WAAR BLEEF RADIO EEN UURTJE TELEX Het is niet voldoende te zeggen: ,wij willen geen oorlog" Uitweg? Iwan Smirnoff, zilveren piloot Dank voor Nederlandsche hulp OMSTREKEN NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Woensdag 9 April 1947 PAG. S Waarschuwing van Truman Gesneuveld in Indonesië Holland-België op z'n (s)malst De eenige vlieger ter wereld met 27.000 vlieguren Komt! TP lek Alalveïy afgeloopen jaar bij den mocht worden geconsta- sprak zijn vertrouwen een goed geslaagden g. Een bestuurslid van t. NoordholL Dambond 1de aan de Heldersche die de leiding van dit p zich had genomen. Ook :er was overtuigd van 'n :n dag, die een goede a voor de damsport zou ijf uur waren alle par- eeld en konden de vol slagen worden bekend Westfriesland Noord won van Westfriesland Zuid. e vereenigingen noteer- lgende punten: D.I.D. 13, 2, Hollandia 10, Texel 10, Langendijk 8, H.D.C. 7 en D.I.D. uit Wervershoof hiermede dus de ver rijs. De wisselprijs werd ;wonnen door den Hel- iammer P. Kwast. De de onderste plaats in de isschen Texel en Andijk Texel met 128 ge- ï.D.C. 2 dat tegen Enk- moest spelen om de bo ats in de 2e klas, won lir met 200, doordat zers verstek lieten gaan. il dus tegen Andijk pro- trijden moeten spelen, sche Damclub kan met op den districtsdag te en woord van hulde aan P. Slort, bij wien de nding in goede handen 3ERLIJKE STAND Geboren: Frans J. zn. a Z. Stolk en Adriana M„ dochter van Simon sabeth de Waard; Corne- l van Hillebrand Gomes ie Ridder; Gerrit J. D., ts Roeper en Gerahrda J. Johannes J., zoon van ■aag en Theodora E. de ith F., dochter van Ga- de Geest en Reinalda en en awd: Lukas Kamps iwer. Fedde Oosterhof Bennekom. v. Paulina Kikkert, 77 van Willem Eelman; ad 69 jr., wedr. van Eli- Beste. Gevonden: bl. kinder sleutels, roode ceintuur, wel hoe laat het is), alig kantoor der directe i dient verbouwd te et het oog op de huis- n andere diensten, trlichting van de Markt omgeving voldoet niet a-halve wordt voorge- door een electrische te vervangen Ook en W. een z.g. „voor- uwploeg aankoopen, gemonteerd moet wor- m nieuwen reinigings- geraaimde kosten voor •tog van het douche plan blijken niet vol- zijn en moeten worden Voorts zal worden I om grond, gelegen in ig van het station, van ton te koopen. willen aain de pas op- treeniging „Gezinshulp" lie verleenen. De wo- ereeniging heeft voor- it de gemeentekas ge ar het doen uitvoeren Hingen aan de door ide getroffen wonin- lijkt overigens ook ge- gemeente te doen aam- den Noordhollandschen dweerbond, zal een verordening moeten worden op de invordering van gelden ;ebruik van gemeente water, alsmede voor Dor den reinigingsdienst VAT BLIJFT IN Verschillende even we een en ander dadïgheid van de Scha- Het gevolg was booze n brieven van zich in igetast voelende ouders ijd zijn er naast de goede elementen on- 5d. Desondanks kan er s van het toen gezegde d teruggenomen wor- wordt integendeel met 5g erger. Wat denkt u m de iederen dag bin- e klachten over erger- digheid, zooals het in- m gaslantaarns der :hting, brand stichten m van het Oude Slot, len van trottoirtegels veel meer. n onderhield de politie boosdoeners. Maar to rn opvoedenden zin de t verkeerde onder het ngen, nemen versohil- rs hen in bescherming Je agenten lastig over eheel verdiende repri- ii hun spruiten, uders aldus bewezen :t mee te willen wer- desniettemin toch paal steld moet worden, zal ionder meer proces eden opgemaakt, zoo- en kinderen zich ge mor den rechter heb- intwoorden. WAT FRAAIS N", De fa. de Waard nning die zich bezig ret sloopen van de zoo bunkers zag zich ge- ïen klacht in te die- is ongewenscht bezoek schuur der arbeiders schuur hebben de ar- verschillende levens oor dagelijks gebruik. I heeft zich evenwel rvoeld om de boel >en te breken, haver- 9 en suiker tot de mei over de bodem uit te strooien en de den wand te kletsen. President Truman heeft tij dens het jaarlijksche diner van de democratische partij gewaarschuwd, dat het niet meer voldoende is alleen maar te zeggen: „wij willen geen oorlog" „wij moeten op tijd, zelfs voordien, handelen om het smeulende begin, dat zich over de geheele wereld dreigt uit te breiden, uit te trappen". „Wij weten, hoe het vuur ontstaat. Wij hebben het te voren gezien agressie door den sterke tegen den zwakke. Openlijk door het gebruik van gewapende macht of in het geheim door infiltratie. Wij weten, hoe het vuur zich uitbreidt en wij weten, hoe het eindigt". A. P. F. Duynstee overleden In den ouderdom van 70 jaar overleed dezer, dagen te 's-Gra- venhage de heer A. P. F. Duijn- stee, oud-hoofdinspecteur van de P.T.T. en president-comimssarïs van de N.V. Drukkerij „De Tijd". De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw en commandeur in de orde van Leopold II van België. De be grafenis zal Donderdag a.s. plaats hebben op het R. K. kerkhof te 's-Gravenhage. Alle begin is moeilijk. Dit dacht ook prinses Margriet, toen zij voor het eerst op de ski's stond en met behulp van haar moeder de eerste schre den zette. De regeering maakt hekend, dat tot haar leedwezen in de vorige week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: gesneuveld of over leden tengevolge van oorlogshande lingen: - Koninklijke Marine: korps der Mariniers (O.V.W.) W. H. Peters, afkomstig uit Nijmegen. Gesneu veld bij Soerabaja tengevolge van vijandelijke actie op 26-3-1947. Koninklijke Landmacht: geen verliezen. Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger: geen verliezen. Positie van de Passagiersschepen Abbekerk, Rotterdam—Australië, 6 April te Bombay. Alphard, BahiaRotterdam, pas. 6 April Fernando Noronha. Amerskerk, 6 April van Bombay naar Cochin. Arkeldijk, New Orleans—Rotter dam, 6 April te Londen. Cottica, Amsterdam—Paramaribo 5 April van Dover. Johan van Oldenbarnevelt, 6 April van Batavia te Amsterdam. Klipfontein, 6 April van Kaap stad naar Teneriffe. Kota Gede, Rotterdam—Java, pass. 3 April Point de Galle. Kota Inten, 4 April van Batavia naar Rotterdam. Maaskerb, Dakar—Amsterdam, pass. 5 April Las Palmas. Nijkerk, AmsterdamBeira, 5 April van Port Soedan. Cranje, 6 April van Batavia te Amsterdam. Sommelsdijk, Batavia—New York 4 April te Halifax. Sloterdijk, Rotterdam—Batavia, 6 April te Port Said. Tosari, BataviaRotterdam, pass. 8 April Dover. PROGRAMMA DONDERDAG 10 APRIL HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws; 9.00 Ochtendconcert; 11.00 Radioziekenbezoek: 11.45 Slavische muziek; 12.00 Piatigorsky speelt cello; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws, vervolg lunchconcert; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Metropole orkest; 15.00 Orkestwerken; 16.45 Strijkkwartet; 18.00 Kamermuziek; 18.45 Aquariums-liefhebberij; 19.00 Nieuws; 19.20 Jo Vincent zingt; 20.00 Nieuws; 21.15 Gram.platen; 22.00 Nieuws; 22.30 Kerkkoor; 23.00 Nieuwe Nederlandsche muziek. HILVERSUM I (301 M.): 8.00 Nieuws en gram.platen; 9.30 Muziek voor de fabriek; 11.20 Beethoven; 12.00 Lyra-trio; 13.00 Nieuws; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Omroep-orkest 15.00 Zieken en gezonden; 16.15 Filmnieuws en filmgeluid; 18.00 Nieuws; 19.15 Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws en weerber.; 20.15 Om roeporkest; 21.25 Hoorspel; 23.00 Nieuws en gram. President Truman sprak uit voerig over zijin politiek van hulp aan Griekenland en Turkije. Hij citeerde Thomas Jefferson, den stichter van de democratische partij en verklaarde: „Wij heb ben, zooals Jefferson, ruwe schen dingen van de rechten der naties gezien. Wij hebben ook ons pro test laten hooren. Wij moeten dat protest effectief maken door die volkeren te helpen, wier vrijhe den door druk van buitenaf in gevaar worden gebracht". „Onze verantwoordelijkheid is: op wacht te staain voor het gebouw van den blijvenden vrede, dat eindelijk wordt gebouwd. Dat gebouw is de V.N.". De functie van de V.N. is vlammen, overal waar zij uit breken, en elk vonkje, dat door verschillen tusschen regeertogen orntstaat, te dooven, aldus Tru man. „Bij het steunen der V.N. moeten wij, indien noodzakelijk, haar activiteiten aainvullen. Door vrije naties haar vrijheid te hei- Pen bewaren versterken wij de V.N. bij de vervulling van haar functies". Verklarend, dat de wereld naar de V.S. ziet om leiding van hen te verkrijgen, zeide de president: „Terwijl de strijd voor de rechten van den mensch in andere deelen van de wereld voortgaat, kan het vrije volk der V.S. niet met ge makkelijke afzijdigheid toezien, met onverschilligheid ten opzichte van den afloop". De president besloot met den eed van Jefferson; „Ik zweer op het altaar vam God eeuwige vijandschap tegen eiken vorm van tyrannie over den geest van den mensch". De president gaf vervolgens nog een overzicht van den bin- nenlandschen toestand1. Hij deelde mede, dat voor het huidige fis cale jaar, dat op 30 Juni eindigt, de V.S. een evenwichtige begroo ting zou verkrijgen en een over schot hebben. Hij drong er op aan, dat de V.S. hun nationale schuld to hun huidige voorspoe dige jaren zullen beginnen af te betalen. 25 April begin der bollenbloei? Naar de KNAC meedeelt, kan verwacht worden, dat de hyacin then, als eersten van de bollen- bloeiperiode, omstreeks 25 April zullen bloeien. Dan volgen de vroe ge tulpen in de periode van 25 April tot 5 Mei, waarna van 5 tot half Mei de Darwintulpen zich in al hun pracht zullen toonen. 26.000 eieren in beslag genomen De CCD heeft Vrijdag bij De venter een partij van 26.000 eieren in beslag genomen die bestemd waren om in Amsterdam op de zwarte markt gebracht te worden. Een zekere O. H. uit Tubbergen, rayonverzamelaar van het bedrijf schap Pluimvee, gewest Twente, die samen met een zekere D. uit Rectum de eieren tegen 1823 cent bij de boeren gekocht had, ver voerde de breekbare last op een valsch geleidebiljet. Een motor rijder reed voor de vrachtwagen uit om den weg te verkennen. Een klein kwantum (19 kg.) roomboter, dat eveneens uit den wagen te voorschijn kwam, werd ten ge schenke gegeven aan de ziekenhui zen te Deventer, de eieren zijn in distributie gebracht. Spreekt U er ook zoo vaak over? Of bepaalt U zich tot luisteren en lezen? U weet natuurlijk al waar over. Over dc noodzaak van groo- tere industrialisatie in dezen tijd. Het zou'dè uitweg zijn uit den groo- ten nood van nu en straks, die vast staat. Voor wie daarover wil oor- deelen staat vast, dat ons kleine grondgebied niet noemenswaard zal toenemen, staat verder vast, dat met de cijfers kan worden bewezen, dat de groote bevolkingsdichtheid nog belangrijk zal toenemen, staat ten slotte vast, dat industrialisatie in onze maatschappij moet beteeke- nen: uitbreiding van bestaande of vestiging van nieuwe individueele ondernemingen. Lang en hardnekkig kunnen wij strijden over de vraag, welke wijze van industrialisatie de beste is en welk tempo moet worden gekozen. Maar dat verdere industrialisee- ring voor Nederland het behoud kan bèteekenen van een zekere welvaart, waaraan wij gewend en waardoor wij verwend zijn, wordt maar zelden bestreden. Ook op an dere gronden vraagt de Vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat" hiervoor reeds sinds 1915 aller aan dacht. Opinie-onderzoek leerde, hoe- velen vervuld zijn van emigratie plannen. Van vertrouwen in eigen toekomst in eigen land getuigt dit maar weinig. Het getuigt van veelal slechts intuïtief begrip voor de be perkte mogelijkheden hier. Wie weet, hoe moeilijk emigratie op groote schaal zal zijn, zoekt be staansmogelijkheid voor eigen men- schen in eigen land. Een volk kan het zoeken in den landbouw, in den internationalen handel en in de industrie. Het nog maar beperkte opnemingsvermogen van landbouw en handel is bekend. Wat blijft dan anders dan de nij verheid? In onzen maatschappij-vorm moe ten beleggers, banken, exporteurs, ondernemers daar iets in zién. Zij moeten „industry-minded" zijn of worden, omdat het zonder hun medewerking niet gaat. Alle plan nen moeten elk voor zich worden gewogen. Scholing en om-scholing moeten mogelijk zijn. Alles accoord. Maar zonder de instemming van alle werkers, die in deze richting vrijelijk hun beroep moeten kiezen gaat het ook niet. En willen wij allen in dezen iets doen dan openen wij de oogen voor een maatschap pelijk en persoonlijk verantwoorde beroepskeuze. Het bereiken van den uitweg is er van afhankelijk. Dr. J. P. DUYVERMAN Alg. secr.-penningm. Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat". NAZI-MINISTER PLEEGT ZELFMOORD Volgens de Hamburgsche radio heeft de voormalige nationaal-so- cialistische minister Herbert Backe die te Neurenberg gevangen zat en als nationaal-socialistisch leider be recht zou worden, een einde aan zijn leven gemaakt. In de regeering van Doenitz is Backe minister van landbouw geweest. Met ongeveer vijftig anderen zou hij in Neuren berg wegens oorlogsmisdaden te recht staan. Ditmaal vend na afloop van den jaarlijkschen HollandBelgië wed strijd geen gezamenlijk diner plaats tusschen officials en spelers van beide landen. De Nederlanders di neerden in hotel l'Europe, de Bel gen in Victoria. Een scheiding van tafel dus. De verdeeling of liever de toewijzing van kaarten voor de Belgen was de oorzaak van deze scheiding. België had ruim 7000 plaatsbewijzen gevraagd en kreeg er, volgens verklaringen van de Belgen, maar 3500. Van Nederland sche zijde deelde men mede, dat de prijzen in het Antwerpsche Stadion op een dergelijke hoogte liggen, dat men wel gedwongen is geweest het aequivalent aan Nederlandsche kaarten ter beschikking te stellen. Aan Belgische zijde was men met deze 3500 kaarten niet tevreden en annonceerde: wij dineeren niet met de Nederlanders. De Nederlanders antwoordden; dan doen jullie het niet. De Belgen hadden nog meer be zwaren, welke wij Maandagavond laat nog niet hadden kunnen con troleeren. De Belgen zeiden: Maan dagochtend zou er een bus van de KNVB komen bij het Victoria Ho tel om de spelers en de officials een tocht door de stad te laten ma ken. Om negen uur stond de ploeg aangetreden op de stoep van het hotel, maar geen bus. Met sippe ge zichten hebben de Belgen toen op eigen houtje het bekende boot tochtje door de grachten gemaakt. De Belgen zeggen: Toen we op Eersten Paaschdag aankwamen met den trein aan het Centraal station te Amsterdam, was er geen enkee KNVB-official om ons te ontvangen. Een beetje geërgerd legden de Belgen op eigen houtje den afstand van 't Centraal Station naar het Victoriahotel af, waarbij verondersteld mag worden, dat zij niet verdwaald raakten. Hoe het ook zij, de Belgen aten in het Victoria Hotel en de Neder landers in l'Europe.... Kardinaal van Roey, Aartsbis schop van België, verrichtte in de St. Romboutkathedraal te Mechelen een symbolische plechtigheid tijdens de ceremo niën in de Goede Week. Hij waschte de voeten van twaalf armen en schonk hun daarna een brood en geld, gelijk Chris tus deed met Zijn apostelen. De kardinaal kust de voeten van een der twaalf personen, die de apostelen voorstelden. Weerter politie slaat haar slag Reeds geruimen tijd was het de politie van Weert bekend, dat in de omgeving van het stadje een Uitgebreide smokkel- en zwarten handel gedreven werd. Op een goe den dag wist de politie een aantal, bij dezen handel betrokken lieden te arresteeren. Een groot aantal goederen, waaronder een partij textiel, tapijten, 55 paar kousen, 500 klossen garen, 300 strengen katoen en voorts 55 kg. tabak en duizenden meters elastiekband konden in beslag worden genomen. Bovendien werd nog de hand ge legd op een auto, waarmede de goederen vervoerd werden. In het midden van de vorige week volg den meerdere arrestaties. Ook toen vormden de in beslag genomen goederen een groote buit. Eind vo rige week werd het net nog iets aangehaald en weer kon de politie tot arrestatie overgaan. Volgende maand, om precies te zijn, op 28 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de bekende KLM-vlieger Iwan W. Smirnoff in dienst tradt bij deze maatschappij. In 1929 maakte Smirnoff met een driemotorige 7-b toestel de eerste retour.postvlucht naar Indië voor de K.L.M., terwijl hij in 1933 als gezag voerder van de Fokker 18 „Pelikaan" de zoo bekend ge worden bijzondere Kerstvluchi volbracht. Voor deze prestatie werd hjj door H. M. de Ko. ningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Toen de oorlog in Nederland uit brak, vertoefde Smirnoff to Italië (de KLM vloog in die dagen tus schen Napels en Batavia v.v.) welk traject hij tot het intreden van dit land in den oorlog heeft gevlogen. Tot het uitbreken van dien oorlog tusschen Ned. Tndië en Japan vloog hij tusschen Palestina en Batavia, waarna hij een groot aandeel heeft gehad in de eva cuatie van Singapore, Sabang en Medan naar Java. Toen ook Java tenslotte door de Japanners be dreigd werd, vloog Smirnoff tus schen dit land en Australië, even eens in dienst van de evacuatie. Op een van deze vluchten werd hjj tenslotte door een Japan- schen vlieger afgeschoten bo ven N.W. Australië. Ondanks het feit. dat hij door vier ko gels getroffen was, wist de vlieger zijn machine echter be houden aan den grond te bren gen. Voor dit feit en voor zijn optre den bij de evacuatie van de door de Japanners bedreigde gebieden ontving Smirnoff hel vlieger- kruis. Tot 1944 vloog hij vervolgens voor het „American Air And1 Transport Command" tusschen Brisbane en Nieuw Guinea voor het vervoer van munitie, vervoer- Valsche bandenbonnen Na de valsche textielpunten en tabaksbonnen heeft de recherche te Apeldoorn thans een handel in na gemaakte rijwielbandenbonnen achterhaald. De „importeur" bleek een rij wielhersteller te Loenen (Vel.) te zijn, die de zeer goed nagemaakte bonnen van een berucht type te Amsterdam betrok. Werden de banden, welke te Apeldoorn op deze bonnen werden verkregen, aanvankelijk ook al daar verkocht, later bleek, dat deze beter in de hoofdstad konden wor den afgezet. Hoewel niet met zekerheid kan worden gezegd, hoe lang deze frau de al aan den gang was, staat wel vast, dat vele honderden valsche bonnen in omloop zijn gebracht. Een aantal daarvan is totusschen opgespoord. middelen, wapens en voedsel. Ook maakte hij vluchten over geheet Australië. Na in Amerika geweest te zijn voor den aankoop van DC 4 en Constellationtoestellen, onder hield Smirnoff tot het eind van den oorlog de verbinding tusschen Bris tolLissabon en Gibraltar. In Februari 1946 keerde Smir noff in ons land terug, waar hij zijn werkzaamheden als KLM- vlieger weer opnam. Sederdien vliegt hij weer geregeld cp Indië en Zuid-Afrika. Toen wij hem spra ken was hij juist vier dagen gele. den uit Zuid-Afrika teruggekeerd. Gp onze vraag aan den thans 32- jarigen Smirnoff of hij nog lang dacht te vliegen, antwoordde hij: „Zoo lang ik goedgekeurd wordt blijf ik volhouden. Ik vind het vak veel te lollig om er mee uit te scheiden". En dat zei Smirnoff na 27.000 uren in de lucht, hetgeen circa 6 millioen kilometer beteekent. ,.Ik kan wel zeggen, dat ik de eenige vlieger ter wereld ben, die zooveel in de lucht gezeten heeft" zei Smirnoff met eenigen trots, een trots, dien wij volkomen kunnen begrijpen. Wat hij tenslotte van het gevaar van hetyvliegen dacht? „Je bed is het gevaarlijkste plekje ter wereld, want de meeste menschen sterven in bed". En daarmee is dit pro bleem voor hem opgelost. Gisterenmorgen omstr. 8 uur werd onder de gemeente Eemnes de 59- jarige mevr. Van der Ven echtgenoote van L. J. van den Boogaart. aldaar door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. De automobilist moet na het ongeval zijn doorgereden. De politie stelt een onder zoek in. 'A' Het lijstje van ongevallen, die zich tij dens de Paaschdagen in de Hofstad hebben voor gedaan, vermeldt den val van een 2-jarig knaapje uit de eerste étage van zijn ouderlijke woning aan de Govert Flinck- straat. Het jongetje kwam terecht op een betonnen begrafenis plaats van den Berk uit Sittard, ver architect Maurits Plate, dacht van diefstal van die op 5 April j.l. op 86- een karpet uit een NSB- jarigen leeftijd te Haar- huis te Sittard. Verdachte lem is overleden. De ontkende hardnekkig het overledene was voorzitter bij hem in beslag geno- van den kring Haarlem men kleed te hebben ge- van den Bond van Ned. stolen. De rechtbank ver- Architecten. Op de le oordeelde Van der B„ de- jaarvergadering van de zer dagen, conform den vakgroep Kunstschilders in de Nederlandsche Fe deratie van Beroepsver. van Kunstenaars, gehou den op 5 April, in het Stedielijik Museum te Am sterdam, is het bestuur als volgt samengesteld: vloer in den tuin achter (joh. van Zweden, vcorz., spreekuur van den chef het Ihuis en is in den loop Mark Kolthoff, secr., Ge- der afd. zal cok aan dit rard van Vliet, penning meester, Jan Wiegers, 2e voorz., Ton Meijer, Ger Gerrits en Jo Mulder. Op 18 Maart stond voor de Maastrichtsche recht bank terecht de politie agent H. J. C. van der van denzelfden dag in het Emma-Kinderziekenhuis aan de bekomen verwen dingen overleden. He den, Woensdag 9 April, vindt op d'e Algem. Be graafplaats aan de Kle verlaan te Haarlem de eisch, tot 6 maanden ge vangenisstraf. De afd. V H M O van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is verplaatst naar Prinsessegracht 15 (tel. 183000). Het wekelijksch adres plaats hebben. Een uitwisseling tusschen „The Highbury Players" van Sutton Coldfield, Warsikshiare en een ge lijke Ned. groep, 't ama teur tooneelgezelschap De Plankeniers uit Bus- sum aal naar de Manches ter Guardian meldt, in Mei plaats hebben. On geveer 20 Ned. acteurs zullen in hun moeder taal in het kleine theater van Highbury repeteeren en spelen en logeeren in de woningen hunner col lega's. Na afloop van hun optreden zullen de En- gelschen naar Nederland komen, voorstellingen ge ven in het theater van De Plankeniers en bij hen thuis logeeren. Af Het Tri bunaal te Rotterdam ad viseerde den 29-jarigen lüitenant der marechaus- sée H. Kroon met ingang van heden 2 jaar inter- neering op te leggen; voorts werden hem beide kiesrechten ontnomen, alsmede 't recht bij de militaire macht en de po litie te dienen. K. was ten laste gelegd het ver leenen van medewerking aan dén vijand en diens handlangers, toen hij in de jaren 1944'45 politie chef was te Ridderkerk. BEURSPRAATJE De belangstelling voor de Ef fectenbeurs was er door de feestdagen niet minder op ge worden, integendeel werd door het publiek de noodige animo aan den dag gelegd. Bij de opening vertoonde de Beurs een onregelmatige ontwikkeling. De locale aandeelenmarkt, in het bijzonder de industrie-aandeelen Koninklijken en de Scheepvaart- papieren waren bepaald vast ge stemd, waarbij het accent kon worden gelegd op de industriee- len, waarvan b.v. de Philips aan- deelen met een hoofdkoers van 385 ruim twintig punten hooger waren, maar ook de andere ge noemde soorten waren behoorlijk beter. Daarentegen bestond een zwakke tendenz voor de Indische waarden en de cultuurfondsen, blijkende uit de lagere koersen voor suikeraandee- len, tabakken en rubberfondsen. Dat voor de Industrieelen goede vraag bestond, kon hieruit worden afgeleid dat Unilevers laatste prijzen Don derdag jl. en AKU een drietal pun ten beter waren. Toen de vrije han del een aanvang nam, zag het er aanvankelijk naar uit alsof de stij ging verderen voortgang zou vinden, maar heel spoedig werd een. bene denwaar tsche richting gevolgd, daar de beduidend hooger hoofdkoersen klaarblijkelijk winstnemingen uit lokten. Het gevolg hiervan was dat Dinsdag om tien minuten over twee is vanaf het vliegveld Schiphol met een speciale KLM Dakota vertrokken ©ud-minis- ter ir. J. A, Ringers, die op uitnocdiging van het Britsche miniserie van landbouw de overstroomingen b(j Treat en Noithfolk in oogenschouw zal nemen. Ir. Ringers, die doorvliegt naar het vliegveld Hemswell bij Hull is vergezeld door ir. C. H. Kraayen- veld, vice-voorzitter van de N.V. A. Volkers Bagger Mij., te Am sterdam. Voor zijn vertrek zeide ir. Ringers, dat Engeland vooral behoefte heeft aan zwaar materiaal en pompen. We zullen zien op wel ke wijze we Engeland volgens de in Nederland beproefde methoden de helpende hand kunnen reiken. Ondertusschen wijdt de Daily He rald, het orgaan der Britsche La- bourpartij een hoofdartikel aan de Nederlandsche hulp bij het droog maken van overstroomde gebieden in Oost-Engeland, waarin o.a. wordt opgemerkt; „Een ieder, die de reusachtige kranen en pompen in de Neder landsche overstroomde gebieden in de jaren 1945 en 1946 heeft zien werken, is er van verzekerd, dat de Nederlanders een machtige bij- b.v. Philips aandeelen, bij een drage zullen leveren bij de droog- making van overstroomde gebie den in het oosten van Engeland. Wij hadden niet verwacht, dat Ne derland zoo spoedig reeds in de gelegenheid zou worden gesteld om den Britsahen steun te beloonen. Het weder heeft ons evenzeer ge troffen als de oorlog de Nederland sche boeren. Wij moeten het voed sel hebben, dat onze overstroomde landerijen kunnen opbrengen. Wij verwelkomen dankbaar onze trou we vrienden aan de overzijde van de Noordzee." Kranen voor Engeland. Naar wij nog nader vernemen, zullen nog diverse drijvende kra nen de haringvijver oversteken, om in Engeland een handje toe te ste ken bij de droogmaking der over stroomde gebieden. Het zijn heele gevaarten, rustend op pontons van 38 bij 12 meter, met een capaciteit van 12 ton. Vermoedelijk zullen ze eenige maanden in Engeland blij ven. Het beroep op Nederland om deze kranen beschikbaar te stellen werd hoofdkoers van 385 achteruitgingen tot 276, Unilevers daalden tot 263'/« en AKU van 385 achteruitgingen tot 376, Unilevers daalden tot 263'/s en AKU tot 161. Ook de Scheepvaart papieren konden zich niet geheel handhaven en de Scheepvaartunies b.v. zakten bij een hoofdkoers van 167 geleid,lijk aan in tot 1641/:. Ko ninklijken, waarvoor de hoofdkoers was vastgesteld op 413, gingen ach teruit tot 409'.!. Vergeleken met Don derdag jl. waren de Scheepvaart papieren per saldo niet veel veran derd, Koninklijken slechts een klei nigheid hooger, doch de industrie- aandeelen konden aan het einde van de rekening toch nog een avance aanwijzen, terwijl de minder cou rante industriefondsen meerendeels hooger werden afgedaan. In de koersen van de Cultuuraandeelen toonden de koersen niet veel ver andering meer, maar algemeen moesten verliezen worden geboekt. Zoo verloren HVA's per saldo een zevental punten, de andere suiker waarden waren eveneens eenige punten lager. Van de tabakken le den aandeelen Deli maatschappij ten slotte een verlies van een tiental procenten. De Bankaandeelen waren aan den lusteloozen kant. Van de Indische cultuurbanken waren Handelmaat schappij een zestal punten lager. Voor Indische banken werd een hpofdkoers vastgesteld, echter die eenige punten lager was, waarna echter een verbetering kon worden opgemerkt. De beleggingsmarkt was kalm. Van de Nederlandsche Staatsfondsen was de conversieleening aanvanke lijk prijshoudend met een koers van 99 3/16, doch spoedig kwam eenig materiaal aan de markt, waardoor een achteruitgang kon worden ge constateerd tot 9815/16. De oude schuld was prijshoudend. De Indische leeningen daarentegen weer wat lager. De affaire in Pandbrieven en gemeentelijke en provinciale obliga- tiën bleef van beperkten omvang. De omzetten in de Amerikaansche fondsen waren voor ieder fonds op zichzelf gering, de koersen waren lager, waaraan de berichten omtrent stakingen in de Vereen. Staten niet vreemd waren. Prolongatie 21/4 procent. Doodelijk ongeluk te Grootebroek Ter hoogte van de kerk te Groo tebroek reden j.l. Maandagmorgen twee jongens per fiets langs de vrachtauto van B. Groot. De pas sage was op dat moment nogal smal en de 14-jarige Nico Bakker Broersen van Bovenkarspel raakte met zijn fiets aan 't slingeren, kwam tegen het spatbord van zijn kameraad aan en viel. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat hij door het achterwiel van de auto gegrepen werd. Zwaar ge wond werd hij opgenomen en ge neeskundige hulp mocht niet meer baten. Pastoor Bottelier heeft hem nog het H. Oliesel kunnen toedie nen, doch tijdens het vervoer naar het St. Nicolaasgesticht te Lutjebroek is het slachtoffer over leden. door Engeland gedaan, omdat de in de dijk van Walcheren, beschik- over zulk zwaar materiaal hebben. De kranen, welke dienst hebben gedaan bij de Zuiderzeewerken en later bij het dichten van de gaten in en dijk van Walcheren, beschik ken over zeer lange armen, die in staat zijn door middel van enorme grijpers groote hoeveelheden klei- leem te verplaatsen. Dit zal ook in Engeland noodig blijken, want het gat in de bedijking van de Trent is bijna 100 meter breed en 15 meter diep. Tom Williams, de Britsche minister van landbouw, heeft op dracht gegeven het koste wat kost binnen veertien dagen het gat te dichten. 8.000 H.A. vruchtbaar land staat onder water. Uraniumvondsten in Opper-Silezië In Opper-Silezië, voormalig Duitsch gebied, thans bestuurd door I', m, is uranium gevonden in grootere hoeveelheid dan elders in Europa, aldus Dena, de Duit- sche nieuwsdienst in de Ameri kaansche zone. Maria-processie te Maastricht Al eeuwenlang wordt op den Zondag na het octaaf van het feest van de Sterre der Zee te Maas tricht in de O. L. Vrouwekerk een plechtige hoogmis met pontificale assistentie opgedragen, gevolgd door een processie. Dit jaar heeft, wegens ziekte van Mgr. Dr. Lem- mens, de Zuid-Bimburgsche missie bisschop Mgr. E. Lebouille C. M. uit Hoensbroek, Apostolisch Vica ris van Yung Ping Fu aan de plechtigheid pontificalen luister verleend. In de processie werd het beeld van de Sterre der Zee in allen gebruikelijken luister mede gedragen. Nog hangt de geur van Pa- schen, de geur van het nieuwe verrezen leven in onze kerken en als de voorjaarszon 's mor gens door de gekleurde glasra men breekt, is het alsof heel een andere wereld voor ons open gaat. En uit de kracht, die wij uit de H. Mis, uit de H. Commu nie meenemen, veranderen wij ook al de werkzaamheden, zelfs de meest gewone, die wij in den loop van den dag te verrichten hebben, in ons gezin, in de werkplaats of de fabriek, op het kantoor, langs den weg of waar dan ook. Ons leven is voor een groot deel dat, hetgeen wij er zelf van maken. Het kan zoo mooi, zoo blij. zoo gelukkig zijn. als wij zelf willen. Wijzelf? Ja, met Christus! Door Zijn kracht. Door het voedsel van Zijn Hei lig Lichaam. In het Evangelie van vanmorgen verschijnt de verrezen Heer voor de derde maal aan de leerlingen, bij de wonderbare vischvangst. Hij noodigt hen uit: „Komt en eet"! Hij verschijnt ook. ons. In de H. Mis. En Hij noodigt ook ons: Komt en eet!" MARCUS door J. S. FLETCHER 14. „Ik zag alleenig maar dattie m de weg van Marshwyke op ging", ant woordde Abinett. ,,'t Wassoo har- stikke donker, die avend. Ik docht: 't is zoo'n soortement zeeman die een slokkie gaat pakken in „An chors Weighed" op weg naar Shil- hampton. En verders hebbik d'r niet meer an gedacht, nou ja, tot nou is dat papier zag dat u heb late anplakke. En hoe staat 't nou met die honderd Pond belooning me neer de commissaris?" „In orde, Abinett", zei Atherton. „Je bent heel aardig op weg om ze in bezit te krijgen. Ik mag wel zeg gen, dat die man mijnheer Richard Malvery was. Nou, ga nou maar weer en mondje dicht. Laat geen mensch er een woord over hooren, zelfs je vrouw niet. Laat geen ex tra glas je aan 't praten krijgen. Als je die honderd Pond wil heb ben Sssst!" De kruier stapte op en Atherton wendde zich tot Blake. „Ik geloof, dat die man Richard Malvery was", zei hij. „Nu gaat het er om na te speuren waar die man heen ging. Kom na de lunch bij me, dan gaan we samen in mijn wagen naar Marshwyke". DE HERBERG AAN DEN INHAM DIEN MIDDAG, om drie uur, ste gen Blake en Atherton op de wegkruising Marshwyke uit een auto. De commissaris greep zijn metgezel bij den arm. „Nu zijn we op het eigenlijke ter rein van den arbeid", zei hij. „Ten minste, voor zoover we op het oogenblik weten. Hier is de weg kruising Marshwyke, waar Greggy Abinett volgens zijn zeggen den vreemdeling op den avond van den 27sten Februari afzette. Ginder, aan de andere zijde van den inham, is Malvery Hold, een plaats waarvan ik altijd rillingen krijg als ik er naar kijk, zoo suggestief werken die mysteries en ik weet niet pre cies wat, op me in. Die toren daar is de oude kerk van Malvery, dicht bij Malvery Bill. Maar wat ons di rect interesseert. Blake, is deze plaats aan onze linkerzij, Marsh wyke". Hij liep vooruit den weg op over een korten afstand in oostelijke richting en terwijl hij den steilen oever opklom, beduidde hij Blake hem te volgen. „Ik wilde, dat u goed op de hoogte komt van dit terrein", zei hij. „Het komt me voor, dat een nauwkeuri ge kennis van de ligging ervan voor dit geval bijzonder nuttig zijn kan. U ziet, dat we aan den rand van een inham staan, die tusschen ons en Malvery ligt en die zich uitstrekt van de zee, ginds aan onze linker zijde, tot een heel eind landinwaarts aan onzen rechterkant. U zult op merken dat deze inham nu zoowat achthonderd meter breed is en, om dat het nu eb is, zult u zien dat er een diepe geul in het midden is. Maar verder zult u opmerken dat deze inham vroeger veel breeder is geweest, kijk, daar ligt een strook moerasgebied onder langs dezen oever en een andere, nog veel bree der, aan den kant van Malvery. Zoowat vijfentwintig jaar geleden was deze inham werkelijk bijna twee kilometer breed, maar door het aanleggen van die dam, daar ginds in de richting van de zee, werd de inham smaller. Men wilde dit moerasgebied aan weerszijden in cultuur brengen en", ve.volgde Atherton lachend, „nadat al dat werk voltooid was hebben er een paar ganzen en een geit er hun voedsel gevonden". Blake tuurde aandachtig over de vlakke, vreugdelooze uitgestrektheid aan zijn voeten. Hij nam alle bij zonderheden, die zijn begeleider aanwees, in zich op omdat hij aan voelde dat om een bepaalde reden zijn aandacht er op gericht werd. En Atherton wendde hem nu naar het oosten om zijn lezing te vervol gen. „Kijk nu eens hier", zei hij, ter wijl hij een groep gebouwen aan hun linkerzijde aanwees. „Dit is Marshwyke. Dat groote gebouw is de Marshwyksche molen. Eens was het een druk plaatsje; u ziet dat het nogal uitgestrekt is en dat het een eigen werf heeft aan den rand van den inham. Er werd hier eens flink zaken gedaan en er werd behoorlijk geïmporteerd; nu is dat afgeloopen, het houtwerk is aan 't rotten en het ijzerwerk aan het roesten. Dienten gevolge staat de helft van de hui zen in Marshwyke leeg; de weinige menschen die hier nog wonen ver dienen de kost met visschen, kreef tenvangst en oestervisscherij. 't Is een vreemd slag menschen en een vreemd plaatsje, zooals u wel zult merken. Maar voor we er naartoe gaan, wilde ik u nog een paar be langwekkende dingen aanwijzen". Hij liep weer vooruit langs den oever naar een uitstekende landtong en wees Blake op een eenzame hut of landhuis dat heelemaal aan het eind van den inham tusschen Marshwyke en de lange, bruine lijn van den dam stond. „Ziet u die hut?" zei hij. ,,'t Is iets dat het midden houdt tusschen een huis en een hut, voor het grootste deel gebouwd van wrakstukken en de rest van klei en steenen, die hier uit de omgeving zijn bijeenge zocht. Daar wonen de Clents, de Clents waar u al van gehoord heeft. Dat is een zonderling stelletje. Ze zijn met z'n drieën. De zoon, Judah. is soms op zee en soms leidt hij een geheimzinnig leven aan wal; ik zou wel eens willen weten wat hij uitvoert als hij aan wal is. De moe der zou een pracht model voor een schilder zijn die de Heks van Endor zou willen uitbeelden. En de doch ter was en is nog steeds een schoonheid, dat wil zeggen een schoonheid voor hen die van dat bepaald soort duivelachtige schoon heid houden! Er -wordt gezegd, dat ze heel wat reden had om zich door Dick Malvery niet fraai behandeld te gevoelen. Hebt u hem er nooit over hooren spreken?" (Wordt vervolgd) i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3