BACH's MATTHEUS PASSIE DE WATERONTTREKKING AAN DE DUINEN KNALLENDE MOTOREN EN BENZINEDAMP HAARL VANDE PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Maandag 14 April 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Uitnemend gezongen UIT OUDE TIJDEN De invloed op den plantengroei P. v. Aartsen wint den wissslbeker in de motorraces te Hoorn Voor het Tribunaal Marktberichten Tegen zeven uur stroomden weer honderden het Groote Kerk gebouw binnen, om zich te be geven in den ban van Back's schoone passiemuziek. Deze mees terlijke partituur van Bach heeft zooveel facetten en zooveel on uitputtelijke schoonheid, zoodat een bezoek aan deze uitvoering geen traditioneele sleur beteekent, maar een her-ontdekken van steeds nieuwe muzikale schoon heden. Met groote voldoening willen we constateeren, dat de Ned. Herv. Oratorium Vereetni- ging, o.l.v. dirigent Corn. Jonker, van Bach's partituur een zeer mooie interpretatie heeft gege ven. Onvervulde wenschen bij de vorige uitvoeringen, wist men hier in vervulling te doen gaan. Men kan over bijkomstigheden in Bach's partituur van meening ver schillen, maar hoofdzaak is toch, dat het werk thuis hoort in de kerk en door Bach ook als zuiver meditatie is bedoeld. Voor Bach beteekende het lijden des Heeren veel meer dan enkel de historie. De Christus-figuur in het Evan gelie, in al zijn grootheid uitge beeld, was voor Bach een levende werkelijkheid. Bach was kunste naar bij de gratie Gods en uit zijn partituur klinkt ons geen mo ment persoonlijke ijdelheid tegen, maar eerbiedige dankbaarheid voor de gaven hem geschonken. Dirigent Jonker heeft alle effect bejag en zweem naar romantiek weten te vermijden, door een rustige en beheerschte directie. Hij kwam dus tot een objectieve weergave en zoo tot den geest van Bach. Deze factoren bepalen de essentieele waarde van de uit voering. Het koor, dat intusschen jaren het werk zingt, komt ge leidelijk boven de materie uil en zal daarom ons juist zoovele ma len ontroerd en getroffen hebben. Bij voortduring klonk alles zeer zuiverden stijlvol. Helder en frisch klonk het knapenkoor, dat nu en dan als een zilveren draad door het werk loopt. De jongens waren dezen keer schitterend op dreef. De keuze van solisten had men wel niet beter kunnen verlangen; de zangeressen Jo Vincent en Annie Hermes zongen hun par tijen in één woord prachtig en precies zooals Bach het waar schijnlijk wel zal hebben bedoeld. Hoe ontroerde de indrukwekken de vertolking van de Christus- partij door Laurens Bogtman. De schitterende recitatief-zanger Jan Schipper, Welbooren en Le Fè- vre completeerden de voortreffe lijke solistengroep. Het indruk wekkend karakter van het ge heel werd niet weinig verhoogd door het door de firma Pels ge plaatste kerkorgel, op artistieke MULLENS opende het CIRCUS JOS Zaterdagavond groote 2 masten circus Mullens haar poorten voor het Alkmaar- sche publiek. Voor een zoo goed als uitverkochte circusruimte werd inderdaad een welverzorgd pro gramma van ruim 20 verschil lende nummers in sneltreinvaart geb od'en. Het trio Mullens, op de prach tig gedresseerde paarden, toont ongelooflijke staaltjes van rij- en dresseerkunst, evenals Otto Schu- man op de Arabische volbloed paarden met gedresseerde poe dels. Op bewonderenswaardige wijze verricht hij met een pracht Arabier alle mogelijke dansen, die het publiek zelf mag kiezen. Directeur Jos. Mullens met zijn Oostersche show, waarin hij de magische goochelkunst beoefent. Roselli, een danseres, die op bij zondere wijze haar voortreffelijke danskunst toont op den strak ge spannen kabel en hierbij hals brekende toeren verricht. Mr. Johnson met luchlsensaties in den nok van het circus, evenals mr. Durbin in het spel met den dood, die acrobaten van het beste soort zijn en voor adembenemende mo menten zorgen. Bijzonder origineel was wel het nummer „de muzikale straten makers", waarbij deze vermake lijke artisten op muzikale wijze de lachspieren los maken. Het geheel afgewisseld met de lachwekkende nummers van de clowns en augusten, die het pu bliek doen schateren en het be kende orkest Klasema, dat het muzikale gedeelte op prima wijze verzorgde. Kortom een hoogstaand circus- programma, dat iederen bezoeker tot volle tevredenheid stemt en wij vermoeden, dat het deze da gen aan belangstelling zeker niet zal ontbreken. UITREIKING BONKAARTEN Voor de uitreiking van de bon kaarten 707 (7e en 8e periode) zijn morgen, Dinsdag 15 April, aan de beurt, zij wier geslachts naam begint met de letter A, C en E. VROEDVROUWENONKUNDE 14 April 1755 Wegens de vele ongelukken ver oorzakende onkunde der vroed vrouwen werd 14 April 1755 door de vroedschap besloten een stadsvroedmeester te benoemen op f150. Burgemeesteren hadden op het oog de hier geboren Jan Jacob Col de Villars aan wien zij reeds in 1741 vergund hadden de praktijk uit te oefenen. Deze had zich 4 jaren bekwaamd bij den Vroedmeester van Hotel Dieu te Parijs. wijze bespeeld door Jac. Bonset. De muzikale cembaal-begeleiding door Nico Akkerman verdient te worden gememoreerd. Het was verheugend, dat men het met de Arnhemsche Orkest-Vereeniging zeer goed had getroffen; dit en semble, tot dusver hier onbekend, maakte een uitstekenden indruk. De begeleiding klonk bescheiden en overtrof in klankproductie nergens de koren of solisten. Bo vendien werd er kennelijk met toewijding gemusiceerd en de in tenties van den dirigent serieus gevolgd. Een extra compliment is op z'n plaats voor den hoboïst en den solo-violist. Deze geslaagde passie-uitvoering overtrof in beleekenis de vooraf- gaanden en we hopen, dat de Ned. Herv. Oratorium Vereeniging en haar dirigent in de toekomst deze schoone traditie kunnen handha ven. De bezinning op de hoogste waarden in artistieken vorm, kan ook buiten de muziek vruchten afwerpen, welke wel onbekend zullen blijven, maar daarom niet minder belangrijk zijn. W. SCHREURS. Zilveren Kloosferjubilé Gisteren vierde Broeder Alexius den dag, waarop hij vóór 25 jaar intrad in de congregatie van de Broeders van Oudenbosch. Zijn Eerw. is thans verbonden als onderwijzer aar. de St. Bavo- school, waar hij de laatste tien jaren werkzaam is. Behalve het onderwijs draagt hij ook de sport een warm hart toe, gezien de ijver, waarmee hij voor A.F.C. heeft gewerkt. Tal van personen hebben den beminden jubilaris op dezen dag hun gelukwenschen aangeboden. ABONNEMENTS VOORSTELLING IN HET GULDEN VLIES Even herinneren wij er aan, dat hedenavond de laatsite abonne- mentsvoorstelling van de tweede serie plaats vindt. Opgevoerd wordt „De gevaar lijke bocht" van J. B. Priestley. A.F.C.-NIEUWS AFC IVZV I 51; Zeevogels IIAFC II 13; Vitesse jun. a AFC jun a 04; AFC— a USVU a'3-0- SVW d—AFC e 4—1; AFC f—KSV a 2—0. AFC'ers dat is weer ouderwets, n.l. een keur van uitslagen. Het eerste omzeilde een lastige klip. Over alle linies wisten jullie het heft in handen te houden, maar daarom nu uw eerste plicht.... trainen, trainen en nog eens trai nen! Dit geldt vooral voor het eerste, maar ook voor twee tot en met de adspiranten f. Hedenavond weer clubavond. Allen aanwezig bij Beemster op de Kaasmarkt. Dinsdagavond filmavond in de R.K. jongensschool in de Nieuw- straat, onder leiding van onzen jubilaris Br. Alexius. Deze avond is voor geheel AFC. Aanvang 7 uur. De PPC'er GEMEENTERAAD HEILOO De vroede vaderen -an Heiloo waren Vrijdagavond' ter raadszit ting bijeen om de belangen der ge meente te behartigen. Bij de ope ning deelde de voorzitter, wnd. burgemeester J. Vennik mede, dat de heer De Jager (ch) bericht van verhindering had gestuurd daar hij zich momenteel in Engeland be vindt. Het ingekomen stuk van de veehouders uit Heiloo, behelzende het verzoek om maatregelen te treffen tegen de losloopende hon den, lag den raad nog al zwaar in de maag. De voorzitter meende, dat ce honden nu niet bepaald zoo erg veel kwaad konden aanrichten, doch 'hierop werden den burge meester diverse bezwarende argu menten naar het hoofd geworpen. De heer Bollen (kvp) wilde als straf de honden laten doodschie ten, terwijl de heer Vermeulen (ch) den gulden middenweg wilde bewandelen, door te verbieden, dat de honden niet los op den open baren weg mogen loopen. Ook de heer Olivier (pvda) voelde hier wel wat voor. De voorzitter meende echter geen recht te hebben een dergelijke ver ordening in het leven te roepen. Wanneer we aan den eenen kant, alcus de voorz., de gemeentekas spekken met het houden van hon-, den, moeten we aan den anderen kant geen pogingen in het werk stellen om het houden van honden onmogelijk te maken. De heer Olivier antwoordde: II heeft het over spekken van de ge meentekas, maar wanneer nu eens alle menschen, die schade onder vinden van de honden, uit de ge meentekas vergoeding eischen? B. en W. hakten den knoop door, doch hielden een beetje veel slagen om den arm, door de toezegging, dat zij de desbetreffende verorde ning van de gemeente Texel hier- omrrent in beraad zouden nemen. Van een huismoeder was een verzoek gekomen om een vlucht heuvel te plaatsen op den hoek Heerenweg-Stationsstraat. Uit c'e vergadering kwam het plan naar voren om, gelijk Alkmaar dit heeft bij de Groote Kerk, verplichte oversteekplaatsen af te bakenen. Dit is met het oog op de moeilijk heden. die een vluchtheuvel onge twijfeld met zich meebrengt, een uitstekende oplossing. Ook dit zul len B. en W. in behandeling ne men. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een verordening op de heffing van reinigingsrechten, waarvoor ieder gezinshoofd een belasting van f 4,per jaar zal moeten betalen. Echter wordt deze verordening nog nader onder de loupe genomen, waardoor een meer billijke ver houding zal worden gekregen. In dit verband onderging ook de al- gemeene politieverordening een wijziging. Aan den her F. D. Looij te Uit geest werd een gedeelte grond aan den Westerweg verkocht, terwijl de heer G. M. Haage op zijn verzoek de gemeentegarage tegenover de St. Willibrordusstichting in huur heeft gekregen voor 'n bedrag van f 26 per maand. De huur is aange gaan voor den tijd van drie jaren. Een terrein aan de Rechte Honas- bosschelaan, waarop de heerj. M. Pepping een meubelfabriek heeft gevestigd, is voor den tijd van 10 jaar verhuurd, waarbij ieder jaar de huur wordt verlengd. De begrooting werd na heftige discussies aangenomen en de rond vraag leverde o.a. de opmerking van den heer Groot (kvp) op, de raadsvergaderingen in het vervolg niet meer tot na het middernach telijk uur te houden. KOSTELOOZE INENTING De wnd. burgemeester van Hei loo maakt bekend, dat op Woens dag 16 April a.s., des namiddags te 3 uur, in de Openbare Lagere School aan den Willibrordïisweg gelegenheid zal worden gegeven lot kostelooze inenting en her inenting. De wnd. burgemeester voornoemd, J. VENNIK. Heiloo, 1 April 1947. K.J.B. HEILOO De K.J.B. gaf in de afgeloopen week twee tooneel- avonden voor belangstellenden en leden. Opgevoerd werd het tooneel- spel in drie bedrijven „Bergaf waarts'' van Herman Burger. Beide avonden was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. Het vertoonde spel was zéér goed, rol- kennis, op één enkele uitzonde ring na, uitstekend. Vooral het beheerscble en vlotte spel van Nelis van Heeswijk (C. Bakker), mr. Laane (Chr. Morsch) en Jan Luyekx, boerenknechtje (J. Kraak man) was zeer goed. De talrijke aanwezigen hebben dan ook vol op genoten. Het décor was goed verzorgd. Grime was van Jac. Groothuizen, Alkmaar. Wij kunnen met pleizier con stateeren, dat de K.J.B.-tooneel- groep onder leiding van den heer Th. Buijs snel „bergopwaarts" gaat. Wateronttrekking aan de Duinen v. Te Castricum werd Vrijdag avond op initiatief van de com missie voor de goede waterrege ling in Kennemerland een verga dering gehouden ter bespreking van de te nemen maatregelen te gen de steeds verder gaande wa teronttrekking aan de duinen door het PW.N. Aanwezig i waren de burgemeesters van Heemskerk en Egmond, verschillende wethou ders, het Tweede Kamerlid Jac. Groen, tevens lid van de Prov. Staten en de Statenleden H. Roo- zen en P. Tel. De voorzitter, de heer de Weyer uit Beverwijk, heette allen welkom en gaf een overzicht van den stand van za ken en de werkzaamheden door de in 1934 opgerichte commissie tot dusver verricht. Na hem gaf de heer H. Roozen uit Egmond een overzicht van de actie voor een goede waterregeling in de Staten, waar de heer Valkering uit Limmen reeds in 1937 op dit aambeeld hamerde. Wij herinne ren in dit verband aan hetgeen over dit onderwerp naar aanlei ding van een proteslvergadering van tuinders in Egmond in dit blad reeds is geschreven.) Nieu we gezichtspunten deden zich op deze vergadering te Castricum niet voor. Nadat de heer Groen had be toogd, dat aan de provincie duide lijk gemaakt moet worden, dat zij wel de oorzaak is van de water- onttrekking en dat op de com missie de bewijslast hiervan rust en geadviseerd had de provinciale Stichting van den Landbouw in te schakelen, weid na uitvoerige discussie besloten de bestaande commissie uit te breiden met een vertegenwoordiger uit alle be langhebbende gemeenten, nl. Eg mond, Limmen, Castricum, Heem stede, Beverwijk en Velsen en met een deskundige, die in staat, is een gedocumenteerd rapport samen te stellen. TOONEELUITVOERING EGMOND-BINNEN Zondag 6 en Donderdag 10 April werd er in 't Jeugdhuis te Egmond-Bin- nen een uitvoering gegeven door de gezamenlijke tooneelvereeni- gingen K.J.B. en Nooit Verwacht, die voor 't voetlicht brachten „Stormeiland". Regie Th. Buis. De avonden werden geopend door den Z.E. Heer Kapelaan de Jong uit Rinnegom. Beide avon den waren goed bezet en er moet gezegd worden, dat de gezamen lijke vereenigingen met het stuk „Stormeiland" een goede keus hadden gedaan. Alle spelers en speelsters hebben hun rol schitte rend gespeeld. Het is een goede oplossing ge weest van K.J.B. en Nooit Ver wacht om gezamenlijk dit stuk op te voeren en wij zullen hopen dat we in de toekomst nog eens dit gezelschap zien optreden, dan kunnen zij er van verzekerd zijn dat het publiek gaarne de gele genheid aangrijpt om ook dan tegenwoordig te zijn. Zondag heeft na afloop burge meester Nielen het woord ge voerd. Donderdag was het de ka pelaan, die na afloop een klem woordje sprak, spelers en speel sters en ook den heer Buis dan kend voor zijn leiding. Hierna was er gelegenheid voor een dansje, waar dankbaar gebruik van werd gemaakt. De muziek werd1 gegeven door de heeren Beentjes, Tervoort en Kuis, wat zeer op prijs werd gesteld. OUDERAVOND GIDSEN HEILOO Dezer dagen heb ben de gidsen van Heiloo hun ouders ontvangen in de Bruno, om iets van hun kunnen te laten zien en hooren. Ofschoon niet alles even best was, kunnen we toch zeggen, dat het een geslaagde avond is geweest. De ouders wa ren zeer voldaan. Tijdens de pauze heeft de aalmoezenier een woord je gesproken tot de ouders, waar in hij het belang en de waarde van het gidsenwerk voor de te genwoordige meisjes uiteenzette. Hij wees er ook vooral op, dat we ons niet moeten laten afschrik ken door de fouten, die er ge maakt worden. Bij zoo'n jonge beweging worden er vanzelf fou ten gemaakt; dat is hier zoo, dat is overal. Slechts onderlinge sa menwerking en wederzij dsch be grijpen kan de gidsenbeweging tot grooteren bloei brengen. Moge deze avond daartoe een steentje hebben bijgedragen, aldus spr. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Jose- phina Anna Margaretha, dochter van N. A. Knook en M. A. van Baar; Gijsbertus Antonius Maria, zoon van G. J. A. Derie en C. M. C. Konijn, Overleden: Jacob Nes, 69 jaar, echtgenoot van E. Waal; Jan Scheringa, 65 jaar, ongehuwd. BURGERLIJKE STAND ZIJPE Geboren: Jothan, zoon van Corneiis Pieter Schrijver en Alida Brouwer; Alida Cornelia, dochter van Johannes Slijkerman en Anna Smit; Lourens Jan, zoon van Lourens van cJer Oord' en Mathilda Hoogerwerf; Christina, dochter van Harmen Knol en Douwtje de Haan. Ondertrouwd: Corneiis Mole naar, oud 36 jaren, brievenbestel ler, wonende te Schagen en Mar garetha Veul, oud 32 jaren, zon der beroep, wonende alhier; Si mon Baken, oud 29 jaren, land arbeider, wonende te Callantsoog en Jannetje Stins, oud 21 jaren, zonder beroep, wonende alhier; Jan Bouman, oud 33 jaren, wacht meester Rijkspolitie, wonende te Medemblik en Anna Regina Vries man, oud 26 jaren, zonder beroep, wonende alhier. Gehuwd: geene. Overleden: Pieter de Graaf, oud 57 jaren, kruidenier, weduwnaar van Carolina Maria Renders. BURGERLIJKE STAND DE RIJP Geboren: Eva The- resda Maria, dochter van F. Berk hout en A. de Lange; Gerardus, zoon van N, Vredevoort en M. A. Greuter; Willy Greta, dochter van P. Jonker en G. de Jongh. Overleden: Barbara Kieft, oud 59 jaar, echtgenoote van Pieter Brouwer. 'A. II (Slot) In tegenstelling met den gun- ctigen invloed, die de neerslag op den stand van het grondwater heeft, zien we dat verschillende factoren daarop zeer ongunstig werken. En dan wel in de eerste plaats de kunstmatige onttrek king van water ten behoeve van de drinkwatervoorziening. De on geveer 20 door het geheele Ned. duingebied verspreid liggende waterleidingbedrijven tappen ge zamenlijk een zeer belangrijke hoeveelheid water af. Nu wordt weieens beweerd, dat het ont trekken van water uitsluitend op groote diepte den stand van het grondwater boven de eventueel aanwezige ondoordringbare veen- en kleilagen niet zou beïnvloeden, maar dat moet toch in zijn alge meenheid niet juist worden ge noemd. Die lagen komen nl. niet overal voor en zoo bestaat er al tijd wel ergens tusschen het op pervlakte- en het dieptewater verbinding. Wel kan de daling er door vertraagd worden, maar da len doet het grondwater tenslotte toch, ook dan wanneer meer en meer tot diep-waterwinning wordt overgegaan. Bovendien bestaat hierbij voor de drinkwatervoor ziening het gevaar, dat door het steeds verder uitpompen van de „zoelwaterzak" op groote diepte, de grens tusschen 't zoete en het daaronder liggende zoute water meer en meer stijgt en de kans op verzouting van het gewonnen water grooter wordt. Maar de waterleidingen zijn niet de eenige schuldigen, want er zijn ook nog verschillende andere factoren, zooals zanderijen, kana len (Noordzeekanaal!), drainee ring van duinvlakten ten be hoeve van verbouwing, polder bemaling en niet te vergeten de natuurlijke afvloeiing van zoet water naar de zee en naar het polderland, die bijdragen tot het voor veie planten zoo funeste ge volg: algemeene daling van het grondwaterpeil en dus verdro ging van de duinen. Het ligt voor de hand, dat deze verdroging het duidelijkst waar te nemen is op de laagste plaat sen, dus in de duinvalleien, waar eerst plassen en meertjes ver dwijnen, gevolgd door de plan ten, die zich in dat vochtige ter rein zoo thuis gevoelen en het niet zonder grondwater kunnen stellen. Het gevolg is dan ook geweest, dat in vele prachtige duinvalleien, zooals die eertijds zoo talrijk waren, de heerlijke en rijke bodemwaterflora geheel ver loren is gegaan met de vele vogels, die hier hun ideale broed- terrein vonden en vervangen werd door andere, minder vocht- mmnende planten. En hoewel ook hieronder tal van mooie en inte ressante soorten zijn, toch kun nen zij ons 't gemis van de vroe gere, vaak zeldzame flora niet doen vergeten. En als men dan rog weet, dat die verdroging bo vendien nadeelig werkt op het klimaat van het heele duin en het gezamenlijke oppervlak van al die valleien en dalen meer dan de helft vormt van ons geheele duingebied, zal het duidelijk zijn, dat vele terreinen, vooral uit een floristisoh oogpunt, in hooge mate verarmd zijn en vaak in denzelf den toestand zijn gekomen als 't hooge en droge duin. Slechts daar, waar door oor spronkelijk rijke begroeiing zich langzamerhand een behoorlijke hoeveelheid humus heeft gevormd of een veenlaag het doordringen van regenwater belet of vertraagt zullen sommige planten, die an ders ook verdwenen zouden zijn, zich nog kunnen handhaven, maar 't mooie en weelderige is er toch af. Niet alleen de lagere gewassen, maar ook de boomen hebben op vele plaatsen van de grondwater daling te lijden, vooral in ver band met 't feit, dat van oudsher de belangrijkste duinbosschen, uit loofhout bestaande, in de val leien en op lage duinen voor kwamen. Naarmate de boomen langs de hellingen hooger boven het grondwater staan, ziet men dan ook doorgaans een duidelijke vermindering in groei, terwijl op de laagste plaatsen bij toenemend gebrek aan grondwater tal van loofhoutsoorten, vooral elzen en berken, die juist voor het duin van groot belang zijn, gaan kwij nen en tenslotte afsterven. Enkele redden zich nog wel eens tijde lijk, wanneer ze er vlug in slagen door verlenging van hun wortels het grondwater weer te bereiken, maar voor de meeste is geen hulp meer mogelijk. Vooral het berkenbosch, dal van nature in de duinen thuis hoort, krijgt het door dé uitdroging van den grond er te kwaad. Zoo frisch en gezond een dergelijk bosch er vroeger uit kon zien met zijn prachtigen ondergroei van aller lei fraaie, eveneens vochtminnen- de planten en kruidachtige ge wassen, zoo'n trieste en verval len indruk maken ze tegenwoor dig op de meeste plaatsen, nog verhoogd door de vervanging van het frisch-groene plantenkleed op den bodem door een soorten- arme flora, bestaande uit plan ten, die geen grondwater noodig hébben, zooals kruipwilg, zand zegge en de door wijlen dr. Jac. P. Thysso zoo juist genoemde armoedzaaiers van de schrale gronden, de korstmossen. De ber ken brengen, zoolang er nog le ven in zit, nog wel zaad voort, maar van ontkieming is door vochtgabrek geen sprake meer. Ongetwijfeld hebben ook de ko nijnen, die onder de meeste duin planten door hun vreterij een on- geloofelijke vernieling kunnen aanrichten, een belangrijk aan deel in den achteruitgang van het berkenbosch, maar in omrasterde terreinen is de toestand toch niet veel beter. Al is door verschillende oorza ken (vertroebeling van het beeld van de blijvende daling door na tuurlijke schommelingen; beïn vloeding van den plantengroei door allerlei andere factoren, zoo als regenval, temperatuur, licht en schaduw, bodemgesteldheid, konijnenvraat, insectenplagen; uit- eenloopende reacties der ver schillende planten op de daling door kleinere of grootere behoefte aan vocht) een wetenschappelijk bewijs voor de aangerichte schade niet gemakkelijk te leveren, toch kan, resumeerende, wel gezegd worden, dat wateronttrekking op groote schaal aan de duinen, zoo als dat dan voornamelijk door de waterleidingbedrijven geschiedt, een verarming van het landschap beteekent door het geheel of ge deeltelijk verdwijnen van de prachtige vegetatie en de daarbij behoorende dierenwereld in de eens zoo vochtige, rijk begroeide valleien. Wie b.v. heeft meege maakt, wat een halve eeuw wa terwinning in de duinen van Ken nemerland door de waterleidingen van Amsterdam en Haarlem op dat gebied heeft verwoest, zal te dien opzichte met groote zorg voor de toekomst vervuld zijn. Al is het niet onmogelijk, dat voor de •duinen weer een betere tijd aan breekt, wanneer de groote bedrij ven er toe overgaan de hoe veelheid zoet water in 't duin is tenslotte niet onuitputtelijk en teert geleidelijk in om, zooals dat hij enkele het geval is, hun water ook van andere plaatsen ('t Gooi, Loosdrechtsche plassen, Lek, IJselmeer) dan uit de dui nen alleen te gaan halen. Dan zal het grondwater weer kunnen gaan stijgen en al wordt het peil van vroeger dan niet bereikt, toch zal zelfs een verhooging van en kele meters op vele plaatsen een opleving van landschap, flora en fauna ten gevolge hebben. G. D. SWANENRURG DE VEYE. Vele duizenden uit alle dee- len van het gewest ven daar buiten waren Zondag opge komen om getuige te zijn van die motor-snelheidswed strijden, georganiseerd door het comité Motorraces „Hoorn" onder auspiciën van de K.N.M.V. in het Juliana- spertpark te Hoorn. Feeste lijk klonk de marschmuziek over de toeschouwers, de deel nemers en de tientallen mo toren van alle soort en alle merk: Norton, Jap, Eysink, Matchless, Velocette Zij deden, tesamen met hun be rijders, hun werk, deze moto ren, en gaven alles wat rede lijkerwijze van hen en een motorrace verwacht kan wor den: snelheid, soepelheid en spanning. Zooals het was, even voor tweeën, zoo bleef het den gehee- len middag: motoren, daverend aan den start, wolken damp uit uitlaatpijpen, geconcentreerde mo torrijders en een geur als een mengsel van schroeiend leer en vette olie. Bij het neergaan van den witten startvlag echter ver anderde het beeld: kluiten aarde opwerpend soms, vertrokken zij, voor hun tocht in de zomerzon van enkele ronden. Dan de bel in de zen grooten draaimolen en het eindsein van de zwart-wit ge blokte vlag. In vlot tempo wer den zoo de diverse wedstrijden afgelegd, waarbij dikwijls diverse prachtige staaltjes van rijkunst waren te bewonderen. Van P. v. Aartsen b.v. zijn snelle start en het bochtenwerk, waaraan hij zijn overwinningen dankt. Over het algemeen was deze rijder in een prachtige vorm. Zijn grooten te genstrever Hartman wist hij steeds eenige lengten voor te blij ven, zoodat hij zoowel in de 350 cc., in de 500 cc. als in de Lange- baan-wedstrijd senioren 500 cc. een eerste plaats in kon nemen. Dit neemt niet weg, dat Hartman diverse goede wedstrijden reed, waarbij hij echter, vooral in de bochten, werd ingeloopen door Geurs. Ook bij de junioren was goed werk te zien. Van diversen (o.a. van v. d. Rijk) kunnen in de toe komst nog groote dingen verwacht worden. De uitslagen bij 4e senioren waren: 350 cc. P. v. Aartsen, Amster dam, op Eysink 1 min. 48.4 sec., 2. A. Hartman, Amsterdam, op N. N., 1 min. 51 sec.; 3. G. Thijsse, Rotterdam op Jap, 1 min. 56 sec. 500 cc.: 1. P. v. Aartsen, Am sterdam op Eysink, 1 min. 47 sec.; 2. A. Hartman, Amsterdam op N. N. in 1 min. 50 sec.; 3. M. Geurs, Amsterdam op M. G. in 1 min. 51,6 sec. Doordat P. v. Aartsen in deze klasse ook dit keer won, kwam de zilveren V. en D. beker definitief in zijn bezit. In de juniorenklasse 250 cc.: 1. J. Th. Witberg, Monster op Jap in 2 min. 1.2 sec.; 2. G. Spaans, Avenhorn op New Imperial in 2 min. 41.6 sec.; 3. M. J. Vermeulen, Hilversum op Jap. Junioren 350 cc.: 1. H. de Rijk, Amsterdam op Norton in 1 min. 57.4 sec.; 2. D. Scheffer, Hilversum op Eysink in 1 min. 59.6 sec.; 3. H. Verhoef, Amersfoort op Eysink in 1 min. 59 9 sec. Junioren 500 cc.: 1. C. Haring, Amsterdam op Jap in 1 min. 59.3 sec.; 2. H. de Rijk Amsterdam op Norton in 1 min. 59.2 sec.; 3. H. v. d, Hooft, Santpoort op Motosa- coche in 2 min. 0.7 sec. Hoewel de Rijk hier de beste tijd noteerde, moest hij het eere rondje rijden overlaten aan Ha ring, die over de twee manches een beter gemiddelde had. Heel sportief reden ze het toen maar samen In de sportklasse 125 cc. ver schenen slechts twee deelnemers aan den start. Toch maakte deze bromvliegen nog een behoorlijke tijd. H. v. Marle, Castricum op Ey sink in 2 min. 19.6 sec.; 2. H. Drost Hoorn op D.K.W. in 2 min. 24,2 sec. In de langebaan-wedstrijd voor senioren 350 cc. maakte Aartsen een duikeling die overigens goed afliep, weshalve als eerste aan kwam: 1. A. Hartman, Amsterdam op Eysink in 3 min. 18.8 sec.; 2. G. Thijsse, Rotterdam op Jap in den Haag op Velocette in 3 min. 3 min. 25 sec.; 3. L. v. Rijswijk, 32.8 sec. Met een groote voorsprong won tenslotte v. Aartsen de 500 cc. laogebaanwedstrijden; 2. M. Geurs Amsterdam op M.G. in 3 min. 19.7 sec.; 3. A. Hartman, Amster dam op N.N. in 4 min. 36.4 sec. De melkslijter Gerrit Peetoom uit Venhuizen opende de rij van be schuldigden, die zich Donderdag morgen voor de 2e Kamer van het Tribunaal, onder voorzitterschap van mr. J. J. Windhausen, hadden te verantwoorden. Tegen hem was ten laste gelegd, dat hij in 1943 was toe getreden tot de NSB, een jaar later als hulplandwachter dienst had ge daan en vervolgens in Drenthe bij de O.T. werkzaam was geweest. De verdediger, mr. dr. C. Berk houwer, noemde de tenlastelegging zeer eenvoudig. Besch. had nimmer aan razzia's deelgenomen en was vijf dagen bij de Landwacht in Hoorn geweest, waar hij exerceeren en zingen had geleerdMr. Berk houwer verzocht beperking van detentie. Uitspraak 22 April. Jantje Berkhout uit Heiloo fiad een zeer vertrouwelijken omgang gehad met de Alkmaarsche land wacht, doch hierbij beperkte zich haar zondenlijstje dan ook. Zij was al eerder veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden, maar de autoriteiten oordeelden dit vonnis te hoog. Mr. Berkhouwer bracht naar voren in welke moeilijke omstandigheden deze vrouw had verkeerd. „Het feit dat zij zich met leden van een vijan delijke organisatie heeft opgehouden kan toch niet zóó zwaar worden aangerekend", aldus de verdediger. Ook in deze zaak zal het Tribunaal op 22 April uitspraak doen. Lidmaatschap van de NSB, de W.A., de Germaansche S.S., de Oost compagnie en het Ned. Agrarisch Front had Corneiis Schoen uit SDanbroek in den bezettingstijd od zijn naam staan. Het gekke van dit geval was, dat er in de laatste jaren van den oorlog een bruikbaar man voor de goede zaak uit gegroeid was. Hij had onderduikers in huis gehad en de illegaliteit in Spanbroek dik- wiils nuttige diensten bewezen. Mr. D. H. Buiskool bracht een keur van verzachtende omstandig heden naar voren. Hii drong aan op een interneeringsstraf geliik aan den in detentie doorgebrachten tijd. Uitspraak 22 April. Gerrit Jan Brevé uit Hoorn, van beroep melkslijter., was lid ge weest van de NSB, de W.A.. de NSKK en het Economisch Front. Ondanks deze „veelzijdigheid" maak te Brevé toch een beetje zwakke indruk en het bleek wel. dat de man zich steeds had laten inpalmen. 22 April uitspraak. Ook op Jacob Landman uit Enkhuizen was pressie uitgeoefend en wel door den kringleider in Enk huizen. Tn 1940 was hij toegetreden tot de NSB en vervolgens tot de W.A., het Arbeidsfront, de NSKK en de landwacht. Werkeloosheid was in dit geval de voornaamste drijf veer geweest. Mr. Buiskool noemde besch. iemand, die in de vooroorlog- sche jaren niets anders dan ellende had ondervonden en die het gedu rende de bezetting wel eens met het nationaal-socialisme wilde probee- ren. Landman was hèt voorbeeld geweest van een brood-NSB-er en de verdediger verzocht voor hem de uiterste clementie te willen betrach ten. Uitspraak 22 April. Elisabeth Koning uit Den Hoorn (Texel) is al op vrije voeten, doch was het niet eens met de opgelegde boete van 1500.Temeer, daar haar echtgenoot al een boete van 4000 gulden had gekregen. De feiten, die haar waren aangerekend, konden volgens den verdediger niet zoo heel ernstig zijn geweest, daar zij in een plaatsje woont, waar slechts een drietal NSB-gezinnen te vinden waren. Op 22 April zal zij horen of de boete nog voor verla ging in aanmerking komt. S.R.C. I—WATERVOGELS n 5—3 Het zal voor de toeschouwers waarschijnlijk een wedstrijd ge weest zijn, waarin voor hen weinig te genieten viel. Door het mooie warme April-weer waren beide elftallen zoo futloos, dat slechts spo radisch behoorlijke activiteit ver toond werd. Vooral in de tweede helft, toen Watervogels niets meer in te brengen had, was het een beetje heen en weer trappen, waar uit nu en dan een goal geboren werd SRC wint de toss en verkiest de eerste helft tegen de scherpe zon in te spelen. In 't eerste halfuurtje is nu en dan aardig voetbal te zien, maar hierna zijn de spelers ook al hun energie kwijt. SRC komt het eerst tot een doelpunt door een mis verstand in de achterhoede van Wa tervogels. Spoedig echter maakt de Watervogels-middenvoor na een goede doorbraak gelijk en zelfs wordt de stand 12 voor hen, wan neer van Nuland een hooge bal ver keerd beoordeelt en er finaal onder door loopt. Kort voor de rust noteeren we vrijwel den eenigen behoorlijken SRC-aanval. Met lange halen vlie gen zij door de W-achterhoede heen en de stand is 22. Na de rust is het spelbeeld vol komen veranderd. Ging het voor de rust vrijwel gelijk op, na de rust geeft SRC den toon aan en binnen 20 minuten is de stand 52 voor de Schagenaars. Nog diverse malen komen keurige voorzetten van de rechtervleugel, maar deze worden stuk voor stuk om zeep gebracht. Bij een enkelen Watervogels-aanval weet de rechtsbuiten nog te scoren. In de allerlaatste minuut ziet de scheidsrechter nog even in dezelfde seconde een handsbal en een doel punt over het hoofd, waarna het eindfluitje klinkt. RCH—ALKM. BOYS De Boys haalde tot driemaal toe achterstand in. De Alkm. Boys hebben voor een prachtige verrassing gezorgd door RCH op eigen veld een 43 neder laag toe te brengen. Hiermede heb ben de Boys er in ieder geval voor gezorgd dat het gevaar voor de on derste plaats niet grooter is gewor den. Tot drie maal toe wist RCH ie leiding te nemen maar even zooveel maal slaagden de Boys er in de stand weer in evenwicht te bren gen. Even voor het einde wist Appel zijn club de leiding te geven en daarmede de zoo kostbare puntjes in de wacht te sleepen. WARMENHUIZEN, 14 April. 2200 kg uien 5.10—11.60; 1100 kg peen 7.40. LANGENDIJK, 14 ApriJ. 2000 kg roode kool 18.50; 21.600 kg gele kool 16.50; 45.800 kg Deensche witte kool 12.20; 7300 kg uien 2.5014.90; 8000 kg bieten I 8.—; id. II 5.70; id. Ill 4.40; 5500 kg peen II 7.40; III 5.60 AVENHORN, 12 April. 6200 kg witte kool 12.20; 2700 kg roode kool 18.50; 1100 kg uien afw. 15; 2600 kg gr. maat 1216; 7500 kg gew. mt. 12.30135.0; 575 kg drielingen 7 8.50; 250 kg Nep 5.—; 57.000 kg bie ten I 8.—; 37.000 kg bieten II 5.70; 6000 kg bieten III 4.40; 1000 kg Modjo 1.102.50; 45000 kg peen II 7.40; 35.000 kg id. fll 5.60; 6200 kg id. IV 5.60. Het .heerlijk voorja sen tot bloei geb: deze voorjaarsbloe Hekkesluiters wonder Eerste Klasse District I Hermes DVS—VSV Emma't Gooi ADO—DW;S SpartaAjax District II De VolewijckersHI Blauw Wit—DFC XerxesHaarlem DHCExcelsior StormvogelsDOS District III Ensched. BoysNEC QuickEnschede AGOWHeracles Go AheadTubantia Be QuickVitesse District IV NAC—NOAD VVVDe Baronie Dl Longa—BW Helmond—RKTVV VlissingenWillem 1 District V FrisiaAchilles HSCV elocitas VeendamLeeuward HeerenveenSneek District VI Brabantia—Limburg! De Spechten—MVV BleijerheideMaurits Sp. cl. EmmaPSV Sitt. BoysJuliana Enkele afdeeling: den gisteren een be; wist in Ajax een goéde zeg te bereiken, terwijl nog een extra'tje b in ADO—DWS te Meerbewoners zijn 1 tisch onbereikbaar j Emma klopte naa: 't Gooi, terwijl VS' werk deed, door in winnen De stand is nu: gesp. t Ajax 14 DWS 14 Feijenoord 14 RDVS 14 VSV 12 RFC 14 't Gooi 14 EDO 12 Emma 14 Sparta 13 ADO 13 Met Stormvogels best; ze verloor thi Gelukkig voor haai HBS, maar deze 1- en nogwel bij De geeft te denken. Blauw-Wit won daar Wilkes en Ro XerxesHaarlem ni slissing wisten te b punten dus ged brachten die uitsl; ning ten top. Men gesp. 1 14 15 14 13 14 15 14 12 13 14 12 Volewijckers Haarlem Blauw-Wit Neptunus Xerxes DOS DFC DHC HBS Excelsior Stormvogels De groote verrass Go Ahead-nederlaag Tubantia, een r DINS1 HILVERSUM II 1 Nieuws en ochtendgy gengebed; 8.00 Nieuv platen; 9.00 Lichtbal sette; 10.15 Gram.mu: reske; 10.50 Symphor gelie;' 11.40 Liedere: 12.00 Angelus; 12.30 13.00 Nieuws; 13.15 13.45 Voordr.; 14.00 E 15.00 Onder ons; 15 volksmuziek; 16.00 16.45 Gram.pl.; 18.00 I Klaas v. Beeck; 19.01 KI. v. Beek; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieui Philh. Orkest. HILVERSUM I Nieuws enz.. 8.00 Gram.; 10.30 Strij Piano; 12.00 Lyra-tri Palla; 13.00 Nieuws; ters; 14.00 Naaicursui 15.15 Radio-matinée Schoolbel; 17.30 C Nieuws; 18.30 Strijd Kamermuziek; 20.00 Bonte Dinsdagavon Verzoekpl.; 22.05 Re Sonate; 23.00 Nieuws

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2