Nieuuu Oorlog tegen Frankrijk en Engeland f RIJ 1947 en De vuurproef van 1672 Samenwerking te Modjokerto zeer bevredigend NGLAZEN f 0.95 ZEN f24.75 ïBORD f 3.95 i SCHOTEL f 0.46 !N f o.5o, 0.35,0.30 ELREK f 4.95 f 2.95 L f39.75 iCHT TUIN? - HILLECOM R N ril 2 u. n.m. baan-seizoen prijscourant 1IL Voor Alkmaar en omgeving Nu 275 jaar geleden! Tusschen Nederlanders en Indonesiërs De razzia te Berlijn RH 28 April: PALESTINA IN DE V.N. J Engelsch stoomschip geëxplodeerd Britsch vliegtuig bij Dakar neergestort Mgr. Huibers naar Rome Wereld-influenza epidemie De nieuwe partij van de Gaulle Waar het om gaat 30-deIig kinderdécor met décor stofkammen net deegrol ken, gelakt met 3 laden Oregon Pine ur af IJKE ARTIKELEN N ILEM - UTRECHT ■onstellings Gladiolen; borstjes; 15 dubb. As- nje Bloesem; 15 pom- dnings Lelie; 5 popu- >eze schitterende coll. ;t., remb. 25 ct. meer. Elite struikrozen in w. of giro 9486 van ARLEMMERSTR. 280 rs aan de iana-baan. VE f 1.50 extra 1.(incl tel.) 1 alles wat U noodig nling, ommanteling ere doeleinden, fruit- 2 tl in in Nederland n van het werk te Heemstede, 22 1797 TER ING van NA- 3000.— 1500.— 1400 10. 775.— 6. VELO- 7. PHILIPS n een haan, w. THEE en ONT- r. 185.—; 12. irp", w. 158. INDERWAGEN, 3, w. 142.50 Itot 100.— nee ^RIAAT TERUG 947 lem aangekondigd len na de trek kend gemaakt, gehouden met skend te maken [even lotkaarten 3 worden inge- 3 trekking men fll HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel MAANDAG 14 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11201 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank OVER DE OUDE wegen van Bourgondië, dwars door de velden van Franche Comté, langs de liefelijke stadjes van Lotha ringen marcheerden in de eerste dagen van April 1672, de sol daten van „le roi soleil", Lodewijk XIV van Frankrijk. Naar het Keulsche land en naar Charleroi werden ze gedirigeerd om van uit deze twee steunpunten den vernietigenden aanval te begin nen op de Republiek der Zeven Vereenigde Nederlanden, dat land van „Canards, canaux, canailles", dat den toorn had op gewekt van den grooten koning in Versailles. De geniale veld- heeren: de schichtige, brillante Condé, de bedachtzame Turenne en Monsieur le Due de Luxembourg, de bultenaar, die pochte dat niemand zijner vijanden kon weten dat hij een bult had, want hij had hun nooit in eenig gevecht den rug toegekeerd, zouden de oorlogsverklaring, welke op 7 April 1672 namens hun koning en zijn satelliet Karei II van Engeland in Den Haag was overhandigd, in daden omzetten. dend op Jan de Witt, aan wien hij zijn échec weet. Een „wraakoorlog" is de oorlog van 1672 genoem'd; niet geheel juist, want naast den kening rijst te Versailles de figuur van Jean Baptiste Colbert, die Frankrijk ook tot de eerste handels- en zeemo gendheid wilde maken. De Repu bliek moet ook in economisch op- broken worden. Daarom is de oorlog van 1672 een economische oorlog bij uitstek. Wraakgevoelens en economie hebben beiden deze vernietiging der republiek noodig geacht tot glorie van Frankrijk. Want de Europeesche cultuur droeg steeds duidelijker een Fransch cachet, een politieke over macht en economische beïnvloe ding moesten daaraan beantwoor den. Meesterlijk hebben de heeren van Versailles hun plannen voor Oorlog tegen Frankrijk en Enge land, het zou de vuurproef worden van onze Republiek; 1672 werd het „Rampjaar", dat culmineerde in de rampzalige Augustusdagen, toen „het land reddeloos, de regee ring radeloos en het volk redeloos" werd genoemd. De spil waar alles om draaide heeft Mignet eens gezegd was de Spaansche erfenis en daarnaast Framkrijks droomen van grootheid. En in béide opzichten had de Re publiek „dat volk van kramers en visschers", dat land „een aanslib sel der Fransche rivieren", het ge waagd den Zonnekoning te dwars- boomen. Lodewijk XIV was gehuwd met de begaafde Maria Theresia, „de parel der koninginnen", een doch ter van den Spaanschen koning Philips IV, die m 1665 den troon had nageiaten aan zijn bijna imbe cielen zoon Karei II. Met deze Habsburger zou de Spaansche tak zeker uitsterven en men dacht aan de verdeeling der monarchie. On- geloofelijk veel plannen en sche ma's zijn opgemaakt, want Karei van Spanje is er in geslaagd om gedurende 35 jaren Europa in span ning te houden omtrent de vraag, wanneer hij nu eindelijk eens zou sterven, terwijl zijn geneesheer hem reeds A-t zijn 7de jaar in per manent stervensgevaar had ver klaard. Eerst in 1700 is het werke lijk zoo ver gekomen. Maar Lode wijk XIV had niet gewacht en reeds kort na 1665 zijn aanspraken op een deel der erfenis, de Zuide lijke Nederlanden, op tafel gelegd. Twee jaren later waren zijn troe pen België binnengetrokken en zij hoopten op een snelle bezetting. Toen heeft onze Republiek, dat Frankrijk wel als vriend, maar niet als buur wilde, haar diplomaten Johan de Witt, maar vooral Koen- raad van Beuningen, den genialen Amsterdamschen regent, aan het werk gezet. België mocht onder geen enkel beding Fransch bezit worden. Men hoopte daarbij op steun van Engeland, waar sinds de dagen van Elisabeth als axioma gold, dat Antwerpen „het pistool op Engelands borst" nooit in han den eener groote mogendheid mocht komen. Het Parlement, waar de jonge Sir William Temple als de „coming man" werd beschouwd, was direct gewonnen, maar de ko ning, Karei II Stuart, was niet al leen verwant van Lodewijk XIV, maar hij was ook in financieel op zicht aan Versailles verbonden. Op het oog^nblik had het Parlement nog de leiding, maar de vraag was hoelang dit zou blijven. Geheel duidelijk is de geschiede nis der jaren 1665 tot 1672 nog niet. Er is nog te veel in nevelen ge huld. Alleen is in de laatste jaren de figuur van Keizer Leopold I van Oostenrijk en zijn vertrouwe ling Baron de Lisola scherper om lijnd. Het meesterlijk spel van De Lisola, dat later door onzen Ko ning, Stadhouder Willem III, is overgenomen, had als inzet: een politiek evenwicht in Europa, geen Fransche overheersching. Op deze basis is in 1668 het z.g. Drievoudig Verbond tusschen Nederland, En geland en Zweden gesloten om Frankrijk te dwingen België los te laten. Het dreigement had succes, Lodewijk bond in, maar was woe- onze diplomaten weten te verber gen. Met weergalooze handigheid is 1672 voorbereid en eerst in het najaar van 1671 heeft onze gezant te Parijs, Pieter de Groot, zoon van den grooten Hugo, lont gero ken en Den Haag gerapporteerd. Maar toen was het onweer reeds vlakbij. In alle haast is een deputatie naar Versailles' gegaan om zeer deemoedig te vragen, wat de woe de van den Zonnekoning had ge wekt. Hooghartig is deze poging tot verzoening afgewezen. Men troostte zich in Den Haag En geland zou zijn plicht doen. Maar reeds in 1670 was het geheim Ver drag van Dover gesloten, waarbij Engeland de Fransche zijde koos. Nog veel is onzeker over deze ge schiedenis, want het blijft een feit, dat het Engelsche volk den oorlog van 1672 niet met geestdrift be groette, het gevoelde zich in loon dienst van Frankrijk. Op 7 April 1672 begon de oorlog. Frankrijk zou te land, Engeland en Frankrijk samen ter zee de macht der Republiek breken. Ook de ver deeling van den buit was geregeld- Maar na de aanvankelijk ramp spoedige gebeurtenissen te land, is de Republiek den storm te boven gekomen en onder Willem III heeft zij de machtige legers van den Zonnekoning kunnen weerstaan. En op zee daar straalt in een zame grootheid de naam van Mi- chiel de Ruyter, „den Held, der Staten Rechterhand „die in één jaar twee groote Koninkrijken „tot driemaal toe de trotsche vlag deed strijken". 1672 was de vuurproef. Ze is glansrijk doorstaan. Dr. Soekandar, de republi- keinsche regent van Modjo kerto, die thans te Batavia vertoeft, heeft tegenover Ane- ta, de samenwerking tusschen de Nederlandsche en de repu- blikeinsche militaire en bur gerlijke autoriteiten zeer be vredigend genoemd. „De za ken worden rechtuit en zon der omwegen gesteld en be sproken". Dr. Soekandar vertelde over de actie bij Modjokerto nog het vol gende: „In de eerste dagen van de aan wezigheid van de Nederlandsche troepen werd de stemming ongun stig beïnvloed door de jacht op souvenirs door sommige militairen, maar de komst van/ de militaire politie maakte daar een eind aan Excessen zijn niet voorgekomen." Kan vermeld worden, dat thans vrijwel alle republikeinsche amb tenaren zijn teruggekeerd als re sultaat van Soekandars ultimatum, dat voor 10 April alle ambtenaren moesten zijn teruggekeerd op straffe van inhouding van hun sa laris. Sedert 7 April verschijnt het dagblad „Soeara Rakjat", waar voor het papier wordt geleverd door den R.V.D. te Soerabaja, ter wijl het republikeinsche ministerie van voorlichting redactioneele krachten afstond. Soekandar hoopt van den Ne- derlandschen R.V.D. de technische uitrusting te ontvangen teneinde Radio-Modjokerto binnenkort weer in de lucht te krijgen. Soekandar besloot het onderhoud met mede te d reien, dat betalingen voor we derzij dsche diensten voorloopig nog op papier geschieden, aange zien voor het republikeinsche geld neg geen officieele koers is vast gesteld. „Zoodra ik er in slaag de repu blikeinsche politiemacht voldoen de te versterken, aldus ging Dr. Soekandar verder, zal mijn regent schap van meer dan 120 duizend hectaren een gedemilitairiseerde zone zijn, zonder Nederlandsche en republikeinsche troepen. Het poli- Een zeldzaam gezicht in de Amsterdamsche haven. Aan de Java- kade te Amsterdam lagen niet minder dan zes zeekasteelen en wel v.l.n.r. op dén voorgrond de „Nieuw Holland", de „Poeloe Laut', en de „Joh. van Oldenbarnevelt". Op den achtergrond de «Boissevain", de „Roepat" en de „Oranje". (Luchtfoto K.L.M.) tiecorps, dat thans honderd man telt, zal tot ongeveer het vijfvou dige moeten worden vergroot. Aan de grenzen zullen gemengde Ne- derlandsch-Indonesische posten er voor moeten waken, dat geen ge wapende personen, van welke zijde ook, het Modjokertosche binnen gaan." „Wanneer straks de spoorweg verbinding met Soerabaja hersteld is, dienen treinreizigers aan con trole te worden onderworpen. Eerst meende ik, dat voor dit on derzoek twee controleposten noo dig zouden zijn, doch nu Linggad- jati geteekend is, acht ik een ge mengde post, welke te Tjoerahma- jang gevestigd zal zijn, voldoende". Soekandar zeide voorts, dat de leiding van de irrigatiewerken zal worden overgedragen aan de repu blikeinsche burgerlijke autoriteiten die er voor zullen zorg dragen, dat geen herhaling voorkomt van het onlangs gebeurde." Er is nog dankbaarheid in ons land ¥t Toen rond Kerstmis 1945" de oorlog volop woedde aan de Maaskant in Limburg, het eene dorp na het andere onder zware beschieting kwam te liggen en met evacuatie van de bevolking bedreigd werd en Tegelen over stroomd was met vluchtelingen uit Venlo, legden ee-nige inwo ners van Tegelen namens de geheele bevolking een drievou dige gelofte af om voor hun plaats een bijzondere bescher ming ai te smeeken. Tegelen ontkwam inderdaad op gelukkige wijze en bleef een welhaast ongeschonden oase in het geteisterde gebied, terwijl de bevolking niet werd wegge voerd. Tegelen heeft zich aan de gelofte gehouden. De carna val is afgeschaft, een Maria- monumeht zal nabij het raad huis verrijzen en Zondag 18 Mei a.s. zal een bedevaart wor den ondernomen naar O. L. Vrouw in 't Zandt te Roer mondDe tocht wordt in drie ajdeelingen gemaakt: te voet, per fiets en per trein. De Duitsche nieuwsdienst in de Britsche zóne meldt, dat in totaal 3.656 personen in den loop van de 24-urige razzia's in de vier sectoren van Berlijn zijn gearresteerd. In den Russischen sector werden 1.521 personen gearresteerd, van wie 23 als „misdadigers" werden beschre ven. In den Britschen sector werden meer dan 400 personen gearresteerd onder wie een dertigtal „gezoch- ten". 23.000 personen werden aangehou den voor controle. In den Fran- schen sector werden in totaal 953 personen, in den Amerikaanschen sector 775 gearresteerd, waaronder 23 zwarte handelaren en 50 pros- tiuees. In alle sectoren werden groote hoeveelheden levensmidde len en kleedingstukken in beslag genomen. Bij onze jongens in Indië. Deze soldaat heeft zich als speelmak kertje een jong aapje gekozen. Blijkens de foto kunnen zij best met elkander overweg. (Stevens P.) Trygve Lie, secretaris generaal der V.N., heeft aan de 55 leden van de organisatie der V.N. per telegram een uitnoodiging gezonden voor een spe ciale zitting van de alge- meene vergadering der V.N. op 28 April a.s. ter bespreking van de Pa- lestijnsche kwestie. Nabij Borsselen op een mijn geloopen Zaterdagmorgen tusschen kwart over zes en half zeven liep het En gelsche s.s. Viceroy, groot 824 br. reg. ton bij helder zicht en kalm weer op den rug van een mijn, na bij Borsselen. Met een geweldige explosie vloog het in de lucht. De beschadiging van het schip was zoo ernstig, dat het binnen enkele seconden zonk. De brug bleef echter nog even boven water uitsteken en daardoor konden nog enkele opvarenden wrakhout grij pen om zich drijvende te houden. Van de wal af begaf zich inmiddels de landbouwersknecht Wezenier met een schippersknecht per roeiboot naar de plaats des onheils, zij slaagden er in 4 personen aan boord te brengen van het Zweedsche s.s. Lemgar. De reddingsboot van Breskens heeft bij laag water een onderzoek ingesteld bij het wrak van de Vice roy en 4 lijken geborgen. Overle venden werden niet meer aange troffen. Het schip stond onder bevel van kap. Johnson uit Dijnoon bij Glas gow. Zooals gemeld zijn 9 opvaren den om het leven gekomen, onder wie de Belgische loods. De reeders van de Viceroy heb ben medegedeeld, dat het schip uit Vlissingen met een lading metaal slak naar Aberdeen was vertrokken. Reuter meldt echter uit Brussel, dat de Viceroy naar verluidt, munitie vervoerd zou hebben. DEZE WEEK IN HET STAATSBLAD! r>. H. M. de Koningin heeft Za terdag de door de Regeering voorgestelde wijziging in het bezoldigingsbesluit met betrek king tot de cnderwfjzerssala- rissen, geteekend. Verwacht kan werden, dat deze wijziging in den loop dezer week in het Staatsblad zal verscbijnen. Te Dakar is Zondagmorgen een vliegtuig van de British South American Airways op weg naar Rio de Janeiro verongelukt. Zeven personen kwamen om het leven. Drie overlevenden verkeeren in levensgevaar. Het ongeluk is veroorzaakt door een hevige mist, die over het ge bied, waar het vliegveld ligt, hing. Het vliegtuig had slechts voldoende brandstof voor een uur vliegen, en wachtte boven Dakar tot de mist optrok. Toen de brandstof op was, trachtte het vliegtuig te landen, doch vloog tegen een boom. Het aangekondigde bezoek van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers „ad limina" bij Z. H. den Paus, zal, naar wij vernemen, plaats hebben van 20 April tot 11 Mei. Het betreft hier het vijfjaarlijksch bezoek, dat de Bisschoppen aan den H. Vader brengen, om Z. H. verslag uit te brengen over den gang van zaken in hun diocees. Ook de andere Bis schoppen van Nederland zullen in den loop van dit jaar naar Rdtne gaan. ECONOMISCH ACCOORD in Batavia spoedig verwacht Volgens een Nederlandsch-Indo- nesisch communiqué is de moge lijkheid geschapen voor een ac- coord over de belangrijkste econo mische problemen, welke door de Nederlanders en de republiek be sproken worden. „Wij vertrouwen, dat de eerste 'tastbare resultaten van deze be sprekingen eerlang zullen blijken" zoo zegt dit communiqué. De be sprekingen tusschen mr. J. E. van Hoogstraten en dr. A. K. Gani waarmee op 9 April is aangevan gen, duren nog voort. Het communiqué geeft tenslotte nadere bevestiging van eerdere berichten, volgens welke de on derwerpen van bespreking waren: 1. het tot stand brengen van gemeenschappelijke productie- en devliezenregelingen; 2. de terugkeer van de recht matige eigenaars naar hun onder nemingen; 3. vorming van een gezamen lijk voedselfonds; 4. maatregelen, om de opheffing van de Australische boycot van Nederlandsche schepen te bevor deren. Te Djokjakarta is een economi sche commissie gevormd, welke belast is met het uitwerken der plannen voor den ecooomischen wederopbouw. Aan het hoofd dezer commissie staat de vice-president Moh. Hatta, ter zijde gestaan door dr. Gani, minister van economi sche zaken, dr. Moh. Roem, minis ter van binnenlandsche zaken, en Djafroedin Prawiranegara, minis ter van financiën. Dr. C. v. d. Berg, directeur- generaal van de volksgezondheid in Nederland, heeft op een bijeen komst van de Wereldgezondheids organisatie te Genève, verklaard, dat influenza op groote schaal, evenals in 1918, niet tot de onmo gelijkheden behoort. Hij is er van overtuigd, dat influenzapandemie- en (over de geheele wereld heer- schende epidemieën) neiging heb ben periodiek om de 25 tot 30 jaar terug te keeren en dat het gevaar grooter is in maoprlogsche omstan digheden. Dr. v. d. Berg zette uit een, dat het mogelijk is de men- schen tegen influenza immuun te maken dcor het inspuiten met be paalde vaccines. Ostrowski weigert af te treden In verband met de door den Ber- lijnschen gemeenteraad aangenomen motie van wantrouwen tegen dr. Ostrowski, burgemeester van Ber lijn, heeft de gemeenteraad besloten dr. Ostrowski te verzoeken af te treden. Dr. Ostrowski heeft thans gewei gerd aan dit verzoek te voldoen, daar de bijzondere zitting van den gemeenteraad, waarin dit besluit werd genomen, naar zijn meening onwettig is, omdat zij bij zijn afwe zigheid door zijn plaatsvervanger werd bijeengeroepen zonder dat de omstandigheden dat noodzakelijk maakten. Hij voegde er aan toe, dat de geallieerden tot nog toe geen stelling in dezen hebben genomen. V Volgens Reuter"s correspondent te Parijs zullen de werkzaam heden van de „Rassemblement du Peuple Francais", de door de Gaulle ontworpen anti-parlemen taire partij, deze week officieel be ginnen. De Gaulle zou dan een verklaring aan de pers afleggen. Naar verluidt zal generaal de Gaulle zelf voorzitter dezer partij worden met als voornaamsten assistent Jacques Soustelle, ex- minister van voorlichting. Een andere ex-minister van voorlich ting, de bekende schrijver Andre Malraux, zal ook een leidende rol in de partij spelen. Het schijnt In de bedoeling te liggen, in ieder departement van Frankrijk een commissie van mannen en vrou wen te vormen, die gebruik zullen maken van de gewone middelen van propaganda en overreding om onder de „partijlooze kiezers" een beweging in het leven te roepen ten gunste van het programma, als door de Gaulle op Tweeden Paaschdag te Straatsburg uiteen gezet. Tijdens zijn bezoek aan Parijs heeft de Gaulle een aantal Fransche politici gesproken, o w. afgevaar digden van de M.R.P., de radicale en socialistische partijen. Met afge vaardigden van de communistische partij of de uiterste republikeinsche partij van de vrijheid (P.R.L.) heeft hij niet gesproken. Dubbel rantsoen zachte zeep voor babies Naar wij vernemen zal a.s. Don derdag voor kinderen van 01 jaar een dubbel rantsoen (d.i. 500 gram) zachte zeep ter beschikking worden gesteld. iiiiil r m Aan den dood ontsnapt. Deze merkwaardige opname toont het moment, waarop de para chutist Raymond Kenyon de touwen grijpt van de ineenstor tende parachute van zijn colle ga Charles Harris (onder). Bei den bereikten veilig den grond, hangende aan Kenyons para chute. De foto werd gemaakt in de omgeving van Fairbanks. BARON DE VOS VAN STEENWIjK Tijdens wandeling plot seling overleden Juist hersteld van een ernstige ziekte, maakte de 87-jarige mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, oud-voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, een wandeling over het Lange Voor hout. Voor het paleis van H. M. de Koningin is hij in elkaar gezakt en overleden. Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk werd op 10 Juli 1859 te Dalfsen geboren en studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Hij bekleedde verschillende belang rijke functies. Van 1913 tot 1929 was de overledene lid, en van 1929 tot 11 Juli 1946 voorzitter der Eerste Kamer. Als lid had hij zit ting voor het district Overijssel der Chr. Hist. Unie. De kroon er kende de verdiensten van den heer de Vos van Steenwijk die tevens kamerheer in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin was en sedert 11 Juli 1946 minis ter van staat met de hoogste burgerlijke onderscheiding: het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. KIOG MAAR enkele maanden geleden verklaarde Radio Va- ticana: „Er bestaat geen conflict tusschen den H. Stoel en den Sov- jet-Russischen staat. Wel echter met het communisme. Dit conflict bestaat echter niet omdat de Kerk gekant is tegen de sociale recht vaardigheid, welke door het com munisme wordt geëischt dan wel wegens de ontkenning van het be staan van God." Deze woorden zijn de moeite waard om te worden onthouden. Zij geven in het kort aan, waar het om gaat bij het verzet van het ka tholicisme tegen het communisme. De Kerk is geen vijandin van so ciale verbeteringen, die in zooveel opzichten brood noodig zijn. Wie daar niet overtuigd van mocht zijn, leze nog maar eens aandachtig den laatsten vastenbrief van onze Bis schoppen. Niet de kerk, niet de Paus heeft gezwegen over het on recht, dat velen wordt aangedaan, en over dè gevaren die talloozen be dreigen. maar het was de groote pers. goeddeels in handen van li beralen ongeloovigen en vrijmet selaars, die een misdadig stilzwij gen bewaarde, uit vrees hun lezers te verliezen. Maar wat wel d'e oorzaak en de grondslag is van de tegenstelling, die onherleidbaar tusschen kerk en communisme bestaat, dat is de ontkenning door het communisme van het bestaan van God. Ziedaar het eigenlijke punt, waar uiteinde lijk alles om gaat. Het is de strijd tusschen geloof en ongeloof, tus schen Ücht en duisternis, tusschen goed' en kwaad, welke sedert het begin der wereld bestaat, maar zich nu in onzen tijd in een wel bij uitstek bruten vorm openbaart. De vraag is dus aan de orde van den dag: Wat is onze positie t o. v. het communisme, welke hou ding moeten wij daartegenover aannemen? Hoe moeten wij onze houding bepalen? De leiding en de aanwijzingen, die onze geestelijke herders aan ons geven, is voor ons, katholie ken, duidelijk. Wij kunnen die vin den in de Pauselijke Encyclieken en de Brieven van onze Bisschop pen. Wij zouden goed doen, deze belangrijke documenten nader te bestudeeren. Wij hebben het, ook inonze dagelijksche gesprekken, zoo dikwijls over de probemen van den dag en over de hedendaagsche toestanden. Maar wij spreken dan ook zoo vaak, zonder dat wij eigen lijk voldoende kennis omtrent de dingen (hebben en een meer nauw" keurige voorliching bezitten. Wij raken dan de kem dér zaken niet en praten er min of meer opper vlakkig om heen. Deze practische onwetendheid is ontoelaatbaar en onverantwoord. Onze tijd eischt nu eenmaal, dat wij een zekere ken nis aangaande de groote stroo mingen van het huidige tijdsge wricht hebben, juist omdat deze ook met ons leven, met onze ka tholieke, ahristeijke beginselen noodzakelijkerwijze in aanraking komen en daarmee 'geheel of ge deeltelijk in strijd zijn. Wanneer dan de kern der zaak, datgene waar het om gaat, de strijd is tusschen geloof en goddeloos on geloof, is het normaal en moet het o-ok zóó zijn. dat wij het zijn, die de eischen bepalen ten aanzien van de verschillende problemen. Wij moeten niet de voorwaarden van de anderen „ondergaan", ze lou ter passief, lijdelijk aanvaarden, maar onze eigen voorwaarden stellen. Misschien lijden wij maar al te vaak aan een soort angst, aan een of ander minderwaardigheidsge voel, wanneer wij tegenover andere richtingen, stelsels of opvattingen komen te staan. Wanneer men ons soms hoort, zou men af en toe meenen, dat het communisme het voornaamste verschijnsel is, dat dit in belangrijkheid andere wereld beschouwingen, ook onze eigen katholieke, christelijke opvattingen zou overtreffen. Dat dit de toon zou moeten aangeven, de richting zou moeten bepalen, en dat wij niets andërs zouden kunnen dan daarop te reageeren. Terwijl wij toch eigenlijk zélf behooren te han delen, zélf de leiding dienen te nemen. Want het is toch immers zoo, dat christendom en commu nisme niet van hetzelfde plan zijn, niet op dezelfde hoogte staan. Ont breekt ons niet al te zeer de fier heid van ons geloof, de zekerheid van onze overwinning in Christus, het bewustzijn van ons Doopsel dat ons tot kinderen van God maakte? De echte Christelijke, ka tholieke geest is een helden-geest! Er zullen in de tegenwoordige wereld, wanneer alle bijkomstige, ondergeschikte stroomingen ver- ebt zijn. slechts twee krachten overblijven: het communisme en het christendom. Men behoeft geen profeet te zijn om dit te kunnen vaststellen. Ook over de verhou ding van deze twee verkeeren we niet in het onzekere. Op het Laat ste Avondmaal heeft Christus de Apostelen en in hen ook ons, ge rustgesteld: „Wee^t niet hanig, Ik heb de wereld overwonnen." Maar of deze overwinning van Chris tus ook persoonlijk de onze zal zijn, hangt af van de mate, waarin wij zelf in Christus zijn ingegroeid, van Zijn geest en Zijn leven zijn doordrongen. Ons lot ligt in onze eigen handen. JOS. v. DALHEM

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1