Nieuw WAAROM REGEERING ACCOORD VAN LINGGADJATI WILTEEKENEN Tien redenen bewogen het Kabinet tot zijn gewichtig besluit Duitschland een democratische republiek? J Dinsdag debat over de Regeeringsverklaring Hoe staat het met de motie- Romme-v. d. Goes van Naters? >te nieuws Fransche nport Parfums 0,30 per gram (geknipt lang haar ÏEESMANN Voor Alkmaar en omgeving Het moeilijke vraagstuk De verhouding tot de motie-Romme-v. d. Goes van Naters De brief van 15 Maart De beslissende dag De redenen van het besluit «T, Feuilleton! Ned.-lndische regeering betaalt 500.000 dollars Oostenrijk mag zich doen hooren Een concreet voorstel van Minister Bevin O lyman, die onlangs uit nis wist te ontsnappen, repen en naar het kamp eergebracht. Volgend 1 in het Kurhaus te en een internationaal aurs worden gehouden, g hebben demonstraties i ten gunste van Mgr. -nduizenden havenarbei- ighai zijn in staking ge- ischen loonsverhooging. ;tinginspecteur van Gro- earresteerd, omdat hü 50.000 aan gewetensgel- reweigerd. er een kleinigheid naar it 369, maar overigens nutaties ten eenenmale end. De minder cou- slrieelen waren onre- och de ondertoon was nstig. De beleggings- kalm, de affaire in de conversieleening, die sn van groote afmetin- ïweest en ook gisteren link tedrag vertegen- was aanzienlijk inge- ;n de koers ging een iteruit. Alleen in de kwam een noteering ran 99 13/16 a 99 7/8. bleven de Nederland- :on<Isen op peil. De In- ingen waren bijna on- Toch zijn deze lee- laatste weken verhou- :e vrij sterk naar be- tan. De eerste leening vandaag 95 y, en de ning 95. Terwijl kort- or deze leeningen nog ;n van 97% en 97 3/16 in kwamen. De omzet- neentelijke en provin- igen waren minimaal, n waren «rustig, re in Amerikaansche as onbeteakenend. De iren in de meeste ge- fractie lager voor bied- olongatie 2% procent. IJ ONTVINGEN WEER I I S L Y N E S 12 geuren verkrijgbaar .o. div. bloemengeuren lleenverk. voor Nederl. I I N E L L A, ingestraat 62, Alkmaar te koop gevraagd aison Joh. Kalksma, oogstraat 4, telef 4453 Bekendmaking ERKEER PAASCHTEN- fOONSTELLINGSDAG Burgemeester en Wet- uders der gemeente SCHAGEN iken bekend, dat gedu nde de op WOENSDAG MAART a.s. te houden aschtentoonstelling het rkeer van Noord en Liet ar Laan en Hoep (en ïgekeerd) zal worden leid door de Heeren- schstraat in plaats, van er de Gedempte Gracht, hagen, 19 Maart 1947 Burgemeester en Wet houders voornoemd. F MAANDAG a.s. rij weer. normaal lags van 25.30 u. ig t.e.m. Zaterdag 12.30 cn 25.30 u. aan, want de n geen steun, de zijkanten t bordpapier, :t leer moest Pimpel zakte irs door den meteen het odrem, waar- sthouden, uit Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 22 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11183 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.J, 2047 fred.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank U ZICH in _het Indische vraagstuk het nieuwe feit heeft voorgedaan, dat de Re geering tot teekening van het ontwerp-accoord van Linggad- jati besloten heeft, verderen wij ons niet, daar aanstonds een afgerond oordeel over te geven. Een nieuw feit want de Regeering heeft besloten, op dracht tot teekenen te geven, terwijl die opdracht oogpnschijn- lijk niet in overeenstemming is met de uitspraak van de Twee de Kamer, zooals deze tot uiting kwam in de bekende motie- Romme-v. d. Goes van'Naters. In de nieuwste verklaring de hoeveelste is dat al in het Indische drama? heeft de Regeering niet alleen een aan tal inderdaad zeer klemmende redenen aangegeven, welke tot spoed met het besluit tot on- derteekening drongen, maar zij heeft ook gepoogd, aannemelijk te maken, dat wat zij doet, overeenkomt met, althans aan sluit bij de bedoelingen van de genoemde motie. Inderdaad kan gezegd wor den, dat Nederland ziin stand punt handhaaft, dat het zich tot niets meer en niets anders gebonden acht dan tot wat in de overeenkomst en in de bijbe- hoorende stukken staat. Maar voor een overeenkomst zijn er twee noodig en voor werkelijke overeenstemming wordt toch wel vereischt, dat er overeenstemming bestaat tus- schen de wederzij dsche afspra ken en bedoelingen. Het blijft twijfelachtig, of dit inderdaad het geval is, maar de Regeering meent van wel en zij heeft haar eigen verantwoorde lijkheid. Hoe de Kamer er over denkt, zullen wij te beginnen met a.s. Dinsdag vernemen. Nu aanvaarden "wij niet de uit vluchten van sommigen, die zeggen, dat wij nu maar eens ophouden moeten, met zoo druk te kijken naar allerlei formali teiten. De nieuwe ziekte, die in ons vaderland is uitgebroken de „anti-formalitis" dreigt een gevaar te worden voor de goede trouw in het gegeven en gesproken en geschreven woord want een woord is op den keper beschouwd een formeel ding, maar het dient in het normale maatschappelijke ver keer van goede mannen en vrouwen nog altijd als het aan gewezen middel, om gedachten uit te drukken, niet om ze te verbergen en niet, om er later dagenlange debatten over te houden, wat er nu eigenlijk wel en niet bedoeld kan zijn, of hoe we er onder uit kunnen om er iets anders uit te halen dan er in zit. Maar afgezien daarvan, het gaat er in den grond van de zaak inderdaad om, dat, zooals het K.V.P.-standpunt het tot nu toe uitdrukte, Nederland en In- dië duurzaam samengaan, op basis van gelijkwaardigheid, in een hecht politiek geheel, onder een reëel koninklijk gezag. Gebeurt dat nu, als er straks blijkbaar a.s. Maandag geteekend zal zijn? Gaan Ne derland en Indië dën duurzaam samen, houden wij dan een Rijkseenheid met erkenning van gelijkwaardigheid der deelen, is er sprake van een hecht po litiek geheel, en van een reëel koninklijk gezag? De hoop en het vertrouwen, dat dit alles er zou zijn, kon men redelijk aanwezig achten na de beslis sing, welke de Kamer op 20 December nam, na aanvaarding van de motie Romme-v. d. Goes van Naters. Maar nu weten we niet meer waar we staan. Wij hebben als Nederlandsche Staat onze opvatting over het ac- coord, en de Repoebliek heeft de hare. Hoe dat uitgewerkt zal worden in een „duurzaam sa mengaan", in een „hecht poli tiek geheel", en hoe het zit met de „realiteit van het koninklijk gezag", nu de repoebliek dat anders opvat dan wij, dat stelt ons nog voor vragen, die op dit moment, ook in de jong ste verklaring van minister Jonkman, voor ons nog niet beantwoord zijn. Repatrieerend missionaris overleden Pater A. de Jong, missionaris van het H. Hart te Tilburg, se dert 1930 werkzaam in de mis sie van Nieuw Guinea, is Dins dag aan boord van het m.s. „Boissevain" vlak voor aan komst overleden. IN HAAR VERKLARING over de verdere ontwikkeling van de politieke onderhandelingen doel de Regeering in zeven punten mededeeling van haar standpunt. Zij zegt eerst, dat zij in vollen ernst er de voorkeur aan had gegeven, haar inlichtingen ie geven na de onderteekening van het ontwerpaccoord (welke onderteekening blijkbaar a.s. Maandag zal plaats hebben), zij herinnert eracn, wat zij in de Kamer op 10 en 16 December heeft verklaard, releveert het stand punt van de Indonesische delegatie, die geen twee Linggadjati's wilde erkennen, en geeft dan een en ander weer uit de briefwisseling iusschen C.-G. en Ind. delegatie, om het „misverstand" over die twee Linggadjati's weg te werken. De Regeering geeft den inhoud van den brief van 15 Maart van de Indonesische delegatie weer, ontvouwt dan een negental redenen, die haar ge leid hebben tot haar besluit, om de C.-G. tot onderteekening te machtigen en geeft tenslotte uit voerig weer, hoe de oplossing, welke zij gekozen heeft, zich verhoudt tot den inhoud van de motie-Romme-v. d. Goes van Naters. Een voorstel van den heer Schouten, om aanstonds over deze verklaring te debatteeren, werd verworpen met 57 tegen 13 stemmen, o.a. nadat minister Beel had verklaard, dat de Regeering, gezien het landsbelang, niet bereid is de onderteekening op te schorten. Er zal nu a.s. Dinsdag over de Regeeringsverklaring, afgelegd door minister Jonk man, gedebatteerd worden. Er wordt in de verklaring, even als in de berichten, welke over deze zaak tot nog toe verschenen zijn, veel gesproken over den brief van de Indonesische delegatie van 15 Maart. Deze brief schreef Sjahrir op dien datum in antwoord op een brief van de C. G., waarin voor gesteld werd, dat de Indonesiërs hun eigen interpretatie van het ontwerp-accoord zouden geven. De C. G. meende te mogen veronder stellen, dat beide delegaties een stemmig van oordeel zouden blij ken te-zijn, dat een groot aantal nijpende problemen van de Indo nesische volkshuishouding zoo dringend om een snelle - oplossing vragen, dat deze besprekingen niet in nieuwe langdurige onderhande lingen, doch zoo spoedig mogelijk in onderteekening moesten uitmonden. Hierop heeft de Indonesische delegatie den 15en Maart geant woord. Zij verttieldde, dat. zij krachtens de motie van goedkeu ring van het beleid van de regee ring van de republiek inzake de onderhandelingen met de Neder landsche regeering in de plenaire zitting van het Komite Nasional (het K.N.Ï.P. dus red.) van 5 Maart door haar volksvertegen woordiging was gemachtigd de ge parafeerde ontwerp-overeenkomst te teekenen. Van de rechtzetting der misverstanden bleek zij met voldoening te hebben kennis geno men. Op het voorstel der Commis sie-Generaal om tot een gemeen schappelijke interpretatie te ko men, meende zij evenwel niet te moeten ingaan, omdat dat tot uit voerige besprekingen zou leiden, welke in vele opzichten een her haling van vroegere besprekingen zou opleveren en waardoor men niet binnen den gestelden termijn tot een resultaat zou komen. Zij verklaarde echter, dat wan neer het de bedoeling is van de Nederlandsche regeering harerzijds niet tot onderteekening over te gaan dan op de wijze, door haar gesteld in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van 10 December 1946, de In donesische delegatie kan verkla. ren, dat zij er geen bezwaar tegen heeft de toelichting der Commissie- Generaal, de verklaring van de Ne- derlandsqhe regeering van 10 De cember 1946 en de redevoeringen van den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen van 19 en 20 De cember op te vatten als te zijn de weergave van datgene, waaraan de Nederlandsche regeering zich ha rerzijds door de onderteekening van de basis-overeenkomst gebon den acht en wat deze zich voor neemt te doen verwezenlijken bij de uitwerking daarvan. Zelf wil den zij zich evenwel niet aan deze stukken binden. Na onderteekening zal er haars inziens nog ruim schoots gelegenheid zijn om de in zichten en bedoelingen van de Nederlandsche regeering aan geza menlijke bespreking te onderwer pen. Zij eindigde haar brief met de uitnoodiging derhalve onverwijld tot onderteekening over te gaan, opdat begonnen kan worden aan de oplossing van de nijpende pro blemen van herstel en opbouw. Zondagavond 16 Maart is het telegram, behelzende 'dit antwoord van de Indonesische delegatie, hier ontvangen Maandagmiddag 17 Maart heeft de Ministerraad daarover verga derd en Is de Commissie-Generaal tot onderteekening gemachtigd, in aansluiting op dat antwoord en na te hebben bevestigd, dat het in derdaad de 'bedoeling der Neder landsche regeering is niet tot on derteekening over te gaan dan op de wijze, in dat antwoord nog eens weergegeven. Aan den voet der overeenkomst zal naar deze nota wisseling worden verwezen. Onder het antwoord van de Indonesische delegatie, dat voor de Kamerleden ter inzage is gelegd, kwam de volgende aanteekening van Minister Jonkman voor: „Aangezien uit dit antwoord blijkt, dat de In donesische delegatie zich er mede vereenigt, dat de onder teekening van de ontwerp overeenkomst de Nederland sche regeering tot niets meer of anders bindt dan tct wat vol gens de door de Commissie- Generaal opgestelde toelich ting is overeengekomen met onverkorte inachtneming van wat de regeering zelve dien aangaande verklaarde, is de Commissie-Generaal thans ge machtigd tot onderteekening der overeenkomst van Lingga- djati over te gaan." De Commissie-Generaal, de haar verstrekte machtiging blijkbaar alleszins aannemelijk en uitvoer baar achtende, heeft die al spoedig gepubliceerd, en de regeering ver wacht binnenkort de onderteeke ning van de geparafeerde overeen komst van Linggadjati. p ELANGWEKKEND en interes- sant is zeer zeker, wat de mi nister mededeelde over de redenen, welke de Regeering geleid hebben tot haar besluit, om de C.G. tot onverwijlde onderteekening te machtigen. Ten eerste, dat zij vond, dat het antwoord van de Indonesische de. legatie van 15 Maart getuigde van het oprechte verlangen tot ver nieuwde samenwerking, waarvan de aanhef der ontwerpovereen komst gewaagt. Ten tweede omdat dat antwoord aanvaardt, wat de regeeringsver klaring van 10 December uitdruk kelijk verlangde, dat onderteeke ning de Nederl. regeering tot niets meer of anders verbindt dan tot wat zij toen zich bereid verklaarde zich te verbinden. Ten derde omdat de regeering er van overtuigd is, dat het voor het welslagen der politiek van de regeering: den grondslag te leggen voor een vernieuwde duurzame samenwerking tusschen de volke ren van Nederland en Indonesië, noodzakelijk is de overeenkomst van Linggadjati zoo spoedig moge lijk op voor beide partijen aanne melijke voorwaarden te sluiten, zooals zij nog onlangs bij de be handeling van het XlIIe hoofdstuk der Rijksbegrooting 1947 in de Eerste Kamer uiteenzetten mocht; en bovendien onder meer: Ten vierde omdat op de basis van het politiek accoord de bevrij ding der overige geïnterneerden zal kunnen worden bespoedigd en voltooid; Ten vijfde en ten zesde omdat alleen die samenwerking de mili taire en financieele spanningen en lasten van Nederland en Indonesië kan verlichten en dragelijk maken kan; Ten zevende, ten achtste en ten negende omdat die samenwerking Schouten blijft in de contra-mine DE VOORZITTER van de Twee de Kamer, mr. van Schaik, heeft gisterenmiddag, na de voor lezing van de nieuwe regeerings verklaring van minister Jonkman, voorgesteld, de debatten daar over a.s. Dinsdag te houden. De heer Schouten ha<! daar bezwaar tegen en wilde aanstonds begin nen. De heeren v. d. Goes van Naters, Tilanus en Romme wilden wachten tot Dinsdag, er moest toch ook gelegenheid zijn, om met de fracties overleg te plegen. De heer Schouten bleek nog de il lusie te hebben, dat het mogelijk zou zijn, dat de regeering van standpunt zou veranderen. Hij achtte de gegeven machtiging in onontbeerlijk is om de voedsel voorziening weer veilig te stellen, de regelmatige uitvoer te herstel len, de economische reconstructie volledig aan te pakken en om het bij een tiende overweging te laten, om verdere verwarring, die onze betrekkingen met andere landen zou kunnen vertroebelen, te voor komen. - - - 4 J:: s 1*1 L Het ongeveer 8000 ton metende Grieksche schip „Alexandra", dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag ten Noorden van Terschelling op een mijn liep, is met zware slagzij te IJmuiden binnengesleept. (A.N.P. P.) K Hoe verhoudt zich deze oplos sing tot de uitspraak door deze kamer in de motie Romme-van der Goes van Naters neergelegd? En in het bijzender hoe komt dan de wederzijdsche verbintenis tot stand, welke naar zij aannam door het door de regeering voorgenomen beleid werd nagestreefd? vroeg Minister Jonkman zich af. De regeering beantwoordt deze vraag aldus: Tijdens de beraadsla ging over de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati stond ook de re geering voor oogen dat partijen in verder overleg zouden komen tot een gemeenschappelijke interpre tatie van de overeenkomst en daar op zich wederzijds zouden verbin den. Ook hier echter bleek de weg ongebaand en het te zoeken pad op begaanbaarheid te moeten worden beproefd. Vier richtingen konden worden ingeslagen. Sommigen meenden, dat de Ne derlandsche interpretatie eenvou dig door de Indonesische delegatie zonder meer behoorde te worden In het waterschap de Wold Aa bij Meppel bezweken verschil lende dijken, tengevolge waarvan groote oppervlakten weiden en bouwland onderliepen. De ernstigste doorbraak was die van het waterschap de Oosterboer tusschen de spoorlijn Meppel Steenwijk. Het waterschapbestuur bereidt de plannen tot het dichtmaken van het gat voor. Rechts de stroom Wold Aa waar uit het water de polders met kracht binnenstroomde, (v. Buiten) aanvaard. Dit heeft de Nederland sche regeerimg nooit gewild. De regeering stelde zich voor, naar viel te beluisteren in de eerste rede van mr. Jonkman op 19 December, dat ook de Indone sische delegatie zou willen bijdra gen tot het juist begrip van wat overeengekomen was, en deze weg bewandelde de Commissie-Gene raal in haar brief van 2 Maart Al spoedig echter bleek, dat deze weg niet dan uiterst moeilijk tot het doel zou voeren. De Nederlandsche interpretatie toch werd door de Indonesische delegatie weinig overzichtelijk geacht, daar uitleg ging van den tekst-, gedachte uit werking en verwachtingen van de toekomst daarin dooreen zijn ge weven en aan volledige overeen stemming dus wellicht uitvoerige besprekingen vooraf zouden moe ten gaan. Om aan dat bezwaar te gemoet te komen heeft de regee ring aan haar Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer 13e Hoofdstuk Rijksbegrooting 1947 nog eens aangegeven wat voor haar de hoofdzaak was, namelijk dat de Indonesische delegatie zich er mede zou vereenigen, dat onderteeke ning van de ontwerp-overeenkomst haar tot niets meer of anders bindt dan tot wat volgens de door de Commissie-Generaal opgestelde toelichting is overeengekomen met onverkorte inachtneming van wat zij zelve dienaangaande verklaarde. Dit leidde tot een derde oplos sing. De Nederlandsche regeering heeft haar interpretatie van de overeenkomst in de toelichting van de Commissie-Generaal beschreven en in de regeeringsverklaring en de ministerieele redevoeringen uit gesproken en de Indonesische dele gatie verwijst voor haar interpre tatie naar dezelfde bronnen: de 17 artikelen, de officieele correspon dentie, de notulen, zonder zich aan de door ons daaruit al geputte in terpretatie te binden. Deze weg is thans gevolgd. Deze gekozen oplossing vol doet niet alleen aan de regee ringsverklaring van 10 Decem ber maar levert, naar het oor deel der regeering ook in dezen zin een wederzijdsche verbin tenis op dat beide partijen aanvaarden, dat de Nederland sche regeering haar interpre tatie heeft vastgelegd en de Indonesische regeering voor de hare naar de notulen deed verwijzen, terwijl bovendien wordt afgesproken dat na de onderteekening bij de uitwer king, waar de uitleg zou kun nen blijken te verschillen, door gezamenlijke bespreking na der naar overeenstemming zal worden gestreefd. Zoo zal ook de uitwerking der arbitrage bepaling van een gezamenlijk opgesteld reglement afhanke lijk zijn. Een vierde mogelijkheid ware geweest dat de Nederlandsche re geering van haar interpretatie zou hebben afstand gedaan en beide partijen den uitleg der overeen komst volkomen aan later onder ling overleg of arbitrage zouden hebben overgelaten. Dan zou de regeering haar verklaring van 10 December hebben verlaten, waar toe zij uiteraard niet bereid is. MET voldoening kunnen wij thans mededeelen, dat wij er in geslaagd zijn ons het publicatie recht te verzekeren van een spannende feuilleton. Daarmee kunnen wij voldoen aan den wensch van vele lezers. Wij hebben evenwel niet met een feuilleton willen beginnen, voor dat wij iets goeds konden be machtigen. Dit is ons thans ge lukt. Het is een spannend ver haal van den Engelschen schrij ver J. S. Fletcher getiteld „Waar bleef Dick Malvery?" Van a.s Maandag af kan men van dit avontuurlijke verhaal genieten. strijd met het overleg tusschen regeering en Slaten-Generaal En waar de onderteekening al Maan dag zal plaats hebben, zou het debat in zooverre mosterd na den maaltijd zijn, indien het Dinsdag werd gehouden. Schouten vroeg dan ook, of het mogelijk was, dat de regeering de onderteekening niet zal laten geschieden, voordat het debat gehouden is. Hiep greep de minister-president zelf in met de verklaring, dat de regeering, gezien het landsbelang, niet be reid is, de onderteekening op te schorten. Het voorstel-Schcuten, om hel debat direct te houden, werd daarop verworpen met 57 tegen 13 stemmen. Het voorstel van den voorzitter is daardoor aangenomen, zoodat de beraad slaging over de regeeringsverkla ring a.s. Dinsdag zal plaats heb ben. Voor de lading van Chineesche schepen De Ned. Indische regeering heeft aangekondigd, dat zij aan de eigenaars een bedrag van 500.000 straits dollars zou beta len, welk bedrag geëischt was als schadevergoeding voor de lading van zes Chineesche sche pen, die door de Nederlanders bij hun handelsblokkade van Indonesische havens zijn aange houden. De Ned. Indische regeering heeft evenwel verklaard, dat zij tot deze betaling niet verplicht is. De aankondiging werd ge daan, toen Chineesche handels kringen een mogelijke' boycot van Ned. schepen overwogen. Volgens de regeeringsverkla ring heeft het onderzoek uitge wezen, dat de rubber en de thee, door deze schepen in In donesische havens geladen, het eigendom van (niet-Indonesi- sche) platers waren en als zoo danig onder de Nederlandsche handelsbepalingen vielen. Radio Moskou meldt, dat de Groote Vier hebben besloten vertegenwoordigers der Oosten- rijksche regeering die geraad pleegd zullen worden ten aan zien van het vredesverdrag met Oostenrijk uit te noodigen. Pauselijke onderscheiding Mgr. dr. W. Koenraadt, vica ris-generaal van het bisdom Breda en pastoor van het Ba- gijnhof aldaar, is benoemd tot huisprelaat van den Paus. Naast oud-plebaan Mgr. H- Schrauwen, heeft het Bredasche diocees thans een tweeden dra ger van dit eere-ambt. MINISTER BEVIN is thans op do conferentie van Moskou met een ingrijpend voorstel gekomen: hij wil een centraal be stuur van Duitschland. Uiteindelijk zou Duitschland een republiek moeten worden, met een president aan het hoofd. Er zou een wetgevende vergadering moeten komen met een twee-kamer stelsel, en een hooggerechtshof, ter waarborging van de consti tutie. De eene kamer moet door het volk gekozen worden, en verantwoordelijk zijn voor de nationale wetgeving, de andere zou gekozen moeten worden door de Duitsche provincies, en zijn veto kunnen uitspreken inzake constitutioneele aangelegenheden. Bevin heeft dit voorstel breed uitgewerkt in een schriftelijk plan. Hij wil een centrale regee ring, die wetgevende en uitvoe rende bevoegdheden bezit, ter verzekering van de politieke, juridische, economische en fi nancieele eenheid. Enkele eco nomische bevoegdheden moeten voorloopig uitgeoefend worden onder toezicht van geallieerde instanties. Het bewind in het nieuwe Duitschland moet demo cratisch zijn, dus vrijheid van meeningsuiting, van pers en de radio, van vergadering, van beweging en van verbinding, van godsdienst, van vereeniging binnen de perken van de wet, juridische vrijheid, bescherming tegen willekeur bij arrestatie en gevangenhouding. Bovenge noemde rechten mogen alleen beperkt worden door den geal lieerden bestuursraad. De con stitutioneele democratie moet geleidelijk tot stand komen. Er moet een voorloopige Grondwet komen, goedgekeurd door de geallieerden, en op grond daarvan moeten verkie zingen worden gehouden. Deze voorloopige Grondwet moet ,,'n tijdlang" van kracht zijn. De de finitieve Grondwet moet door 't Duitsche volk bekrachtigd wor den. Daarna nieuwe verkiezin gen en vorming van een regee ring. De geallieerde bestuursraad behoudt zich verschillende vitale aangelegenheden voor, zooals de demilitarisatie, ontwapening, veiligheid, herstelbetalingen, oorlogsmisdadigers, buitenland- sche betrekkingen enz. Na de indiening van dit En- gelsche voorstel heeft minister Marshall het Amerikaansche standpunt t.o. van Duitschland uiteengezet. Ook hij wil een eigen Duitsch bestuur,zoodra 't Duitsche volk daartoe op demo cratische wijze in staat is. Hij wil een voorloopig Duitsch be stuur, ter behandeling van al- gemeene zaken. Verder is op de conferentie een en ander besproken over Oostenrijk, de vertegenwoordi gers van Oostenrijk zijn uitge- noodigd, om hun zienswijze over het vredesverdrag met Oosten rijk kenbaar te maken. Deviezensmokkel in Frankrijk De Parijsche politie levert thans slag tegen een internatio nale bende van groothandelaren in vreemde valuta, welke reeds enkele maanden opereert. Vrijdag zijn reeds 45 personen gearresteerd, van wie er een 26.750 Zwitgersche francs, 2.850 dollar en 630 pond sterling in zijn bezit had.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1