De Boys verliezen van de leiders RADIO Voor de zesde wereldjamboree naar Frankrijk VEERTIGDUIZEND MANNEN OP BEDETOCHT HET MIRAKEL VAN BERGEN mi c* De doelman van W.M.S. voorkomt een H.R.C.-zege PAG. 2 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN 30.000 verkenners beleven practisch de broederschap Tweede Stille Omgang 1947 Dammen Marktberichten mm m w vm 3 m „HET VIERDE BEEST" ALKMAAR. De door onge steldheid van Pater De Greeve uitgestelde opvoeringen van „Het Vierde Beest" zullen nu plaats hebben op Maandag 12 Mei a.s„ 's avonds 8 uur, in „Het Wapen van Heemskerk" en op Maandag 19 Mei, 's avonds 8 uur in „Het Gulden Vlies". Op de reeds uitgegeven toe gangskaarten staat vermeld tot welke zaal men toegang heeft. Men lette daar wel op, want men heeft uilsluitend toegang tot de op de kaart genoemde zaal. Bonnen afhalen ALKMAAR Morgen is letter V aan de beurt om bonkaarten af te halen. Voor schoenenbonnen afhalen zijn aan de beurt de letters P, Q en R WERK GEGUND ALKMAAR De Rijkswaler- staat heeft het onderhoud Rijks- zeewerken, buitendijken en Rijks havenwerken op Texel gegund aan P. Daalder's Aannemersbe drijf alhier voor f 23.924.en het onderhoud van de Rijkshaven werken en het Overlekerkanaal te Medemtolik over 1947 aan de zelfde voor f 5 367. DIERENBESCHERMING ALKMAAR Zwervend zijn te Alkmaar aangetroffen type haze windhond (ruige kop) en een klein soort ruwharige foxterrier (wit_zwartJbruin) Alleen gewonde dieren mogen bij den inspecteur gebracht wor den. Adres: C. Verwer, Baanstr., Alkmaar. VERBONDSCURSUS ALKMAAR- Maandagavond, dus vanavond, worden de cursis ten verwacht in de Sl. Adelbertus- sehool, Nieuwlandersingel. Dank zij de gastvrijheid kunnen wij dus doorwerken. Alsdan les in Ned. taal en sociologie. PASSIE-AVOND K.A.B. ALKMAAR Voor leden van de Ned. Katholieke Arbeidersbe weging met hun resp. dames zal op Dinsdag 1 April a.s. een pas sie-avond worden gegeven in het Wapen van Heemskerk, Breed, straat alhier. Op dezen avond zal een pro gramma worden uitgevoerd, dal geheel in de sfeer ligt van de Goede Week en waarvan mag worden verwacht, dat hel cultu- reele peil ten hoogste is opgevoerd. Het is -daarom aan te bevelen dezen avond vrij ie houden en uw belangstelling te toonen door met uw vrouw of verloofde dezen passie-avond bij te wonen. Na dere bijzonderheden worden u nog per circulaire kenbaar ge maakt. Echter, laat een iecter nu reeds in eigen kring hiervoor propa ganda maken, opdat deze avond volkomen moge slagen en een overvolle zaal het resuliaal zal zijn, waardoor de moeite beloond wordt van, de organisatoren. Zegt het voort. Secr. HEEL WAT OP Z'N KERFSTOK Het door de AJkmaarsohe politie en in samenwerking met de Rijks politie voortgezet onderzoek tegen den Alkmaarder M„ dien reeds een zevental inbraken te Alkmaar en omgeving ten laste zij-n gelegd, heeft tot dusverre nog het resul taat opgeleverd, dat opnieuw een tiental inbraken zijn opgehelderd. In één geval werd een belang rijke partij melkpoeder, verpakt in balen van 50 KG, gestolen. Voorts bestond de buit uit klee ding, rijwielèn en distributie- bescheden. De meeste gestolen goederen zijn reeds verkocht. BURGERLIJKE STAND ALKfMA'AR Geboren: Louisa A. F. M., dochter van Andreas J. van Woerkens en Z. Heinfehlner; Josephus J. zoon van Johannes N. O. Tjeertes en G. E. B. Huisman; Nicolaas, zoon van A. Schuurman en L. Swoboda; Geertruida J. doch ter van Dirk Koeman en T. de Jong; Trijntje dochter van Jan de Vet en W. Bek. Ondertrouwd: Pe trus J. Liefting en Alida C. Veel. Overleden: Wilhelmus Mooy, 91 j., wedr.' van J. van Duin; Antonia B. v. Snijders, 66 j„ geh. met E Ilbrink. GESLAAGD ALKMAAR. Aan de Rijks universiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen Indisch Recht: de heer J. Maats te Alk maar. r- Verbinding met de Zijpe 24 Maart. De Staten van Hol land en Westfriesland verleen den 24 Maart 1700 octrooi voor den aanleg van een zandpad of trekweg langs de vaart naar de Zijpe. Deze vaart en weg waren iheer speciaal gemaakt om een goede verbinding te hebben met het Noorden. Om de onkosten aan den weg besteed te bestrij den mocht Alkmaar tollen plaat sen en daarvoor golden de vol gende bedragen. Voor kleine schuiten 3 stuivers, een trek schuit 1 st. per persoon, voetgan ger 1 st., een man te paard be taalde 2 st. Ook al moest men halverwege den weg of de vaart zijn, betaling vond evengoed plaats. Waartegenover stond dat men maar voor één tol behoefde te betalen. Twee tollen waren er n.l. in Koedijk en Schoorldam, die in de vorige eeuw tegen f600 per jaar door het Rijk werden overgenomen, om ze te doen op heffen. MOTORRACES OP PINKSTER DRIE ALKMAAR. Naar wij verne men zal de eerste motorrace niet op Tweeden Paaschdag, doch op Dinsdag na Pinksteren op het Sportpark alhier worden gehouden. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR Zaterdagmorgen werden door de politie twee man nen aangehouden met een partij steenkool die zij op het stations emplacement hadden gestolen. Drie jongemannen uit Beverwijk werden Zaterdag door de politie gesnapt toen zij op het Stations plein bezig waren een auto te ste len. Zij zijn in het Huis van Be waring opgesloten. Door de Haagsche recherche is een rijwieldief aangehouden, die niet minder dan 225 rijwielen heeft gestolen. Vier daarvan werden m den zomer te Alkmaar ontvreemd. Enkele daarvan zullen aan de eige naars kunnen worden teruggege ven. De politie 'heeft Zaterdag een brandje gebluseht op een schuit aan de Bierkade. UITSPRAKEN TRIBUNAAL De tweede kamer van het Alk- maarsche tribunaal legde de vol gende maatregelen op: J. v. Haneghem, Alkmaar, voor malig chef de bureau van het Gew. Arbeidsbureau te Alkmaar, inter. neering voor den tijd van 3 jaar. D. Kater, Wieringerwaard, in- terneering voor 3 jaar, verbeurd verklaring f 10.000, E. L. Melgers, Hoorn, internee- ring gelijk aan de detentie, met er. beurdverklaring van f 500,—. NED. VOLKSHERSTEL BERGEN De werkzaamheden van het comi'té Ned. Volksher stel afd. Bergen N.H zijn thans beëindigd. Hel brengt dank aan alle ingezetenen voor den grooten weldadigheidszin, welke is be toond, waardoor hel mogelijk werd in ruimen omvang hulp te ver- leenen aan d!e oorlogsslachtoffers. De collecten bracht op f 25.185.99, opbrengst Hark-bus f 1.74029, opbrengst textiel en schoeisel f 6.801.94. In geld werd uitgekeerd een bedrag ad f 7.105.63, kosten aankoop textiel, klompen en schoeisel f 11.467.51, afdracht noodgebieden f 1.222.60, finan- cieele bijdrage aan cultureele, liefdadige en medische instellin gen f 5.159.95, afdracht aan lan delijk bureau f 7.674.22, financie ring bloembollen-actie f 196.38. Bovendien is een groote hoeveel heid huisraad opgehaald! en ver zonden naar de gemeente Sprang. 40 kisten steengoed werden ver zonden naar Terneuzen. Een goed geslaagde glasactie werd gehou den ten bate van de gemeente Ravenstein. De collecte ten bate van het comité 19401945 heeft f 24.000 opgebracht. De collecten georganiseerd bij de plaatselijke vereenigingen ten bate van Rui ten Troef brachten op f 628.90. Ongeveer 1000 gezinnen en al leenstaande personen werden ge holpen met Hark-goederen, ter wijl bovendien de Bergensche schooljeugd gratis 2100 paar klompen ontving. Het comité van het thans ontbonden N.V.H. heeft evenwel blijvende medewerking toegezegd 'aan nog komende Rui ten Troef-aclies, waarvan de eer- ete, de bloembollen-actie, reeds begonnen is. Wij meenen wel, dat hier na mens alle Bergenaren hartelijk dank mag worden gebracht aan het comité voor hetgeen het in hel belang van velen heeft ge daan. HERSTEL RIJWIELPADEN BERGEN B. en W. zullen op 4 April aanbested'en het herstel van de rijwielpaden naar Egmond en Bergen aan Zee. RUSTENBURG Het bekende café Kanaalzicht te Rustenburg is door den heer Smit verkocht aan den heer Bakker te Uithoorn. In het voorjaar van 1946 kocht de heer Smit deze zaak van den heer J. Kok. K.A.B.-VERtSLG HEILOO. In verhand mei de viering van het feest van St. Jo seph op 19 Maart jl. hield de KAB een gezinsavond, welke uitstekend geslaagd mag heeten. Tot dit doel was uitgenoodigd mevr. Boudens- v. Heel uit Vlaardirjgen, die voor de leden en h.un dames een uit eenzetting gaf over: „Ouderliefde en blijde kinderen." De spreekster liet in haar uiterst leerzame en boeiende rede doorschemeren wat liefde en blijheid vermogen in de verhouding tusschen ouders en kinderen. Na deze interessante rede kwamen eenige leden van „Het Masker" op de planken met het eveneens op dezen dag afge stemde tooneelstukje „Welkome Gast", van Wim Snilker, dat op aardige wijze werd vertolkt. Na een kort woordje van den G.Adv. Kapelaan v. d. Voorn, waarin de Eerw. spreker zijn volle tevreden heid betuigde met deze uitsteken de en passende St. Joseph-her- denki'ng, ging men na het zingen van een St. Josephlied voldaan huiswaarts. NIEUW SYSTEEM WONINGBOUW Volgens een bepaald montage systeem zijn te Rotterdam wonin gen gebouwd door een particulier bouwbureau. De buitenmuren be staan uit gewapend beton, dé bin nenmuren uit een opvulling van holle steenen, gemaakt van sintel- beton en gevat in raamwerken van balken en kolommen. Ook de vloeren zijn van gewapend beton. Vrijwel alle onderdeelen voor de zen bouw worden op het werk ge maakt. Elke woning bestaat uit een woonkamer, een kepken, eén groote slaapkamer, twee kleine slaapkamers, een badkamer en 'n kelder. De licentiehouder Dura's Aan nemingsbedrijf is bereid den bouw op zich te nemen t^gen f 10,000, per woning, welk bedrag lager ligt dan de tegenwoordige kosten van normalen baksteenbouw. Huwelijksverbod voor Sovjetburgers Volgens decreet van het pre sidium van de opperste Sow-jet der Sowjet-Unie zijn huwelij ken tusschen Sowjet-burgers en buitenlanders verboden. De kwestie der huwelijken met vreemdelingen is een voortdurend twistpunt geweest, daar de Sow- jet-autoriteiten in het algemeen niet bereid waren vrouwen van Sowjet-Russische geboorte van buitenlanders toestemming ie ge ven het land met haar echtge- nooten en gezinnen te verlaten. In sommige gevallen zijn te dien einde jarenlang zonder succes onderhandelingen gevoerd. Vol gens de Sowjetwet verliest een Sowjetburger niet zijn of haar nationaliteit door huwelijk met een vreemdeling. Na jamborees in Londen, Ko penhagen, Birkenhead, Gö- döllö en Vogelenzang, zal van 9 tot 18 Augustus in de om geving van het Fransche plaatsje Moisson, 70 km ten Noordwesten van Parijs, de zesde wereldjamboree plaats vinden. In enkele dagen tijd zal de bevolking van deze gemeente zich Ï50 of 200 keer vergrooten, maar ook slechts voor enkele dagen. Noordelijk van Moisson in de bocht van de Seine, beheerscht een ge weldig, vrij boschrijk plateau de Seine; het daalt langzaam af tot aan de rivier. Op deze groote uitgestrekt heid zullen 30.000 verkenners uit heel de wereld samen- stroomen. Nederland neemt deel met een contingent van 1000 man. Alvorens het aanbod om de 6de wereldjamboree in Frankrijk te houden te aanvaarden, heeft „Le Scoutisme Frangais", waaronder alle erkende padvindersorganisa ties in Frankrijk ressorteeren, ern stig onderzocht of het wel reeds in 1947 mogelijk zou zijn om de jamboree in het door den oorlog zoo zwaar geteisterde Frankrijk te houden. Nadat de zekerheid was verkre gen, dat de regeering en de regee- ringsinstanties hun medewerking zouden verleenen, werd te Parijs „L'association de Jamboree" opge richt, waarmede definitief de op dracht om de jamboree in Frank rijk te organiseeren werd aan vaard. De posterijen hebben op zich genomen om den postdienst in het kamp te verzorgen, de spoorwegen garandeeren het ver voer in Frankrijk en het minis terie voor voedselvoorziening heeft verzekerd, dat er ruim vol doende levensmiddelen zullen zijn. Met den steun van al deze instanties kon de Fransche Jamboree-organisatie 20.000 buitenlandsche padvinders uit 50 verschillende landen uil- noodigen. 10.000 Fransche jongens zullen in de gelegen heid worden gesteld de jam- (Van onzen specialen verslaggever) Met de circa 15.000 Amster dammers waren 't ruim 40.000 mannen, die in den nacht van Zaterdag op Zondag door het oudste gedeelte van Amster dam den bedetocht maakten tot hulde aan het H. Sacra ment. Een en twintig extra treinen, verscheidene autobus sen en andere vervoermiddelen brachten de duizenden uit alle deelen van het land naar de mirakelstad voor den tweeden en lajitsten Stillen Omgang van dit jaar. 40.000 mannen op bedetocht. 40.000 katholieken, die met mon seigneur Huibers in haar midden, een grootschen manifestatie hiel den van trouw aan Christus in zijn H. Sacrament. Na een Lof in een der vele kerken trokken ze uit door de straten van de hoofdstad. Tienduizenden voeten schuifelden over het glimmend nat-beregende asfalt, tienduizen den monden baden. Zoo trok 'n indrukwekkende stoet voor waarts. Voorbij de etende en pratende menschen rond een automatiek op een straathoek. Tienduizenden baden. Voorbij de bioscopen met hun schetterende reclames in den voorj aarsnacht. Tienduizenden baden. Voorbij hotels en danszalen met menschen aan een nachtfuif- Tienduizenden baden. Voorbij de winkels en de bars trokken zij, voorbij stille grach ten met zwarte boomen, voorbij de helverlichte straten, de nacht" portiers en de politiemannen, de meisjes en den dronken kerel bij' een kroeg, voorbij slapende hui zen en logge dekschuiten, neon licht en boekenstalletjes. Al deze onverschillige dingen van de nachtstad trokken deze tiendui zenden voorbij, den weg bewan delend, die eens het Sacrament ging. Deze Stille Omgang 1947, met een grooter deelname dan ooit te voren, is uitgegroeid tot een betooging van hulde en trouw aan het Sacrament, een reveille voor de velen langs den weg. een stormloop tegen de vervlakking der zeden. Het gebeurde alles zonder fanfares en spandoeken, stil, maar van een stoere sober heid en directheid. Zoo werd dit jaar een omgang gemaakt door Amsterdam's binnenstad. Zoo ook vond het de bekroning in de H. Missen en Communieën van dezen dag. Zooals monseigneur Huibers het om 8 uur deed in de stille Mis, welke hij opdroeg in het Bagijnhof, zoo ook werd voor de bedevaartgangers in bijna alle Amstérdamsche kerken een H. Hostie ter aanbidding geheven in het jonge licht. Moge allen, dfè hierna weer biddend teruggingen naar het leven en het werk, dit beeld blij ven houden voor hun oogen en in hun hart. J. v. d. B- Het muzikaal Sacramentsspel De historie vermeldt, dat tij dens de St. Elisabethsvloed in den nacht van 18 op 19 November 1421 het dorp Petten door de zee verzwolgen werd, waarbij 400 menschen omkwamen. Onder de goederen, die onder Bergen aan_' spoelden, bevond1 zich oo-k een houten kist met de H. Vaten uit de kerk van Petten, welke ge vonden werd door den Heer van Bergen Jan van Pruchen en door den Pastoor van Bergen in bewa ring werd genomen. Eenigen tijd later ontdekte de sedert kort Lot priester gewijde Heer Gerardus, dat de uit de H. Vaten van Pet ten overgebleven H H. Hosties de gedaante van bloed hadden aange nomen, welk feit door Kerkelijke Hoogwaardigheidsbekleeders als een Wonder werd vastgesteld, waarna Bergen tot bedevaarts plaats werd uitgeroepen. Ter eere van dit H. Wonder werd in vroe ger jaren jaarlijks een plechtige processie gehouden, terwijl in later jaren door den Berger Om megang de herinnering hieraan wondt levendig gehouden. Deze historische gegevens wer den door een onvermeiden maker tot een tooneelmatig geheel in 3 tafreelen verwerkt, waarvan gis teravond, met medewerking van het R.K, Meisjeskoor o.l.v. den heer C. Molenaar de eerste opvoe ring werd gegeven. Een mirakel spel kan men dit schouwspel niet noemen. Terwijl een lector in den persoon van een monnik het his torisch -gegeven verhaalt, wordt dit op hei tooneei door zwijgende acteurs geïllustreerd; slechts een maal wordt van dezen regel af geweken in het derde tafreel, als een moeder voor het Altaar ge knield door Maria's voorspraak vraagt haar kind hel leven te her geven, Spel en voordracht worden door muziek en zang aangevuld. Het geheel werd in een door Jaap Min en Karei Colnot artis tiek zeer verantwoord décor ten tooneele gevoerd: ook de costu mes, die mei zorg gekozen waren, boeiden door harmonische kleur- schakeerin-g. Het muzikale ge deelte was eveneens stijlvol ver zorgd. Wat het spel betreft, het eerste tafreel, waarin de ondergang van Petten en het vinden van dé kist wordl weergegeven, voldeed door de volheid van actie en handeling welke wij in het 2de en 3de ta freel misten. Het Pange Lingua en het Ave Verum vormden een passende afsluiting van deze beide iafreelen. Minder in de sfeer was het Aan U o Koning der Eeuwen, dat op de uitvoering volgde. De heer G. Stokman, die als proloogzegger een zware taak had kweet zich daarvan uitstekend. Voor de muzikale leiding komt C. Molenaar een woord van lof toe, waarbij mevr. Möree, die het ge heel begeleidde, niet vergeten mag worden. Vooraf zong het dameskoortje een achttal korte gevarieerde nummers, die zeer beschaafd wer den voorgedragen. Een dankbaar applaus volgde zoowel op het op treden van het koor als na hel spel. Vermelden wij nog, dat Burge meester dr. Huygens en de heer en mevr. Baron Taets van Ame- rongen dezen avond bijwoonden; vanavond en morgen zal een her haling van dit muzikaal Sacra mentsspel gegeven worden. boree geheel mede te maken. 6000 buitenlandsche leiders, buiten de contingenten om, zullen vijf dagen van de jam boree kunnen bijwonen, ter wijl 30.000 Fransche verken ners, elkander aflossend, acht en veertig uur op de jambo ree zullen kunnen doorbren gen. Zoodoende zullen er doorloo pend 42.000 padvinders verblijven op het prachtige kampterrein van 1850 ha groot, met een ideale bo demgesteldheid en prachtige, ge varieerde begroeiing. Er zal een afzonderlijk kamp zijn voor de zeeverkenners op het eiland van Moisson, tegenover het jamboree-kampterrein, dichtbij de algemeene zwemplaats. Gp deze terreinen zullen ze samenkomen, de tienduizenden uit de geheele wereld, om in het land der vrijheidsmatadors, Frank-- rijk, eenige dagen een pracfische broederschap te beleven. Hier zullen ze aanwezig zijn, om op Zaterdag 9 Augustus in de sche mering, die zal zijn gevallen over de bosschen en velden langs de Seine, de aankomst te zien van de estafette-loopers, die vanaf Vo gelenzang een brandende fakkel brengen, die ontstoken is aan een brandend stuk hout van het laat ste jamboree-kampvuur. Rossig zullen de vlammen het reusachtige portret van Baden Powell verlichten, den geliefden Chief Scout, die voor het eerst niet aanwezig zal zijn op een jamboree. En als de honderden fakkels het vuur over het geheele kamp hebben verspreid en overal de kampvuren ontvlammen, moge dan -een stap gedaan zijn naar de ware wereldverbroedering. De eilanden nog slecht bereikbaar vC De veerboot „Brakzand", die Vrijdagmiddag van Oost-Mahorn met de post, 20 passagiers en vrachtgoederen voor het eerst de reis naar Schiermonnikoog had ondernomen is halverwege het traject aan den grond geloo- pen. Het schip zal vermoedelijk heden nacht weer vlot komen. Later werd gemeld dat de veerboot „Brakzand" vlot is ge komen en om 9 uur aan den steiger van Schiermonnikoog ligplaats heeft gekozen. De vrachtboot „Lauwerszee", met acht passagiers aan boord, is na Maandagmorgen van Schiermonnikoog naar Oostma- horn te zijn vertrokken, gerui- men tijd zoek geweest. Toen het schip in den namid dag nog niet in Oostmahorn was aangekomen, voer de reddings boot „Insulinde" -uit die evenwel onverrichter zake moest terug- keeren. Later op den dag is de -„Lau werszee" op eigen kracht behou den aan den steiger van Schier monnikoog teruggekeerd. Het oponthoud werd veroor zaakt, door drijfijs en zware mist. ZATERDAG 22 MAART 1947 Correspondentie en oplossingen on der motto „Dgmrubriek" in te zen den aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 78 en 79 in te zenden tot uiterlijk 4 April a.s. PROBLEEM No. 78 van J. A. Oosterling te Gouda DE MATTHAEUS-PASSION TE NAARDEN De Nederlandsche Bachvereeni- ging geeft haar jaarlijksche uitvoe ring van de Matthaeus-Passion in de groote kerk te Naarden op Goe den Vrijdag 4 April en Zaterdag 5 April. De generale repetitie vindt plaats op Donderdagavond 3 April, om 6,30 uur en zal te 10 uur geëindigd zijn. Medewerking verleenen: Dora van Doorn-Lindeman, Annie her- mes, Jan Schipper, Max Kloos, Laurens Bogtman, Jan van Mant- gem, Bram van Luyn en Herman Hülsmann. De Boys hebben in Amsterdam tegen Zeeburgia een 61 neder laag moeten incasseeren. Direct moet evenwel geconstateerd wor den, dat deze cijfers tegen de ver houding zijn en dus geflatteerd genoemd moeten worden. Zeeburgia kwam ongetwijfeld de overwinning toe door technisch beter spel. Het plaatsen was beter verzorgd en hun aanvallen waren gevaarlijker. Ondanks deze nederlaag kan men over het vertoonde spel van De Boys niet ontevreden zijn, want in verschillende perioden waren zij meer in den aanval. Evenwel liet de afwerking der aanvallers te wenschen over, waardoor succes uitbleef. In het begin van den strijd was er sprake van eenig Boys-over- wicht, maar de kansjes, die er kwamen, werden gemist. Na 10 minuien spelens, ver wisselde de Z-middenvoor handig van plaats met den linksbinnen, die den B-reehtsiback omspeelde en hard in den hoek schoot. 10. Daarna weer eenige Boys-aan vallen en bij een dezer kon de Z.doelman een schot van v. d. Meulen nog maar juist tot hoek schop verwerken. Dan krijgt Z. een vrije schop PROGRAMMA DINSDAG 25 MAART HILVERSUM I (301 M.): 8.00 Nieuws en gram.muz.; 9.00 Morgen concert; 9.45 Herhaling Lichtbaken; 10.40 Maria-legende; 10.50 Concert; 11.45 Fam.ber. uit Indonesië; 12.00 Lenteconcert; 13.00 Nieuws; vervolg lunchconcert; 14.00 Moderne muziek 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Radio ziekenbezoek; 16.30 Voor de jeugd; 16.45 Maria-program; 18.00 Amuse mentsorkest; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de militairen; 19.00 Nieuws en amusementsmuziek; 20.00 Nieuws; muziek uit de Mattheus Passie; 20.30 Vastenmeditatie door Pater Borro- maeus de Greeve; 21.30 Muziek van Debussy; 22.30 Avondgebed en gram. I HILVERSUM II (415 M.h 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.muz.; 9.50 Muziek voor de fabriek; 11.30 Piano-duo; 12.00 Lyra-trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 14.20 Piano; 15.15 Toscanini 80 jaar; 16.30 Gram.muz.; 17.30 Aeolian Sextet; 18.00 Nieuws en gram.muz.; 20.00 Nieuws; 20.15 Bont programma; 21.30 Gram.muz.; 22.30 Zang en piano. Derke klasse A: Exportprijzen LANGEDIJK. Exportprijzen. Met ingang van Maandag 24 Maart gelden de volgende prijzen voor export naar Duitschland: Roode kool 15.20; afw. 10.60; Sa- voye kool 15.20, afw. 10.60; witte kool 11.afw. 7.70; koolrapen 5.50, afw. 3.80; peen II 7.40, afw. 5.20; peen III en IV 5.60, afw. 3.90; gele peen 5.kroten I 8.kroten II 5.70; kroten III 4.40. De kwaliteitseischen blijven on verminderd van kracht. LANGENDIJK. 26.000 KG gele kool 15.50: 6500 KG Deensche witte 11.50; 2800 KG uieen 16.—; 4000 KG bieten II 7.50; III 5.50. NOORD-SCHARWOUDE. 6000 KG roode kool 17.50; 25.000 KG gele kool 15.50; afw. 10.80; 5500 KG witte kool 11.50; 3500 KG kroten I 10.—; II 7.50; 3000KG uien 16.drielin gen 16.—; 200 KG witlof 45.—. WARMENHUIZEN, 24 Maart. 5000 kg roode kool 17.50; 400 kg gele kool 15.50; 2200 kg witte kool 11.50. te nemen, juist buiten 't straf schopgebied. De middenvoor Ver hagen schiet den bal prachtig in den rechterbovenhoek. 20. Weer probeeren de Boys het, maar verder dan tot eenige h,oek schoppen brengen zij het niet. Bij een Z.-aanval lost de links binnen een hard schot, dat Kra mer eenigszins verrast, want voor hij den bal onder controle heeft is deze de doellijn reeds gepas seerd, 30. Vijf minuten voor de rust weet Z. er 40 van te maken. Was 't voor de rust een aan trekkelijke wedstrijd, na de rust was 't een geheel ander spëlbeeld. Zeeburgia beheerschte toen het spel, al was 't tempo heel wat minder. Wat geen wonder is, ge zien 't zware veld en 't gebrek aan training Na 10 minuten kregen de Am sterdammers een strafschop te nemen, wegens afhouden. Een wat zware straf voor de Boys, maar waardoor Z. er 50 van maakte. Hierna wisten de Boys een klein overwicht te doen gelden. Verschillende goede schoten wer_ den gelost, maar door den Z. doelman naar behooren verwerkt. 25 minuten na de hervatting maakte de Z.-middenvoor 't halve dozijn vol, 60. De Boys hielden gqpd vol en eenige felle aanvallen volgden. 10 minuten voor 't einde kwam 't alleszins verdiende tegenpunt. Uit een voorzet v. d. Meulen ont stond een doelworsteling, waaruit Indri wist te doelpunten, 61. Stand: Zwart 10 schijven op 2 4 7 8 9 15 17 18 27 en 30. Wit 10 schij ven op 16 25 29 34 37 38 39 41 43 en 44. Wit speelt en wint. BIJ DE PROBLEMEN Probleem no. 78 In deze com positie zorgt een van de mooiste slagsystemen die het damspel kent, nl. de tempo-uitsluitende Fransche probleemvariant, er voor, dat fraai en verrassend resource- en meer- slagspel mogelijk wordt gemaakt. Probleem no. 79 Eugenius J. B. van Vught was in het laatst van de voorgaande eeuw een van de meest vooraanstaande persoonlijkheden in de damspelbeweging van Amster dam. Niet alleen als een van de sterkste partijspelers in den lande, maar ook als een hoogst bekwaam problemist. Typeerend is wel dat bijkans al zijn problemen, door hem van een naam werden voor zien. Een van zijn glansstukjes is wel het bijzonder kleine miniatuur tje ..David" ook wel vaak „klei ne David" genoemd geweest. De stand is hierbij: Zwart 2 schijven op 5 en 6 en wit 1 schijf op 23. Wit aan zet wint op vernuftige wiize in alle mogelijke varianten. Met enkele van deze varianten er zijn er meer dan men oppervlakkig wel zou denken maakt men ken nis met staaltjes Van verfijnde eind- sDelkunst. Ook het probleem „De Muizenval", dat wii heden ter op lossing aanbieden, behoort tot een van zijn geniale scheppingen, die in hun genre moeilijk te overtreffen zullen zijn. PROBLEEM No. 79 van wijlen E. J. B. van Vught te Amsterdam. (De Muizenval) II §s „m Stand: Zwart 6 schijven op 2, 13, 24, 26, 35 en 37. Wit 6 schijven op 12, 20, 27, 29, 39, 45 en 1 dam op 25. Wit speelt en wint. Ook geen visa meer voor Zweden y Het ministerie van buiten landsche zaken bevestigt thans, dat tusschen de Nederlandsche en Engelsche regeering een overeenkomst is gesloten, waar bij bepaald is, dat van 15 April af Nederlandsche onderdanen, waar zij zich ook bevinden zon der visum kunnen reizen naar het Vereenigd koninkrijk en omgekeerd Britsche onderdanen geen visum meer behoeven voor reiden naar Nederland. In aan sluiting daarop meldt het mi nisterie - van buitenlandsche za ken, dat met ingang van boven- genoemden datum hetzelfde is overeengekomen voor reizen van Nederlanders naar Zweden en van Zweedsche onderdanen naar Nederland. Met Denemar ken en Noorwegen wordt aan gaande wederkeerige afschaf fing van visa overleg gepleegd. Na de winterslaap verscheen HRC Zondag weer voor het eerst in het veld. De lente zat de spe lers echter nog niet erg in het bloed. Jammer voor HRC, dat ze de punten niet heeft thuis weten te houden, daar zij na dezen wed strijd weer iets lager op de rang lijst is komen te slaan. Misschien hebben de Nieuwediepers in de volgende wedstrijden meer geluk. De wind maakte het spel niet ge makkelijk. Zuiver plaatsen was practisch onmogelijk, daar de bal steeds afdreef. Na den aftrap was HRG direct in den aanval. De spelers ver mochten echter niet den WMS- doelbewaker te passeeren. De Am sterdammer^ kwamen steeds meer opzetten en zaten meermalen voor het Racingdoel, doch ook zij had den geen geluk. De spelers tro- chelden den bal geregeld van el kaar af, zoodat dan de een en dan de ander naar het vijandelijke doel opdrong. Verscheidene malen moest WMS een goede kans laten schieten, doordat eenige van haar spelers in de buitenspelpositie hadden post gevat. Na halftime speelden de rood- jakken voor den wind. Zij waren nu voortdurend voor het WMS- doel. Harde schoten werden ge lost, doch de vijandelijke keeper wist op meesterlijke wijze zijn heiligdom schoen te houden, De enkele doorbraken van WMS waren uiterst gevaarlijk en na 25 minuten spelen wist de voorhoede het winnende doelpunt t» scoren. Tegen het einde waren er nog eenige gevaarlijke momenten voor het WMS-doel, doch door het snel handelend optreden van den kee per, verdween er geen bal meer tusschen de palen, zoodat, toen de scheidsrechter het einde floot, WMS als winnaar uit den strijd kwam. Grossiers in kruideniers waren ontevreden Dezer dagen heeft te Utrecht een landelijke vergadering plaats gehad van groothandelaren in kruideniers waren, waarop uitvoerige beschou wingen gewijd werden aan de prijs politiek ten aanzien van de artike len huishoudzeep, toiletzeep en waschpoeder, naar aanleiding van de vastgestelde nieuwe prijzen. Be zwaren werden geuit tegen de nieuwe prijsbepalingen alsmed,e de wijze waarop de prijzen tot stand zijn gekomen. Men was van mee ning, dat de nieuwe marges bene den het kostenpeil van den groot handel in kruidenierswaren liggen. Uit sociale overwegingen wordt aangedrongen op herziening dezer marges. Zonder een dergelijke wij ziging zal exploitatie van den groot handel in kruidenierswaren uitein delijk niet meer mogelijk zijn en zou een rationeele distributie daar door ernstig in gevaar worden ge bracht'. Hef A.B.C.-Cabaref breidt uit Leo de Hartogh, tot dusver aan Cor Ruys' gezelschap „Het Vrije Tooneei" verbonden en die o.a. in „Per Luchtpost" een belangrijke rol vervult, is per 1 Augustus door Wim Kan bij het ABC-cabaret geëngageerd en zal tezamen met Corry Vonk Cruys Voorbergh, Cor Lemaire en anderen optreden in Wim Kan's nieuwste cabaret-comedie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2