Nieuw Heden opent de 48e Jaarbeurs haar poorten Bespreking procedure Vredesconferentie levert geen resultaat op INTENÜ CONTARDO FERRINI, Schagen L IJ K S T E R DÜand's Roem Wasscherij ISJES E.N.SA.I.D. kenen, taaien EN BedzeiS Voor Alkmaar en omgeving Een beeld van herstel wederopbouw en vernieuwing Unieke prestatie Hoofdprijzen Staatsloterij Maximumprijzen koolsoorten Marshall wil een Viermogendhedenverdrag inzake demilitarisatie van Duitschland BINNEN 48 UUR DE BESLISSING? Vincent Auriol vraagt discipline Koningin bezocht Rotterdam Beel en Jonkman naar Indonesië DE BERICHTEN OMTRENT Prof. ROMME „Queen Elizabeth" aan den grond De „Oranje" eert zijn dooden v__ NOORSCH SCHIP VERGAAN een echte heilige van onzen tijd Doodstraf geëischt Tegen vriendin van Ans van Dijk In twee en een halve dag de wereld rond De nieuwe salarisregeling voor onderwijzers BEZORGDHEID OVER KONING CHRISTIAAN UITVERKOOP IN DE HOOFDSTAD Wallace de demagoog Nieuwe verklaring van de Gaulle ER. Taan ETEN \NDELM I lo s»:../ g van de Distex l. 26 April zonder verlaagde prijzen ÜMESMANTELS AMESJAPONNEN NDERMANTELS ïGENMANTELS DKKEN ENZ. M schikte kracht prima ichten. •soonlijk aan te melden woudestraat 'deelingen tar TELEF. 4470 RRICHT lingen dagelijks VRIES, Alkmaar ALKMAAR i door detaillisten lillisten den voorraad p 6 April 1947 in na was, op te geven. De troop e.d. dienen niet 'nomen. gemaakt worden van 18 (zooals bij het in- wordt). Op pagina 2 onder A: naam, adres ikel, voorraad appel- an de specificatie der facturen over appel- en met 5 April 1947 :t totaal aantal rant- worden ingevuld ach- 'ezige aantal rantsoe- lotaal aantal opplak- nde opgave dient de teekenen. j tegen ae heb u zoo weer goed foto van U ns van mij si in goede al in geen maken. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 15 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11202 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.j, 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHA GEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ÏJEDEN opent de 48e Jaarbeurs haar poorten te Utrecht. Overeenkomstig de traditie ontving het Algemeen Bestuur, gisteren, een dag vóór de opening, de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenland- sche pers en men kan tot geen andere conclusie ko men, dan dat deze Beurs beter, mooier en grooter is dan alle voorafgaande Jaarbeurzen. Na een bezoek aan gebouwen en terreinen kan men nauwelijks met woorden de unieke prestatie ver melden, welke door alle werkers, van h,oog tot laag, is verrichl ten einde de Jaarbeurs toch op tijd klaar "te krijgen. Na den langen bangen winter, die het niet mo gelijk maakte om de Beurs, zoo als was vastgesteld, van 11 tot 20 Maart te doen houden, krijgt me.n diep ontzag voor al hetgeen hier is gepresteerd. Wekenlang is door den technischen dienst der Jaar beurs dag en nacht gewerkt om den achterstand in te halen. Door den directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. J. Milius, werd een diepgaand overzicht gegeven omtrent de economische situatie van Nederland, die in hooge mate zijn weerspiegeling vindt in de vandaag te openen beurs. On danks schaarschte aan grondstof fen, moeilijkheden met de perso neelsvoorziening en geringere arbeidsproductiviteit heeft de Nederlandsche industrie en nij verheid met de vele uiteenloo- pende producten, welke op de Voorjaarsbeurs zijn geëxposeerd, wederom een bewijs van groote vitaliteit en vindingrijkheid ge geven. Zonder overdrijving kan men in de Voorjaarsbeurs een beeld terugvinden vasn de gesta dige economische ontwikkeling, welke sedert de bevrijding van Nederland te aanschouwen valt: een beeld van herstel, wederop bouw en vernieuwing. In zijn toespraak belichtte mr. Milius uitvoerig de positie van ons land in het internationale handelsverkeer, waarbij hij het collectieve optreden van exporteurs als een dringende noodzaak bepleitte. Voor het eerst werd in Engeland tarwe vanuit de lucht gezaaid op de landerijen van den boer Tomkins te Blather wycke in Northamptonshire. Deze proef neming, welke betere resulta ten afwierp dan men verwacht had, vond plaats in verband met den doorweekten grond en de reeds groote vertraging in het zaai-programma van dit jaar. Het Miles „Aerovan"- vliegtuig werpt, laag over den grond vliegend, het zaaigoed uit. (A.P.A. P.) 's-Gravenhage, 14 April, f 25.000 14314 f 1500 9963 f 1000 4303, 4643, 15615. f 400 12062, 13152, 17316, 20750. f 200 5045, 5726, 9352, 20485. f 100 2483, 8256, 10803, 11979, 13481, 14703, 14779. Met ingang van Dinsdag 15 April zijn de maximumprijzen voor de koolsoorten als volgt: Roode kool 19.— per 100 kg; gele kool 17. per 100 KG: Deensche witte kool 12.60 per 100 KG. Met ingang van Dinsdag 15 April zijn de prijzen voor export naar Duitschland als volgt vastgesteld: Roode kool 17.20, afw. 12. gele kool 17.afw. 11.90; Deen sche witte kool 12.60, afw. 8.80; peen II 7.40, afw. 5.20; peen III en IV 5.60, afw. 3.90; bieten I f 8.bieten II 5.70; bieten III f 4.40. Reeds zijn andere landen ons in dit opzicht voorgegaan. Een markt moet nu eenmaal veroverd worden, hetgeen in den huidigen tijd een overboord werpen van verouderde opvattingen vereischt. Door de wijzigingen van de inter nationale str.uctuur aldus mr. Milius dienen de Nederland sche ondernemers nieuwe wegen te vinden, teneinde zich op de buitenlandsche exportmarkten te kunnen handhaven. De grootste Beurs Wat de beurs' zelf betreft, hier kon de heer Milius wederom ge wag maken van een verdere uit breiding van de oppervlakte en het aantal deelnemers. Met 2514 deelnemers en een oppervlakte van 33.815 m2 is deze beurs de grootste, welke tot dusverre ooit is gehouden. Van het aantal deel nemers komen 1380 uit Neder land en 1134 uit het buitenland, verdeeld over 19 landen. Enge land en Schotland staan met 268 deelnemers boven aan de lijst. Dan volgen de Ver. Staten met 201, Zwitserland met 148, België met 147, Frankrijk met 137 en Tsjecho-Slowakije met 118 deel nemers. Als gevolg van een herziening van de groepsindeeling in af wachting van de zoo dringend noodige totstandkoming van ter plaatse nieuwe gebouwen moest de groep techniek afzonderlijk als één geheel aan de Croeselaan worden ondergebracht. Dit nieu we terrein zal voortaan voor de technische jaarbeurs dienst doen. Machines, motoren, industriebe- neodigdheden, technische electro- techniek, bouwmaierialen, wegen- bouw- en transportmiddelen zijn aldaar tot nieuwe hallen zullen zijn gebouwd ondergebracht. De gebouwen aan het Vreden- burg zijn uitsluitend bestemd voor de groepen van gebruikers en verbruikers. Kapt. ter Zee J. J. L. Willinge, tot dusver chef staf van het Commando Zeemacht Neder- land-Indië, die Schout-bij-Nacht J. A. Gauw, wien op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend als commandant zeemacht Ne derland, in deze functie zal op volgen. (A.N.P.) DE GROOTE VIER hebben Maandag hun besprekingen over de procedure voor de Vredesconferentie over Duitschland beëindigd zonder tot eenige concrete beslissing te komen. Men neemt aan, dat deze kwestie nu naar de plaatsvervangers ver wezen zal worden. Marshall stelde vervolgens zijn collega's voor accoord te gaan met een Viermogendhedenverdrag voor de ontwapening en demilitarisatie van Duitschland. Hij adviseerde ge volmachtigden te benoemen om den definitieven tekst hiervoor te be- studeeren. Bevin en Bidault stemden met 't voorstel in. Vandaag zullen de mi nisters de discussie over dit verdrag voortzetten. Het is zoo goed als ze ker, dat zij het Amerikaansche ont werp naar een nog te benoemen commissie zullen verwijzen. Molotof heeft verschillende amen dementen en toevoegingen op bet Amerikaansche voorstel ingediend, die in een zestal punten zijn samen te vatten. 1. er is geen melding gemaakt van denazificatie in verband met de demilitarisatie; 2. er is geen voorziening getroffen voor een viermogendhedencon- tróle voor het Ruhr-gebied; 3. in de Amerikaansche voorstel len wordt de liquidatie van trusts en kartels niet uitdruk kelijk vermeld. De punten 4, 5 en 6 bevatten de amendementen op de Amerikaan sche voorstellen t.a.v. de democratie in Duitschland, de agrarische her vormingen en de beëindiging van de geallieerde bezetting. Alle vier ministers stemden er mee in, dat het Sowjet-voorstel om den duur van het vredesverdrag van Vincent Auriol, president van de Fransche republiek, heeft Maan dagavond op doorreis naar Fr.- West-Afrika te Toulon, waar hij aan boord gaat van het slagschip Richelieu, een rede gehouden, waarin de president verklaarde, dat voor het herstel van Frank rijk discipline noodig is, welke door allen vrijwillig wordt aan vaard ten behoeve van de wel vaart van het geheele land. Frankrijk heeft te veel concrete, practische en vitale taken te ver richten, dan dat het zijn krachten kan uitputtten door doctrimaire debatten. „Frankrijk kan geen blij vende politieke agitatie verdragen, welke partijen en personen tegen elkaar opzettend, een sfeer van hartstocht en verdeeldheid zou scheppen, die weinig bevorderlijk is voor het werk, ons herstel definitief schade zou toebrengen en ons ver hindert in de wereld, die missie van vrede en toenadering tusschen de volkeren te volbrengen, welke ons plicht en ons belang is". Auriol drong aan op eenheid en zeide, dat deze noodig is voor het herstel en den wederopbouw van Frankrijk, „de dringendste taak der burgers", welke slechts door de gemeen schappelijke inspanning tot een goed einde kan worden gebracht, 25 op 40 jaar te brengen in de tekst .zal worden opgenomen. Howard Smith, CBS-commentator, heeft in een uitzending van radio Moskou medegedeeld, dat volgens kringen aldaar de mogelijkheid be staat, dat de volgende 48 uren er over zullen heslissen of de confe rentie een mislukking of succes zal worden. ,„De groote vier zijn van plan tij dens hun volgende bijeenkomst een besluit te nemen, ten aanzien van 't vredesverdrag met Oostenrijk. In dien zij dit doen, zal men in het laatste en beslissende stadium zijn". De algemeene impasse, waarin de conferentie is geraakt, kan mis schien worden doorbroken indien Marshall en Molotof een oplossing kumjen vinden voor de eischen der Sowjet-Unie ten aanzien van de her- stelbetalingen^ door de westelijke zones van Duitschland, aldus deze commentator. h.M. de Koningin heeft Maan dag een bezoek gebracht aan Rot terdam. Om ongeveer 10 uur arriveerde H.M. aan de grens der gemeente, waar Zij begroet werd door burgemeester Oud. In snel tempo reed. men vervolgens naar dén steiger van de Roei- en Zeil- vereeniging „De Maas", waar h.M. zich aan boord begaf van de „Prinseplaat', waarmee een rond vaart door de havens werd ge maakt. Ruim anderhalf uur duur de de tocht. H.M. de Koningin was met haar gevolg op het bo vendek van de „Prinseplaat" ge zeten en met groote belangstel ling nam Zij kenr.is van de di verse herstelwerkzaamheden. Om twaalf uur meerde de „Prinse plaat" weer aan den steiger van „De Maas", waarop d'e tocht door de stad aanving. Doch vooraf be groette H.M. in het clubgebouw van „De Maas" de oudste inwoon ster van Nederland, de 105-jarige Opoe Herfst, die onlangs op haar verjaardag aan den burgemeester dén wensch te kennen had gege ven, dat haar liefste wensch was, nog eens aan H.M. voorgesteld te worden. Met den tocht door de stad was het bezoek ten einde. O De regeeringsvoorlichtings- dienst deelt mede, dat de minister-president en de mi nister van overzeesche ge- biedsdeelen overwegen om zich tegen het einde dezer maand ter persoonlijke oriën teering en voor het voeren van besprekingen naar Indo nesië te begeven. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de be richten. welke in de pers circu- leeren als zoude vaststaan, dat prof. Romme zeer binnenkort tot gouverneur-generaal zal worden benoemd, onjuist zijn. De 85000 ton metende „Queen Elizabeth", 's wereld grootste schip, dat Maandagavond om half acht uit New York te Southampton werd verwacht, is op ongeveer 12 kilome ter van de haven aan den grond geloopen. Zeven sleepboten trach ten het schip weer vlotte krijgen. Aan boord bevinden zich 2446 pas sagiers. 12 sleepbooten hebben hedenmor gen vergeefs getracht de Queen Elizabeth vlot te krijgen. Mist is ko men opzetten, zoodat het schip aan het gezicht van de toeschouwers aan de kust van Calshot is onttrokken. Indien het niet binnen enkele uren los komt, zal het op den volgenden vloed moeten wachten. Volgens een der sleepbootkapiteins zou het drie dagen vorderen om de olietanks te leegen en de passagiers en bagage van boord te halen. Hij geloofde niet, dat het schip op een andere wijze los zou kunnen ko men. Op zijn reis naar Batavia bereikte het m.s. „Oranje" Zondagmorgen in de Golf van Biscaye de plaats waar 10 da gen tevoren 4 leden van de bemanning door een noodlot tige samenloop van omstan digheden het leven verloren. Daar stopte het schip. Er werd een minuut stilte in acht genomen en kranzen en bloemstukken van familie, van de directie der mij -;Ne- derland" en van de beman ning werden in zee geworpen. Naar de Amerikaansche kustwacht meldt, is het ruim 3000 ton metende Noorsche motorschip „Belpamela" Vrijdag in het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan ten gevolge van werking in de lading gezonken. Negen opvarenden worden vermist. De overige 18 zijn door een Ameri- kaansch schip gered. ZONDAGOCHTEND hadden in den Sint Pieter te Rome de plechtigheden plaats in verband met de zaligverklaring van den Italiaanschen professor Contardo Ferrini. In den avond heeit Z.H. de Paus in de basiliek het gebruikelijk eerbetoon aan den nieuwen zalige gebracht. Pius XII droeg over de witte toga het roodfluweelen manteltje met stola in dezelfde kleur. Hij was om ringd door de geheime kamerheeren terwijl het gevolg bestond uit leden van het pauselijk hof, de commandanten van de eere- wacht en de Zwitsersche wacht. Op de gereserveerde tribunes hadden de familie van den Paus, leden van het diplomatieke korps, talrijke aartsbisschoppen en bisschoppen e.a. plaats ge nomen, om de zaligverklaring van dezen heilige van onzen tijd luister bij te zetten. Een ECHTE HEILIGE van onzen tijd; blij universi teitsstudent, gevierd hoog leeraar en onder de vacanties Alpinist. Dan trok hij van Suna uit, waar zijn familie een zomerverblijf had, de ber gen in, liefst alleen. Want op de Alpen sprak God tot hem, beweerde hij, „in de omwolkte bergkruinen, in het bruisend geweld van den neerstorten den bergstroom, in het huive ringwekkende van den steilen rotswand, in de witte schit tering van de eeuwige sneeuw, in het purperen gloren van den Wersterschen hemel bij zonsondergang, in het mach tig ruischen der oude pijn- boomen bij het loeien van den storm, in de zachte glans van de zilveren maan gedurende het stille nachtelijke uur en in den weerschijn der berg ketens in het gladde water vlak der stille meren". Na zoo'n Alpentocht in 1902 werd hij ziek en stierf een paar maanden later, met de woorden op de lippen: „Gezegend sterven, waarmee de onsterfelijkheid be gint". Hij was slechts 43 jaren oud. Als eerste zoon van prof. Rinaldo Ferrini werd hij 4 April 1859 te Milaan geboren, studeerde rech ten, eerst aan de universiteit van Pavia, waar zijn collega's hem graag mochten lijden, omdat hij altijd vroolijk was en tot hulp bereid, daarna in Berlijn, waar hij het middelpunt der katholieke sludenlenvereeniging en van de St. Vineentiusvereeniging was. Hij keerde in 1884 naar Italië te rug en werd na een paar jaren hoogleeraar in het Romernsche recht achtereenvolgens aan de universiteit van Messina, Modena en Pavia. Hij bleef ongehuwd „om zich geheel aan de studie te kun nen wijden en aan het apostolaat onder de studenten en zijn vrien den". Dat deed hij ook. Zijn lessen waren altijd goed voorbereid en het drukst bezocht van alle pro fessoren; van zijn hand versche nen meer dan 209 publicaties. En wat de studenten aan hem had den, hebben verschillende uni versiteitsstudenten in het zalig verklaringsproces met grooten lof vermeld. Zij noemden hem „den heilige in frak", omdat hij steeds goed verzorgd als heer gekleed was en toch een prachtig voor beeld gaf van alle deugd, vooral van nederigheid. „Nederigheid schreef hij zelf is waarheid, de eenige waardigheid van den mensch in dit leven. Men leert er door zijn eigen zwakheid ken nen, zander nochtans te wan hopen; want men voelt zich in Gods hand". Pius XI, die als bibliothecaris aan de Ambrosiaansche biblio theek van Milaan den professor van Pavia goed, ja intiem, gekend hoeft, zeide van hem: „Ik be schouwde dien man altijd als een soort wonder Gods: dat vurige geloof en volmaakt christelijke leven, in dien tijd, en op dien post". „Op verheven wijze verwezen lijkte Contardo Ferrini in zich een innig samengaan van wetenschap en geloof, van nederigheid en grootheid, van studie en vroom heid", verklaarde kardinaal Euge- nio Pacelli in 1931, die als Paus Pius XII den professor 13 April 1947 zal zalig verklaren. Opnieuw is voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de dood straf geëischt tegen een vrouw, dit maal de 28-jarige Branca Simons uit Amsterdam, die als V-vrouw van den S.D. en als vriendin van de reeds ter dood veroordeelde Anna van Dijk bijna 1% jaar lang en wel van Mei 1943 af op ge raffineerde wijze het vertrouwen van in nood verkeerende Joodsche Nederlanders wist te winnen en daarvan een schandelijk misbruik heeft gemaakt. Met haar vriendin Ans van Dijk verzamelde zij gegevens over on derduikadressen van joden, liet zich bij arrestanten insluiten om van hen inlichtingen te verkrijgen en verschafte alle gegevens die haar op deze wijze ter oore kwamen, aan den S.D.-rechercheur Pieter Schaap. Hoeveel joodsche Nederlanders door haar toedoen gedeporteerd zijn naar Duitschland en Polen is niet meer na te gaan, maar dat zij den dood van talrijke Nederlanders op haar geweten heeft staat vast. „Zij heeft zooveel levens ten ver- derve gevoerd, dat zij zelf geen recht meer heeft om te blijven leven" zoo besloot mr. M, H. Ge- linck zijn requisitoir, waarna hij de doodstraf requireerde. Milton Reynolds, een pennenfa- brikant uit Chicago, heeft Zaterdag Amerika verlaten om te pogen in twee en halve dag rond de wereld te vliegen. Zondag landde hij te Cairo en kwam Maandagmorgen om 9.05 te Calcutta aan. Vervolgens vloog hij naar Karachi om vandaar via Calcutta en Tokio naar Alaska te vliegen. De afstand Calcutta— Sjanghai heeft hij in een record tijd van 6 uur en 40 minuten afge legd. Na zich een uur te Sjanghai te hebben opgehouden, vertrok Reynolds naar Tokio. Het wereldrecord, dat Reynolds zal trachten te verbeteren, staat sedert 1938 op naam van den avia- teur-filmproducent Haward Hug- hes. Frank Lamb, organisator van de vlucht om de wereld van'Reynolds heeft te Chicago een bericht van het vliegtuig ontvangen, dat het op zijn weg van Tokio naar Alaska met zwaren tegenwind te kampen heeft. Het toestel vliegt op 5,7 ki lometer hoogte. Het wordt thans om 20 uur gmt (21 uur Ned. tijd) te New York verwacht. Donderdag 17 April a.s. zal dr. J. H. Wesseling, raadsadviseur bij het ministerie van O., K. en W. van 20 tot 20,15 uur over beide zenders eenige mededeelingen doen over de nieuwe salarisregeling voor onderwijzers Ofschoon het laatste bulletin zei de, dat de toestand van koning Christiaan van Denemarken onver anderd was, wordt in de hoogste Deensche kringen toegegeven, dat men zich ernstig bezorgd maakt. Een diplomatiek diner, dat de mi nister van buitenlandsche zaken j.l. Maandag zou geven, is tot nader or der uitgesteld. AFP meldt, dat het Deensche par lement, dat momenteel op -eces is, voor Woensdag a.s. in buitengewone vergadering is bijeengeroepen in verband met den gezondheidstoe stand van den koning. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland te Amsterdam maakt bekend, dat zij, met goedkeuring van het Rijksbu reau voor Textiel (Sectie Distex), aan te Amsterdam gevestigde klein, handelaren in textielgoederen heeft toegestaan van 14 tot en met 26 April 1947, onder de aanduiding „opruiming" puntenvrije incouran te textielgoederen te verkoopen. Koning George opende te Salisbury de tweede zitting van het zesde parlement. De koninklijke familie had den tocht van Pre toria naar Salisbury in twee vliegtuigen gemaakt. De koning en de koningin bij aankomst aan het parlementsgebouw. (Ass. Press) KRONIEK 11/ ALL ACE is op tournee. L, vroegere Amerikaansche mi nister van Handel, die het niet eens was met de buitenlandsche politiek der U.S.A. en die de een heid van de Amerikaansche regee ring in haar optreden naar buiten verbrak door openlijk van zijn af wijkende meening blijk te geven en dan ook door Truman tot aftreden werd gedwongen, is op reis door Europa. Van zijn kort verblijf in Engeland heeft hij ruim gebruik ge maakt om zijn hart te luchten. In verscheidene redevoerin gen heelt hij scherpe critiek gele verd op de plannen van Truman tot steunverleening aan Griekenland en Turkije, pleitte hij voor een soepele politiek ten opzichte van de Sowjet-Unie en deed een beroep om terug te keeren tot de beginselen van de Vereenigde Naties. Uit democratisch oogpunt bezien is er natuurlijk niets tegen, dat Wallace zijn meening over de te voeren politiek op het wereld schaakbord naar voren brengt. Maar tijdens zijn rede in de Central Hall van Westminster gebruikte hij zv'ke hoogdravende woorden, dat men hem niet van demagogie vrij kan pleiten. Demagogie, volksmis leiding, is een verkeerde karakter trek, die men helaas aantreft zoo wel bij dictators als bij democraten. Wallace toonde zich een demagoog, toen hij zeide, dat Engeland leiding moet geven aan de wereld. Enge land moet de schakel vormen tus schen het land van de vrije onder neming (de Ver. Staten) en het land van het Sovjet-communisme zoo zeide Wallace en hij verzekerde, dat Engeland niet als groote mo gendheid heeft afgedaan, maar dat het slechts, evenals vroeger, een krachtproef moet doorstaan. Deze streelende woorden zullen op het eerste moment zijn Engel- sche toehoorders wel vriendelijk in de ooren hebben geklonken en mis schien ook wel de Labour-regeering hoewel reeds nu vaststaat, dat Wal lace geen enkele minister tijdens zijn bezoek zal ontmoeten, zoodat men ook het tegendeel kan veron derstellen. Maar de nuchtere Em- gelschman zal zich terstond wel weer de werkelijkheid hebben ge realiseerd. Engeland, leider van de wereld. Wie denkt daar nog aan? Engeland met zijn moeilijkheden in Palestina en Egypte. Engeland dat zijn imperium ten onder ziet gaan. Engeland met zijn schreeuwend ge brek aan goederen voor het eigen volk, leider van de wereld? Dema gogie. Neen, de nuchtere Engelschman zal zich door Wallace niet laten beetnemen. De Engelsche minister van Handel, Sir Stafford Cripps. heeft Vrijdag in zijn rede te Geneve op de Internationale Handelsconfe rentie er nog eens duidelijk op ge wezen, dat de positie van Engeland is gewijzigd. Engeland is, evenals de rest van de wereld, met handen en voeten gebonden aan de Ver. Staten en Cripps, minister van En geland, dat volgens Wallace de lei ding moet nemen van de wereld, deed een beroep op de Ver. Staten, dat zij door het handhaven van en het voldoen aan de vraag naar de producten van de rest van de we reld, het voor allen mogelijk zou maken om deel te nemen aan het voorstel tot uitbreiding van den handel en van de intemationalp arbeidsverdeeling. Demagogie. Dat is ook de oproep tot terugkeer naar de beginselen van de Ver. Naties. Wanneer Wal lace gevolg kan geven aan zijn wensch om ook de Sowjet-Unie te bezoeken, laat hij dan ook daar deze oproep doen. Laat hij dan in het land, dat aan de conferentietafels der wereld steeds even dwars is en in de Veiligheidsraad bij herhaling gebruik maakt van het ondemocra tische Veto-recht, zeggen: keer te rug tot de beginselen van de Ver. Naties. Wie echter met zijn beide beenen op den grond staat en die dus niet verblind is door de dema gogische praat van mannen als Wal lace, die ziet in de wereld de ont bindende macht van het comrr.u- nisme op elk gebied. Hij gaat niet als een tweede Chamberlain, zooals Wallace, naar Moskou maar zegt het den Amerikaanschen Senator Vandenberg na: Liever de voor zorg dan de na-smart. M. P J Generaal de Gaulle heeft in een communiqué aan de pers onder meer verklaard, dat het huidige Fran sche regeeringssysteem moet wor den vervangen door een stelsel, waarbij „de uitvoerende macht aan het land en niet aan de partijen ont spruiten". De Gaulle deed een be roep op alle Fransche mannen en vrouwen, die zich in het algemeen belang wilden vereenigen, zooals ze het tevoren ten behoeve van de be vrijding en de overwinning hebben gedaan. Ook verklaarde de Gaulle, dat alle onoplosbare conflicten door het volk zelf beslecht moeten wor den. Secretaris-generaal van De Gaulle's nieuwe partij is Jacques Soustelle geworden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1