Kwaadwillige insinuaties van Reuter K POLITIEKE DELINQUENTEN NAAR NIEUW-GUINEA? «1 EEN UURTJE POLITIEKE WEERSLAG OP HET KOLEN VRAAGSTUK WAARBLEEF NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Maandag 24 Maart 1947 De kwestie- Martin Behrman DE SPAANSCHE KONINGSKWESTIE Engelsch schip loopt op een mijn Geen gewetensbezwaren beletten de uitvoering van de doodstraf y J'fv Toelichting der prijzengids BRIEF UIT BRUSSEL TPick SKalvety Door Nedhrlandsche kranten geslikt Angelus-klokje De Affiche voor de 48ste Kon. Nederl. Jaarbeurs De affiche, welke dezer dagen de zakenwereld zal uitnoodigen, een bezoek te brengen aan de 48ste Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs, welke van 15 tot en met 24 April a.s. te Utrecht zal plaats vin den, heeft als centraal motief we derom de bekend U, gekroond met de Mercuriushoed. De brug, welke het bekende verleden met een nog onbekende toekomst verbindt, door snijdt de U, welke daarbij als p^ler dient doet. De ontwerper Jos. Tema heeft daarmede uitdrukking willen geven aan de zienswijze, dat de Koninklijke Nederlansdche Jaar beurs een belangrijke steun en te vens s.chakel vormt op den weg naar betere tijden. (Jb.). DEN HAAG. De mededee ling, die dpor eenige persagent schappen bekend is gemaakt en volgens dewelke de Martin Eehr- man met zijn oorspronkelijke lading van Tandjong Priok zou afvaren is onjuist, zoo wordt van de zijde van het ministerie van buitenlandsche zaken medege deeld. Juist is, dat dit schip van een andere lading zal worden voor zien, zoodat door de bevrachters geen vrachtpenningen zullen worden gederfd. Uitvoeriger mededeelingen zullen in den loop van den dag volgen. Lopez Olivan, politiek advi seur van den Spaanschen troon pretendent Don Juan, heeft te Londen geweigerd een verkla ring over de besprekingen te Lissabon af te leggen, daar „de situatie thans buitengewoon de licaat is en iedere verklaring compromitteerend zou kunnen zijn voor personen, die uit Spam je zijn gekomen om aan de be sprekingen deel te nepien". In andere kringen wordt ver ondersteld, dat het belangrijk ste dat te Lissabon is bespro ken, de beslissing was over de vraag, naar welke politieke richting de monarchie zou over hellen. In de naaste weken wor den belangrijke ontwikkelingen, verwacht. In ballingschap le vende Spaansche politieke lei ders zouden thans voorstanders zijn van een werkovereenkomst met aanhangers van Don Juan, welke de mogelijkheid zou ope nen voor het houden van een vrije volksstemming over de toekomstige regeering. De Haacsche kunstschilder J. Haver Drpese, voorzitter van den Nederlandschen Kunst kring, wordt Donderdag 27 Maart zeventig jaar. Op dezelfde hoogte waar j-1. Woensdagnacht de Alexandra op een mijn liep, is Vrijdagmiddag om 2 uur het Engelsche schip Empire Spring Fjord, op 'n mijn geloopen. Direct na de ontplof fing zond het schip S.O.S.-seinen uit, die echter spoedig weer wer den ingetrokken. De reddings boot Brandaris ligt in de haven van Terschelling gereed om op het eerste sein te hulp te snel len. De bemanning van de red dingsboot bevindt zich aan boord Men neemt aan dat het schip wil trachten op eigen kracht een haven te bereiken. (Van onzen eigen redacteur) De minister van Justitie, Mr. van Maa^seveen, stelde Zater dagmorgen op zijn Departe ment de Pers op een geani meerde conferentie in de ge legenheid vragen te stellen, die verband houden met de politie ke delinquenten. De minister verklaarde dit mondelinge con tact met de Pers op groote prijs te stellen om zoo een einde te maken aan het feit, dat ver schillende van zijn maatregelen niet juist aan het publiek ter kennis worden gebracht waar door een verkeerde indruk wordt gevestigd. Ans van Dyk Als voorbeeld van deze onjuiste berichtgeving haalde de minister aan de zaak-Ans van Dijk, waarbij hij opdracht heeft gegeven aan den Procureur-Fiscaal in Cassatie te gaan. In sommige bladen was het feoo voorgesteld, dat de minister hier op eigen initiatief gehandeld zou hebben. De bewindsman ver klaarde echter, dat hij deze op dracht had gegeven op verzoek van de Vaste Commissie voor privaat- en Strafrecht uit de Tweede Ka mer. Hierbij wees de minister er op, dat een wetsontwerp het mo gelijk wil maken, dat iedere, ter dood veroordeelde het recht van Cassatie wordt toegekend. De toepassing van het gratierecht De toepassing van het gratie- recht had natuurlijk de groote belangstelling van de journa listen. De minister verklaarde, dat hjj op dit terrein zich be perken meet in zjjn mededee- lingqn aangezien redenen van staatsbeleid oorzaak zijn van de huidige toepassing van het recht van gratie. Wel betoogde de bewindsman, dat in geen geval gewetensbezwaren hem beletten doodvonnissen niet te doen uitvoeren. Wanneer iemand doer onze rechterlijke macht ter dood is veroordeeld zoo zei de minister heeft hy dat verdiend. Hoewel door deze mededeeling wij dus niet.weten, welke die rede nen van staatsbeleid zijn, staat in ieder geval thans vast, dat zij, die bezield door valsch humanisme, zich als barmhartigheidsapostelen opwerpen en zich daarbij achter den bewindsman stellen, dit ten onrechte doen. Naar Nieuw Guinea? Belangrijk was de mededee ling, dat de minister van zijn ambtgenoot van Overzeesche gebiedsdeelen het verzoek had ontvangen, politieke delinquen ten over te brengen naar Nieuw Guinea ter vervanging van Japansche krijgsgevange nen, die ngar hun land worden teruggevoerd. Inwilliging van dit verzoek heeft echter bezwaren. Men kan niet de linquenten, die nog berecht moeten worden, overbrengen en zij, die al berecht zijn kunnen niet zonder meer in Nieuw Guinea te werk worden gesteld omdat de wet be paalt hoe de straf moet worden on dergaan. Niettemin had de minis ter een commissie ingesteld voor onderzoek. Deze kwam tot de con clusie, dat het mogelijk is enkele henderden berechte delinquenten naar Nieuw Guinea over te bren gen, doch alleen op basis van vrij willigheid. Het ontvluchten uit de kampen Ook de ontvluchting uit de kam pen kwam ter sprake. Op 1 Augus tus van het vorig jaar, aldus de minister waren er 726 delinquen ten ontvlucht en op 1 Februari j.l. was dit getal met tien vermeer derd. Hierbij wees de minister er echter op, dat men dit laatste niet absoluut maar relatief moet be schouwen. Immers van de 726 op 1 Augustus 1946 ontvluchtten, zijn er honderden weer teruggekeerd terwijl er ook weer honderden „de beenen" hebben genomen. Als oor zaken van deze ontvluchtingen moeten worden aangemerkt: het verblijf in kampen en de tewerk stelling. Ook de bewaarders zijn niet allen even geschikt. Men kan de bewaarders in de kampen niet vergelijken met die van de gevan genissen. De eerste hebben geen ervaring en vervullen slechts een tijdelijke en niet aangename posi tie. De Directeur-Generaal van de Bijzondere Rechtspleging heeft veel bewaarders moeten ontslaan. De minister heeft allerlei maatre gelen getroffen om ontvluchting -te voorkomen. In ieder kamp iseen speciale recherche. In Vught is het onlangs voorgekomen, dat delin quenten in de sneeuw een prachtig hulpmiddel zagen om, door gebruik te maken van lakens, de bewaar ders te verschalken. Deze poging is mislukt. Gerard Mooyman In dit verband werd de minister ook „aan den tand" gevoeld be treffende de ontvluchting van Ge rard Mooyman. De bewindsman verklaarde, dat Mooyman opgeslo ten was in de cellenbarakken maar dat om bijzondere redenen plaats gemaakt moest worden voor ande ren. Men heeft toen o.a. Mooyman naar een kamp overgebracht, die hiervan gebruik heeft gemaakt te ontsnappen. Opgemerkt werd ook, dat Meeyman, hoewel uit propa gandistisch oogpunt een zwaar geval, overigens een gewone S.S.-man is, die niet als oor logsmisdadiger kan worden be schouwd. De jeugdige delinquenten De minister deelde mede, dat hij de beide, z.g. open kampen had bezocht waar de jeugdige politieke delinquenten zijn ondergebracht. Hier verklaarde hij zich zeer en thousiast over. Deze jonge men- schen krijgen les in verschillende vakken of werken in fabrieken bui ten de kampen Hoewel ook hier de kans om te ontvluchten aanwe zig is, zijn sinds Juli van het vorig jaar slechts, twee jongens ontsnapt, waarvan er een door zijn eigen vader is teruggebracht. De minis ter verzekerde er van overtuigd te zijn, dat van deze jongens nog wel iets terecht zal komen. Het is de bedoeling voor 1 Juli a.s. te doen uitmaken, welke jeugdige delin quenten terecht moeten staan, wel ke naar huis gezonden kunnen worden en welke voorwaardelijk buiten vervolging kunnen worden gesteld. Voor deze laatste groep zou dan als voorwaarde gelden, dat zij zich een bepaalde opvoeding laten welgevallen. Na de bezetting van Modjokerto door de Nederlandsche troepen. Het Roode Kruis en de Dienst van Volksgezondheid trachtten den eersten nood der bevolking, welke ontstaan was door de inunda ties, welke de republikeinen veroorzaakt hadden, te lenigen. Geduldig wacht men in de rij op de uitdeeling van voedsel. Met vaststellen van de prijzen alleen is men er niet, heeft het Di rectoraat voor de Prijzen gemeend, vandaar, dat het een boekje heeft samengesteld, waarin de prijzen, die men ten hoogste voor goederen en diensten mag betalen, zijn vast gelegd. Tijdens een dezer dagen gehou den persconferentie heeft de Di recteur Generaal voor de Prijzen, prof. Brouwers, deze prijzengids nader toegelicht. Teneinde te kunnen beoordeelen of men door zijn leverancier tqprdt overvraagd moet men de vastge stelde prijzen kennen. Voor groe pen artikelen' is het noemen van één of enkele prijzen mogelijk, doch voor artikelen, die in zeer verschillende kwaliteiten worden vervaardigd is dit een onmogelijk heid. Vandaar, dat voor deze arti kelen in de gids richtprijzen zijn aangegeven, d.w.z. de laagste prijs waartegen de eenvoudigste kwali teit mag worden geleverd en da hoogste prijs waartegen de beste kwaliteit mag worden aangeboden, zijn genoemd. Het streven van het Directoraat is er nog steeds op gericht te ko men tot een bepqrkt aantal kwali teiten, door doorvoering van het utility-systeem. De toepassing van dit systeem in de aardewerk- en glasindustrie alsmede in de meubelbranch» heeft 1 tot goede resultaten geleid. Dit blijkt uit de in de gids opgenomen prijzen van deze artikelen. Ten aanzien van het prijzenbeleid in het algemeen deelde prof. Brou wers nog'mede, dat niettegenstaan de de 'grendstoffenprijzen op de wereldmarkten nog steeds stijgen, het streven van het Directoraat er op is gericht, te trachten een stij ging van de consumenten-prijzen tegen te gaan Dit zal om. kunnen worden bereikt door doorvoering van het utility-systeem. De mee ning, dat utility-goederen van een zoodanige kwaliteit zouden zijn, dat deze onverkoopbaar zouden blijken, bestreed prof. Brouwers. Utility-goederen worden vervaar digd in kwaliteiten, die door de groote massa der bevolking vroeger het meest werden gevraagd. STADSVERWARMING IN ROTTERDAM De kolenboer heeft afgedaan Bij het overwegen van plannen voor een bouw van een nieuw centrum van Rotterdam is 't denk beeld geopperd voor de verwar ming van nieuwe geo 'uwen en woningen een centrale voorziening te treffen. Hèt laatste plan steunt hoofdza» kelijk op denkbeelden van den di recteur van het gemeentelijk ener gie-bedrijf, ir. M. C. Hoenkamp. De voorstellen strekken er toe heet water van maximum 40 gr C door ruizen van de ele -trische centrale naai de stad te brengen, waar het zijn warmte aan het water in de huis-installaties afstaat, waarna het met een temperatuur van ma ximium 70 gr. C. weer terugstroomt om na verhitting opnieuw te wor den rondgezonden. In de panden worden warmte wisselaars opgesteld, waarin de warmte wordt afgestaan, zoowel aan het water, dat de radiatoren verhit als aan het water dat voor huishoudelijks doeleinden wordt gebruikt. Voor groote gebouwen en kantoren kan de ver >rging cd Zondag of vrije dagen ach.erwega blijven. Voor de huisvrouw biedt de voor ziening dit voordeel cat zij geen kachels meer behoeft na te loopen en zij 'haar huis zonder kolen, asch en stof kan bewonen, terwijl zij bovendien met weinig kosten ook nog over warm water tot elke ge- wenschte hoeveelheid kan beschik ken. Wavell neemt afscheid als onderkoning Veldmaarschalk Lord Wavell, de voormalige onderkoning van Voor-Indië, heeft in een afscheids rede via de radio verklaard, dat de stabiliteit van het Voorindische leger naar zijn meening een be slissende factor zal kunnen zijn voor de toekomst van Het land. „Het heeft getoond, hoe alle ge meenschappen samen kunnen werken om een gemeenschappe lijk gevaar met kameraadschap en toewijding het hoofd te bie den". Hij zeide altijd voor zelf bestuur voor Voor-Indië gewerkt te hebben. Tijdens de studentenfees ten in Delft, wierp de eigenaar van een carrier, waarin door eenige stu denten werd gestoeid, een bloem naar buiten, die ongelukkigerwijs op bet hoofd van een der stu denten terechtkwam. De student feestte door.... Een week geleden echter, traden zoodanige ver schijnselen bij hem op, dat hij in een ziekenhuis mo£St worden opgenomen, waar hij dezer dagen overleed. Politie stelt een onderzoek in. In het R.A.I. gebouw te Amster dam werd een internatio nale hondententocnstelling gehouden, waarbij Zater dagmiddag reeds 4000 be zoekers werden geteld. De Honden kwispelstaartten van plezier, ij: Na een korte ongesteldheid over leed te den Haag op ?4 ja rigen leeftijd prof dr. J. J. Sal ver da de Grave oud leeraar van H. M. de Ko ningin, oud privaat do- de Van Heutzstraat te cent en lector te Leiden Nijmegen is het 5-jarig en oud-hoogleeraar aar dochtertje van J. V. O. bij de universiteiten van het oversteken van de Groningen en Amsterdam, straat achter een auto Tot secretaris der „Fe- door een tweede auto ge. deratie van ^Jed. Journa listen" is benoemd Mr. A. E. van Rantwijk. De veerboot „Brakzan" van den dienst Oostmahorn (vastewal) Schiermon nikoog, die wegens het ijs 56 dagen den dienst moest staken heeft heden den veerdienst hervat, ik Aan den Vondelingenweg te Rotterdam werd door een graafmachine een Engelsche bom opgegra ven van ongeveer 500 kg. Het projectiel werd door enkele ledgn van de voor malige bommenploeg on schadelijk gemaakt, In grepen en onmiddellijk gedood. :k Cyrankiewicz, de Poolsche minister-pre sident, heelt tijdens het proces tegen Rudolf Hoess, den vooi maligen com mandant van het concen tratiekamp van Auschwitz, mededeeling gedaan van plannen der nazi's om Auschwitz te maken tot permanente „uitroeii'ngs- stad", te noemen „Himm. lerstadt". ik Tegen den voormaligen Belgischen secretaris-generaal van justitie, Schuind, die tij dens de Duitsche bezet ting in deze functie op trad, is een gevangenis straf van tien jaren ge- eischt. ik Het Albanee- sche militaire hof te Kor ea heeft verschillende Grieken, die door het Joegoslavische nieuwsbu reau worden aangeduid als „leden van de Griek- sche terroristen-organisa tie EAM, wier doel be stond in het annexeeren van Noord-Epirus", ver oordeeld tot gevangenis straffen van drie tot' twin tig jaren, ik In Düsseldorf hebben een 350 Duit- schers voor het raadhuis gedemonstreerd met span doeken, waarop stand: „Wij willen onze huizen terug", als protest tegen v de requisitie van huizen voor gezinnen van Brit- sche soldaten, ik Dieven hebben in de grot van de kerk van de geboorte te Bethlehem het glazen om hulsel van het Mariabeeld vernield en een partij versierselen gestolen. Toestand der Belgische mijnen (Van onzen Belgischen correspondent) Dat gezonde rede en politiek niet altijd samengaan, is reeds meermaals gebleken. Voor wat de economische gezondmaking van het land betreft, zou het redelijk zijn, de producten door den verbruiker zoodanig te doen betalen dat de productie op vol le toeren kan draaien en zou den alle kunstmatige middelen dienen afgeschaft met dewelke men tracht en tevergeefs te ontsnappen aan de elemen taire wetten en stelregels van de handelsbetrekkingen van mensch tot mensch. Er zal nog veel water door de zee vloeien, eer we als het nog niet te laat is terug zul len komen tot normale levens omstandigheden, die toelaten normale economische maatrege len met succes door te drijven. Intusschen moet er, althans voor wat sommige bedrijven be treft, een middel worden ge zocht om zoo goed als eenigs- zins mogelijk is aan de bestaan de toestanden te verhelpen. Het is in dien geest dat?» de heer Delattre zich heeft gericht tot de mijnwerkers, in een ra diorede die alle aandacht ver dient. Zijn hoofddrijfveer is wel geweest, de mijnwerkers te waarschuwen tegen de commu nistische agitaties welke op een politieke staking aansturen. Hun voornaamste argument is dat zij niet willen toestemmen fn de prijsverhooging van Fr. 29.per ton kolen. De kwestie Van den prijs der kolen heeft het voorwerp uitgemaakt van een uitgebreide studie door een technische commissie, waarvan de heer Delattre (socialist, ge wezen minister van Arbeid en thans President van de Natio nale Mijnwerkerscentrale) deel uitmaakte. De conclusies van deze commissie zijn formeel ge weest, wat de prijsverhooging betreft. De heer Delattre, in zijn ra diorede, laakt als absoluut ver werpelijk het systeem der subsi dies aan de mijnen. Door dit systeem werd een prijs vastge legd, lager dan den kostprijs, waardoor de Staat op één jaar even 4 milliard frank moest bij- De opstand in Paraguay De radio-omroep van de op standelingen in Paraguay heeft Vrijdagavond den algemeenen aanval op San Pedro, dat hal verwege tusschen Concepcion en Asuncion ligt, aangekondigd. Reeds zijn militaire doglen in 't stadsgebied gebombardeerd, al dus de radio. Volgens schattingen van waar nemers te Buenos Aires, hebben de opstandelingen thans 12 van de 15 gevechtsvliegtuigen der Paragueesche luchtmacht in be zit. door I. S. FLETCHER 1 HET SCHERM GAAT OP... De „Cardinals Hat" in Brychester is een van die antieke herbergen, die. men alleen nog maar vindt in de alleroudste provinciesteden van Engqland. In vroeger dagen, toen men nog wat rustiger leefde dan nu en men er heel tevreden mee was, wanneer men tachtig kilome ter in twaalf uren aflegde, waren de groote kamers steeds bezet en de stallen gevuld met paarden; voor de deuren was het een komen en gaan van koetsen en diligences. Maar op het oogenblik, waarop dit verhaal een aanvang neemt, ongeveer der tig jaar geleden," zijn de stallen, het binnenplaatsje en de lange, sombe re gangen bijna even uitgestorven en stil als de kruisgangen en beu ken van de grijze kathedraal, onder welks muren de antieke daken en gevelspitsen verborgen liggen. Nu en dan verblijven er reizigers juist lang genoeg om de merkwaardig heden en schoonheden van Bry chester te kunnen bewonderen; wanneer 't Amerikanen zijn, ver toeven ze er maar 'n paar uren; wanneer het gewetensvolle Engel- schen met een zwak voor antiek zijn, kan men ze gedurende ver- scheidene dagen in of om het oude gebouw aantreffen. Maar de oi' bedrijvigheid is verdwenen. In de groote koffiezaak waar men drie- of vierhonderd personen kon bedie nen, vindt men nu enkele automo bilisten, die als verloren lijken in de ruimte en het aantal bezoekers, dat in de ouderwetsche kamers overnacht, kan op de vingers van één hand worden geteld. De nering van plaatsen als de „Cardinals Hat" verdween, toen de spoorwegen ver schenen. Maar zooals het geval is met zoovele primitieve instellingen, die een taai leven hebben, bestaan dergelijke gelegenheden nog, meest al opgeluisterd met een ouderwet- schen kellner, die steeds bereid is op te merken, dat de tijden toch zoo veranderd zijn en dat ze zeker niet meer zijn wat ze eens waren. Zulk een kellner, groot en waar dig, grijs van haar en blozend van kleur, die, wanneer hij in een ander gewaad zou zijn gestoken, voortref felijk kon hebben doorgegaan voor een of anderen waardigheidsbeklee- der van den kathedraal, stond in de poortachtige entree van dit oude hotel op een dag in den laten herfst en beschouwde peinzend het tafreel voor hem. Recht voor zich zag hij de hooge muren en den vierkanten toren oprijzen van den kathedraal, wiens bisschoppen sedert een rij van eeuwen het purper hadden ge dragen. Dicht in de nabijheid op de Markt stond het prachtige kruis, dat vereerd werd tijdens de regee ring van de Tudors. En tusschen de ze eerbiedwaardige getuigen van Brychesters verleden keek de kell ner in de hoofdstraat van het stadje, een stadje zóó klein, dat het, gezien van de heuvels op den achtergrond, wel haast een dorp geleek. In die hoofdstraat kwamen en gingen en kele menschen; een paar boeren karren en brikken reden er door of stonden aan den kant voor de win kels; hier en daar maakten buurlui een babbeltje; in de heele plaats hing een sfeer van slaperigheid. Maar de kellner keek niet naar een van die dingen, die had hij al meermalen per dag gezien, vele ja ren achtereen. Waar hij naar keek, dat was de hotel-omnibus, die te rug kwam van het station. Hij had juist den avondtrein uit Londen hooren binnenkomen en weer ver trekken en hij was benieuwd of er iemand meegekomen was, die in de „Cardinals Hat" wilde .verblijven. Want, in weerwil van zijn jaren, was deze kellner een energiek man en hij hield ervan iets te doen te hebben en een fooi te ontvangen; het langzaam verdwijnen van de nering was hem een ergernis. „Een paar vrijgezellen in „Roc kingham" gisterennacht", mopperde hij binnensmonds, terwijl hij langs het Marktkruis keek. ..Een echtpaar in ..Granville" en alles vertrok na 't ontbijt. Vier automobilisten voor de lunch en ze dronken allemaal gemberbier! En ik geloof dat ér op het oogenblik geen mensch in de eonversatiekamer is." Alsof hij er zich van wilde verge wissen of zijn veronderstelling juist of verkeerd was,, draaide de kell ner zich opzij en gluurde hij door een boogvenster in een conversatie kamer die laag van plafond was en waar een vroolijk vuur brandde. Een jongedame zat er een roman netje te lezen. De kellner snoof en schudde zijn hoofd. 1 „Geen levende ziel behalve het nieuwe caféjuffie", vervolgde hij zijn alleenspraak. „De hemel bewa re me, wat is er toch met de wereld aan de hand? Wat willen de men schen eigenlijk? En van de men schen in Brychester snap ik heele- maal niks meer. Vroeger kwamen de heeren binnenwippen om hun portje te pakken en hun brandy- ipet-soda, en later hun glas Whisky. Maar tegesworighun smaak schijnt heelemaal veranderd te zijn. En daar heb je Ben terug met z'n bus, en d'r zit niet één koffer bovenop!" Niettemin ontdekte de kellner, toen de autobus het met keitjes be strate binnenplein op-hobbelde, dat er bagage aan boord was en wel in den vorm van een spiksplinternieuw valies dat werd aangereikt door 'n jeugdig heer die ook al van top tot teen spiksplinternieuw scheen te zijn, dat wil zeggen, hij droeg een heel erg nieuw pak, nieuwe schoe nen en een nieuwen hoed, het was duidelijk dat hij nieuw in de kleeren was gestoken; zelfs zijn wandelstok en zijn parapluie moesten regelrecht uit den winkel zijn gekomen. De snelle blik van den ouden kellner wist evenwel terstond de prima kwaliteit van al deze nieu we spullen te onderscheiden en daar hij tevêns vaststelde dat deze jonge man groot, forsch en knap was, gebruinde wangen had en blonde haren, die onder een zon van verre landen moesten zijn ge kruld, klasseerde hij hem als een militair die zooeven was gerepa trieerd. Dus haastt; hij zich, hem een welkom toe te roepen. „Kamers, mijnheer?" zeide hij. „Groote kamers, mijnheer Privé zitkamer? - Verwarmd, mijnheer?" De vreemdeling reikte zijn baga ge over en wierp een kalmen blik op de oude gebouwen om zich heen. „In ieder geval voor vannacht", antwoordde hij. „Maar eerst Wordt vervolgd. passen. Zoo niet ware geen en kele mijnexploitatie nog leef baar geweest. De kostprijs is niet dezelfde voor elke mijn. Om de minder bevoordeelde mij nen te helpen aan hun techni sche noodwendigheden te vol doen, werd een compensatie systeem uitgedacht volgens het welk de rijkere ondernemingen in zekere mate zouden tusschen- komen in de heruitrusting, de modernisatie en de materieele gezondmaking van de mijnen die een deficiet boeken. Economisch gesproken is het princiep van een dergelijk sy steem niet zeer gelukkig te noemen. In de veronderstelling dat het werd toegepast op alle industrieele sectoren, zouden wij heel gauw komen tot een soort van communisme in de bedrijven. Als de winstmakende ondernemingen moeten gaan betalen voor deze die met ver- lieg werken, zou dit vanzelf sprekend allen vooruitgang en ondernemingslust dooden, om uit te loopen op een algeheele catastrophe. Voor wat de kolenindustrie betreft, bevinden wij ons echter voor de noodzakelijkheid, zoo veel mogelijk kolen te delven, ook uit de minst rijke aders, waardoor een argument van practisch gewicht wordt gescha pen, M. T. Het nieuwe Belgische kabinet. V.l.n.r. 1ste rij: van Acker, Spaak, Eyskens en Struye. 2de rij: Delattre, Orban en Bohogne. 3de rij: Verbist, Vanderstraeten, Waillet, Duvieusart, Wigny, Moens de Fernig en Vermeylen. (Amsterdam P.) WIJ BELEVEN inzake de Indische kwestie de mèrk- waardigste dingen, fti de eene kolom van soms graag-gewich- tig doende kranten lezen wij philippica's tegen de verwar ringstichtende berichtgeving van correspondenten en persbu- reau's, in een andere kolom van het zelfde blad worden de dwa ze geruchten en verwarring stichtende verhalen in volle glo rie opgenomen! Zoo was er een verhaal van een zekeren Gra ham Jenkins, bijzonder corres pondent van Reuter, waar de dwaas- en onjuistheid duimen dik oplag. Wij konden reeds eer der op enkele van deze Gra_ ham-Reuter-slakken zout leg gen. De overgebleven leden van de Commissie-Generaal hebben de moeite genomen, het schrijf sel van meneer Graham op den voet te volgen en tegen te spre ken. Bij wijze van documentatie maken wij er melding van en om aan te toonen, hoe verkeerd gewichtige bladen dikwijls doen, om zich door opname van dezen baarlijken onzin mede plichtig te maken aan dergelijke schadelijke berichtgeving. Er was geen sprake van ge brek aan overeenstemming in de C.-G. over den brief aan de Regeering, naar aanleiding van den brief van Sjahrir van 15 Maart. Er is geen sprake van, dat de C.-G. druk uitgeoefend heeft op de Regeering. (Hier zou het eenige print van verklaar baar misverstand kunnen zijn, omdat de C.-G. haar argumen ten wel „met nadruk" aan de Regeering kenbaar heeft ge maakt). Op ontslagaanvrage is niet eens gezinspeeld, dat de militai re autoriteiten gebruik gemaakt hebben van de gelegenheid, om de actie tegen Modjokerto te ondernemen, is een kwaadwilli ge insinuatie. Wij wezen er reeds op, dat het bekend was, dat die actie geschied was in opdracht van de C.-G. Het ging trouwens niet om een actie tegen Modjo kerto, maar om aan een nood toestand een einde te maken. De argumenten, terzake dopr den Reuier-correspondent aan geraakt, raken kant noch wal. De order, om geen verdere mi litaire actie te voeren, kwam natuurlijk niet van prof- Schermerhorn, die daartoe niet bevoegd was dat kon men toch in Nederland ook weten? maar van den bevoegden le gercommandant. De kroon spant het verhaaltje over de oorlog met de republiek waarvan we op het randje zou den hebben gestaan. Dergelijke voorstelling is apert onjuist. Hier is blijkbaar sprake van 'n welbewuste eenzijdigheid. De correspondent wordt „onbe trouwbaar" genoemd en ver dient in zijn kraag gepakt te worden. (En wat te doen met de bladen, dié al dat fraais, wat op de hoofdpunten kennelijk en voelbaar onjuist» was, toch maar zonder commentaar aan hun le zers voorzetten?? Red.). MOG zijn de torens van onzt kerken stom, maar eens zul len de klokken weer terug zijn.en opnieuw over onze steden en dor pen de „Engel des Heeren" lui den. Intusschen moeten wij het goede oude katholieke gebruik volhoudenden „Angelus" te bid den. Dat is vanouds zoo geweest in onze katholieke gezinnen en dit gebruik is te mooi, om het ons door klokken-roovers te la ten ontstelen. Juist daarom moe ten wij er dus te taaier aan vast houden. Bidt den Engel des Hee ren", voor u zelf, gezamenlijk met heel uw gezin aan tafel, 's morgens, 's middags, 's avonds. En morgen is het dé dag, dat de Engel de Boodschap aan Maria heeft gebracht. De menschwor- ding van Gods Zoon in de Hei lige Maagd is de dageraad van ons heil. Bidt morgen en voor taan altijd den Engel des 'JHee- ren" met meer aandacht. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3