Nieuuu rHEATER HEATER ?n OPENING ijn hart Prof. Brouwers acht kosten van levensonderhoud gestabiliseerd Na de onderteekening van het Linggadjati-accoord Sjahrir sprak te Batavia „Onze strijd duurt voort" Duitschers steken hun kop weer op Massa-arrestaties aan het a Brabantsche smokkelfront to Cairo Voor Alkmaar en omgeving Vakbeweging wil worden gekend bij de prijsvaststelling KORT CEDING „Dg OCHTENDPOST Mijnwerkers namen afscheid Een krans van de Lands- vorstinne t< De nieuwe petroleum- bonnen Geen audiëntie Stakingen en demon straties tegen den voedselnood Gaat Marshall Moskou verlaten Bemanning der vermiste Marine-Dakota Duizenden tabaksbonnen gestolen Marineschepen in storm weer Ingrijpen was hard noodig Appelmoes zonder bon De „Mayrover" opnieuw aangehouden Amerikaansche boycot' van onze scheepvaart? Burgemeester-graan- smokkelaar gearresteerd! Studentenarrestaties te Berlijn Gemeenteraad wil een onderzoek NEDERLAND - BELCIE Op Tweeden Paaschdag Elftal samengesteld ONDERDAG E ETALAGE!! 28 MAART (M.P.E.A.) KAY FRANCIS, n vele anderen, nieuw ontdekte ster haar betooverende Toegang 14 jaar. ig 7 uur en 9,30; 7 uur en 9,30. 28 MAART: A.) ANNE BAXTER en als Maarschalk Er- Toegang 14 jaar. ag 7 uur en 9.30; 7 uur en 9,30 JAAR ven en gezien de ver- n de ondërwijzerssala- ls deze thans in voor- noodzakelijk is. ling protesteerde tegen mt der regeering be- e beloon ing van het Tsoneel in verband dige prijzenpeil. VRIJDAG 28 MAART JM I (301 M.): 8.00 jram.muz.; 8.30 Morgen- 0 Gram.muz.; 11.00 Mu- lopin; 11.45 Fam.ber. uit 2.00 Strijkkwartet; 13.00 >rgelmuziek; 14.00 Slavi- 14.40 Kamermuziek; iwartet; 17.45 Mariniers- Voor de militairen; 19.00 ;'eestelijke liederen; 20.00 weerber.; 21.00 Omroep- Nieüws. UM II (415 M.): 8.00 Sram.muz.; 9.00 Kwartet; iwijding; 11.00 Fransche .00 Walsen; 13.00 Nieuws icert; 14.20 Orgel; 15.10 melodieën; 17.00 Amü- iek; 18.00 Nieuws; 20.00 .00 Gram.muziek; 21.45 uziek; 22.15 jazz. irdde de pen- ■an gehoord! iet meer vrij! aar ik heb U ik vandaag r Pimpel, die bed verlang- brief af; wel antwoord, en icht. Mijnheer linnenzak. brief nog! Hij e posten! HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e editie- 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 28 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11188 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER; Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Na de ernstige mijnramp te Brunssum. Namens H.M. de Koningin werd door mej. Geldens een krans gelegd in de chapelle arden- te, waar de slachtoffers stonden opgebaard. (Anefo P.) i Voor de vertegenwoordigers van de 225 plaatselijke com missies voor de prijzen, die er in ons land zijn ingesteld, sprak prof. G Brouwers, directeur-generaal voor de prijzen, op een vergadering te Utrecht over de laak van de plaatselijke commissies in het kader van de prijshebeer- sching. Deze plaatselijke commissies, die in overleg met vakvereeni- gingen en de vereenigingen voor huisvrouwen zijn ingesteld, heb ben in de paar maanden van hun bestaan meende prof. Brou wers goed werk gedaan door hun bemiddelend optreden. Zij staan echter nog maar aan het begin van -hun werkzaamheden. Het uitkomen van het „Prij zen boekje 1947", waarin hel een en ander gedocumenteerd is samen gevat, kan als een eerste mijlpaal worden beschouwd in de ontwik keling van de werkzaamheden der plaatselijke commissies. Nu pas is de mogelijkheid geschapen om hun taak met kracht aan te vat ten. Dank zij de geldsaneering en de loon- en prijspolitiek, wordt het herstel niet meer bedreigd door het inflatiegevaar. Door de loon- en prijspolitiek is volgens spreker de prijsstijging nu ge stuit. Alleen de groothandelsprij- zen, die verband houden met aan- koopen in het buitenland; zijn nog stijgende. Toch kan geconstateerd worden, dat de kosten van het levensonderhoud sedert Augustus 1946 zijn gestabiliseerd. Het is nu zaak deze stabilisatie te handha ven en om te zetten in een ver laging. Prof. Brouwers achtte de algemeene economische situatie in ons land nog moeilijk, doordat de export nog niet voldoende^ is. Door gebrek aan koopkracht is er wel een zekere prijsdaling, maar alleen voor luxe goederen. De dure goederen worden minder gekocht. De normale gebruiks artikelen zullen vooreerst in prijs niet dalen en wij moeten zelfs rekening houden met een prijs stijging voor deze artikelen. Hier in hebben de plaatselijke prijzen- commiasies een voorname taak. Bij de bespreking van gevallen uit de practijk en bij de discus- cies, kwam de heer H. J. Kuiper, lid van den raad van vakcentra les, aan het woord. De toestand is nog zoo, aldus de heer Kuiper, dat voor een redelijke behoefte bevrediging, de prijzen nog te hoog en de loonen te laag zijn. De opbouw van ons vader land is niet door het uitbre ken van conflicten gestuit; voor een groot deel het ge volg van den grooten invloed van de bona-fide vakbewe ging Deze kan echter alleen maar blijven berusten in de stabiliseering van de Ioonen, wanneer zij de verzekering heeft, dat bij het handhaven van de prijzen alles gedaan wordt wat redelijkerwijze mogelijk is. De Arrondissementsrechtbank te Amsterdam deed Donderdag uit spraak in het kort geding tusschen A. L. Rodrigues Lopes, en John Kappee. waarvan eerstgenoemde in kort geding John Kappee had ge daagd, omdat deze redactiebeschei den in beslag genomen had. De president overwoog, dat de inbe slagname van de redactiebeschei- den door John Kappee op onwet tige wijze was geschied en veroor deelde hem tot teruggave van deze bescheiden aan eischer binnen 24 uur, onder bepaling dat dezen een dwangsom van f 1000.- zal word'en betaald voor iederen dag, dat Kap pee in gebreke blijft. Dezer dagen nog heeft dé raad van vakcentrales in Den Haag aangedrongen om van meet af ge kend te worden in de prijsvast stelling en de verschillende han delsmarges. De vakbeweging kan de verantwoordelijkheid'niet lan ger dragen wanneer zij niet volle dig wordt gekend en wanneer de vastgestelde prijzenbesluiten niet zoo effectief mogelijk worden na geleefd. Dat sinds Augustus de prijzen zouden zijn gestabiliseerd, wordt door velen in twijfel ge trokken. En in de practijk is het zoo, dat de officieele prijzen on geveer de helft zijn van die, wel ke in werkelijkheid worden be taald. Het is dus in het belang van het geheele vaderland om daar tegen in te gaan. Donderdagmiddag trokken hon derden mijnwerkers, zoo juist uit de diepte der donkere aarde naar boven gekomen, voorbij de in een chapelle ardente opgebaarde stof felijke resten van hun op het kolenfront gevallen kameraden van de „Hendrik". De kisten wa ren omgeven door tal van kran sen en bloemstukken der mijntoe- sturen, een tweetal mijnwerkers in werkkleeding met de branden de mijnlamp in de hand hielden de wacht. Het was een ontroe rend moment toen de familieleden afscheid kwamen nemen van hun dierbaren, die slechts enkele da gen tevoren het huis hadden ver laten om nimmermeer terug te keeren. Namens H.M. de Koningin werd door mej. Geldens een krans ge legd bij hen, die in de vervulling van hun plicht het leven hadden gelaten. Bij deze plechtigheid waren aanwezig o.a. dr. ir. Groot- hoff, de president-directeur der Staatsmijnen, de Commissaris der Koningin, mr. dr. F. Houtoen, ver scheidene burgemeesters en mijn- autoriteiten. De vertegenwoordig ster der Koningin onderhield zich geruimen tijd met de nabestaan den der slachtoffers en bracht de gevoelens van deelneming van Hare Majesteit over. Het C.D.K. deelt mede, dat de onderstaande bonnen van de kaar ten voor petroleum voor kook- doeleinden en verlichting gedu rende de maand April 1947 ,pik recht geven op het koopen van vier liter petroleum. Kaarten UA 611: bon a 21 t-m. a 24; kaarten UB 611: bon b 11 en b 12; kaarten UC 611: bon e 06; kaarten UD 611: bon d 11. Voor een dicht opeen gepakte massa dat zich verzameld had voor het vroegere voormalige gemeen tehuis heeft Sjahrir de bevolking van Batavia toegesproken. Zijn rede hield een aanmoediging in voor zijn volk, dat zoo leed on der de moeilijke levensomstandig heden en den geestelijken druk. Van de moeilijkheden' in de rijst- en kleedingvoorziening, aldus Sjahrir. is de regeering zich bewust en zoo lang de regeering niet in staat is daarin te voorzien, is de Indonesi sche vrijheid niet volmaakt. Met de onderteekening van Linggadjati ondergaan wij den toets, regeering en volk moeten bewijzen dezen te kunnen doorstaan. „Dit raakt niet alleen de regee ring, doch ook het Indonesische volk, het is uw plicht als Indone siërs uw dienstvaardigheid aan land en volk te toonen en den last tezamen te dragen cm dien te ver lichten. Onze krachten moeten niet alleen worden gebruikt tegenover de dreiging naar buiten, doch toe- hooren ook te worden aangewend om het eigen leven te regelen, op dat ons bestuur en onze vrijheid meer volkomen zullen zijn." zoo besloot de premier. Donderdag zijn de Nederland- sche en Indonesische delegaties voor de eerste maal na de onder teekening van Linggadjati bijeen gekomen. Volgens een Nederlandsch com muniqué'werden „zekere punten, welke voor Indonesië van primair belang zijn" besproken. Volgens betrouwbare zegslieden omvatten deze punten zoowel mi litaire als economische kwesties. Heden zouden eenige afgevaardigr den wederom bijeenkomen ten einde een regeling inzake de be zetting door het Nederlandsche leger van Modjokerto definitief tot stand te brengen. Ter gelegenheid van het Neder- landsch-Indcnesische accoord heeft de Chineesche minister van buiten. landsche zaken Wang Shi Chieh, de Chineesche ingezetenen van Indonesië aangespoord aan den opbouw van een jonge, welvarende republiek mede te 'werken. De legercommandant, Luit. Gen. S. H. Spoor, heeft ter gelegenheid van de onderteekening een dag order tot de troepen gericht. In zijn dagorder zegt Generaal Spoor o.m. dat alle rangen zullen moeten leeren zich aan de nieuwe verhoudingen aan te passen. „Ik verwacht, dat gij allen den nieuwen tijd zult begrijpen". Ook Vice-Admiraal Pinke heeft een dagorder uitgevaardigd. Regeeringskringen in Oost-Indo- nesië hebben de berichten over de onderteekening van Linggadjati met vreugde begroet Zij zijn van meening, dat de uitvoering van de overeenkomst optimistisch tege moet moet gezien worden. Stappen om de betrekkingen met Malaka en Australië te ver stevigen zullen de eerste zijn, wel ke de republikeinsche regeering na de onderteekening van Linggadjati zal ondernemen. Sjahrir heeft me degedeeld, dat hij voornemens is spoedig den heer C. H. Campbell, den Indonesischen handelscommis saris in Australië, te ontbieden om plannen uit te werken voor een nauwere economische samenwer king en om na te gaan, wanneer hij zijn eigen vertegenwoordigers naar Australische steden kan uit zenden. „Onze strijd duurt voort", zoo heeft dr. Aboe Hanifa, hoofd van de Indonesische delegatie op de Aziatische conferentie, in een com mentaar op het accoord van Ling gadjati tegenover de pers ver klaard. Anderzijds heeft de woord voerder van de P.N.I., mr. Ali Sa- stroamidjojo, nader toegelicht, dat de Indonesiërs de onafhankelijk heid van den geheelen archipel wenschen en de volledige verdwij ning der Nederlandsche souverei- niteft. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 1 April géén audiëntie verleenen. De Duitschers steken hun kop weer op. Op verschillende plaatsen in Dusseldorf werden gisteren aan plakbiljetten neergehangen met de woorden: „Wij hebben honger", en waarin de bevolking tevens werd aangespoord aan een massademon stratie deel te nemen. Soortgelijke pamfletten werden in de trams en in openbare gelegenheden ver spreid. Het plan is om na korte bijeen komsten in de fabrieken naar het centrum van DusSeldorf op te trek ken. Vertegenwoordigers der vak- vereenigingen en van het plaatselijk bestuur te Dusseldorf zullen dan 'n bezoek brengen aan den plaatselijke bevelhebber en den „onhoudbaren toestand der bevolking" met hem bespreken. Alleen de post- en telegraafamb tenaren en het personeel van de electriciteits- en watervoorziening, benevens degenen, die bij de voed selvoorziening en bij het militair bestuur werkzaam zijn, zullen geen deel nemen aan de voorgenomen staking. De ministerraad van Noord-West- falen heeft aan den gewestelijken commissaris Asbury onder meer voorgesteld om 50.000 afgedankte Britsche vrachtauto's, die naar ver luidt langgeleden beloofd zijn, spoe dig voor het vervoerter beschik king te stellen. Ook werd een voor stel gedaan om traan van Noorsche walvisschen te importeeren in ruil voor Duitsche steenkolen of fa- brieksgoederen. Een hooge Britsche functionaris heeft bekend gemaakt, dat de Brit sche autoriteiten bewijzen hebben, dat de demonstraties en stakingen, Volgens den Washingtonschen correspondent van het Londensche- conservatieve blad „Daily Tele graph" zal de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Marshall, misschien uit Moskou vertrekken, ontevreden door de ge ringe vorderingen bij de bespre kingen der ministers. De corres pondent haalt hierbij officieele kringen aan. Men kan als zeker aannemen, dat Marshall niet be reid is om, zooals Byrnes, voor een onbepaalden tijd van zijn departe ment weg te blijven. Als hij tot de conclusie komt, dat de besprekin gen in het huidige trage tempo voort zullen gaan, zal hij Moskou verlaten, aldus de correspondent. De namen der inzittenden van het in Australië vermiste Dakota vliegtuig zijn: luite- nant ter zee le klasse F. Eyzen- dcurn, officier-vlieger der 2e klasse L. J. Nifterik, sergeant vlieger J. M. Ronden, sergeant vliegtuigmaker C. J. Brard, ser geant-machinist J. W. Houniet, vliegtuigtelegrafistenmaat E. E- van Rhcon en matroos le klas se zee-milicien B. C. Barnaart. Nog een vliegtuig in Australië zoek. Behalve de Nederlandsche Dako ta, waarvan wordt aangenomen, 9at zij in Nw Queensland is neer gestort, wordt in Noord-Australië nog een vliegtuig vermist. Het be treft hier een Mosquito, die van de fabriek in Engeland naar Nieuw- Zeeland gevlogen werd. Neder landsche vliegtuigen hebben na sporingen gedaan over een groot gebied, doch Donderdag werd de activiteit door het slechte weer be lemmerd. Aneta verneemt nog, dat twee Nederlandsche vliegtuigen speciaal van Soerabaja zijn opge stegen om tezamen met vier R.A.F. toestellen intensieve nasporingen naar de vermiste Nederlandsche Dakota te doen. Het zicht is echter slecht. De nieuwe benoemde onderkoning van Indië, Viscount Mount- batten (links) in gesprek met den scheidenden onderkoning. Vis count Wavell, na de aankomst van den nieuwen machtsdrager in New Delhi. (Ass. Press P.) welke in verband met de tot nu toe ergste voedselcrisis in het geheele Ruhrgebied worden gehouden, ge organiseerd ztfn en een politiek ka rakter hebben. Een proteststaking is afgekondigd met het doel, onder de aandacht te brengen dat „de arbeiders aan het eind van hun krachten zijn". In Keulen hebben arbeiders van verschillende groote fabrieken voor het stadhuis gedemonstreerd. De burgemeester van Keulen ver klaarde tegenover de demonstran ten, dat het Duitsche bestuur weinig invloed kan doen gelden op den aanvoer van voedsel en niet voor den tegenwoordigen toestand ver antwoordelijk kan worden gesteld. Reeds zijn maatregelen genomen om de voedselpositie te .verbeteren en dagelijks komen voorrangstrei- nen met 6000 ton graan in het Ruhr gebied aan. Tijdens afwezigheid der bewoners hebben inbrekers zich Woensdag avond toegang verschaft in een sigarenmagazijn in het centrum van 's Hertogenbosch. Zij hebben daarbij een flinken slag geslagen want bij ontdekking van den dief stal bleek, dat een aantal gouden voorwerpen was gestolen, benevens 4 a 5000 tabaksbonnen en een be drag van f7000. De marine* voorlichtingsdienst deelt mede, dat de patrouillevaartuigen H. Ms. mijnenlegger „Willem van der Zaan" en H. Ms. mijnenvegers „Jan van Gelder" en „Vlieland", in verband met stormweer in het Ka naal, gisteren de haven van Cher bourg zijn binnengeloopen. Zooals bekend, zijn de schepen op weg naar Nederlandsch-Indië. DE HILVARENBEEKSCHE VEESMOKKELAFFAIRE, die ruim een maand geleden aan het licht kwam, heeft geleid tot de ont dekking van een smokkelbende, waarop een stroom van arresta ties is gevolgd. Zoo werd in Diessen een complot ontdekt, ten gevolge waarvan verschillende personen konden worden ge arresteerd. Voorts liepen sporen naar Goirle en Chaam, welke laatste plaats vooral bekend staat als een oord van veesmokke laars. Een der hoofdfiguren uit het complot, benevens een tiental anderen werden daar gearresteerd. Onafhankelijk van dit complot werden nog vier personen aange houden, die in opdracht werkten van Belgen. Talrijke arrestaties werden ook verricht in Gilze-rijen, Alphen, Riel en Tilburg. In totaal werden er 100 arrestaties verricht, terwijl er vermoedelijk zoowel in het zuiden als in andere deelen van het land nóg minstens 100 zullen volgen. Er leiden sporen naar Fries land, vanwaar het meeste vee af komstig moet zijn. In Rijsbergen werd een afzonderlijk werkende groep van 7 personen aangehouden. Een goede vangst werd gedaan in Baarle-Hertog en Baarle-Nassau, waar twee hoofddaders, bij de vee- smokkelaffaire betrokken t.w. van C. en van der P. gepakt konden worden, alsmede een aantal mede plichtigen. Eenige veesmokkelaars konden evenwel naar België ontko men. Bij het smokkelen werd op de volgende wijze te werk gegaan. Ne derlanders brengen het vee naar België, ofwel de Belgen komen naar de veemarkten te Rotterdam en den Bosch. Stroomannen sluiten aldaar den koop en vervoeren de verkoch te beesten naar de depóts, meestal kleine boerderijen, gelegen langs een groqt deel der Nederlandsch- Belgische grens. Doch even buiten de grensstrook, waar voor de boe ren, die buiten deze strook wonen, de veeboekjes zijn afgeschaft kan men zonder in overtreding te zijn, het vee laten staan tot het tijdstip gunstig is het over de grens te doen smokkelen. De ambtenaren, die wel kunnen constateeren dat dergelijke boeren een abnormale hoeveelheid beesten op stal hebben of in de wei, kunnen niet optreden tegen dit op slaan van vee. Iedere week verdwijnt voor on geveer een half millioen gulden aan vee op ongeoorloofde wijze uit ons land, hetgeen neerkomt op een mil lioen rantsoenen aan vleesch. De aangekondigde strenge berechting heeft tot gevolg gehad dat voor het over de grens brengen van vee de premies van f 10.-^ tot f 60.zijn opgeloopen, voor het overvaren over de groote rivieren zelfs tot f 100.—. Nog is het onderzoek in vollen gang in de grootste veesmokkelaf- 'fóire, die ons land ooit gekend, hééft. Met de berechting van dé biji' dézen smokkelhandel betrokkenen zal indien mogelijk, medio April 'n aanvang worden gemaakt. Nu de aflevering op de destijds aangewezen bonnen voor appel moes is beëindigd, zal men de nog bij den handel aanwezige geringe voorraden appelmoes zonder bon kunnen koopen. De prijzen, waar tegen de appelmoes ten hoogste mag worden verkocht zijn in blik per liter ongeschild f 0.88, geschild f 0.94; in glas per liter f 1.16, per halve liter f 0.78. Voor de derde maalheeft de Nederlandsche marine de 394 ton metende „Empire Mayro ver", toen dit schip Dinsdag j.I. met herstelgoederen van Singapore de haven van Che- ribon binnenliep aangehouden. Deze maal kreeg het schip be vel voor onderzoek van de lading en een invoervergunning van de Nederlandsche autoriteiten naar Batavia op te stoomen. Het schip heeft geen escorte en evenmin een gewapende macht aan boord mee gekregen. Het bevel werd kort voor de onderteekening van Ling gadjati gegeven. De inventarislijst van de lading werd voor vertrek uit Singapore aan ambtenaren van het Neder landsche consulaat-generaal te Singapore aan ambtenaren van het Nederlandsche consulaat-generiaal te Singapore getoond en naar wordt beweerd, heeft de kapitein toen mondelinge toestemming gekregen om rechtstreeks naar Cheribon te varen. De Nederlandsche marine- autoriteiten te Batavia verklaren echter, dat indien er toestemming is gegeven, dit een vergissing is geweest. Volgens hen moeten op grond van de Nederlandsche be palingen ter voorkoming van ex port van Nederlandsche eigen dommen uit Indonesië alle schepen die onderweg zijn naar Indone sische havens, eerst Batavia aan doen. De New York Times van Woens dag bericht, dat de bij de American Federation of Labour aangesloten vakgroep van kapiteins, stuurlie- ■qfejk en loodsen besloten heeft de koó&vaardij-af deeling van de A.F.L. te 3rerzoeken een boycot van alle Nederlandsche scheepvaart in de Vereenigde Staten uit te vaardi gen. Kapitein William C. Ash, se cretaris en leider van de vakgroep, heeft medegedeeld, dat hij dit ver zoek Maandag a.s. op de bijeen komst van de Koopvaardij-afdee- ling te Chicago zal indienen tenzij het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken hem ervan in kennis zou stellen, dat „aan de officieren en bemanning van de Martin Behrman volledig herstel in hun rechten is beloofd". Reeds sedert eenigen tijd zit de politie achter een grooten graan- smokkel naar België aan, die zijn ■uitgangspunt heeft in Raamsdonk, doch die, zooals meer en meer is gebleken, over geheel Brabant is verspreid. Wij meldden heden reeds, dat men al een vertakking van de Raamsdonksche graan- affaire te weten is gekomen en ar restaties zijn verricht. De politie heeft echter ook nog de hand kun nen leggen op twee mannen, die er van verdacht worden den graan- smokkel naar België te hebben voorbereid. Het zijn de twee broers L. uit Baarle-Hertog, beiden graan handelaren. Een der broers is bur gemeester van dit grensdorp, dat zoo berucht is om den smokkelhan del. De zaak is aan het licht geko men, toen een der broers te Breda terecht stond in verband met over treding van het deviezenbesluit (hij had Nederlandsch geld naar Bel gië willen smokkelen) en zijn mond voorbijpraatte. Hij kreeg f50 boete, maar werd meteen gear resteerd. Zijn broer, de burge meester, die n zijn auto voor net gerechtsgebouw cp hem wachtte, werd eveneens in arrest genomen. Beiden zijn naar Raamsdonk over gebracht Het zou hier gaan orr. het smokkelen van liefst 100 ton graan. Bij de Mij. „De Schelde" te Vlissingen wordt de laatste hand gelegd aan het 18.000 ton metende passagiersschip „Willem Ruys", genoemd naar den door de Duitschers gefusilleerden di recteur van den Rotterdamschen Lloyd. Dit is het grootste schip, dat ooit van stapel liep van de Mij. „De Schelde". (N.F.B. P.) De Berlijnsche gemeenteraad heeft Donderdag een resolutie aangenomen, waarin aan de autoriteiten van den geallieer den bestuursraad verzocht wordt een onderzoek in te stel len naar de beweerde arresta ties van studenten en functio narissen in de jeugdbeweging in den Sowjetrussischen sector van Berlijn. De resolutie, ingediend door de Christen-Democraten, werd onder steund door de sociaal-democraten en liberalen en tijdens een storm achtig debat bestreden door de so cialistische eenheidspartij. Volgens de Berlijnsche dagbla. den behooren bijna alle gear resteerden tot den bond van Chris ten-democraten. Tijdens een officieus onderzoek van geallieerde zijde hebbwi de Sowjetrussische autoriteiten ver klaard, dat de arrestaties het ge volg zijn van een in de Oostelijke zone gehouden actie na het ontdek ken van een uitgebreide nazi-or ganisatie door de Engelschen en Amerikanen. Een woordvoerder van het Brit sche ministerie van buitenlandsche zaken, heeft bevestigd, dat de be richten, volgens welke een aantal studenten en jonge leden der Chris. telijk-Democratische Unie onlangs in den Russischen sector van Ber lijn zouden zijn gearresteerd, op waarheid berusten. Hij zeide, dat de redenen van deze arrestaties niet bekend waren. De Britsche autoriteiten te Berlijn zouden de kwestie inzake het indienen van een protest of het verrichten van een onderzoek in overweging geno men hebben. Het definitieve Nederlandsche elftal, dat Tweeden Paaschdag in het Olympisch Stadion te Amster dam een interlandwedstrijd speelt tegen België, is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: van Bun (MVV) en v. d. Linden (Ajax). Midden: Stroker (Ajax), Modi- ring (Enschede) en de Vroet (Feijenoord). Voor: Lakentoerg (NEC), Wil kes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC) en Bergman (Bi. Wit). Reserves: van Raalte (Blauw Wiit), Polhanst (Ajax), Smit (VUC) en Drager (Ajax). Dit elftal verschilt slechts op twee plaatsen van het team, dat den oefenwedstrijd speelde tegen Malmö. Men heeft voor de rechts- h.alfplaats tocih blijkbaar de voor keur gegeven aan den Ajaxied Stroker boven den Nijmegenaar Spierenburg, terwijl Lakentoerg als rechtsbuiten de plaats zal in nemen van Drager.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1