LUXE VERHUUR BOEKENNIEUWS FILMS VAN DE WEEK Kamer van Koophandel jubileert DE ALKMAARSCHE BOEKHANDELAREN BOELHUIS BOELHUIS BOELHUIS PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Zaterdag 29 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Oosterhoufsche Nachtegalen UIT OUDE TIJDEN Cantinewagen-Actie De beteekenis van haar werk voor het bedrijfsleven Hoe zal de toekomst zijn? MANTELCOSTUUMS effen en fantasie groote sorteering Fa. M. Meijer Zoon D0P0VGLU, poeder tegen veeluis - De kantoren Alkmaarsche Vereeniging v. d. Geld- en Effectenhandel den geheelen dag gesloten ZAAK TE KOOP boekhandel te Heerhugowaard Not. J. H. M. Noot Notaris LUIJCKX Heerhugowaard N. Notaris W. Appel publiek verkoopen: Drie concerten voor onze abonnee's Dit beroemde jongenskoor, dat reeds vele concerten gaf iin bin nen- en buitenland, maakt thans op uitnoodiging van de Zwitser- sche regeering een tournee door Zwitserland. Na die tournee zal dit koor voor de eerste maal concerten geven boven de Moerdijk. De directie van het Kurhaus te Scheveningen had daarvoor de grootste zalen aangeboden. Maar onze directie was reeds iets eerder met dit be roemde koor in verbinding getre den en met succes. Daardoor kunnen wij nu drie concerten aanbieden aan onze abonnee's. Nadere bijzonderheden worden tijdig bekend gemaakt. De Oosterhoutsche Nachtegalen komen VOOR ONZE JONGENS IN INDIë De Niwin vraagt uw aandacht Het plaatselijk Niwin-cornité te Alkmaar schrijft ons: Het schijnt welhaast overbodig, na hetgeen daarover in pers en radio is geschreven en gezegd (en nog dagelijks geschreven en ge zegd wordt), doel en streven van de Niwin nog eens uitvoerig uit een te zetten. Het werk van de Niwin, de behartiging van gees telijke en materieele belangen van onze mensohen in Indië, zoo wel burgers als militairen, is een zaak die alle Nederlanders per soonlijk aangaat. Niemand, of hij nu vóór of te gen Linggadjati is, kan voorbij gaan aan het feit, dat een groot deel van onze jongelingschap voor ons allen in Indië zijn plicht doet.' Daaruit vloeit voor ieder Neder lander de verantwoordelijkheid voort, te zorgen, niet alleen hen niet te vergeten, doch ook daad werkelijk zich voor hun welzijn in te spannen. Het plaatselijke comité te Alk maar van de Niwin, overtuigd als het is van uw instemming met zijn doelstelling, wil het u ge makkelijk maken aan uw verant woordelijkheidsgevoel tegenover de Nederlanders in Indië daad werkelijk uiting te geven. Gij kunt dit op velerlei wijze doen. De gemakkelijkste manier is het verleenen van financieelen steun. Om u eenigszins een in druk te geven vain de geldelijke bijdragen, die noodig zijn, zij medegedeeld, dat ons comité zich als eerste taak heeft gesteld een bedrag van f 10.000 in Ie zame len, benoodigd voor aankoop van een cantinewagen, die, voorzien van het opschrift „Geschonken door de burgerij van de gemeente Alkmaar", onzen soldaten in In dië, op eenzame posten, ver van huis en haard, zal doen zien dat ook onze gemeente haar zonen niet vergeel. Ook op andere wijze zal de Ni win u de mogelijkheden verschaf fen, uw steentje bij te dragen. Wij denken aan inzameling van lectuur, boeken, kranten en tijd schriften, waaraan een bijna niet te vervullen behoefte bestaat. Hierover zal de plaatselijke pers u regelmatig inlichten. Voor ditmaal bepalen wij ons tot de financieele bijdrage. Bin nenkort zal u een lijst worden aangeboden, welke wij in uw bi- zondere belangstelling aanbevelen. Wij vertrouwen dat gij dit niet als aalmoes, doch als eereplicht zult willen beschouwen. 't Plaatselijk Niwin-comité te Alkmaar, Eere-voorzitter: Prof. mr, A. Koelma Voorzitter: B. Fels Penningm. -secretaris: R. J. D. Hartkamp Comité-leden: Deken J. Th. Jacobs Ds. C. v. Meyenfeld Mevr. C. A. A. Holsmüller- teengs S. W. Arntz Mr. D. Bosscher A. Bergsma Luitenant C. Haeck Vineent Breed Drukfoutduivelsche capriolen ALKMAAR. Ofschoon er in de Dinsdag jl. gehouden raads vergadering heel weinig copie zat zooals de vakterm luidt, gaf zij den raadsverslaggever van de -Vrije Al'kimaarder een oud raadslid toch aanleiding tofeen nabeschouwing over de samen- 29 Maart.. De tegelbakkerij.. De Alkmaarsche tegelbakkerij stond achter de huizen aan de West zijde van de St. Annastraat. In 1770/80 had hij een groot debiet. De invoering van behang bracht echter het bedrijf te niet. Jacob Muus Kuijt kocht de fabriek in 1.805 en breidde deze uit met een oventegelbakkerij. De klei hier voor werd gevonden bij Scher- merhorn in een ringsloot en plassen en, wel op 16-20 voet diepte. In de tegelfabriek werk ten 12, in de oventegelfabriek 6 en in de schuurpoederfabriek (de klei leverde ook schuursel op) 4 a 5 man tot op 29 Maart 1808 's avonds om 11 uur de fabriek in vlammen opging. Van weder opbouw was geen sprake meer. Bekend was dat er alle soorten verglaasde en geschilderde tegel tjes werden gemaakt. stelling van den Raad, vergele ken met vroeger dagen, toen de paartijpolitiek er hoogtij vierde. Door enkele dolle capriolen van het drukfoutenduivellje de nachtmerrie y?n den journalist staat er in dat artikel te lezen: de heeren Venneker en Leesberg zijn zonder uitzondering van de baan. Dat zou dat drukfoutendui vellje zeker wel willen. Er was nl. een regel, die ergens anders thuis hoort, terecht gekomen tus- sohen enkele andere regels, waar in de schrijver wilde zeggen, dat de Vrijheidsbonders uit die dagen zonder uitzondering van de baan zijn. Zoo kunnen er rare dingen gebeuren, als je met sabotage van het drukfoutenduiveltje te kam pen hebt, zooals bij de Vrije Alk maarder nogal eens het geval is. A.F.C.-nieuws ZAP IAFC I, 2.30; vertr. 1 uur AFC IIKolp, B. I, 2.30 uur; AFC IIIBerdos II, 12 uur; Kolp. Boys II—AFC IV, 2.30 uur AFC jun.Zeevogels jun., 12 u. (B-terrein); AFC adsp.comb.RK ULO, 2.30 AFC-ers van het eerste, speelt voor wat je waard bent; verdei de daad aan u! Geheel R.K. Alkmaar begeleidt ons eerste naar ZAP. Uw moreele steun is noodig en zij, die geen lid of donaleur zijn, worden het nog nu. AFC-ers van het tweede, derde of vierde, junioren en adspiran- ten, jullie behoort evenals het eerste, den naam van „onze" ver- eeniging hoog te houden. Tot Zondag! De PPC-er. APOTHEKEN ALKMAAR. In de week van 30 Maart tot 6 April wordt de Zondag- en nachtdienst waarge nomen door de apotheek van Wanna, Ritsevoort 5. GESLAAGD ALKMAAR. Gisteren slaag de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht mej. E. W. M. de Wild, alhier, voor het candidaats-exa- men Ned.-Ind. Recht. VERGOEDING WEGENS UITGESTELDE INLIJVING ALKMAAR. De dienstplich tigen der Koninklijke Landmacht wier opkomst in werkeiijken dienst tengevolge van het kolen- gebrek is uitgesteld en die hier door geldelijk nadeel hebben on dervonden, kunnen voor een gel delijke tegemoetkoming in aan merking komen. Inlichtingen hieromtrent wor den verstrekt ter Gemeentesecre tarie, afd. Militaire Zaken, van 9—12 uur. CONVERSIE GELDLEENING ALKMAAR Naar wij ver nemen is het restant van f 2.509.000.van de Geldleening 1937 van f 4.130.000, tot conversie waarvan de Raad Dinsdag jl. be- siool, in zijn geheel geplaatst bij Gilissen's Bank te Amsterdam. Deze conversie van een 3'/c pet. Obligatieleening in een van 3 pet. beteekenl voor de gemeente een besparing van ruim f 75.000. De Raad, die slechts een kwar tiertje vergaderde, was dus zijn presentiegeld wel waard. UITSPRAKEN BIJZ. GERECHTSHOF Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde Vrijdag den 20-jarigen T. Zwart uit Egmond aan Zee, tegen wien 15 jaar was ge- ëischt wegens het verraden van zijn buurman Middelhoff, die als ge volg daarvan in Duitschland is om gekomen tot 10 jaar Rijkswerkin richting met aftrek van voorarrest en de toevoeging, dat veroordeelde niet kan worden beschouwd als een persoon, die blijvend gevaar voor de maatschappij oplevert. Hij heeft zich in den hongerwin ter tot een overijlde daad laten ver leiden en zal zich tijdens zijn straf door onberispelijk gedrag, waarmee hij zijn berouw moet aantoonen, vervroegde gratie kunnen verschaf fen. De 26-jarige kellner uit Bergen, P. M. Dokter, werd tot twee en een half jaar R.W.I. veroordeeld met aftrek van voorarrest. Hij had na door de Alkmaarsche landwacht gearresteerd te zijn in angst de na men van zijn ondergedoken buur jongens genoemd. Zij werden gear resteerd, maar wisten te ontsnap pen. P. A. Huyzer uit Heiloo, die dienst had genomen bij de Kriegs- marine, kreeg 7 jaar R.W.I. B. Elswijk uit Alkmaar, een in structeur bij de Waffen S.S., werd 12 jaar R.W.I. opgelegd, waarbij 't Hof overwoog, dat ook aan jeug dige politieke delinquenten een zware straf dient te worden opge legd omdat zij den vijand waarde- vollen steun hebben verleend. Wan neer hij echter door onberispelijk gedrag tijdens zijn gevangenisstraf bewijst, dat hij in politiek en mo reel opzicht van zijn dwalingen te rugkeert. dan zal hij zich vervroeg de gratie kunnen verschaffen, waardoor zijn straf aanmerkelijk verkort wordt. Hem werd ambts halve het recht van cassatie ver leend. M. van de Werken uit Alkmaar kreeg 1 jaar en tien maanden met aftrek van voorarrest, zoodat hij spoedig in vrijheid zal zijn. Hij had deze lichte straf te danken aan het feit, dat hij na dienstneming bij de Waffen S.S. spoedig was gedeser teerd en ondergedoken. J. H. M. Driessen uit Alkmaar, die gediend had bij de Kriëgsma- rine, kreeg vijf jaar R.W.I. J. Verkroost uit Sint Pancras, voormalig lid van den landstorm werd veroordeeld tot 12 jaar R.W.I. met het recht van cassatie. NIWIN STEUNT DE voor de Overzee jongens GIRO 2162 (Amsterd'amsche Bank) origin eele gildecostuum. Er was ook een kooper, die bood f 1.43 per kilo; maar de aanvoerder wil de meer hebben. De kooper voel de er niets voor en zei: als je nog vangen wilt, moet je gauw wezen want ik ga weg en hij voegde den daad bij hel woord. Halverwege het marktplein gekomen, riep dë boer hem terug met een: nou, vooruil dan maar. Hij moest er toch weer af ook. De twee kaas- berry's slonden al klaar en de ruim honderd kaasjes gingen naar de Waag. Er waren zoowaar ook reeds buitenlandsche kijkers; een En- gelsche familie, die zich de Alk maarsche kaasmarkt natuurlijk veel fleuriger had voorgesteld, volgde met niet minder interesse den gang van de kaas van de markt naar de weegschaal en toen dit tafreeltje uitgespeeld was, namen zij plaats bij de Fnid- sen, om het wereldberoemde steekspel van de ruitertjes op den Waagtoren bij den klokslag van elven gade te slaan en op de ca mera vast te leggen. Tenslotte liet het carillon weer zijn Vrijdagsche klanken over de kaasstad golven, de klanken, die aan de stad het echte Vrijdagsohe cachet geven. Wanneer komen de kaaswimpels weer voor den dag? Dan is 't lente, zong de KRO- radio-zanger dezer dagen in een refreintje op een liedje, waarin hij de verschijnselen bezong, die den intocht van de lente verge zellen. De Alkmaarsche kaas markt had hij vergeten. Maar als de eerste kaas op het Waagplein ligt en de eerste buitenlandsche touristen er komen kijken dan is 't lente! Kaas, carillon en buitenlanders ALKMAAR. Het was giste ren een historische dag in de ge schiedenis van de kaasmarkt. Na een winterslaap van vele maan den was de kaasmarkt herboren. Een boer had' het aangedurfd een stapeltje van ruim honderd kaas jes aan te voeren; heel het kaas markt-apparaat was er voor in touw; de kaasvader, de waag- meester en zijn helpers en van zelfsprekend de kaasdragers, zij het twee in getal en niet in het Cinema Americain De veelbesproken Engelsche film Caesar en Cleopatra, naar 't werk van Bernard Shaw, draait deze week in Cinema. Er wordt van de ze film beweerd, dat zij de kost baarste is, die ooit gemaakt is. Dat is aan te nemen; de décors, die voor deze fantastische rolprent ge maakt zijn, zijn werkelijk indruk wekkend. Maar al is deze film dan misschien de duurste, die ooit op het witte doek werd vertoond, de knapste film is het zeker niet; het filmgebeuren hangt als los zand aan elkaar en is weinig boeiend. Het weinige wat hier en daar het oog bekoort, is de kleurenweelde van sommige tooneelen. Het spel van Claude Rains als Caesar en Vivien Leigh als Cleopatra vermag niet deze kostbare film tot een succes te maken. Een interessant journaal gaat vooraf. Harmonie „Always in my heart" is de song en de melodie, die de gelijknamige film beheerscht. Op den achter grond ervan is een klein drama geweven van scheiding en verlies, maar daarboven uit komt toch de liefde, die „altijd in mijn hart" blijft, weer boven. En daarmee is de film in feite genoegzaam geka rakteriseerd. Een ontdekking is zeer zeker de 15-jarige Gloria War ren. die een lief stemmetje heeft en tegelijkertijd een groeiend speelta- lent. iets wilt niet altijd samengaat, gezien de vele mislukte zangfilms. Het is alleen de vraag of haar na tuurlijkheid bewaard kan bliiven. De film op zich is wat zoetigheid en waarheid door eika.ar gemengd. Er komen wat tranen in en men kan er in lachen. En als voornaam ste: men hoort er goede muziek in met aardige zangnummers. Vietoria-theatcr Five Graves te Cairo is een oor logsfilm en brengt den strijd in N. Afrika in herinnering. In 1942 streed daar het Britsche achtste le ger een waren titan nstrijd tegen Rommel's Afrika-corps. Een eenigst achtergebleven lid van een Brit sche tank komt in het juist door de Engelschen verlaten hoofdkwartier en maar juist kan de Egyptische eigenaar hem voor de binnentrek kende Duitschers verbergen. Als hii ontdekt wordt, zien de Duit schers hem aan voor een hunner soionnen. En op deze wijze komt N' Engelschman achter 't geheim der vijf graven, waarmede depots be doeld worden. Deze zijn verspreid op den weg naar Cairo aangebracht en waar de Duitschers, die ze reeds voor het uitbreken van den oorlog maakten, de zoo noodige munitie en brandstof voor hun tanks kon den vinden. Wanneer de spion naar Caïro moet. deelt hij zijn bevindingen aan het Engelsche hoofdkwartier mede, dat daarvan een uitstekend gebruik maakt. Een Fransch meisje, dat ondanks haar grieven tegen de En gelschen, den Brit hielp en later zijn aftocht dekte, moest deze daad met haar leven betalen. In het uit- •h OP 4 APRIL 1947 zal het 25 jaren geleden zijn, dat de regionale Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier, gevestigd ie Alkmaar, haar werkzaamheid aanving. Vrijwel op hetzellde tijdstip werd ook de nieuwe Kamer voor Westiriesland, waarvan de zetel te Hoorn was, geïnstalleerd. In de herdenking van deze data vinden wij een gereede aanlei ding de beteekenis en het werk van deze voor het bedrijfsleven zoo nuttige lichamen nader in het licht te stellen. Zij, die geen direct contact met het bedrijfsleven plegen te hebben, zijn door gaans van meening, dat de Kamers van Koophandel in ons land van jongen datum zijn. Dit is niet het geval! 1922 de nieuwe districts-Kamers verschijnen te Amsterdam, Haar lem, Hilversum, Zaandam, Hoorn en Alkmaar. De Kamers zijn instituten van vrij ouden datum. Haar voorloopers waren de zoogenaamde „Commer cie Colleges", die o.a. in 1663 te Amsterdam en in tal van andere plaatsen werden aangetroffen. In Alkmaar werd reeds in het jaar 1853 een Kamer van Koophandel opgericht, terwijl Den Helder in 1855 en Hoorn in 1888 volgde, het geen destijds kon geschieden wan neer de Gemeenteraad daartoe be sloot. Elders in den lande waren even eens verschillende Kamers, zoodat er in den loop van de 19e eeuw 97 Kamers werden aangetroffen, om vattend 116 gemeenten, terwijl er totaal 1122 gemeenten in ons land waren. In 1006 gemeenten waren handel en industrie derhalve niet door een Kamer vertegenwoordigd. Ambtsgebieden Bij Wet van 26 Juli '18 zagen de Kamers van Koophandel zich be last met het houden van het Han delsregister, hetgeen uit den aard der zaak een algeheele reorganisa tie noodig maakte, zoowel als dc uitbreiding van haar districten over het geheele land. Deze be langrijke reorganisatie kwam tot stand bij de Wet van 26 Maart 1920, terwijl bij K.B. van 17 Augustus 1920 het land in 36 dis tricten van Kamers van Koophan del werd verdeeld. Uitgegaan werd ran het beginsel om zooveel moge lijk economisch-geografisch één vormige gebieden bijeen te bren gen. In Noordholland zien wij in Tijdens de jongste bezetting van ons land werd wederom aan de structuur der Kamers getornd. In het kader van den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, werden de districts-Kamers gewijzigd in provinciale Kamers. Sedert 1941 heeft elke Provincie dus één gemeenschappelijke Ka mer. In onze Provincie verrees dientengevolge de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Nocrdhclland. De vroegere zelfstandige Kamers werden Kantoren van de Provinciale Kamer, terwijl een enkele Ka mer o.a. die te Hoorn, (in 1942) werd opgeheven. Het gebied van het Kantoor Alkmaar, waaronder ook het oude gebied van de Kamer te Hoorn vrij wel geheel valt, telt thans circa 70 gemeenten benoorden de lijn Castricum/Edam en bestrijkt thans meer dan de helft der Provincie Noordhol land. Momenteel is er een stre ven, de kantoren weer tot zelf standige kamers te verheffen. Het aantal werkelijk bestaande zaken, dat in het Handelsregister van het Kantoor Alkmaar is inge_ schreven bedraagt ruim 12.000. De jaarverslagen der Kamers geven een uitvoerig beeld van de activiteit, die deze instituten heb ben ontplooid, zoowel ten behoeve van het groot- als kleinbedrijf. Wij kunnen daaruit het volgende aan stippen: Actie tot het tot stand komen van de z.g. Westfriesche Kanalen, tot het verkrijgen van gunstiger voorwaarden voor den export onzer zuivel- en tuinbouwproducten, tot het bevorderen van het verkeer te land, ter zee en in de lucht. Ver der tot het behoud van de Hoogere Handelsschool en de Arrondisse- ments-Rechtbank te Alkmaar. Actie tegen de „vliegende winkels" en tegen de veelal te hoog geachte precario-rechtem in verschillende gemeenten enz. enz. Taakverdeeling In den loop der jaren werden de Kamers in toenemende mate be last met opdrachten van de Over heid, zooals de uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, de Wet betreffende het uitverkoopen en opruimen in het Winkelbedrijf, de Wet op het Afbetalingsbedrijf en nog tal van andere regelingen. Ook had zij een belangrijke taak bij de uitvoering van de Wet op de Even redige Vrachtverdeeling voor de binnenscheepvaart, terwijl haar Se_ cretaris door den toenmaligen Mi nister van Economische Zaken in 1939 werd aangewezen mede te werken aan dé totstandkoming van de Distributie-regelingen, waarna deze functionaris eenige jaren als Hoofdinspecteur van den Centralen Distributiedienst voor het Westen des lands fungeerde Versch iu het geheugen ligt cok neg de krachtige financi eele en materieele hulp, die de Kamer gedurende de oorlogs jaren verleende aan de circa 1000 bedrijven, die in haar district moesten evacueeren. Zelfs strekten haar zorgen zich uit over de gezinnen, die ern stige zieken of babies te ver zorgen hadden, door het ver strekken van verwarmingstoe stellen en vloeibare brandstof, toen daaraan de, nood in ons land het hoogst was. Uit het feit, dat jaarlijks gemid deld circa 6000 inlichtingen van verschillenden aard vrijwel zen der uitzondering kosteloos wor den gegeven, blijkt reeds hoe zeer dit Instituut is gegroeid tot een vraagbaak voor velen. De taak, die de Kamers van Koophandel te wachten staat bij den wederopbouw van het econo. mische leven, is zwaarder dan ooit tevoren, maar wij houden ons er van overtuigd, dat het bestuur en het secretariaat een open oog hou den voor deze belangen en niets onbeproefd zullen laten om handel en industrie ook verder bij te staan en zooveel mogelijk te dienen. gebreide voorprogramma o.m. in teressant binnen- en buitenlandsch nieuws. A. B. T. Het tweede deel van het „Legioen van Zorro" brengt de onthulling van het groote Mexicaansche dra ma. De geheimzinnige Dom-el-bro, aanvoerder van de Indianen, wordt door Zorro zoo in het nauw gedre ven, dat hij zijn twee medehelpers, tevens leden van den Mexicaan- schen Raad, om het leven brengt. En op het laatste nippertje, na heel veel spannende avonturen, weet Zorro eindelijk zijn tegenstander te ontmaskeren, onschadelijk te ma ken en voorkomt daardoor den grooten opstand van de Indianen tegen de blanken, zoodat de vrede in dat rumoerige land weer her steld wordt. 40-JARIG JUBILEUM HEILOO. Onder groote be langstelling herdacht de heer Vas- binder, stationschef alhier, den dag waarop hii vóór 40 jaar in dienst trad bij de Ned. Spoorwe gen. In Café Morsch had een hul diging plaats, waarbij namens de directie, mr. Steenwinkel uit Am sterdam den jubilaris geluk- wensehte en hein prees om zijn nauwgezette plichtsbetrachting. De heeren Steenis en De Vries spraken namens de Ned. Ver. v. Spoor- en Trampersoneel woorden van gelukwensoh. Des avonds had een huldiging plaats, waarbij de heer Wassenaar zich de lolk maakte van het personeel van Heiloo, namens hetwelk hij enkele boeken, vergezeld van een oor konde, aanbood. Namens de ATO-directie sprak de heer Kabel, waarna nog na mens de gepensionneerden de heer Peters een leeslamp aanbood met woorden van felicitatie. Tal van bloemstukken had de jubila ris in ontvangst te nemen, o.m. van het gemeentebestuur bij mon de van wnd. burg. Vennik. Het is den jubileerenden sta tionchef wel gebleken, dat men in Heiloo waardeering heeft voor zijn werk. Er was een onduidelijk en een duidelijk Linggadjati ■f. (Vervolg van pag. 1) voortdurend ontwikkelde. De wijze, waarop dat geschiedde, hebben wij niet altijd bewonderd en wij heb- bne dat niet onder stoelen of ban ken gestoken! Vervolgens is de C.- C. uitgezonden, onder verantwoor delijkheid van „onze" Regeering, en met medewerking van onze fractie. Over dit en nog meer zou, ook om recht te doen aan de geschiedenis, nog veel meer te zeggen zijn. Maar dat kan allemaal niet ineens in een dagbladartikel. Het is ook waar schijnlijk, dat de vorm, waarin de Rijkseenheid verschijnt uit de on derhandelingen in Batavia, niet for meel beantwoordt aan de bewoor dingen van de rede van 7 Decem ber. Maar men moet toch wel in derdaad bij de beoordeeling van dit alles in het oog houden, dat er sinds die rede bijna vijf jaar verloopen zijn en dat er in dien tijd zeer veel ingrijpend is gebeurd, dat wij niet kunnen negeeren! Waar het op aankomt, is, of in wat nu aanvaard is als een grond slag voor verder onderhandelen, want het werk begint nu pas! ligt wat de partij ook op de Indi sche studiedagen van November '46 nader als haar standpunt heeft om schreven: handhaving van den band tusschen Nederland en Indië, duurzaam vrijwjllig samengaan op voet van gelijkheid. Dit alles ligt in het „verduidelijk te Linggadjati" en dat en niets an ders heeft Nederland aanvaard. Hiermede is eigenlijk ook meteen antwoord gegeven op een volgende vraag die de heer Tervoort van den heer Romme citeert: in welke situ atie is het Koninkrijk nu geplaatst? „Het is, meent de inzender, nu toch wel voldoende duidelijk, dat een eventueele arbitrale beslissing op zuiver juridische gronden genomen wordt en derhalve, uitgaande van het onduidelijke Linggadjati, de Kroon slechts als een symbool wordt beschouwd, dus zonder een wezen lijke beteekenis". Daarbij wenschen wij dit aan te teekenen: over de arbitrage staat nog niets vast. Dit is een van de twee punten, waarom trent ook de Regeering van meet af (het andere punt betrof de sta tus van Nieuw Guinea) een van den inhoud van het accoord afwij kend standpunt heeft ingenomen. De arbitrage met name wordt na der in een reglement geregeld. Daar gelaten of de Indonesiërs dat afwij kende standpunt aanvaarden, is het zoo, dat zij weten, dat Nederland dat afwijkende standpunt hèèft. Of arbitrage in deze zaak, die zooveel politieke aspecten heeft, alleen naar den juridischen kant kijkt, dat staat te bezien. Dat er „derhalve uitgegaan wordt van het „onduide lijke Linggadjati", is volstrekt on denkbaar, omdat de arbiter weet, dat Nederland alleen het duidelijke Linggadjati aanvaard heeft! Verder stippen wij nog even aan, wat het verschil is tusschen het standpunt van de K.V.P. en de A.R. Zij willen van onderhan delen „met de revolutie" niets we ten, wij aanvaarden zekere feiten en personen, zonder enthousiasme overigens, als onafwijsbare evi dentie. De inzender spreekt over het verschil in standpunt tusschen K.V.P. en comité-Weiter, waarbij velen rich z.i. zullen aansluiten na de capitulatie van de K.V.P. bij de jongste Kamerdebatten. Wij kunnen niet inzien, dat hier van een capitulatie sprake is, waar de zaak zelf in beginsel zeker met het standpunt van de K.V.P. overeen stemt. Alleen, nogmaals, de wijze waarop de beslissing tenslotte door de Regeering genomen is, stond en staat ons niet aan. T.z.t. bij de Kamerverkiezingen voor de komende Grondwetswijzi ging, zullen de standpunten pro en contra, overeenkomstig den wensch van den heer Tervoort, zonder twijfel „scherp -tegenover elkaar worden gezet, waarna de le zer dan zelf zijn conclusie zal kun nen nemen". Ook in verband met den laatsten zin van den inzender, kunnen wij de verzekering geven, dat wij op deze zaak, juist wat be treft de actie-Weiter, zullen terug komen, naar aanleiding van de be sprekingen en de beslissing, welke de Partijraad vandaag zal nemen. Dan blijft de scheuring, die de heer T mogelijk acht en die hij zegt „volstrekt niet te willen", verre, en kan een gemeenschappelijke po ging ondernomen worden, om, zoo als hij zegt, „opheldering te ver krijgen, in hoeverre deze Partij de naleving van haar beginselprogram thans nog nakomt". Hierbij alleen even deze kleinigheid, alleen maar om misverstand te voorkomen: de heer Tervoort zal met beginsel program wel bedoelen, Urgentie program. Op het beginselprogram, dat ook over de situatie van de Overzeesche Gebiedsdeelen spreekt, is ons Urgentieprogram-1946 ge bouwd. Maar het beginselprogram is hier natuurlijk overigens niet in het geding, al behoeft dat zich over de ontwikkeling van het probleem niet te schamen. Marktberichten ALKMAAR 28 Mrt. Rabarber 80 96; winterpeen 4.80—7.20,' Nero 1516; koolrapen 5.307.20; spruit- kool 1672; roode kool 17.50; gele sjalotten 1518; witlof 31.5055. AMSTERDAM, 28 Mrt. 99500 kg kroten 5.70—8.60; 84000 kg prei 6.30 —8.10; 23400 kg uien 12.30—16; 1300 kg gele kool 15.50; 1800 kg roode kool 17.50; 30 kg spruiten 2633; 220 kg witlof 0.45. NOORD-SCHARWOUDE, 28 Mrt. 40.000 kg gele kool 15.50, afw. 10.80; 17.500 kg witte kool 11.50; 15.000 kg uien 16, grove 16, drielingen 13.70 —13.80, nep 11.40; 26000 kg kroten I 8—18, II 5.70, III 4.40; 12000 kg peen II 7.40—8, III 6.70—7.50; IV 6.50—6.90. LANGENDIJK, 29 Maart. 9600 kg Deensche witte kool 11.50; 15800 kg uien 13.20—16; 12000 kg bieten I 8; Idem II 5.70; 4600 kg peen I 8.10 —8.60; idem III 7.50; 13500 kg witlof I 45; idem II 31.50. WARMENHUIZEN, 29 Maart. 2000 kg uien 16; 21000 kg gele kool 15.50. MEDEMBLIK, 28 Maart. 90.000 kg biet I 8.—8.30; idem 40.000 kg II 5.70; idem l.SOO kg III 4.40; 3000 kg modjo 3—3.30; 24.000 kg peen II 9.50; idem 38000 kg III 7.50; 2.600 kg uien 16; 500 kg driel 14.30; 10.000 kg knolrapen 7.20; 12.000 kg peen stek 3—3.30. ALKMAAR Jac. Met's Automobielbedrijf N.V. Alkmaar - Telefoon 3444 N.V. VRIESIA v.h. JAN DE VRIES, Alkmaar Wamnée „KOOKBOEK", daar is lang op ge wacht, nu een beperkt aantal f 4,95 Schuttevaer-Velthuijs: „DE GOUDEN" DRAAD" 4,90 Herman de Man: „DE BARRE WINTER VAN NEGENTIG" 'n herdruk van een zijner beste werken, op goed papier5,90 Anke Servaes: „PAUL ALLEEN" iets moois 4,90 Gi'bbs' 5e druk „VOLKEN VAN EEN STAM" dundruk uitgave, gebonden 5,90 Schaf tijdig aan: Moor „MATTHAUS PASSION" 1,50 De inteekening op „de Juwelenserie", 10 mooie boeken van plm. f 4,90 voor 27,50 (In termijnen te betalen). Vraagt prospecti. „HET DAGBOEK VAN CIANO" 11,50 VERKRIJGBAAR BIJ: van de zullen op 4 APRIL (Goeden Vrijdag) en ZATERDAG 5 APRIL Die heefi ge/eerd-bij AUTORIJSCHOOL CHR. DE VRIES wegens omstandigheden, waaronder religieuse artikelen, in casso enz. enz. Goede broodwinning, huishuur f 5,75 per week, in een dorp omgeving Alkmaar. Mooie stand, vlak bij kerk en school. Brieven onder no. 11203 bureau van dit blad. zijn V. WOONHUIS te koop aangeboden. Vrij van huur. staande nabij de duinen te Cal- lantsoog, zeer geschikt om als zomerhuisje te wor den gebruikt. Indien ge- wenscht met veel terrein. Brieven onder no. 11200 buraau van dit blad. te BENNINGBROEK zal op Donderdag 3 April 1947, des voorm. om 9.30 uur, ten verzoeke en ten huize van den heer P. MOLENAAR te Heerhu gowaard Zd., Oostdijk G51 publiek a contant verkoopen: twee melkkoeien (1 gelde en 1 afgekalfde vaars), 1 pink, 1 jonge stamboek zeug, 10 biggen (van een Sterzeug) Modderbak, bietensnijder, nieuwe bascule met gew., hooihark, hooischudder, boerenwagen, driewielde kar op lucht, en platte bak, iertank, hooisleep, ploegen, eggen, vuileg, zigzag, sorteerder, vat- sproeier, aardappelmachi ne met versch. schoffels, diverse gereedschappen en tuigen, o.a. best kartuig; alles in goeden staat. Verder eenig huisraad. 25000 kg voederbieten (Eu reka en Rijkmaker); 1000 kg aardappelkriel en een kuil bietenblad. te DE RIJP zal op WOENSDAG 2 APRIL 1947, des morgens 9 uur, ten huize en ten verzoeke van Mw. de Wed. J. CommandeurStoop te Heerhugowaard, Rusten- burgerweg G 281, in het openbaar verkoopen om contant geld: VIJF KOEIEN waaronder 1 geldekoe en 4, die gekalft hebben, 1 pink, 1 paard (Aftands), 1 opfokzeug (stamboek), driewielde kar met ier tank, ierpomp, mestkrui- wagen, melkwagentje, bie tensnijder, dresseerkar, 100 bakken eersteling po ters (ontsmet en gekeurd met A) en 90 bakken Be velanders, gekeurd met A, alles prima en vorstvrij aardappelkisten, land- bouwgereedsch. modder bak je, enz. Geen stalling. VOOR Sl-eut-els. wegens opheffing bedrijf. te OBDAM zal op Donderdag 3 April a.s., des morgens te half tien precies, ten huize en ten verzoeke van den heer G. OUDEMAN a. d. Veen- huizer Middelweg F 34 te Heerhugowaard, a contant 7 melk- en kalfkoeien, w. o. 2 zomerkalvers, 2 pin ken, alle t.b.c.-vrij, met hoog vetgehalte en waar van 3 ingeschreven in hét Stamboek. platte wagen op luchtb., 1 kapwagen, 1 boerenwagen met voorladder en schut ten, bakwagen, melkwa gentje op luchtb., hooi schudder, hooihark, z.g.a.n. opjaaglijn, z.g.a.n. sorteer- machine met motor, ier tank, hooisleep, ploegen, eggen, ploegslede, weide eg, bascule met gewichten, dorschzeil (200 el), 20 nw. linnenzakken, partij zaad- en aardappelzakken, werk en kartuigen, karntje, Streems, 80 bakken Schot- sche poters met letter A, partij aardappelbakken en kratten, partij erwten- ruiters, modderbak, slijp steen, spatschutten, landb. gereedschappen. HUISRAAD, als tafels, stoelen, loopers, karpet, fornuis, kast, bed, enz. Geen stalling op de plaats.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2