ACHE N, HOE BETAAT 'T? r Een halve eeuw Vreemdelingen verkeer ln de eendenkooi van 't N.S.K.K. verzeild Langedijker Groenten-Centrale ALKMAAR EN OMSTREKEN De groote attractie van Alkmaar is: de Kaasmarkt UIT OUDE TIJDEN Geen vliegveld te Bergen Marktberichten Senaatsc PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag 25 Maart 1947 De oprichters van de Alkmagr- sche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer beoogden niet op de eerste plaats het doel, dat het be. stuur van het thans 50-jarige Alc_ maria VVV nastreeft. Zooals zoo vele paatselijke VVV's stond bij de oprichters de stacïsverfraaiïng num mer één. Een bankje hier en een bloemperkje daar, dat waren de punten van actie in dien klein burgerlijken gezapigen tijd. Bevordering van het vreemde lingenverkeer kwam pas op de tweede plaats. Er was in die jaren wel een kaasmarkt, maar die was voor de boeren en den handel. De beteekenis van deze Vrijdagsche gebeurtenis voor het vreemdelin genverkeer drong eerst in later ja ren tot de bestuurders van VVV, die thans de bevordering van het vreemdelingenverkeer en de stads, verfraaiïng als nummer twee op het programma hebben staan. Van de oprichters van VVV is voor zoover wij konden nagaan alleen nog in leven de heer Jb. van Reenen. oud-burgemeester van Bergen. De vereeniging werd n.l. niet alleen opgericht voor Alkmaar doch mede voor Heiloo en Bergen en telde het eérste jaar al 337 le den, w.o. cok leden in beide ge noemde randdorpen. Toch steekt het ledental van 25", dat de 50-jarige vereeniging thans telt. zeer ongunstig hierbij af. Aan de totstandkoming van de tramlijn naar Bergen, Egmond en later naar SchoorlWarmenhui- zen—Sehagen heeft het toenmalige VVV-bestuur blijkens de oude no tulenboeken ook het zijne bijge dragen. Verder valt er over de ac tiviteit gedurende de eerste 25 jaar niet veel te vermelden. Moderne reclame. De tweede kwart-eeuw ken merkte zich door grootere activi teit, vooral op het gebied van de reclame, waarin vooral op de kaas markt de aandacht werd gevestigd. Het was vooral Mr. W. C. Wen- delaar, die in '20 burgemeester van Alkmaar werd, die de groote stoot in deze richting gaf. En ieder jaar verschenen er folders, gidsen, brochures, die op moderne wijze typografisch verzorgd de wereld in werden gezonden, om touristen, vreemdelingen en vacantiegangers te wijzen op de attractie van de Vrijdagsche kaasmarkt en op het vele oude stedeschoon, dat in Alk maar te genieten viel. Er werden congressen naar Alk maar gehaald van Nederlandsche en buitenlgndsche organisaties en het maken van excursies naar de kaasmarkt werd zooveel mogelijk gestimuleerd. Wij herinneren ons het bezoek van de Buitenlandsche Persver- eeniging. van de Zuid-Afrikaansche studenten, het ANVV-congres enz. Zoo werdt de Alkmaarsche kaasmarkt de attractie voor liet vreemdelingenverkeer, dat op zijn beurt een groote onpersoonlijke re clame werd voor het bij uitstek Ne derlandsche product: de kaas. Want via de vreemdelingen von den heel wat beschrijvingen en fo to's hun weg naar de buitenland sche kranten en tijdschriften en filmopnamen hiun weg naar de bioscoopjournaals in het buiten land. Intusschen is er wel iets veran derd. Zorgde VVV in die jaren dat er vreemdelingen kwamen voor de kaasmarkt, thans is zij zoover, dat zij moet zorgen, dat er een kaas markt is voor de vreemde/mgen. De kaasproducenten, hoewel in ziende, welk een kostbare reclame er in de kaasmarkt voor hun pro duct gelegen is, beginnen steeds minder te voelen voor deze ouder- wetsche wijze van kaas-verkoopen en zoo moest vorig jaar met kunst en vliegwerk, met steun van rijk en gemeente alles op alles gezet worden om de kaasmarkt in stand te houden. En ook dit en de vol gende jaren zal er weer alles op alles gezet moi' en worden, om de kaasmarkt te handhaven niet op de eerste plaats om de vreemde lingen hun Vrijdagsche attractie in Alkmaar niet te ontnemen, doch vooral om de groote onpersoonlijke reclame die er van de kaasmarkt uitgaat, in het buitenland te behou den. Gelukkig is Vreemdelingenver keer de laatste jaren, mede dank zij het werk van VVV-federatie en ANVV meer de aandacht gaan trekken van de overheid en wor den er ook uit de staatskas belang rijke subsidies hiervoor verstrekt, zoodat te verwachten is, dat ook in de toekomst aoor samenwerking Van Alkmaar de Victorie! 25 Maart. Om den 25en Maart uit te zeilen werd voor de Eg- mondsche visscherij een ijzeren bomschuit te water gelaten van de scheepswerf Bosman. Het was de eerste ijzeren hier te lande en zou de proef slagen, dan zou er een geweldige ommekeer in het bedrijfsleven komen. Een der concurrenten van Bosman, J. J. Schouten aan de Acliterwezel deelde echter 1 April mede dat de bom in Egmond vol water op het strand stond en dat men' niet meer van die dwaze ideeën moest uitvoeren. Als de man nog eenige jaren is blijven leven zal hi.1 wel tot andere gedachten zijn geko men. Maar hij kreeg toen, pre cies 2 dagen later, uit Egmond bericht dat dit niets bijzonders was, want ook de houten bom schuiten deelden het lót van de ijzeren van Kaasproducenten, VVV en Overheid de Alkmaarsche kaas markt althans in den zomer de groote attractie zal blijven voor de vreemdelingen. Vanaf 1921 organiseert VVV ook de bekende motorraces op net Sportpark; zij begeeft zich hierbij wel op een terrein, dat niet spe cifiek het hare is, doch zij is hier toe wel genoodzaakt, omdat cle f 2,50 contributie van de ruim 250 leden niet voldoende baten ople vert om de kostbare reclame te bekostigen, die ncodig is, om blij vend de aandacht van het binnen- en buitenlandsche tourisme op de kaasstad Alkmaar te vestigen. De leden krijgen bij deze motorraces belangrijke reductie, hetgeen alleen al een reden zou kunnen zijn, om zich als lid op te geven. Maar af gezien daarvan dient iedere Alk maarder, die het goed met zijn stad meent en vooral zij, die van het vreemdelingenverkeer profijt trekken, door zijn lidmaatschap het werk van Alcmaria VVV te be vorderen. De gemeente geeft weliswaar subsidie, doch deze stijgt met het aantal leden; hoe meer lecen, hoe meer subsidie. Een reden temeer om het ledental b.v. bij wijze van jubileumgeschenk zoo hoog mogelijk op te voeren. Sedert '22 is het VVV-kantoor gevestigd in het Waaggebouw. Er bestaan echter plannen, om in sa menwerking met de VV V-Federa tie en het Gemeentebestuur op een meer centraal gelegen punt een showroom annex kantoor en infor matiebureau te vestigen; want in de toekomst zal nog meer dan in het verleden op moderne wijze re. clame moeten worden gemaakt om Alkmaar haar beteekenis als vreemdelingen-attractie te doen behouden. Oprichting Ned. Jeugdgemeenschap x Na vele vergeefsche pogingen on na eindeloos zoeken heen en weer is nu eindelijk een afdeeling van de Nederlandsche Jeugdge meenschap ook in Alkmaar opge richt. x Het zal waarschijnlijk bekend zijn, dat de onderscheiden Lande lijke Katholieke vereenigingen in den beginne geen samenwerking konden zoeken met de N.J.G., dit om vele principieele redenen. Ten slotte echter zijn de wegen tot deze samenwerking gevonden, met het gevolg, dat in het bestuur van de Landelijke organisatie der N.J.G. ook de Katholieke Jeugd- vereenigingen zijn vertegenwoor digd. Hiervan is het gevolg, dat ook de plaatselijke vereenigingen zit ting kunnen nemen in de N.J.G., met dien verstande, dat alle be slissingen en initiatieven van hoo- gerhand moeten worden goedge keurd. In ,.De Nachtigaal" is de afd. Alkmaar dan eindelijk opgericht, waar zich reeds een achttal veree nigingen uit. Alkmaar bij aanslo ten, t.w de Kath. Jeugdbeweg'ng, de V.C.C., V.C.J., de N.P.V, K.J.V.O., C.J.M.V., A.J.M,V, en de Herv. Jeugdraad. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld, K. de Wilde, voorzit ter, P. Buiskool, K. Kerklaan, hr. Olthof en vertegenwoordigers uit de Ned. J. Verbond V C.B., V.C.C. Tevens kwamen direct op deze vergadering eenige mededeelingen o.a. dat het Gem. bestuur de N.J.G. speelterreinen beschikbaar zou kunnen stellen aan de Tienewal en de 2e Landldwarsstr en uitwisse ling van kinderen met Amersfoort en Bath. CONGREGATIE De jongemannen-congregatie van de K.J.M.V. is Woensdag om 7.30, inplaats van 7.45 bij de Zusters op de Oudegracht, in verband met de K.V :P. R.K. Bond van Houtbewerkers Meubelmakers, Behangers, Orgel- en Pianomakers en aanverwante vakgenooten ALKMAAR Donderdag a.s. houdt bovenstaande afdeeling haar jaarvergadering bij A. Ha ring, Oudegracht. De bondsvoorzitter, Th. de Groot, komt dezen avond verschillende contraclen behandelen. Ook be stuursverkiezing staat op de agen da. De vergadering begint om half achl, om den leden de gele genheid te geven hun bezwaren naar voren te brengen. Laten alle leden deze belangrijke vergade ring bezoeken, om mede te leven mei het bestuur en mede te wer ken aan den opbouw van onze r.k. organisatie. BONNEN AFHALEN Morgen is het de beuri van de letters V en W om nieuwe bon kaarten af te halen. Voor "schoe nenbonnen letters S en T. HANDHAVING RIJKSEENHEID 5 ALKMAAR In het „Gulden Vlies" had de afd. Alkmaar van de „Handhaving Rijkseenheid" een avond belegd om te kunnen spre ken over den gang van zaken inza ke Indonesië. Er was vrij veel pu bliek opgekomen, dat met belang stelling ook deze zijde van de In- die-kwestie volgde. Als eerste spre ker trad op dr. W. K. H. Feuille- tau de Bruvn, oud-lid van den Volksraad, die betoogde dat er drie Linggadjati's waren. De eerste was de oorspronkelijke, de tweede was die van de motie Romme-v. d. Goes v. Naters en de derde was die van de Indonesiërs. De gang van zaken zooals die nu ging, lee kop die van een totalitairen staat, meende spr. en hij zag in de toekomst ernstige moeilijkheden, o.a. voor de econo mische toestanden van beide gebie den. De heer W. Belonge, de twee de woordvoerder, sloot zich bij het gesprokene van zijn voorganger aan. Hij behandelde in het bijzon der de kwestie van de arbitrage en ontkende de revolutie in het volk, maar zag alles als een soort coup d' état van hoogerhand. Tenslotte verzekerde hij, dat nu, na onder- teekening, het werk van de Hand having Rijkseenheid pas zou be ginnen. CONFERENTIES OVER HET KATHOLICISME CASTRICUIM De conferen ties, d!ie eiken Donderdag in de R.K. Kerk worden gehouden over het katholicisme, mogen ziah in een groote belangstelling ver heugen, zoowel van niet-katiho- lieken als van katholieken. De conferenties worden gegeven door cien Weleerw. Zeergeleerden Heer Faler Lector A. van Groenewoud. Donderdag 27 Maart a.s. word'en de conferenties besloten met het onderwerp „Kerk en Staat". Deze laatste conferentie begint weder om om 8 uur. Vooral bij de behandeling van het actueele onderwerp „Kerk en Staat" wordt een nog grootere belangstelling verwacht. STIERENKEURING CASTRICUM Woensdag 2 April a.s. zal op het kermister rein de voorjaarskeuring van stie ren word'en gehouden. Demonstratie T uinbouwmachines CASTRICUM In. tegenstel ling met andersluidende berich ten, dus ook het bericht in hel Voorlichtingsblad van den Rijks- tuinbouwconsulent, wordt boven genoemde demonstratie gehouden in Beverwijk op Woensdag 9 April op het terrein van den heer P. Koster, Beeckzanghlaan 38, des namiddags 2'uur. Belanghebben den worden dringend aangeraden deze demonstratie te bezoeken, daar h,ier met diverse fraisen, motorploegen, zaaimachines enz. gewerkt zal worden en er allicht iets bij is wat voor uw beirijf ge schikt is of geschikt is te maken met eventueele suggesties uwer zijds. Ondanks de drukte op de bedrijven rekenen wij op een groote opkomst, gezien 't groote belang wat hiermede wordt ge diend, nl. te komen tot mechani satie, welke ook in onze bedrij ven toegepast zal kunnen worden. Entree 50 cent. K.V.P. - Waarland WAARLAND. De afdeeling Waarland der Katholieke Volks partij (kiesvereeniging) zal op Vrijdag 28 Maart a.s., des avonds om half achl, zijn eerste jaarver gadering houden. De agenda ver meldt o.a. „Bestuursverkiezing" wegens het periodiek aftreden van de heeren G. Borst, Jn. Dekker Antz. en P. N. Kuys. Alle leden, ook vooral jonge ren, worden op dezé bijeenkomst verwacht- R.K. Thuisfront HEILOO. Op Zondag 13 en 20 April e.k. zal de R.K. Gemengde Tooneelvereeniging ,,'t Masker" het verzetspel „De nieuwe Dage raad" van W. Brakenberg opvoe ren. De baten komen geheel ten goe de van het R.K. Thuisfront. Dit is een zéér mooie geste. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat beide avonden gespeeld zal worden voor 'n „ei-volle" zaal. Katholieken van Heiloo, houdt één van deze avonden disponibel! U doet 'n goed werk en.... U krijgt iets geboden wat af is! K.A.B. HEILOO. De derde avond van het Winterprogram der K.A.B is een volledig succes geworden. De opkomst was goed te noemen. On der de aanwezigen zagen wij ook den Zeereerw. Heer Pastoor en de Weleerw. Heeren Kapelaans. Na het openingswoord van den Voor zitter, kwam de spreekster van de avond Mevr. Boudens- v. Heel aan het woord. Zij sprak over het ge zin. De verhouding van man en vrouw, van ouders tot kinderen en van kinderen onderling. Zij kon op zéér goede wijze haar belangstel lend gehoor boeien. De K.A.B.-ers en hun vrouwen hebben deze avond iets mede gekregen wat tot nadenken stemde, 'n Geweldig applaus beloonde de spreekster, zelf moeder van 'n groot gezin, voor haar fijne rede. Hierna werd 'n één acter opge voerd door eenige leden van ,,'t Masker" nl. „Welkome Gast" van W. Snitker. Het bestuur van de K.A.B. kan weer terug zien op 'n prachtig geslaagde avond. Het gemeentebestuur van Ber gen ontving gister bericht uit Den Haag, dat men daar van de plannen van het vliegveld Ber gen een militgir vliegveld te ma ken, heeft afgezien. De aan het Rijk toebehoorende terreinen zullen worden verkaveld voor landbouwdoeleinden. Van het Gemeentehuis werd de vlag uitgestoken uit blijdschap over deze mededeeling. Want, al dus redeneert men in Bergen, met het oog op het vreemdelingen verkeer is men \nu niet bepaald gecharmeerd op een vliegveld in de onmiddellijke nabijheid. Men zal zich herinneren, dat er destijds, toen het vliegveld er moest komen, vanuit de burgerij vele bezwaren naar voren kwa men. Bergen kan nu tevreden 'zijn en de gasten zullen een onge stoorde zomervacantie kunnen genieten. DE VEREENIGING NOORDERMARKTBOND NOORD-SCHARWOUDE. &- Het bestuur van de veilingvereeniging de „Noordermarktbond" vergaderde ten betaalkantore. Besloten werd om aan de Volkshoogeschool te Bergen voor dit jaar een bijdrage te verlee- nen van f 50. Aan de Mechanisatie-commissie tot verbetering van de machine voor grondbewerking werd een subsidie verleend van f 100. Aan de orde kwam de behande ling van de agenda van de a.s. jaarvergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Op de voordracht voor voorzitter van het Centraal Bureau staan: als no. 1 M. Prins te Honselersdijk en als no. 2 A. P. de Boer te Groote broek. Besloten werd om de candi- datuur de Boer te steunen. Een voorstel van het Centraal Bureau om van 1 April '46 tot 1 April '47 de omzet aan de veilingen te belasten met 'n heffing van 1 ten behoeve van 'n fonds ter be- X Als men den verdediger van Sippe Reitsma, garagehouder te Bergen, mr O. H. van Dijk, mocht geloovem, dan zou zijn cliënt in zijn onschuld in de eendenkooi van het NSKK terecht zijn gekomen. Hij zou niet eerder tot de ontdekking zijn gekomen, dat hij verkeerd aangesloten was dan toen het hondje blafte en het hekje dicht viel, in dit geval het hekje van het Nederlandsche interneeringskamp.' Dat was wel rijkelijk laat, zou men zoo zeggen en het verweer van den verdachte, dat hij tenslotte, toen hij bij het NSKK werd ingedeeld, in Februari 1945, was ondergedo ken was nu juist niet sterk. Wat dezg Reitsma alzoo had uit gespookt tijdens zijn tocht van den wijden ingang van de eendenkooi het werken in verschillende functies bij de Duitsche weermacht tot het bittere einde, was alles behalve mooi. Hij had n.l. met den bekenden F. Groot een groot ge deelte van West-Friesland onveilig gemaakt door auto's te vorderen Zij spraken bij die gelegenheid Duitsch om meer indruk te maken. Volgens den voorzitter van het Tribunaal, mr, J. P. Windhausen, was de beschuldigde daarbij zeer serieus te werk gegaan, doen besch. merkte op, dat hij zóó had gekeurd dat vele auto's waren afgekeurd. Overigens had hij alles op bevel gedaan. Verschillende vorderingen in West-Friesland o.a. bij Ab. de Jong en de familie Besseling te Hem, werden uitvoerig gememoreerd. Bij Besseling hadden zij, toen niemand thuis was maar een ruit ingesla gen. Toen de heer Besseling, die zich in den hooiberg verscholen had, later beneden kwam, lag er een briefje op tafel waarop ver meld stond „Geöffnet dureb die Deutsche Wehrmacht". De familie Besseling, die al eerder was be dreigd met zware straffen, wan neer de auto niet op tijd geleverd werd, was daarna tien weken on dergedoken gebleven Besch. kon zich dit geval niet herinneren, maar ontkende het ook niet. Volgens den voorzitter had hij zich als een gewillige slaaf la ten gebruiken. Daar kwam nog bij, dat hij het geld, dat hij ontvangen had voor zijn garage met inhoud, die n.b. door de Duitschers waren in beslag genomen, had belegd in Jodenhuizen. Mr. Van Dijk hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij den beschul dig schetste als een man, van wiens goeden wil door de Duitschers mis bruik was gemaakt. Hij verwacht te, dat wanneer hij straits in vrij heid komt, er weer een 'bruikbaar mensch van zal groeien, omdat hij werken wil. Uitspraak over veertien dagen Een klein aannemertje voor de balie. De reeds bejaarde timmerman P Vos uit Callantsoog stond Vrij dagmorgen voor het Alkmaarsche tribunaal, omdat hij zich had ver zet tegen de hem opgelegde boete van f 5000,Hij had voor de 'Duitschers .verschillende reparatie werkzaamheden verricht, waaraan hij zich moeilijk had kunnen ont trekken als eenige timmerman in het kleine plaatsje Callantsoog. Toen hij na de bevrijding, evenals vlak na de bezetting op verzoek van den burgemeester, was belast met werkzaamheden, nu met de opruiming van de verdedigings werken, waren er klachten tegen hem uitgebracht, met gevolg, dat hij een week of vijf in het kamp had gezeten, maar later was vrij gelaten. Ook zijn zoons, die voor treffelijk illegaal werk hadden ge daan, hadden dit lot ondergaan. Er was nu eenmaal iets tegen hem gaande, dus werd er een rapport opgemaakt, waarbij is komen vast te staan, dat Vos, die een werkje voor de Duitschers had moeten uit voeren, daarvoor op aanraden van een opzichter een paar duizend gulden meer had berekend, en, om dat het geld hem eigenlijk niet toekwam, er duizend gulden van aan de opzichters gegeven. Dit nam de voorzitter van het tribunaal hem zeer kwalijk, want tenslotte meest dit geld worden opgebracht door de Nederlanders. In een uitvoerig pleidooi heeft mr. Scholten de omstandigheden geschetst, waarin deze man ver keerde. Hij heeft nooit groote wer ken voor de Duitschers willen uit voeren Hoe moeilijk deze menschen het wel gehad heo .en, bewij°t wel, dat de man, die thans als beheer der over Vos' vermogen is aange steld, de kozijnen, die Vos gewei gerd had te maken omdat ze voor de Duitsche weermacht waren, wél heeft gemaakt. vordering van den afzet, kon geen meerderheid in het bestuur vinden. De tegenstanders zien hierin 'n ge vaar voor het vormen van een mi- nimumprijzenfonds, hetgeen vol gens hen toch ook zeer urgent is. Als er 1 wordt geheven voor 'n fonds voor den afzet, dan zal een fonds voor minimumprijzen finan cieel moeilijk te verwezenlijken zijné Wanneer eventueel het fonds voor den afzet der producten kan worden gecombineerd met een mi- nimumprijzenfonds, dan zouden de tegenstanders zich hiermede ac- coord kunnen verklaren. Aangezien hier vooralsnog niet op gerekend kan worden, werd dit voorstel af gestemd. Met de andere ingediende voor stellen en de daarop gegeven prae- adviezen ging het bestuur accoord. Tot afgevaardigde naar de jaar vergadering van het Centraal Bu reau werden benoemd de heeren Joh. Dekker, Jac. Kostelijk, P. K. Volkers en de veilingleider. De voorzitter dringt aan op een vlot verloop van de inventarisatie van stapelproducten. Medegedeeld werd dat door dé B.£A. een toeslag is gegeven op de poters, welke van 14 tot 30 Nov. '46 zijn afgenomen van 50 ct. per 100 kg. Ten opzichte van het lidmaat schap doen zich eenige moeilijkhe den voor. De Coöperatie wil ook poters afzetten. Nu verbiedt het lidmaatschap van de reeds bestaan de pptersafzetvereeniging in den Noordermarktbond het lidmaatschap van 'n andere coöperatie. Een uit weg zal hier worden gezocht. Bseloten werd om in de Land bouwvoorlichting een advertentie te plaatsen voor opgave van het kwantum producten, dat gedurende de staking uit de hand is verkocht. De jaarvergadering van de N. M. B. werd definitief vastgesteld op Woensdag 9 April. De vergadering zal in „Concordia" worden gehou den. Besloten werd ten slotte nog om de jaarvergadering voortaan in de eerste helft van Maart te hou den. WAT KOST 'T Deze typiseh-Hollandsche vraag vindt men beantwoord in het Prij- zenboekje 1947, dat door het Di- recloraat-Generaal van <Je Prijzen is samengesteld en uitgegeven. Van duizend-en-een artikelen, van kachelglans tol doodkisten, van aluin tot luiertruitjes, van sago tot spatlap, enfin bedenkt u zelf maar, vindt u den prijs in dit boekje vol cijfers vermeld. U be hoeft maar even de inhoudsopgave na te slaan en u wordt verwezen naar de bladzijde, waar het door u gezochte artikel geprijsd staat. Voor artikelen, die in verschil lende kwaliteitsklassen verkrijg baar zijn is de richtprijs genomen. Ook de tarieven voor diensten door ambachtslieden vindt men in dit boekje vermeld. Op den om slag van het 128 pagina-'s tellende boekje wordt beweerd, dal het leven goedkoop er is, als men dit boekje steeds raadpleegt en zich aan de daarin vermelde prijzen houdt. Het boekje is daarom on misbaar in de hand van een huis- vrouw, EEN TRADITIE HERSTELD Mede-burgers, Het belooft morgen e-n groote dag voor onze plaats te worden. Na een gedwongen rustpoos van 7 jaren heeft de commissie voor h.et houden van jaarlijksehe Faaschtentoonstellingen voor Vee te Sehagen gemeend voor morgen wederom een Paasehtentoonsiel- ling te moeten organiseeren. Daar mee hoopt die commissie een se dert '93 bestaan hebbende tradiiie, die onze gemeente lerecht bekend heid in geheel ons land deed ge nieten, te herstellen. Deze van veel durf getuigende poging van de commissie is een daad, die gezien het groote belang, dat onze gemeente bij deze tentoonstellingen vroeger heeft gehad en in de toekomst weer kan krijgen ons aller instem ming moet wegdragen. Laat ons daarom allen morgen van onze instemming met d'ie daad getuigenis afleggen en wel door het uitsteken van onze vlag, daarmede de commissie tevens onze beste wenschen aanbiedende voor het welslagen van haar op zet. De burgemeester van Sehagen, W. J. WOGNUM. ONZE PAARDENWERELD Naar wij vernemen is ons heng- stencorps in den kop van Noord- Holland verrijkt mpt den mooien zwart-bruinen Grón. Stamboek- hengst „Honorius", welke een le premie verwierf te Zwolle en als jonge Dijkgraaf (Hendrik) veel belooft voor de fokkerij alhier. De hengst zal ook gedurende 2 dagen per week in de Beemsler worden gestationneerd. De firma Wed. C. Stoop Zn. te Spierdijk wenschen wij met haar nieuwe aanwinst veel succes. Minister Lieftinck bezocht x Wieringermeer Op uitnoodiging van het colle ge van B. en W. van de Wierin germeer, bracht de minister van financiën, prof. mr. M'. P. Lief tinck, in gezelschap van enkele zijner hoofdambtenaren, een be zoek aan de Wieringermeer. In het nood-raadhuis te Lutje-Kol- horn, aan den grens van de ge meente, ontving burgemeester G. G. Loggers^ met het college van wethouders de gasten. Per auto maakte het gezelschap een, tocht door den polder en werden de wederopbouw-werkzaamhe- den in de dorpen Wieringerwerf, Slootdorp en Middenmeer in oogenschouw genomen. In dit laatste dorp werd tevens een be zoek gebracht aan de beurs in hotel „,Smid". Voorts heeft de minister zich met enkele getrof fen middenstanders in de be zochte dorpen onderhouden. In den namiddag ontving den mi nister deputaties uit alle lagen dei bevolking op het nood-raad- Ituis. Hij wisselde met de leden der deputaties van gedachten over de regeling van de vergoe ding oorlogsschade. In den na middag keerde de minister en zijn gezelschap naar Den Haag terug. Broek op Langendijk. Het bestuur van de Veilinigsver- eendging Langedijker Groenten Centrale vergaderde Maandag middag onder voorzitterschap van Burgemeester Schelhaas, die in zijn openingsrede de beste wen schen uitsprak voor het spoedig herstel van den secretaris, den heer W. Visser, die nu ernstig ziek is. Bij de L.G.C. waren op 20 Maart in voorraad 237.000 KG roode kool; 1.106.800 KG gele kool; 1.368.000 KG D. witte kool; 196.900 KG uien; 113.300 KG peen er. 219.400 KG bieten. Naar de algemeene vergadering van de Ned. Uienfederatie werd de heer S. de Boer Kz. afgevaar digd. Het bestuur s lelde voor op de pensioenen van de heeren T. Kei zer en Jb. van Die een duurle- toeslag te verleenen van 25 pet., met ingang van 1 Januari 1947. Het salaris van den architect werd verhoogd van f 150.tot f 200.per jaar. Men besloot een jonge kracht op te roepen voor assistentie van den heer de Boer. Aangedrongen werd, in deze week de aan het Engelsehe leger te leveren gel€ kool aan te voe ren. De prijs zal tot het einde van het seizoen gelijk zijn, met dien verstande, dat hetgeen meer wordt gemaakt na deze week, voorloopig wordt ingehouden en later weer onder de aanvoerders verdeeld, zoodat het geen zin heeft met afleveren tot na 29 Maart te wachten. Naar aanleiding van een circu laire van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, werd opge merkt, dat de in de statuten op genomen verplichting tot veilen door de aangesloten leden onder alle omstandigheden blijft be staan. Men besloot aan de Vereeniging „IJsstrijd" een extra subsidie van f 100.te verleenen. De eerste toewijzing veiling- kisten, zij het nog een kleine, is ontvangen. Er zijn er 4000 besleld. Het aanvoeren van spercieboo- nen in kisten werd aanbevolen. Men zal op het bordje moeten zetten, wat de keurmeester aan geeft. Op het verzoek van de „Volks hoogeschool" te Bergen om sub sidie werd op voorstel van het be stuur afwijzend beschikt. Hierna werd de agenda voor de alg. vergadering besproken. Het besfuur stelt voor, een be waarplaats voor plantuien te bou wen. Naar aanleiding van het voor stel van „De West" le Koedijk, om de statuten zoo te wijzigen, dat de veiling als aan- en ver koopcoöperatie kan optreden, welk voorstel inmiddels is ingetrokken ontstond een uitvoerige gedach- tenwisselinjf over den coöperatie ven afzet van de groenten. Volgens de thans geldende sta tuten kan de veiling reeds in bij zondere tijden zelfstandig optre den. De voorzitter juichte toe, dat er een coöperatie is gesticht. De heer S. de 'Boer Kz. zag ook practische bezwarem De heer Jb. de Vries meende dat het Centraal Bureau te be houdend is in deze zaak. Hij vond dat de coöperatie de beschikking moest krijgen over de producten van haar léden. In- de Super fa briek te Vlaardingen zag spr. een prachtig voorbeeld van een coö peratie. Het persoonlijk initiatief komt niet in 't gedrang. De heer De Boer merkte op, dat het C.B. ook rekening houdt met de producten uit „de Zuid". Hij meende, dat de coöperatie niet alle producten van haar leden zal kunnen wegwerken. Er komen ook andere tijden. Verschillende heeren voerden nog het woord, waarbij naar vo ren kwam, dat allen de coöperatie een goed hart toedragen. Zij zal, als zij den goeden weg bewandelt aller madewerking hebben. Het voorstel van „de Zuid" te Sl. Pancras, om de verplichting op te leggen, dat de producten, met uitzondering van de zuurkool- witten worden geladen in da naaste omgeving van de veiling of aan het spoor, werd van een gunstig prae-advies voorzien. De rekening 1946 sloot met een batig saldo van ruim f 20.000. voor de groentenveiling en een nadeelig saldo van ruim f 3800. voor de bollenveiling. Het vormen van een ledenkapi taal werd besproken. Hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld. LIMMEN I—ST. BAVO I 2—0 In een niet bijster mooi gespeel den wedstrijd, met een sterken wind schuin over het veld, heeft Limmen op beide punten beslag weten te leggen. Behoudens eenige kleme inciden ten was het een sportieve wedstrijd. De eerste helft heeft St. Bavo den wind mee en is het dan ook een gelijkopgaande strijd, met weinig kansen om te doelpunten. 5 min. voor de rust komt Limmen goed los en uit een prachtigen aanval wordt een goed doelpunt geboren. Rust 1—0. Na de rust komt Limmen direct in den aanval en de Bavo-keeoer moet dan ook verscheidene malen handelend optreden. Dit gaat hem echter uitstekend af. Het spel wordt vuriger en Limmen heeft pech als de rechtsbinnen naar de kleedka mer wordt verwezen en Thijs op halve kracht gaat spelen. Limmen krijgt dan nog diverse kansen om te doelpunten, maar zij kunnen het niet verder brengen dan een penalty, welke onberispelijk in een doelpunt wordt omgezet. 20. Bi.i beide elftallen vonden wij de middenlinie het beste deel. ZEEVOGELS—H.S.V. 2—3 Na bijna drie maanden gedwongen rust speelde Zeevogels op eigen ter rein, wat in prima conditie was, haar eersten wedstriid in dit jaar tegen H.S.V. uit Heiloo. In den beginne speelde Zeevogels een heel goéde partij en menig sup porter zag bij zulk spel de overwin ning reeds in het verschiet liggen. Na een kwartiertje wist v. Dam het eerste doelpunt voor Zeevogels te maken. Echter ook HSV liet niet met zich spotten en zoo kregen we vóór de rust een mooi open spel te zien, dat voor beide partijen goede kansen inhield. De gelijkmaker voor H.S.V. kwam dan ook spoedig en wist zi.i zelfs voor de rust met 21 de leiding te nemen. Na de rust echter was het met Zeevogels gedaan en het goede snel van vóór de thee hebben we ni»t weer teruggezien. Dit wist H S.V. uit te buiten door nog een doelpunt te maken. Vlak voor het einde w'st Zeevogels den achterstand te ver kleinen tot 23, met welken stand tenslotte het einde kwam. H.S.V. heeft den wedstrijd ver diend gewonnen, hoewel een geliik spel misschipn de verhouding iets beter zou hebben weergegeven. (Ingezonden) De redactie van een hier te lan de verschijnend maandblad, beti telt de jongste editie van den Vas tenbrief van het Doorluchtig Epis copaat als „Herderlijke Huichelarij" en schrijft vervolgens: „De Kerk is zoo wetend, als zij haar beminde geloovigen onwetend laat. Maar zij speculeert op deze onwetendneiu. De heeren, die zoo spreken zijn: prof. Dr. N. A. Donkersloot, prof. dr. J. P. de Jossehn de Jong, dr. O. Noordenbos, prof. dr. H. J. Pos, dr. Jan Romein, dr. J. Suys en Victor E. van Vriesland. Gij zult U met mij afvragen: Hoe bestaat 't, dat mannen met titels als prof. dr. er toe kunnen komen ons Episcopaat zóó te bejegenen om niet van beleedigen te spreken. „Herderlijke huichelarij" zoo wordt de Bisschoppelijke verma ning t.a.v. het gevaarlijke commu nisme betiteld! Was 't oök „huichelarij" toen on ze Bisschoppen waarschuwden te gen het Nationaal-Socialisme? En durft gij, hoog- en zeergeleerde Heeren te ontkennen, dat dit stelsel (het nat.-socialisme) niet gevaarlijk was en is t.a.v. het geestelijk en materieel welzijn der bevolking? Hóe bestaat dat C^ij uw groote gaven van verstand niet stelt ih de dienst der menschheid zooals onze geestelijke leiders dit deden en nog doen? Ja, ja, ik hoor U al protes teeren en uitroepen: „Wij geen weldoeners der menschheid? Wij, wij vechten voor de vrijheid, voor de rechten van den mensch. Vrij heid, gelijkheid, broederschap! Ik zal niet spreken van „hoogge leerde huichelarij", doch ik wil er wel op wijzen, dat door den aanval van deze mannen der wetenschap op onze Bisschoppen de rechten en vrijheden van het Nederlandsche Volk in 't'gedrang kunnen komen. Vast staat, dat indien het commu nisme niet zeer fel bestreden wordt het volk moreel en materieel ten onder gaat. Dit behoeft niet nader uiteengezet te worden. De door bo vengenoemde hooggeleerde heeren becritiseerde Vastenbrief d.er Ne derlandsche Bisschoppen, spreekt voldoende voor zich zelf. Intusschen, is het voor ons katho lieken, interessant te vernemen, dat de Kerk „haar beminde geloovigen onwetend laat". Hoe bestaat 't. Omdat de H. Kerk ons onderricht over 't liberalisme, 't socialisme, 't natianaal-socialisme en 't commu nisme? Hebben onze Pausen, Bisschoppen en Priesters zulks soms ten on rechte gedaan? De oude koe wordt weer eens van stal gehaald! De Kerk houdt haar beminde geloovigen onwetend! Hoe bestaat 'tin Anno Domini '47? Maar ja, professoren, doctoren van naam zeggen het,1, dus Neen, neen, duizendmaal neen, wij katholieken, de beminde onderdani ge geloovigen behoorende tot de Nederlandsche Kerkprovincie wor den niet onwetend gehouden. Inte gendeel. Indien de geestelijke leiders van het katholieke volk de aan hun zorg toevertrouwde geloovigen niet tijdig hadden ingelicht, dan zou 'n groot gedeelte van dit volK uit onwetend heid zijn terecht gekomen bij de li beralen, socialisten, nationaai-socia- listen en communisten. Zulks is ge lukkig niet geschiedomdat het katholieke volk is ingelicht. Of zouden de heeren juist wen schen, dat onze geestelijke leiders zwijgen, opdat dan de kans grooter wordt, dat een gedeelte van de Ne derlandsche Katholieken lid wordt van de C.P.N.? Laten de heeren, die nu ons Door luchtig Episcopaat zoo fel en hate lijk bestrijden de Bisschoppen heel dankbaar zijn. Want wat gebeurt er met U, hooggeleerde heeren, indien het communisme mocht zegevieren? Wat denkt ge dat er gaat gebeu ren met de door U (en ons) zoo vurig verlangde vrijheid? Katholieken van Alkmaar. Ja, ja, wij worden door onze geestelijke leiders onwetend gehouden! Hoe be staat 't Denken die geleerde liberale, so cialistische, communistische dames en heeren dan, dat wij, omdat wij gelooven in Jezus Christus, den tweeden Persoon der H. Drievul digheid, achterlijk zijn? Denken zij soms, dat wij de his torie niet kennen? Oh ja, die his torie is ons ook al weer geleerd door onze geestelijke leiders, die ons, volgens meergenoemde heeren, onwetend wenschen te houden. Jezus Christus is geboren in een stal te Bethlehem; Hij heeft gelee- raard en gepredikt, vooral over de liefde en is voor alle menschen den Kruisdood gestorven. Dit staat his torisch vast; daaraan kunnen de hooggeleerde heeren niet tornen. En. in navolging van Jezus Chris tus, leeren Paus, Bisschoppen en de Priesters ons te bidden voor onze tegenstanders, dus ook voor hen, die onze geestelijke leiders zoo on- heusch bejegenen. Wij, de „onwetende", volgzame ge looVigen zullen dit ongetwijfeld doen en bijzonder den H. Geest aanroepen, opdat Hij het verstand der geleerde dames en heeren ver lichte en zij mgt onze geestelijke leiders den strijd aanbinden tegen het goddelooze communisme het geen dan zal zijn in het belang van volk en vaderland. E. J. J. A. KLINKUM ALKMAAR: Op den Feestdag van Onze Lieve Vrouw Boodschap 1947. ZWAAG, 25 Maart uien 916; bieten 6.2010; gele bewaarkool 14.9015.50; spruitkool 931.08; witlof 45; breekpeen 0.559.50; knolselderij A 1724; idem B 13; rapen 7.20; goudreinetten 7194; present Van Engela'nd 67. WOGNUM. Witlof 31.50— 45.Bieten 5.5010.Uien 11.2016.Spruitkool 4580; Breekpeen 7.50—9.50; Goudreinet ten 94; Jonathan 94; Winterjan. 44—80. Zoowel Acheso vervangend mij tenlandsche za Staten, als Clay minister van zaken, hebben voor de Senaatsi buitenlandsche en het Huis var den, gesproken nen van Truma leening aan Gi Turkije. Clayton zette ii op wel'ke wijze dollar zullen w Griekenland zou krijgen, waarvan helft besteed zou ammunitie, kleed: uitrusting voor de pen, opdat doeltr guerillastrijders k getreden. De over (foliar voor Griel volgt verdeeld w lioen voor den lai lioen voor den we lereerst vervoer ei ken), 80 millioen middelen, die de beiders met bij de voor den wedero; de drachmen kun In antwoord op vragen (de voor naatscommissie een aantal van leerd) verklaar dat het voor e financieele hulp land wil verleen, noodzakelijk is, van op de hoog Hij wees er echt nog zou kunm omdat hef cong stellen van T moet behandelen Volgens Achesor een van de statei mislukken van de democratische rege kenland en Turkij. ernstig nadeel zot den. Positie v Ned. passagii „Abbekerk": Rot! 23 Maart van Genu „Boissevain", 25 IV van Batavia te IJm „Bredero": Rottei 22 Maart van Aden „Kota Baroe": E 18 Maart te Padang „Kota Gede": Ro 23 Maart van Port „Nijkerk": Amstei Maart van Genua n „Roepat": 23 Maai te Rotterdam. „Tosari": Batavia- Maart van Aden. „Veendam": 23 1V1 New-York te Rottei „Zonnewijk": A dam, pass. 23 Maart „Aalsdijk": Roterd pass. 23 Maart 19.15 „Averdijk": Tacc 22 Maart 14.20 uur 1 „Duivendijk": Pi Rotterdam, 22 Maar Liverpool. „Noordam": Rottei pass. 23 Maart Scill; Vliegtuig te geslag Een Egyptisch vliegtuig is ten w berg Santa Maria te pletter geslager kwam van Gander land) en was uit raakt boven den Oceaan. Een desb dioboodschap was i veld Lissabon opgi na Portugeesche zoodra het weer gelijk maakte kingstocht begonn den het vliegtuig den der bemamiii] gedood. V door J. S. FL 2. De buschauffeur h geparkeerd en ment gesprek. „William", zei hij kellner, „deze me Raard hebben om hij wil nu naar Ma den. Zou hij die vai kunnen nemen?" vervolgde hij, zich deling wendende, „t nu niet zoo'n prima dat er niet veel vras de baas heeft een zwaren hit en omda weg is, zou hij 't w als u die hit nam. I; den, mijnheer?" LJe vreemdeling k feu? aan en glimlac' „Nou", zei hij met stem, waarin 'n lich accent doorklonk, „i gen, dat er niet vee den zijn, die Ik nie beenen heb gehad, tot mustangs. Ik he

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2