Nieuuu Ontwerp-accoord van Linggadjati geteekend Mijnramp op de „Hendrik eischt dertien dooden Publicatie der geheime overeenkomsten van Teheran, Jalta en Potsdam Meer treinen met grootere snelheid! BOELHUIS Voor Alkmaar en omgeving FEEST, VUURWERK EN DANKDIENSTEN! „Heden, 25 Maart 1947" „met inachtneming van" Turkije had aan den oorlog moeten deelnemen INVASIE WAS IN MEI BEPAALD GEN of MEISJE r meisje gevr, fratieve kracht Steno-Typiste Alkmaar nette INBOEDELS TTE KRUIS ;ek geopend Tien rantsoenen tabak J kmaar vraagt een •leks -administratie. Brieven met inl. en onder no. 10977' ieve werkzaamheden. SO bur. van dit blad. ^BEDRIJVEN t worden een van schrijver op adbeitjs- iris volgens gemeentelijke nder opgave 8 dagen na e richten aan ichtbedrijven, IDSCHE BRAND, ran 1816 te OUD- behoorlijk salaris, den vergoed ;vens aan de Directie op MAANDAG 31 Maart a.s. v.m, 10 uur in het Veilinggebouw „De Waag" Zijdam no. 6 van Inbreng nette goederen dagelijks, in Alkmaar des- gewenscht afgehaald. Inl. en opgave bij J. van Dijk, Geest 17 en KOUDENBURG AMOUREUS, deurws. Alkmaar Geesterweg 16, Tel. 3994 Kruis is vanaf Maandag ite'lde uren. NC ALKMAAR (5e en 6e periode), tex- lieren vaste brandstoffen, iden: van 9,3012 en van Maandag 24 Maart 1947. Bovenweg) van 9,3012 inwoners cp Dinsdag 25 van 9,3012 en van 13 'ier geslachtsnaam begint Donderdag 27 Maart '47; nrt 1497. 9,30—12 en van 1—3 uur andag 31 Maart 1947. m alle gezinsleden dienen tevens de thans in ge- :op linksboven de inwis- osse bonnen worden niet !e loketten in de uitreik- kaarten heeft ontvangen. 3t in behandeling worden (5e en 6e periode), tex- lieren vaste brandstoffen, ch) van 9,3012 en van rerbruikers: A t/m K op L t/m Z op Dinsdag 1 rgers: op Donderdag 3 er) van 9,3012 uur en >rgers op Vrijdag 4 April ikers op Dinsdag 8 April uin) van 9,30—12 en van gers op Dinsdag 8 April tikers op Woensdag 9 1 Heinis) van 9,3012 en nwoners op Woensdag 9 Treiture) van 9,3012 inwoners op Donderdag lam) en te STOMPETO- 9,3012 en van 13 uur dag 11 April 1947. r schrok mijn- Hij keek re- van een wild- eambte. „Uw zei de man, cent sprekend. W-w-wat moet 1?" hakkelde k moet naar heb ik toch noodig?" HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p> mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel i DINSDAG 25 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11185 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank O EDENMORGEN OM HALF ELF (dat is om half zes plaatselijken tijd te Batavia) is het ontwerp-accoord van Linggadjati geteekend. De plechtigheid geschiedde in het bureau van de Commissie-Generaal in het Paleis Rijswijk, in een plechtige zitting. Na de onderteekening hebben prof. ir. Schermerhorn, dr. Soetan Sjahrir en dr. H. J. van Mook redevoeringen gehouden. Er is feest in Batavia, scholen en kantoren zijn gesloten,; in alle kerken worden morgen dankdiensten gehouden. De onderteekening van de overeenkomst geschiedde door plaatsing van de handteekeningen onder de volgende korte verklaring: „Heden, den 25sten Maart 1947, is deze overeenkomst met inachtneming van de bijgevoegde correspondentie en bescheiden onderteekend door de delegaties, daartoe gemachtigd door de regeeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Republiek Indonesië" De bedoelde brieven en bescheiden zijn o.m.: de aanbiedingsbrief van de Nederlandsche regeering (welke door de Indonesiërs niet is aan vaard), het antwoord hierop van de Indonesiërs, de brief van de Com missie-Generaal aan Sjahrir, waarin de laatste wordt uitgenoodigd tot het opstellen van een eigen interpretatie; Sjahrirs brief van 15 Maart, waarvan de hoofdpunten reeds zijn gepubliceerd en de twee brieven van 2 en 10 Februari betreffende den buitenlandschen dienst. Na de onderteekening begaven zich de genoodigden door den tuin van het paleis Rijswyk naar het paleis aan het Koningsplein, waar de JLt.- Gouverneur-Generaal receptie hield. De gasten, onder wie de Indonesi sche delegatie, aanschouwden vervolgens een groot vuurwerk, afgesto ken op het Koningplein. Redevoeringen van Schermerhorn, Sjahrir en Van Mook DIJ DE ONDERTEEKENING waren ongeveer 70 Nederland sche, Indonesische en buitenland- sche genoodigden aanwezig. On middellijk na de onderteekening voerde prof. Schermerhorn, die de bijeenkomst presideerde, het woord, gevolgd door den Indone- sischen minister-president Sjahrir en dr. van Mook. Woensdagmorgen zal in de Ka tholieke kerken een bidstond ge houden worden. Z. H. Exc. Mgr. Willekens, de Apostolisch Vicaris te Batavia zal een Pontificale Hoogmis celebreeren. Sjahrir heeft verklaard, dat beide partijen zic-h na de teekening het eerst zullen bezig houden met fi- nancieele en économische proble men. Hij zag geen reden, waarom de Europeèsche ondernemers niet zeer spoedig naar hun ondernemin gen zouden kunnen terugkeeren. Dat zou geheel afhangen van de snelheid, waarmede hierover een overeenkomst met de Nederland sche autoriteiten zou kunnen wor den uitgewerkt. Indien zij dezelfde houding zouden aannemen „als Prof. Romme en de Nederlandsche conservatieven" - red.) die hun goedkeuring aan de overeen komst afhankelijk stelden van de verzekering der Nederlandsche Re geering, dat deze niet beteekende, dat de Indonesische republiek „de jure" erkend werd, zouden er tal van moeilijkheden rijzen, aldus Sjahrir. Na onderteekening van het pro tocol hebben prof. W. Schermer horn, Soetan Sjahrir en dr. H. J. van Mook redevoeringen uitgespro ken. De It. gouverneur-generaal zeide o.m. dat deze ceremonie het einde beteekent van een tijdperk, waar in twee volkeren, die zich thans tot samenwerking hebben verbon den, doch die door den oorlog ern stig van elkander gescheiden wa ren geraakt, den weg tot elkander hebben moeten terugvinden. Qe oorlog heeft een plotselinge af scheiding veroorzaakt, onze vijan den hebben driedubbele muren tusschen ons opgetrokken. Beide volken werden van de vrije wereld geïsoleerd, beider volksleven werd krachtdadig onderdrukt. Bovendien werd in dit land een geheele be volkingsgroep uitgeschakeld en aan een opsluiting onderworpen, die iedere beschrijving tart. Zoo is het gebeurd, dat vele zakelijke en persoonlijke banden, welke tus schen ons bestonden, plotseling ruw zijn stukgetrokken en dat ieder volk zijn eigen baan moest vinden, totdat de overwinning door de geallieerden zou zijn be haald. In dien tijd zijn de grondsla gen voer Linggadjati gelegd maar ook voor de moeilijkhe den en gevaren, die wij op den weg- naar Linggadjati zouden hebben te overwinnen. De ge schiedenis na den 15den Augus tus heeft het ons niet gemak kelijk gemaakt dit oogenblik te bereiken. Tochjmoeten wij, terugziende op deze negentien maanden, tot de erkenning komen, dat zij niet uit sluitend uit t.egenspoed en duister nis hebben bestaan. Door alles heen heeft van den aanvang af menige persoonlijke relatie tusschen Ne derlander en Indonesiër standge houden. Dit gold ook voor velen, die elkander nog niet ontmoeten kenden, en maakte het contact veel vrijer van animositeit dan men oppervlakkig op grond van de ge beurtenissen zou hebben gedacht. Aan Nederlandschen kant is een prijzenswaardige zelfbeheersching aan den dag gelegd. Aan Indonesi sche zijde zag men voor en na het verlangen naar samenwerking door de tegenstelling heenbreken. Het mocht soms schijnen, dat men met een stellingoorlog in optima forma te doen had. Door de stellingen heen echter bleef ook vreedzame aanraking op tal van punten moge lijk. De wereld heeft in dien tijd, ten deele als gevolg van eigen na-oor- logsche zorgen, het geval Indone sië met geduld en sympathie aan gezien en de gelegenheid tot over leg en een vreedzame overeen komst steeds opengehouden. Vrien den uit tal van landen hebben ons bijgestaan en slechts in enkele ge vallen is het proces van tot elkan der komen door inmenging van vij andige of onverantwoordelijke groepen en personen bemoeilijkt. Nu is het dan zoo ver, dat niet alleen twee regeeringen maar in derdaad twee volkeren den eersten grondslag hebben gelegd voor een gezamenlijk verder gaan als gelij ken, die voor elkander meer kun nen beteekenen, naarmate zij die per van de mogelijkheid van dit samengaan overtuigd geraken. Er is haast bij de verwerkelijking van dit verdrag. Immers, het land is arm, het snakt naar herstel van de rust en hernieuwing van de werkzaamheid. Er kan nu een einde komen aan alle locale twisten en plaatselijken strijd, die tot dusver de reconstructie hebben vertraagd en verhinderd. Van vandaag af kunnen en moeten openbare uitin gen aan beide kanten den toon van wantrouwen, verdachtmaking en vijandschap laten varen en dienen publicaties zich te richten op het constructieve. De tijd van twist en onderhan deling is voorbij, de lijd van vriendschap en samenwerking is aangebroken. Wij zullen nog moeite hebben in de eerste dagen onze plaais in den nieuwen toe stand en onze gedragslijn te be palen, Laat ons echter den moed hebben het werk stevig aan te vatten, met opgewektheid en zon der vooropgezet wantrouwen of geestelijk voorbehoud1. En in wezen is het niet zoo moeilijk de juiste houding en de juiste richting te vinden. Want het is gemakkelijk in te zien, dat goed en krachtig werk van de beide partners niet alleen de ver wezenlijking van ieders eigen doelstellingen naderbij brengt, maar ook en juist voor den deel genoot van het grootste belang is. Wi.i kunnen het ook tot een voor beeld maken in deze wereld door de handen ineen te slaan en een periode van strijd en geschil voor goed af te sluiten. De lange en moeilijke maanden tusschen Linggadjati en vandaag hebben een zwaren wissel getrok ken op ons geduld en onzen geest drift. Het langdurige naspel van den oorlog heeft ontmoediging en bitterheid gebracht. Wij moeten dit alles overwinnen. Laat ons juist daarom vandaag de spinne- webben om ons wegslaan en met overtuiging en vertrouwen het- werk van den vrede beginnen." DE JUISTE TEKST De Aanteekening op de Overeenkomst De juisten tekst van de op de overeenkomst gestelde aanteeke- ning luidt als volgt: „Heden, den 25sten Maart 1947 is deze overeenkomst, met in achtneming door beide par tijen van de daarop betrek king hebbende tusschen de de legaties gewisselde en als bij lagen aan deze overeenkomst toegevoegde brieven en nota's, laatstelijk van 15 en 24 Maart, door de daartoe gemachtigde delegaties namens de regeerin gen van het Koninkrijk der Ne derlanden en de Republiek In donesia onderteeken-d. Van de ze overeenkomst zijn 4 exem plaren in de Nederlandsche taal en vier exemplaren in de Indonesische taal ondertee kend." 500.000 DUITSCHERS NAAR FRANKRIJK? De Fransche delegatie bij de conferentie te Moskou heeft offi cieel voorgesteld een conferentie te houden over Duitsche emigra tie, die op 1 Juli te Parijs zal plaats hebben. De conferentie zou moeten worden bijgewoond door .al die landen, die^r.aar alle waar schijnlijkheid! Duitsche emigran ten zullen opnemen. Van betrouw bare officieuze zijde is de meening geuit, dat Frankrijk zal aanbieden 400.000 a 500.000 Duitschers op te nemen. Bevin op bezoek bij Stalin De Britsche minister van bui- tenlandsehe zaken, Bevin, heeft, vergezeld van Sir Maurice Peter son alsmede van zijn particulier secretaris, een bezoek gébracht aan Stalin op het Kremlin. Dit bezoek, dat als „beleefdheidsbe zoek" werd aangekondigd en waarbij mede aanwezig was de Sowj et-ambassadeur te Londen, Zaroebin, duurde ongpveer vijf kwartier. Na bijna een maand voortdurend te hebben gereisd in den kon. trein, heeft de Engelsche kon. familie eenige dagen rust genomen in het Dra- kenberg Nationale Park. De vorstelijke personen zien belangstellend toe, hoe generaal Smuts;* alvorens een filmopname te maken, met een be lichtingsmeter manoeuvreert. Ass. Press P. LIET AMERIKAANSCHE MINISTERIE van 'Buiten- landsche Zaken heeft Maandag de geheime overeenkomsten gepubliceei«d, die vervat waren in de protocols van de conferenties van Teheran, Jalta en Potsdam. Oorspronkelijk was de invasie bepaald in Mei 1944, terwijl men Turkije graag aan den oorlog zou zien deelnemen. Te Potsdam was besloten, dat van Oostenrijk geen herstelbetalingen zouden worden geëischt. Herman B. Baruch (rechts), de nieuw benoemde ambassadeur der Ver. Staten in Nederland, wordt beëedigd in zijn functie. V.l.n.r. Stanley Woodward, hoofd van de afdeeiing van protocol; dr. A. Loudon, Neder- land's gezant in de Ver. Staten; Bernard Baruch, bro^j van Herman, voormalig gedelegeerde van de commissie van atoomenergie der U.N.O.; Dean Acheson en Herman Baruch. Ass. Press P. De volledige tekst van het pro tocol van de conferentie te Potsdam, onderteekend door Stalin, Truman en Attlee, bevat de grondslagen voor de verdee ling van de Duitsche oorlogs- en handelsvloot onder de Sov jet-Unie, Engeland en de V.S. Tot nog toe ongepubliceerde clau sules uit het protocol van Potsdam hebben betrekking op: 1. een overeenkomst, dat van Oostenrijk geen herstelpraestaties zullen worden verlangd. 2. de zeeëngten van 'de Zwarte Zee. 3. de internationale zóne van Tanger. 4. het terugtrekken der geal lieerde troepen uit Perzië. 5. herziening van de werkwijze der geallieerde bestuurscommissie in Roemenië, Bulgarije en Hongarije. JALTA De volledige tekst van de confe rentie van Jalta bevat o.m. een be paling de toelating van de Oekraïne en Wit-Rusland als afzonderlijke leden van de V.N. te steunen, een protocol over Duitsche herstelbeta lingen, onlangs door Molotof gepu bliceerd, en regelingen betreffende de deelneming van Frankrijk aan de bezetting van Duitschland. De inhoud van de meeste der ge heime clausules van de thans gepu bliceerde overeenkomsten is bekend gemaakt, hetzij in verklaringen van president Roosevelt en presi dent Truman tijdens persconferen ties, hetzij op andere officieele wij ze, de eigenlijke tekst echter niet. POTSDAM De overeenkomst van Potsdam bevat bepalingen, die volgens func tionarissen nog niet bek,end waren gemaakt. De eerste paragraaf van de overeenkomst voor de verdee ling van de Duitsche marine luidt: „De totale sterkte van de Duitsche marine, met uitzondering van on derzeebooten, tot zinken gebrachte en van geallieerde naties overgeno men schepen, maar met inbegrip van schepen, die in aanbouw zijn of hersteld worden, zal gelijkelijk onder de Sovjet-Unie, het Vereemgd Koninkrijk en de V. S. worden verdeeld." De derde paragraat luidt- vHet grootste deel van de Duitsche onderzeebooten zal ,ot zinken worden gebracht. .Slechts 3n d.ükhooten zullen bewaard blijven en gelijkelijk tusschen de Sovjet- Unie, het Veieenigd Koninkrijk en de V. S. voor experimenteele en technische doeleinden worden ver deeld." TEHERAN De tekst van de militaire be palingen van de conferentie van Teheran, op 1 December 1943 door president Roosevelt, gene ralissimus Stalin en Churchill geteekpnd, onthult, dat men oor spronkelijk had besloten, dat „D-day" voor de invasie van het door de nazi's bezette Frank rijk, In Mei 1944 en niet in Juni, zou plaats vinden, en dat beslo ten was, dat de betrokken sta ven een plan zouden ontwer pen om den vijand met betrek king tot deze operaties te mis leiden. Men was het er voorts over eens, dat het van militair standpunt bezien zeer wensche- lijk was, dat Turkije voor het einde van het jaar de zijde der geallieerden in den oorlog zou kiezen. Een tot nog toe niet gepubliceer de clausule van het protocol van Potsdam met betrekking tot de eng ten van de Zwarte Zee bepaalt: „De drie regeeringen erkenden, dat de conventie van Montreux met be trekking tot de engten herzien-moet worden, daar zij niet in de huidige omstandigheden voorziet." „Over eengekomen is, dat als volgende stap de zaak door middel van directe besprekingen tusschen elk der drie regeeringen en de Turksche regee ring moet worden opgenomen." Als gevolg van overmatig bloedverlies bij een operatie heeft het gezichtsvermogen van ex-komn- gin Marie José van Italië zeer ge leden. Voor algeheele blindheid wordt gevreesd. Een brand op de Staatsmijn Hendrik te Heerlen, die ge paard ging met een geweldige rookontwikkeling, heeft tot ge volg gehad, dat dertien mijn werkers door bedwelming om het leven zijn gekomen. De brand brak Maandagmorgen door tot nu toe onbekende oorzaak uit in een oude galerij van Laag 13 op de 636 meter verdieping en breidde zich zeer snel uit. Onmid dellijk werd alarm gemaakt en gingen de reddingsploegen naar be neden. De rookontwikkeling be moeilijkte de opruimingswerkzaam heden zeer. Eerst laat in den na middag was bekend, wie de slacht offers konden zijn. Op de mijn werd normaal doorgewerkt. Het gedeelte waar de brand woedt, is afgesloten. De blusschingswerkzaamheden zijn nog in vollen gang. Gisterenavond laat is het stoffe lijk overschot geborgen van een 54- jarigen bankwerker, omtrent wiens lot men in onzekerheid verkeerde, maar van wien niet vaststond, dat NEDERLANDSCHE HULP VOOR ENGELAND Tom Williams, minister van landbouw in Engeland, heeft in het Lagerhuis de overstroomin- gen aan de Wash-baai (Oostkust van Engeland) „een ramp van de eerste grootte, die ongetwijfeld dit jaar een zeer ernstiger» in vloed op d'e voedselproductie in Enigeland zal hebben" genoemd. Duizenden acres wintertarwe en duizenden tonnen aardappelen zijn onder water geloopen. Neder landsche deskundigen, ongeëven aard! in kennis aangaande het stuiten van watervloeden, aldus Williams, geven advies en leiding. Opnieuw een schip op een mijn bij Terschelling Maandagmiddag twee uur is binnen zes dagen het derde stoom schip bij Terschelling op een mijn: geloopen. Di'maal was het 't on geveer 3000 ton melende Noor- sohe schip „Garnes", dat hier zijn ongeluk tegemoet ging. De sleep boot „Storiemelk" probeerde on middellijk hulp te bieden en het gelukte de geheele bemanning van de „Garnes" aan boord van de „Stortemelk" te brengen. In den loop van den nacht is het schip gezonken. Uitwisseling verpleegsters Naar wij vernemen is het mo gen gelukken een uitwisseling tot stand te brengen tusschen 'n aantal Deensche en Rotterdam- sche verpleegsters. De Deensche gasten worden ondergebracht in Strijpemonde, het vacantieoord van de ziekenhuizen in Oostvoor ne. De Rotterdammers gaan naar Loken in Noord Jutland. De col lega's betalen haar wederzijdsche gasten in eigen valuta, zoodat geen deviezen noodig zijn. Diver se excursies zullen in de beide landen worden gemaakt. Naar wij vernemen zullen In de maand April tien rantsoe nen tabaksartikelen worden beschikbaar gesteld. Hoewel dit nog niet definitief is, mag worden aangenomen, dat op 3 en 17 April bonnen zullen worden aangewezen voor vijf rantsoenen. v.- DE NIEUWE DIENSTREGELING Op 4 Mei, met het ingaan van de nieuwe dienstregeling Wordt het mogelijk in een dag heen en terug te reizen naar Antwerpen en Brussel waarbij voldoende tijd overblijft tot het afleggen van zakenbezo.e- ken. Deze trein vertrekt om 8 15 uit Rotterdam, is in Antwerpen om 11.21, vertrekt vandaar weer om 19.30 u. en is om 22.30 weer in Rot terdam terug. De nieuwe dienstregeling. Deze wordt voornamelijk be- heerscht door het feit, dat de „stad Holland" met haar 4% millioen in woners, zooals ir. Den Hollander het westen noemde, met de centra der provincies een twee uursdienst ■krijgt. Tevens is er een betere ver binding electrisch weer. van Den Haag en Rotterdam naar Utrecht en Eindhoven, dit laatste traject zal echter waarschijnlijk iets later klaar komen daar de vorst der af- geloopen maanden de electrifica- tie-werkzaamheden ernstig heeft vertraagd. Men heeft er naar gestreefd op de groote lijnen sneltreinen te la ten leopen die een snelheid van 80 K.M. per uur zullen kunnen hebben. Daarom zijn ook de bus diensten slechts voor de kleine tra jecten want deze kunnen, hoe on gelooflijk het ook moge klinken, een snelheid van 45 K.M. niet te boven komen. In 1951 hoopt men het geheele hoofdnet geëlectrificeerd te heb ben. Dan zullen ook de bestellingen bij Allan, Beynes en Werkspoor los gekomen zijn en hebben de electro-technische fabrieken van Smit. Slikkerveer, en Heemaf te Dordrecht motoren voor de twee en vierwagen treinstellen af kun nen leveren. Voorloopig blijven de voornaam, ste verbeteringen beperkt tot een uurdienst op het middennet, uitge voerd met electrische en diesel- electrische alsmede met stoomtrei- en een tweeuursdienst op de ande re hoofdlijnen. In ons gewest. De treinenloop in ons gewest zal, vooral wat het noordelijk deel be treft, weinig verandering onder gaan. De ochtendtrein uit Enkhui zen richting Amsterdam vertrekt een kwartier eerder, zoodat er in Amsterdam betere aansluiting is met het Oosten. De laatste verbin. binding uit Amsterdam is vijf mi nuten later, zoodat zij die graag eens naar de hoofdstad wilen om een opera concert of een goed stuk tooneel bij te wonen, hun lust nog even moeten bedwingen. Naar Uit geest rijden vanuit Amsterdam en Haarlem in de spitsuren ieder half uur treinen en in Juni den geheelen dag. Ter illustratie van de materiaal- schaarschte werd ons nog als bij zonderheid medegedeeld dat D.v. verschillende lijnen gedeeltelijk moes'.en worden opgebroken om bielsen en spoorstaven beschikbaar te krijgen voor die trajecten die daaraan meer behoefte hebben. Ook de lijn EnkhuizenAmsterdam moet noodig vernieuwd worden Ondanks de geschetste moeilijk heden ziet het er toch naar uit, dat de Nederlandsche Spoorwegen bin nen enkele jaren weer een up to date bedrijf zal worden en een be langrijke plaats in ons nationaal leven zal gaan innemen. hij in de galerij was, toen de brand uitbrak. Vannacht heeft men. nog vijf lijken kunnen bergen. Spoedig na het uitbreken van den brand waren op 'de mijn Hendrik aanwezig Dr. Groothof, president directeur van de Staatsmijnen, Dr. Ross van Lennep, directeur der Staatsmijnenen Ir. Wijffels, inspec teur-generaal van het Staatstoe zicht. Dit is de tweede maal, dat de Staatsmijn Hendrik door een ern stig mijnongeluk wordt getroffen. De eerste maal geschiedde dit op 13 Juli 1928. Ook toen vonden 13 mijnwerkers den dood. Het convooi heeft pech Hei convooi kustvaartuigen, dat van ^Rotterdam op weg is naar Indonesië voor de Cbpravaart, kan tot nu toe niet over een voor spoedige reis spreken. Moest het schip van den convooileidter, de „Beta", toen het door nog niet opgehelderde oorzaak in de Golf van Biscaye lek geslagen was, ge assisteerd door de „Unitas", de haven van St. Nazaire opzoeken, thans komt het bericht, dat ook de „Baltic" en de „Henk" gisteren die haven zijn binnengeloopen, vermoedelijk om het convooiver- foand niet al te zeer te verbre ken. De „Erna" is nu onderweg van Brest en de „Wilda" van Vigo beiden met Gibraltar als bestem ming, de oorspronkelijke plaais waar d'e vloot zich weer zou ver zamelen. Matige eischen bij de eindexamens Het ligt in de bedoeling van den minister van O. K. en W., te bevorderen, dat, indien kolen- schaarschte of gebrek aan leer krachten hiertoe aanleiding heb ben gegeven, met betrekking tot de eindexamens dit jaar aan de scholen voor voorbereiden^ hoo- ger en middelbaar onderwijs toe stemming zal kunnen worden ver leend tot 't vaststellen van eigen schriftelijke opgaven in die vak ken, waarin onder normale om standigheden gebruik werd_ ge maakt van centraal schriftelijk werk. Onder groote belangstelling werd te Amsterdam een „paar- den-parade" gehouden. De oude brandspuit der brand weer, getrokken door twee for- sche schimmels, trok zeer de aandacht. (Ass. Corr. P.) Hoofdaalmoezenier van Straelen over de troepen Hoofdaalmoezenier Kolonel H- J. J. M. van Straelen heeft over zijn bevindingen bij zijn eerste oriëntatiereis naar Setmarang, Soe- rabaja en Makassar, gezegd, dat „de algemeene imcTruk bij zijn eerste kennismaking met de mili tairen aan het front was, bewon dering voor hun plichtsbesef, het begrijpen van hun taak, hetgeen juist de troepen aan het front het meest kenmerkte. De slechtste omstandigheden blijken de beste stemming te kweeken, zoo zeide hij, wat voor al in het oog springt bij vergelij king van frontsoldaten met hen. die in de groote sleden gelegerd zijn. De njoreele toestand, destijds in Nederland zoo heftig omstreden, mag een geruststelling zijn voor de betrekkingen der militairen in Nederland. De vele gesprekken met militaire artsen en aalmoe zeniers hadden zijn meening in dézen bevestigd. Opvallend was de unanieme op komst van de katholieken bij de godsdienstoefeningen, welke de hoofdaalmoezenier- op de meest vooruitgeschoven posten h.ield, en de groote belangstelling voor de woorden, die hij tot hen richtte. Zijn volgende reis gaat naar Sumatra, naar de steden Padanv Palernbang en Modan, vanwaar hü na een rustpauze in Batavia terug zal keeren naar Nederland

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1