PAASCH-PRIJSVRAAG WERK! WAAR BLEEF Schumacher vraagt: ZELFBEHEERSCHING Suriname is zeer verwaarloosd DE VORSTSCHADE VALT MEE in den akker- en weidebouw/- Lagerhuis debatteert over den dienstplicht NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag 1 April 1947 Kropman deed boekje open, dat voor ons beschamende bladzijden bevat B VOOR JONG EN OUD mooie prijzen naar keuze Actie voor vacantie-spreiding Passie-verhaal fficl Aia.lvettj AAlS„. NV— §§§jllis^sss Een groote verrassing in de voetbalcompetitie van Zondag was de 10 overwinning van H.B.S. op het sterke Neptunus. Keeper Landman in actie. (v. d. Reyken P.) Tijdens een verkiezings bijeenkomst te Oberhausen heeft de leider der Duitse he sociaal-democratische partij, dr. Kurt Schumacher, ver klaard, dat de partij niet be reid is de Duitsche arbeiders bevolking naar den afgrond te laten voeren door onver antwoordelijke elementen. Schumacher drong aan op zelf- beheersching in den. huidigen noodtoestand. Door honger waren de menschen bijna niet in slaat zich met politieke problemen bezig te houden. De reacties van de bevolking van het Ruhrgebied en het Rijn land bewezen dat de Duitsche ar beiders zich niet lijdelijk in hun lot wenschten te schikken. Toch moesten zij hun moeilijkheden door zelfbeheersching overwin nen. De overwinnaars mochten zich niet tevreden stellen met alleen maar over democratie te spreken. Schumacher achtte den tijd gekomen om zooveel mogelijk macht over te dragen aan de Duitschers, zoodat zij hun eigen lot konden bepalen. Schumacher was van meening, dat Duitschland vooral in economisch, financieel en sociaal opzicht en op het ge bied der voedselvoorziening cen traal bestuurd moest worden. „Een totale overwinning verplicht de overwinnende mogendheden tot algeheele verantwoordelijkheid. De wereld kan zonder Duitsch land leven, maar zou met een vredelievend en productief Duitschland er beter aan toe zijn. Duitschland's buurlanden, die nu gebieden opeischen, zullen uit eindelijk aan den lijve ondervin- Passagierslijsten ter inzage Op onze bureaux liggen de pas sagierslijsten ter inzage van het m.s. „Oranje", dat 5 April te Am sterdam verwacht wordt en van de „Johan van Oldenbarnevelt", die 7 April te Amsterdam zal aankomen. Positie Nederlandsche passagiersschepen „Algorab", Buenos AiresKot. terdam, pass. 29/3 Fernando No- ronha. „Amerskerk", Rotterdam-Austra. lië, 29/3 te Bombay. „Gaasterkerk", RotterdamSyd ney, 29/3 te Adelaide. „Grootekerk", VancouverRot. terdam, 29/3 van Christobal. „Johan de Witt", 28/3 van Fre- mantle naar Batavia. „Klipfontein", 31/3 van Durban naar East Londen. „Kota Gede", RotterdamJava, 28/3 om 18 uur van Aden. „Nijkerk", 29/3 van Suez naar Port Soedan, Aden en Mombassa. „Oranje", BataviaAmsterdam, 29/3 van Port Said. „Randfontein", 30/3 van East Londen naar Durban. „Sloterdijk", RotterdamJava, pass. 29/3 24 uur Finisterre. „Zonnewijk", 30/3 van Australië te Rotterdam. „Andijk", AntwerpenNew York pass. 30-3 Vlissirugen. „Duivendijk", VancouverRot. terdam, 30-3 te Antwerpen. „Leerdam", 29-3 van New York te Philadelphia. „Veendam", RotterdamNew York, 29-3 van Southampton. den, dat een verarmd Duitsch land de verarming van Europa beteekent." Schumacher waarschuwde voor een „nationaal communisme", dat Duitschland politiek voor Rusland trachtte te veroveren. „Wij zijn daarom nog niet anti-Russisch, anti-Enigelsch, anti-Amerikaansch of anti-Fransch, wij zijn voor Duitschland en den wereldvrede." Schumacher zeide, dat de ont manteling in de Russische zóne op grooter schaal was bedreven dan in de andere zones. Nog geen 10 pet. der productie was voor de Duitsche bevolking. Hij deed een beroep op de socialistische Een heidspartij, med'e te verzoeken om teruggave van bezittingen van het Duitsche volk door Russische ondernemingen. „Wij moeten vechten voor iede- rem vierkanten meter Duitsch grondgebied ten Oosten van de Oder en de Neisse door de wereld voortdurend begrip yoor onze zaak aan te sporen", aldus Schu macher. h ESCHAMEND waren de mede- Kropman deed, toen hij op de bui tengewone vergadering van den Partijraad verslag gaf van zijn be vindingen op Suriname en in Cu ragao. Hij was voorzitter van de parlementaire commissie, welke op voorstel van prof. "SRomme naar onze West-Indisohe gebiedsdeelen is gegaan. De commisie is daar hartelijk ontvangen, maar ook wa ren er spandoeken met opschriften als: Baas in eigen huis, wij willen zelfbestuur enz. In Suriame wo nen 180.000 menschen, waarvan al leen in de hoofdstad Paramaribo 80.000. Paramaribo is slecht onder, houden, het kiesrecht is zeer be perkt, het onderwijs staat op laag peil, ce arbeidswetgeving is onvol doende en het onderwijs bepaalt zich tot Mulo. Hooger gaat 't niet Men treft soms 250 leerlingen in één lokaal. De ziekenhuisverzor- ging schiet te kort, de Surinaam- sche Volkspartij is progressief en overwegend katholiek, de invloed van het uitstekende beschavings werk van de paters Redemptoristen is hier merkbaar. De clerus klaagt overigens over de kwaliteit van degenen, die uit Nederland in Su riname komen, zij zijn onder de maat. Met de volkshuisvesting is het treurig gesteld. Er is een schreeuwend gebrek aan arbeids krachten, de Creolen zien in den arbeid, vooral in landarbeid, een slavenbest-aam. gedachtig aan de vroegere slavernij. De grond is zeer vruchtbaar en de natuur is prachtig. Er is een groot gebrek aan verkeersmiddelen met het bui tenland, en een tekort aan tech nisch personeel. Er zijn echter groote bronnen van welvaart. Vooral hout. En dan cacao en rijst. Er is een inheemsche intelligentia. In het algemeen streeft men naar staatkundige vernieuwing, maar niet zonder Nederland. In Curagao is de toestand iets beter. Hier wonen 127.000 zielen, waarvan 80.000 in de hoofdstad Willemstad. Naast Curagao heeft men de benedenwindsche eilanden Bonaire en Aruba, en de boven, windsche St. Maarten, Sawa en St. Eustacius. De Katholieke Partij van Dit de tot dusver bij de direc tie van den landbouw inge komen rapporten van de rijks- landbouwconsulenten blijkt, dat de aanvankelijk zeer som bere verwachtingen ten aan zien van de vorstschade in den akker- en weidebouw thans iets optimistischer zijn ge worden, hoewel er nog geen definitieve gegevens bekend zijn. Hoe moeilijk het is om de vorst schade te bepalen, moge blijken uit het feit, dat het voorkomt, dat een gewas aanvankelijk begint uit te loopen, doch na verloop van eenigen tijd plotseling afsterft. Het is dan ook zeer goed moge lijk, dat het gewas op perceelen, waar dit momenteel er goed voor staat, achteraf nog kan tegenval len. Voor de tarwe, waar aanvan kelijk de schade werd geraamd op ongeveer 80 procent, laat de situatie zich iets gunstiger aan zien. Voor zoover gegevens be kend zijn, ligt een schade van ongeveer 40 a 50 procent in de lijn der verwachtingen. Uit den aard der zaak is de winterharde tarwe de vorstperiode beter door- ge-komen dan de minder winter harde, terwijl voorts de vroeg (in September-October) uitgezaaide tarwevrucht het beter heeft ge daan dan de laat (in November) uitgezaaide. Voor wintergerst zijn nog geen cijfers vast te stellen, daarvoor loopen de schattingen nog te ver uiteen. Wel zijn ook voor dit ge was de vooruitzichten niet meer zoo somber als eenige weken ge leden. Rogge zal de vorstperiode over Lijst geïnterneerden ter inzage Op onze kantoren liggen en Op onze bureaux liggen de lijs ten van geïnterneerden, die op 17 Maart uit de kampen Malang, Solo en Lawang naar Batavia evacueer den, ter inzage. BOGAARD WIE KENT ZE? Het Hoofd van de F.R.A. Lange Voorhout 13 te 's-Gravenhage ver zoekt diegenen, die inlichtingen kunnen verschaffen omtrent de handelingen en gedragingen gedu rende de bezettingsjaren van de hier afgebeelde personen, zich te wenden, hetzij mondeling, schrif telijk of telephonisch (K 1700, no. 183990) tot zijn bureau. Adriaan Johan Jan Bogaard, ge- het algemeen vrij goed hebben doorstaan, met uitzondering in de gebieden, waar zich verstuivin gen hebben voorgedaan, zooals in de Veenkoloniën, Drente en Over- ijsel en de perceelen waar het water niet weg heeft kunnen zakken. Ook bij rogge is de vroeg (einde September) in-gezaaHe vrucht de koude beter doorge komen dan de laai gezaaide (No vember). Het blijvend grasland staat er vrij goed voor, behalve op fdie perceelen, waar het water nie-t vlug kon wegvloeien en op het gewas is blijven slaan Met het pas ingezaaide grasland staat het er minder goed voor, waarbij vooral de perceelen, die in den nazomer zijn ingezaaid, geen hooge verwachtingen wekken. Beter is het gesteld met de per ceelen, die reeds in Juni zijn in gezaaid. Als gevolg hiervan wordt de komende hooioogst dan ook niet hoog aangeslagen. Costa di Gomez is zeer actief. Trouwens 80% van de bevolking is katholiek. Er is een streven naar zelfstandigheid binnen het rijks verband. De moraliteit is gedaald, de loonen zijn hoog. Vijfhonderd getrouwde mannen, die in Curagao wonen, maar in de olieraffinade rijen werken, komeneens in de zes jaar thuis! De houding van'de Nederlanders);tegenover de kleur lingen wordt sterk gecritiseerd. Het eiland Aruba steekt Curagao reeds naar de kroon. Men spreekt dan ook niet meer van Suriname en Curagao, maar van Suriname en de Nederlandsche Antillen. Inder daad: Nederland heeft hier in ge heel West-Indië een groote taak, jn verband met de ernstige ver- waarloozing. De Partijvoorzitter zei, dat de Partij deze zaak ernstig zal bekij ken en in een paar korte vragen werden twee interessante kwesties aangesneden: hoe staat het met ae emigratie-mogelijkheid en met de bauxiet. Wat de eerste betreft, er is een kolonie van Groningers en Drenters, cie gced werk doet en verdere plannen heeft o.a. ten op zichte van de rijstcultuur. Het is echter de vraag, of een tweede en een derde geslacht het in dit kli maat kunnen uithouden. Emigratie moet ook hier echter zeker niet ge. schieden, zonder ernstige voorQe- reiding en onderzoek. Over de bauxiet had de heer Kropman in derdaad niet veel gezegd. Waarom niet? Och, eigenlijk omdat het hier 'n minder fraaie bladzijde uit on ze geschiedenis betreft. Wij hebben dit leelijk laten liggen en de Ame rikanen de kans gelaten zich er op te werpen Acht jaar voor handlanger van Harrebomee n Een Nederlandsch lid der gruene polizei, die in 1943 in Schalkhaar in dienst was getreden, J. H. C. Koster uit Santpoort is Vrijdag door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam tot acht jaar R.W.I. met aftrek van voorarrest veroordeeld en ontzetting uit de kiesrechten en het recht om openbare ambten te bekleeden. De veroordeelde had met den N.S.B.- burgemeester van der Weide en den vroegeren kapitein van politie te Velsen Harrebomee deelgenomen aan invallen in diverse perceelen ter opsporing van onderduikers en joden. Deze invallen hebben o.m. tot den dood van den heer van Til uit Limmen en dien van het jood- sche echtpaar van Os geleid, terwijl enkele andere arrestanten langen tijd van hun vrijheid beroofd zijn geweest. Prinses Juliana in Zwitserland A Maandagmorgen om 11 uur 43 minuten landde op het vliegveld van Chateauneuf het vliegtuig met H. K. H. Prinses Juliana aan boord. Zij werd begroet door Prins Bern- hard, die in den loop van den mor gen uit Zermatt was gearriveerd. Bij de ontvangst waren aanwezig de Nederlandsche gezant te Bern, J. J. B. Bosch Ridder van Rosen thal, staatsraad Cyrille Pitteloud, namens het kanton Wallis en de burgemeester van Sitten, Bacher. Van het vliegveld van Chateau- Neuf hebben H. K. H. Prinses Ju liana en Z. H. H. Prins Bernhard met prinses Margriet zich naar Sion (Sitten) begeven, waar zij ge zamenlijk den maaltijd gebruikten. Om 13.45 uur zijn zij per trein naar Zermatt vertrokken. boren 14 October 1917 te 's-Gra venhage, voormalig adres Harder wijkstraat No. 43 's-Gravenhage. Johan Wilem Keiler, geboren 14 September 1917 te Lisse, voormalig adres, Nunspeetlaan No. 211 te 's-Gravenhage. Beiden worden er van verdacht, zoowel in 's-Gravenhage als in de overige dëelen van ons land, ieder afzonderlijk of gezamenlijk, over vallen te hebben gedaan, al of niet in opdracht van den S.D. CHURCHILL ACHTER DE REGEERING Tijdens de debatten over de dienstplicht-wet in het Lagerhuis verklaarde Churchill, dat de Con servatieve partij het wets-ontwerp zal steunen. Hij maakte de regee ring zijn compliment over haar moed in het weerstaan van de „ver kapte communisten en pacifisten" en verklaarde, dat er vele millioe- nen van de begrooting van 900 mil- lioen pond sterling kunnen worden afgetrokken. „Ik zou er graag met een rood potlood op los willen gaan", zeide Churchill. De minister van arbeid, Isaacs, verklaarde, dat er behalve aan de mijnwerkers geen vrijstellingen ten behoeve van de industrie zullen worden gegeven. Isaacs zeide ver der, dat de militairen, die dit jaar zullen worden opgeroepen, twee jaar zullen dienen en die aan het eind van 1948 in dienst zullen ko men, 18 maanden onder de wape nen zullen blijven. Het Labourlid Rhys Davies stel de voor het wetsontwerp te verwer pen. Hij vroeg, of er soms een oor log met de Sowjet-Unie voor de deur stond <en voegde er aan toe: „wanneer wij Rusland op basis van menschen materiaal willen bevech ten zijn we verslagen voordat wij kunnen beginnen". Zooals bekend is een aanzienlijke minderheid in de Labourpartij, be- Nog een ei met Paschen Behalve de reeds aangewezen bon voor twee eieren, zal deze week in de bonnenlijst nog een bon voor 1 ei worden bekend gemaakt. De aflevering van dit derde Paasch- ei zal echter eenigen tijd vergen. De aanvoer van eieren is namelijk niet zoo, dat aflevering van drie eieren voor alle leeftijdsgroepen nog deze week mag worden ver wacht. In het algemeen is de kans dat op den tweeden nog aan te wijzen bon voor Paschen geleverd wordt, niet groot. staande uit pacifisten en uit leden, die van meening zijn, dat Engeland geen strijdkrachten op de voorge nomen schaal op de been kan hou den, zoolang het een tekort aan werkkrachten voor de industrie heeft, tegen het wetsontwerp even als de liberalen, die thans een maxi mum aantal werkkrachten voor de industrie noodig achten en op het standpunt staan, dat de Britsche verplichtingen in het buitenland met 's lands beperkte nationale hulpbronnen in overeenstemming moeten worden gebracht. In de haven van Amster dam wordt verwacht „De groote Beer", het 7600 ton groote - Victory-schip ingericht voor bet ver voer van troepen dat de Nederlandsche regee ring van de Vereenigde Staten heeft overgenomen. Een negenjarig meisje te 's Gravenhage werd gegrepen door een tram, tengevolge waarvan haar rechtervoet werd afgere den. ïK Veehouders te Welsum, fokkers van roodbont Maas-, Rijn-. IJsselvee, hebben fokdie- ren, jonge stieren en pink- kalveren, kunnen afleve ren voor export naar Bra zilië. In de woning van een 73-jarigen waker te Rotterdam werd Zater dagavond een gezelschap van dertien personen, be zig met roulettespel, aan getroffen. Men speelde om bedragen van honderden guldens. In verband met het feit, dat oud-bur gemeester De Monchy te Zeist maakte schuilkel- 's Gravenhage de eerste ders, munitiebunkers en spade in den grond stak barakken voor de Duit voor het nieuwe stadhuis, schers op het vliegveld waaide de vlag van den Soesterberg tot een be st. Jacobstoren en het drag van bijna f2.090.000. oude stadhuis. De actri- Het Tribunaal te Utrecht ce Elly van Stekelenburg, adviseerde tot intemee- door den ^ereraad voor het ring van 1 jaar en 9 Tooneel geschorst, is door maanden, ontzetting uit den Centralen Eereraad de kiesrechten en ver- vrijgesproken. Ook Mevr. beurdverklaring van Gusta Chrispiji^-Mulder f5 000, alsmede van de die 5 jaar niet op zou mo- goederen. ij: De Engelsche gen treden, is vrijgespro- luitenant-generaal G I. ken. Een groep van 25 Thomas is benoemd tot Engelsche scholieren is, Groot Officier in de Orde ender leiding van een van Oranje Nassau mei de leerares, in Vlissingen zwaarden voor het belang- aangekomen om daar de rijke aandeel, dat generaal Paaschvacantie door te Thomas gehad heeft in de brengen. Deze jeugduit- bevrijding van Nederland, wisseling geschiedt onder toen hij als commandant auspiciën van de World van de 43e divisie oprukte Friendship Association. ;k naar Nijmegen en Arnhem Een bunkerbouwer uit om de Airborn-troops te hulp te komen. Later nam zijn divisie deel aan de bevrijding van Limburg. ;k Met ingang van Zon dag werden wegens ern stige droogte in de katho lieke kerken in Suriname dagelijks gebeden om regen. :k De groote schil derijententoonstelling van Jan Sluijters, die zich in Maastricht bevindt zal de volgende week naar Luik gaan. =k De zangeres Corry Bijster, die 23 Maart j .1. op uitnoodiging van de Societé Symphonique te Parijs concerteerde, is een warme ontvangst ten deel gevallen, en de Fran- sche pers prees zich una niem gelukkig om met deze kunstenaresse kennis te hebben gemaakt. ;k De driejaarlijksche prijs voor Fransche letterkunde (dichtkunst), voor 1944- 1946 is toegekend aan Ro ger Bodart voor zijn jong- sten dichtbundel „La Ta pisserie de Penelope". Voor de TIEN BESTE INZENDINGEN Wie de meeste woorden kan vormen uit den naam van ons blad, kan in een winkel naar eigen keuze op door ons te verstrekken waardebonnen koopen wat hij of zij wil tot een waarde van TIEN GULDEN. Een waardebon wordt uitgereikt aan de tien inzenders die de meeste woorden vormden. Het spreekt vanzelf dat alleen goed-Nederlandsche woorden meetellen. Inzenders moeten op hun brief bovenaan vermelden: naam, adres en hoeveel woorden zij vonden en daaronder de woorden zelf vermelden. De brief moet ingezonden worden aan een van onze bureaux. Brieven waarboven het aantal woorden, naam en adres niet vermeld is, worden terzijde gelegd. Inzenden vóór 15 April a.s. Naam: Voorbeeld: Adres: Aantal woorden: Uit den naam: NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD vormde ik de volgende woorden: Nieuw noord hol land landdag rood laag dood laan dag bad lade doorn schaar oord hal enz. enz. IEDER DOE MEEI De tien hoogste inzenders ontvangen ieder dus een bon van tien gulden De prijzen van regenkleeding Voor de prijzen van regenklee ding, welke tot nu toe volgens het gewone oonfectietarief wer den berekend, zal over drie weken een afzonderlijke regeling gelden. Daarbij is er naar gestreefd voor de bewerkingskosten zooveel mo gelijk vaste bedragen te stellen, die gebaseerd zijn op den kost prijs van het representatieve be drijf- In verband hiermede zijn de eiscben, welke aan de afwer king worden gesteld, belangrijk verzwaard. Ten minste 60 procent van de totale productie moet te gen lagere prijzen, dus als utili ties, worden verkocht. Voor de overige 40 procent mogen hoogere ofschoon ook vastgestelde prijzen worden berekend. Mededeelingen van Afrika-lnstituut het Dezer dagen verschenen voor het eerst in gedrukten vorm de „Mede deelingen" van het Afrika-lnstituut. Tot nu toe heeft dit Instituut hare leden en tallooze andere belang hebbenden bij den handel en indus trie op het „nieuwe" werelddeel Afrika, deze „Mededeelingen" in gestencilden vorm toegezonden, de steeds groeiende belangstelling voor Afrika en de naar verhouding toe nemende activiteit van het Afrika- Instituut, is aanleiding geweest tot het in druk doen verschijnen van dit maandelijksch periodiek. Bij het doorlezen van dit blad merken wij op, dat hier vele gege vens worden geboden, welke moe ten worden geacht van groot be lang voor het Nederlandsche be drijfsleven te zijn. Het is een verheugend verschijn sel, dat het Afrika-lnstituut op de ze wijze tracht de banden, welke Nederland met het werelddeel Afri ka binden, te versterken en de we derzij dsche belangen op de Deste wijze te bevorderen. Nu er aan vacantiereizen in het buitenland nog niet valt te denken, kan men verwach ten dat evenals vorig jaar, ook in het komende seizoen een enorme drukte in de va- cantie-centra zai heerschen. Om de grootste drukte niet in de maanden Juli en Augus tus te doen vallen, met de moeilijkheden voor alle be trokkenen, propageert de Al- gemeene Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingen verkeer thans vacantiesprei- ding. Zij beoogt hierbij, dat de men schen, die geen schoolgaande kin deren hebben en die dus niet ge bonden zijn aan de maanden Juli en Auigustus, hun vacanlie neimen in de maanden Mei, Juni, de eer ste helft van Juli en September. En, naar haar oordeel, propa geert zij dit op goede gronden. Wat het weer in deze maanden betreft, wijst zij op de volgende gegevens, ontleend aan het KNMI te De Bilt: Gemiddelde over de laatste 10 jaar: regenval in milli meters: Mei 48; Juni 56; Juli 70; Aug. 80; Sept. 68; aantal uren zonneschijn: Mei 224; Juni 214; Juli 204; Aug. 193; Sept. 152. Hieruit blijkt, dat de maanden Juli en Augustus aanmerkelijk natter en minder zonnig zijn dan Mei, Juni en September. De ANVV heeft thans een schrijven gezonden aan den Mi nister-President, Dr. L- J. M. Beel en verschillende werkgevers-or ganisaties, waarin zij haar stand punt uiteenzet en de medewerking van dezè instanties verzoekt voor het slagen van het plan vacantie- spreiding 1947. M U WORDT in deze dagen tel- kens het verhaal van het Lijden van Christus volgens een van de vier Evangelisten in onze kerken gelezen. En buiten gaat en jaagt het leven voort: wat bemerkt men aan de menschen van dit groote, dat zich in stilte en onopgemerkt, maar toch zeer werkelijk en waar voltrekt? Scherper tegenstelling tusschen het menschelijk en goddelijk leven is niet mogelijk. Is dit af gekeerd-zijn, dit gericht-zijn op andere, profane dingen, geen stuk heidendom in ons leven? Misschien ook in het Uwe? Vroe ger, toen de samenleving inder daad Christelijk was, drukte de Goede Week zijn stempel op het doen en laten der menschen. We moeten dit stuk christelijk, ka tholiek beschavingsgoed weer trachten terug te veroveren. Be ginnen we met ons zelf, met het leven in ons gezin. Laat deze dagen niet ongemerkt aan U voorbijgaan. Denkt althans één enkel oogenblïk aan wat Uw Goddelijke Verlosser voor U deed. Uit liefde. MARCUS door J. S. FLETCHER 8) Hij eindigde met een veelzeggend gebaar met de hand en Blake vol tooide den onafgemaakten zin. „Maar als we dat gedaan nebben, zullen we niet veel wijzer zijn, hè?" zei hij. „Dat zal ons niets zeggen over waar hij is en waar hij heen ging, toen hij het postkantoor had verlaten. U ziet wat hij op die kaart schreef: dat hij naar huis zou gaan. Hij ging niet naar huis. En ik denk dat ik misschien nog wel iets te weten zou komen, als ik eens een belooning uitloofde. Iemand moet hem dien avond toch gezien hebben zelfs als men niet wist wie hij was moesten ze 'm gezien hebben. Wat denkt u van mijn plan om een biljet te laten drukken en dat hier overal te laten aanplakken?" „Zooiets kost geld", zei de Com missaris. „En het is mogelijk dat, wanneer er een vuiligheidje in het spel is, alleen maar een zeer groote belooning in staat is iemand aan 't spreken te brengen." „Ik wil niets ongedaan laten om Dick Malvery te vinden", zei Blake met nadrukkelijke beslistheid. „Ik ben een rijk man ik ben pas in het bezit gekomen van een mij na gelaten fortuin en het interes seert me niet wat ik hieraan moet spendeeren. Kijk eens hier", ver volgde hij, terwijl hij zijn porte feuille weer open deed, „wat zou u denken van honderd Pond voor een inlichting? Om te beginnen? Ik laat dat bedrag in uw handen achter en dan kunt u misschien de biljetten laten drukken." „Dat zijn spijkers met koppen", stemde de Commissaris toe. Hij nam de bankbiljetten, vdie Blake hem overhandigde, aan en legde ze in een lade. „Ik zal u een kwitantie geven", zei hij, „en dan zullen de biljetten vanavond worden gedrukt zoodat ze direct al morgenochtend kunnen worden aangeplakt. Maar weest u niet teleurgesteld wanneer het geen resultaat heeft. Als wat Jacob Elphick veronderstelde, waar is moord dan kunt u er wel zeker van zijn, dat die in 't grootste geheim bedreven werd." „Wie zou er belang bij hebben, Dick Malvery te vermoorden?" vroeg Blake rondweg. „Had hij hier vijanden?" De Commissaris leunde achteruit in zijn stq,el en stak zijn duimen in de armsgaten van zijn vest. „Hm!" zei hij nadenkend, „dat hij vijanden had kan ik nu juist niet zeggen. Maar hij had hier een nogal rumoerige en wilde jeugd, mijnheer Blake. Hij veroorzaakte een hoop moeilijkheden. En toen hij vertrok werd er gezegd dat hij er flink van langs zou hebben gekregen, wan neer een zekere Judah Clent, een zeeman, hem in handen zou hebben gekregen. Judah Clent had en heeft een zuster, Gillian, en Richard Malvery heeft haar niet netjes behandeld. Judah was weg toen Richard vertrok en dat was maar goed ook want anders zou het er gespannen hebben. En ik vraag me r>f Hij brak den zin it en keek zijn bezoeker beteekenis /ol aan. „En?" zei Blake. „U vraagt zich af of Judah Clent Rick Maivery op den avond van zijn terugkeer niet heeft ontmoet?" „Juist", antwoordde de commis saris. „En ik zal probeeren na te gaan waar Judah toen was. Dat is een vreemd gezin, wild en extra vagant die Clents, alle drie, de moeder, de broer en de zuster". „Wonen ze in Brychester?" vroeg Blake. „Nee", zei de commissaris. „Ze wonen aan den rand van dien in ham dien u passeert even voor u op Malvery Hold is. Ik zal wel eens naar ze informeeren. Maar we moeten ook nog ergens anders aan denken. Het zou kunnen zijn, dat Richard Malvery een boel baar geld bij zich had toen hij naar de stad kwam. Hij zou dat hebben kunnen laten merken in de trein, men zou het hebben kunnen zien toen hij dat telegram betaalde op het postkan toor. Men kan hem gevolgd en vermoord hebben om dat geld te bemachtigen. Het is een eenzame, verlaten streek tusschen hier en Malverv Hold en de Februari-avon- den zijn donker. Daar moeten we ook rekening mee houden". „Zeker", gaf Blake toe. „Maar ik denk zoo, dat we met een heeleboel rekening moeten houden. Nu dan", vervolgde hij toen hij op stond om te vertrekken, „u zorgt dus voor dat aanplakbiljet en alles wat daarmee samenhangt en ik zal dan morgenochtend eens verder uitkij ken; als u me noodig hebt, ik lo geer in de Cardinal's Hat. En ik zal daar in ieder geval blijven tot we wat licht in deze zaak hebben gekregen". Toen vertrok hij en de commis saris verliet, na voor zichzelf een en ander nog eens te hebben over dacht, zijn bureau om een bezoek te gaan brengen aan mr. Boyce Malvery. DE VERMOEDELIJKE ERFGENAAM HET HUIS, waarnaar de commis saris zijn schreden richtte, was een van die oudèrwetsche huizen die, elk met zijn eigen hooge muren en omringd door zijn eigen door ge boomte overschaduwden tuin, in de omgeving van de kathedraal ston den. De meeste van deze huizen werden bewoond door waardig heidsbekleders van de kathedraal; een sfeer van kerkelijke rust hing rond hun oude muren en bemoste daken. In- en uitwendig ademden zij een vrede, dien niemand kon worden toegestaan te verstoren; 't wereldje er buiten mocht zich op winden alnaar het zich Beliefde. maar eenmaal binnen deze grijze I muren waren de bewoners ervan 1 verzekerd in hun eigen waardig- I heid en beslotenheid; het was of di 1 geest van doode en lang verdwener 1 bisschoppen en proosten vol statie 1 zetelden in de rustige spreekka I mers en goed-gecultiveerd optreder I en een gepast respect afdwongen (Wordt vervolgd.) I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3