Nieuw Truman's voorstel in den Senaat Avontuurlijk echtpaarsmokkelde bloembollen naar Engeland ROOFMOORD TE HAARLEM Het manifest van Don Juan Sobibor, het vernietigingskamp der Nederlandsche Joden Schendingen van het Bestand duren nog steeds voort Strassburöer oor^uw door storm geteisterd Jhr. de Geer Voor Alkmaar en omgeving Liever de voorzorg dan de na-smart K.l.M.-dienst op Zuid-Afrika Koning Christiaan ernstig ziek 77-jarige winkelier met beitel vermoord Werkschoenen in 't vooruitzicht Slechts negentien keerden terug K Een tienjaren-plan in Indonesië Groote brand te Ooltgensplaat Laatste nieuws HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel WOENSDAG 9 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11197 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Paschen in Jeruzalem. Katholieke priesters verrichten de symbo lische handeling van de kruisafneming en de begrafenis van Christus voor het altaar, dat gebouwd was op de plaats, waarop naar men vermoedt de kruisiging heeft plaats gevonden. Arthur Vandenberg, de repu- blikeinsche senator uit Michi gan, heeft het debat in den Amerikaanschen senaat over de voorstellen van Truman tot hulpverleening aan Grie kenland en Turkije geopend. Hij zeide, dat de Sowjet-Unie het principe „leven en laten leven" moest aanvaarden, waarna het probleem van de Russisch-Amerikaansche be trekkingen zou zijn opgelost. Spreker ontkende, dat de voor gestelde hulp een nieuwe leer is, die te vergelijken is met de Mon- roe-leer. Vandenberg drong er op aan, het program van Truman goed te keuren „in het belang van Amerika, dat liever de voorzorg heeft dan de nasmart". Vandenberg vervolgde: „Het probleem, dat dit .wetsontwerp oproept, is de voortdurende con troverse tusschen het communis me in het Oosten en de democra tie in het Westen. Om het inog duidelijker te zeg gen: het roept de vijandige ge zindheid tegen het communisti sche expansionisme en de infil tratie op. Ons wordt steeds ver teld, dat dit expansionisme voort komt uit de vrees van de Sowjet- Unie voor agressie van de zijde van haar buurstaten en voor om singeling. Als Moskou deze vrees werkelijk koestert, heeft men het recht zich hiervan te bevrijden. Wij hebben op onze beurt echter Naar wij vernemen heeft de Zuid-Afrikaansche minister van vervoer, de heer C. F. Sturrock, in den Volksraad aangekondigd, dat er binnenkort een luchtvaartover eenkomst tusschen Zuid-Afrika en Nederland, alsmede tusschen Zuid- Afrika en de Vereenigde Staten zal worden gesloten. „Nederland, in dit geval, de KLM dus hoopt een dienst te openen tusschen Amsterdam en Johan nesburg (Palmietfontein) en tus schen Nederlandsch-Indië en Jo- annesburg. De overeenkomsten worden gesloten op voorwaarde van wederkeerigheid", aldus de minister. Tot het tijdstip waarop de over eenkomst van kracht zal worden, zal om de 14 dagen een speciale vlucht plaats hebben. Na het slui ten van de overeenkomst wordt door de KLM voorloopig een één maal wekelijksche dienst op Jo hannesburg geopend. Het ligt in de bedoeling van de KLM te komen tot de instelling van een 4 x we kelijksche retourdienst op Zuid- Afrika. De partij van De Gaulle^ Aanhangers van generaal De Gaulle hebben te Straatsburg de eerste stappen gedaan om nieuwe politieke groepeeringen te vormen. Vertegenwoordigers van „patriot tische" groepen in het departement Nederrijn hebben een organisatie commissie gevormd. Deze commis sie zal „een vergadering van het Fransche volk" voor het betref fende departement bijeenroepen. Soortgelijke commissies zullen, naar men verwacht, in de komen de weken in andere Fransche de partementen worden gevormd. 4- Minister Neher naar Zeeuwsch-Vlaanderen De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, de heer L. Neher, zal Vrijdag een informatief bezoek brengen aan het getroffen gebied van Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Costburg zal een vergadering ge houden worden, waarbij alle bur gemeesters uit West-Zeeuwsch- Vlaanderen aanwezig zullen zijn. het recht van de Sowjet-Unie te eisöhen, dat zij aantoont geen po gingen aan te wenden ons te om singelen in een door het commu nisme overheerschte wereld. Wij hebben het recht te eischen, dat de communistische aanvallen bin nen en buiten de Ver. Staten op houden en dat de wederzij dsche geloften wat betreft het Atlanti sche Handvest en de principes en het doel van de Ver. Naties wor den gestand gedaan en zulks niet alleen in woorden, doch met da den. Er bestaat dringende behoefte aan uitgebreide, openhartige be sprekingen tusschen ons, zoo mo gelijk met de kaarten open op tafel". Rapport over Koning Leopold gereed n De speciale commissie, die tot taak heeft' een onderzoek in te stellen naar de houding van den Belgischen koning Leopold III se dert 1936, heeft haar rapport ge reed. Het zal aan de voorzitters van de Belgische kamers worden voorgelegd en daarna gepubliceerd worden, aldus deelt het secreta riaat van den koning te Brussel mede. De commissie is in Juli 1946 op voorstel van de vorzitters van Kamer en Senaat door koning Leopold benoemd en bestaat uit negen vooraanstaande Belgische juristen De Nederlander Ernst Lamber- ty. die met zijn 22-jarige En- gelsche vrouw met een jacht uit Nederland vertrokken is naar de Zuidzee-eilanden om daar een nieuw leven te beginnen, is in de Engelsche haven Yar mouth in moeilijkheden ge raakt, daar hjj een partij bloembollen in Engeland aan land heeft gebracht, aldus schrijft het Engelsche blad „Daily, express". Lamberty, die in de vrije Fran sche strijdkrachten het oorlogskruis vcor betoonde dapperheid heeft verdiend en in het Vreemdelingen legioen diende, verklaarde, dat hij voor hij Nederland verliet door zuiver toeval met een smokkel bende in aanraking kwam en een Nederlander had hem gevraagd bloembollen in Engeland af te le veren. Toen het jacht de Engelsche kust bereikte, kwamen de douane ambtenaren aan boord, doch Lamberty zeide niets over de bloembollen, die 's nachts door 2 mannep waren afgehaald'.. Het jacht wordt thans door de douane vastgehouden. Met be'rekking tot den uitge- breiden smokkelhandel van Nederlandsche bloembollen naar Engeland deelt de „Daily Express" mee, dat de Engel sche douaneautoriteiten ver schillende jachten langs de Oostkust in beslag genomen hebben. Kroonprins Frederik Regent Koning Christiaan van Dene marken is wegens ernstige ziekte voorloopig niet in staat de regee ring waar te nemen. Zijn zoon. Kroonprins" Frederik, zal als re gent optreden, totdat de Koning hersteld is. Koning Christiaan, die 76 jaar oud is en wiens gezond heidstoestand al langen tijd reden tot ernstige ongerustheid geeft, heeft he tnu ook aan de longen en wordt met penicilline behan deld. Hij heeft koorts en over het geheel is zijn toestand verergerd. Een eerder verspreid bericht van het Fransche persbureau A.F.P., volgens hetwelk de Koning zou zijn afgetreden, is officieel onjuist verklaard. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in een winkel in glas- en aardewerk aan de Ams erdamstraat 26 te Haarlem een roofmoord gepleegd, waar van de 77-jarige winkelier C. Koster het slachtoffer werd, terwijl zijn vrouw ernstige verwondingen opliep. Dit alles had plaats om een bedrag van f 2000,machtig te worden, welke som zich bevond in een kastje in de huiskamer. Omstreeks 3 uur in den nacht stond de vrouw van Koster even op. Toen zij de deur naar de keu ken opende werd zij aangevallen door een inbreker, die blijkbaar door het W.C.-raampje was bin nengekomen. De inbreker bracht de vrouw een aantal steken toe met een koubeitel en dwong haar daar na om te zeggen waar het geld verborgen was. De zwaargewonde vrouw bracht hem naar de huis kamer ,doch inmiddels was haar man op het lawaai afgekomen, Hij werd in de huiskamer door den inbreker met een beitel zoodanig gestoken, dat hij even later over leed. De dader maakte zich daarop meester van het geld, onderzocht de kleeren van zijn slachtoffer en nam daarna ijlings de vlucht. Op het hulpgeroep van de vrouw werden de buren wakker, die daarop de politie waarschuwden. De vrouw is naar de Mariastich- ting overgebracht, waar zij tegen over de politie verklaarde, dat de dader een jongeman van omstreeks 25 jaar is. De politie stelt alle po gingen in het werk om den onver laat op te sporen. Deze moet van top tot teen onder 't bloed hebben Wallace te Londen aangekomen Henry Wallace, de vroegere vice president van de Ver. Staten, is te Londen aangekomen. Over het doel van zijn bezoek aan Europa, zei de hij, dat hij wil trachten in En geland en West-Europa progres sieve krachten te vinden, die een groote rol zullen spelen bij het vereenigen van de wereld in het belang van den vrede. Ik zoek menschen, zoo zeide hij, die voor uit en omhoog zien. gezeten, want de weg dien hij ge nomen heeft op zijn vlucht was met bloed geteekend. Het bloed spoor liep vanaf het huis door de Amsterdamstraat, langs de Am- serdamsche Poort en de Oostvest, door de Spaarnoogstraat tot-aan het viaduct over de Harmen Jansweg. Deze afstand is ongeveer 800 m. Het CJ5.K. deelt mede, dat op nader door de plaatselijke distri butiediensten te bepalen dagen, in de tweede helft van April, weder om aanvragen ter verkrijging van werkschoenen kunnen worden in gediend. Deze aanvragen kunnen geschieden door personen van 16 jaar en ouder, die na 30 April 1946 nog geen ben voor gewone werk schoenen of Engelsche werkschoe nen hebben ontvangen en die een beroep uitoefenen op grond waar van zij voor werkschoenen in aan merking komen. Zoowel de individueele als de collectieve aanvragen moeten ge schieden met gebruikmaking van een formulier MD 333-04. Collec tieve aanvragen moeten worden ingediend door bedrijven met meer dan tien arbeiders, die een beroep uitoefenen, op grond waarvan zij voor werkschoenen in aanmerking komen. Arbeiders in deze bedrij ven kunnen dus geen individueele aanvraag indienen. Olympia-zegels voor winterspelen Juist zooals bij vroeger gehou den Olympische Winterspelen heeft thans ook de Zwitsersche Bonds raad toegestemd in de uitgifte van een Olympia-serie voor St. Moritz. Uit de opbrengst ervan zal het groote internationale gebeuren me degefinancierd worden. Vetkoolproductie in de Ver. Staten slechts 40 pet. Het bestuur van de Amerikaan- scho steenkoolmijnen maakt be kend, dat, terwijl in 1368 van de 2500 door de regeering geëxploiteer de mijnen werd gewerkt, de vet koolproductie 40 procent van nor maal bedroeg. De smokkelaars vervoerden de bloembollen met deze jachten, in ruil voor Engelsche sigaretten, rij wielbanden en andere in Neder land schaarsche artikelen. Een wagen, geladen met zakken bloem bollen, werd in beslag genomen. Opslagplaatsen heeft men tot aan de Westkust van Engeland gevon den. Mén verwacht, dat het onder zoek in dezen smokkelhandel, welke groole afmetingen aange nomen had, weldra zal beëindigd worden. Teneinde op het spoor van dien smokkelhandel te komen, ontcijferden de douane-autoritei ten een geheime code, welke door de zwarte handelaren in Londen en Amsterdam gebruikt werd voor het doen van mededëelingen. Ontploffing in Italiaansche trein Ten gevolge van een explosie in een Italiaanschen express-trein, toen deze in het station Albero Bello bij Bari stond, zijn meer dan 60 personen gewond, van wie 10 naar gevreesd wordt, doodelijk. Men gelooft, dat de explosie ver oorzaakt is door explosieve stol, welke illegaal door een passagier werd vervoerd en per ongeluk is ontbrand. Vier prinsessen op de ski. H.KH. Prinses Juliana poseert met de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet voor den fotograaf. Regeeringswinkels in Frankrijk Ongeveer 40 levensmiddelenwin kels der regeering zijn gisteren te Parijs geopend. Zij vormen een onderdeel van de regeeringscam- pagne tegen den zwarten handel. Er worden zoowel gerantsoeneerde als vrije artikelen verkocht tegen wat de regeering „redelijke prij zen" acht. Geen overeenstemming over Oostenrijk De plaatsvervangers voor Oos tenrijk hebben Dinsdag hun be sprekingen gesloten. De commissie voor het ontwerp zal van het re sultaat daarvan een verslag voor de ministers opstellen. Over geen enkele belangrijke kwestie is door de plaatsvervangers overeenstem ming bereikt. Publicatie in de Spaansche kranten Dinsdagavond laat hebben de Spaansche autoriteiten den Ma- drileensche ochtendbladen toe gestaan de volledige tekst van Don Juan's manifest, waarin de ze Franco's wetsontwerp over op volging door een lid van de Spaansche koninklijke familie afwjjst, te publiceeren. Tevens kregen de kranten ver lof het manifest, dat Don Juan in 1945 heeft uitgevaardigd en waar in hij iedere samenwerking met het regime van Franco van de hand wijst, op te nemen. Er werd geen officieel commen taar op het manifest gegeven, doch men verwacht, dat iedere krant een redactioneel commentaar zal leveren. Don Juan, de Spaansche troon pretendent, noemt in zijn manifest aan het Spaansche volk, generaal Franco's plan voor een monarchie „een poging om de dictatuur van een enkeling te maken tot een heerschappij voor het geheele le ven". Generaal Franco, aldus het ma nifest, sprak „om wat tot nog toe hachelijke eischen zijn geweest, te consolideeren en om in de roem rijke mantel van de monarchie een bestuur te hullen, dat gebaseerd is op een willekeurige regeering, waarvoor de noodzakelijkheid al lang is verdwenen." De opvolgings- wetten in Spanje zijn de rugge- graat voor de wettelijke orde, waar op de monarchie gegrondvest is. Deze kunnen niet worden gewij zigd zonder de gezamenlijke actie van den koning en de wettige ver tegenwoordigers van het volk in de Cortez, aldus Don Juan. In de tweede verbeterde en aan gevulde uitgave van het rapport, samengesteld door het Informa tiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, wordt vermeld, dat van 2 Maart 1943 tot en met 20 Juli 1943 negentien deportatie treinen van Westerbork naar het concentratiekamp Sobibor zijn vertrokken. In totaal werden 34313 Joodsche landgenooten weggevoerd, waarvan slechts 19 personen terugkeerden, n.l. 16 vrouwen en 3 mannen. Van de overigen zijn de personen jon ger dan 17 jaar en ouder dan 35 jaar zeker om het leven ge bracht, terwijl hetzelfde kan worden gezegd van alle anderen. De dag van aankomst is als sterfdag van al deze menschen te beschouwend Sobibor was gelegen ongeveer 80 km. ten Oosten van Lublin bij de Russisch-Duitsche demarcatie lijn. Het was geen werkkamp, maar vernietigingskamp. Het be stond reeds in het jaar 1941 en er waren in het begin van 1943 reeds tienduizenden Poolsche, Russische en Oostenrijksche joden vergast. Het was een specifiek joodsch kamp. - Er was een gaskamer, welke on geveer 600 menschen kon bevat ten. Het gas werd door de dou ches in de kamer gebracht. Wan neer de menschen waren overle den, wentelde de vloer en vielen de stoffelijke overschotten naar beneden. De bagage van de transporten werd gesorteerd. De goederen werden naar Duitschland gezon den. Er vonden zoo goed als geen De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft medege deeld. dat te Medan de over eengekomen terugtrekking van de republikeinsche troe pen tot 2 km achter de de marcatielijn nog niet ten uit voer is gebracht. Op 2 April heeft een ernstige beschieting plaats gehad van een patrouille, die een convooi be veiligde. Binnen de Nederlandsche de marcatielijn heeft men pamfletten gevonden welke anti-Nederland- sche propaganda bevatten en af komstig waren van de T.R.I. Maandag is schriftelijk een offi cieel protest ingediend tegen de bestandsschendingen va>n den laalsten tijd. In den sector van Batavia is ten zuiden van Bekassi een Ned. patrouille hevig met mitrailleur- vuur beschoten. Te Semarang worden binnen de republikeinsche 2 km zóne stel lingen gebouwd en vaste posten ingericht. In den westelijken sec tor is de spoorbaan over een af stand van 300 meter opgebroken. In de zóne van Soerabaja wer den bij Glatik aan de Porong 'terugkeerende evacuees door de Nadat van Zaterdag op Zondag nacht de groote 2-master tent van circus Sjrassburger. die op een terrein bü het Hilversum- sche Sportpark was opgebouwd, door den storm zwaar was be schadigd, is het circus Dinsdag avond door een nog grooter ramp getroffen. De enorme 4-master tent, welke het circus bezat, en die Zondag inplaats van de ka potte 2-master werd opgetrok ken, werd door den storm ver nield. Toen de windvlagen Dinsdag avond heviger werden, besloot dr heer Karl Strassburger om kwar' over negen de voorstelling te be eindigen en het enkele duizender koppen tellende publiek verliet or verzoek ordelijk de tent. Omstreekf 10 uur maakte de steeds in krach' toenemende wind zich meester var het zeil der groote circustent waarin een zeer groote scheur ont stond. Daarna hadden de elemen ten vrij spel en was de tent nie' meer voor vernietiging te behoe den. Na elkaar knapten twee de' 20 meter lange stalen masten a' en een derde, die daardoor wanke kwam te staan, stortte neer. Doo het doorkappen der versnoerin liet men de tent. die geheel stu' geslagen was, ineen storten. Dr schade is zeer groot, maar kon no niet worden geschat, daar de licht leidingen ook kapot zijn geslager Het circus, dat een tournee doo ons land begon, zal voorloopi geen voorstellingen kunnen gever De deze maand te Arnhem en Al melo geprojecteerde serie voor stellingen wordt dan ook afgelast. Voor zoover bekend is het cir cus niet tegen stormschade verze kerd. De talrijke stallententen, waarin de groote menagerie is on dergebracht, liepen geen gevaar en kwamen er zonder scnade af. Er vallen geen persoonlijke ongeluk ken te betreuren, al was bij het in veiligheid brengen van een aantal woonwagens, de toestand enkele malen hachelijk. Behalve Zondag j.l. werd dit circus reeds eenige malen vroeger door een soortgelijke ramp getroffen, o.a. in 1928 op het Alexanderveld in Den Haag en in 1936 te Heemstede. Dinsdagavond omstreeks tien uur is te Ooltgensplaat op het eiland Goeree en Overflakkee, een groote brand uitgebroken, waarbij 8 landbouwschuren, 2 woonhuizen, een groote hoeveelheid landbouw werktuigen, 2 koeien, 2 paarden en een partij hooi en stroo verloren zijn gegaan. T.R.I. onder vuur géflbmen. De detachementen te Trawas, Patjet en Belom werden teruggenomen, De toeloop v an de bevolking voor medische behandeling was buitengewoon groot. De republikeinsche minister van economische zaken, dr. A. K. Gani, heeft op een persconferen tie medegedeeld, dat de republi keinsche regeering een 10-j aren- plan zal opstellen voor den her opbouw van de bestaande en de vestiging van nieuwe productie mogelijkheden. Het plan streeft r.aar verhooging van levensstan daard, productie, internationale uitwisseling van exportproducten en tevens naar geleide economie. Voor de financiering overweegt de republikeinsche regeering een nationale en een buitenlandsche leening, welke geregeld zullen worden door de Herstelbank. Ten aanzien van de buitenland sche eigendommen verklaarde dr. Gani, dat het samenstellen van inventarislijsten een van de moei lijkste taken avn de republikein sche regeering was. Het tempo van de overdracht van eigen dommen hing af van de snelheid, waarmede de Nederlandsche troe pen uit de Indonesische gebieden worden teruggetrokken. lr'-' -••• W3& Wat er van de groote viermast-tent overbleet. selecties plaats. De getransporteer- den werden vrijwel zonder uit zondering onmiddellijk vergast. Blijkens het rapport werden van sommige transporten jonge vrou wen én mannen uitgezocht voor werk. Een deel der uitgezochte personen is in Sobibor te werk ge steld uitsluitend voor werkzaam heden in verband met de vergas sing een ander deel is onmid dellijk doorgezonden naar naburige kampen in het district Lublin. Een zgn. kindertransport (uitsluitend bestaande uit kinderen met hun moeders) is uit Vught via Wester bork in Sobibor aangekomen en zonder eenige selectie terstond vergast. In October 1943 waren van alle transporten uit Nederland in totaal nog circa 800 menschen in Sobibor en in de naburige kampen werk zaam. Op 14 October 1943 brak in So bibor een georganiseerde op stand uit tegen de Duitsche SS, omdat men bij geruchte verno men had, dat alle kampbewoners op 16 October zouden worden doodgeschoten. Zestien SS-man- nen werden gedood, maar alle kampbewoners op circa 30 men schen na, vonden als gevolg van dezen opstand den dood. Deze 30 trachtten te ontvluch ten, maar er waren mijnenvelden rondom het kamp en bij de ont vluchting is een aantal personen om het leven gekomen; de rest kon zich aansluiten bij Poolsch- Russische partisanen. Bij de meelfabriek „De Sleutel" te Leiden is een wilde staking uitgebroken, die bij voortduring de broodvoorziening van een deel van Zuid-Holland in gevaar zou kunnen brengen. Bij het ministerie van justitie zijn wettelijke maatregelen in voorbereiding, om te komen tot een meer doelmatige berechting van economische delicten. Het ïs aanvankelijk de bedoeling, dat aan iedere rechtbank een economische kamer wordt toegevoegd, terwijl als eenige appèlinstantie het Haag- sche gerechtshof zou worden aan gewezen. Het voorjaarsoffensief tegen de guerillabeweging in Griekenland is vanmorgen vroeg in Thessalië West-Macedonië begonnen. Griek- sche troepen, luchtmacht en ma rine zijn in actie gekomen. Een Paaschei van één ons Op Goeden Vrijdag werd de heer van Asperen te Den Bosch verrast door een van zijn kippen. Het dier wist n.l. een ei voort te brengen van 103 gram. Het gemiddelde ge wicht van een kippenei bedraagt 75 gram. Deze kip blijkt haar tijd, althans de nooden van haar tijd, te verstaan. Komt 9 Mei voor 't Bijz. Gerechtshof Op 9 en 10 Mei eus. zal de Eer ste Kamer van het Bijzonder y Gerech'shof te Amsterdam, on der presidium van prof. dr. J. A. van Hamel, de zaak van jhr. D.' J. de Geer. oud ministerpre sident, behandelen. De samenstelling van het Hof zal zijn: President: Prof. J. A. van Hamel, Rechtsgeleerde Raadshee- ren Mr. F. R. Mijnlieff en Mr. F, P T. H. Rolingh, Militaire Raads- heeren Gen. Maj. A. R. van der Bent en Schout bij Nacht H. Jolles. De Procureur-Fiscaal is Mr. W. P. Bakhoven. In de dagvaarding wordt Jhr. De Geer in hoofdzaak ten laste ge legd, dat hij tijdens het verblijf van de Nederlandsche regeering in Engeland' zich naar het door den vijand bezet gebied heeft begeven en aldaar zijn brochure „De syn these van den oorlog" heeft doen verschijnen en verspreiden. Het onderzoek in de zaak De Geer was op 1 April 1.1. afgesloten De oudhoofdcommissaris der Am- sterdamsohe politie, J. L. Posthu- ma en de hoofdinspecteur der Am. sterdamsche recherche J. H. Heij- ink, hebben in verband met dit onderzoek verschillende diploma tieke personen in België, Frankrijk, Duitschland en Engeland verkla ringen doen afleggen. Op de lange lijst der getuigen in deze zaak bevinden zich ook de namen van verscheidene oud-mi nisters en andere vooraanstaande personen. O.m. zijn opgeroepen: J. van Sillemh, oud-Nederl. ge. zdnt te Portugal; mr. B. Baron van Harinxma thoe Slooten. Nederl. ambassadeur te Brussel; oud-mi nister prof. dr. Gerbrandy; oud minister Welter; oud-minister Bol- kestein; het Tweede Kamerlid Scheps; Van Randwijk, hoofd redacteur van Vrij - Nederland. Voorts Otto Bene, destijds Duitsch gezant bij den rijkscommissaris (toegevoegd door het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaken) Ernst Verhoeve, oud-propaganda leider van de NSB; dr. Goedewa- gen, oud-secretaris-generaal van het departement van volksvoor lichting.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1