Generaal de Gaulle zal voortgaan critiek te leveren -3 jij ffê - 1 ff IMS ËM Sw|SL Import van broodgraan geëischt Rotterdam via Felle aanval van de communisten op den voormaligen verzetsleider H1 RAMADIER ZAL DEN GENERAA NIETS IN DEN WEG LEGGEN 518 Amerikaansche vetkoolmijnen om veiligheidsredenen gesloten Radio Kootwijk teruggekeerd r JÉll 881 WmÊÈP „L Schout-bij-nacht Gauw treedt af Twintig textiel punten geldig Nieuwe spanning in Fransche kabinet? De buitenlandsche dienst van de republiek C.-G. verzoekt Sjahrir's terugkeer Ir I Hl Buiten de Partij! i De Martin Behrman zonder lading vertrokken DE VOEDSELNOOD IN DUITSCHLAND Bijna honderd procent der arbeiders deden mee aan de 24-uur-staking Belgisch leger moet de orde handhaven De economische toestand Schul te-Boeyen winnaars ALGEMEEN wordt verwacht, dat Generaal de Gaulle, die Zondag te Bruneval in een rede voering critiek leverde op de Fransche regeering en een beroep deed op alle Franschen zich eensgezind te toonen, voort zal gaan met het houden van toespra ken. Vast staat al, dat de Gaulle Maandag te Straats burg zal spreken, terwijl ook Bordeaux en Marseille gelegenheid zullen krijgen kennis te nemen van de opvattingen van den Generaal over de Fransche Constitutie en over de uitwerking van de partij politiek op Frankrijk. De Fransche communistische partij heeft openlijk den oorlog verklaard aan generaal De Gaulle. Op een massameeting te Parijs hebben de communistische leiders geen blad voor den mond genomen. Thorez, leider van de communisti sche partij en vice-minister-pre- sident, noemde De Gaulle „een werktuig en woordvoerder der reactie, die naar persoonlijke macht streeft". Voor het eerst werd de aanspraak van De Gaulle op den eeretitel van eersten verzetsleider van Frankrijk in het openbaar betwist. Duclos, de leider van de communistische par- lementsfractie, verklaarde, dat ge neraal De Gaulle de eerste ver zetsleider in het buitenland, en an deren de eerste verzetsleiders in Frankrijk zelf geweest waren. Ver klaard werd, dat de verzetsbewe ging in Frankrijk door negatie van De Gaulle's aanwijzingen uit Lon den in staat was geweest resulta ten te bereiken, die van veel waar de bleken te zijn voor de geallieer den. Ramadier, de Fransche minister president, die Maandag met gene raal De Gaulle een onderhoud ge had heeft, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat de Fransche regeering in geen enkel opzicht voornemens is generaal de Gaulle iets in den weg te leggen. De Gaul le heeft het volle recht op vrijheid van spreken, evenals ieder ander Franseh burger en misschien nog wel meer, aldus Ramadier. „Zelfs indien hij de regeering critiseert, is het onzen plicht, zijn recht van spreken te beschermen." Daar de redevoeringen van De Gaulle echter gewoonlijk ter gele genheid van een nationale herden kingsplechtigheid worden gehouden en het gezag van den staat dan ge vaar loopt te worden gebruikt om als dekmantel te dienen voor een bepaalde politieke richting, acht de regeering het de eenvoudigste op lossing, aldus Ramadier, om de kwestie open en eerlijk aan den Ex-burgemeeslter van Beverwijk veroordeeld K Het Haarlemsche Tribunaal advi seerde heden tegen den ex-burge meester van Beverwijk, den vroe- geren kantoorbediende J. B. van Grundsven, 4V» jaar interneering, eindigende November 1949. Voorts werden hem de kiesrechten ontno men, alsook het recht een openbaar ambt te bekleeden. Zijn radiotoestel werd verbeurd verklaard. Het kaasje voor den rechter Mr. Plugge, rechter aan de Ar rondissementsrechtbank te Utrecht, moest in November 1944 een land bouwer berechten wegens het on geoorloofd vervoer van biggen. De broer van dezen, de 41-jarige J. C. de J., meende „een prettige sfeer" te kunnen scheppen, door den rech ter voor de zitting een kaasje te zenden. Beschuldigd van poging tot het beïnvloeden van een rechterlij ke beslissing, werd de man ver oordeeld tot 4 mnd. gevangenisstraf. De officier had zes maanden ge- eischt en ging evenals verdachte in hooger beroep. Het hof ver oordeelde C. de J. tot een gevange nisstraf van 1 maand. generaal voor te leggen. Ramadier achtte het juist om een verklaring van de regeering in dezen bij De Gaulle thuis in te dienen, daar hij een voormalig regeeringshoofd is en als zoodanig ancienniteitsrech- ten geniet. Verbod aan de troepen Het Fransche kabinet heeft het bijwonen van officieuze plechtig heden door Fransche troepen ver boden. Men is algemeen van mee ning, dat dit besluit in verband staat met de rede, welke De Gaulle a.s. Maandag te Straatsburg wil houden en het gevolg is van zijn rede te Bruneval. Als woordvoerder voor een veel vuldig heerschende opvatting in verschillende politieke kringen heeft het dagblad „Libre Soir" De Gaulle's afkeer van de be staande politieke partijen h et meest verontrustende verschijn sel genoemd. Volgens dit blad zou De Gaulle om te slagen, op een nieuwe partij moeten steunen, die logischerwijze zou moeten beginnen met alle an dere partijen te verstrooien. „Zoo gaat het totalitaire systeem te werk", aldus het blad. Truman verwerpt den eisch van Lewis De mijnramp te Centralia, waarbij ruim honderd mijn werkers cm het leven kwamen, heeft geleid tot een onderzoek naar den toestand in de andere mijnen. Als gevolg daarvan heeft lulius Krug, de Ameri kaansche Minister van Bin- nenlandsche Zaken Donderdag bepaald, dat 518 van de door de regeering beheerde vetkool mijnen voor onbepaalden tijd gesloten zullen blijven, omdat men den toestand in deze mij nen voor gevaarlijk houdt. On geveer 40000 arbeiders zijn in deze mijnen werkzaam. Krug deelde mede, dat 2.013 mijnen Maandag weer geopend zullen worden na een rouwperio-de van 6 dagen, door Lewis, den lei der van den Amerikaanschen mijn- werkersbond uitgeroepen in me. mariam der mijnwerkers, die bij de explosie te Centralia om het leven zijn gekomen. Volgens Krug hebben de techni sche opzichters verzekerd, dat na onderzoek is gebleken, dat er in deze mijnen voor de arbeiders geen gevaar dreigt. De order var. den minister werd uitgevaardigd, terwijl Lewis voor een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden aandrong op meer veiligheidsmaatregelen m de Het Commissariaat-Generaal voor de Nederlandsche econo mische belangen in Duitsch- land deelt mede, dat in Neder land zijn teruggekomen 15 wa gons met door de Duitschers gestolen onderdeden van den radiozender Kootwijk. Deze werden door de Russische autcriteiten gevonden en voor restitutie vrijgegeven. Dit is het eerste belangrijke res- titutiegeval uit de Russische zone. Waar bovendien vijftien andere aanvragen, waaronder zeer belang rijke, door de Russische autoritei ten zijn vrijgegeven, is de hoop ge wettigd, dat nu ook daar de resti tutie, voor zoover de goederen nog te vinden zijn, op gang komt. Hoewel het transport nog groote moeilijkheden oplevert, kunnen de bovengenoemde objecten vrij spoe dig in Nederland verwacht wor den. IS' Wï I «KR lip* ttaw" V SM Sffti W&mÊ-- -:Tv >-// ïvïlSÏ tUw.v s \yS\3 Sedert ruim een eeuw wordt op Banka in Indië tinerts gewon nen. De wijze van winning heeft in den loop der tijden echter verandering ondergaan. De modernste methode is die met be hulp van baggermolens, waarbij het mogelijk is de tinhoudende grond op te baggeren en op de molen zelf uit te wasschen. De tinbaggermolen „Soengei Liat" aan het werk. (Anefo P.) mijnen Volgens Lewis wijzen de statistieken uit dat per 6 jaar ge middeld ieder, die in de mijnen webkt om het leven komt of ge wond wordt. Tijdens een persconferentie heeft Truman verklaard, het volste ver trouwen te hebben :n den minister van binnenlands ene zaken, Krug, en niet voornemens te zijn dsn eisch van John Lewis, Krug te ont slaan, te overwegen. Als Commandant Zeemacht Nederland Schout bij nacht J. A. Gauw, is op zijn verzoek, eervol ontheven van zijn functie van Commandant Zeemacht Nederland. Tot zijn op volger is aangewezen de kapitein ter zee J. J. L. Willinge tot dusver chef staf van het commando Zee macht Nederlandsch-Indië. De commandoi-overdracht zal geschie. len op Woensdag 16 April te 11 uur voor het Hoofdkwartier van de Ko ninklijke Marine te Scheveningen. Duitschers plunderden in Venlo Ze zijn het nog niet verleerd In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben enkele Duit schers kans gezien de grens bij Venlo over te steken en tot in de stad door te dringen, waar zij een winkel plunderden. In een winkel van de coöperatie aan den Herungerweg hebben zij hun slag geslagen, wat in dit geval niet moeilijk was, aangezien de eta lageruit bestaat uit verschillende stukken glas, terwijl er op mans hoogte een stuk karton bevestigd was, dat maar weggenomen behoef de te worden. In den winkel geko men, verzamelden de dieven lakens, koffie, snoep en allerlei waren, die maar voor het grijpen lagen en poetsten de plaat. Toen ze den grensweg een eind- weegs hadden afgelegd, hebben de dieven stilgestaan om hun spullen beter in te pakken. Terwijl ze daar stonden, werden ze opgemerkt door een meisje, dat hen in het Duitsch hoorde praten. Zij verzuimde de po litie op te bellen, hoewel ze vlak bij de telefoon stond. Een pensiongast van het nabij den winkel gelegen Gezellenhuis ontdekte den diefstal en waarschuwde toen de politie. Alle Nederlandsche grensposten werden gewaarschuwd, maar van de dieven is nog geen spoor gevonden. „De lijdende Christus" van Hugo de Groot voor den K.R.O. Hedenavond van 1011 uur zal voor een KRO worden uitgevoerd „De Lijdende Christus" van Hugo de Groot met muziek van Marius Monnikendam, een werk uit het Latijn in rhythmisch proza ver taald door dr. Jos van de Velde. De muziek wordt uitgevoerd door het Radio-Philharmonisch Orkest en Koor onder leiding van Paul Hupperis, terwijl de tekst door verschillende declamators wordt gezegd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 1 April geldig zijn verklaard de bonstroo-ken A en B van de nieu we texlielkaart VA 705. De grijze bomnen ter waarde van 1 punt en de gele bonnen ter waarde van 5 punten. De bonnen reserve A en B zijn niet geldig. De bonnen vain de nieuwe textielkaart mo gen ook los afgegeven worden, in tegenstelling met die van de oude kaart. Omtrent' het beleid tegen over Madagascar Volgens Ramadier is het mo gelijk, dat de politiek van de Fransche regeering op Mada gascar een nieuwe spanning zal veroorzaken in de coalitie- regeering der vier partijen. Moutet, de socialistische minis ter van koloniën, wil name lijk de plaatselijke onafhanke lijkheidsbeweging aldaar ont binden, terwijl de communisten zich tegen ontbinding verzet ten. Naar verluidt is deze be weging betrokken bij het ver overen van Fransche wapen- voorraden op Madagascar. Ramadier verklaarde, dat de tos stand op Madagascar geen aan leiding geeft tot ernstige bezorgd- heiden dat volgens ds laatste be richten orde en rust is terugge keerd. Ramadier legde er den na druk op, dat tijdens eenig vertoon van militaire macht, dat zich tot een beginstadium beperkt had, door de infanterie of de vlieg tuigen geen schot gelost is en geen wapens gebruikt zijn. Volgens Ra madier is het niet noodig op Ma dagascar den staat van beleg af te kondigen, hoewel dit op enkele plaats-en wel gebeurd was en de regeering arrestatie van enkele personen heeft bevolen. In verband met de controverse over de buitenlandsohe diensten van de republiek zijn gepubliceerd de brief van Sjahrir aan de Com missie-Generaal van 20 Novem ber 1946 en de brief van dr. van M-ook aan Sjahrir van 25 Novem ber 1946, met inachtneming waar van Linggadjati onderteekend is. Beide brieven behooren tot de stukken, welke de regeering ver trouwelijk aan d'e Slaten-Gene- raal heeft overgelegd. Het republikeinsche persbureau Antara heeft verklaard, zulks in verband met berichten van Ned. zijde, zoowel van den regeerings- voorlichtingsdieost als van ande ren kant, over de vertegenwoor diging van de republiek in het buitenland, van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat los van buitenlandsche persberichten over cle aanstelling van gezanten van de republiek in Egypte en Australië, de Indonesische dele gatie steeds de meening heeft ge huldigd, dat nog voor de totstand koming van de Vereenigde Staten van Indonesië de republiek een vertegenwoordiging in het bui tenland behoort te bezitten. Het door de Nederlanders verkondigde standpunt is te vergelijken met de interpretatie vain Nederlandsche zijde, waaraan de Indonesiërs zich, niet gebonden voelen. In verband met berichten, dat Sjahrir, in afwijking van zijn oorspronkelijk voornemen om op 5 April te Batavia terug te zijn, eerst op 10 April naar In donesië zal terugkeeren, heeft de Commissie-Generaal aan Sjahrir een telegram gezonden, waarin deze gang van zaken ten zeerste wordt betreurd, daar talrijke voor Indonesië uiterst belangrijke problemen dringend dienen te worden be sproken. Toen H.K.H. Prinses Juliana in Zermatte arriveerde, waren daar de prinsesjes Beatrix en Irene aanwezig, om Haar ie begroeten. Het prinselijk gezin op het station Zermatte. (A.N.P. P.) Het Voorloopig Katholiek Comité van Actie deelt ons mede, dat het kennis gekregen hebbende van de resolutie betreffende zijn actie van den partijraad der K.V.P. van 29 Maart, „in volkomen onafhanke lijkheid zijn actie zal blijven voe ren onder alle kiezers, die hun stem plegen uit te brengen op de Katholieke Volkspartij, zoowel leden als niet leden dier partij. Het zegt uitdrukkelijk het diep te be treuren, dat de leiding der K.V.P. blijkbaar opzettelijk niet in discus sie wënscht te treden omtrent de inhoud en doelstelling van zijn actie, doch zich op zijpaden be geeft door te twisten over organi satorische vragen." Tot zoover dit bericht. Hiermede hebben de deelnemers aan deze actie zich buiten de partij gesteld, zij hebben eerst nog ge suggereerd, dat hun actie zich zou bewegen „binnen het verband van de K.V.P.". Thans zeggen zij, dat zij hun actie voeren „in volkomen onafhankelijkheid', dus buiten partijverband. Dit zal consequen ties meebrengen ten aanzien van die deelnemers dezer actie, cie lid- van de Partij zijn. Overigns laten wij op het oogenblik de bewering, dat de leiding van de K.V.P. blijk baar opzettelijk niet in discussie wenscht te treden, voor rekening van dé Partij zijn. Overigens laten ons niet juist, nu vast staat, dat de Partij den heer Welter met name alle gelegenheid geboden heeft, zijn standpunt uiteen te zetten, al leen onder de begrijpelijke voor waarde, dat de actie intusschen zou worden gestaakt! Wat die be- teekenis van organisatorische vra gen betreft, déze zijn zeker niet altijd beslissend, maar wel van ge noeg belang, om ze niet over het hoofd te zien! Het Amerikaansche vracht schip „Martin Behrman" is uit Batavia naar de Vereenigde Staten vertrokken. De kapitein heeft het aanbod van de Ne derlandsche regeering om het schip een andere, gelijkwaar dige lading te geven geweigerd, De „Martin Behrman" heeft Batavia dus ledig verlaten. James Ryan zou heden vroeg per vliegtuig uit Batavia via Manilla naar Washington reizen Gisteravond heeft Ryan aan Aneta medegedeeld, dat de immi gratie-autoriteiten hem vergunning om zich wederom naar Batavia te begeven, hadden geweigerd. Zij deelden, aldus verklaarde Ryan, hem geen redenen mede en gaven ook niets op schrift. Ryan is voornemens deze „uiter ste onhoffelijkheid" met het Ame- rikaanscre ministerie van buiten landsche zaken op te nemen. Vóór de Behrman vertrokken was, had kapitein Gray de mede- deeling ontvangen, dat hij haven rechten moest betalen over de pe riode dat de Behrman in de ha ven van Batavia gelegen had. Gisterenmiddag richtte de ha venmeester een brief tot Ryan, waarin geen melding werd ge maakt van havenrechten K ET HOOFDCOMITE van den Landdag van Noord- Rijn-Westfalen heeft in een Resolutie aan de Regeering een tiental eischen naar voren gebracht, teneinde den voedselnood het hoofd te bieden. Een van deze eischen luidt, dat de import van broodgraan voornamelijk via Rotterdam moet geschieden, om zoo den aanvoerweg te bekorten. Verder wordt o.a. geëischt: vrij geven van buitenlandsche valuta voor invoer van vetten, schepen voor voedseltransport en walvisch- vaart, stopzetting van voedsel-uit- voer uit de Sovjetrüssische en de Fransche zone, genadelooze be straffing van zwarthandelaren, cen traal bestuur inzake voedselaange- legenhiden. Aan de vier en twintig uur sta king van de mijnwerkers in het Ruhrgebied, in protest tegen den voedselnood, is volgens een offi- cieele Britsche verklaring, door bijna honderd procent der arbei ders deelgenomen. De staking breidde zich ook uit tot andere industrieën en gebieden. In het Moers-district (beneden- Rijn) lag al het werk stil. Indus trie- en transportarbeiders hadden zich hier bij de mijnwerkers aan gesloten. Ook te Gelsenkirchen breidde de mijnwerkersstaking zich tot een algemeene staking uit, ter wijl in Essen tienduizend arbeiders van de Krupp-fabrieken mede het werk neerlegden. De Duitsche spoorweg-autoriteiten te Moers waarschuwden de employé's, dat stakers onmiddellijk ontslagen zou den worden. Ook in Aken werd ge staakt. In het Ruhrgebied werd Donderdagmorgen alleen in de mij nen van Duisburg en Hamborn ge werkt. Overal in het Ruhrgebied vonden demonstraties plaats, doch van gewelddadigheden is geen mel ding gemaakt. De wegen tusschen de verschillende steden in het in dustriegebied waren vol optochten van mijnwerkers, die spandoeken droegen, met protestleuzen tegen de voedselschaarschte en de zui veringsmethoden. Van vakvereeni- gingszijde te Essen is een telegram gezonden aan den raad van minis ters van buitenlandsche zaken te Moskou. De negentienduizend ar beiders in de bruinkool-industrie in het Rijnland zouden zich niet aansluiten bij de' staking der mijn werkers van het Ruhrgebied. Zij ondersteunen echter wel de eischen der arbeiders in het Ruhrgebied om beter voedsel. Het werk in de bruinkool-industrie is aldus onge stoord voortgezet. Het Britsche militaire bestuur in Duitschland heeft, aldus de Brit sche nieuwsdienst, aangekondigd, dat het Belgische leger door de Britsche autoriteiten zal worden belast met het handhaven van de orde .indien zich in de toekomst stakingen en demonstraties voor doen, welke tot oproer en ge weldpleging kunnen leiden en waartegen de Duitsche politie niets vermag. Het zal den Belgen vrij staan, maatregelen te nemen, die niet zul len worden gecensureerd. In de aankondiging wordt er op gewezen, dat „demonstraties en bijeenkom sten noodzakelijk zijn om het Duit sche volk van zijn verantwoorde lijkheid en plichten bewust te ma ken, doch indien deze demonstraties tot productieverlies en haat onder de bevolking leiden, zijn zij niet minder dan misdaden egen de ge meenschap." Gistermiddag is ook te Luebeck een algemeene staking uitgebro ken. 40.000 menschen kwamen op het marktplein bijeen om tegen het voedseltekort te protesteeren. WE-RSCHILLEND-E berichten heb- ben doen vermoeden, dat de Regeering eerstdaags zou komen met een nota over den algemeenen economischen en financieelen toe stand van ons land. Deze is niet zeer rooskleurig en dat is nog maar zacht gezegd. Het is noodig, dat ons volk ce waarheid weet en dat het zich daarnaar gedraagt. Waarbij dan verwacht, zooal niet gezegd mag worden, dat de Overheid' met haar diensten een voorbeeld- van spaarzaamheid en zuinigheid geeft dat ook nog al eens wat te wen- schen overlaat. Minister Lieftinck gaat er nu het mes in zetten en hij zal ons bin nenkort in een financieele nota vertellen, hoe slecht we er voor staan en hoe arm wij zijn. Want de menschen gelooven het niet. Zij gelooven niet, dat wij er op ver schillende manieren rekening mee moeten houden, dat wij op cred-iet van het buitenland leven, met alle gevolgen van dien. Onze devie- z-enpositie, die van onze buiten landsche deviezen in het bijzonder is zeer zorgelijk. Wij moeten de waarheid eindelijk onder het oog zien en ministers moeten niet te veel in het kader van partij-propaganda de zaken rooskleuriger voorst-ellen, dan ze in werkelijkheid1 zijn. Er is gemeld, dat de economisch- financieele nota nog deze week zal verschijnen. Dit zal echter, naar wij nu vernemen, niet het geval zijn. De nota komt eerst na Pa- schen, ook om de Paaschvreugde niet te bederven. Het zal op de eerste plaats een nota zijn van den minister van Financiën, die dras tisch wil bezuinigen. Het ligt voorts in de bedoeling, dat ook de minis ter van Economische Zaken en die van Landbouw enz. hun standpunt over diverse voorzieningen in een nota zullen uiteenzetten. Of het nu één nota zal zijn, of dat het er drie afzonderlijke zullen worden, dat schijnt nog niet zeker te zijn, maar in ieder geval zal uit een en ander een totaalbeeld te lezen zijn van onzen economischen en financiee len toestand, betreffende het vraag stuk van de voedselvoorziening, de textielmogelijkheden en andere eerste levensbehoeften. Deze stukken mogen t.z.t. de be langstelling hebben, die ze verdie nen. De waarheid is, dat wij arm zijn en dat het verkeerd is, de wer kelijkheid niet te willen zien. van de Gentsche Zesdaagsche Schulte-Bceyen wonnen Don derdagavond om 10 uur de Zesdaagsche te Gent met één ronde voorsprong op Naeye- van Steenbergen. Een half uur voor het einde wisten Schulte en Boeyen een ronde te nemen, waarna zij er in slaagden deze winst te be houden. Bruneel-de Bruycker gaven den strijd op. De eindstand luidt: 1. Schulte- Boeyen 123 punten, afgelegd 3160 km. Op 1 ronde achterstand: 2. Naeye-van Steenbergen 245 pun ten. Met 2 ronden achterstand: 3. De Kuyscher-Sercu 233 punten. Met 4 ronden achterstand: 4. Thys_ sens-De Pauw 257 punten Met 5 ronden achterstand: 5. Kaers-van d-en Meerschaut 192 punten. 6. Adiriaenssens-Spelte 173 punten. De overige koppels waren 6 t/m 9 ronden achter. Een molecuul-microscoop De Fransche natuuurkundige en specialist op het gebied van elee- tronenmicroscoop, Magnan, heeft een microscoop vervaardigd, welke een millioen maal vergroot. Met dit instrument hoopt men voor den eersten keer de moleculaire struc turen te kunnen waarnemen. DeiK heer Plesman, directeur van de K.L.M., is van zijn Ame rikaansche reis in Nederland teruggekeerd. De heer Plesman verlaat het viegtuig na aan komst op Schiphol. (Anefo P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1