Nieuw Aan niets meer en niets anders gebonden dan aan de verklaring van Minister Jonkman Welk verdrag geldt: JALTA OF POTSDAM Bidault vraagt meer Duitsche steenkool voor Frankrijk De beslissende formule! Fusie N.V.V.-E.V.C. afgeknapt De revolutie in Paraguay Voor Alkmaar en omgeving DE BESLISSING-LINGGADJA Tl M aar ieder houdt zich aan zijn éigen interpretatie De beslissing van de Repoebliek wordt binnen enkele dagen verwacht Nog veel open De Belgische crisis De Duitsche herstelbetalingen Vermiste Indische Dakota gevonden /z Staal productie in Duitschland moet worden beperkt Tegen den Vastenbrief HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in 'alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 19 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11180 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank kil ET DEN BESTEN WIL ter wereld kan men in de nu ge vallen beslissing, dat de Neder- landsche Regeering de Commissie- Generaal nog weer eens ge machtigd heelt tot onderteekening van de basis-overeenkomst van Linggadjati, niet meer zien dan een beslissing, die nog veel open laat. In de eerste plaats echter die nen wij ons er over te verheugen, dat althans aan onze zijde de be slissing gevallen is. Nederland wil teekenen. Toch blijft de vraag nog gewettigd, of er nu ook geteekend zal worden. De nieuwe gebeurte nissen bij Soerabaja konden wel eens een kink in de kabel beteeke- nen OIhebben zij hun werk gedaan als druk op de Indonesiërs? Hoe dan ook, door het teekenen van de overeenkomst zal eindelijk de basis gelegd zijn voor verder onderhandelen Het werk begint nu pas. En de naaste toekomst zal moeten leeren, of de basis hecht genoeg is, om te bereiken, wat men bereiken wil. Wij hopen van harte, dat de opzet zal beantwoorden aan het doel, dat men zich stelt. Dan zal er noch ter eenre, noch ter an dere zijde telkens weer gechica neerd moeten worden. De vraag blijft ook open, of men een hecht gebouw kan optrekken op een zoo zwak fundament als aanwezig is, wanneer het werkelijk, men hoopt binnen eenige dagen, tot ondertee kening komt. Want nog altijd is de vraag gewettigd, wat men nu eigenlijk overeen gekomen is. Ne derland stond, na de beslissing in het Parlement van December jl. op het standpunt, dat het zich „tot niets meer en niets anders" zou binden, dan wat in de 17 artikelen van de ontwerpovereenkomst, de toelichting van de Commissie-Ge neraal en de Regeeringsverklaring van 10 December stond. Dat was de Nederlandsche interpretatie van Linggadjati. De Indonesische delegatie wilde haar eigen inter pretatie niet geven, maar hield zich vast aan de uitspraak van de Knip-vergadering te Malang, dat men alleen maar te maken had met de 17 artikelen van de over eenkomst-zonder-meer. Hoe het nu mogelijk is, dat tenslotte voor de Nederlandsche Regeering is komen vast te staan, dat zij (gelijk in een officieus bericht uit den Haag wordt gezegd) „door deze onder teekening tot niets meer of niete anders gebonden zal zijn, dan waartoe zij volgens de Regeerings verklaring van 10 December 1946 bereid was zich te verbinden", is nog niet duidelijk geworden. Fei telijk staat het nu zoo, dat er een accoord is, waarvan Indonesië en Nederland ieder haar eigen uitleg hebben. Dit laat den weg open voor allerlei moeilijkheden, met het spook van de arbitrage op den achtergrond ELF MIILIOEN KILO BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND Voor het seizoen 1947 hebben de Britsche autoriteiten het in voercontingent van Nederland sche bloembollen vastgesteld op 11 millioen kg. Voor 1946 was het contingent vastgesteld op 7 millioen kg, zoodat bovenge noemde beslissing een belang rijke verbetering voor onze ex portmogelijkheden van bloem bollen naar Engeland beteekent. Sloot aanvankelijk de invoer- termijn voor het contingent '46 op 3Ï Maart a.s., thans is de sluitingstermijn vastgesteld op 30 April. EEN STROOM van berichten en beschouwingen komen los na de bekendmaking waarom via Reuter en Aneta, en toen pas schoorvoetend uit den Haag? dat de Nederlandsche Re geering aan de Commissie-Generaal machtiging heeft verleend, tot onderteekening van de basis-overeenkomst van Linggadjati. Eenige stukken zijn ter vertrouwelijke kennisname voor de leden van de Tweede Kamer ter inzage neergelegd. Dat zijn de befaam de notulen van de politieke besprekingen tusschen C.-G. en Indonesische delegatie, de brief, die de C.-G. (d.d. 2 Maart) aan Sjahrir heeft geschreven, om zijn standpunt te vernemen, bene vens het antwoord van Sjahrir, dat 15 Maart ontvangen is. Uit dezen brief dan moet zijn komen vast te staan, dat, zooals in een officieus bericht uit den Haag wordt gezegd de Neder landsche Regeering door de onderteekening tot niets meer of anders gebonden zal zijn dan tot wat zij volgens de Regeerings verklaring van 10 December 1946 bereid was zich te verbinden. De Indonesische, delegatie, zoo wordt in dit Haagsche bericht ver der gezegd, heeft geen behoefte aan een eigen interpretatie en zal zichzelve dus ook niet aan de Ne derlandsche interpretatie b'inden. Wél aanvaardt zij, dat de Neder landsche Regeering zich harerzijds alleen hierdoor (dat is dus door haar eigen interpretatie, red.) gebonden acht. Sjahrir is naar Djokja, het hoofdkwartier der Repoebliek, vertrokken, om de kwestie der operaties te Soerabaja te be spreken en tevens met Soe- karno en de andere leden der delegate de kwestie der on derteekening te overleggen. Het woord is dus opnieuw aan Indonesië, en „binnen eenige dagen" zoo meldt Reuter uit Batayia, wordt Sjahrir met het definitieve Indonesische ant woord te Batavia terug ver wacht. Wat dit antwoord zal zjjn, zal zeker ook afhangen van de reactie der Repoebliek op de actie der Nederlandsche troepen bjj Modjokerto. Onderteekening van de overeen komst beteekent natuurlijk niet het einde der onderhandelingen. Zij plaatst deze „op een nieuw en be grensder niveau" en maakt een einde aan den economischen oor log. Het gaat nu natuurlijk eerst om het herstel van den economi schen toestand De Commissie Generaal heeft in Batavia een communiqué ver spreidt, waarin zij de recente be slissing van de Nederlandsche Re geering heeft beleend gemaakt. Daarin zegt zij, dat de Regeering, ingevolge de mate van overeen stemming, welke uit den brief van Sjahrir duideiijk is geworden, thans meent, dat hel mogelijk zal zi„r., de drukkende problemen van herstel en wederopbouw ter hand te ne men. De C. G. hoopt voorts, dat de onderteekening „betreurenswaar dige incidenten" zooals die te Soe rabaja, in dg toekomst „vermijd baar" zal maken. Tijd en plaats van onderteeke ning zullen door de C.G. en de De- legatie-Sjahrir gemeenschappelijk worden bepaald. Intusschen heeft de Indonesische delegatie een uitvoerig protest aan de C.G. gezonden inzake de bezet ting van Modjokerto, welke in strijd met. de overeenkomsten zou zijn Van de zijde der C.G. is voorts aan den poli-tieken redacteur van Aneta verklaard, dat er na de on derteekening nog een lange en moeilijke weg zal moeten worden afgelegd, voordat alle hangende problemen van politieken, econo mischen, financieelen, socialen en cultureelen aard zullen zijn opge lost. De onderteekening is echter een duidelijke demonstratie van de oprechte wilsovereenstemming, die wederzijdsch bestaat, om te trach ten het uiteindelijke doel zoo spoe dig mogelijk te bereiken. Op de vraag, hoe de machtiging in over eenstemming is te brengen met de motie-Romme-v. d. Goes van Na- ters, werd van de zijde der C.G. verklaard, dat dit een kwestie is, waarop het antwoord in den Haag gegeven'kan worden! Ook interna tionaal zal het bericht van de spoedige onderteekening, meent dg, C.G. met groote voldoening worden ontvangen. R.K. Universiteit Te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen in de geschie denis mej. J. J. M. Dirks te Dor drecht. Minister Spaak heeft Dins dagavond verklaard, dat de ver deeling der portefeuilles tot stand gekomen is, doch dat nog geen overeenkomst werd be reikt inzake benoemingen. Er zullen 17 of 18 ministers in het nieuwe kabinet zitting hebben, waarvan 8 C.V.P.-ers, 7 of 8 socialisten en een of twee tech nici. Minister Spaak zou den Prins-Regent Dinsdagavond de lijst der ministers voorleggen. Tunnel onder hef' Kanaal Het Agence France Presse meldt, dat te Londen een par lementaire commissie is inge steld voor het doen van onder zoekingen met het oog op een eventueelen aanleg van een tunnel tusschen Groot-Brittan- niëFrankrijk onder 't Kanaal. De achtste herden king van het Ponti ficaat van Z. H. Paus Pius XII. De H. Vader, getooid met de Pontificale kroon en gezeten op de troon, welke door de eerewacht gedragen wordt, geeft zijn zegen na afloop van de plechtigheden in het Vaticaan. ii ii Km nBi'if 1-i'n II» li If n i «n iitSMmièmSaéidiU 11 - n". Vliegramp in de Alpen. Bovenstaan de foto toont de plaats, waar de Fransche Dakota in de Alpen nabij Monestier de Cler mont, dertig mijlen ten Zuiden van Grenoble te pletter vloog, waarbij 23 personen, onder wie zich vier Ne derlanders bevon den, om het leven kwamen. Duidelijk is te zien, welke moeilijkheden de hulp-expeditie, die zoojuist op de plaats des onheils is aangekomen, moest overwinnen. De bepalingen van een tweede geheim protocol, dat gemaakt zou zijn tijdens de driemogend- hedenconferentie te Jalta in Februari 1945, zijn door Moio. lof in de conferentie Dinsdag bekend gemaakt Het eerste geheime protocol be trof de voorwaarden, voor een Rus sische deelneming aan den oorlog tegen Japan. Het tweede protocol bevat een driemogendhedenover- eenkomst over Duitsche herstelbe talingen. Deze overeenkomst is van groot belang voor de huidige be sprekingen over Duitschland, in dien het door de V.S. en Groot- Brittannië wordt bekrachtigd. Het bevat de bepaling, dat herstelbe talingen uit de loopende productie moeten worden gedaan. Het is van groot belang te weten, aldus de diplomatieke correspon dent van Reuter, of het te Jalta opgestelde geheime protocol, dat het principe van herstelbetalingen uit de loopende productie erkent, naast de overeenkomst van Pots dam geldt of dat door laatstge noemde overeenkomst, die van een dergelijk principe geen gewag maakt, het geheime protocol wordt te niet gedaan. Molotof staat op het standpunt dat de overeenkomsten als een geheel dienen te worden be schouwd, aangezien het artikel inzake herstelbetalingen van de overeenkomst van Potsdam be gint met de woorden: „Over eenkomstig het besluit van Jalta". Ofschoon de overeenkomst van Potsdam slechts gewaagt van scha deloosstelling uit Duitsche kapi taalgoederen, bevat zij geen bepa ling, die herstelbetaling uit de loo pende productie verbiedt. Naar het Fransche persbureau AFP verneemt, heeft het sedert eenige dagen vermiste Dakota- vliegtuig van den dienst Bata viaBandoeng een landing ge maakt op het republikeinsche vliegveld Kalidjati nabij Poer- wakarta. De 24 passagiers en de twee leden der bemanning zouden zich in welstand en vei ligheid bevinden en onder het toezicht van de republikein sche autoriteiten geplaatst zijn. Het vliegtuig zou door de re publikeinen in beslag zijn ge nomen. Het bekendmaken van de tweede door de Groote Drie te Jalta ge sloten overeenkomst heeft bij Lon- densche waarnemers eenige ver wondering gewekt. Philip Noel Baker, destijds minister van staat, heeft n.l. in Maart 1946 op een des betreffende vraag geantwoord, dat bij zijn weten geen andere gehei me overeenkomsten te Jalta wer den gesloten. De bon voor Zuidvruchten De aanwijzing van een bon voor 100 gram zuidvruchten voor de houders van een b-, c- of d-kaart, welke, zooals aan vankelijk is aangekondigd, in de week van 23 tot 29 Maart zou geschieden, is twee weken uitgesteld. Aneta verneemt van onoffi- cieele, welingelichte zijde te Batavia, dat Sjahrir in zijn brief van 15 Maart aan de com missie-generaal te kennen heeft gegeven, dat de Indonesische delegatie bij onderteekening van de basisovereenkomst zich gebonden acht aan de uitspra ken van de vergadering van het K.N.I.P. te Malang, doch heeft kennis genomen van het geen met betrekking tot de ba sis-overeenkomst geformuleerd is in de verklaringen van mi nister Jonkman en de toelich ting van de Commissie-Gene raal en er zich rekenschap van geeft, dat, indien de overeen komst tot stand komt, datgene, wat in deze stukken is vervat, van bepalende* beteekenis moet worden geacht voor hetgeen Nederland daarmede aanvaardt en op zich neemt. DE E.V.C. IS NIET ONAFHANKELIJK Maar gebonden aan de C.P.N. DE VEELBESPROKEN fusie tusschen het N.V.V. en de E.V.C. is onmogelijk gewor den! Eindelijk zijn het N.V.V. de schellen van de oogen ge vallen, men ziet in, dat de E.V.C. practiscb een commu nistische mantelorganisatie is en laten wfj dat ook even vaststellen voor de zooveel- ste maal hebben de feiten het Episcopaat in het gelijk ge steld, waar het het lidmaat schap van de E.V.C. aan Ka tholieken absoluut verbood. Met een overweldigende meer derheid van stemmen, in verhou ding van 289 tot 9 heeft een vergadering van hoofdbesturen van bij het N.V.V. aangesloten bonden een resolutie aangenomen, waarin uitgesproken werd, dat de fusie onmogelijk is. Voorzitter E. Kupers achtte dit standpunt weliswaar betreurens waardig, maar onvermijdelijk, om dat de E.V.C. geen politiek-onaf. hankelijke vakbeweging meer is. Dit is volgens Kupers' vooral de laatste twee maanden duidelijk geworden, niet de E.V.C. beslist, maar het partijbestuur van de Communistische partij. De fusie is practisch onmogelijk geworden. Slechts de bond in het Kleeding en Textielbedrijf „De Eendracht" stemde tegen de voorgestelde reso lutie, In de besprekingen kwam een groot verzet tegen de voorgeno men fusie tot uiting, men .ver wachtte daarvan geen grootere eenheid, maar vreesde, dat ze zou leiden tot verdeeldheid binnen het N.V.V. Volgens een mededeeling ter zake in het verslag van hel „Vrije Volk" is gebleken, dat de C.P.N. een greep op de vakbewe ging wil hebben. Zij dacht deze te krijgen, via de E.V.C. en ver volgens langs den weg van de fusie, in het N.V.V. De afgevaardigden op de NVV- vergadering verklaarden echter, de politieke onafhankelijkheid van hun organisatie te willen blij ven handhaven. Het NVV-bestuur schetst de tegenwoordige situatie in de EVC als volgt: De leiding van de EVC is in handen van communisten, die zich disciplinair onderworpen hebben aan de consignes, gegeven door de leiding van de CPN. Deze men- schen leiden de vakbeweging vol gens de richtlijnen, door het be stuur van de CPN uitgestippeld. De invloed van de CPN blijkt ook in de bedrijven, waar z.g. bedrijfs groepen van de EVC worden op gericht, als er voldoende CPN- leden in ,dat bedrijf werkzaam I zijn! Er is sprake van volwaardige communistische cellenbouw. Het N.V.V. heeft dat nog net op tijd ontdekt! Engelsche tanker vergaan Het Engelsche tankschip ,,Di- loma" is ter hoogte van Sun derland op een wrak geloopen en lek gestöoten. De bemanning 'hëëft zich in de sloepen in vei ligheid kunnen stellen. Het noord-oosten van Para guay, dat een achtste deel van het land beslaat, is thans in handen van de opstandelingen, wier gebied in het westen door de Paraguayrivier wordt be grenst, in het noorden en oos ten door Brazilië, terwijl in het zuiden het front ongeveer langs de Rio Ypane loopt, aldus de berichten, welke heden van Paraguay te Buenos Aires bin nenkwamen. Van de zijde der Paragueesche regeering is thans officieel toegegeven, dat de strijdkrachten der opstandelin gen, in de 11 dagen, dat de strijd duurt, van 600 tot 3000 man zijn toegenomen, doch de opstandelingen beweeren, dat er thans 30.000 man tegen de regeering strijden. Geen verhooging van het industrieele peil FiTDAULT. de Fransche mi- nister van buitenlandsche zaken, heeft Dinsdag op de conferentie van Moskou twee voorstellen gedaan. Het eer ste voorstel houdt in, dat Duitschland maandelijks een deel van zijn steenkoolpro ductie moet uitvoeren, voor namelijk naar Frankrijk en vervolgens moet de Duitsche stadlproductie worden be perkt. Frankrijk wil zich met de stadlproductie gaan bezig houden, terwijl Duitschland voor de afwerking moet zor gen. Ook was Bidault van meening, dat het industrieele peil van Duitschland niet mag worden verhoogd. Bidault legde er sterk den na druk op, dal Frankrijk deze op vatting als èen essentieele clau sule van het Duitsche vredesver drag beschouwde. De hoeveelheid steenkool voor Duitschland moest beperkt zijn. Bidault was van meendng, dat geen verandering moest worden gebracht in het plan voor het industrieele peil van Duitschland. „De Fransche regeering", aldus Bidault, „is de meening toegedaan, dat de Duitsche staalproductie in de eerste plaats moet worden be perkt. De Duitsche staalcapaciteit moet niet hooger gaan dan het in Maart van het vorigejaar door den Bestuursraad Vastgestelde cijfer. Een strikte beperking van het verbruik van steenkool en de productie van staal in Duitsch land, zou ons in staat stellen minder streng te oordeelen over de door Duitschland te behouden industrieën. Indien het mogelijk ware inzake deze twee fundamenteele punten tot een bevredigende over eenkomst te geraken, zouden wij de controle over Duitsch land minder streng kunnen maken, den Duitschen levens standaard kunnen opvoeren e.d. Nadat de verwijdering van Duilsche fabrieken en installaties in het kader van herstelbetalin gen heeft plaats gehad, zou Duitschland zich vrijelijk, binnen de vastgestelde grenzen voor de steenkool- en staalindustrie, kun nen wijden aan de productie van goederen, die niet aan beperking onderhevig zijn". Over de economische eenheid van Duitschland zeide Bidault o.m.: „De Fransche regeering is van oordeel, dat de economische eenheid tot stand kan worden ge bracht volgens de richtlijnen voor een voorloopige organisatie voor Duitschland, zooals deze in het Fransche memorandum van 17 Januari jl. zijn vervat". Bidault vervolgde: „Het zou waarschijnlijk weinig zin hebben tot overeenstemming te komen over een centraal Duitsch be stuur, indien wij niet eerst tot overeenstemming kwamen over de voor dit bestuur geldende voor schriften. Vele maanden lang is deze kwestie zonder resultaat door den Bestuursraad besproken. Ik stel voor, dat onze plaatsvervan gers ons een rapport voorleggen over de beginselen voor de eco nomische eenheid, waarover klaar blijkelijk nog heelemaal geen overeenstemming heerscht". Over de herstelbetalingen zeide Bidault het vqlgende: „De Fran sche regeering heeft niet a priori het voorstel tot het verrichten dezer herstelbetalingen uit de loopende productie verworpen. De kwestie vereischt evenwel een speciale, studie". Bidault gaf nogmaals 't stand punt der Fransche regeering, dat Duitschland langen tijd na de tot standkoming van het vredesver drag onder toezicht gesteld moest blijven. LIET HUMANISTISCH Verbond' protesteerde tegen eenige zin. sneden van den jongsten Vasten brief van het Doorluchtig Episco paat. De Bisschoppen hadden ver klaard, dat van moraal geen sprake kan zijn voor wie niet gelooft aan een God, die den mensch zekere verplichtingen heeft opgelegd en het kwade bestraft, en „wie niet aan een God gelooft, doet wat nuttig en aangenaam voor hem is." Het Humanistisch Verbond, een zeer vrijdenkend gezelschap overi gens, zet in Zijn protest uiteen, dat „de humaniteit het kwaad niet laat uit vrees voor straf of het goe de doet in de hoop op belooning, en dat de humanist meent, dat de mensch, hoezeer ook blootgesteld aan zwakheid en verleiding, het goede behoort te doen uit inner lijke overtuiging". De motiveering van dit verweer gaat eigenlijk langs het betoog van de Bisschoppen heen. Immers, de evidentie van het feit, dat moraal zonder God onbestaanbaar is, wordt daardoor niet weggenomen. Vast staat in elk geval, dat mo raal niet kan bestaan zonder een vaste norm en die vaste norm is God; wie voor de moraal op de menschen vertrouwt, loopt voort durend het risico, bedrogen uit te komen, hij bouwt op los zand. Overigens zijn ook Christenen van meening, dat de mensch het goede behoort te doen uit inner lijke overtuiging, d.i. uit den drang van zijn geweten, dat hem zegt, wat hij verplicht is te doen op de eerste plaats tegenover God, zijn Schepper, en op de tweede plaats tegenover zich zelf en zijn naaste! God-zelf heeft den grondslag van de moraal geformuleerd en in het hart van iederen mensch geschre ven, zij vloeit voort uit de men- schelijke waardigheid, die slechts waarde heeft in God. Wie niet in God gelooft, ziet den mensch niet als een schepsel Gods; waar zal hij den absoluten grondslag van de menschelijke waardigheid en de zedelijke verplichtingen, die daar uit voortvloeien, aan ontleenen? Waaraan anders dan aan wissel vallige menschelijke inzichten, aan vergankelijke grondslagen, aan be trekkelijkheden. Prof. Bellon van de Katholieke Universiteit schreef, dat de huma nist dit alles zeer wel inziet, en daarom zijn toevlucht neemt, tot een meer algemeen begrip van menschelijkheid, maar dit heeft slechts werkelijkheid, in concrete vergankelijke menschen, en hoe zullen deze aan het menschelijke een absolute waarde geven, tenzij hun menschelijkheid wortelt in den volstrekten grond van het zijn, God? Een moraal zonder God kent geen absolute verplichting en kan dus ook geen echte moraal zijn Daarmee is, ook door den Vasten brief, geenszins beweerd, dat men schen, die niet in God gelooven, niet edel en hoogstaand kunnen zijn. Maar waaraan is dat anders te danken dan aan het. feit, dat de menschelijke waardigheid in we zen wortelt in haar Schepper, God? Ook de Bisschoppen waardeeren ten volle de grootheid van den mensch, maar zij erkennen ook zijn kleinheid, zijn egoisme, zijn liefde loosheid, en zooveel andere gebre ken en ondeugden. De humanist, zoo zei prof. Bel lon nog, „mist de nederigheid van den heilige die er naar streeft zijn menschelijkheid te verheffen door een streven naar hoogere vol maaktheid in God", en daarom neemt hij aanstoot aan den Vas tenbrief, die niet anders doet dan in waarheid vaststellen, wat men schelijke kleinheid en zwakheid zijn. Humanisme zonder Christendom kan geen moraal opbouwen, die een absolute verplichting oplegt, maar evenmin de samenleving de ware rechtvaardigheid en de echte naas tenliefde leeren, omdat ook die beiden uit God zijn!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1