Ook in Duitschland verloopt de zuivering niet naar wensch Het een ige waari n wij slagen is ons gehaat te maken Politieke en militaire leiders bespreken de voorstellen van Truman bannen IEATER REALITEITSZIN EN IDEALISME Hongersnood in Joego-Slavië bonden lalaan iliteitsd ruk werk mVKKEQIJ EDITIEBEDRIJF iknipt lang haar CHHANDEL op Theater van Rex J Dominee heeft mis! het Wederzijdsche beschuldigingen op de conferentie van Moskou Marshall wil een uniform systeem Toch cassatie-recht voor Ans van Dijk Spaak wil regeering van vier partijen Prof. Romme tot overzee: zijn noodig voor staatkundigen nieuwbouw De geheime notulen van Linggadjati Indische Dakota nog steeds zoek Churchill in het Lagerhuis: Vereenigde Naties zijn niet klaar voor de nieuv/e situatie Slechts kort Russisch commentaar ZAL ER SLAOLIE KOMEN? str. 80. Den Helder Telefoon 2383 'vername ïboden: met of zonder auto, alle vergunningen aanwezig. ■en onder no. 10643, iu van dit blad. te koop gevraagd >n Joh. Kalksma, straat 4, telef. 4453 n kookschol, wijting in gebakken visch. it, Tel. 2724 HOOL LLKMAAR tagden op de gehou- RE alle candidaten wendt U zich voor OSTUUMVAK naar naar onze ;en gebruik A. v. COMMENéE. i S0 MAART: n) VDEN TRAVERS ;ende wendingen. IR NEDERLAND! 's avonds 8 uiur. uur jaar 0 MAART: an) )N CHANEY Jr. John. Steinbeck. Lmische spanning s avonds 8 uur. 4,30, 7 en 9,30 u. SO uur. jaar MAART: (M. P. E. A.) ITHY LAMOUR. anderen, or jong en oud. er geleide., I uur; Zaterdag 30, 7 uur en 9,30; tinée. MAART: (M. P. E. A.) fONY QUINN, /ele anderen, handvol helden Toegang 14 jaar. uur; Zaterdag 30, 7 uur en 9,30; tinée. de name- chop ach- j gerinkel onswacht- Is de kip- mderzocht zei hij; n bureau, an bij U!" lustig flui- n binnen- J^OMINEE BUSKES is de knal- roode dominee van de Partij van den Arbeid, van het N.V.V. en van het Vrije Volk", die vlak na de bevrijding tot de S.D.A.P. toetrad en met haar in de nieuwe partij-combinatie van rood en rose en rose-crepe opging. Hij Weert zich dapper en maakt zich bezorgd over de verburgerlijking van de P.v.d.A., die de greep op de linksohe arbeiders verloor. Hij heeft zich nu weer laten hooren in de bijeenkomst van het •Sociaal Demoeralisch Centrum en zich verheugd over den linkschen terugzwaai, die de Partij van den Arbeid in haar nieuwe beginsel program maakt naar het program van de S.D.A.P. van 1937, o.a. wat de socialisatie betreft. Dat deze stap terug merkwaardige gewaar wordingen moet opleveren voor de katholieke leden van de Partij Van den Arbeid, schijnt ons aan weinig twijfel onderhevig. De Partij van den Arbeid, zoo betoogde dominee Buskes verder, volgens het verslag in het Vrije Volk, moet niet alleen naar rechts, «naar ook naar links doorbreken. Wij vreezen, dat dit op een.... dubbele breuk zal uitdraaien. Het merkwaardigste echter komt nog. Ds. B. noemde zich uit drukkelijk geen anti-papjst (nou oppassen, wie zich verontschul digt, beschuldigt zich!), maar: hij «neent, dat men ten aanzien van den Vastenbrief het Episcopaal te veel ontziet! Want het gaat in dezen brief niet om den strijd van geloof tegen ongeloof, maar om een machtsstrijd. Nu behoeft men nog heeleinaal niet voor anti-papist te worden Aangezien, ais men deze dwaling tn goede trouw huldigt, maar het wordt altijd een beetje verdacht, Wanneer iemand zich bij voorbaat ongevraagd op de afwezigheid van anti-papisme verontschuldigt! Bovendien is dominee Buskes er gloeiend naast. Want het gaat ln dezen brief, die wel voorna melijk een paraphrase is van de encycliek „Divini Redemptoris" juist te gen de gevaren van het Godlooze Communisme, dat de zielen van de mensehen bedreigt; gelijk de encycliek van 19 Maart 1937, die een diepe beschouwing geeft over het sociale vraagstuk, als grond slag van de geheele wereldorde legt de eerste en hoogste werke lijkheid: God, opperste Heer en Schepper. Herderlijke brieven van Bisschoppen, dominee, en Pauselijke encyclieken heeft u ze gelezen? zijn geen politieke documenten, „die tegelijkertijd het kapitalisme handhaven" maar op de eerste en voornaam ste plaats brieven, die geschreven worden in het belang van het zieleheil der geloovigen, die we ten, dat de Kerk „het kapitalis me'' veroordeelt, evenals zij zich uitdrukkelijk stellen tegenover die katholieken, die door hun ver keerde houding aan den voort gang van verkeerde stelsels mede schuldig zijn. Maar dat geeft u nog niet het recht te zeggen, dat „de" katholieken het kapitalisme handhaven, want dat is niet waar. De voorbereiding van het Com munisme in het Westen, zooals u het noemt zouden wij niet liever spreken van de voort schrijding? is vanzelfsprekend te wijten aan een complex van oorzaken. Ook b.v. aan kortzich tige politici, die niet begrijpen, dat de leuze, die u voor de Partij van den Arbeid aanheft: Deuren open naar links, schitterend speelt in de kaart van de ultra.roode marxistische propaganda. Zoudt gij het moeizaam werk van de Bisschoppen, die hun verzet te gen bedreigingen van geloof en godsdienst, welbekend uit de be zettingsjaren, nu op een ander front meenen te moeten voort- zettén, niet wat beter willen waar. deeren vooral gij, als dominee, belijdend lid van de Hervormde Kerk en Gereformeerd Protes tant? Onze Bisschoppen hebben ervaring op dit punt gekregen, vindt u niet, en gij werkt een noodlottige verwarring in de hand. Bovendien zult gij uw hoofd en handen vol hebben aan den meeningsstrijd in uw eigen partij en vakbeweging. Want de Partij wil nog steeds niet wij hooren het Koos Vorrink nog zeggen samengaan met de verraders der democratie, voor wie u de deuren wilt open zetten en het N.V.V. aarzelt begrijpelijk nog steeds om tot de fusie met de E.V.C. te ko men, omdat het die lui maar half vertrouwt, die u binnen wilt ha len. Van voorbereiding of uit breiding van het Communisme gesproken! Volkstelling eischt tallooze tellers Voor de a.s- volkstelling zullen alleen in Amsterdam 8500 tellers noodig zijn. Uit de Rijks- en ge meentediensten kan dit aantal niet gerecruteerd worden, zoodat een beroep zal worden gedaan op de particuliere instellingen met een groot administratief perso neel. ^E GROOTE VIER kwamen Donderdagmiddag onder voorzitterschap van Bevin weer bijeen ter bespre king van de zuivering en democratiseering van Duitschland. De eerste spreker, Marshall, verklaarde, dat in de Ameri- kaansche zone reeds ongeveer 2.000.000 personen, wier zaak ingevolge de zuiveringswetten in behandeling is, zijn gere gistreerd, terwijl in de Sowjet- zone „actieve nazi's vrijspraak kunnen bekomen, indien zjj toe treden tot de socialistische Duitsche eenheidspartij" Ten slotte stelde Marshall voor. dat er in het plan en de procedure voor de zuivering in geheel Duitsch land naar uniformiteit zal worden gestreefd en dat den geallieerden bestuursraad zal worden opgedragen er voor te zorgen, dat voor geheel Duitschland een uniforme zuive- ringswet zal worden opgesteld. De Fransche minister, Bidault, verklaarde, dat, hoewel hij met het principe van uniforme zuiverings maatregelen accoord gaat, hij be zwaar heeft tegen uniforme zuive ringswetten van den bestuursraad. De Fransche delegatie is van mee ning, dat de wetgevende macht bij de bevelhebbers van de bezettings zones en bij de Duitsche provinciale autoriteiten en parlementen dient te berusten. In antwoord op Molotof's beschul diging, dat er in de Britsche zone vele prominente nazi's op verant woordelijke officieele en semi-offici- eele posten worden gehandhaafd, verklaarde Bevin, dat hij uit een lijst van 40 namen willekeurig vijf kon noemen van prominente nazi's die in de Sowjet-zone i n hooge- functies gehandhaafd worden. Molotof critiseerde het zuive ringssysteem in de Amerikaan- sche zone en verklaarde, dat in Beieren van de 575 gevallen 400 nazi's slechts als „sympathisee renden" werden gekenschetst en er met een boete van 2000 mark van af kwamen en hij verwierp de Amerikaansche beschuldi ging, dat nazi's in de Sowjet- zcne, die lid zijn van de socia listische eenheidspartij, worden vrijgesproken. Vervolgens stelde Molotof drie Naar wij vernemen heeft de procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam van den minister van Justitie de opdracht gekregen cassatie aan te teekenen tegen het vonnis, dat dit Bijz. Gerechtshof uitge sproken heeft tegen de joden- verraadster Ans van Dijk. Zoo men zich herinnert, veroordeel de dit college deze vrouw op 10 Maart j.l. tot de doodstraf, waarbij in de sententie uitdruk kelijk was opgenomen, dat haar het recht tot beroep in cassatie niet werd verleend. maatregelen inzake de zuivering voor: 1. Onmiddellijke verwijdering van vroegere actieve nazi's uit alle offi- ciëele en semi-officiëele functies. 2. Bespoediging van het werk der Duitsche zuiveringsrechtbanken 3. Spoedige berechting van nazi's en prominente oorlogsmisdadigers, doch geen vervolging op groote schaal van de kleine partijmenschen Inzake de democratiseering stelde Molotof voor: 1. Toekenning van het recht om zich over het geheele land te orga- niseeren aan democratische partij en en vakvereenigingen. 2. Uniforme kieswetten voor ge heel Duitschland. welke voorzien in geheime stemming en evenredige vertegenwoordiging. 3. Agrarische hervormingen in de Westelijke zones in 1947. Molotof verklaarde de voorstellen van Marshall, welke hij in principe aanvaardbaar achtte, te zullen be- studeeren. Bevin haalde een verklaring aan van den voorzitter van het Wereld- verbond van Vakvereenigingen, in houdende, dat db' zuiveringsrecht banken in de Britsche zone een eer lijke poging hebben gedaan om hun werk goed te verrichten. Bevin acht van belang, dat op personen, niet op lijsten wordt ge stemd Ten slotte deed Bevin de vol gende voorst ellén: 1. De bestuursraad moet nota ne men van den goeden voortgang, die het vernietigen van de partij der nazi's heeft. 2. De raad van ministers van bui tenlandsche zaken moet den be stuursraad opdracht geven met kracht zijn werk voort te zetten tegen een toekomstige herleving van het nazidom. 3. De raad van ministers moet opnieuw een bevestiging geven van de in de overeenkomst van Potsdam vervatte politieke grondbeginselen betreffende herstel van het politieke leven in Duitschland op een demo cratische basis. De Belgische kabinetsforma teur,' Spaak, heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat hij de voorkeur geeft aan een regeering, waarin vier partijen vertegenwoordigd zijn. HART VAN EUROPA BEDREIGD Ook de "kleinen vreezen de groote schaduw Luit-kolonel Alexander Patter-\ son van het Britsche Army In telligence Corps, die, zooals onlangs onthuld werd, gedu rende den oorlog in het Duit sche leger heeft gediend voor het verkrijgen van inlichtingen omtrent de organisatie van dit leger, welke informaties via geheime kanalen ter kennis van het Britsche War Office gebracht werden, verlaat een der zittingen van het proces te gen den Duitschen Maarschalk Kesselring te Venetië, die be schuldigd wordt van oorlogs misdaden. (Ass. Press P.) Donderdagmiddag heeft Prof. Mr. C. P. M. Romme via den PCJ- zender een redevoering uitgespro ken voor de luisteraars overzee, waarin hij gewag maakte van den frisschen beheerschten geest van onze troepen en van de werk kracht en den ondernemingszin, welke in Indonesië vaardig zijn. van den vruchtbaren nationalisti- schen geest, dien spr. in alle door hem bezochte deelen van Indone sië, aantrof. Houdt U er van over tuigd, dat ik bij mijn taakvervul ling hier mij door mijn bezoek aan Indonesië meer aangescherpt voel dan ooit, om vanaf mijn plaats mijn steentje bij te dragen tot een staat kundigen nieuwbouw, waarin, zoo als ik tijdens mijn reis door Indone sië bij herhaling getuigen mocht, de eerlijke gelijkwaardigheid van alle deelen van het Rijk en een ver nieuwd duurzaam samengaan dier deelen in een reëel, politiek geheel de onmisbare elementen zijn. „Wie Uwer mjj gevolgd heeft, weet, dat ik voor de verwezen lijking van dezen staatkundigen nieuwbouw het grondvlak van Linggadjati zie en geen tegen strevende kracht, waar ter we reld ook, brengt hierin voor mij wijziging, als niet meer en niet minder dan de eenige mogelijk heid, een mogelijkheid, die al leen werkelijkheid kan worden bij een juiste uitvoering. En daarvoor zijn twee dingen noo dig: nuchtere realiteitszin en idealisme. Alleen het idealisme kan ons (je noodige kracht geven om met nuch- teren realiteitszin stap voor stap verder te gaan. En daarom kan ik niet nalaten, nu ik op dit oogenblik zoo yelen in Oost en West hoop te bereiken, nog eens dat tweevoudige ideaal uitdrukkelijk te stellen! dat wij in den kring der werkelijkheid moeten pogen te trekken, dat ons zooveel zorgen geeft, maar waaraan iedere medewerking, ook voor ons zelf, toch een weldaad beteekent: het ideaal van de verheffing van geheele volkeren tot gelijkwaardige partners en het nog grootere ideaal, om op deze grondslag van gelijk waardigheid een blijvenden politie- ken band van eenheid te slaan om volkeren van ver uit elkaar gelegen werelddeelen. Laat ieder onzer toch zijn best doen, om het zich en ande ren in te hameren: wij hebben te genover elkaar de roeping te vervullen van te komen tot gelijk waardigheid; wij hebben tegenover elkaar en tegenover de wereld de roeping te vervullen van te her nieuwen onze politieke eenheid. Want aan politieke eenheid heeft de wereld behoefte en aan hechten politieken bruggebouw tusschen bruin en blank bovenal. Wie verder poogt te zien dan zijn eigen dagen misschien reiken, zal dit moeten be amen. Geve God, dat wij tezamen in deze hooge politieke roeping sla gen, onder het gezag van Haar. aan wie het Rijk en elk zijner deelen zoo ontzaggelijk veel te danken heeft: onze Rijkskoningin Wilhel- mina Het ga U allen goed." Truman voldaan Ross, de perssecretaris van pre sident Truman, heeft verklaard, dal Truman „verheugd" was over de reactie in Amerika op zijn boodschap aan het congres. Naar functionarissen van de Unrra Donderdag hebben ver klaard, heeft een hongersnood van onvoorziene afmeting Joe goslavië getroffen. Indien Joe goslavië niet binnen drie weken minimaal 100.000 ton graan zal ontvangen, aldus de functiona rissen, zal de hongersnood aan duizenden menschen het leven kosten. De Unrra en de Joego slavische regeering wachten thans met spanning het ant woord af op een verzoek om de 100.000 ton graan, dat zij een week geleden via de Ameri kaansche ambassade tot de V-S. hebben gericht. De 'rechter-commissaris te Amsterdam, mr. J. Wiarda, heeft, in een strafzaak tegen 'n onbekenden dader, den heer H. A. Linshof heden als getuige gedagvaard en hem gevraagd den naam te noemen van den- gene, die hem de geheime no tulen van Lingadjati heeft ver strekt. de heer L. heeft ge weigerd dit te doen, zich beroe pende op het bestaande be roepsgeheim van den journalist. De rechter-commissaris deelde hierop mede, dat hij dit be roepsgeheim als niet bestaand beschouwde en er willicht te gen den heer L. of een strafver volging zal worden ingesteld, of tot zijn gijzeling zal worden overgegaan. De nasporingen naar de Da kota van den dienst Batavia— Bandoeng hebben tot heden nog geen resultaat opgeleverd. Aan boord bevonden zich een Indonesische passagier, negen Chineesche passagiers en de volgende Europeanen: de piloot sergeant-majoor B. H. A. En gels, de 2de piloot sergeant H- Heys, de volgende passagiers: mevrouw S. J. B. Hartstra, mevrouw Ph. R. de Graaff, mevrouw L. Cussoy en baby, mevrouw J. A. Cochrane, mej- F. Eissinger, mej. J. W. Ooster broek, mej. A. C. van Dalen en de heeren Ch. J. M. Rottier, W. L. V. Guldenaar, W. F. Bertling, W. R. van der Meer, A. Harting en P. van Egmond. Tjjdens het debat in het Britsche Lagerhuis over de economische politiek oefende Churchill, de leider der oppo sitie, scherpe critiek op bet beleid van Labour. Hij zeide, dat de socialistische regeering beter had gedaan, eerst zich zelf te nationaliseeren alvorens over te gaan tot nationalisatie der industrie, hetgeen een misdaad tegenover staat en volk beteekent. Churchill beschuldigde de re geering er van, het partijbelang voor het landsbelang te hebben gediend. De leiders hadden moeten toonen, dat zij in de eerste plaats Britten waren en dan pas socia listen. Hij merkte op, dat de vol ken van Nederland, België en Denemarken, die door de Duit- schers bezet zijn geweest, momen teel beter worden gevoed dan het Engelsche volk. Als wij ons graan niet elders ter beschikking hadden gesteld, aldus Churchill, was de broodrantsoe- neering niet noodig geweest. Voor kolennood is de regeèring genoeg gewaarschuwd. Als er vier inplaats van negen millioen ton steenkool was uitgevoerd, zou het land geen gebrek hebben gehad. Nu gaan door de stillegging van bedrijven tientallen millioenen verloren. „Wij besteden 120 millioen pond per jaar om te trachten het Duit sche probleem op te lossen, maar we kunnen zelfs ons eigen pro bleem niet oplossen We trachten de Duitschers te leeren de nazi's te haten en het eenige waarin wij slagen, is ons zelf gehaat te ma ken." „Ontruiming is aan de orde van den dag in Voor-Indië, Egypte en Birma en het eenige waar wij koste wat kost aan vasthouden is het recht ons in Palestina bela chelijk en gehaat te maken, wat ons 82 millioen per jaar kost." Tenslotte verklaarde Churchill: „Wij wenschen geen coalitie. Wij AMERIKAANSCHE hooge militaire en politieke leiders zijn met leden van de Senaatscommissie voor buitenlandsche betrekkingen in besloten ver gadering bijeen geweest om de voorstellen van Truman in zake steun aan Griekenland en Turkije grondig te bespreken. Dean Acheson, waarnemend minister van buitenlandsche zaken, Robert Patterson, minister van oorlog en James Forrestal, minister van marine, na men aan de conferentie deel. Senator Arthur van den Berg voorzitter van de commissie voor buitenlandsche betrekkin gen van den Amerikaanschen senaat, heeft meegedeeld, dat zoowel in de senaat als in het huis van afgevaardigden een openbare bespreking zal plaats hebben, opdat het congres en 't Amerikaansche volk volledig op de hoogte gebracht worden van de kwesties, die president Truman in zijn rede over de buitenlandsche politiek heeft aangeroerd. De senator deed deze belofte, nadat hem een vraag was ge steld over de mogelijke verlee ning van militaire hulp en over een gerucht, dat de Amerikaan sche vloot misschien naar de Middellandsche Zee zou worden gezonden. Volgens van den Berg moet het congres handelend optreden omdat de V.N. op het oogenblik niet klaar zijn om deze nieuwe situatie te bespreken. Hij legde er den nadruk op, dat er nog geen leger der V.N- in het leven is geroepen, dat voor het behoud van den vrede zou kunnen zorgen. De leider van de Amerikaansche delegatie bij de V. N.. Austin, heeft Donderdag verklaard, dat een on middellijke goedkeuring van Tru man's voorstel door het congres een nieuwe en doeltreffende actie zou zijn, die de Amerikaansche politiek in de Vereenigde Naties uit alle macht zou steunen. In welingelichte kringen wordt deze verklaring van Austin als een poging beschouwd om den onrust te doen bedaren, welke de president door zijn belofte tot onmiddellijke interventie in de Grieksche en Turksche zaken, met vooroijgaan van het bestel der V. N., te weeg heeft gebracht. Het Sowjet-Russische nieuws bureau Tass, heeft Donderdag avond een lange samenvatting van Truman's rede gepubli ceerd, die voornamelijk uit di recte aanhalingen bestond. In een kort commentaar beschul digt het nieuwsbureau den pre sident van het ontbinden van democratische krachten in Griekenland en het verklaart dat de voorgestelde Ameri kaansche krachten aan Grie kenland een controle der V. S. over dit land zal vestigen. De volledige tekst van Truman's rede was eerst Donderdagmiddag te Moskou beschikbaar. De afge vaardigden der groote vier en de waarnemers zaten „sinds den vori- gen dag met smart te wachten". De Sowjet-kranten van Donder dagmorgen hebben geen melding van de redevoering gemaakt. Men neemt aan, dat Truman's rede vooral invloed zal hebben op de Moskousche besprekingen aan gaande de toekomst van Duitsch land, daar Truman verklaard heeft, dat de V. S. de voortschrijding van het communisme ook buiten Grie kenland en Turkije willen tegen- houdën. Men gaat er tevens van uit dat het door de Sowjet-Unie ge- wenschte economisch en politiek geünificeerde Duitschland slechts een door de communisten be- heerschte regeering kan hebben. De vraag is, of de Vereenigde Sta ten een basis tot samenwerking met de S. U. zullen vinden en tegelijk hun politiek van bestrijding van communistische economie en in stellingen in de westelijke zone kunnen toepassen. misgunnen den ministers hun baantjes niet." Churchill diende namens zijn partij op de regeeringsmotie over de economische situatie een motie van wantrouwen in. De Lord Privy Seal, Greenwood, antwoordde Churchill, dat de La- bourpartij nooit getracht heeft het volk te misleiden. In de oogcn van sommige menschen, aldus Greenwood, is Churchill de goede fee en petemoei van het land, die door een enkele handbewe ging de economische sneeuw kan verstrooien en een nieuwe verkwikkende welvaart te voorschijn roepen. „Deze mee ning is onzin" zeide Green wood. Churchill's motie van wantrou wen werd met 198 tegen 374 stem men verworpen, zoodat de regee ring hierbij met een meerderheid van 176 stemmen overwon. De bekendmaking van deze Uitslag werd door de Labourpartij met luid gejuich begroet, terwijl van de banken der oppositie „treedt af" weerklonk. De uivoer van oliën en vetten en de grondstoffen daarvan ver toont op het oogenblik, mede onder invloed van de verwachte traan van de Willem Barendsz., een zoodanig beeld, dat het in handelskringen niet onmogelijk, wordt geacht, dat de huisvrouw binnen afzienbaren tijd weer eens slaolie zou kunnen krijgen, aldus „De Maasbode". In officieelen kring, waar wij naar deze mogelijkheid nader in formeerden, verzekerde men ons echter, dat het nog niet in de bedoeling ligt olie te verstrek ken. Zou het zoover komen, dan dient men rekening te houden met het feit, dat zulks zou geschieden in mindering van ons vet- en boterrantsoen. Evenals andere landen hebben ook wij van de internationale voedselorganisatie een toewijzing gekregen van vet en olie, welke wij mogen invoeren. Alles wat we zelf produceeren en daaronder behoort ook de aanvoer van de Willem Barendsz, wordt op be doelde allocatie gekort, zoodat eigen productie alleen een groo tere zekerheid geeft, dat we het toegestane kwantum, waarop onze rantsoeneering is gebaseerd,, zul len halen. Hoewel mCn zeer goed inziet, dat het voor de huisvrouw meer dan een genot zou zijn éindelijk weer eens wat spijsolie 1e hebben, is ons vet- en boterrantsoen toch eigenjijk te schraal, dan dat men het zoo maar eens zou vermin deren om daarvoor dan olie in de plaats te geven. De Egyptische klacht tegen Engeland Het is mogelijk, dat de Egypti sche aanklacht tegen Groot-Brit- tannië ongeveer 15 April voor den Veiligheidsraad zal komen. Men neemt aan, dat Egypte zijn aanklacht zal baséeren op de stel ling, dat het voortduren van het Enigélsch-Egyptische verdrag van 1936 een „bedreiging voor den vrede" vormt. Weer een schip met Joodsche immigranten De „Susanah" 'n schip van 400 t. met circa 800 Joodsch immigranten aan boord, is 32 kilometer ten zui den van Tel Aviv op het strand geloopen, waarop 'n groot aantal immigranten verdwenen. 560 Jo den werden al direct door troepen opgepikt terwijl de anderen later werden opgespoord. Zij zullen al len naar Cyprus worden overge bracht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1