopen staakten mede als blijk van sympathie Brussel was uitgestorven. In de omgeving van de regeeringsgebou- wen patrouilleerden de gendarmen, geweer over den schouder. Ook in de gebouwen van de „Societe Gene ral" krioelde het van de gewapende gendarmen. Het autoverkeer was indien mogelijk nog minder dan tij dens de bezetting. Ook de kranten kiosken waren gesloten. Alleen de apotheken en boekwinkels die ge specialiseerd zijn in tijdschriften waren open gebleven. Wee den on gelukkige die zichzelf niet scheert, hij moest den geheelen dag met een stoppelbaard rondloopen, want ook de kappers hadden hun deuren ge sloten. Het slechtst waren de café's er aan toe, daar zij een vollen dag ontvangsten moesten derven en zelfs de dorstigste Belg zal er niet aan denken Dinsdags zijn schade van den vorigen dag in te halen. [DERTIEN LEIDERS van bei- de partijen van at Congres waren gisteren in het Witte Huis bijeen gekomen om het be sluit van President Truman te vernemen ten aanzien van de door de Ver. Staten te volgen politiek jegens Griekenland in verband met den wensch van Engeland om van haar economi sche en militaire verplichtingen in Griekenland ontslagen te worden en ten aanzien van de mogelijkheid, dat de Ver. Staten de Britsche verplichtingen in Griekenland en in andere gebie den van de wereld overnemen. Truman zal Woensdag om 18 uur Ned. tijd in een gemeenschappelijke vergadering van de beide Huizen van het Amerikaansche Congres een verklaring over de Grieksche kwes tie afleggen. Een der aanwezigen tijdens de conferentie op het Witte Huis ver klaarde: „Dit land staat voor een der belangrijkste besluiten in zijn geschiedenis" Senatoren, die de bijeenkomst in het Witte Huis bijgewoond hebben, bevestigen, dat de president in zijn boodschap aan het Congres op Woensdag a.s. de goedkeuring van het Congres zal vragen voor een crediet aan Turkije van 150 millioen dollar. Deze som zou bestemd zijn voor vergrooting der doelmatigheid en uitrusting van het Turksche leger, teneinde de Turksche regeering in staat te stellen werkkrachten voor den industrieelen wederopbouw vrij te maken. Men meent te weten, dat het Turksche probleem dit is, dat de kritieke toestand, geschapen door de Sovjet-eischen ten aanzien van de Dardanellen, en de „zenuwenoor log" waarmee de Sovjetunie haar Aan boord van het in de New Yorksche haven liggende Ameri kaansche schip „John Ericsson" brak een felle brand uit op het oogenblik, dat de passagiers voor de „Queen Elizabeth", welke aan dezelfde steiger gemeerd lag, (op den achtergrond) zich aan boord begaven. Deze, radiografisch overgebrachte foto, geeft een overzicht tijdens het blusschingswerk. (Ass. Press P.) f}E MINISTER VAN FINANCIEN heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, strek kende tot instelling van een Nationalen Spaarraad en het uitgeven van Rijksspaarbrieven. De Nationale Spaarraad zal tot taak hebben het sparen zooveel mogelijk te bevorderen. De indiening van dit wetsont werp heeft tot strekking een wettelyken grondslag te vormen voor een breed opgezette actie voor het sparen. Het is onder de huidige omstandigheden een na tionaal belang van de eerste orde, dat het Nederlandsche volk zooveel mogelijk spaart. Nu de wederopbouw en het herstel van ons gehavende economische leven op gang worden gebracht, ontstaat een ongekend groote behoefte aan kapitaal. De voor investeering noodige middelen moeten grootendeels voortko men uit de besparingen, die het Nederlandsche volk bereid is te verrichten. Verschillende oorzaken hebben er toe geleid, dat onder de huidige om standigheden te weinig wordt ge spaard. In de eerste plaats heeft de achter ons liggende oorlog op ver schillende wijze afbreuk gedaan aan den spaarzin van het Nederland sche volk. Ten deele was dit onver mijdelijk doordat als gevolg van de stijging van de kosten van levens onderhoud velen niet in staat wa ren, uit hun inkomen te sparen. In tegendeel, zij moesten de besparin gen, gevormd ter verlichting van den ouden dag, aanspreken ter voorziening in de dringender be hoeften van het oogenblik. Daarbij kwam in de na-oorlogsche periode, waarin wij thans leven, dat de groote behoeften, ter zake van ver vanging en aanvulling van in den oorlog versleten of anderzins verlo ren gegane duurzame1 gebruiksgoe deren, het vormen van besparingen bemoeilijkt en leidt tot intering op besparingen uit het verleden. De Minister is zich dan ook wel bewust, dat menigeen in de huidige omstandigheden niet of nauwelijks in staat is, uit zijn inkomen te sparen. Daartegen over kan echter worden gesteld, dat er zeer velen zijn, die wel uit hun inkomen zouden kunnen sparen, doch dit nalaten of a'- thans niet zooveel sparen als z(j zouden kunnen. Tot de laatstbedoelde, kwantita tief en kwalitatief belangrijkste, ca tegorie zal de te voeren spaaractie zich moeten richten. Voor het sparen in al zijn vormen is de Nationale Spaarraad als het centrale punt gedacht. De raad zal onder meer tot taak hebben, de spaarcampagne bij de bevolking aan te bevelen, en zal daartoe dienen te zijn samengesteld uit personen van gezag, die alle rangen en standen van de ma at schappij vertegenwoor digen. Zal de spaarraad als instituut appelleeren aan den spaarzin van het geheele Nederlandsche volk, daarnaast zal van de individueele leden worden verwacht, dat zij ieder op eigen terrein zullen aan sporen, intensief aan de spaarcam pagne mede te werken. De dagelijk sche leiding bij het voeren van de spaarcampagne zal de Nationale Spaarraad delegeeren aan het bu reau van den Nationalen Spaarraad, dat onder leiding staat van den se cretaris van den raad. De artikelen 6, 7, 8 en 9 openen de mogelijkheid, dat binnen het ka der van de spaarcampagne ten laste van het Rijk spaarbrieven in een nader te bepalen vorm worden uit gegeven, die het publiek de gele genheid bieden, zijn besparingen op een aantrekkelijke wijze te belee gen. De minister acht het wenschc ljjk omtrent de modaliteitei van zoodanige spaarbrievei eerst het advies iij te winner van den Nationalen Spaarraar en niet tot uitgifte over te gaar dan nadat met den Spaarraa'1 daaromtrent overleg is gepleegd Naar het oordeel van den mi nister moet het zwaartepun; van de actie voor het sparen liggen bij het bevorderen van de besparing bij de bestaande spaarinstellingen. De tventueele uitgifte van spaar breven heeft dan ook niet ten doel, deze instellingen concurrentie aan te doen. Tot de bedoelde uitgifte zal derhalve slechts dan worden beslo ten indien uitzicht bestaat, dat langs dezen weg additioneele besparingen kunnen worden aangetrokken. eischen vergezeld doet gaan, Tur kije iri een toestand van voortdu rende semi-demobilisatie, met de gevolgen voor werkkrachten en fi nanciën hebben gehouden. Tevens is voorgesteld om, met hetzelfde doel, Turkije van moderne machines te voorzien. Een andere senator, die op de bij eenkomst aanwezig was, verklaarde, dat de president den vertegenwoor digers van het Congres heeft mede gedeeld, dat de Britsche regeering de V. S. ervan in kennis heeft ge steld, dat de Britsche troepen tegen 31 Maart uit Griekenland zullen worden teruggetrokken. De V.S. moeten zoowel Grieken land als Turkfje helpen om „den marsch van het communisme naar het Westen tegen te hou den", aldus verklaarde Chester e Merrow, invloedrijk Repu- blikeinsch lid der commissie voor buitenlandsche zaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, tijdens de bij eenkomst van het Huis. „Tur kije en Griekenland zijn in het Middellandsche zeegebied voor posten tegen den marsch van het communisme naar het Wes ten". De V.S. moeten deze lan den daarom steun verleenen. anders zullen zij zooals vele an dere landen, door de Sovjet- Unie worden overheerscht, al dus Merrow. TRAMBOTSING BIJ LISSE Veertien gewonden Zondagavond zijn twee trams van de N.Z.H. op het baanvak HillegomLisse met elkaar in botsing gekomen, waardoor be langrijke materieele schade is ontstaan en veertien passagiers door rondvliegende glasscherven licht werden verwond. Het ongeluk gebeurde op het eensporige baanvak, dat aan weerskanten door lichtsignalen is „beveiligd". De gewonde passagiers kon den allen, nadat hun eerste hulp was verleend, naar huis terug keeren. Een der wagenbestuur ders werd aan de hand gewond. Vooral de beide motorwagens van de trams werden zwaar be schadigd. Gaat Killearn weer bemiddelen? Het Fransche Persbureau AFP meldt uit Londen, dat volgens over het algemeen welingelichte kringen aldaar Lord Killearn, vertegenwoor diger van de Britsche regeering in Zuid-Oöst-Azië zich binnenkort naar Batavia zou begeven om zijn bemiddeling te verleenen tusschen de Nederlandsche Commissie Ge neraal en de Indonesische regeering. Naar verluidt zal de Britsche ver tegenwoordiger voornamelijk trach ten, de twee partijen tot een verge lijk te brengen t.a.v. de interpre tatie van de tekst van het verdrag van Cheribon. In deze zelfde kringen zet mën nader uiteen, dat de regeering van Engeland er in bet bijzonder op ge steld is. dat de bepalingen van dit verdrag in® practijk worden ge bracht. Aan dit verlangen van de Brit sche regeering zou uiting gegeven zijn tijdens besprekingen, die on langs hebben plaats gehad tusschen het Engelsche ministerie van bui tenlandsche zaken en den Neder- landschen ambassadeur te Londen. De regeering van Engeland is na melijk van meening, dat het econo misch herstel van geheel Zuid-Oost- Azië belemmerd zou worden, indien de Nederlanders en de Indonesiërs niet spoedig een verdrag zouden sluiten, dat hervatting van den ex port mogelijk maakt Voor de vrouw. De Amerikaan sche mode-industrie besteedt veel aandacht aan kinderklee- ding. Hierbij eenige dopjes voor het voorjaar. Meteor P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1