Nieuuu ROMME KEURT HET NEMEN VAN EEN BESLISSING BUITEN DE KAMER OM, AF Koffie- en theedistributie gaan normaal door Overstroomingen in Duitschland en Polen maken duizenden dakloos De Koningskwestie op het doode punt PSP ffclaslÉÉ VERDRAG VAN LATERANEN e nieuws ttberichten Voor Alkmaar en omgeving TREEDT BEVIN AF? Minister Jonkman: Het alternatief zou geweest zijn een groote militaire actie Taak en samenstelling der Commissie- Generaal wordt nader bezien Geen internationale pressie Protest tegen anti-clericale laster Havermout wordt uit voorzorg gereserveerd De Weichsel treedt buiten haar oevers en de bedijking van de Oder bezweken Honderden menschen geïsoleerd KABINET SPAAK STELT ZICH VOOR Zelfde economische doeleinden maar met een andere methode ïïm Massagraven in de duinen Stalin is de man DE RAMP OP DE „HENDRIK" Deel van Italiaansche Grondwet ysmans deelt in de Me- intwoord aan de Eerste de begrooting van Eco- iken mede, dat onder gaande zijn over het n een handelsverdrag Minister Neher ïens zijn, het bouwplan ekken en door een plan tijger omvang te ver in het militaire kamp te Gilze Rijen is nek- nstateerd. Na Pa- de ben voor 100 gram 4 te vervallen. De de Isbrandtsenlijn van Behrman" acht de door oorgestele regeling on- dverhuizing zich sterk uitbrei- szaamheden van de andverhuizing Neder- •?.e stichting genood- jureaux in een grooter te brengen. Dor, thans Kortenaer- s-Gravenhage, zal met 1 April gevestigd zijn hout 20,aldaar, -stelling te voorkomen die een vergeefsche maken, deelen wij dat het kantoor vajiaf 26 Maart t.m. Maan- irt gesloten is. N S. ACTIEF dagen vergaderde de van Burgemeestèrs en in Noordhollandsch rtier. ide voor de gemeenten punten werden in deze aan de orde gesteld, besloten een onderzoek i naar de mogelijkheid het volgend seizoen ge- organiseeren rattenbe- tie. Met dit onderzoek n commissie, bestaande emeesters van Schagen, rn, Hoogwoud, Wierin- i Callantsoog. wruimen bracht even- tgen in beweging. Men in dit opzicht meer mo te scheppen, ïgen zal worden om 't tusschen rendabele en le gebieden bij de Prov bedrijven te laten ver- Tederlandsche Spoorwe- ocht worden het station raude niet op. te heffen, iet mogelijk zijn, dan zal drongen worden een be- binding van de betref- n met Alkmaar en met bevorderen. Jact werd tenslotte ge sehen de verschillende .ïtsbedrijven. Momenteel ior, dat men kort achter vegen gaat openbreken ggen van kab.els. Hier- de vereeniging zich oegde instanties in ver- llen. HUIZEN, 25 Maart. e kool 17.50; 15700 kg 5.50; afw. 10.90; 2000 kg 11.50, afw. 8.10. R, 24 Maart. Nero 26; 5.507.50; koolraap 7.50, 4 ct.; spruitkool 1675; 2.25—15.50; prei 35—36; 16; witlof 31.50—45. R, 24 Maart. 11 paarden 00 vette koeien, 9 pin- achtere kalveren slacht lie; 29 kippen 612.50; 2.50—16. CHARWOUDE, 25 Mrt. de kool 17.50; 40.000 kg .50; 14000 kg witte kooi kg kroten I 10, II 7.50, kg witlof 45; 7000 kg RN, 24 Maart. 225 kg 6162; 4000 kg witte 3150 kg savoye kool :g uien groote 16; 1125 16; 1440 kg drielingen 415 kg nep 12.2012.50; ten I 10; 9250 kg id. II eg id. m 5.50; 725 kg -7.90; 4900 kg wortelen b. 5.909.50; 575 kg uien kg dubb. 10—10.90. DIJK, 25 Maart. 4000 kg 17.50; 66000 kg gele kool kg Deenschp witte kool kg uien 16; 10300 kg idem II 7.50; 4300 kg idem III 7.50; 1000 kg •t 45; 2e srt 31.50. was sprake- weer gedaan? t hij te lang de wacht- signalement en gevaarlijk gearresteerd t postuur, op- it, reist steeds enz. enz. :ies!" besloot HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur; E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. 'p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel WOENSDAG 26 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11186 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.j, 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 22901 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank LIET KAMERDEBAT over de Regeeringsverklaring inzake Indië culmineerde in drie vragen van prof. Romme, die ook na de beantwoording van minister Jonkman niet geheel bevredigd was; hij zag met name niet in, dat het noodzakelijk was, de Kamer voor een voldongen feit te plaatsen. Als de Regeering dit in de toekomst meer zou doen, zou spr. daar in de toekomst rekening mee moeten houden! Minister Jonkman heeft o.a. medegedeeld, dat het eenige alternatief, indien men niet op korten termijn tot een oplossing kon ko men, was een groote militaire actie. Daarom werd onmiddellijk toegegrepen, toen men tot overeenstem ming kon komen. Van internationale pressie was geen sprake, wel van „belangstelling". Het ontslag van den heer de Boer en het bedanken van de heeren Verzijl en Posthuma is bij de Regeering in beraad; zij zal taak en samenstelling van de C.-G. nader bezien. De tweede overweging kan hij niet deelen. Z.i. ligt er een afwij king in tusschen de regeeringsver klaring van 10 Dec. en het Ka mervotum van 20 Dec. Voor de onderteekening meest vaststaan dat d, wederpartij de toelichting aan vaardt. De derde tot en met tiende over weging pleiten voor de overgroote wenschelijkheid van tot overeen stemming en samenwerking te ge raken. Met die overwegingen is spr. het eens. Maar deze overwe gingen brengen nog weinig bij ter ondersteuning van de stelling, dat nu deze overeenstemming moest worden geaccepteerd in 's lands belang De regeering heeft er aan vast gehouden, dat wij ons alleen bin den aan het duidelijke Linggadja- ti; zij heeft losgelaten, dat de re publiek van 'haar kant dat duide lijke Linggadjati zou aanvaarden. Wat heeft haar er toe genoopt al dus te handelen? Een novum zou te vinden zijn in de tiende over weging. Er moeten toch wel dwingende nova zijn, die de regeering ge leid hebben. Hij ziet die maar moeilijk naar voren treden. Hjj vraagt om indien de regee ring nader materiaal kan bij brengen daarvan mededeeling te doen. In afwachting daarvan houdt hjj het antwoord op zijn tweede vraag opgeschort. Nadat de heeren Schouten, Tila. nus en Vonk, woordvoerders van de oppositie hun meening hadden geuit, heeft de heer Romme een uitvoerig betoog gehouden. De on derteekening is onherroepelijk, zoo zeide hij en in verband daarmee kunnen drie vragen gesteld wor den: 1. Was het noodzakelijk de Ka mer voor dit voldongen feit te stellen? 2. Werd' deze regeeringsdaad ge vorderd door het belang van het koninkrijk? 3. In welke situatie plaatst de on herroepelijke onderteekening het koninkrijk? Spr. betoogt, dat de beide par tijen gebonden zijn. Wat de regee ring op het oog heeft is een ande re wederzijdsche verbintenis dan kamer en regeering eerder voor oogen stond. Thans staat voor oogen dat de republiek alleen het onduidelijke Linggadjati heeft aanvaard. Het doel der kamer van 20 December is niet bereikt. En wat bereikt werd is buiten de kamer om tot stand gekomen. Het buiten de kamer om iot standkomen van een overeen komst verdraagt zich kwalijk met een juiste verhouding van regeering en parlement, tenzij het voorbijgaan van het parle ment noodzakelijk was in het nationale belang. In de regee ringsverklaring heef hij geen punt tot aanknooping gevon den. Niet blijkt, dat de onderteekening zoo onverwijld moest geschieden, dat het parlement gepasseerd moet worden. De eerste vraag, welke spr. stel de, kan hij dus thans niet bevesti gend beantwoorden. Hij waoht het verloop van het debat verder af. De tweede vraag behandelend, daarbij opmerkend dat door de regeeringsdaad een deel van het kamervotum onvervuld bleef, zou spr. ten aanzien van de bevrijding van andere slachtoffers van de gebeurtenissen in Indonesië dan m het kamervotum van 20 Dec. ook een bespoediging wenschen. Het komt ook spr. voor, dat het feit, dat de republiek tot de over eenkomst wil toetreden, een blijk is van een overweging in de republiek van rustige krachten op onrustiger krachten, die daar ook werkzaam zijn, al zou hij zich niet willen uiten in die termen, waarin de re geering zich in haar eerste over weging uit. Komende tot zijn derde vraag, zeg hij, dat deze al het andere in belangrijke mate overtreft. De huidige situatie kan nieuwe en ernstige moeilijkheden toevoegen aan de reeds bestaande. Naar zijn overtuiging is onwaar dat het doel van 20 December voor jaren af gesneden is. Het zou misdadig zijn nu eens bloot te gaan leggen welke moeilijkheden er kunnen komen. Het staatkundige doel van het vo tum van 20 Dec. blijft z.i. bereik baar, geheel onafhankelijk van den afloop van dit debat; dat aan het voldongen feit niets veranderen kan. Dat staatkundige doel blijft bereikbaar, omdat de republiek aan het duioelijke Linggadjati ma terieel wel gebonden is. Verklaringen en toelichting heb ben geen inhoudswijziging gebracht, slechts een verduidelijking. Het zou spr. een lief ding waard zijn, in dien hij op 90 pet. van het volk kon overgieten, dat wij niet op grond van het stadium van van daag behoeven te verzaken in het hooge doel, dat 90 pet. van het Ne- derlandsche volk gemeen heeft. Hij betoogt tenslotte, dat men niet slechts zwart moet willen zien, maar ook de lichtzijden. De heer Joekes (P.v.d.A.) merkt op, dat het slechts ging om de in terpretatie. Als die interpretatie nog niet twee-zijdig is vastgelegd, beteekent dat niet, dat ze wordt af gewezen. Op dit oogenblik laat de Indone sische delegatie zich verder niet uit. Een verantwoordelijke regee ring kan haar taak niet vervullen, als zij niet van een motie zou kun nen afwijken, als dat gewenscht en noodzakelijk geacht wordt. Vervol gens betoogt hij, dat in den toe stand in Indonesië een dringende reden ligt, om zoo spoedig moge lijk tot overeenstemming te ko men. Niemand kan ook ontkennen, dat het ook voor ons zelf dringend noodig Is, dat Nederlandsche mili tairen terug komen en dat er zoo weinig mogelijk uitgezonden wor den. Ook in de financieele en inter nationale aspecten vindt de heer Joekes motieven voor een spoedige onderteekening. Dezen dag van de onderteeekening beschouwt hij als een groote dag voor het Nederland sche volk. De heer De Groot (C.P.N.) ver klaarde het volkomen eens te zijn met de opdracht der regeering om de overeenkomst te doen teekenen. Tenslotte bepleit hij de instelling van een parlementaire commissie die contact kan opnemen met een gelijksoortige commissie uit het re- publikeinsche parlement. De heer Zandt (S.G.) was van oordeel, dat de regeering haar gang naar den afgrond voortzet. De industrieele correspondent van de „News Chronicle" deelt in zijn blad mede, dat er in regeerings- kringen te Londen het gerucht de ronde doet, als dat minister Bevin na afloop van de conferentie te Moskou zal aftreden als minister van buitenlandsche zaken. Aangenomen wordt, dat minis ter-president Attlee hem zal ver zoeken persoonlijk de leiding te ne men van de uitvoering der regee- ringsplannen ter bestrijding van de economische crisis. Margarine in plaats van boter In de periode van 2 tot 15 Maart is in het totale vetrantsoen 125 gr. margarine vervangen door een zelfde hoeveelheid boter voor de houders van een A-, B- of C-kaart. Dit gebeurde in verband met de moeilijkheden in de margarine-in dustrie, welke een gevolg waren van den door de vorst gestremden aanvoer van grondstoffen. In de periode van 1326 April zal ter compensatie 125 gram boter in het vetrantsoen voor de betrok ken groepen vervangen worden door eenzelfde hoeveelheid mar garine. Pater Riquet in de Notre Dame toegejuicht Be vastenprediker in de Notre Dame, de Jezuïetenpater Mi chael Riquet, die in verband met het z.g. verraad der pries ters, een open brief richtte aan den minister-president Rama- riier, is Zondag tijdens zijn conferentie in de stampvolle kathedraal door de aanwezigen een spontane ovatie gebracht. Pater Riquet zeide om. wanneer wij niet behooren tot de partij der gefusilleerden, dan behooren wij sedert tweeduizend jaren tot de partij der martelaren. De heiligheid van deze plaats verhindert mij de vuige lasterpraat op te sommen, die niet alleen van zekere volks partij voorkomt, maar evenzeer van de verharde vooroorlogsche anticlericale elementen. Hierop antwoorden wij, dat onze met het bloed der gefusilleerden besmeur de soutanen, ons niet zullen belet ten om naar een toekomst van so cialen vooruitgang te gaan, omdat wij trots zijn op een langdurige christelijke traditie. Tegenover de haat die ons omringt stellen wij nogmaals de Christelijke liefde. (Langdurige toejuichingen). ENKELE BLADEN hebben uit eenige voorzorgsmaat regelen die door het Ministerie van Landbouw zijn getroffen, de conclusie getrokken, dat het met de distributie fout gaat lcopen. O.m. zou het ophouden van de productie van haver mout en gort wijzen op een aanstaande distributie van deze artikelen. Ook meenden deze bladen te weten, dat er eerstdaags een einde zal komen aan de thee- en koffie-distri- butie; er zou reeds met het aanmaken van thee- en koffie- surrogaat zijn begonnen. Naar aanleiding van deze ge ruchten vernemen wij van bevoeg de zijde het volgende: Inderdaad wordt momenteel de productie van havermout e.d. ge reserveerd Dit wordt gedaan met Bet oog op eventueele moeilijk heden die bij de aardappelvoorzie ning kunnen optreden. Aangezien de mogelijkheid be staat, dat aardappelen gedurende eenigen tijd schaarsch zullen zijn, zullen in die periode de maaltijden Als gevolg van het buiten haar oevers treden van de Weichsel en een dijkbreuk van de Oder zjjn vele persofjen verdronken en duizenden dakloos gewor den. De overstroomingen langs de Oder zijn de ergste sinds 150 jaar. Verscheidene voorste den van Warschau staan onder water van de Weichsel en de daken zjjn vol met menschen, die zich vasthouden aan de schoorsteenen. Berlijn ver wachtte gisterenavond 20.000 personen, die de overstroomde gebieden van de Oder hebben ontruimd. Tengevolge van de dijkbreuk van de Oder is een gebied ten Westen van Kuestrin overstroomd. In het plaatsje Seelow zijn tien personen verdronken. A.F.P. meldt, dat de overstroo ming van de Oder catastrophale ^PAAK, de nieuwe Belgische eerste minister heeft Dins dagmiddag in den Senaat de regeeringsverklaring voorgele zen, waarin hij zeide, dat om trent de Koningskwestie tus schen de socialistische partij en de katholieke Volkspartij geen fundamenteele overeen stemming kon worden bereikt. Elk der beide partijen blijft dus op haar standpunt staan, geen van beide vraagt van de andere van haar overtuiging afstand te doen. De Koningskwestie kan dus niet opgelost worden, doch de regeering is er zich van bewust, dat zij als 0 0- W'i J' -- Kffif&jffiie&ï. t' ff -»*•- Ook in de Wieringermeer zijn na wekenlangen gedwongen stil stand de opbouwwerkzaamheden weer hervat. Een complete straat in aanbouw te Wieringerwerf. o (A.N.P. P.) plicht heeft een overeenkomst tus schen de partijen te bevorderen om tot een oplossing te geraken, die slechts bij eerbiediging der Belgi sche instellingen denkbaar is. Het vrouwenstemrecht levert geen moeilijkheden meer op. Waarschijnlijk aan het einde van dit jaar of aan het begin van het volgend jaar, zal de regeering het desbetreffende wetsontwerp aan het Parlement ter behandeling voorleggen. De regeering zal het werk der financieele saneering voltooien. Verder meent de regeering, dat het statuut van de Nationale Bank van België herzien moet worden zonder te willen overgaan tot na tionaliseering van deze instelling. Wat de economische politiek be treft zei Spaak, dat hierbij dezelf de doeleinden van de vorige re geering zullen worden nagestreefd doch met een andere methode. De verhocging van den kolenprijs, waartoe de vorige regeering beslo ten heeft, zal blijven gehandhaafd. De regeering dringt er bij den Middenstand op aan zich te orga nises ren. De algemeene beginselen van de Door den dienst identificatie en berging zijn in de Waalsdorperdui- nen bij 's-Gravenhage opnieuw en kele massagraven ontdekt. Reeds zijn verschillende dooden geborgen. De opgravingen, die onder leiding staan van het hoofd van den dienst identificatie en berging, luitenant kolonel A. W. de Ruyter van Ste- veninck en kapitein dr. Ruychaver, vinden voortgang. koloniale politiek zullen niet gewij zigd worden. De regeering wil voor den Congo een politiek volgen, die België nooit heeft opgegeven, n.l. de inlandsche bevolking op een steeds hooger peil te brengen. Ook zal de nieuwe regeering de gevoerde loon- en prijspolitiek voortzetten. Het is verder noodza kelijk, dat de politieke zuivering en de veroordeeling van politieke misdadigers binnen zoo kort moge lijken tijd tot een goed einde wor den gebracht. Tenslotte deelde Spaak nog mede, dat hij van oordeel is, dat België thans over een stabiele re- geeringsmeerderheid beschikt en dat er een tweevoudige oppositie bestaat, waarvan wordt aangeno men, dat zij opbouwende critiek zal leveren. die de ellende in Griekenland kan opheffen Er is slechts één man in de we reld, die een groot deel van den chaos en ellende in Griekenland zou kunnen opheffen, indien hij dat wil en die man is Maarschalk Joseph Stalin, aldus verklaarde Hoover de ex-president van Amerika tijdens 'n diner te New -York. Het ligt in zijn vermogen, ging Hoover verder, den agressie-oorlog die in den vorm van guerilla-aan- vallen van Joego-Slavisch, Bul- gaarsch en Albaansch grondgebied uitgevoerd wordt tot stilstand te brengen. Het ligt in zijn vermogen er voor te zorgen, dat de ongeregel de troepeh der communisten in Griekenland met moorden ophou den en langs wettige wegen uit drukking geven aan hun meening. Dat zou Griekenland vrede bren gen. Dan zou de hulp van de Ver. Staten gebruikt kunnen worden om de productiviteit van het werk der Grieksche bevolking te herstellen, terwijl wij nu onze edelmoedige ga ven aan militaire uitrusting ver kwisten. vormen aanneemt. In een plaats zouden 200 personen verdronken zijn, terwijl het totale aantal der slachtoffers aanzienlijk hooger ge acht wordt. De bedijking van de Oder is over een afstand van 450 meter on der den druk van het water be- -zweken, waardoor een gebied van 80.000 H.A. is overstroomd. Duizen den vluchtelingen uit de Oostelijke gebieden, die zich daar een jaar geleden vestigden, zijn opnieuw dakloos. Tusschen Wrietzen en Freienwalde, beide ontruimd, is de Oder teruggekeerd in de bedding van 200 jaar geleden. Volgens de Berlijnsche avond bladen zijn 17 a 18.000 menschen dakloos geworden door het wa ter, dat op sommige laaggelegen plaatsen 4 tot 5 meter hoog staat. Honderden menschen, die de waarschuwingen van de ra dio niet hebben gehoord, zijn geïsoleerd in dorpen en ge huchten, verrast door de snel heid, waarmede het water zich verspreidde. Ook in economisch opzicht be teekent de overstrooming een ge voelige slag. Een groote hoeveel heid groenten, suikerbieten, graan en aardappelen, bestemd om Ber lijn te voeden, zijn verloren ge gaan. Volgens een mededeeling van den gemeenteraad van War schau zijn 50.000 personen dak loos geworden. Deze worden naar de stad zelf overgebracht. Na een bezoek aan de over stroomde gebieden, heeft pre sident Bierut verklaard: „Wat wij hebben gezien zijn de erg ste overstroomingen in de ge schiedenis van Polen". Piloten, die boven het door over stroomingen geteisterde gebied van de beneden-Weichsel bij Warschau hebben gevlogen, komen met ont stellende berichten terug. Het wa ter rijst nog steeds. Heele gezinnen drijven doelloos rond, in benarde positie samengedrongen op groote ijsschotsen. De regeering heeft een speciale commissie ingesteld voor de leiding van het hulpverleenings- werk en een bedrag ter waarde van twee en een half millioen gul den ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van den waters nood. De toch reeds critieke be huizingstoestand te Warschau wordt nog verergerd door het binnenko men van de vluchtelingen uit de getroffen gebieden. Twee eieren voor Paschen Voor Paschen zullen twee eieren per persoon beschikbaar worden gesteld. De bon zal reeds in de eerstvolgende bonnenlijst bekend gemaakt worden. met havermout e.d. kunnen wor den aangevuld. Het hangt geheel van de omstandigheden af of deze artikelen op de bon verkrijgbaar zullen worden gesteld ddh wel nor maal in de winkel kunnen worden verkocht. Een beslissing daarom trent is nog niet genomen. Wat de koffie- en theedistri butie betreft, deelt men ons mede, dat er geen enkele aan leiding bestaat tot de veron derstelling, dat de distributie van deze artikelen niet nor maal doorgang zou vinden. Morgen zullen wederom bon nen voor koffie en thee wor den aangewezen. Dat de productie van theesurro gaat weer was hervat, werd ten stelligste ontkend. Wel wordt er koffiesurrogaat geproduceerd, doch dit geschiedt reeds vele maanden en geenszins met de bedoeling dit artikel in plaats van koffie te dis- tribueeren. Zooals bekend is koffie surrogaat zonder bon als aanvul ling van het koffie rantsoen ver krijgbaar. Wat de toekomst zal brengen is niet met alle. zekerheid te zeggen. Wanneer op een be paald moment minder buitenland sche betaalmiddelen ter beschik king staan, zou dit tot inkrimping van de distributie van koffie en thee aanleiding kunnen geven. Voor de naaste toekomst behoeft deze vrees echter niet te bestaan. Luiers voor a.s. Moeders, die minder dan 12 luiers hebben ontvangen Naar wij vernemen is er eerst daags een mededeeling te ver wachten bestemd voor a.s. moeders die minder dan 12 luiers hebben ontvangen. Deze zullen zich met een aanvraag tot de distributie- dienst kunnen wenden om een aanvulling tsjt 12 stuks te verkrij gen. Half April nieuwe textiel- punten Naar wij vernemen kan half April wederom een aanwijzing van textielpunten worden ver wacht. Waarschijnlijk zullen er 20 punten worden geldig ver klaard. Bezoek van Minister Huysmans De minister van Economische za ken, dr. G. W. M. Huysmans heeft Dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan de Staatsmijn „Hendrik". De minister vertoefde geruimerf tijd op de mijn, in gezelschap van den pre sident-directeur der Staatsmijnen dr. ir. Th. Ch. Groothof! De mi nister ontving van ir. Wijffels een uitvoerige uiteenzetting betreffende de situatie. Nog steeds brand in de „Hendrik" Intusschen is men het vuur in de mijn nog niet meester. Omstreeks drie uur Dinsdagmiddag heeft men het stoffelijk overschot van het 6de slachtoffer geborgen. Op de mijn heeft men een cha- pelle-ardante ingericht. In de mijnstreek en ook elders in het land is groote ongerustheid ontstaan over het werken in de an dere gedeelten van de staatsmijn Hendrik. Wij hebben dienaangaan de inlichtingen ingewonnen en kregen van het hoofd van 't staats toezicht op de mijnen, den inspec teur-generaal der mijnen, ir. F. Wijffels, de volgende verzekering: „de ondergrondsche werkplaatsen, waarin op staatsmijn Hendrik ge werkt wordt, zijn volkomen veilig". Een nieuwe industrie verrijst in heï^Zuiden. De schoenenindustrie was tot voor den oorlog, wat fournituren betrof, aangewezen op het buitenland. Een Waalwijksche firma heeft thans zelf de ver vaardiging, vooral de fabricage van de stalen cambereur, dat is een stalen veer, welke dient ter versteviging van de brug der schoen, ter hand genomen. Het produceeren der cambereurs, waaraan in de schoenenindustrie groote behoefte bestaat. De Italiaansche Kamer van Afgevaardigden heeft besloten het Verdrag van Lateranen in de nieuwe Italiaansche con stitutie op te nemen. 350 van de 499 afgevaardigden stem den voor opneming. De Chris ten-Democraten, Communis ten, de „Uomo Qualungue" en een deel der Liberalen stem den voor. De socialisten, de republikeinen van Mazzini, de actie-partij en de democrati sche arbeiderspartij' stemden tegen. Gaspari, minister-president yan Italië, deed tevoren op de Kamer een beroep om te stemmen voor opneming van het Verdrag van Lateranen in de nieuwe consti tutie. Het Verdrag van Lateranen, in 1929 door. Paus Pius XI, Mus solini en ex-koning Victor Em manuel geteekehd, bestaat uit drie deelen: een politiek verdrag, dal de souvereiniteit van den H. Stoel in Vaticaanstad erkent; een financieele overeenkomst, die de aanspraken van den H. Stoel we gens het verlies van de wereld lijke macht in Italië in 1870 re gelt; een concordaat betreffende de positie van den godsdienst en de kerk in Italië. Gasperi verzekerde, dat de gods dienstige minderheden in Italië volledige garantie zullen krijgen voor vrijheid en gelijkheid en geen vervolging behoeven te vree zen. Volgens een census van 1931, aldus Gasperi, zijn meer dan 45 l millioen menschen in Italië op een lotale bevolking van 46 mil lioen roomsch-katholiek. Togliatti, leider der Italiaan sche communisten, heeft ver klaard, dat de communisten zullen stemmen voor opne ming van dit verdrag in de nieuwe constitutie. ,,Wij wen schen niet, dat vrede op gods dienstig gebied in het land verstoord wordt, daar vele katholieken lid zijn van onze partij. Wij zullen voor stem men, hoewel wij weten, dat onze verantwoordelijkheid misschien grooter is dan die van eenige andere partij in de Kamer". Het rijverbod voor motor rijtuigen op Zondag Er wordt nogmaals op gewezen, dat het verbod om op Zondagen gebruik te maken van een motor rijtuig, voortaan uitsluitend wordt toegepast op kalender-Zondagen en niet zal gelden voor erkende feest dagen als 2e Paaschdag, 2e Pink sterdag en Hemelvaartsdag. Ten aanzien van het houden van mo torwedstrijden wordt er op gewe zen, dat hiervoor .behoudens het bovenbedoelde verbod, geen bij zondere toestemming meer noodig is. Voor motorwedstrijden op ka lender-Zondagen dient een onthef fing van dit verbod te worden aangevraagd bij de R.V.L

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1