Er is geen reden om de vrijheden der Duitschers Sanger te beperken De politieke dictatuur moet uitgeroeid worden Fabrikant en zijn chauffeur leverden samen „zwarte" stof 300 coupons zonder punten FRANSCH VLIEGTUIG VERMIST LANDBOUW- CONSULENT VOOR NOORD-HOLLAND De waarde van den arbeid! Voor Alkmaar en omgeving Het fonds van de K.V.P. Gesneuveld in Indonesië MARSHALL TE MOSKOU: Uniforme garantie gevraagd China weigert deel te nemen Aan de informeele besprekingen te Moskou Churchill achter Truman Voor-lndië en de Sowjet-unie In 2!uid-Limburg viel weer sneeuw HET IS RUSTIG IN INDONESIë Op Goeden Vrijdag vrij Doodstraf geëischt tegen Mgr. Tiso Vreugde te Athene De ontmanteling van Japansche oorlogsschepen DE BELGISCHE CRISIS RADICALE OMMEKEER IS NOODIG De zaak van de „Martin Behrmann". Kapitein Budy Grey van het Amerikaansche schip „Martin Behrmann" verlaat de „Kor- tenaer" na een bespreking met Nederlandsche marine-officieren. Gisteren stond een der Tilburg- sche textielfabrikanten we- gens knoeierij voor den Bre- daschen bijzonderen poli ie- rechter terecht. Hij had 300 coupons s'of afgeleverd zon der de daarvoor benoodigde punten te incasseeren en dit tegen een hoogeren dan den vastgestelden prijs. In totaal kwam het bedrag dat hij er voor had ontvangen neer op ongeveer 10.000 gld. Dat was ruim 5000 gld. meer dan hjj er voor had mogen rekenen. Het merkwaardige van de zaak was dat de fabrikant J. Blomjoust de coupons stof aan zijn chauffeur had verkocht tegen ongeveer 35 45 gld. per coupon en deze chauf feur verhandelde de stoffen weer zwart, waardoor hij aan het han deltje ruim 2000 gld. verdiende. Een van zijn afnemers was de kleermaker J. S. uit Tilburg. De -fabrikant beweerde op de* zitting, dat hij er toe overgegaan Whs op aandrang van zijn chauf feur. die geldgebrek had. De po litierechter vond deze manier om de financieele moeilijkheden van een* ondergeschikte op te lossen, toch wel heel merkwaardig. Ppr. was van meening. dat de Tilburg- sche textielfabrikant een zware les moest hebben. Een lijnvliegtuig van de Fransche luchtvaartmaatschap pij „Air Franca", werd Vrijdag avond met 23 passagiers aan boord als vermist opgegeven. Het vliegtuig, dat op den ge- regelden dienst NiceLyon vloog, ha te Montelimar, op 130 km. afstand van Lyon, voor het laatst brandstof ingenomen en wordt sindsdien vermist. Fransche alpentroepen zijn ingezet bij het zoëke naar het vliegtuig dat reeds 5 uur gele den had moeten aankomen. De Minister van Landbouw heeft te rekenen van 1 Januari 1947 in. getrokken de beschikking van den toenmaligen minister van land bouw en visscherij d.d. 25 Maart 1937, waarbij ir. G. J. Lienesch het daarin omschreven ambtsge bied in Noordholland werd toege wezen. Voorts is ingetrokken het schrijven van den toenmaligen Di. recteur-Generaal van den Land bouw d.d. 24 December 1941, waar bij ir. L. R. Dijkema in de Wierin- germeer werd werkzaam gesteld Den ingenieur bij den Voorlich tingsdienst ten behoeve van den Landbouw ir. L. R. Dijkema is. met als voorloopige standplaats Alkmaar, tot ambtsgebied aange wezen het Noordelijk gedeelt^ van de provincie Noordholland, be grensd door en met inbegrip van de gemeenten Bergen, Koedijk, Heer Hugowaard, Hensbroek, Berkhout. Avenhorn, Oudendijk en Beets en verder met uitzondering van de eilanden Vlieland, Ter schelling en de gemeente Urk Ir. L. R. Dijkema is tijdelijk be last met de waarneming vag de werkzaamheden van het Rijks- landbouw-consuler.tschap, bestaan de uit het gedeelte van de pro vincie Noordholland, ten Noorden begrensd door en met uitzonde ring van de gemeenten Bergen, Koedijk, Heer Hugowaard, Hens broek. Berkhout, Avenhorn, Oudendijk en Beets, terwijl ver der hiervan is uitgezonderd het gedeelte, bestaande uit de gemeen ten Huizen, Blaricum, Laren, Hil versum, Bussum. 's-Graveland, Diemen, Weesperkarspel, Weesp, Muiden, Naarden, Ankeveen. Ne- derhorst den Berg en Kortenhoef. Dezelfde meening was de of ficier toegedaan die er in den aanvang van zijn requisitoir op wees, dat hetgeen er in Til burg gebeurt ten hemel schrei end is. De toestanden in Hel mond en in Twente zijn even wel niet minder slecht, aldus den officier. Er mogen dan menschen zijn die zeggen, dat er maar eens be wezen moet worden dat er in Til burg zooveel verkeerd gebeurt, de ze kan ik antwoorden, dat dit be wezen zal worden. Het is erger lijk dat zij die denken onaantast baar te zijn door hun kapitaal, de wet meenen te mogen overtreden. Hij gaf overigens toe, dat B. niet te beschouwen is als een exploi tant van de typische Tilburgsche textielfabrikanten--kliek, die zich op de berst slaat en verkondigt: ,.Zoo iets doen wij niet." In het onderhavige geval eisch- te hij een gevangenisstraf van vier maanden, met aftrek van het voor arrest (2 rand.). De verdediger, mr. Van Wijmen, wees er op dat de textiel-knoeie- rij een politiek tintje heeft. Hij noemde in dit verband publicaties in Het Vrije Volk en De Waarheid overdreven en oniuist. Indien Til burg er de schuld van zou zijn dat 40 pet. van de Nederlandsche textielproductïe frauduleus zou zijn verhandeld, dan zou heel Tilburg moeten vastzitten, zoo zei hij. De Bijz. Politierechter uitspraak doende, veroordeelde den fabri kant tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek en tot een boete van f 5625,—. JCHOONE WOORDEN schrij ven wij sinds jaar en dag over de waarde van den arbeid, en de politieke programs staan vol over de vervanging van de huidige kapitalistische maat schappij door een christelijke samenleving, zooals de een zegt, door een meer menschelijke orde, zooals de ander het noemt. Maar nu de practijk: sinds half December, dat is nu drie maanden, zijn duizenden man nen in de kracht van hun le ven tot werkloosheid gedoemd. Hun vitaliteit lijdt daaronder vanzelfsprekend, hun arbeids kracht schrompelt in, zij boe ten aan fit-heid in. Er is soms niets aan te doen. Maar in het afgeloopen driemaandelijksche tijdvak zijn er periodiek tijd stippen geweest, waarop rus tende handen bezige hadden kunnen zijn. Dat is de sociale zijde van de gruwelijke sneeuw- ruimingspolitiek, waarvan Ne derland over het algemeen slechts een negatieve oplossing heeft kunnen vinden. Omdat men er 't geld niet Voor over had, dat noodig was, om steun trekkers wat meer te geven en hun Werkkracht toch nog zoo veel mogelijk productief te ma ken. Reeds voor den oorlog be ging men aan Sociale Zaken de vergissing van te beweren, dat dit geen productief werk zou zijn. Het bracht inderdaad geen geld in het laatje, maar het kostte geld. Doch weinig of geen aandacht werd geschonken aan het sociale probleem, dat het ook wat waard moet zijn, de ar- beidsvitaliteit in stand te hou den. Het jammere is vooral, dat deze voor-oorlogsche men taliteit nu nog niet veranderd is. Aan het programpunt, dat de kapitalistische opvatting van de maatschappij moet worden omgezet in de christelijke die de waarde van den arbeid wer kelijk hoog schat en de gevaren der ledigheid kent, die des dui vels oorkussen is! moet nog hard worden gewerkt.... HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 15 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11177 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHA GEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank |"\E ACTIE voor het Goseling- Verschuur-Herstelfonds voor de Katholieke Volkspartij start a.s. Maandag, al zal niet in alle Krin gen der Partij van dien datum af alles al volop aan het werk zijn. De weersomstandigheden bijv. hebben hier en daar de organisatie van de benoodigde voorvergade ringen in den weg gestaan. Heden, Zaterdag, komen in ons gewest de afdeelingspenningmeesters op drie plaatsen bijeen en onmiddellijk daarna kan de plaatselijke actie zich gaan ontplooien. Het is een zaak van het hoogste gewicht voor de Partij, die noodig moet worden uitgebouwd en daarvoor een bree der financieel fundament behoeft Groote plannen tot uitbreiding van diverse apparaten en diensten staan bij het Partijbestuur op sta pel. Wij hebben er pas weer een en ander van vernomen. Men wil een voorlichtingsdienst, een pro- pagandadienst, een documentatie- afdeeling, een persafdeeling, een verbeterde Opmarsch, een nieuw maandblad eindelijk! dat niet alleen een blad voor het kader wordt, maar ook een ontmoetings punt voor de intellectueelen, wier broodnoodige medewerking met de Partij men ook langs dezen weg wil stimuleeren. Belangrijk werk doet reeds het Centrum voor Staatkundige Vorming, thans de „brain-trust" van de Partij ge noemd, maar ook hersen-werk kost geld! Het zal niet lang meer duren, of ook in de „Noordhollandscne af- deelingen davert het van de actie voor het Goseling-Verschuur-Her- stelfonds. Het draagt de namen van twee mannen, aan wie de ParT tij veel verschuldigd is en die hun leven hebben gegeven voor het ideaal der Katholieke Staatkunde laten wij dat nooit vergeten! Cnder het gesternte van hun na gedachtenis zal de Partij er in moeten slagen, de geestdrift voor de plannen van dit Fonds los te slaan, een Fonds, dat herstellen wil, wat de Duitsche roof ook aan materieel bezit van de Katholieke Partij misdaan heeft. Daardoor zijn tonnen en tonnen verloren gegaan. Niet de milddadigheid, maar de katholieke en vaderland- sche plicht zullen dat herstellen. Met medewerking van vele pro pagandisten en onder de zorg van het comité van aanbeveling, waar in verscheidene vooraanstaande katholieken zitting hebben geno men. Dit comité bestaat uit de dames Mevr. Verschuur Vankerkoerle, Mevr. Goseling-Menken; prof. mr. P. J. M. Aalberse, m. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer, ir. H. J. A. Ridder de van der Schueren. Commissaris van de Koningin in Overijssel, prof. dr. J. de Quay, Commissaris van de Ko ningin in Noordbrabant, mr. dr. L. N. Deckers, oud-lid van de Twee de Kamer, mr. J. J. A. H. Houben, Commissaris van de Koningin in Limburg. A. C. de Bruyn, voor zitter van de Katholieke Arbei dersbeweging, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven, oud-secretaris van de Katholieke Partij, J. A. Koops, voorzitter van den Nederland- schen Katholieken Middenstands bond, jhr mr. P. G. M. van Meeu wen. voorzitter van de St. Adel- bertsvereeniging, mr. dr. E. Re- gout, voorzitter van de Katholieke Werkgeversvereeniging, F. J. M. Smits van Oyen, voorzitter van de K.N.B.T.B., mr. Fr. Teulings, oud penningmeester van de Katholieke Volkspartij. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen is ge sneuveld matroos 2de kl. M. Huis, afkomstig uit Maasdijk. Gesneuveld op 28-2-1947 te Ba- gar. Koninklijke landmacht: geen verliezen. Koninklijk Ned. Ind. Leger: geen verliezen. De ministers der Groote Vier hebben Vrijdag hun be spreking over de zuivering en democratiseering in Duitsch- land voortgezet. Marshall bracht drie ge schreven verklaringen ter tafel: over democratiseering, krijgsgevangenen en de ver nietiging van oorlogsfabrieken in de Amerikaansche zone. Hij zeide ten aanzien van het te Potsdam genomen besluit om Duitschlands politieke leven weer op democratischen grond slag op te bouwen: „De Ame rikaansche delegatie is van meening. dat dit besluit nauw keuriger moet worden omschre ven, teneinde uniforme maat regelen in alle zones van Duitschland in te voeren". Hij wijdde vervolgens uit over de constitutie in elke afzonderlijke Duitsche staat en betoogde, dat de bezettingsautoriteiten scherp om lijnde rechten moeten garandeeren, waarbij de mogelijkheid wordt uit gesloten, dat iemand deze rechten onthouden worden Hij sprak zijn spijt er over uit, dat de geallieerde bestuursraad nog niet tot overeen- stémming is kunnen komen be treffende de garantie voor poli tieke en economische vrijheid in alle deelen van Duitschland. ,.Naar de meening der Ameri kaansche delegatie is' er geen uni forme garantie voor burgerrechten in alle deelen van Duifscb.and", aldus Marshall „Dit geldt ook voor de rechten van politieke partijen en vakver- eenigingen." Er is ook geen uniforme garantie voor de vrijheid van pers en radio in alle deelen van Duitschland. „De Amerikaansche delegatie is van meening. dat er geen reden meer voor is om de vrijheden der Duit- Volgens officieele kringen van het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken wei gert China deel te nemen aan informeele besprekingen met de „Groote Drie" buiten de con ferentie van Moskou. De vice-minister van buiten landsche zaken zou het kabinet (den legislatieven Joean) me degedeeld hebben, da! China onder geen voorwaarde een ge delegeerde naar Moskou zou sturen voor deelneming aan besprekingen over de kwestie China. In enkele steden worden demonstraties op touw gezet tegen buitenlandsche inmen ging in Chineesche aangelegen heden, aldus wordt uit Nanking vernomen. Een woordvoerder der Chi neesche ambassade te Moskou zeide: „Wij zijn van meening, dat wij, als leden van de con ferentie van ministers van bui tenlandsche zaken, gerechtigd zijn, deel te nemen aan de be sprekingen over Duitschland en Oostenrijk, waar wij buiten zijn gehouden. De voorstellen, China te bespreken, zijn in strijd met de bepaling van het Atlantisch handvest inzake in menging in de binnenlandsche aangelegenheden van een land" Een winkel op wielen. Een voortvarend boekhandelaar in Bres- kens heeft van den (wonlng)nood een deugd gemaakt en zijn tenten opgeslagen in een woonwagen, om op deze wijze zijn za ken te kunnen voortzetten. (GerjonP.) sohers, binnen het land, te beper ken en dat de tijd is gekomen om een einde te maken aan alle be perkingen, die thans in dit opzicht van kracht zijn." Marshall vervolg de: „Wij zullen Duitschland nooit kunnen democratiseeren. als wij slechts vasthouden aan de negatie ve handeling om de nazi's nun po sities en invloed te ontnemen. Wij moeten liever actie maatregelen nemen om de door mij genoemde garanties te scheppen." Marshall verklaarde, dat som mige gegevens in de Sovjetverkla ring over de zuivering en demilita- risatie in de Amerikaansche zone op een misverstand berustten. Hij bevestigde echter, dat er op 1 Ja nuari 1947 7.779 voormalige leden van de Duitsche strijdkrachten in de Amerikaansche zone waren, die als arbeiders tewerk waren gesteld Dit waren echter geen militaire formaties. Ook deze eenheden worden ontbonden. In een toespraak tot de j aar lij ksche conferentie van de Na tionale Unie van Conservatieve Vereenigingen te Londen heeft Churchill commentaar gele verd op de verklaring van pre sident Truman. Naar zijn mee ning had geen der in den laat- sten tijd gedane stappen de kansen voor de handhaving van vrede en vrijheid in de wereld in zoo'n groote mate verhoogd. Als Amerika eerder met een dergelijke politiek was begonnen, aldus Churchill, zou de laatste oorlog niet zijn uitgebroken en de eerste we reldoorlog waarschijnlijk ook niet. Dan zouden wij nu in een gelukkiger wereld leven. „Ik ben er zeker van, dat de groote meerderheid van het Engelsche volk de Amerikaan sche beslissing zal toejuichen. Ik moet hierbij opmerken, dat de Amerikaansche politiek, evenals de onze, gericht is op vriendschap met Rusland, een vriendschap, die uit kracht voortkomt en niet uit zwak heid". Pandit Nehroe, de voor-In dische vice-president, heeft aan de centrale vergadering mede gedeeld, dat reeds voorberei dende maatregelen getroffen waren voor het vestigen van diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie. Achter de aftrekkende de pressie drong de koude lucht opnieuw over Ijet geheele land door. In Zuid-Limburg, waar 't Donderdagavond nog 10 graden dooide, viel Vrijdagavond uren lang sneeuw. Overal in het land daalde de temperatuur weer tot onder nul. Ons land komt in den loop van Zaterdag onder een rug van hoogen luchtdruk te liggen, waardoor de wind tijde lijk zal afnemen en de bewol king zal breken.Op den oceaan nadert echter 'een nieuwe sto ring, welke waarschijnlijk Zon dag alweer een weersverslech- tering ten gevolge zal hebben. Vrijdag verklaarde de militai re woordvoerder, dat, hoewel nog verschillende incidenten van ondergeschikt belang voor vallen, algemeen gesproken de toestand overal rustig is. Slechts bij Palembang had een eenigs- zins belangrijk treffen plaats, toen een republikeinsche pa trouille de demarcatielijn over schreed en door Nederlandsche troepen uit Nederlandsch ge bied moesten worden verdreven waarbij aan republikeinsche zij de verliezen geleden werden. De regeering heeft besloten, dat op Goeden Vrijdag a.s. alle rijksinstanties den geheelen dag gesloten zullen zijn. De Tsjecho-Slowaaksche open bare aanklager heeft, de dood straf geëischt voor Mgr. Dr. Joseph Tiso, tijdens de Duit sche bezetting president van Tsjecho-Slowakije, die zich voor een rechtbank te Praag moet verantwoorden voor ten laste gelegde oorlogsmisdaden. Tij dens het proces bekende Tiso, dat zijn regeering den Duit schers militairen steun ver leend had; hij ontkende echter een oorlogsverklaring aan Groot-Brittannië en de V-S- geteekend te hebben. Een menigte van duizenden Atheners paradèerde Vrijdag morgen langs de Amerikaan sche ambassade onder geroep van „Leve Truman" en „leve Macveagh" (de Amerikaansche ambassadeur). In de ambassade werd een boodschap voor pre sident Truman en het Ameri kaansche volk overhandigd. De winkels waren twee uur geslo ten geweest om iedereen gele genheid te geven, mede te doen aan het opstellen van de bood schap. Laetr werd door het pu bliek een krans gelegd op het graf van den onbekenden sol daat. Volgens een communique van de Amerikaansche marine in 't verre oosten is meer dan de helft van de 350.000 ton bedra gende vloot van Japansche vliegtuigmoederschepen, krui sers en slagschepen ontmanteld. Slechts een vliegtuigmoeder schip, aldus het communique, doet momenteel nog dienst als repatrieëringsschip. Er is geen tijdslimiet gesteld voor het sloopen van zwaar beschadigde schepen, daar deze voor oor logvoering niet meer geschikt Scheveningen maakt zich gereed voor de zgn. snorrevaart (visch- vangst op schol met de zgn. zegen). Netten en touwen worden (N.F.B. P.) (Van onzen Brusselschen correspondent! DE MINISTERIEELE CRISIS, die sinds weken in de lucht hing, is thans ontketend. Het is als een kwaadaardig gezweL dat thans is opengebarsten. Een opeenvolging van de meest wille keurige dictatuur, van de onzinnigste goocheltoeren met het be staan van een land, moest fataal tot de huidige crisis leiden. De voorboden ervan zijn veelbeteekenend geweest. Het is geen geheim, hoe bedroevend weinig populair het kabinet-Huysmans was, getuige de woelige betooging der oud-krijgsgevangenen te Brussel en de betreurenswaardige baldadigheden die zich voor het Parlement hebben afgespeeld. Dan was er Maandag jl. de massa-protestmanifestatie van den Middenstand. Een eenige gebeur tenis in de geschiedenis van België. Er is meermaals beweerd dat de Middenstand geen solidariteit kende, dat hij uiteraard individu alist is. Thans echter hebben wij het zien gebeuren dat de heele handeldrijvende Middenstand zich als één man heeft vereenigd in een geste die moest onderlijnen zijn misnoegdheid ten overstaan van een Regeering dié het werkelijk al te ver dreef met haar reglementen, haar fiscale dwingelandij en haar inmenging in het zakenleven. Het is onbetwistbaar een feit van zeer verreikende draagwijdte, wanneer in een land, op hetzelfde oogen- blik, in denzelfden geest van pro test, in alle steden en gemeenten, tot in de kleinste uithoeken, alle winkels gesloten worden? Waar lijk, op populariteit kon deze re geering zich niet beroemen. Wel is het een feit, dat, toen'zij op 2 Augustus 1946 de lasten van 's lands bestuur op zich nam, zij zich voor een zeer moeilijke taak bevond. Op dat oogenblik reeds waren de politieke en economische moeilijkheden kwasi onoverkome lijk. Maar zij heeft niets gedaan om den toestand te verbeteren, wel integendeel. Het was een droe vige vertooning, dit Ministerie sa mengesteld uit zes socialisten, zes liberalen; vier communisten en drie technici. Thans zijn de heeren gestruikeld over een kwestie van 29 Fr min of meer bij de vaststelling der kolen- prijzen. Dat is een droevige grap penmakerij van zeer twijfelachti- geta smaak en het voorwendsel is al tep doorzichtig. Het is door on- derlirigen strijd en vooral door het al te zeer aan het licht komen van hun totale incompetentie, dat de heeren zich gedwongen hebben ge zien, het spel van dictatuur, arro gantie en onhandige politiek, op te geven. Veel zal er moeten gedaan wor den om de erge fouten te herstel len die door dit Ministerie werden gemaakt. Indien, in de radicale politieke evolutie die zich op dringt, de C.V.P. haar deel neemt, is het te hopen dat zij de verant woordelijkheid welke zij op zich neemt, niet zal onteeren door een laf compromis. De politieke ommekeer moet ra dicaal en volledig zijn, want het is meer dan tijd om van koers te veranderen. De politieke dictatuur moet uit geroeid worden. Voor den oorlog was België een democratisch land, met monarchistischen vorm. Maaf in hun onverzadlgbaren honger naar de macht, hebben de politie kers het noodig gevonden, verder te gaan. Klaarblijkelijk vonden zij het beneden bun waardigheid, hun macht te „deelen" met een Koning die zooals het de plicht van een grondwettelijken vorst is zou kunnen deelnemen aan politieke beslissingen. Zij hebben dus ver kondigd dat alle macht uitgaat van de Natie, daardoor een diepen ommekeer teweegbrengend in onze grondwettelijke rechten'. Voor wie de geschiedenis en de menschen kent, is er voor de Koningskwestie maar één verklaring: „De Koning moet eruit, want hij zou hinderlijk kunnen zijn!" Is dat geen politieke dictatuur? Het gezag en de macht mogen niet verdeeld worden want de heeren politiekers willen er totaal bezit van nemen. Zoolang het volk maar de illusie behoudt yan zijn macht kan naar willekeur met zijn meest concrete belangen worden omge sprongen. Het eenige wat van waarde is in hun oogen, is dat de mannen van de partij het land naar hun believen besturen. Zal er thans een nieuwe dage raad voor ons land aanbreken? Of zal men voortgaan, de dingen op de spits te drijven tot het onher stelbare gebeurt? r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1