De Kardinaal tot de vertrekkende jongens van de tweede Divisie Gewelddaden tegen van honger-demonstranten Britsche militairen Er was een onduidelijk en en dat laatste hebben wij een duidelijk Linggadjati geteekend V.S. doen beroep op den Veiligheidsraad Doodvonnis voltrokken De K.V.P. en het basis-accoord van Linggadjati H' e nieuws raat 29, 70 U G E B I E D Laat 158-160 L A INES erlings, Hoorn N Sta pa! in uw geloof en wees mannen van gebed UNIEKE PLECHTIGHEID TE UTRECHT Nederland krijgt de Zeppelin-fabriek Ned. troepen Duitschers beweren aan einde van hun krachte te zijn Partijraad in Utrecht bijeen Voor effectieve hulp aan Griekenland 9 s van de Commissie- )f. mr. dr. J. H. W. >f. S. Posthuma zijn per Skymaster naar ■trokken. or de vele transacties stellingen. het geen vraag meer wetenschap: de we- traditie zal worden SPRAATJE dling die reeds van ezer week af voor E'urs aan den dag is onverminderd aan de vaste stemming n. Weliswaar wer- indrukwekkende gemaakt, doch uit dat er Vreinig aan- iji zich voor bijna ioorten vraag open- verkeer bleef de ten- vast. Koninklijken 384, ook enkele rub- waren weer hooger,. nsterdam Rubber tot Woensdag t bij het de markt 146'/s was ip de Scheepvaart- nög verde verbete- waargenomen. Hol- Lijn liepen op tot ce Boot tot 190 en ies tot 151Vi, terwijl Lloyd en Mij Ne- tot 145'/!' en 159 naar Van de suikerwaar- ;n HVA's bij een i 119'/= tot 121, ook aren beter. Deli Ba- de in het vrije ver- Deli Mij. zelfs tot na een klemigheid tan. De Industrieelen gestemd, aandeelen :n naar boven tot 151. i HAAR ANDEN >rdt de op- binnen- en /oor 100% ïboekh CHE \NK N.V. sderland KAPPEN ontvangen htscherm (blender), jment of imitatie dat is de meest r. Deze laaat meer en prettig zacht licht en rook op en ver- jken naar onze groo- SKAMER-, SERRE. SCHEMERLAMPEN. n mo- liter a n s ,;;4 der gas- >mt er dus voor van genoegen zei mijn- Is met de omen had. d slapen, bed ge- e stoelen, je goed. Pimpel, ekken!" QNGEVEER 2000 MANSCHAPPEN van de 2e divisie waren Vrijdagavond aanwezig in de Kathedrale Kerk van Utrecht, om vóór hun vertrek naar Indonesië onder een pontificaal Lof een toespraak aan te hooren van onzen hoogvereerden Kardinaal. Het was een indrukwekkend gezicht de massaal gevulde Kathe draal te zien vol met khaki-uniformen. Ook van regeeringszijde werd belangstelling getoond voor de ze officieele plechtigheid. Zoo zagen wij Minister-President Dr. Beel, de Minister van Oorlog, A. H. J. L. Fievez en den Minis ter van Justitie, mr. Van Maar- seveen. Ook talrijke militaire autoriteiten, waaronder de Gar nizoenscommandant van Utrecht, woonden de plechtigheid hij. Majoor-aalmoezenier G. F. H. Veldhuis sprak zijn vreugdg uit over de opkomst en herinnerde er aan, dat onze jongens van de Iste divisie het vorig jaar bij hun vertrek zulk een dissonante uitgeleide hebben gehad, wat een beleediging was voor de moedige mannen, die zulke of fers voor het vaderland gingen brengen. Dit had den Majoor op 't idee gebracht aan Z.Em. den Kardi naal te vragen een afscheidswoord te spreken tot de vertrekkende troepen van de 2e divisie, omdat hij weet wat dit beteekent niet alleen voor de jongens maar ook voor hun ouders, vrouwen en verloofden. Wanneer vervolgens klaroenge schal de komst van den Kardinaal heeft aangekondigd, betrad Z.Em. onder orgelspel de Kathedraal. De Kerkvorst nam plaats op de troon, waar hem de Pontificale gewaden werden omgehangen voor het te celebreeren Lof. Onder diepe stilfe richtte de Kar dinaal zich na het Magnificat tot de mannen van de 2e divisie. Ik begrijp de ernst van het oogenblik, aldus Z. Em, dat voor u aanbreekt,, wanneer .ge weldra het vaderland voor het verre Indië gaat verlaten. We leven in een tijdperk van onze vaderlandsche geschiedenis, waarin over vele en groote dingen een beslissing zal vallen, die ten nauwste samen hangt met het algemeen weizijn van ons volk en dat van Neder, landsch Indië. Maar behalve deze taak voor het vaderland is er nog een andere taak, die speciaal door u persoon lijk moet worden verzorgd. De zorg voor uw zielMannen van de 2e div. zorgt er voor, dat ge in dit vaderland nooit minder terugkeert dan ge zijt gegaan. Het is geen angstige be zorgdheid, die mij deze woor den dcet spreken, want ik weet heel gced welke goede krach ten en voorbeelden er onder u leven. Maar het is diezelfde zerg, die uw brave vader en vrome moeder inspirseren tot een oprecht gemeende verma ning. Met St. Paulus mag ik tot u zeggen: State in Fide sta pal in uw geloof. Weest mannen van een diep over tuigd geloof en weet altjjd en overal volgens dat geloof te handelen. Het geloof moet het richtsnoer van uw leven zijn. Dan is er niets te vreezen. Integendeel, dan zuil ge getraind en gesterkt in dit vader land terugkeeren. Het geloof leert u de juiste onderlinge verhoudin gen, die gedragen moeten zijn door liefde, kameraadschap, eerlijkheid en reinheid. Het geloof leert u de juiste verhouding ten opzichte van God, uw hemelschen vader, aan wien wij allen ondergeschikt zijn en aan wien wij rekenschap moeten afleggen van al onze daden. En van zelf komt daaruit voort de plicht tot gebed. Weest mannen van gebed. Dan zal God bij u blij ven onder de felheid van de Indi sche zen en de donkerte van de tropennacht. Houdt een hecht con tact met uw aalmoezeniers, die zich overal geheel voor uw belan gen inzetten. Onderhoudtverder de band met het vaderland en uw dierbaren. En dan weet ik zeker, dat uw ouders, vrouw of verloofde niet bevreesd behoeven te zijn. Zij zien u wellicht noode vertrekken, maar indien gij blijft leven uit uw geloof, kunnen zij gerust zijn. Maar ook zij hebben plich ten ten opzichte van u. Zij mo gen u niet vergeten. Ja heel Nederland kan en mag u niet vergeten, omdat gij op de bres staat van dat vaderland, dat het vaderland van alle Ne derlanders is. Laten allen blijven gedenken welke groote waarde er gehecht moet worden aan briefcontact en lectuurvoorziening, maar bovenal aan een hecht geestelijk contact. D.w.z cat zij u dagelijks mogen gedenken in een vurig geoed opdat gij standvastig moogt blijven in uw geloof wat de kortste uitdruk, kng is voor uw verplichting: Trouw aan God, Kerk en Vader land. Mannen van de 2e div. ik reken op u, uwe dierbaren rekenen op u, het vaderland rekent op u en wij allen vertrouwen, .dat gij in het verre en schoone Indië de waar dige vertegenwoordigers zult zijn van een Christelijke Nederlandsche beschaving en cultuur. Het goede voorbeeld Immers, het blijft waar, dat Nederland zal beoordeeld wor den door-de- -volkeren va» Indië naar het christelijk gedrag en leven van het Nederlandsche leger. Gij hebt de taak, om aari ons dierbaar Indië vrijheid, rust en orde te brengen en daarbij hebt ge de kans om door uw voorbeeld te laten zien, dat deze alleen inhoud en beteekenis hebben als ze ge dragen worden door het chris telijk geloof. Het is een feit, dat ons bekend is, dat de inlanders onder den in druk kwamen van de godsdienstige plechtigheden voor onze soldaten. Daarmee werden zij over de mili taire taak van het leger heen ge oriënteerd op den eenen waren God, Onzen Heer Jezus Christus en Zijne Eene, Heilige, Katholieke Kerk. Vergeet daarom uw aposto lische plicht van het goede voor beeld niet, en wanneer ge dan heengaat en het vaderland gaat verlaten, dan wensch ik u toe Gods beste zegen, standvastigheid in het geloof en de kracht van het goede voorbeeldUt Entia et Fructus Afferatisopdat ge moogt heengaan en vrucht moogt voortbrengen ten eeuwigen leven. Aan het slot van het Pontificaal Lof gaf Z. Em. de scheidende mili tairen de Pauselijke Zegen. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het lied: „Aan U o Ko- r.mg oer Eeuwen". Toegewezen als herstel betaling v- Het Internationale Bureau voor herstelbetalingen te Brussel heeft aan Nederland toegewezen de uit rusting van de vroegere Zeppelin- fabriek te Friedrichshafen. Voorts zal Nederland tezamen met België ontvangen de uitrusting van drie chemische fabrieken en elf bewape- nings- en vliegtuigfabrieken. De Zeppelinfabriek te Friedrichs hafen zal gebruikt kunnen worden voor vervaardiging van aluminium onderdeelen voor moderne zuivel fabrieken en kuipen voor brouwe rijen en voedselproducten. Deze toewijzingen aan Nederland vormen een deel van de uitrusting van 24 Duitsche fabrieken ter waar de van ongeveer 18 millioen Rijks mark. België krijgt een fabriek voor de productie van electrische üïtrustmgën voor automobielen en' het werktuigmachinedepót. Tabaksaccijns De Tweede- Kamer heeft, zonder beraadslaging of stemming, het wetsontwerp tot tijdelijke continu eering van opcenten op den tabaks accijns goedgekeurd. Een historisch moment. De onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati. Links: Soetan Sjahrir, rechts prof. Schermerhorn. Deze foto werd per vliegtuig van Batavia naar Singapore ge bracht, vandaar radiografisch naar Londen overgebracht en van Londen weer per vliegtuig naar Nederland vervoerd. (A.N.P. P.) MARINE-DAKOTA GEVONDEN Bemanning in leven? Brisbane 29 Maart (Aneta). De Dakota van de Ned. Marine die sinds Dinsdag j.l. als vermist was gemeld, is door verkenners in open veld in de buurt bij Pinecreek (on geveer 200 kilometer ten zuid-oos ten van Darwin) gevonden. Men neemt aan, dat de gedaanten, die men bij het vliegtuig heeft zien loopen, de overlevenden zijn. Het vliegtuig heeft blijkbaar een ge slaagde buiklanding gemaakt. Moeten worden terug getrokken Nieuw Delhi 28/3 (Reuter). Naar leden van de Indonesische delegatie op de Aziatische confe rentie in een verklaring mededeel den, beteekent de onderteekening van de Nederlandsch-Indonesische overeenkomst, dat de Ned. strijd krachten in Indonesië in geen en kel opzicht meer een taak te ver vullen hebben en onverwijld moe ten worden teruggetrokken. Correspondentie voor de „Sloterdijk" Correspondentie bestemd voor de militairen aan boord van het m.s. „Sloterdijk" beheert uiterlijk 31 Maart ter post te zijn bezorgd, ten einde gedurende de reis in 'n aan loophaven te kunnen worden uit gereikt. Op 17 April zal aan deze militai ren nog een zending post worden gestuurd. Hiertoe moeten de stuk ken uiterlijk 14 April gepost wor den. Strawinsky niet naar Amsterdam In verband met ziekte heeft de dirigent Igor Sjrawinsky zijn ge- heele Europeesche tournee afgezegd. Hij zal dus ook niet in de voorjaars serie van het Concertgebouw te Amsterdam dirigeeren. Men zoekt thans een waardigen vervanger. Nederland koopt graan in de Vereen. Staten Nederland heeft gisteren 180.000 bushels Amerikaansche mais ge kocht. Het restant van de Mei toewijzing voor Nederland bedraagt thans nog 540.000 bushels. Hongerende Indonesiërs naar Australië Negentien Indonesiërs en een blanke missionaris van het ehand Waroe in de Bandazee gelegen tusschen Timor en de Molukken zijn in Darwin (Noord-Australië) aangekomen om voedsel te halen teneinde de bevèlking van hun eiland, bestaande uit 7000 zielen, voor den hongerdood te behoeden. In een kleine zeilboot zijn zij on der gevaarlijke weersomstandig heden 400 mijl over zee gekomen. Men heeft den weg naar Australië slechts met behulp van een klein kompas en een ou-de kaart moeten vinden. Bij aankomst in Darwin was er geen kruimel voedsel meer aan boord. De missionaris vertelde, dat het een zeer slecht seizoen voor Waroe was geweest en dat men geen voedselgewassen had kunnen verbouwen Namens den minister van justitie wordt bekend gemaakt, dat het doodvonnis tegen F. H. Meyer, wiens gratieverzoek door H.M. de Koning'n werd afgewezen, Vrijdag morgen is voltrokken De 46-jarige kantoorbediende Fre- clerik Hendrik Meyer te Amsterdam was door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam op 18 Maart 19-16 ter dood veroordeeld wegens het uit leveren aan Duitsche instanties van joden tijdens de razzia's in 1953. Voor iederen jood, dien hij aan bracht kreeg Meyer één gulden. De bijzondere raad van cassatie be vestigde het vonnis op 19 Juni '46. K.L.M. vervoerde 320.000 passagiers De K.L.M. vervoerde in 1946 drie honderd twintig duizend passagiers en ruim twee millioen kilogram aan vracht. Haar vliegtuigen legden in dat jaar bijna zeventien en een half millioen kilometer af. De totale lengte van het luchtnet der K.L.M. bedraagt thans ongeveer zestig dui zend kilometer. r\E AANGEKONDIGDE demonstraties tegen den voedselnood in het Ruhr-gebied hebben gisteren geleid tot massale optochten in Düsseldorf. In het centrum van deze stad hadden zich meer dan 100.000 mannen, vrouwen en kinderen verzameld, die borden bij zich droegen met opschriften als: „Geen voedsel, geen werk" en „Laat onze kinderen niet verhonge ren". Britsche militairen, die zich op straat bevonden werden met schimpscheuten bejegend. De toegang tot het .park, waar de demonstranten zich bevonden, waren geblokkeerd om Britsche wagens het binnen rijden te beletten. Britsche militaire auto's werden omver gegooid en met steenen be kogeld. In een stadswijk haalden woedende demonstranten de inzit tenden uit een auto van het Britsche Volkspartij in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een verga dering, waarop prof. Romme nogmaals een uiteenzetting zal ge ven van het standpunt van de K.V.P. en haar fractie in de Twee de Kamer, inzake de Indische kwestie, terwijl mr. Kropman, voor zitter van de parlementaire commissie voor West-Indië, een en ander zal vertellen over onze verhouding tot Suriname en de Antillen. Verder zou aan de orde worden gesteld de z.g. kwestie- Weiter. Men weet, dat een comité, onder leiding van den oud minister, aan het werk is, om, naar het zegt „binnen het verband van de K.V.P.", op de basis van het programpunt van de K.V.P., de Rijkseenheïdsgedachte te verdedigen. Daarover is tusschen het Partij bestuur en dat comité, meer in het bijzonder tusschen den Partijvoor zitter, den heer Andriessen, en den heer Weiter, een en ander te doen geweest, waarbij de Partijvoorzit ter tenslotte heeft verklaard, dat de Partijraad een uitspraak zal moeten doen over de rechtsgeldig heid van deze actie. Dealgemeene verwachting is, dat de Partijraad De onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati. Een kijkje in de troonzaal van het paleis Rijswijk tijdens de rede van Soetan Sjahrir. (Per vliegtuig en radio overgebrachte foto. A.N.P.) zich tegen die actie zal uitspreken. Het leek ons goed, ter inleiding van deze vergadering, waarvan men uiteraard Maandag a.s. pas het verslag zal kunnen lezen, een en ander over het standpunt van de K.V.P. ten opzichte van Ling gadjati op te merken. Een inge zonden stuk van den heer I. Ter voort, van Houtenkade 15, te Alk maar, schijnt ons een goed uit gangspunt voor een paar opmer kingen. Wij meenen goed te doen, dit op den voet te volgen, waarbij wij dan eenige „franje" terwille van het nog altijd klemmende plaatsgebrek achterwege laten. De heer Tervoort verklaart, dat hij geen lid is van een of andere politieke partij, doch zich steeds heeft geïnteresseerd voor de richting, welke de K.V.P. in deze duistere zaak zou volgen, en dan zegt de heer T. letterlijk: Hoe is nu toch mogelijk dat een Prof. Romme c.s., het moge dan zijn na eenig verweer zich t.a.v. 'n zoo gewichtige kwestie in 'n hoek heeft laten drukken? Wat voor waarde is door de Regeering toegekend aan de door hem en zijn confrater De Goes van Naters ingediende mo ties? Tijdens de replieken ver klaart de heer Romme zelf, dat de Minister het dictatoriaal op treden van de Regeering in deze materie hem nog steeds niet heeft duidelijk gemaakt. Hoe kan de K.V.P. aan zulk een Regeering nog langer haar steun verleenen? De Minister moti veert dit alles als zou het in 's lands belang zijn en daarme de wordt de zaak dan eenvou dig als afgedaan beschouwd. Het betreft hier toch een essen tieel landsbelang en niet een of ander wetsontwerp als b.v. over steunregeling? Trouwens ook een andere Minister heeft zich van deze dooddoener be diend. Het is wel eens interes sant hier een vergelijking te treffen met punt 7 blz. 21 van de ten tijde van de verkiezin gen uitgegeven brochure „Wat wil de Katholieke Volkspartij?" Wij zijin niet van meening, dat de heer Ro-rnme zich in een hoek heeft laten drukken. De regee ring verklaart bij herhaling en met nadruk, dat haar houding niet iin strijd is met de motie- Romme-v. d. Goes. Men kan dat verschillend waar-deeren. Maar feit is dit: dat de quinte-essence van de-ze motie was, dat de regee- rirag zich tof niets meer en niets anders verbindt, dat wat in de 17 punlen staat, in aanmerking genomen de toelichting van de Commissie-Generaal en de regee- ringsverklariing van 10 December. Is hier aan getornd? Wij geloo- ven niet, dat men dit bij een na dere beschouwing, ook van de Handelingen, kan volhouden. De imh-ou-d van datgene, wat de motie aangaf als „niets meer en niets anders", is wat kortweg allerwege reeds genoemd wordt „het ver duidelijkte Linggadjati", Dat en niets anders heeft de regeering geteekend. En winst is absoluut, dat, al heeft dan Sjahrir formeel deze interpretatie niet aanvaard, toch schriftelijk is vastgelegd, dat de Indonesische delegatie erkent, dat Nederland zich tot niets meer en niets anders dan dat verdui delijkte Linggadjati verbindt. Een andere kwestie. maar die vloeit zeker niet direct uit de motie-Romme voort is, of de fractie had moeten aanvaarden, dat de regeering, eigenlijk wel wat in strijd met haar toezegging, tot de onderteekening besloten (heeft zonder daarin eerst de Kamer te kennen. Daar was Romme, in slede van zic.h iin een hoek te hebben laten drukken, heel boos over en hij heeft dat, ook in tweede instantie, duidelijk laten blijken. Men zou in zulk een geval een uitspraak tegen de regeerin-g kuinnen doen. Maar dat is weer een heel andere zaak! Dit behoeft nog geenszins te be- teekenen, dat de fractie alles 'blijft slikken, wat de regeering in dit opzicht doet of nog weer eens zou willen doen. Wij heb ben zoo het idee, dat de regee ring, stellig de met de K.V.P. 'bevriende regeering, zich wel een tweeden keer zal wachten, de Kamer op een dergelijke wijze voor een voldongen feit te plaat sen. Maar dit deed toch niets meer af aan dat voldongen feit: de machtiging tot onderteekening was gegeven, en zou zonder twij fel ook gegeven zijn, als het debat voor die onderteekening gehou den was! Het bezwaar van Romme c.s. ging dan ook vooral tegen de wijze waarop déze zaak tenslotte beslissend, behandeld is. En verder blijft er ten allen tijde verschil van verantwoordelijk heid. Het Kabinet heef*- de zijne, de Kamer de hare. Natuurlijk heeft onze fractie de verantwoor delijkheid voor de totstandko ming van dit kabinet, maar dit beteekent even natuurlijk nog niet, dat de fractie verantwoor delijk is voor el'ke daad, die het Kabinet stelt en voor de wijze waarop het dit doet. Men moet er de rede van Romme bij het eerste optreden van het kabinet- Beel eens op nalezen, daar vindt men dit o.i. eenige juiste stand punt in terug, dat gebaseerd is op traditie van de Nederlandsche parlementaire democratie. Een enkel woord nu nog over de verwijzing naar punt 7, op bladzijde 21 van de genoemde brochure. Daarin staat, dat de K.V.P. geheel staat aan de zijde van de P.v.d.A. wanneer hel gaat over de liquidatie van de kolo niale verhoudingen, maar zich niet kan vereenigen met de door de huidige regeering geopende mogelijkheden tot liquidatie van de eenheid des Rijks. Nu moeten wij even goed oplet ten. De „huidige Regeering" dat was in April-Mei 1946, de toenma lige Regeering-Schermerhorn. Wat toen in Mei 1946 van de plan nen van het kabinet bekend was, strookte zeer zeker niet met het standpunt van de K.V.P. die in haar Urgentieprogram schreef, dat zij erkenning van het Indonesische na tionalisme wilde, met handhaving van het Rijksverband op grond van de Koninklijke rede van 7 Decem ber 1942. Na de verkiezingen van Mei 1946 is het kabinet Beel opgetreden. En met een program, dat in de Troon rede stond en opnieuw de handha ving van den grondslag van die Koninklijke rede benadrukte. Wij hadden intusschen de impasse van de Hooge Veluwe gehad, waaraan wij bezig waren, ons te ontworste len. Het spreekt ook van zelf, dat het standpunt inzake Indië zich (Vervolg op pag. 2) militaire bestuur en reden daarop de auto in het water. Van verschil lende Engelsche auto's werden de ruiten verbrijzeld. De plaatselijke vakvereenigingen hadden een sta king van een dag bevolen, die het vervoer en de fabrieken heeft stil gelegd. Kort na 12 uur verscheen voor 't eerst sinds 't begin der demonstra ties Britsche mil. politie in het centrum van de stad, terwijl in de buitenwijken een lichte pantserwa gen werd waargenomen. Nadat de demonstranten uiteen gedreven waren, bleven de winkels en fabrieken te Düsseldorf gesloten. Ook het verkeer stond stil. Volgens berichten uit Essen zouden alle in dustrieën, behalve de mijnen aan een algemeene staking deelgenomen hebben. Er werd echter niet gede monstreerd. De voorzitter van de vakvereeni- gingscommissie te Düsseldorf deel de de menigte door middel van luidsprekers mede, dat de vakver eenigingen niet zouden rusten al vorens de „huidige catastrophe" zou zijn afgewend en het geweten van de wereld zou zijn wakker geschud. Resoluties Na de demonstratie heeft een de legatie van arbeiders den comman dant van de stad een resolutie over handigd, waarin wordt gezegd, dat men door den voedselnood spoedig aan het einde van zijn krachten zou komen. De resolutie omvat voorts de volgende punten: alle in 1946 ontbonden burgerlijke comité's die nen onmiddellijk weer te worden ingesteld, de zuivering moet bespoe digd worden, er moeten commissies worden ingesteld met tot taak de vrijmaking en ter beschikking stel ling voor de algemeene consumptie van alle resteerende voedselvoorra den, daarbij inbegrepen aardappelen en groente. De resolutie wil voorts verwijde ring van alle ongeschikte ambtena ren op het gebied van de voedsel voorziening, die moeten worden vervangen door „werkelijk demo cratische strijders". 80.000 Duitsche arbeiders te Keu len hebben een beroep geteekend, dat o.m. gericht is aan de confe rentie der ministers te Moskou en waarin gevraagd wordt om onmid- delijke verbetering van de voedsel voorziening. In deze resolutie wordt verklaard, dat de arbeiders van Keulen niet langer hun normale werk kunnen verrichten, indien de hun vele maaden geleden gedane beloften niet worden nagekomen. „Indien er geen voldoende hulp komt, zijn wij verloren". Een Engelsche stem Kolonel Huge Hester, hoofd van de voedsel- en landbouwafdeeling van het Amerikaansche militaire bestuur, verklaarde te Berlijn: „de oplossing der voedselproblemen in de in economisch opzicht vereenig- de Engelsche en Amerikaansche zönes is uitsluitend in handen van de Duitsche autoriteiten en het Duitsche volk. De ernstige voedsel positie in de beide zones wordt ver oorzaakt door het slechte beheer van het Duitsche bizonale bestuur, alsmede door de onvriendschappe lijke houding der boeren, die altijd er op uit zijn mogelijkheden te vinden om aflevering van hun pro ducten te weigeren". Senator Warren Austin, de Amerikaansche vertegenwoor diger in den Veiligheidsraad, heeft, na besprekingen te heb ben gevoerd met President Truman, aan den Veiligheids raad verzocht een permanente Grieksche grensccmmissie in te stellen. Gewapende benden trotseeren het gezag en bedreigen de integri teit van den staat. Het optreden van deze benden heeft er toe bijge dragen, aldus Austin, de dreiging van economischen chaos en poli tieke anarchie in Griekenland zoo ernstig en nabij te maken, dat Griekenland verplicht geworden is een beroep te doen op de Veree- nigde Staten om onmiddellijken economischen bijstand en advies ter waarborging van het bestaan van den Griekschen staat. De Vereenigde Staten achten het van het grootste belang, dat de Vereenigde Volkeren verdere stap pen doen inzake de dringende problemen, waarvoor Griekenland zich ziet geplaatst, zooals zij ook behooren te doen met betrekking tot elk ander land, dat in soort gelijke omstandigheden mocht ver- keeren. Ik ben er van overtuigd, dat het vcorgestclde Amerikaansche program voor hulpverleening aan Griekenland cn Turkije, tezamen met een effectief op treden van den Veiligheidsraad in het geval van de Noord- Grieksche grenzen, werkelijk de zaak van den vrede zal be vorderen. Na een overzicht gegeven te hebben van de economische be hoeften van Griekenland ver klaarde Austin: „De boodschap van President Truman aan het Congres omvatte meer dan Grie kenland en Turkije waar hij sprak over omstandigheden in de wereld, welke de veiligheid van de Veree nigde Staten aangaan. De Veree nigde Staten geven den Vereenigde Volkeren de richting aan door hun huidige politiek en zij wenschen en verwelkomen overeenkomstige be langstelling en steun van de andere leden der V.N." Austin zeide verder nog: „Wij wachten den tijd, dat dergelijke lasten door de Vereenigde Volkeren gedragen zullen worden. Het is daarom van belang, dat de V. N. actieve belangstelling heb'ben voor alles, wat vereischt wordt voor het herstel van stabiliteit, teneinde aanvals-bedreigingen van de onaf hankelijkheid van een medelid af te wenden, en dat zij aan de volke ren de gelegenheid verschaffen hun voorspoed en aanzien te ver- grooten."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1