V.V.V. JUBILEERT ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Nederlanders in Duitschland VAN EEN PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Donderdag 10 April 1947 Jaarvergadering Noordermarktbond Advertenties Marktberichten Schumache niet spre Apostel en 2^ DRUKBEZOCHTE RECEPTIE Onder groote belangstelling vierde Alcmaria V.V.V. gister haar 50-jarig jubileum. In Paviljoen Kinheim werd des middags een drukbezochte receptie gehouden, waar tal van bloemstukken blijk gaven van een'waardeerende be langstelling in het werk van deze voor Alkmaar zoo belangrijke vereeniging. Er waren bloemstukken van het Gemeentebestuur, van de A.N.V.V., van de Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal, van de V.V.V.'s te Den Helder, Bergen, Heiloo, Groet-Camperduin, Heiloo en Hoorn, van de 8-Octobervereeniging, den Alkmaarschen Kegelbond, van de Voetbalvereen. Alcmaria Victrix, van de Contact-commissie uit den Middenstand en van de beide Mid- denstandsvereenigingen, van het Gem. Sportpark, van de Horecaf, van de Harddraverijver. „Vooruit", van de Ned. Reisvereen. en S.S.S., van de Kamer van Koophandel en de Politiesportvereeniging. Van het bestuur van de jubileerende vereeniging was een speciaal bloem stuk voor den voorzitter, den heer D. J. Margadant. die meer dan 25 jaar deel uitmaakt van het bestuur. Onder de velen, die ter receptie hun gelukwenschen kwamen aan bieden, noemen wij den loco-burge- meêster. den heer G. v. Slingerland, die in gezelschap van den Gemeen tesecretaris de gelukwenschen na mens het gemeentebestuur kwam aanbieden. Nadat de voorzitter van de Feest commissie, de heer Lakeman, spe ciaal den jubileerenden voorzitter den heer Margadant had gehuldigd, was het woord aan den heer Van Slingerland, die wees op de betee- kenis van V.V.V. voor de stad; hij hoopte, dat ook in de toekomst V.V.V. veel voor de gemeente mocht beteekenen. Naast zijn gelukwen schen voor de vereeniging had hij hulde voor den heer Margadant, die meer dan 25 jaar deel uitmaakt van het bestuur. Een lange rij van sprekers voerde hierna het woord. Mr. D. Breebaart bracht de geluk wenschen over van de Federatie van V.V.V.'s, waarmee Alcmaria V.V.V. nauwe relaties onderhoudt, doordat beider bureau in hetzelfde gebouw, de Waag is ondergebracht. De heer C. W. Keijsper, sprekende namens de Contactcommissie uit den Mid denstand en releveerde beider stre ven voor het behoud van de kaas markt; hij zegde zijn medewerking toe voor de actie tot ledenwerving voor de V.V.V. Namens de Middenstandsvereeni- ging en de Ned. R.K. Middenstands bond, afd. Alkmaar, spraken resp. de heeren Heusevelt en Putman, die de aandacht vestigden op de betee- kenis van V.V.V. voor den Alk maarschen Middenstand; beiden moesten tot hun spijt bekennen dat er onder de middenstanders nog te weinig leden van V.V.V. zijn, doch zegden hun medewerking toe voor de toekomst. De heer Heusevelt betrok in zijn woorden van hulde en waardeering den heer Verwer. den administra teur van V.V.V., die steeds met groote toewijding en accuratesse zijn werk verrichtte. De heer Bonsema sprak namens de Voetbalver. Alcmaria, die even als V.V.V. menigmaal van 't Sport park gebruik maakt; hij hoopte, dat beide vereenigingen elkaar in de toekomst nimmer in de wielen zou den rijden, wat dit gebruik van het Sportpark betreft. De heer Marga dant sprak in dit verband den wenseh uit. dat Alcmaria spoedig 'n tweede klasser en daarna even spoedig een eerste klasser in den K.N.V.B. zou ziin. opdat meer vreemdelingen Alkmaar zouden be zoeken. Vervolgens spraken nog de heeren Velthuijs namens Helder's Belang, ,T. Roggeveen namens V.V.V. te Bergen en de heer Van Gink na mens V.V.V. Haarlem's Bloei. De heer G. Grondsma vertolkte de gelukwenschen van de Stiehtin" tot Behoud van de Alkmaarsche Kaas markt en hij deed dat in weisore- kende bewoordingen; od hem volgde de voorzitter van de 8-Octnber- vereeniging. de heer Mr. J. de Lange, die ook weer soeciaal hulde bracht aan den heer Margadant. die ook voor de Ontzetvereenieing steeds een grooten steun was Ten slotte werden namens den Garni zoenscommandant woorden van ge- lukwensch gesproken, waarna de heer Margadant alle sprekers, aan wien intusschen ververschingen wa- 40-JARIG BESTAAN „ST. RAPHAEL" ALKMAAR. 20 April a.s. hoopt de R.K. Bond van Spoor-, Tram-, A.T.O.- en Buspersoneel „St. Ra phael", afd. Alkmaar, welke thans reeds 200 leden telt, haar 40-jarig bestaan te herdenken. Het feest wordt begonnen met een H. Mis met algemeene H. Communie der leden om 9.15 in de Dekenale kerk. Aan belangstellenden wordt me degedeeld, dat er van 34.30 gele genheid bestaat in het „Gulden Vlies" het jubileerende bestuur te feliciteeren. 's Avonds worden de leden met hun dames in het Gulden Vlies verwacht voor het bijwonen van een schitterenden feestavond, welke, mede door de medewerking van diverse winkeliers, fabrikanten e.a., welke giften in natura gaven en waarvoor hun hartelijk dank wordt gebracht, een succes belooft te wor den. Ons Herstellingsoord „Mgr. Mutsaers", hetwelk door de Duit- schers grondig vernield is, zal hier bij niet worden vergeten. LAST VAN HET WATER f- 10 April 1610. Bergen, Schoorl en Groet vroegen 10 April 1610 ter voorkoming van grooten nood door water zooals dat hen laatst nog was voorge vallen, nu voor hun kosten te mogen maken een verlaat bij de Gasthuisbrug buiten de Frie- sche Poort. Gasthuisbrug lag bij de Gasthuisweide. Op deze zelfde datum, maar dertien jaar later werd goedgevonden door de vroedschap dat voor dit jaar de kramen nog in de Langestraat mochten staan. Daarna moesten zij naar de N.Z. van de Oude gracht. ren uitgereikt, dank bracht. Vele andere personen en deputaties van vereenigingen kwamen het bestuur van het jubileerende V.V.V. geluk wenschen. Na afloop van de receptie ver- eenigden zich bestuur, feestcommis sie en genoodigden aan een diner, dat de directie van Kinheim alle eer aandeed. Menige tafelspeech werd afgestoken, maar aangezien een tafelspeech heel iets anders is. dan een speech ter receptie, zullen wij daar niet verder op ingaan. Wel zij vermeld, dat mr. Bree baart de gelukwenschen overbracht namens het A.N.V.V.-hoofdbestuur en de heer Arntz in ziin sneech de toezegging deed dit jaar 10 nieuwe leden voor V V V. te zullen aanwer ven; hij spoorde zijn tafelgenooten aan hetzelfde te doen. zoodat het ledental dan verdubbeld zal worden. In 't Gulden Vlies werd den leden een cabaret-revue aangeboden, ver zorgd door het Gezelschap Herman Tholen. Dit optreden kan alleszins geslaagd genoemd worden, zij het alleen reeds door het optreden van loco-burgemeester Van Slingerland, die Herman Tholen in een amou- rense scène assisteerde. Het gezelschap van Herman Tho len bracht een afwisselend pro gramma van schetsen, zang-, mu ziek- en dansnummers. die zeer in den smaak vielen. Het geheel droeg een beschaafd karakter en oogstte een dankbaar applaus. Vooraf had de heer Margadant een toespraak gehouden, waarin hii wees op de beteekenis van de VW voor de stad en opwekte om mee te doen aan de actie tot uitbreiding van het ledental. Na afloop bracht de voorzitter van de feestcommissie de heer Lakeman. het gezelschap Tholen dank onder aanbieding van bloemen. Nog geruimen tijd bleef men hier na onder het genot van een dansje bijeen. dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend is al hier aangetroffen een jong zwart hondje en een Foxhondje, witbrui- ne ooren, korte staart. Adres in specteur C. Verwer, Baanstraat. mooi succes ALKMAAR. Op het Nationaal Mandolineconcours, gehouden op den Tweeden Paaschdag te Den Haag, in gebouw „De Vereeni ging" behaalde het Alkmaarsche Mandoline Orkest „De Tokke laars" onder leiding van W. Haan- raadts een 2den prijs in de 2de afdeeing. Zoowaar een goed be gin na een 1-jarig bestaan. zwart bedrijf ALKMAAR De politie heeft een caféhouder aangehouden, die zonder vergunning een cafetaria- bedrijf uitoefende en die een hoe veelheid distributiebonnen voor handen had. De caféhouder is naar het huis van bewaring over gebracht. ALKMAAR De Haarlemsche politie heeft ten huize van twee Haarlemmers alhier een onder zoek ingesteld, waarbij een groote hoeveelheid textielgoederen, be stemd voor den zwarten handel, in beslag werd genomen. de uitvoeringen van turnlust ALKMAAR De Alkmaarsche Gymnastiekvereeniging Turnlust geeft op Zaterdag 12 en Zondag 13 April haar jaariijksche uitvoe ringen in het Gulden Vlies. Deze uitvoeringen zullen ditmaal be langrijk verschillen van die van andere jaren. Vanzelfsprekend is in het pro gramma een ruime plaats inge ruimd voor de gymnastiek waarbij men niet alleen de keur- turnsters en -turners aan 't werk zal zien, maar ook de verschil lende juniorenafdeelingen maar men zal ook eenige sketches, zangummers en balletten op het programma vermeld vinden. Het is dus een bont program ma, dat echt elk wat wils biedt. Mej. Christofolie en de heer Jan Scha is verzorgen de zangnum mers, terwijl de heer en mevr. Groot in de sketches zullen op treden. De heer van Zoonen, de leider der uitvoeringen, verze kerde met trots, dat er in de ju- nioren-afdeelingen prima krach ten schuilen. Veel werk is ook gemaakt van het slotnummer, een oefening gemaakt op de. bekende Hongaarsche Rhapsodie van List. De muziek op beide uitvoerin gen is in handen van Tonny Wil- lemsen. De uitvoering van 12 April is reeds geheel uitverkocht, maar voor die van 13 April zijn nog kaarten te verkrijgen. alkmaarsche musici op tournee A ALKMAAR Wanneer de ar beiders, die al hun krachten in spannen voor den wederopbouw van ons vaderland, hun dagtaak hebben volbracht, is het dikwijls moeilijk om een gepaste ontspan ning te vinden. Het is daarom een lofwaardig initiatief geweest om voor deze menschen het een en ander te doen, waardoor de leuze „ontspanning na inspanning" ook voor hen wordt bewaarheid. Een Alkmaarsch orkest, het en semble Johnny Eys, is Dinsdag vertrokken voor een tournee, dat het maakt door de geteisterde ge bieden. In dit orkest werken o.a. mee de heeren P. Stokman en S. J. Siewerts, namen, die een goed verzorgd programma waarborgen. Ook een groep cabaret-artisten verleenen aan dit tournee hun medewerking, zoodat de weder- opbouwarbeiders er zeker van kunnen zijn, dat er werkelijk een paar uitnemende ontspannings avonden op komst zijn. de arbeidswet nog! is er ook ALKMAAR Door de politie is een dezer dagen een controle ingesteld; op de naleving der be palingen van de Arbeidswet. Bij verschillende werkgevers werd proces-verbaal opgemaakt wegens het niet in hun bedrijf aanwezig zijn van arbeidslijsten en arbeids- registers en bovendien inzake het in dienst hebben van jeugdige personen en gehuwde vrouwen, waarvoor geen arbeidskaart aan wezig was. Voor de baby's Zaterdag 12 April zal vanwege de vereeniging Zuigelingembe- scherming voor Alkmaar en om geving een speldjesdag worden gehouden.. Zij die als collectrice of collectant dit mooie doel wil len steunen, gelieven zich op te geven bij Zr. Drentje, Nassaulaan 28 of Zaterdag van 9 uur af in het gebouw van Zuigelingenfoe- scherming. Gasthuisstraat DISTRIBUTIE-OVERTREDING De Politierechter te Alkmaar was heelemaal niet te spreken over het optreden van P. D. te Heerhugowaard en C. P. W. te Noord-Scharwoude. Het was dan ook niet mis: val- sche verklaringen en valsche handteekeningen, in één woord: valschheid in geschrifte. P. D. wilde graag fietsbanden hebben en toen hij hierover ging praten met C. P. W. wist die er wel raad op: een formulier invul len en een werkgever opzoeken in de Wieringermeer, diens naam en handteekening namaken en klaar was het. Maar ze vergaten de controledienst. Zoo kwamen ze voor den politierechter terecht. P. D. werd veroordeeld tot f100 boete en C. P. W. tot f 75, maar beiden kregen tevens 1 maand voorwaardelijk met 'n proeftijd van 2 jaren. De distributie in de Egmonden Een onzer lezers uit Egmond, de heer J. J. Bommer, zond ons een schrijven over den onhoud- baren toestand bij de distributie in de Egmonden, Hij klaagt over te weinig ambtenaren, die in Eg- mond met de uitreiking worden belast, waardoor er voor dege nen, die de distributiebescheiden moeten afhalen, boeren, tuinders en huismoeders, vele kostbare uren aan het wachten moeten worden opgeofferd. Hij vraagt ten slotte om aparte zitdagen te Eg- mond Binnen, Egmond aan den Hoef en Egmond aan Zee. Wij hebben ons naar aanleiding van dit schrijven tot den plv. di recteur van den Kring Alkmaar gewend, die ons mededeelde, dat hij reeds meer klachten uit Eg mond had ontvangen; ook van de zijde van het gemeentebestuur werd zijn aandacht hierop ge vestigd. De klachten hebben, zoo verzekerde hij ons, zijn volle aan dacht en er is alreeds een onder zoek ingesteld naaar een betere methode van uitreiking; het is mogelijk, dat een ander lokaal hiervoor zal worden bestemd, waardoor het uitreiken een vlot ter verloop zal kunnen hebben. DE STORMBAL HANGT UT£ WARMENHUIZEN. Men wordt steeds een beetje huiverig, wan neer weer een verzetsstuk wordt aangekondigd. Hier ter plaatse is men er echter nog niet veel mee in aanraking geweest.. Zoo zal „De stormbal hangt uit" voor menigeen een sterke herin nering hebben meegegeven van de jaren van onderdrukking en oor logsellende en men kon dien tijd met zijn stille werkers en met die Centrale verkoopster in de toekomst A De Noordermarktbond was Woensdagmiddag in Concor dia te Noord-Scharwoude bij een voor de 31ste algemeene jaarvergadering. Aanwezig waren o.m. burg. Schelhaas van Langedijk en oud-burge meester Wijnveld van Oud karspel, alsmede de eereleden van den Noordermarktbond. In zijn openingswoord zette voorzitter Kliffen uiteen met welke moeilijkheden de tuin bouw in den tegenwoordigen tijd heeft te kampen. Het is voor den tuinbouw een groot nadeel, dat Nederland als kleine natie ni<* kan deel nemen aan de vredesconfe- renliet om daar de Neder- landsche belangen te verde digen, wat den export naar Duitpchland betreft. Nu moe ten wij maar afwachten wat de „grooten" voor ons zullen presteeren. Uit den aard der zaak kunnen die natuurlijk nooit met de juiste kennis van zaken de Nederlandsche be langen behartigen, om de doodeenvoudige reden, dat zij niet beseffen, wat deze export voor de Nederlanders betee- kent. Intusschen zien de tuin bouwers de beslissingen hier omtrent met belangstelling tegemoet. Ook het arbeidsvraagstuk werpt een schaduw op den tuinbouw. Veel jonge krachten, die in vroe ger jaren een bestaan vonden in dit bedrijf, zijn naar de industrie getrokken, waardoor een merk bare leegte is ontstaan voor de tuinbouwers. Ook de militaire dienst is een handicap, omdat de weinigen, die nog over bleven, succesievelijk worden opgeroepen. Ondanks het streven om de ar beidsvoorwaarden voor den tuin bouw gelijk te stellen met die van de industrie, is tot nu toe nog geen oplossing gevonden. Aan het einde van zijn openingsrede bracht de voorzitter dank aan den betaalmeester en diens staf en al het overige personeel voor de uit stekende prestaties, die in het af- geloopen jaar zijn verricht. De notulen werden goedge keurd, alsmede het jaarverslag van den secretaris. De volgende punten van de agenda werden vlug afgewerkt en leverden niet veel bijzonders op. De behande ling van de ingekomen voorstel len vergde een langdurige bespre king en vormde het slot van de middagvergadering. De algemeene vergadering hechtte haar goedkeuring aan de gevraagde machtiging voor het bestuur, om een vast te stellen bedrag van de winst op de leden rekening te plaatsen. Besloten werd voorts tot opheffing van het 1/10 pet. aan den handel voor contante betaling. Dit is inder tijd aangegaan als overgangsmaat regel. welke nu al 40 jaar oud is, zoodal wel kan worden aapge nomen, dat de overgangsperiode is beëindigd. Belangrijk was de beslissing op voorstellen van de ver eenigingen „Eendracht" en ..Nieuw Leven", waarbij de Noordermarktbond aan het werk gaat om alles organisa torisch voor te bereiden en gereed fe maken om, wanneer dit noodig is, als centrale ver- kooper op te treden. Alvorens dit voorstel echter werd goedgekeurd werd een breedvoerige bespreking gehou den. Hierbij was hel vooral de heer Volkers, die eenige op- en aanmerkingen lanceerde. De kern van zijn betoog kwam hier op neer, dat het huidige reglement dit al toestaat, waardoor een ver andering in het reglement niet noodzakelijk zou zijn. Spr. vroeg zich af, waarom van dit recht al niet eerder gébruik was gemaakt. Hierop antwoordde de voorzitter, dat het bestuur nimmer op de idee was gekomen om het voren bedoelde in de thans geldende reglementen te zoeken. Het voorstel van de Eendracht, om en bloc toe te treden tot de Coöperatieve Afzetorganisatie, werd verworpen met de toezeg ging, dat hierover aan alle leden circulaires zullen worden gezon den. waarna ieder lid individueel al of niet tot bedoelde organisatie kan toetreden. Wat de kostprijsberekening be treft zal het bestuur alles in het werk stellen om een toonenden kostprijs te verkrijgen. Om ech ter tot een gemiddelde van 100 pet. van den kostprijs te komen, wat steeds het doel is geweest, moet de mogelijkheid aanwezig zijn om boven den kostprijs uit te komen. Het bestuur stelt zich daarom voor, bij vaststelling van maximumprijzen, deze ie stellen op 120 a 130 pet. van den kost prijs. De vereeniging „Tuinbouw- belang" stelde voor om het mark (reglement zoodanig te wijzigen, dat het niet ver plichtend is, het gewicht per 100 kg kool op het veiling bord te plaatsen. Dit voor stel werd gelukkig verwor pen met 963 tegen 267 stem men. Het bestuur stelde zich op het standpunt, dat de han del moet weten, wat wordt gekocht, een standpunt, dat gezien de uitslag der stem ming, door het meerendeel der vergadering werd gedeeld. Diverse voorstellen. Voorgesteld werd door de L. T. B., afdeeling Heer Hugowaard- Nrd. om hei daarheen te leiden, dat de goedgekeurde aardappe len zooveel mogelijk thuis worden geplombeerd, om te bevorderen, dat aan het station Noord-Schar woude kan worden ingeladen. Het bestuur wil trachten hierin tegemoet te komen, doch de vrees kwam naar voren, dat er dit jaar, evenals het vorige jaar, een tekort aan spoorwagons zal zijn. De L. T. B., afd. Langedijk verzocht het bestuur nog te wil len bevorderen, dat een mini mumprijs voor de Deensohe wit te kool in den herfst niet wordt vastgesteld op basis van de nor male witte kool-prijs. Tevens verzocht deze afd. een betere verpakking van het product, spe ciaal de bewaarkobl te willen be vorderen. Aan al deze voorstel len zal door het bestuur volle dige aandacht worden geschon ken. Na de pauze en den gezamen- lijiken maaltijd vroeg de voor zitter de aandacht voor het af scheid van den heer T. Rens, die door den heer Kliffen met eeni ge hartelijke woorden wend toe gesproken. De heer Rens werd voor zijn verdiensten het eere lidmaatschap aangeboden. De hierna volgende rondvraag leverde o.a. de vraag op hoe hel stond met den afzet van de uien. „Vrij goed,' antwoordde de voorz. Alleen mogen ze niet onafge- steeld worden aangevoerd. Bij den afzet is ook de export ingescha keld en de geëxporteerde uien moeten van een zoodanige kwa liteit zijn, dat iedere concurren tie te weerstaan is. Ook de aardappel-selectie-cur sus kwam ter sprake. Het bleek wel, dat de ontstane moeilijkhe den zijn ontstaan, door het schrij nende tekort aan leerkrachten. Echter hoopt men in de toekomst dezen cursus te kunnen uitbrei den. Laat in den avond ging de voorzitter tot sluiting van de 3<4e jaarvergadering over, die naar mag worden aangenomen haar vruohten in tuinderskringen zal afwerpen. Moge hef komende jaar verschillende moeilijkheden annuleeren. gehate verraders opnieuw beleven. Het feit, dat de zaal stil was, mag voor de spelers reeds een bewijs zijn, dat zij verdienstelijk hebben gespeeld, vooral het eerste gedeel te was boeiend. Ook het decor en de veiidere technische moeilijk heden, die het tooneelstuk met zich mee bracht, waren goed verzorgd. De koerierster.in dit stuk was wel de beste, waarbij dient te worden gememoreerd dat ook de overige vrouwenrollen goed1 werden ver tolkt. Bij de mannenfiguraties wa ren ihet vooral Tom en Kees, die uitblonken. Pim hadden we graag wat warmer zien spelen, maar het was zijn eerste optreden en dan mag men toch wel tevreden zijn. Het was over het geheel genomen een geslaagde avond en t"~:cht gaf de heer C. Beemsterboer in zijn voorwoord dén wensch te kennen, 'dat eenieder er iets van zou kun nen meenemen. geslaagde uitvoering door t. o. p. ZUED-SCHARWOUDE Voor een uitverkochte zaal gaf de R.K. Tooneelvereeniging T.O.P. den 2en Paaschdag een uitvoering in de zaal van den heer Th. Rijper. Opgevoerd werd het tooneelspel „De Verschoppeling" door A. Boere. Kofous Harm, boer van den Beukenhof, js de baas. Vrouw en kinderen moeten aan zijn wil gehoorzamen. De kinderen móéten trouwen met den boeren zoon of -dochter, die vader voor hen heeft gezocht. Dit voert tot conflicten. De jongste dochter, Tonia, heeft liefde opgevat voor Jan, den boerenknecht op den „Beukenhof". Natuurlijk zal Ko- bus Harm nooit zijn toestemming geven. Dan verschijnt echter een verschoppeling ten tooneele. Dit blijkt de broer van Kobus Harm te zijn, die jaren geleden van huis en haard is verdreven en 20 jaar in de gevangenis heeft doorge bracht, verdacht van moord op zijn meisje. De moordenaar van het meisje echter was Kobus Harm. De verschoppeling dwingt Ko bus Harm om toestemming te geven voor het huwelijk tusschen zijn dochter Tonia en Jan den knedht. Om dit thema zijn vele mooie complicaties geweven. De rollen werden alle op uitstekende wijze vertolkt. Kobus Harm, de heer C. Bruin, was de spil waar om alles draaide. Mevr. M. Groot jes-Molenaar gaf een meesterlijke vertolking van de onderdanige echtgenoote, maar tevens van de goede zorgzame moeder, die haar kinderen gelukkig wil zien. Tonia, de dochter, die niet met vaders huwelijkscandidaat wil trouwen, speelde zeer goed. De vrijages met Jan den knecht waren de zwak ste momenten. Deze rol werd ver tolkt door mej. Tr. Molenaar. De heer G. Tromp vertolkte zeer goed de verschoppeling en de heer P. Engeringih was een pracht type van een boerendorpsveldwachter, die ook graag zijn „peperneutje" lust. Ook de overige rollen wer den zeer goed vertolkt. De regie berustte bij den heer P. Sijm. Grime, verlichting en décor, alles was tot In de puntjes verzorgd. De talrijke aanwezigen hebben dan ook allen een prach- tigen avond gehad en volop ge noten. Tot ziens, T.O.P. viering nationale feestdag TUITJENHORN Een comité dat dezer dagen op initiatief van de K. A. voor volwassenen bijeen kwam, heeft voor de schooljeugd van de geheele parochie 'n feest programma ontworpen, om te ko men tot een passende viering van den a.s. nationalen feestdag. De dag zal worden begonnen met een H. Mis, waaronder algemee ne H. Communie. Daarna zullen de hoogste klassen een spreek koor uitvoeren, bij het Vereni gingsgebouw, waarna de geza menlijke schooljeugd eenige volksliederen zal zingen. Vervol gens zal de jeugd worden bezig gehouden met het vertoonen van eenige kinderfilms. Ter afwisse ling zullen af en toe eenige ver snaperingen worden verstrekt. Zoo mogelijk zal 's avonds een film worden gegeven voor de schoolvrije jeugd en de ouderen. aanbesteding van ruil- verkavelin gs werken WIERINGEN. Door de plaat selijke commissie voor de ruilver kavelingen Wieringen is Woensdag in hotel de Haan te Hippolytushoef aanbesteed: bestek no. 4, het ma ken van aarden banen met bijko mende werken en het aanbrengen van een gewalste fundeering van puin op deze aarden banen, plus bijbehoorende werken, alle behoo- rende tot de werken der ruilverka veling Wieringen. In te schrijven in perceelen en enmassa. Laagste inschrijver enmassa was de fa. Melchers te Amsterdam voor de somma van f227400.De gun ning is aangehouden Vervolgens werd te 2 uur aan besteed bestek no. 5, het graven c.q. verruimen van kavelsloten met bijkomende werken in gedeelten en in massa. Laagste inschrijver voor perceel 1 was de fa. J. J. Bosker te Hippo lytushoef voor f77400.en laagste inschrijver voor perceel II de Fa. P. Daalder te Alkmaar voor f77900.Ook hiervan hield men de gunning nog in beraad. den helder zonde Gisterenmiddag stond in de Spoorstraat bij de fa. Coltof een auto geparkeerd. Een andere auto, komende van de richting Tivoli, wilde passeeren, juist op het mo ment dat een petroleumwagen uit de Koningstraat de hoek om kwam. Een botsing was onvermijdelijk. De petroleumwagen werd vrij ern stig beschadigd en een groote hoe veelheid van de kostbare inhoud ging verloren. Smokkelaarsbende in Frankrijk ontdekf De Fransche politie heeft een smokkelaarsbende ontmaskerd, die groote hoeveelheden banden, koffie, suiker en sigaretten uit België naar Frankrijk vervoerde. De le den der bende deden zich voor als Russische militairen. De politie heeft twee der arrestanten ge ïdentificeerd als vroegere em ployes van de Russische herstel betalingsmissie te Brussel. Zij zijn is een voormalig Fransch inspec- van Russische afkomst. Een derde teur van politie, die na de bevrij ding is ontslagen. Zij bedienden zich van gefingeerde militaire ver- voerbewijzen, die uit het kantoor van de herstelbetalingsmissie af komstig zouden zijn. De smokke laars hadden een groote roode ster op hun vrachtauto, die 'verzegeld werd met behulp van een lakstem- pel, waarop een hamer en een sikkel voorkwamen. De politie weet nog niet, hoeveel vrachten in totaal zijn vervoerd, doch de „zwarte" waarde van elke lading wordt op drie milliard pond ster ling geschat. Een ontevreden Fran sche kooper he.eft de politie een tip gegeven, die tot arrestatie der smokkelaars leidde. Bandoeng hoofdstad van Indonesië? Volgens radio Djokjakarta heeft president Soekarno den wensch te kennen gegeven Bandoeng tot hoofdstad van de Indonesische re publiek te maken. Verkeeren in nood Voor den kring Gennep van de werkgemeenschap Limburg heeft de heer Everts, voorzitter van den kring Dusseldorf van de Ver. van Nederlanders, gewezen op de groote moeilijkheden, waarin on ze landgenooten in Duitschland zich bevinden. Bij het contact met de Engel- schen zijn vele Nederlanders aan gewezen op Duitsche tolken, die hen gewoonlijk onverschillig, maar vaak ook vijandig gezind zijn. Bij de verdeeling van goederen zijn de Nederlanders afhankelijk van de JDuitschers, die vaak nog steeds '«iet van nazi-ideeën bevrijd zijn. De Ned. regeering komt deze landgenooten te hulp met levens middelenpakketten, maar men ver langt ook naar een meer ideëelen band. De radio doet te weinig met een kwartiertje in de veertien da gen, aldus spr. De heer Everts be pleitte het scheppen van een mo gelijkheid om Ned. kinderen van in Duitschland woonachtige Ned. families naar Nederland uit te zenden, wijl vele dezer kinderen aan ondervoeding lijden. Verder de stichting van adviesbüreaux voor landgenooten in Duitschland en het verleenen van verlof aan par ticulieren om levensmiddelen te zenden. De nood van onze landge nooten is zoo groot, dat hulp drin gend noodig is. Iedere actie zal er toe bijdragen om het volksbewust zijn te verlevendigen, aldus spr. Zaligverklaring van prof. Ferrini De prefect voor de apostolische ceremoniën heeft aan de kardina len en de hooge prelaten, verbon den aan het pauselijk hof, de uit- noodigingen verzonden voor de plechtigheden ter gelegenheid van de zaligverklaring van professor Contardo Ferrini, welke Zondag in den St. Pieter zal geschieden. In den ochtend zal mgr. Carlo Confa- loniere, aartsbisschop van Aquila de mis celebreeren, terwijl mgr. Bernarreggi, hulpbisschop van den kardinaal-aartsbisschop van Mi laan, den zegen zal geven. De schilders Carnevali, Ciotti en de Simoni, hebben beeltenissen van den gelukzalige vervaardigd, wel ke zoowel binnen als buiten de basiliek zullen worden opgehangen. Een van deze schilderijen stelt den zalige voor in de Ambrosiaan- sche bibliotheek met den toenma- ligen prefect, mgr. Achilles Ratti, die later Paus Pius XI werd. Onderhen die de plechtigheden zullen bijwonen, bevinden zich de oud-voorzitter van den minister raad, Vittorio Orlando, die met prof. Ferrini aan de universiteit van Messina studeerde, alsmede Bartolomeo Nogara, die tegelijk met hem lid van den gemeente raad van Milaan is geweest. Keurige NAAISTER te Alkmaar kan weer werk aannemen (kinderklee- ding), bill, cond., vlug ge reed. Br. onder no. 14855 bureau van dit blad. R.K. HUISHOUDSTER, 42 jaar, zoekt voor direct een betr. in beschaafd milieu bij Heer alleen of wedn.; 1 of 2 kinderen geen bezwaar. Er. on der no. 14875 bur. v. d. bl. GEVRAAGD: flinke Hulp in de huishou ding, liefst kunn. naaien. Geen drukke dienst. JAC. KAGER, 't Noorden O 169, Texel. Gevraagd: nette R.K. 2e Verkoopster, ong. 17 a 18 jaar, wegens ziekte van de vorige. C. JAMIN, Lan gestraat 6, Alkmaar. In een net R.K. gezin in N.H. is plaats voor een meisje van 12 of 14 jaar. Brieven onder no. 14889 bur. van idt blad. Gevraagd direct of met Mei: een Boefenknecht, goed kunnende melken, bij C. DAPPERS, C 70, Bur gervlotbrug, Burgerbrug. Voor direct gevraagd: een flinke Bakkers-Halfwas door brood-, koek- en ban ketbakkerij, naaste omge ving Alkmaar. Br. onder no. 14859 bur. v. d. blad. KRING DEN HELDER VAN DE K.V.P. Algemeene Kringvergade ring op 26 April IN VERBAND met de komende jaarvergadering van den Par tijraad van de Kath. Volkspartij houdt de Kring Den Helder op Zaterdag 26 April a.s. een alge meene vergadering in het Gulden Vlies te Alkmaar. Daarin zal de voorzitter enkele belangrijke me- dedeelingen doen, o.a. over de deelname van den Kring aan het jubileumcongres van de Partij in de tweede helft van Mei en ver der over den stand van de actie voor het Goseling-Verschuur-her- stelfonds. Hoewel de herziening van het algemeen reglement van de Partij geen ingrijpende ver anderingen brengt, zal er toch wel een en ander over in het mid den te brengen zijn. In mindere mate geldt dit voor het bijzonder reglement op de afdeelingen. Ten slotte brengt het reglementen menu het jongerenreglement nog maals ter sprake. Daar gaat het over een amendement van de Jongerenorganisatie zelf, die voor stelt, de leeftijdsgrens niet te be palen op 18—25, maar op 1830 jaar. In aansluiting op de behan deling van dit reglement zal ver moedelijk drs. Schiphorst, de wnd jongerencommissaris, een en an der over de jongerenbeweging vertellen. Het kringbestuur heeft bereids een commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. A. V. M Leesberg,' F. Mayer en C. P. Jong, die de jongerenorganisa tie in het gebied van den Kring zal stimuleeren. Aan de afdeelin gen is dan ook verzocht, een con- lactman aan te wijzen voor dit werk en dit op te geven aan een der drie heeren, bovengenoemd. Verder is het de bedoeling, dat deze contactmannen of een andere afgevaardigde van de jongeren, afgevaardigd worden naar de kfingvergadering of in elk geval, buiten en boven het aantal af gevaardigden, de vergadering be zoeken. Aan de orde komt verder een nieuw conlributievoorstel. En dan zal er nog wel wat te ver hapstukken zijn over de politiek van den dag! Zoo op het oog ziet de agenda er kalm uit, maar stille waters hebben diepe gron den! Daarom vertrouwt; het kring- bestuur, dat alle afdeelingen voor een goede vertegenwoordiging zullen zorgen, opdat de te nemen besluiten gedragen worden door de belangstelling van alie ver trouwensmannen uit de Partij in ons gewest! BEURSPRAATjE De Effectenbeurs te Amsterdam maakte Woensdag aanvankelijk 'n weifelenden indruk. Vergeleken bij de laatste koersen van Dinsdag waren de hoofdkoersen van de Scheepvaartaandeelen hetzelfde of iets lager, terwijl ook Koninklij ken iets lager waren. De Industri- eelen echter waren meerendeels direct iets hooger, met uitzonde ring van de Philips-aandeelen, die hij een vorigen slotprijs van 375 op een hoofdkoers van 370 werden vastgesteld. Diverse cultuurfondsen waren niet veel veranderd, maar toch iets lager en van de suikeraandeelen was de hoofdkoers voor HVA's 207'/< bij een vorigen slotprijs van 214. Toen de vrije handel een aanvang nam bleek de stemming toch weer vast te zijn geworden. De industrie- aandeelen liepen alle een kleinig heid omhoog en zoo stegen de Phi- lipsaandeelen tot 374 en Unilever tot 268. Drukke affaire ontwikkelde zich in AKU's, die bij een hoofdkoers van 165 tot 170 opliepen. Ook de Scheepvaartpapieren ga ven weer teekenen van verbetering, terwijl Koninklijken tot 410 oplie pen. Later op den middag kon een kleine verzwakking worden waar genomen, maar alles bij elkander konden de koersen goed gehand haafd blijven en ook de cultuur waarden konden zich een kleinig heid verheffen. Zoo liepen Amster dam Rubbers bij een hoofdkoers van 133 naar boven tot 138, terwijl HVA's tot 210V> stegen. Ook de Taakken konden nog eenigszins verbeteren. De Bankaandeelen waren eerder iets luier. De minder courante in- dustrie-aandeelen waren goed prijs houdend, hoewel enkele specialitei ten iets lager waren. Op de beleggingsmarkt werd den geheelen middag op kalme wijze zaken gedaan in de nieuwe Conver- sieleening, die goed prijshoudend was en verhandeld werd tegen 99 3/16, nadat aanvankelijk 991/16 was betaald. De oude schuld was eveneens een fractie vaster, terwijl ook de Indische leeningen een klei nigheid hooger werden genoteerd. In de gemeentelijke en provinciale obligatiën ging iets meer om dan den laatsten tijd gebruikelijk was. waarbij enkele soorten fractioneel iets achteruit gingen. De belangstel ling voor Pandbrieven was gering. De koersen waren nauwelijks of niet veranderd. De Amerikaansche markt was wederom rustig. De om zetten waren van beperkten aard, waarbij de koersen in navolging van New-York iets lager waren. Prolon gatie 2 1/4 procent. ALKMAARSCHE EXP.VEILING, 9 April. Rabarber 7891; spinazie 4659; spruitkool 15—21; roode kool 18; gele kool 16; prei 2140; uien 16; witlof 31.5045; selderie 1521. WOGNUM. Witlof 31.5045; uien 11.2016.00; witte kool 12.20; bieten 5.703.00; breekpen 5.607.40 „ZUIQERKOGGE" HEM. Wit lof 3145; uien 16; id. afw. 5—9; peen II 7.40; id. Ill 5.60; kroten 4.40—8.00. ZWAAG. Aardappelen 9.90; spinazie 5975; uien 56; bieten 88.30; prei 38: spruitkool 60: witlof 45; breekpeen 5.607.40; knolseldery A 4752; id. B 3235; rapen 5.90— 7.20; Jonathan 6794; Conferens 50.7067; Winterjan 44.80. LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE. 15.400 kg roode kool 18.50; 53.500 kg gele kool 16.50; 40.600 kg Deensche witte kool 12.20; 11.400 kg uien 7.40—16.00; 8200 kg bieten I 8.00—8.20; II 5.70; III 4.40; 2400 kg peen II 7.40; III 5.60; 25.000 kg witlof 45.—. In de Franse! Het Fransche milii heeft dr. Kurt Schurt van de Duitsche soci tische partij, verbodei sche zóne het woon Schumacher zou op 2 tijdens een congres vi democratische partij het woord gevoerd Fransche bestuur he den opgegeven voor Zooals men weet macher verleden jaa diging van de Brits partij een bezoek aar bracht, hetgeen een verontwaardiging in pers ontketende. D< het orgaan der Frans nistische partij, noi macher „den nieuwe den geestelijken o] Goebbels en Goering' Positie Neder! Passagiersscl Aalsdijk, New Yori 8 April te St. John 1 Amsteldij-k, 8 Apr York te Batavia. Delftdijk, Rotterd kust, 8 April van 1 Kot a Gede, Rotte 8 April te Singapore. Noordam, 8 April v; naar Rotterdam. Oranjefontein, Be dam, 8 April te Sou' Poelau Laut, 9 Ai tavia te Amsterdam. Tosari, 8 April oi Batavia te Rotterdam Veendam, 8 Apri Rotterdam te New Y Internationale I Den Hac Woensdag is te Der genwooróigheid van z- van het corps diplót schillende ministers Generaal Kruis en A frisch, een internatii geopend ten bate van Den Haag van het Kruis. Nadat genei namens het eere-con komstwoord' had ge; richte minister-presi< officieele opening. O elf arriveerde H.M. die met groote belanj nis nam van de aanl stallingen in de feeste kraampjes. De baze spreökjesachtigen ind lijk allies is er te koo] •700 gauw staa om iemand, te be-oordeelen en deelen. De menscht hard. zoo zonder zonder vergevingsgi Zoo dikwijls on grootmoedig gebaa harte en van binnei ken woord. Dat opr plekken geneest E die goed is, doi goed, is helaas zei hebben een hoogm achting voor wie beging. Maar wij juist deze trots, dez heid, in ons binnen ste gruwel is. Schiji we zijn! Maar w de verrezen Christu Maria van Mag dal naam: „Maria"! Er haar met de boodsc leerlingen. God hee re maatstaf dan wij menschen. Hij maa tot apostelen. Is di voor ons? Jehudi Menuhin, de toeft tot het geven met het Concertgei Eduard van Beinum Yehudi Menuhin, relds grootste violi wordt, vertoeft vot maal sinds de bevr in ons land en he Concertgebouw ond num de eer en hi gegeven hem te Het is ruim twintii den, dat de aanda geheele muziekwei New York op dit gevestigd werd en zijn triomfale tocli hoofdsteden en co der wereld begonn f'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2