Nieuw FRANCO NEEMT MAATREGELEN OM ZIJN POSITIE TE REDDEN GOSELINIptSMR 1° v-/' Opstand op Madagascar Kabinet-Beel op breedere basis? Griekenland een bedreiging voor den vrede, aldus Tito Dreigende mijnwerkers-staking in het Ruhr-gebied De olie-brand te Haifa LEWIS Het wordt tijd naar de toekomst te zien Polder leerhugowaard GESLOTEN Voor Alkmaar en omgeving Spanje wordt weer koninkrijk met als staatshoofd de dictator „Aprilmop" van Eindhovensch Dagblad schept paniek in de lichtstad Bevin is verheugd over Linggadjati Diepgaande reformatie zou worden overwogen roert zich weer wtsscHtHjr m 2 DAPPm 1&D&&! jfêMtefïfrnicU Marshall contra Bidault een Staatsloterij NHAGE, 31 Maart, terij, 2e klasse, le lijst 12 9 '4 19796 4 7393 :3 20395 7 9182 10941 10988 t3 14555 18112 18153 9 i paard wint 000 pond ïeele hindernissen voor Srand National, is Za- ïtree bij Liverpool ge- 't Iersche paard Caug- t-sider", die zijn baas s aan een prijs van hielp, wat het schim- im 200.000 gulden uit- ide roeiwedstrijd tus- oegen van universi- )xford en Cambridge >p de Theems gewon- le ploeg van Cam- :e overwinning ge- Ifs gemakkelijk met dan tien lengten! e Krab de bal te pak- n en werkte hem keu wen (21). Hypotheek gevraagd 3200.op tuinderij ne overwaarde) onder no. 11252 bur. dit blad. :oop aangeboden: Aan- ploegje voor 1 paard lieten- of boonenhand- nachine. A. OLIJ, ervaart 367, Z.-Scher- O MIDDELWEG in den Ier Heerhugowaard lijk geheel alle rijtuigen en >'s met een wieldruk :n 600 kg. ijkgraaf en Heemra- :n van den polder (ornoemd, TROMP, Dijkgraaf. HOOGLAND, Secr. VONINGRUIL i Haag-Alkmaar intrum der stad, mooie onderhouden 2e etage ttende voorkamer, al- achterkamer, kabinet, keuken, d.l. WC, bal- Huur f 4.50 per week. odistributie aanwezig, uilen voor mooie wo- te Alkmaar. Huur 46 gld. per week. /en L. ALDERS, Com- iestraat 10, Alkmaar. ip zulke dik- :n de arme pel, die thuis Timers moest t, wat er ge- m hulp te t heele pen- inden in hun en trokken ie krachten toevoer stop- HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in al'e editie- 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 1 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11191 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (Ted.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank CRANCO heeft Maandagavond, op den vooravond van den achtsten verjaardag van het einde van den burgeroorlog, tijdens een radio-rede een wetsontwerp aangekondigd, dat aan het Parlement zal worden voorgelegd en volgens hetwelk Spanje een katholieke en sociale Staat zal worden, ingericht als een Konink rijk, waarbij Franco zelf als Staatshoofd zal optreden. In het wetsontwerp wordt tot uit drukking gebracht, dat generaal Franco zich ten allen tijde het recht voorbehoudt, een persoon aan te wijzen, die hem zal opvolgen. Het ontwerp voorziet in de instel ling van een „Raad van het Ko ninkrijk", omvattende een twaalf tal leden, en van een „Regent- schapsraad", bestaande uit drie le den van den „Raad van het Ko ninkrijk". In geval van overlijden of onge schiktheid van het hoofd van den Staat zal een persoon van konink lijken bloede, gekozen door den Raad van het Koninkrijk, hem als hoofd opvolgen'. Deze persoon moet aan de gestelde eischen voldoen en zijn verkiezing moet met een meer derheid van twee derde in het par lement goedgekeurd worden. De Raad van het Koninkrijk zal gepresideerd worden door den voorzitter van het parlement en bestaan uit den kardinaal-primaat, den chef van den generalen staf, den president van den Staatsraad, den president van het Hoogge- rechthof en zes afgevaardigden uit het parlement. Het hoofd van den Staat moet overleg plegen met den Raad van het Koninkrijk in aangelegenheden, die aanwijzing van zijn opvolger, het yerklaren van een oorlog of het sluiten van een vrede en het weder indienen van een wet be treffen. Indien de plaats van het hoofd van den Staat openvalt, moet de Rêgentschapsraad, bestaande uit den president van het parlement, den kardinaal-primaat en den chef van den generalen staf, deze inne men. Ete rede van generaal Franco hield in het algemeen een verde diging van zijn economische en so ciale politiek in. Slechts aan het eind van zijn rede vermeldde hij kortweg, dat het nieuwe Grond wetsontwerp aan het parlement was voorgelegd en onmiddellijk be handeld zou worden. Franco besloot: „Nu wij een van de moeilijkste tijden in de wereld geschiedenis achter den rug, een helderen horizon voor ons en ons stelsel stevig verankerd hebben, dien ik een wetsontwerp in, waarbij de opvolging geregeld wordt. Dit ontwerp beteekent geen wijziging van onze politiek. Spanje's toekomst in handen van Franco. Reuters correspondent Henry Buckley geeft nog het volgende commentaar: Wat bij dit wetsont werp het meest in het oog springt, is, dat het de toekomst van Spanje geheel in handen van generaal Franco stelt. Er wordt niet in ver meld, of Franco, als hoofd van den staat, ook hoofd van de regeering zal blijven. Franco behoudt volgens het wetsontwerp den titel van eau- dillo, men kan er niet uit lezen, dat hij den titel van koning zal aanne- Parijs 1 April (Reuter). Op Madagascar is gisteravond een opstand uitgebroken. Meer dan honderd inheemschen, gewa pend met speren en messen, deden een aanval op het Fran- sche garnizoen te Moramanga. Twintig lellen van het garni zoen werden in een gevecht van man tot man gedood, waar ender acht Fransche officieren. Er zijn thans Fransche verster kingen aangerukt om den opstand, welke op ver uiteengelegen punten uitbrak, den kop in te drukken Het Fransche wapendepot te Die- go Suarez werd door bijna honderd inheemschen veroverd. Zij maakten een aanzienlijken voorraad ma chinegeweren, revolvers en muni tie buit. De Fransche troepen Reb ben gedurende den nacht op twee andere plaatsen massa-arrestaties verricht en daardoor eventueele opstanden voorkomen. Haringvisscherij begint op 13 Mei Naar wij van bevoegde zijde ver nemen is als datum, dat de vis- schersvloot ter haringvisscherij zal uitvaren, bepaald op 13 Mei a.s. De vloot zal dan zee mogen kiezen met een onbeperkt aantal netten aan boord, zulks in tegenstelling met de bepalingen der laatste jaren, ook zelfs nog van voor den oorlog. Men zal bovendien niet aan vastgestelde prijzen gebonden zijn, doch deze zullen voorloopig vrij blijven tot 29 Juni a.s. Voor de tweede helft van Mei is dus de Hollandsche nieuwe te verwachten. men. De identiteit van den konink lijken opvolger wordt niet aange duid, ofschoon de tekst luidt: „De opvolger zal iemand van koninklij ken bloede zijn, die de meeste rech ten kan laten gelden". Ret wetsont werp bepaalt tevens, dat de konink lijke opvolger de fundajnenteele wetten van den huidigen staat moet eerbiedigen. Het is niet erg waarschijnlijk, dat Don Juan, derde zoon van ex-ko- ning Alfonso van Spanje, die door de Spaansche monarchisten als de troonopvolger wordt erkend, zich hiermede accoord zal verklaren. Ook wordt niet vermeld, of het wetsontwerp, nadat het door het parlement zal zijn goedgekeurd, door een referendum zal worden be krachtigd. Een laatste manoeuvre Een hooggeplaatst zegsman uit de omgeving van den Spaanschen troonpretendent Don Juan heeft naar aanleiding van de rede van Franco verklaard, dat zij niet als een verrassing kwam. In werke lijkheid, aldus de zegsman, is de stap van den caudillo een laatste manoeuvre om het regiem van Franco in stand te houden. Franco kon geen monarchist om den tuin leiden, wan hij heeft juist de be ginselen van de monarchie aange. vallen. De opinie van deskundigen der Ver. Naties Juridische deskundigen van de organisatie der V.N. hebben ver klaard, dat de voorgestelde restau. ratie van het Spaansche koning schap oogenschijnlijk geen reden is om te gelcoven, dat de V. N. haar houding jegens Spanje zullen ver anderen. In de algemeene verga dering van December j.l. werd be sloten, dat zoo lang het „regiem van Franco" in Spanje zou worden ge_ hand«haafd, Spanje niet tot eenig lichaam der V. N. zou worden toe gelaten. De Spaansche kwesiie staat technisch beschouwd nog steeds op de agenda en zal onge twijfeld in den Veiligheidsraad of in de algemeene vergadering ter sprake worden gebracht. Na de onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati waren er in Batavia groote feesten. Sjahrir hield een redevoering, waarin hij de beteekenis der overeenkomst uiteenzette. Op de eerste pagina van het Eindhovensch Dagblad stond in het nummer van Maandag on der de groote koppen over 3 kolom: „Een zwarte dag voor Eindhoven! Atoom-nevel be dreigt de lichtstad met vernie tiging" en over twee kolom: „Onverantwoordelijke nalatig heid van ingenieur stelt 100,000 menschenlevens in de waag schaal". Een April-mop, welke hier een halve pagina in beslag nam en op blz. 5 van dit blad met nog meer dan drie kolom men werd vervolgd. Deze „Aprilmop" heeft onder 'n groot deel van de bevolking van Eindhoven en ver daar buiten op schudding en paniek veroorzaakt. In het bijzonder bij eenvoudige en oudere menschen. De telefoons, o.a. op het hoofdbureau van politie te Eindhoven en bij de N.V. Philips stonden geheel den dag niet stil en voorts kwamen talrijke inwoners persoonijk bij die instanties inlich tingen inwinnen naar aanleiding van het bericht In bepaalde straten, gelegen in de omgeving van de Philips-com- plexen, wilden sommige bewoners de perceelen zelfs verlaten en naar de peripherie van de stad trekken. Ofschoon de Aprilmop geen al- Vemeene uittocht veroorzaakte, was het toch noodig, om de allerwege ontstane verwarring op te heffen, dat de radio-omroep gisterenavond een opheldering omtrent het bericht gaf. Onmiddellijk na het verschijnen van het Eindhovensche Dagblad van 31 Maart, deelde de leider van het Philips persbureau, mr, Sezet, ons mede, dat het persbureau in de Aprilmop, welke aanvangt me de inleiding: „Het Philips Persbu reau meldt ons per ijlbode.geen enkel aandeel heeft gehad. In de Philips Fabrieken werd hedenoch- Palmzondag in Vaticaanstad Volgens een oude traditie hebben de Zusters van de Orde der Ca- maldulensen van San Remo, die sedert lang dit voorrecht genieten, aan den Paus ter gelegenheid van den Palmzondag een bos palmtak ken, vervaardigd van stroo en ver sierd met Agnus Dei, aangeboden. Ook zijn palmtakken aangeboden door den vicaris-generaal voor Va ticaanstad, Mgr. de Romanis. tend het bericht per bedrijfsradio, onmiddellijk naar het rijk der fan tasie verwezen, zoodat het gerucht hier geen gevolgen kon wekken. In de Maandagavond gehouden gemeenteraadsvergadering heeft een der leden aan den voor zit er de vraag gesteld of „aan dergelijk onverantwoordelijk geschrijf geen paal en perk ge steld kon worden." Cm het geval tot zijn juiste pro porties terug te brengen moet jour nalistiek het bezwaar uitgaan naar de misplaatste koppen boven het bericht, die onmiddellijk het be kende angstcomplex onder de be volking appeleerden. De Britsche minister van bui- tenlandsche zakan, Bevin, heeft vain uit Moskou een boodschap aan de Nederlandsche regeering gericht, waarin hij zegt verheugd le zijn, dat de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati is onder- teekend. Zooals u weet, aldus Be vin, heb ik persoonlijk den ge- heelen loop der onderhandelingen met groote belangstelling gevolgd en ben ik van gevoelen, dat de vriendschappelijke geest, waarin de moeilijkheden zijn opgelost, en die de geheele wereld ten voorbeeld kan worden gesteld, groot vertrouwen in de twee par tijen waarborgt en een belang rijke bijdrage vormt tot den vrede in het Oosten". De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken heeft na mens de Nederlandsche regeering, onder betuiging van zijin erken telijkheid, de ontvangst van het telegram van Bevin bevestigd. Ook aan Sjahrir heeft Bevin een boodschap gericht, waarin hij de meening uitspreekt, dat de op lossing van het Nederlandsch-In- donesische geschil „een belang rijke bijdrage tot den vrede in het Oosten" zal zijn. (Van onzen parlementairen medewerker) IN WELINGELICHTE KRINGEN te Den Haag verluidt, dat de Minister-President thans een reformatie van hei Kabinet zou overwegen. Hoewel men ervan overtuigd is, dat een breedere basis van het huidige Kabinet nuttig en gewenscht is, blijft het zeer de vraag of de Partij van den Arbeid bereid zal zijn de voor gestane verbreeding te aanvaarden of in overweging te nemen. Er zijn vele redenen aanwezig, die voor de noodzakelijkheid van een verbreeding pleiten. Vooreerst bestaat de moeilijke finaa- cieel-economïsche positie, waarin ons land verkeert. Slechts een nationale krachtsinspanning kan onze natie uit de depressie ha len, mits daarmede ook een bereidheid tot het brengen van otters gepaard gaat Om zich van de grootst mogelijke steun uit het volk te verzekeren zou de Regeering ook op een bree dere basis moeten steunen dan zij nu doet. Als tweede reden voert men in bevoegde kringen aan, dat het Indië-beleid tot nog toe een overeenstemming tusschen de Re- geeringspartijen en de oppositie heeft verhinderd. Deze reden is grootendeels vervallen nu het Ac coord van Lingadjati een feit is ge worden. Indien iets duidelijk is ge bleken, dan is het wel dit: voor de toekomstige verhouding tusschen logsverwekkers de V.S., Enge land en Frankrijk en der vol keren, die vrede wenschen de Sowj et-Unie, Joego-Slavië en an dere Slavische landen. Na Tito critiseerd'en verschei dene sprekers o.m. de Engelsche politiek iin Hechte vriendschap met de Sovjet-Unie Maarschalk Tito heeft in een rede tot de Joego-Slavische nationale vergadering ver klaard, dat Griekenland een basis is geworden van impe rialistische machten, dus een bedreiging voor den vrede op den Balkan en de geheele wereld. Tito beschuldigde den Amerikaanschen ambassadeur Patterson en de ambassade er van alles gedaan te hebben om de goede betrekkingen tusschen Joego-Slavië en de V.S. "te vernietigen. Ten aanzien van het verzoek om graan aan de V.S. verklaarde Tito, dat Joego-Slavië geen aal moes vroeg, maar hulp, waarop het naar zijn meening recht heeft. Tito gaf een uitgebreid exposé over de buitenlandsche politiek. De herstelbetalingen van Italië aan Joego-Slavië zijn maar „een symbolische som" in verhouding tot de werkelijke schade, die is aangebracht. aldus Tito. Van Duitschland heeft Joego-Slavië nog pas 12 pet. van de verschul digde herstelbetalingen ontvan gen. Met betrekking tot de Oos- tenrijksohe herstelbetalingen riep Tito uit: „Indien bepaalde geal lieerden willen afzien van her stelbetalingen, la.ten zij dit dan voor eigen rekening en niet van Joego-Slavië doen". De vriend schap voor de Sowjet-Unie vormt voor niemands onafhankelijkheid een bedreiging. Deze vriendschap is ook begrijpelijk, „omdat wij van de zijde der Sowjet-Unie al tijd woorden van vrede hooren, terwijl de westersche mogend heden slechts over atoombommen en oorlogsdreiging spreken". Over algemeene zaken spre kend zeide Tito, dat er onder scheid kan worden gemaakt tus schen twee fronten: dat der oor- Woensdag zullen te Bochem afgevaardigden van vakver- eenigingen van mijnwerkers bijeenkomen, die de mogelijk heid van een mijnwerkers- staking in het geheele Ruhr- gebied, als protest tegen de voedselschaarschte, zullen be spreken. Naar verluidt, zijn Britsche functionarissen van meening, dat er 50 procent kans bestaat, dat een derge lijke staking zal worden uit geroepen. Het zou de eerste staking op groote schaal zijn sinds Hitier aan de macht kwam. 300.000 mijnwerkers zouden er bij betrokken zijn en bijna 250.000 ton steenkool zou dagelijks verloren gaan. Ongeveer 2000 mijnwerkers te Dortmumd hebben reeds gisteren, tegen het advies van hun vak- vereeniging in, besloten niet aan het werk te gaan. Eert groote hongerdemonstratie te Keulen, die Maandag zou wor den gehouden, is, hangende de besprekingen, uitgesteld. In Duisburg zouden de arbeiders gistermiddag beslissen of zij zul len demonstreeren. Ook te Bomn koestert men het voornemen een betooging te houden. Ook 200 a 300 Hamburgsohe havenarbeiders hebben Maandag morgen gepoogd voor het stad huis te Hamburg een demonstra tie te houden, maar de politie heeft hen verspreid voordat zij hun doel bereikt hadden. Naar verluidt waren de vakvereeni- gingen hierbij niet betrokken. De autoriteiten verwachten te Ham burg een demonstratie in het kader van de in het Rtihrgebied gehouden demonstraties. Adenauer over de voedsel situatie Dr. Konrad Adenauer, voor zitter van de Christelijk Demo cratische Unie in de Britsche zone van Duitschland, heeft te Keulen verklaard, dat ondanks dringen de verzoeken van de bevoegde Duitsche aan de Engelsche auto riteiten niet op tijd graanreserves zijn gevormd. Volgens dr. Ade nauer heeft men niet voldoende gebruik gemaakt van de Neder landsche havens en de waterwe gen van den Rijn om het spoor wegnet in de Britsche zóne te ont lasten. Demobilisatie-regeling voor oorlogsvrijwilligers De thans verschenen legerorder no. 93 bevat een ministerieele be schikking, waarin, in afwachting van de definitieve demobilisatiere- geling voor de in de overzeesche gebiedsdeelen verblijvende troepen, thans reeds maatregelen zijn vast gesteld voor hen, die voor verder verblijf in de overzeesche gebieds deelen ongeschikt worden bevon den of om redenen, buiten het dienstverband gelegen, van verde ren dienst aldaar worden vrijge steld. en Amerikaansche Duitschlanjd. Stern-groep verantwoordelijk De Voorlichtingsdienst van de Palestijnsche regeering heeft ver klaard, dat de schade aan de in stallaties van de Shell te Haifa op 250.000 pond sterling wordt ge schat. De Palestijnsche gemeen schap zal deze schade moeten ver goeden. De installaties, die nog steeds branden, waren niet verze kerd. Eerst na de blussching van het vuur zullen ce deskundigen in staat zijn de schade nauwkeurig op te nemen. De Stern-groep, een d'er Jood- sche verzetsorganisaties in Pales tina, heeft de verantwoordelijkheid voor het opblazen van olie-instal laties van de Shell Mex te Haifa op zich genomen. „Al onze solda ten zijn behouden teruggekeerd", aldus luidt de verklaring der Stern-groep aan de pers te Tel Aviv. Mijnwerkers gaan in rouwstaking Vandaag begint in Amerika een staking van 400.000 mijnwerkers, die zes dagen zal duren ter herdenking van de 111 slachtoffers van den mijnramp in Centralia te Illinois. Deze staking is geproclameerd door Lewis, de leider van de mijn- werkersbond, die verklaard had, dat de onachtzaamheid van den Amerikaanschen minister van Bin- nenlandsche zaken, die het beheer heeft over de kolenmijnen, oorzaak is van den dood van de 111 dappe re mannen en de toekomstige ver arming van hun gezinnen. Lewis had de Senaatscommissie medege deeld, dat de mijnwerkers vermoord waren. Nederland en Indonesië hangt alles af van de wijze, -waarop het Ac coord verder wordt uitgewerkt. Dit is een levensbelang voor heel het Nederlandsche volk, geen partij mag terzijde staan. Geen enkele partij ook mag het odium op zich nemen anderen van die medewerking uit te sluiten of hen ertoe te dwingen welwillend te blijven toezien. Ove rigens was reeds een mildere hou ding van de oppositie aan de dag gekomen toen zij bij de laatste Indië-debatten in de Tweede Ka mer geen enkele poging deed de Regeering over haar Indië-beleid lastig te vallen. Wie onzer herinnert zich niet het oogenblik, toen minis ter Jonkman in de Eerste Kamer van harte werd geluk gewenscht, ook door zijn tegenstanders, nadat hij de begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen had verdedigd. De principieele overwegingen derhalve waarop dr. Beel bijna 'n jaar geleden zijn Kabinet opbouw de, blijken fundamenteele wijzigin gen te hebben ondergaan. Onder deze omstandigheden zal de forma teur ertoe worden gedwongen de bestekken van de rommelzolder te halen en ze opnieuw onder oogen te zien. En terwijl hij daartoe besluit zul len nog veel meer zaken te voor schijn komen, kwesties welke de laatste maanden tijdelijk wegge borgen waren. Daartoe behooren de vertegenwoordiging der Katho lieken in het Kabinet, de dubbele bezetting van de post Buitenland sche Zaken, de overbelasting van het Departement van Overzeesche Gebiedsdeelen en de combinatie Binnenlandsche Zakenminister president welke sommige insiders nog altijd een moeizame achten. VAN DE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ He.t zal, om enkele dezer punten nader toe te lichten, in den lande wellicht zijn doorgedrongen, dat de katholieke volksvertegenwoordigers er niet in kunnen berusten, dat de P.v.d.A. in de Regeering een meer derheid zij het dan een kleine, be zet houdt. Alhoewel men zeer veel waardeering heeft voor het feit, dat dit Kabinet zooals steeds duide lijk blijkt een homogene ploeg vormt, toch blijft de ongelijke ver tegenwoordiging een ongewenschte toestand waaraan een eind dient te worden gemaakt. De positie van Mr. E. van Klef- fens, wiens functie in feite een dou blure is, van die van den minister van Buitenlandsche Zaken, is nog steeds onzeker. Min. van Kleffens heeft het verzoek tijdelijk zijn mi nisterschap te willen blijven ver vullen ingewilligd, docli hij zelf zal daar ongetwijfeld een einde aan willen maken. De portefeuille voor Overzeesche Gebiedsdeelen is tot nu toe op voor treffelijke wijze beheerd door mi nister Jonkman, maar de vraag lijkt gewettigd of zijn taak hem niet te zwaar wordt, de minister maakte de laatste tijd een vermoeiden in druk. Hoewel er zeker niet aan zal worden gedacht deze minister uit de regeering te laten treden, maakt wel een punt van overweging uit de vraag hoe zijn taak kan worden verlicht. Concluüeerend moet men dus wel aannemen, dat dr. Beel thans ern stige pogingen in het werk stelt, zijn Kabinet te verbeteren en te versterken. In politieke kringen wacht men met spanning op het resultaat van zijn pogingen. BEVIN TE MOSKOU: Het wordt nu tijd, naar de toe komst te zien, aldus verklaarde Be vin Maandag op de vergadering van de ministers van buitenlandsche za ken te Moskpu. Om een nieuwen oorlog te voorkomen, moet een zoo danig politiek en economische sy steem worden opgebouwd, dat het Duitsche volk niet langer zijn toe vlucht tot een oorlog behoeft te nemen om zijn verlangens te bevre digen. Een economische eenheid is alleen mogelijk, aldus Bevin, wanneer vol daan wordt aan de volgende vier eischen: 1. Vrijheid van beweging en han del; 2. De opbrengst van den export uit de loopende productie moet in de eerste plaats worden be steed ter betaling van den in-> voer; 3. Een billijke verdeeling van de financieele tekorten, zoowel die van het verleden als van de toe komst; 4. Instelling van centrale Duitsche bestuursorganen. Bevin drong aan op een spoedige beslissing inzake den omvang der Duitsche industrie. Er moet een be- Nu de haven van Volendam geheel ijsvrij is gemaakt, zijn de visschers druk in de weer met het in gereedheid brengen van hun botters en vischtuig, want de volgende week gaat de vloot weer uitvaren. (Anefo P./ paalde tijdslimiet worden vastge steld, waarbinnen die omvang moet zijn bereikt. Als we herstelbetaling wenschen te ontvangen, zoo zeide hij, is er geen tijd te verliezen. Bevin wilde in dit opzicht het plan 1946 als basis aannemen. Wat de staalproductie betreft, stelde hij een productie van tien millioen ton voor. De thans ingekrompen indus trieën moeten, op enkele uitzonde ringen na, op hooger peil worden gebracht. De lijst van verboden in dustrieën zou in bepaalde opzichten kunnen worden herzien. Vervolgens nam Marshall 't woord en hij zeide, dat naast hetgeen waarover reeds in principe overeen stemming was bereikt, men tot een accoord diende te komen over de verwezenlijking van politieke en economische eenheid. Een dergelij ke overeenkomst zou niet alleen naar de letter, doch ook naar den geest dienen te worden nagekomen. Wat betreft de Fransche aanspra ken op steenkool zeide Marshall, dat deze niet als een voorwaarde voor de onderhandelingen kunnen worden aanvaard. Het geheele Europa heeft steenkool noodig, al dus Marshall en we moeten inzien, dat de Duitsche steenkool op bil lijke wijze moet worden verdeeld. Men heeft voorgesteld, dat het deficit op de Duitsche handelsba lans teniet kan worden gedaan door den import te verminderen (het Russische voorstel), doch dit zou neerkomen op een verlaging van de rantsoenen, daar het overgroote deel van den Duitschen invoer uit levensmiddelen bestaat. Amerika wenscht Duitschland als economi sche eenheid te zien behandeld om dat een blijvende verdeeldheid ge vaarlijk voor den vrede zou zijn. Molotof ontkende, dat de Russi sche regeering de huidige rantsoe nen in Duitschland wensehte te verlagen. Molotof steunde de Fransche aan spraken op steenkool. Hij was van meening, dat Amerika en Rusland de herstelbetalingskwestie van een verschillend standpunt bezagen en wees er in dat verband op, dat Amerika en Rusland de herstelbe talingskwestie van een verschillend standpunt bezagen en wees er in dat verband op, dat Amerika niet bezet was geweest. Voorts betoogde hij, dat het principe van herstelbe talingen uit de loopende productie te Potsdam was bevestigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1