Nog een paar vragen inzake Indonesië NEDERLAND-BELGIë VOETBAL IN NRD.-HOLLAND SLECHTS ENKELE K.N.V.B.-WEDSTRIJDEN Anderhalf miliioen gulden verlies in 1945 voor de Spoorwegen RADIO RijkseenheidKoninklijke rede, Unie en Koninklijk gezag De 63ste ontmoeting Wat brengt DE RADIO MET PASCHEN? De achterstand moet worden ingehaald Vereeniging Nederland-Rusland Zalig Paschen NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Zaterdag 5 April 1947 PAG. 3 Alkmaar, 1 April 1947 Zeer geachte heer Redacteur, Vertrouwende nog eenmaal op mijn ingezonden stuk te mogen te rugkomen, daarbij uitgaande van de overtuiging, dat principieele voorlichting, in het bijzonder waar het gewichtige aangelegenheden betreft, van groot nut kan zijn, en dienovereenkomstig uw uitvoerige uiteenzetting over de bij mij e.a. gerezen moeilijkheden aangaande de Indonesische kwestie ten zeerste waardeerend, meen ik TJ enkele, naar mijn gevoelen, nog niet opge helderde vragen te moeten voor leggen. Hoe ziet onze tegenwoordige Re geering het Rijksverband, waarover in de Koninklijke rede van 7 Dec. 1942 wordt gesproken? De auctor intellectualis van deze rede, Prof. Gerbrandy, heeft hierover een ge heel andere visie. Is het nu wel verantwoord, zich desondanks op deze rede te beroepen, wanneer de strekking hiervan niet wordt na geleefd? Men kan hiermede toch niet louter volstaan door te bewe ren, dat de situatie in Indië zich tijdens de tussehenliggende jaren zoodanig heeft gewijzigd, dat de Rijkseenheid nu ineens zijn oor spronkelijke beteekenis heeft ver loren? 1) Heeft men deze materie wel gron dig bekeken en is zij wel op zuiver democratische wijze onderzocht? Men had m.i. toch nooit het geheele nationalistische volksdeel mogen opofferen, terwille van het aanvaar den van Soekarno c.s. als „onaf wijsbare evidentie"? 2) Verder nog iets aangaande het punt „Handhaving van den band tusschen Nederland en Indië, duur zaam vrijwillig samengaan op voet van gelijkheid". Een vrijwillig sa mengaan kan duurzaam zijh, doch impliceert die duurzaamheid geens zins. Welken invloed kan onze Re geering verder nog in Indië uit oefenen, wanneer dit accoord op een kwaden dag met voeten wordt getreden? 3) Tenslotte zou ik U willen ver zoeken mij, voor zooveel mogelijk, te willen aangeven, hoe de nieuwe Rijkseenheid er thans zal komen uit te zien, meer speciaal met be trekking tot de souvereine Neder- landsch-Indonesische Unie onder reëel Koninklijk gezag. Welke be teekenis heeft dit „reëele" gezag „de facto" na het vertrekken van onze troepen uit Indonesië? 4) Wordt onder dit reëele gezag al leen verstaan voor zoover het be treft een lid van het Huis van Oran je, m.a.w. houdt dit gezag feitelijk op te bestaan bij het uitsterven van genoemd Vorstenhuis, derhalve bij den dood van Koningin Wilhel- mina? 5) Met zeer veel belangstelling Uw antwoord wederom tegemoetziende en U voor de mij verleende plaats ruimte dankend, verblijf ik, met de meeste hoogachting, TERVOORT Noten van de Redactie: 1) De Regeering ziet het Rijks verband van het Koninkrijk her vormd tot een Unie, waarvan Ne derland (met Suriname en de An tillen) lid is, naast de Vereenigde Staten van Indonesië. De Repu bliek is een deel van die Ver. St. Zoowel Nederland als de V. S. van Indonesië zijn souverein (want ge lijkwaardig!) en ookde Unie, waar in beide samen komen ter gemeen schappelijke belangenbehartiging) is souverein. Dat klinkt staatsrechtelijk nogal „revolutionair", maar daarom noemt de Regeering het ook „nieu we stijl". Ook wij hebben herhaal delijk als onze meening uitgespro ken, dat wat er geschiedt, zich nau welijks met den tekst van de Ko ninklijke Rede verdraagt, maar die rede gaf „richtlijnen", welke wel licht nog méér voor rekening van dr. van Mook dan voor die van prof. Gerbrandy zijn. Overigens is het de Regeering, die beslist, de overeenkomst is aangegaan tusschen de wederzijdsche Regeeringen. En dan hebben we nü te maken met den uitleg en de toepassing van de ze Regeering, méér dan met den uitleg van 1942! Dat er overigens nogal wat aan „uitlegkunde" wordt gedaan, stemmen we graag toe. 2) Maar dat hééft men niet ge daan! 3) Dat „duurzaam en vrijwillig" elkaar op den duur innerlijk tegen spreken, hebben ook wij betoogd. Maar die vrijwilligheid steunt uit drukkelijk op de Koninklijke rede, die niettemin naar duurzame samen werking wilde streven. Op den duur dienen wij, met de Koninklijke re de in de hand, de risico te aan- VOOR DINSDAG 8 APRIL HILVERSUM II 4115 m.: 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en grammuziek; 9.00 herhaling Licht, baken; 10.15 Muziek van Berlioz; 10.50 Opera werken; 11.45 Mar- schen; 12.00 Angelus en clavecim- bel bespeling; 12 30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws, vervolg lunchconcert; 14.00 B.B.C.-orkest; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Radio-ziekenbezoek; 16.45 Opera; 17 00 Kamerorkest; 18.20 Sportpraatje; 19.00 Nieuws; 19.15 Amusementsorkest; 19.45 Luisterwedstrijd; 20.00 Nieuws; 20.20 Radio-orkest; 22.00 Nieuws, kath. nieuws en avondgebed; 22.40 Voor elck wat wils. HILVERSUM I 301 M.: 8.00 Het nieuws en grammuziek; 9.50 Mu ziek voor de fabriek; 11.00 Peer Gynt suite; 12.00 Metropole orkesj;; 13.00 Nieuws en middagconcert; 1420 Kamermuziek; 15.15 Opera's; 17.00 Dansorkest; 18.00 Nieuws; 18.30 Voor de militairen 19.15 Piano en viool; 20.00 Nieuws en Dinsdag- avondpogramma; 21.30 Gramofoon- muziek; 22.30 Zang en pianomuziek K vaarden, dat Indonesië niet al leen de republiek, maar heel Indo nesië geheel zelfstandig en on afhankelijk zal worden, los van het Rijksverband. 4) Vooralsnog zal dat zoo'n vaart niet loopen, want ondanks de zeer actueele moeilijkheden ne men wij toch aan, dat de Indone siërs het meenen, als zij zeggen dat zij met de Nederlanders willen sa menwerken. De concrete vraag on der 4, hoe de nieuwe Rijkseenheid er uit zal zien, is eigenlijk al be antwoord onder 1. Men moet niet vergeten, dat er niet meer dan een basis-overeenkomst geteekend is, waarop het werk nu pas begint. Al les moet eigenlijk nog gebeuren en dat is zóóveel, dat het bijna niet aan te nemen is, dat dat allemaal gereed is vóór 1 Januari 1949. En zoolang de overgangstijd duurt, blijft de souvereiniteit van het oude Koninkrijk gehandhaafd en het sta tuut van de Unie bijv. zal door de Volksvertegenwoordiging worden goedgekeurd. Als de Unie gaat wer ken daar zijn we nog lang niet aan toe hebben niet onze troe pen, maar de gezagsorganen van de Doodvonnis over twee joodsche verzetslieden Het militair tribunaal te Jeru zalem heeft 2 Joden, die schuldig zijn bevonden aan een geweld- dadigen aanval op 30 October, ter dood veroordeeld. Toen het von nis was uitgesproken, riepen zij van de getuigenbank uit: „Juda zal in bloed en vlammen her rijzen". 2 andere beschuldigden werden vrijgesproken. Unie de taak om het gezag van de Unie en het oppergezag van de Kroon te handhaven. In de overeen komst wordt de defensie uitdruk kelijk genoemd als een der gemeen schappelijke belangen, welke de Unie heeft te behartigen. 5) Het gezag van de Kroon houdt niet op bij den dood van de Koningin, dan is het Huis van Oranje trouwens n i et uitgestorven. En volgens de overeenkomst staat „de Koning der Nederlanden" (grondwettelijke term) aan het hoofd der Unie. Tenslotte dam niemand onzer ont kent, dat de gang van zaken soms eigenaardig is geweest. De manier waarop de overeenkomst tot stand kwam en definitief bezegeld werd, verdient critiek, die wij niet heb ben gespaard. Maar nu er een be slissing is gevallen, moet op den grondslag daarvan worden doorge werkt, om er het beste van te ma ken. Het zal moeilijk genoeg zijn! Daarom geen onvruchtbare oppositie, die ons weerhoudt aan dacht te schenken aan zooveel an dere belangrijke problemen! Red.) Zoo staan we dan morgen voor de 63ste ontmoeting tegen de Bel gen. Van de reeds gespeelde wed strijden werden er 32 gewonnen, 12 gelijk gespeeld en 18 verloren, met een doelgemiddelde van 163 voor en 116 tegen. De stand in het voordeel van Ne derland is dus: Nederland 62 32 12 18 163—116 België 62 18 12 32 116—163 Onder de reeds gespeelde wed strijden zijn er velen, de meeste, waarvan men zich practisch niets weet te herinneren. Enkelen zijn er die door een of ander voorval nog steeds in de herinnering blijven vortbestaan. Zoo bijv. de ontmoe ting op 15 Maart 1925 in Antwerpen waar de Engelsche scheidsrechter Kingscott de ontmoeting België Nederland leidde. Torten Goetinck, die trainer was van de Belgische ploeg, schrijft hierover o.m. in zijn boekje „Voetbalanecdoten": „Het gebeurde in 1925 te Antwer pen in een wedstrijd tegen Neder land. Onze midvoór Taeymans was doorgebroken. Hij schoot op doel, dat reeds door den doelman was verlaten. Maar op het allerlaatste oogenblik wist de Nederlandsche achterspeler Van Dijk den bal nog juist met den vuist uit het doel te slaan. Twintig duizend menschen hadden de overtreding gezien, be halve de Engelschman. Zonder blik ken of blozen gaf hii hoekschop." Een andere onvergetelijke strijd was die in Amsterdam, waar de Belgen met 93 ondergingen. Het was tijdens deze ontmoeting, dat het doelpunten regende en het pu bliek reeds bij de vijfde goal zat te brullen: „tien, tien, tien". Inmiddels geloovon we niet, dat dergelijk gebrul nu blijk geeft van veel sportiviteit. En nu: 2e Paaschdag. Voorbeschouwingen'! Nu kan men inderdaad gaan filo sofeeren over de technische kwali teiten van de Belgen, die zeker su perieur zijn aan die van de Neder landers, maar in de praktijk is al meerdere malen gebleken, dat dit van een doelpunt m de eerste mi nuut. Op papier is ons elftal sterker dan toen, maarhet blijft voet bal. Met belangstelling zien we dan ook uit naar den komenden strijd en hopen met de vele duizenden weer op een sportieven strijd, zoo niet altijd opgaat en nemen we nu den laatst genoemden wedstrijd, die een 93 zege voor de Nederlanders bracht. Ook toen hadden de Belgen een prachtige ploeg en de Belgen waren zeer optimistisch gestemd Hadden ze o.m. de leren in eigen home niet een 44 gelijk snel af gedwongen? Vol enthousiasme werd dan ook de reis naar Amsterdam ondernomen, maar alras liepen de Belgen, die het aanvalskwintet Wels, Vente, Bakhuys, Smit en Mijnders niet in bedwang wisten te houden, naar hun vorm te zoeken en ston den op een gegeven moment met 50 achter, óok voor den komen den strijd hebben de Belgen met hun vier spelers uit de kampioens- ploeg Mechelen, de beste papieren, maar dat hadden ze een jaar gele den ook en toch gingen ze er aan, ondanks hun moreelen voorsprong als deze ontmoetingen tot nu toe steeds geweest zijn. Tenslotte geven we naast de sa menstelling van de elftallen nog de reservespelers van beide par tijen. Nederland: Drager en Potharst, beide van Ajax, Van Raalte, de Blauw-Wit-doelman en Smit uit V.U.C. België: Meert (Anderlecht), v. d. Driessche (Mechelen), Vercammen (Lyra) en Anaul (Luik). Scheidsrechter is Tibaldi (Frank rijk). DE „KAREL DOORMAN" NAAR LONDEN Hr. Ms. hulpvliegkampschip „Ka rei Doorman" zal op uitnoodiging van de Britsche admiraliteit van 1419 April een bezoek brengen aan Londen. De commandant van het Engel sche corps mariniers zal den bevel hebber der zeestrijdkrachten, den luitenant-admiraal C. E. L-Helfrich, een chèque aanbieden Amor het fonds tot herplanting van boomen op Walcheren. Bovendien zal de „Beachy Head", een groot onder houd- en reparatieschip, door ons land van Engeland overgenomen, officieel worden overgedragen. De „Beachy Head" meet 9200 ton, is 140 M. lang, loopt 11 mijl en heeft een bewapening van 16 dubbele oerlikons. Bij de plechtigheden zal een aantal hooggeplaatste marine autoriteiten aanwezig zijn. De mari nierskapel zal de reis ter opluiste ring van de festiviteiten meemaken. De „Karei Doorman" zal Zondag- mrgen 13 Mei vertrekken en des avonds in de Theems voor anker gaan, ter hoogte van Greenwich, 's Maandagsmiddags zullen de ma rine-autoriteiten ontvangen worden door de Britsche admiraliteit en s avonds zal op een feestelijke bij eenkomst de aanbieding van de chèque plaats hebben. De Dinsdag is gewijd aan de overdracht van de Beachy Head. Op Woensdag 16 April wordt Portsmouth bezocht, waar de commander in chief aldaar als gastheer optreedt. De bemanning van het schip zal in de gelegenheid worden gesteld Londen te bezich tigen. Donderdag is een „free day" en op Vrijdag verplaatsen de ge beurtenissen zich naar het vlieg kampschip zelf: aan den comman dant zal een geschenk worden aan geboden. Een aantal autoriteiten zal dien dag de gast zijn van den first Lord of the Admirality. Za terdag 19 April keert Hr. Ms. „Ka- rel Doorman" weer naar Nederland terug. Rust in het Roergebied In het Ruhrgebied heerschte op Goeden Vrijdag een normale rust, weldadig aandoende na de sta kingen en demonstraties der mijn werkers en andere arbeiders. Fa brieken en mijnbureaux waren in verband met de kerkelijke plech tigheden gesloten. De katholieke bevolking begaf zich rustig ter kerke. Trams, electriciteits- en telefoonbedrijven werken nor maal. komt dan om 16.00 met Paaschklokken zijn te be- van Debussy om 16.15 en EERSTE PAASCHDAG gen Paaschvertelling. luisteren over Hilversum de Kon. Militaire Kapel HILVERSUM II, 415 m. Daarna gram.muziek tot I, 301 m, en wel van 7 tot 9.30 Nieuws. 9.45 Hoog- 16.30, waarop de Paasoh- 8 van de Dom te Utrecht, mis uit de St. Nicolaas te vespers beginnen in de voorts nog om 8.15 en Baarn. Predikatie Pater Kathedraal St. Bavo te 11.00, terwijl de klokken van Schalen o.f.m. 11.30 Haarlem. De Psalmen van de St. Jan uit Den Sweelinck-kwartet met worden o.l.v. dr. Kat ge- Bosch om 12.00 luiden. Re Koster, sopraan. Om twaalf uur luidt de An- gelusklok waanna gra- mofoonplaten draaien. De geschiedenis van hel ver dronken en herrezen Wal cheren is te beluisteren om 12.15 in een boeken praatje over „Het ver jaagde water" van A. den Doolaard. Dan is er een lunchconcert tot 13.00, waarop de nieuwsberich- zomgen. Orgelwerken van Bach zijn om 18.30 te be- TWEEDE PAASCHDAG luisteren. Na het nieuws HILVERSUM II, 415 m. om 19.30 komt de K.R.O. met Weensche dansen van Beethoven weer in den aether. Ook de ge wone man mag wat zeg gen om 20.08. Daarna steekt de Zilvervloot van wal. Aan boord der sche pen is een gevarieerd programma te beluiste- ten doorkomen, 't Lunch- ren. Het laatste bedrijf concert wordt vervolgd van de „Man die Domder- tot 13.45, dan spreekt prof. Kors. Het Stichtsoh dag was" volgt om 21.15. Nieuws 22.00, gevolgd Kamerorkest speelt om door avondgebed, maar 14,00 en dr. Paul Julian we gaan nog niet naar Na om 8.00 het nieuws gehoord te hebben, be reiden wij ons voor om te 9.30 in den geest de voor de Hoogmis in het Cister- cienserklooster Mariën- kroon bij te wonen. Pater Donalus Frijns voert met een palerskoor de gezan gen volgens den Cister- cianser ritus uit. 9.30 Nieuws en gram.muziek. Baohmuziek om 9.45 en om 12.20 't koper-kwar tet van het Concertge- zal ons om 14.45 langs zijn kampvuren aan den Evenaar voeren. Een vrouwenkoor jubelt de Paaschvreugde uit om 15.00 en Jules Verstraete bouworkest. Na 't nieuws bed alvorens we nog naar te 13.00 volgt een Paasch- spel. Een orgelconcert valt om 14.00 te beluiste ren, waarna kamermuziek Het Kareol-Seplet heb ben geluisterd om 22.40, Voor de nachtpitten speelt speelt om 17.00, gevolgd door het Kamerkoor van Felix de Nobel, 't Nieuws komt om 1900, waarna muziek van Handel en wel „The Messiah". Met het nieuws van 22.00 is de omroepdag practisch ten einde, er volgt nog wat gram.muziek. Ook vandaag zijn er na tuurlijk Paaschklokken te beluisteren. Over Hilver sum I, 301 m, na het op treden der Donkozakken, te 11.40 en om 20.00. Na 12.00 is er muziek van de Amsterdamsche Politie, tot het groote moment voetballiefheb bers is aangebroken: om 14.15 de wedstrijd Neder- land-België. De militairen hooren nog iets bijzon ders om 18.30, Verder gram.platen, nieuws e.d. tot 20.08, dan voert het Omroeporkest Die schone Galathee uit met oen koor. Om 21.15 'n Paasch- hoorspel en om 22.00 vioolmuziek. Met een dansorkest wordt over dezen zender de Paschen besloten. Meer in de lijn ligt het avondconcert, dat er tot 24.00 een sympho- volgt. Bachmuziek komt Hilversum II nog om nie-orkest er om 15.15. „Printemps" 23.00 geeft. Vrijere prijsvorming in België op komst Naar de „Nieuwe Standaard" van betrouwbare zijde verneemt, wordt op htjt ministerie van eco nomische zaken aan een aantal besluiten gewerkt, op grond waar van in tal van sectoren, waar vraag en aanbod tegen elkaar op weken, den zakenlieden voortaan de vrije hand gelaten zal worden. De regeering zou hiermede het bewijs willen leveren, dat het haar ernst is met de verklaring, dat zij haar bemoeiingen wil be perken en in sommige bedrijven het spel der vrije concurrentie een kaïns wil geven. Volgens het blad zou deze maatregel o.a. betrek king hebben op verschillende bouwmaterialen, radiotoestellen, textielwaren en tal van produc ten der houtverwerkende nijver heid. Tal van belangrijke ontmoetingen OVERZICHT Onverstoorbaar en ondanks al le tegenvallers gaat hier de com petitie-leider voört met program ma's samen te stellen om het een maal uitgestippelde plan toch maar tot een -goed einde te brengen. Zelfs de dag met een groot interland gebeuren wordt er aan opgeof - ferd. Een practisch volledig pro- NEDERLAND: v. Bun (M.V.V.) Stroker (Ajax) Kraak (Stormvogels) v. d. Linden (Ajax) Möripg de Vroet (Enschedé) (Feijenoord) Lakenberg Wilkes Roozen Rijvers Bergman (N.E.C.) (Xerxes) (Haarlem) (N.A.C.) (Bl.-Wit) Thirifayt Chaves Decleyn Coppens Lamberechts (Charleroi) (Gent) (Mechelen) (Mechelen) (Mechelen) De Buck (Eendracht) Vermeulen (Mechelen) Pannaye (Tilleur) Puttaerts (Union) Aernoudts (Berchem) BELGIë: Daenen (Tilleur) Engelsche League De uitslagen van de gisteren gespeelde league-wedstrijden lui den: ArsenalHuddersfield Town 12; Bolton WanderersShef field United 32; Brentford Portsmouth 13; Charlton Ath leticPortsmouth 33; Chelsea Blackburn Rovers 0-2; Everton Blackpool 11Grimsbytown —Stoke City 25; Preston North EndLiverpool 0—0; Sunderland Aston Villa 41. De stand van de leidende groep in de eerste divisie luidt thans: Wolves 46 uit 32, Blackpool 45 uit 37, Liverpool 42 uit 33, Man chester United 40 uit 32, Stoke City 40' uit 33. In de tweede divisie: Manches ter City 50 uit 32, Burnley 47 uit 32, Birmingham City 40 uit 33. Joego-Sloven sloopen Ifalioansch schip Ondanks Italiaansche en geal lieerde protesten zijn de Joego- Slaven begonnen met het sloo- pingswerk op het Italiaansche schip „Rex", dat in 1944 door de RAF. in de Adriatische Zee tot zmken werd gebracht. Volgens kringen van het Italiaansche mi nisterie van buitenlamdsche za ken bestaat de kans, dat de kwes tie naar de Vereenigde Naties wordt verwezen. Het is nog niet bekend, wie dè eigenaar van de „Rex" is. De geallieerden hebben het tot object voor herstelbeta ling bestemd en nog geen beslis sing genomen, aan welk land het zal komen te behooren. Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 9 April geen audiëntie verleenen. PROGRAMMA MAANDAG 7 APRIL DISTRICT VI le klasse BrabantiaEindhoven DISTRICT I 2e klasse A De KennemersWFC 2e klasse B KFCHBC VriendenschaarWatergraafsmeer DWVSDW 3e klasse A SLTOBloemendaal De GermaanGVO 3e klasse B QSC—DTS 4e klasse A OudesluisLSW '26 WieringerwaardTexel 4e klasse B AndijkSijbekarspel SEWWestfriezen St. GeorgePurmerend EVCZouaven 4e klasse C AssendelftAlkmaar USVUZeevogels OVERZICHT De lange ijsperiode heeft het noodig gemaakt dat ondanks Ne derlandBelgië toch nog enkele competitiewedstrijden doorgaan. 'In de le klasse is het tot inderdaad een minimum geworden. Slechts één ontmoeting is vast gesteld en wel in District VI n.l. Brabantia Eindhoven De laatste heeft de beste papie ren. In Noord-Holland wordt vrij veel gespeeld. Zoo hebben we in de 2e klasse afdeeling A: KennemersWFC. Op eigen terrein zijn De Kenne mers lastige tegenstanders. Gelijk spel? In afdeeling B heeft KFC na tuurlijk geen moeite met HBC Vriendenschaar Watergraafsmeer is wel voor de eerste evenals DWV —SDW. 3e klasse In afdeeling A gaat Bloemendaal bij SLTO op visite. Veel kans heeft ze o.i. niet everwfilin als GVO dat naar de Germaan gaat. In afdeeling B is QSC—DTS de groote strijd. De thuisclub is favoriet. 4e klasse In afdeeling A verwachten we dat LSW met de punten uit Oudesluis komt en Texel in Wieringerwaard wint. In afdeeling B is v.v.w. zeer tot onze verrassing vrij terwijl Purmerend wel speelt nl. in St. GeorgePurmerend St. George zal het wel zeer zwaar te verantwoorden krijgen Zouaven gaat naar Edam waar ze uit een heel ander vaatje zullen moeten tappen dan thuis tegen Purmerend. S.E.W. heeft o.i. tegen de West Friezen wel een kansje, vooral nu op eigen veld wordt gespeeld. AndijkD.ES. is o.i. voor de eerste. In afdeeling C wint Assendelft zeker van Alkmaar, wat we niet kunnen zeggen van U.S.V.U. waar Zeevogels op bezoek komt. gramma staat 2en Paaschdag voor de deur. In de le klasse zijn slechts enkele elftallen vrij n.l. die, welke een stuk op voor zijn In afdeeling A mogen de leiders Broek in Waterland naar den interland-wedstrijd. DREO en Westzaan gaan er beide op uit en zullen trachten wat van den achters and in te halen. WBSV gaat naar de Zaan. Een kleine kans op winst is er. In afdeeling B geven we RK DVO in Enkhuizen niet veel kans. KGB—HCSV lijkt ons voor de thuisclub. In af deeling C zal St. Victor hard moeten werken wil ze bij Egmondia winstboeken. Bergen- Berkhout is zeker voor de eerste. Limmen zal het in Akersloot zeker niet cadeau krijgen. Het lijkt ons een van de meest ge vaarlijke klippen voor de kam- pioensploeg, waarvan men natuur. ijk graag wil winnen. St. Bavo—VIOS lijkt ons nog zoo gek niet voor de club uit Ursem. Gelijk spel? In afdieeling X gaat Koedijk-At las natuurlijk niet door. De laatste heeftzich teruggetrokken of is mogelijk geheel uit de voetbal wereld verdwenen. In VZV—SVW zullen die punten wel voor de thuisclub komen. 2e klasse. In afdeeling E is de strijd tus schen de diverse kampioenspre tendenten nog lang niet geluwd. HOSV en Schellinkhout geven we morgen, temeer daar ze thuis spelen, de beste kansen. Spartanen gaat naar de reserves van Grass hoppers en zal er ongetwijfeld al les op zetten om met het volle pond thuis te komen en danis in de spanning niets geluwd'. In afdeeing F is de spanning weinig minder. Wei verspeelde Blokkers vorige week met van de Zouaven. reserven te verliezen de beste kan sen ,maar ook in Hoogkarspel ward gelijk gespeeld en wanneer morgen in den belangrijken strijd Wit-RoodZouaven 2 de best geplaatste eens verliest, dan zijn er voor alle kampioens pretendenten weer gelijke kansen als tenminste Woudia en Blokkers resp. in Bovenkarspel en Wervers- hoof winnen. In afdeeling H zien Holiandia en Hugo Boys de club uit Dirkshorn nog steeds boven hen op de bovenste plaats prijken. Hierin komt nu zeker nog geen wijziging. We nemen aan, dat én Hugo Boys én Holiandia thuis winnen, doch ook Dirkshorn heeft o.i. in N. Niedorp de beste kans. In afdeeling 1 nemen we aan dat SRC van ZAP 2 wint. 3e klasse Ook in deze klasse tal van aar dige en spannende ontmoetingen. Spanbroek in afdeeling 1 zit op de wip en hoopt Maandag met DWB te kun nen afrekenen. De financieele uitkomsten der Nederlandsche Spoorwegen over het jaar 1945 vertoonen de weerslag van de buitengewone omstandig heden waaronder het bedrijf werd geëxploiteerd. De exploitatie uit gaven over het geheele jaar, dus met inbegrip van de stakings periode, beliepen f135 miliioen, de normale ontvangsten uit het ver voer f64 miliioen en de verschil lende'andere opbrengsten f3 mil iioen; buiten de normale ontvang sten werden echter gedurende het jaar 1945 belangrijke opbrengsten verkregen uit het geallieerd mili tair vervoer, nl. tot een totaal be drag van f63 miliioen. Het nadee- lig saldo der exploitatierekening was daardoor niet hooger dan f4.7 miliioen Daarbij moesten op de verlies- en winstrekening f7.5 mil iioen aan interest en f39.7 miliioen aan afschrijvingen gevoegd wor den, zoodat zij aan de debetzijde sloot met een totaal van f51.9 mil iioen. Evenals bij de vaststelling der rekening over 1944 werd, of schoon hieromtrent nog geen over eenstemming is bereikt, voor 1945 aangenomen, dat de bedrijfskosten gedurende de stakingsperiode door den Staat vergoed zullen worden. Het bedrag van deze kosten, f50.5 miliioen, werd aan de creditzijde van de verlies- en winstrekening opgenomen onder de omschrijving „door den Staat te vergoeden sta- kingsschade". Dientengevolge re sulteerde ten slotte een verlies- saldo van fl.5 miliioen. Door overboeking van het onver deelde winstsaldo over 1944 ad f22 3 miliioen naar het jaar 1945 bleef, na aftrek van het verlles- saldo over 1945, per ultimo 1945 als onverdeelde winst beschikbaar een bedrag van f20.8 miliioen. Hiervan werd f7.5 miliioen bestemd als bij-, drage over het jaar 1945 aan den Staat in verband met het reorga nisatietekort. Het daarna restee- rende ad f13.3 miliioen werd aan gewend tot versterking van de re kening onderhouds- en vernieu wingsfondsen. De aan den Staat in rekening te brengen schadevergoeding voor materieele schade ad f522.600.000. werd berekend volgens de grond slagen, opgenomen in het door de NS. bij het Rijk ingediende voor stel tot regeling van deze schade. Omtrent deze regeling is nog geen overeenstemming bereikt. Als tegenpost van deze vorde- Godsdienstige opleving in T sjecho-Slowakije Mgr. Saverio Ritter, internun tius te Praag is te Rome aangeko men, alwaar hij door den Paus zal worden ontvangen. De prelaat ver klaarde, dat er in geheel Tsjecho- Slowakije een godsdienstige ople ving te bespeuren valt en dat er een toenemende gehechtheid van de bevolking aan den H. Stoel valt waar te nemen. Mgr. Ritter acht te zich gelukkig, dat hij zijn re sidentie in Praag na den oorlog in denzelfden toestand vond, zooals i hij die in 1939 verlaten had. Het katholieke Slowaaksche blad „Katholieke Noviny" had een onderhoud met den vicaris-gene raal van het bisdom Trnava, mgr. Lazik, naar aanleiding van diens laatste bezoek aan Z.H. den Paus, waarin Pius XII op samenwerking in christelijken geest tusschen Tsjechen en Slowaken had aange maand. Mgr. Lazik had den Paus de verzekering gegeven, dat er reeds in dezen geest contact tus schen de beide volkeren bestond. Ontvluchte N.S.B.-er gegrepen Een 44-jarige NSB-er, A. de H. uit Amsterdam-Zuid, slaagde er korten tijd geleden in le ontsnap pen uit het verblijfs- en bewa- ringskamp aan de Da Costakade te Amsterdam en vond in Oud- Zuid een onderduikadres. Van daag hebben rechercheurs van de hoofdstedelijke P.R.A. den man in dit huis gearresteerd. Zij ver rasten hem daarbij volkomen, zoodat hij geen kans meer zag via de warandadëur, die hij om op alles voorbereid te zijn steeds open hield, te ontvluchten. Aan vankelijk hield hij vol zijn straf reeds te hebben ondergaan en officieel in vrijheid te zijn ge steld. Een verificatie hiervan in 's mans dossier bracht echter aan het licht, dat dil eerst in Juni 1951 zal geschieden ring is een reserve gecreëerd „re serve herstel materieele stakings- schade", waaruit in 1945 is geput voor afboeking der boekwaarde van vernietigde activa en in 1945 uitgegeven herstellingskosten van beschadigde objecten, zoodat deze reserve op de balans voorkomt met f446.626.043.—. Het totaal aantal oP 31 December 1945 in dienst zijnde personen be droeg 40.377. Aan personeelsuitgaven werd betaald f115.457 000.— d.i. 85.4 °/o der exploitatiekosten, tegenover f103.667.000.— of 69.8 der ex ploitatiekosten in 1944. Een aantal personen uit weten schap, kunst en vakbeweging te Amsterdam hebben het besluit genomen om te komen lot oprich ting van een landelijke vereeni ging Nedërland-U.S.S.R., welke zich ten doel stelt het bevorderen van de vriendschappelijke ver houdingen met de Sowj et-Unie. De vereeniging denkt dit doel le bereiken door het houden van lezingen,1 film- en tooneelvoor- stellingen, muziekuitvoeringen, tentoonstellingen enz., het uilwis selen van delegaties, kunstenaars, vertegenwoordigers van weten schap, sport enz., het vormen van commissies Ier bestudeering van verschillende onderwerpen de Sowjet-Unie betreffende, het uit geven van een orgaan en bro chures, die de kennis omtrent dè Sowjel-Unie zullen bevorderen en verbreiden. In het comité van aanbeveling voor deze vereeniging hebben tot nu toe onder meer zitting geno men: prof. dr. B. Becker, hoog leeraar Slavische talen, voorzilter van de vereeniging Nederland Rusland, E. van Beinum, dirigent Concertgebouworkest, B. Blokzijl, alg. voorzitter E.V C., dr. P. Cron- heim, directeur Nederlandsche Opera, mevr. Suzy v. Hall, voor zitster Sectie Danskunst van de Federatie van Beroepskunstenaars, J. Hoogcarspel, leeraar economie, lid Tweede Kamer, mr. N. J. C. M. Kappeijne van de Coppello, alg. penningmeester World Fede ration of United Nations Associa tions, mr. F. J. Krop voorzitter Comité voor Actieve Democratie, voorzitter Ver. ex-politieke Ge vangenen in bezettingstijd, Rot terdam, prof. dr. Th. J. G. Lodher, historicus, Leiden, prof, dr. M. G. J. Minnaert, hoogleeraar, Utrecht, dr. J. W. Muntz, directeur Neder- land-U.S.S.R.-insli luut, Rotterdam, Jan Musch, acteur, Laren, mr. P. J. Mijksenaar, hoofd van het bu reau voor pers, propaganda en vreemdelingenverkeer der gem. Amsterdam, dr. E. Noordenbos, hoofdredacteur Ensie, dr. A. Saal- born, leeraar Barleusgymnasium Amsterdam, voorzitter Genoot schap NederlandU.S.S.R., W. J. H. B. Sandberg, directeur Stede lijk Museum, Amsterdam, Theun de Vries, letterkundige, Amster dam. \&/EL HEBBEN de Paasch klokken het noa niet kun nen uitluiden, maar terwijl de torens noodaedwonaen stom blijven, zingen des te meer onze blijde harten en onze mond roept het vreugdevol toe aan wie we ook maar ontmoeten: Zalig Paschen! Het is de groet, die ook wij van hier brengen aan al wié dit leest. Zalig Pa schenWij weten als Christenen wat die wensch inhoudt. Chris tus is verrezen, onze Verlosser. Hii is glorievol opgestaan uit Zijn graf. vol heerlijkheid en leven. Van Zijn verheerlijkt Verrijzenisleven ontvangen wij. Ook wij leven. Als wij in staat van genade zijn, ons Doopsel hernieuwd en ons geweten in de Biecht gezuiverd hebben. Dan mogen wij morgen, met Pa schen. te Communie gaan en vervult ons een dankbare vreugde. Paschen is voor ons het feest van het leven in Christus- Zalia Pochen! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3