Nog eei BEATRIJS", FILMS VAN DE WEEK ONZE TROEPEN IN DETROPEN WIERINGEN legende van goed en kwaad komt in '47 nog 33.000 tekort PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Zaterdag 5 April 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Marktberichten Schagen is stil en droomt Advertenties Rijkse Un\ Onmiskenbaar leeft in iedere mensch een dubbele, die van het goede, welke meestal na veel botsingen zal overwinnen en die van het kwade, waar mee de sterveling dag in dag uit 'n ontmoeting heelt. Nergens is dit thema zoo mooi en diep, tegelijkertijd zoo ontroerend-eenvouüig in geschilderd als in de Middel- eeuwsche Marialegenden. Zij allen hebben de kinderlijk heid in zich van diepgeloovige menschen, die God als hun Opper ste Heer, maar ook ais hun dage- lijkschen vriend beschouwen. En die Maria, in al hun heerlijke sim pelheid zien als de altijd liefheb bende Moeder. Zij helpt haar kin deren, ondanks de omvang van hun slechtheid. Een van de ontroerendste Ma- ria-legenden is „Beatrijs" uit het midden van de dertiende eeuw. „Het is een dramatisch verhaal van een kloosterzuster, die op 'n gegeven oogenblik door haar jeugd vriend wordt overgehaald uit het klooster te gaan en met hem samen te leven. Zij doet dat zeven jaren en er worden eenige kinderen geboren. Maar dan dwingt de man haar te vertrekken, omdat hij zijn oog op een ander heeft laten vallen. Bea trijs trekt nu zeven jaren in zonde en schande de wereld rond, maar komt tenslotte weer bij haar kloos ter. Zij hoort vertellen, dat Maria al die veertien jaren als zuster Beatrijs onder de nonnen heeft ge woond Een bekeering volgt en Beatrijs komt terug in het klooster. v. In 1908 herdichtte Dr. P. Bou- tens de prachtige legende Jn het hedendaagsch Nederlandsch, ter wijl in 1918 Dr. Felix Rutten een hernieuwde uitgave Tfet licht deed zien Deze laatste uitgave heeft de R.K. tooneelclub „Cante- cleer" in studie genomen, om het 7 en 8 Mei a.s. voor het voetlicht te brengen. Daar mede wil deze vereen iging een cultureele daad stellen, niet alleen van goed tconeelspel, maar meer nog van actieve Katholieke Actie om Maria in de schoone Meimaand hulde en dank te brengen. ATTENTIE!!! Uit de tallooze berichten die wij van onze jongens ui[ Indië ont vangen, blijkt wel hoe blij zij zijn met een wekelijksohe krant uit hun eigen omgeving. Zij be schouwen deze krant als een brief met heel veel nieuwtjes. Maar jammer is het dat er nog sleeds jongens zijn die deze krant om financieele redenen moesten missen. Hiervoor moet iels gedaan worden. Hier ligt een taak voor allen. Toont daarom dat gij helpen wilt en geeft uw adres op bij den secretaris van het Kaih. Thuis front, Lindenlaan 99 of op ons Bureau, Langestraat 42 te Alk maar. De abonnementsprijs kan geen bezwaar zijn, deze is slechts f 3.40 per kwartaal. K.A.J.-NIEUWS ALKMAAR. Wandelaars op gelet! De deelnemers tocht Sant poort vertrekken per trein om 9.15 uur. De fietsers vertrekken om 8.30 vanaf 't Hofplein. RONDE VAN NOORDHOLLAND ALKMAAR 2den Paaasch- dag wordt het wielerseizoen op den weg geopend met de Ronde van Noord-Holland voor ama teurs over 160 km. Onder de dee1- nemers vinden we verscheidene renners uit onze omgeving, die tot de kanshebbers gerekend kun nen worden. De start vindt om 10 uur te Zaandam plaats. Tusschen 1 en 2 uur zal het peloton Alkmaar pas- seeren, komende uit de richting Heerhugowaard. Via Kanaalkade, Helderscheweg en J. v. Scorel- kade wordt de Hoeverweg opge zocht. Het zal de renners op hun doortocht te Alkmaar zeker niet aan belangstelling ontbreken. APOTHEKEN ALKMAAR. Ingaande Za terdagavond 6 uur wordt in de week van 6 tot 13 April de Zon dag- en Nachtdienst waargenomen door de apotheek van Mevr. de Wed. Wanna, Mient 11. ACTIE TEGEN PARASIETEN 5 APRIL 1757. Het was gebleken, dat de bedeelden door anderen werden bewogen de brooden, meel of turf aan hen te ver- koopen of verwisselen. Hier tegen werd op 5 April 1757 een keur of verordening gemaakt. Ook tegen verpanding van kleu ren der bedeelden werden maat regelen genomen. De straf voor den kooper was het dubbele van wat de be deelde ooit genoten had plus f 25.—. De bedeelde kwam voor drie maanden in het tucht- of werk huis. Brood, kleeren en dergelijke werden nu gemerkt met een K, met AL en DVA. Wij denken na lezing en her lezing aan de parasieten, die ook thans de armen niet los laten, door het opkoopen van levensmiddelenkaarten en die er niet tegen op zullen zien om straks geld te bieden voor de door de regeering beschikbaar gestelde consumenlenfoor.nen. De legende is een zeldzaam-gave en poëtische lofzang op de Moe dermaagd en ook een onovertroffen uiting van Nederlandsche letter kunde. De kunstenaar H. v. d. Idsert ontwierp het décor, sober en sterk aansluitend bij het gegeven. Moge deze spontane uitingen van deze joneeren worden begrepen De legende „Beatrijs" is het be grijpen, het hooren en zien ten volle waard, want wij allen zullen er iets uit kunnen leeren en met ons mee dragen: „Die met trouwen Dient onser Vrouwen Sie loent t hem wale" (zeer) T. v. d. H. KAASDRAGERS-ZORGEN ALKMAAR Van de zijde der kaasdragers verzoekt men ons er attent op te maken, dat de in het artikel „Kaasmarkt en kaasbeurs 1946" genoemde pakken en schoe nen niet gratis ter beschikking werden gesteld, zooals velen ge meend hebiben. Door bemiddeling van 't markt wezen werden de dragers in staat gesteld hun witte pakken en slof fen bij voorrang aan te schaffen. DE RATTENVANGER VAN HAMELN ALKMAAR. Dinsdagavond a.s. in het „Gulden Vlies" geven de zangklassen van Joh. Kuiper een uitvoering. Medewerking ver- leenen de dames B. Kuiper (viool) en E. Gewiin (piano). Het programma vermeldt: lie deren, Cantate, viool-solo en het zangspel „De Rattenvanger van Hameln". Tekst en muziek van Herman Zaal. De spelleiding be rust bij den heer Jan Bernards. Over de vorige uitvoeringen van de zangklassen van Joh. Kuiper was de pers vol lof. Wij twijfelen er miet aan of ook nu zal een ieder voldaan zijn. Variëté in 't Gulden Vlies it. Den Tweeden Paasehdag, des av. 8 uur, zal het oudste variëté in Ne derland „Faveur" een bont variété programma brengen, w.o. het eerste optreden in Alkmaar van de Hol- landsche Crock „Rexis", de beroem de clown. In dit programma treden verder op „The 8 Spectacle Girls" met kleurrijke dansen, de komische parodisten the Rettichini's, de Co medians „The Rufils", acrobaten, Conferencier Roland Wagter, Josje v. Maeren met Schetsen en een or kest o.l.v. Bram van Brakel. Jaarvergadering De Halter ALKMAAR. ""'Dezer dagen hield de Gymnastiekvereeniging „De Halter" haar jaarvergade ring. Uit het keurige jaarverslag van den secretaris, kwam duidelijk naar voren, dat het afigeloopen jaar voor „De Halter" succesvol is geweest. Een bijzonder woord van danik werd gebracht aan den di recteur den heer K. Boot en den heer N. J. Visser, voor het vele en goede werk door hen verricht. Deze vergadering stond in het teeken van jubilea. Het was nl. 25 jaar geleden, dat de heeren Jac. Schuit en Jan Jonker lid van de vereeniging waren geworden. De voorzitter, de heer Reurslag, dankte beide heeren voor hetgeen zij in die 25 jaar voor De Halter hebben gedaan en bood hun een herinnering aan. Hierna kwam de voorzitter zelf aan de beurt, want deze was dit jaar 40 jaar lid van De Halter- Bij monde van den 2en voorzit ter, den heer Th. Tromp, bood de vereeniging den heer Reurslag bet eere-lidmaatschap aan. Spr. memoreerde wat de heer Reur slag in den loop van de 40 jaar voor de vereeniging had gedaan. Dit kwam voorat lot uiting, toen er een directeurscrisis dreigde en de heer Reurslag de juiste man op de juiste plaats haalde. Ook aan mevr. Reurslag bracht spreker hartelijk dank voor haar spontane medewerking in al die jaren en liet dezen dank vergezeld gaan van een bloemstukje. De heer Reurslag dankte de aanwezige leden in goed gekozen woorden hartelijk voor deze hul diging en beloofde zoo lang het ■hem mogelijk zou zijn, zijn beste krachten voor de vereeniging te geven. T.B.C.-BESTRIJDING LANGEDIJK De contact commissie uit het Witte en Wit- Gele Kruis vergaderde dezer da gen in Concordia Uit het jaar verslag van den secretaris-pen ningmeester, den heer P. Bergen Az„ bleek dat het aantal t.b.c.- gevallen ook in 1946 sterk was toegenomen. Op 31 Dec. 1946 stonden ingeschreven 54 gezinnen met 52 patiënten Het aantal huis bezoeken, door de 3 wijkverpleeg sters afgelegd ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding, bedroeg 1030. Uitgeleend werden 82 stuks, ter wijl 5 maal ontsmetting plaats vond van lijf- en beddegoed. De rekening over 1946 sioot in ontvangsten en uitgaven met f 11.306.34 Dank zij de gevoerde actie tot werving van donateurs kon de commissie aan al haar verplichtingen (o.m. huur ligten- ten en reiskosten patiënten) vol doen. De vergadering bracht dan ook dank aan allen, die door een vrijwillige gift of door hun dona tie hebben bijgedragen om het werk in het belang van de volks gezondheid te kunnen voortzet ten. L.T.B. LANGEDIJK De afdeeling Langedijk van den L.T.B. verga derde dezer dagen in De Burg, onder voorzitterschap van den heer P. Duyves. De voorzitter gaf aanstonds het woord aan den heer Schrijne- makers, die in een interessant be toog het ontslaan van de Centrale Coöperatieve In- en Verkoopver- eeniging L.T.B. besprak. Er zijn twee soorten leden van de nieu we centrale coöperatie, nl. leden via de plaatselijke coöperatie en individueele leden. Is er in een bepaalde plaats een plaatselijke coöperatie, dan wordt deze in haar geheel lid. Is er geen plaat selijke coöperatie, dan kan men individueel lid worden. Bij toetreding betaalt men f 50 als deelnemer. De aansprakelijk heid bedraagt hoogstens f 100. Spr besprak het verband het welk bestaat tusschen de nieuwe coöperatie en den L.T.B. De L.T.B. zal geen eventueele tekorten van de coöperatie opvangen. De N.V. In- en Verkoopver- eeniging „De Handelsraad", welke momenteel werkt, zal al haar ge bouwen, haar bezittingen en om zet overgeven aan de Centrale Coöperatie als deze op hechten grondslag staat. Van de gelegenheid tot '1 stel len van vragen werd druk ge bruik gemaakt. De gestelde vra gen, welke alle meer tot in de finesses van het onderwerp door drongen, werden door den heer Schrijnemakers beantwoord. De voorzitter dankte den spr. voor zijn uiteenzetting en hoopte, dat hier in de toekomst een bloei ende coöperatie geslicht kan wor den. Na voorlezing van de notulen werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den Noordermarktbond behan deld. Met de prae-adviezen van het bestuur op de ingediende voorstellen ging de vergadering accoord. PROGRAMMA LSVV LANGEDIJK Daar er nog veel moet worden ingehaald met de afwerking van ons programma en in verband met den Holland- België-wedstrijd zal de wedstrijd Oudesluis 1LSVV I worden ge speeld Zaterdag 5 April om 5 uur 's nam.; vertrek vanaf De Burg 4 uur. Het tweede elftal speelt even eens op 5 April en wel in Tuitje- horn, tegen Hollandia T. 1. Ver trek om 3.30 vanaf De Burg per fiets. Op 7 April spelen LSW a adspiranten tegen SVWa uit H.H.- Waard: aanvang 12 uur. LSW c speelt om 1.15 uur tegen SVW b. HARMONIE „Going my way." Dat de jongere geestelijkheid te genwoordig dikwijls andere metho den van zielzorg toepast is bekend, gezien de Fransche clergé, die haar soutane aflegt-en arbeider wordt met de arbeiders, gezien ook de vele anderen, die zich aan jeugdwerk geven en kind worden met de klei nen. Maar dat de moderne priester zich achter de piano zet, zelf schla gers componeert, ze zingt en instu deert met een wildebrassenkoor, kan tot nu toe alleen nog maar in het land van de eindelooze mogelijk heden: Amerika In dit geval is het Bing Crosby, die zich in het zwart gestoken heeft, om zijn bekende stem en zijn songs te croonen, waaromheen allerlei verhalen zijn geweven van oude pastoors, die het natuurlijk niet goed meer weten en van eigen aardige parochianen, die de boel op stelten willen zetten. Als film met katholieken inslag is ze mislukt, als speel-gegeven, dat verstrooiing brengt, gaat het nog wel, omdat vele film-enthousiasten nu eenmaal gebrand zijn op de ty pische stem van Crosby. Wij hadden liever gezonder uitingen van de moderne zielzorg gezien; deze kan hoogstens de lachlust opwekken en misschien een zucht van verteede- ring bij vele teergevoelige jonge meisjes en ouderen met sentimen- teelen inslag. Vooraf allerlei land- en wereld- VICTORIA „A Little bit of Heaven" is een film van het lichte genre. Gloria Jane, een jong meisje met een aar dig stemmetje, vervult de hoofdrol. Haar zang is eigenlijk het eenigste dat in deze film boeit. Een beetje show, een lach en een traan, en daar is alles mee gezegd. In het voorprogramma een antiek voorfilmpje dat komisch moet beteekenen is niet alleen verve lend, doch ook nog ordinair. ALKM. BIOSC. THEATER Vooraf gaan, behalve 't Polygoon Wereldnieuws, enkele aardige voor filmpjes, o.a. een teekenfilm. Ook wordt een filmpje ter propaganda van het Bio-vacantieoord vertoond, waarna de traditioneele collecte wordt gehouden. De hoofdfilm „Op een avond in Mei" is een oude Hollandsche rol prent. Liefde en verliefdheid staan er op het eerste plan, waarbij het geheel een tikje sentimenteel aan doet. Niettemin is het Paaschprogram- ma zeker de moeite waard. CINEMA AMERICAIN In het Paaschprogramma brengt Cinema Americain een film van George Formby. In deze film ..George wint op alle fronten", krijgt deze populaire Engelsche komiek weer volop gelegenheid zijn muzi kale talenten te toonen. Bij het ontmaskeren van een stel spionnen doen zich vele vermake lijke momenten voor. Ondanks zijn onhandigheid, waardoor dikwijls de dolste situaties ontstaan, worden de spionnen ontmaskerd en wordt zelfs een duikboot buit gemaakt. George wint inderdaad op alle fronten, dank zij een lieftallige medewerkster. Deze film van Formby is wellicht niet de beste, welke wij van hem zagen, maar niettemin een die het zeker zal doen. In het uitgebreide en uitstekend verzorgde voorprogramma behalve het nieuws een tweetal aardige tee kenfilms. De laatste brief die ik U ge schreven heb was van 11 Jan dat is dus al een heelen tijd geleden. Ik heb dan ook al een paar brieven ontvangen van lezers die mij vroe gen waarom ik geen brief geschre ven had in Februari, Het „waar om" is geen bijzondere reden, maar waarom er langer over kletsen? Hier ben ik weer en ik heb meteen een nieuwtje voor U: we zijn ver huisd! We zijn weggetrokken uit de groote stad, uit Batavia en we verblijven nu ergens „te velde" op eenige kilometers afstand van de demarcatielijn. We zijn nu wat men noemt in „Indië" terechtge komen, in het binnenland en aan schouwen dagelijks de groote ar moe en ellende die hier heerschen In het gebied waarin ik nu met mijn jongens ben terechtgekomen lijdt iedereen armoe en gebrek, met uitzondering dan van enkele Chi- neezen, die „hun schaapjes wel op het droge hebben". Europeanen wonen hier niet op deze volkomen van de beschaafde wereld afgele gen plek. KunfotJ zich'''indenken, dat hier in dit prachtige land, waar de natuur met weinig moeite zoo oneindig véél geeft, bittere ar moede wordt geleden door duizen den en duizenden? En het is géén sprookje als ik U vertel, dat wij op onze patrouilletochten meerdere malen van uitputting en honger stervende menschen vinden en ook lijken, zóó maar langs den berm van den weg! Ik weet niet hoe het vóór den Japanschen in val was, maar ik aanschouw het nu met eigen oogen. En wie zal die stakkerds redden uit die poel van ellende? Kan hier iets grootsch geschieden? Maar laat ik hierover verder zwijgen, het interesseert U Ein ten slotte om half drie LSW 3 tegen LSW jun. a in vriendschappelijk verband. Als er niet te veel spelers bij de radio blijven zitten kan dit een spanin enden strijd worden. Dus zet 'm op, jongens. ST. BAVO-NIEUWS URSEM. Sportvrienden, voor den Tweeden Paasehdag is er weer eens een volledig program- ma. Laten wij hopen dat het weer een beetje gunstig blijft, zoodat ook alles afgewerkt kan worden. Het eerste elftal krijgt Vios I op bezoek. Het tweede gaat naar Spierdijk en zal het tegen „St. George" 2 pro'beeren. Het vertrek is vastgesteld op 11.15 en itn ver band met den wedstrijd Holland- België spelen ook jullie, juist als het eerste, om 12 uur. De adspirantjes kunnen ook eindelijk huin schoenen uit de hanebalken halen. Ontdoe ze netjes van stof en schimmel, dan gaain we naar DHBa op bezoek. Er wordt ook ortó>12 uur gespeeld en we vertrekke^om 11 uur. Allen op tijd hoor jongens. De terrein- dienst wordt thuis verzorgd door Jo Bakker en H. de Vries. Bij verhindering zorge men voor een ander. We hebben nog enkele schoe nenbonnen ontvangen. Wie hier voor in aanmerking wenscht te komen geve zich op aan het be kende adres. H.S.V.-NIEUW S HEILOO Tweeden Paaseh dag worden de volgende wedstrij den gespeeld: HSV IIIForesters II, 12 uur. RK AFC—HSV B, 1.15 uur. Kolping Boys AHSV A, 4.30 uur. Zij, die een kaart voor den wed strijd HollandBelgië hebben ge wonnen, worden verzocht op Tweeden Paasehdag voor het ver trek van den trein van 11.20 op het station Heiloo aanwezig te zijm. Gezamenlijk wordt naar Am- slerdam gereisd. De kaarten wor den bij het Stadion uitgereikt. Training: voorloopig iederen Maandagavond in het Sportge bouw aan den Willilbrordusweg. Denkt er om, HSV-ers, allemaal enop tijd aanwezig. KATH. THUISFRONT „GEEFT ACHT" HEILOO Onze jongens staan in het verre Indonesië op hun post. Ver van hun ouderlijk te huis. En wij? Wij hebben er voor te zorgen, dat .zij die hun plicht doen, door ons, die achterblijven, niet vergelen worden Het R.K. Thuisfront zal onze jongens van alles voorzien: lectuur, toiletibe- noodigd'heden etc. etc. Daar is geld, veel geld voor noodig. Het Masker geeft op 13 en 20 April een verzetspel. U weet het, de baten zijn voor het Thuisfront, dus.... voor onze jongens!! Heilooërs, Zondag 13 en 20 April zijt gij op „uw post". Er wordt op u g^rpkend. K.J.B. HEILOO Wie zal het 75ste lid zij-n?? Op den jl. clubavond werd het 73ste lid ingeschreven. De spanning'stijgt bij de minuut. De woordvoerders hebben hun patrouille extra bewapend om de resteerende leden uit de gevaar lijke zóne te doen „sneuvelen". Naar onze meening kan de voorzitter zijn feestplaranen aan het rollen brengen. Op dezen avond werd 't woord gevoerd door Pater Roozing. Op vlotte en geestige wijze vertelde hij eenige van zijn tallooze avon turen in Indonesië. Voor aan staanden Woensdag staat onze tooneeluitvoering voor de niet- leden op het programma. Volgens de laatste berichten waren vele kaarten verkocht Toegangsprijs f 0.75 (b.i.). Vrijdag 11 April wordt hetzelfde stuk gespeeld voor de ouders der leden, de leden en zoolang zich plaatsruimte biedt voor andere belangstellenden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij u naar onze raambiljetten. immers véél meer hoe onze jon gens het maken, hier, onder geheel andere omstandigheden dan in Ba tavia? Welnu en ik heb daarop het antwoord klaar: Geestelijk en li chamelijk uitstekend! Ze willen niet meer terug naar de stad, niet meer weg uit Gods wondermooie, vrije natuur. En toch is de dienst hier véél zwaarder. Hier op post te staan in den donkeren nacht of mee te gaan op patrouille betee- kent héél iets anders dan een wachtje te „kloppen" voor bet pa leis van den Lt. Gouverneur-Gene raal! Het is hier de harde werke lijkheid, maar juist daarom zijn ze liever hier. Wij leven hier geheel afgezonderd in een kamp met een kleine gemeenschap, één Compag nie, waarvan ik de eer heb de Commandant te zijn. De jongens zijn hier best tevreden, maar zij vragen mij zoo véél en ik kan ze zoo weinig geven. Wij hebben hier een geïmproviseerde cantine en er staan ook een paar stoelen en ta feltjes in, we hebben een paar kaart- en andere spelen en een paar boeken die we allemaal al ge lezen hebben, Vandaag ontving ik van het Bataljon de Katholieke Illustratie van 30 Jan 1947, één exemplaar voor meer dan 100 jon gens waarvan 75% R.K. is! Voelt U nu waar de kneep zit? Ik vraag niets voor mijzelf en ik vraag óók niets aan „Thuisfront", want dat kan misschien ook niets doen, maar ik vraag het aan U, rechtstreeks aan U. U kunt mij helpen als U wilt! Velen van U lezen natuurlijk de K.I. of een ander geïll. tijd schrift. Wanneer U dit gelezen heeft wilt U het dan niet beschik baar stellen voor onze Cantine? Als U even de moeite neemt om dit te bezorgen bij Frans Nijpels, Laat 151, Alkmaar, dan zorgt hij wel dat ze hier komen. U kunt het ook zelf opsturen, dat is nog beter! En een paar abonnementen op het NRTH-D. dat dagelijks verschijnt, verzonden per luchtpost, zijn óók hartelijk welkom. Het is nog lang geen St. Nico- laas en toch: „vol verwachting klopt mijn hart". Zalig Paaschfeest, stadgenooten! Res. Kapt. D. van Veen Adres: C. 3 III - 10 R.I. Veldpost, Batavia. Te velde, Maria Boodschap 1947. 'T ZAND Vóór onze kerk zijn groote veranderingen en ver beteringen op til. De oude ronde brug, een schrik voor allen die sleaht ter been zijn, zal plaats maken voor een mooie vlakke op haalbrug. Deze is reeds op een zolderschuit aangekomen en zal na de feestdagen gemonteerd worden. Bovendien gaat de tuin voor de pastorie verdwijnen, daarvoor zal een opril naar de kerkdeur en de pastoriedeur wor den aangelegd. Voortaan zullen dus bruid en bruidegom vlak voor de deur kunnen uitstappen. Peet tantes behoeven met hun doope- lingen geen acrobatische -toeren meer te verrichten alvorens de nieuwe wereldburgers en -burge ressen in de gelegenheid te stel len den H. Doop te ontvangen. Van verschillende zijden hoor den We de klacht, dat het toch eigenlijk jammer is, dat ons oude rustique bruggetje ten val ge bracht wordt, 't Zand zou 't Zand niet meer zijn na dit verlies. Wij zijn het kerkbestuur echter dank baar voor deze waarlijk groote verbeteringen. K. F. C. Filmkeuring in ons gewest DEN HELDER: „Tivoli": Het Roode teeken, 14 jaar; Sportparade, 18 j.; „De Witte": Hawaiian Calls, 18 jr. BREEZAND: „Apollo": Zijn laatste gerecht; Grijze oogen; 18 jaar. ALKMAAR: Alkm. Bioscoop-theater: Op een avond in Mei; 14 jaar. Cinema Americain: George wint op alle fronten; 14 jaar. Har monie: Going mij way, 14 jaar. Victoria: Wildzang maakt carrière alle leeft. HOORN: Victoria: Land zonder le ven, 14 jaar Winston: Jan On geluk; alle leeftijden. ENKHUIZEN: Muntbioscoop: Kara vaan, 18 jaar; „De big van het regiment", alle leeftijden. MEDEMBLIK: Scala: Maria Chap- delaine, 18 jaar; Het geheim van Madamme Clapain, 18 jaar en Doodenravijn, 14 jaar. BANGERT EN O., Zwaag. Aardappelen 8.9011.60; spinazie I.36; uien 7.20—15.20; bieten 3.20— 8.30; prei 0.38; spruitkool 62—73; Witlof 45.—; breekpeen 2.90—7.40; knolseld. A 0.41; knolseld. B 0.29; rapen 7.20; goudreinetten 6794; Present v. Eng. 33.20—67.00; Jona than 0.94; Winterjan 44.80. ZUIDERKOGGE HEM, 4 April. Uien 7—14; witlof 31—45; peen III 5.60; kroten 4.408.00; spruiten 70-73 BLOKKER. Peen II 7.50; III 6.10; knolrapen 5.50; knolselderie A 25.—; B 21.—; andijvie 87—89; kroten 8.witlof 31.5045.uien 11.20 16.00. WOGNUM, 4 April. Witlof 31.50 45.breekpeen 3.107.40; spruit kool 4284; knolselderie AI 3035; A 27; B 19—21; witte kool 11.90; uien 11.2016; prei 3538; Goud reinetten 10.5094.00; bieten 4.408. BEVERWIKK, 4 April. Sprui ten 421.15; rabarber 5759; prei 2350; knollen I 3031; rapen 6 7.20; breekpeen II 4—6.50; gele kool 15'/:; witlof 45; sjalotten 413'/:; schorseneeren I 2936; selderij 36-48 LANGENDIJK. 4250 kg roode kool 18.43.500 kg gele kool 16. 40.000 kg Deensche witte kool 11.70- II.90; 4400 kg uien 11—16; 6500 kg bieten I 8.—; II 5.70; III 4.40; 2500 kg peen II 7.90—7.50; III 7.40—7.50; IV 5.60; 950 kg witlof 45.—. WARMENHUIZEN, 4 April. 30.000 kg roode kool 18.18.400 kg gele kool 16.26.600 kg witte kool 11.90; 4500 kg uien 16.—; 17.000 kg bieten 4.408.5300 kg peen 5.60— 7.40. WARMENHUIZEN, 5 April. 1600 kg uien 16.12.000 kg bieten 4.40—8.00; 1800 kg peen 5.60—7.40; 26.400 kg witte kool 11.90; 18.000 kg gele kool 16.14.200 kg roode kool 18.—. Het gaat niet goed met den pa tiënt Schagen. Na een korte opflik kering van activiteit'is hij in zijn onverklaarbare indolentie herval len. De symptomen zijn o.a. een on begrijpelijk gemis aan belangstel ling voor zaken van algemeen be lang, neiging tot verzaking aan vereenigings- en organisatieplich ten, zucht naar lichte ontspanning met voorbijgaan van het cultureel betere, en absolute afwezigheid van daadwerkelijke vooruitgang. En het ongelukkige is, dat de patiënt zelf niets van zijn toestand ziet, laat staan begrijpt. Schagen, biedt voor zijn doktoren een vreemd geval. Wat er ook door hen: de actieve burgemeester Wog- num en enkele van plannen over vloeiende bestuurderen, onderno men wordt, de verbetering blijft uit. Wat is toch het geval. Deze geheele winter, het moge dan een getij geweest zijn dat niet al te zeer tot organiseeren van het een of ander uitlokt, heeft zich ge kenmerkt door i'itzonder'ijk weinig vereenig in gsactiviteit. Nadien is het niet beter gewor den. Slechts de Landbouwtentoon stelling vroeg en had aller aan dacht, maar daar was het ook weer practisch mee gedaan. Maar alle goede wil van een burgemeester of enkele andere gangmakers is niet voldoende. Zoolang het kenmerkende van de plaatselijke organisaties is, dat zij na een korter of langer kwijnend bestaan ter ziele gaan, of zoo zij het leven houden dit aan regelma tige injecties met nieuwe krachten danken, Zoolang gaat het niet goed. En dit spreekt thans wel sterk in deze lentetijd, nu alom zich het nieuwe leven baan breekt en de aandacht gaat opeischen. Schagen is stil en droomt. Het droomt van een groote toe komst, maar glijdt inmiddels stil aan af naar de plaats van een bijna vergeten stadje. Niet in zulke droomen, maar in een doelbewuste activiteit ontwik keling, een blijvende dadendrang en het voortdurende nemen van nieuwe initiatieven, maar ook vooral het bestendigen van al het geen eenmaal ondernomen is, daar in schuilt de eenigste remedie te gen deze kwaal. Kaarten en dan sen brengt den patiënt er niet bo venop. Schagen ontwaak en organiseer uzelf! Dat is een houvast voor de toekomst. ALKMAAR KINDERFEEST IN HET GULDEN VLIES Ter gelegenheid van de Paasch- vacantie wordt er Woensdag 9 April a.s. des nam. om 2 uur in het Gul den Vlies een kindervoorstelling gegeven van het mooie sprookje Sim Sala Bim. Het wordt ten too- neele gebracht door Jo Zwiers Bu reau voor cultureele organisatie te Amsetrdam. De kinderen zullen ze ker van deze voorstelling genieten. Vrachtauto in de sloot Vrijdagmorgen is een groote vrachtauto met aanhangwagen, ge laden met 15 ton karton, die op weg was van Leeuwarden naar Alkmaar, bij het uitrijden van de Wieringermeer nabij Aartswoud, doordat de stuurinrichting defect was, de dijk afgereden en in de sloot terecht gekomen. De auto sloeg hierbij twee maal over den kop en het was een geluk, dat de lading van de wagen was afgegle den, anders was de cabine zeker in gedrukt geworden en zou de chauf feur er niet zoo gunstig zijn afge komen. Hij liep nu slechts enkele schaafwonden op. Enkele cijfers Het Rijk doet krachtens de wet o. d. Fin. verhouding Rijk/gemeen te een uitkeering aan de gemeente van ruim 182000. Hieruit kunnen de kosten van algemeen beheer, voor de uitoefe ning van de gewone dienst, als sa larissen, loonen, verzekeringen, on derhoud, verwarming, verlichting, aanschaffing materieel en dengei., totaal f35000.ruimschoots wor den bestreden en dit hoofdstuk is naast dat der belastingen het eeni ge dat een batig saldo te zien geeft (f46646.82). Openbare veiligheid. Uitgaven voor politie, brandweer, waarschu wingsborden, verzekering tegen schaden, straatverlichting (f2000), belooninig brandweerlieden (f600) kost de gemeente f5000. Inkomsten staan hier niet tegenover. V'jp.ksgezondheid. Uitgetrokken voor. t.b.c.-bestrijding f4000. Schoolaxtsendienst f1000.Witte Kruis f1000.Vleesch- en waren- keuringdienst f2000.In totaal levert dit hoofdst. een nadeelig saldo op van ruim f9000. De Volkshuisvesting wijst een nadeelig saldo aan van ong. f2000 hoofdzakelijk als gevolg van de kosten bouwpolitie. Openbare werken. Naast de in komsten als: gebruik openb grond f2400.Straatbelasting f10500. begraafrechten e.d. totaal f14211.12 staan uitgaven als: Loonen f6000. onderhoud torens, klokken, straten, pleinen, wegen, hekken, pompen, riolen, begraafplaatsen, totaal f48092.zoodat dit hoofdstuk sluit met een nadeelig saldo van bijna f34000.Voor onderhoud wegen is f12500 en voor straten en plëinen f5000.-uitgetrokken. Gevreesd wordt dat dit bedrag dit jaar on toereikend zal zijn. Voor vernieu wingen zullen leeningen moeten worden gesloten welke een reeks van jaren op dit Hfdst. zullen drukken. Uit. de opbrengst van de niet voor de openbare dienst bestemde gemeente-eigendommen, huren, pachten e.d. kunnen de onkosten van onderhoud, verzekering, belas ting e.d. worden gedekt. Het Onderwijs. Aanschaffen van leermiddelen (f1800), Onderhoud en verzekering schoolgebouwen f5000.verlichting en verwarming f5200.— e.d. Totaal kost het onderwijs na af trek van de weinige baten, als schoolgelden (f7000.huur schoolwoningen (f1500.etc. de gemeente ongeveer f25000.De onderwijzerssalarissen van het openbaar onderwijs (f76000.be taalt het Rijk geheel terug. Distributiedienst als bijdrage in de distributiedienst is f8500.uit getrokken. Ondersteuning van armlastigen. Voor ondersteuning van armlas tigen is f30.000 geraamd. Vermoe delijk zal dit bedrag in de naaste toekomst, misschien reeds dit jaar, aanmerkelijk verminderen als de aangekondigde sociale voorzienin gen voor ouden van dagen worden verstrekt. Op de politieke delin quenten die f9500.in uitgaaf ver gen legt de gemeente die slechts van het Rijk vergoed krijgt f2375.— toe. Ondersteuning werkloozen kost nog f6500.—. De Overbrug,gings- steun, geraamd f122400.wordt geheel door het Rijk betaald. Huisvesting behoeftigen kost f6000.—. Voor terugbetaling van onder steuning is f1600— geraamd. Belastingen. De belastingop brengst is ruim f80000.—, Grond belasting, gebouwd f14600.on gebouwd f4200—, Pers. Bel. f18000, Hondenbelasting f2000.—. Verma kelijkheidsbelasting f15000.On dernemingsbelasting f28000.Ver. gunnings- en verlofsreeht f1000. De gewone dienst sluit, bij een uitgave van f511668.39 en een ont vangst van f478529.49 met een na deelig slot van f33138.90. De ge meente kan zich derhalve niet be druipen en blijft in 1947 noodlij dend, d.w.z. financieel afhankelijk van de Overheid. De schuldenlast bedraagt f190050 waarvoor dit jaar aan rente en af lossing f20500— moet worden be taald. Den 5en April hopen onze geliefde kinderen J. Keisper A. M. Keisper-Vrijhoef hun 12'/:-jarige echtveree- niging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen, is de wensch van hun liefhebbende ouders: W. J. Vrijhoef J. Vrijhoef-Dekker Zusters en Zwagers: J. Zentveld E. J. Zendveld-Vrijhoef G. Helmich F. Helmich-Keisper 2e Tuindwarsstraat 14, Alkmaar Zaterdag 12 April hoopt onze dierbare Vader, de heer A. M. DE REE zijn 25-jarig onderwijzers jubileum te vieren. Om God daarvoor te bedan ken en hem nog lang te mogen sparen, wordt in de St. Josephkerk de H. Mis van 8.15 uur tot zijn intentie opgedragen. Zjjn dankbare kinderen JAN, PIET, HENNY ELLY en LEA Receptie van 2.304 uur. Alkmaar, Rozenstr. 12. Op 8 April herdenkt mijn lieve Opa, de heer C. G. HABICH den dag, dat hij voor 40 jaar als kleedermaker in betrekking kwam bij de fa. H. van Gijzen en Co, Payglop, Alkmaar. Dat God hem nog lang moge sparen, is de wensch van zijn kleinkind EDDY Dahliastraat 3, Alkmaar. Heden overleed nog vrij plotseling, onze jongste lieveling en zusje INA in den jeugdigen leef tijd van ruim 6 jaar. Haar diepbedroefde Ouders: N. PATER C. PATER—RIDDER Broers en Zusters. Heiloo, 5 April 1947. Westerweg C 104. De begrafenis zal plaats vinden op Dins- lag 8 April, op het R.K. ïerkhof alhier. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van on zen goeden man en lieven vader B. C. A. HULSKAMP betuigen wij onzen har- telijken dank. In het bij zonder onzen oprechten dank voor de vele gebe den. Het groote aantal aanwezigen bij de begra fenisplechtigheid en de eer waarmede zijn fabrieks- en kantoorpersoneel zijn stof felijk overschot omring den, zal voor ons 'n mooie nagedachtenis blijven. Wed. B. Hulskamp- Schaper en kinderen Alkmaar, Kanaalkade 2a April 1947 Te koop: beste een-jarige Aardbeienstekken (Amezone), groote en kleine afname. Prijs billijk. Adres: M. GENET, Duin weg, Stolpen Schagerbrug. Alkmaa Zeer geachte heer F Vertrouwende nog mijn ingezonden stu rugkomen, daarbij de overtuiging, dt voorlichting, in het het gewichtige a betreft, van groot n dienovereenkomstig uiteenzetting over gerezen moeilijkhec de Indonesische kwe waardeerend, meen naar mijn gevoelen, helderde vragen te leggen. Hoe ziet onze tegc geering het Rijks ver in de Koninklijke ri 1942 wordt gesprokt intellectualis van d< Gerbrandy, heeft hi heel andere visie. Is verantwoord, zich deze rede te beroep< strekking hiervan r geleefd? Men kan niet louter volstaan ren, dat de situatie tijdens de tusschen! zoodanig heeft gewi Rijkseenheid nu in< spronkelijke beteeke loren? 1) Heeft men deze ma dig bekeken en is zij democratische wijzt Men had m.i. toch nc nationalistische vol opofferen, terwille v; den van Soekarno i wijsbare evidentie"? Verder nog iets punt „Handhaving i tusschen Nederland zaam vrijwillig same van gelijkheid". Eer mengaan kan duurza impliceert die duurz: zins. Welken invloed geering verder nog oefenen, wanneer di een kwaden dag met getreden? 3) Tenslotte zou ik zoeken mij, voor zo te willen aangeven, Rijkseenheid er thai uit te zien, meer sp trekking tot de sou landsch-Indonesische reëel Koninklijk gez teekenis heeft dit „re< facto" na het vertre troepen uit Indonesic Wordt onder dit r> leen verstaan voor treft een lid van het je, m.a.w. houdt dit op te bestaan bij het genoemd Vorstenhuis den dood van Ko mina? 5) Met zeer veel bel: antwoord wederom en U voor de mij ve ruimte dankend, ver! met de meest Noten van de Redact 1) De Regeering verband van het K vormd tot een Unie, derland (met Surina tillen) lid is, naast Staten van Indonesi bliek is een deel va Zoowel Nederland al; Indonesië zijn souvei lijkwaardig!) en ook< in beide samen komt schappelijke belanger souverein. Dat klinkt nogal „revolutionair" noemt de Regeering we stijl". Ook wij hi delijk als onze meer ken, dat wat er gesel welijks met den tek: ninklijke Rede verdr rede gaf „richtlijnen' licht nog méér voor dr. van Mook dan prof. Gerbrandy zijn het de Regeering, d: overeenkomst is aang de wederzijdsche R( dan hebben we nü den uitleg en de toep ze Regeering, méér uitleg van 1942! Dai nogal wat aan „uitle gedaan, stemmen we 2) Maar dat hééft daan! 3) Dat „duurzaam elkaar op den duur i spreken, hebben ooi Maar die vrijwillighi drukkelijk op de Kor die niettemin naar du werking wilde strevei dienen wij, met de 1 de in de hand, de VOOR DINSDAC HILVERSUM II Morgengebed; 8.0C grarmmuziek; 9.00 he baken; 10.15 Muziel 10.50 Opera werken schen; 12.00 Angelus bel bespeling; 1230 13.00 Nieuws, vervol; 14.00 B.B.C.-orkest: vrouw; 16.00 Radk 16.45 Opera; 17.00 18.20 Sportpraatje; 19.15 Amusements Luisterwedstrijd; 20.20 Radio-orkest; kath. nieuws en avo Voor elck wat wils. HILVERSUM I 30 nieuws en grammu: ziek voor de fabriek Gynt suite; 12.00 Me 13.00 Nieuws en i 14.20 Kamermuziek; 17.00 Dansorkest; 18.30 Voor de militab en viool; 20.00 Nieuv avondpogramma; 21. muziek; 22.30 Zang e

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2