D l: Zeeuwsch-VSaanderen, puin en ontwrichting IN GODS EIGEN HUIS oed voor ktberichten r PLEIDOOI VOOR EEN „VERGETEN LAND' Leven in gemarteld land RADIO Christelijk bewustzijn EEN UURTJE TELEX Voor de jeugd Een stukje liturgie Je wist nog niet dat.. TPick Aialvety n NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 61 l!jdV Sl §PP^!g - PAG. 3 e, dit met het oog op ïdheidstoestand. Ge- langen winter wilde van salaris vanaf Vldus werd besloten, ter gaf zpn tevreden- nngn dat deze haven- nde'.yk tot een oplos- ;ekomen. ature van de Stichting werd nu benoemd de ot Gz. Nadat de voor had gewezen, dat net stichting nu bestond n, iets wat een vreem- ng gaf, werd op aan- len heer Otte een vijf- md en wel in den per. n heer F. Kessens, die ning gezien het tij- :ter aannam. Honden-plaag. iloembollencultuur had ven zich beklaagd over die de cultuur werd >r de vele losloopende voorzitter deelde hier- at het in de gemeente erboden is honden te pen. de politie is ge- ze honden op te vangen te dooden. De honden- rd gehandhaafd op f 3 Van de diverse borden nder nog eens worden l. Wanneer eventueele door de houders wor. ven-. zal men overgaan n van dubbele belas- Putter bracht tenslotte nk voor de snelle wij- ïet sneeuwprobleem in m maanden is opge- /e dan op de verschil, i in de gemeente waar jks het verkeer vast- >ek. om inwoners, die zitten voorrang te ver in haven zou nog eens ingsvergadering wor- ild. ND Zondag 13 a onze kerk een voor ie bijzondere plechtig- Onze jonge parochie esterzonen, nl. de H.E, am, missie-overste in W.E. Pater W. Jong- eeraar in België en de J. D. Bakker S.S.S., imiburg. Wat nog nim- komen was, was het e drie geestelijken ge- Waarland aanwezig was voor onzen pas- legenheid om dit feit vieren. Van de pasto- deze drie paters door afgehaald en langs evormd door verken- in, gidsen met hun leiders, werden zij de tgeieid. De Hoogeerw. im droeg de plechtige geassisteerd door v. Heer Jongkind, dia- Weleerw. Heer. Bak ten. Het koor zong de e Missa Sanctae Tri- Hubert Cuypers. De [eer Pastoor N. Velze- een korte maar tref- calie. Z.E. Heer zei, rochie deze week twee gebeurtenissen viert, >r het eerst de drie n van de parochie St. zamenlijk een pleoh- Iroegen en ten tweede 15 April a.s. het feit ardt dat vóór 25 jaar terk in gebruik is ge- .5 April 1922 werd ons ihtige processie uit de aar deze kerk over- pr. schetste in enkele hooge waardigheid esterschap en hoopte, parochie St. Wulfram re priesterzonen mo- komen. De pastoor !n aan om daarvoor [en. Tenslotte verzocht Dinsdag de vlag uit ermelden wij nog, dat :rstudenten als mis- ungeerden by deze Mis. iioenwetten aede Kamer is inge- ïtwerp van wet, strek- jziging en aanvulling inwetten voor de land en van de pensioen- het reserve-personeel it en het personeel der narine-reserve. IJK, 15 April. 2400 al 19.—; 32.000 kg gele .600 kg Deensche witte >00 kg uien 8.6014.70; i I 8.—; II 5.70; III 4.40; 45.—. IUIZEN. 2800 kg .60; grove 711.70; 00; 12.400 kg bieten I kg peen 7.40; 8900 kg 3.6100 kg gele kool cg witte kool 12.60. Witlof 15.20—45.00; .30; spinazie 5660; >07.40; bieten 4.408; 13.60—14.00. Aardappelen 8. >6; uien 510.40; bieten -42; spruitkool 69; wit- peen 5.60; andijvie 64 203.00; Jonathan 67 ce 67. tSCHE EXP.VEILING, labarber 7585; spina- alrapen 7.20; roode kool 16; prei 20—33; uien knolselderie 1935; ïerie 814; selie 33. 1214 April. Vee- aarden 5001300; 15 Centrale; 4 pinken Nuchtere slachtkalve- (Van onzen specialen verslaggever) AVOND over West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Over de nissenhut- ten van gegolfd plaatijzer, de blokken noodwoningen, het puin en de gebroken boomen hing een warme schemer. De men- schen, langzaam wandelend op dezen Zaterdagavond, leken rustig en tevreden in een moe landschap. Om de uitgebrande auto's en tanks werd de wereld weer groen. Lichtjes, goedig-geel, pinkten langs de wegen, 't Was goed, even voor het donker- worden. Maar als het licht is, lijkt alles harder en meecToogenloozer. De dingen dringen zich op in al hun naaktheid. De menschen blijken niet vrij van verbittering, de noodwoningen nauw en onprac- tisch, de bunkers bedompt en vochtig. Dan blijkt het land ge marteld en neergeslagen, de plaatsjes verwoest. Sluis, 't oude touristencentrum, is onherken baar, voor 80 procent in puin, Eede voor 95 procent, Oostburg, Aardenburg, Sehoondijke, Cad- zand, Breskens voor minstens 50 procent. Er blijkt een strand te zijn, mooi, geel-golvend als over al elders, maar zonder hotels. „En zullen we het terug krijgen?" vraagt de hotelier in Cadzand. Van noodwoningen en bunkers „Noodwoningen, ;;de" op lossing, mijne heeren", hoorden we eens op een persconferentie. Kom het hier vertellen, en ze zullen u uitlachen. Noodwonin gen? Kom kijken, mijnheer. In Oostburg staan er bij de 170, Aardenburg bezit er een hon derd, Breskens meer dan 200. Maar woon er in, met een be hoorlijk groot gezin. Eenigen tijd geleden werd een verzoekschrift gezonden aan den minister door een aantal inwo ners van Breskens, omde daken te doen repareeren. De noodwoningen lekten als een mandje. De ruimte is beperkt, de plankenwand dun, de daken lek. Tienduizenden zijn uitgegeven voor den bouw, om een voor- loopige oplossing te scheppen. Het wordt geapprecieerd, zeker, en dit blijft altijd beter dan hee- lemaal niets, maar is de oplos sing afdoende? „En we helbben het nog beter dan heel wat anderen", zeggen ze. Ze wijzen naar de bunkers. Bezoek de bunkervallei bij Bres- Puin, eindeloos kens. Hier woont men als konij nen, half onder den grond. Bun kers, vochtig, bedompt, haif vol loopend met water bij regen en dooi, 6, 7 menschen op een rijtje slapend. Bunkers, holle, logge kolossen, machtige brokken ge wapend beton met hun doode schietgaten oorlogsproducten, waarin menschen wonen. Zie daarbij de „herstelde" huizen, sommige werkelijk met steenen, andere provisorisch, zie dit, en een felle deernis met al dezen slaat u. Cijfers, ze zijn dood en leeg, maar soms blijven ze naronken in de hoofden. Bijna 8000 schade gevallen werden geregistreerd, waarvan een dikke 2 y? duizend onherstelbaar. Het definitieve herstel omvatte enkele duizen den. Voor 1946 werden 400 wo ningen toegewezen, waarvan eendge tientallen gebouwd. Het is al zoo dikwijls gezegd en weer zeggen we het, op gevaar af voor vervelend te worden uitgekreten. Er is nood in ons land. Nog moet de stormklok worden geluid. Als in het Noorden de velen zich koesteren in de lentezon of uitgaan om de bloemen te begieten, dan staat in West- Zeeuwsch-Vlaanderen ergens een Zeeuw zich af te vragen, of dezen zomer misschien zijn huis zal worden gebouwd. „En de schaderegeling, neef?" Nederland of België? Boven werd het gezegd; de Zeeuwsch-Vlamingen zijn niet vrij van verbittering. Terecht? Zonder alle en de juiste gegevens voor heel Nederland is hierop geen direct antwoord te geven. Zeker is, dat hier de zaak anders ligt dan elders. In den afgeloopen winter was er in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen één bootverbinding met Beveland, dus overig Neder land. Verbindingen in West wa ren verbroken. Aan de andere zijde, dichtbij, ligt het lokkende en rijk-aandoende België. „Waarom die grenspalen niet naar de Schelde dragen? Hier vergeten ze ons immers?" hoor den we op vele plaatsen. Dat is het. Voor den oorlog reeds was Zeeuwsch-Vlaanderen grootendeels georiënteerd op Bel gië. Hierbij is nu nog gekomen hel gevoel van vergeten-zijn, van achtergesteld-zijn, van te leven in een „forgotten country". Geen oordeel spreken we hier over uit, we noemen het feit. En met dit feit dient rekening ge houden te worden. „Kij maar an...." „Rij maar an, ossenwagen; rij maar anzingt ergens schel een jongen. „Ja, rij maar an door dit land. Declamatiewedstrijd P. C. Hooft Door Ons Leekenspel te Bus- sum werd ter gelegenheid' van de herdenking van het feit, dat 300 jaar geleden de dichter P. C. Hooft stierf, een declamatie-wed strijd uitgeschreven. Deze wedstrijd zal gehouden worden te Delden op 17 Mei, te Haarlem op 31 Mei. te Roermond op 7 Juni, te Utrecht op 14 Juni en op 21 Juni te Eindhoven, terwijl de slotzitting gehouden zal worden te Amsterdam op 5 Juli. Op deze slotzitting zal de jury bestaan uit Claudine Witsen Elias, Annie Sweers, Eduard Verkade; Piet Oomes en Henk Schaer. Inschrijving staat open tot 1 Mei bij Ons Leekenspel te Bussum, waar ook nadere inlichtingen voor deze prijskamp verkrijgbaar zijn. Rechtsherstel voor ambtenaren Eind vorig jaar hebben de Sta- ten-Gene'raal een wetsvoorstel aangenomen, waarbij aan perso nen, die tijdens de bezetting den overheidsdienst vrijwillig of ge dwongen hebben verlaten of op andere wijze tengevolge van hun vaderlandslievende houding wer den benadeeld, rechtsherstel werd toegezegd. Naar wij van bevoegde zijde vernamen, zal deze wet waarschijnlijk tegen 1 Mei in werking treden. Inmiddels verscheen in het Staatsblad een uitvoeringsbesluit, dat de regelen bevat, naar welke degenen, die van deze wet ge bruik willen magen, zich moeten gedragen, om in hun recht t.e worden hersteld. De voornaam ste bepaling luidt, dat de betrok kenen ten spoedigste bij die in stantie, die thans bevoegd zou zijn het tijdens de bezetting ver leende ontslag of de ondergane slraf op te leggen, waarvan zij herstel wenschen, een formulier aanvragen, waarop zij binnen 4 maanden hun verlangen te ken nen moeten geven. PROGRAMMA WOENSDAG 16 APRIL HILVERSUM II (415 M.): 7.00 Nieuws en gram.muz.; 8.00 Nieuws; 8.15 Zang en orgel; 9.15 Radio-zie kenbezoek; 9.50 Orkest; 11.00 Viool en piano; 12.00 Zang; 12.15 Trompet en orgel; 13.00 Nieuws; 14.00 Ka mermuziek; 16.15 piano en zang; 19.00 nieuws; 20.05 orkest; 21.40 or gel 20.00 nieuws en gevarieerd pro gramma. HILVERSUM II (301 M.) 8.00 nieuws; 8.50 voor de huisvrouw; 9.00 orkest; 10.20 voor de vrouw; 11.45 familieberichten; 12.35 orkest; 13.00 nieuws en orkest; 14.00 voor de vrouw en kamermuziek; 15.00 voor de jeugd; 15.45 radio ziekenbezoek; 17.15 accordeon; 18.00 nieuws; 18.30 Ned. strijdkrachten; 20.00 nieuwsbe richten; 20.15 zang; 23.00 nieuws, piano, dansorkest. Ten behoeve van de geteisterde gebieden en het platteland is op initiatief van de Openbare Leeszaal te Nijmegen een rijden le en reizende leesbibliotheek ingericht. De auto is door de U.V. ter beschikking gesteld. Binnenkort hoopt men het rayon uit te breiden en een voor dit speciale doel bestemde wagen te kun nen koopen. (A.N.P. P.) Circus Strassburger weer reisklaar Het Nederlandsche circus Mik- kenie-Strassburger, dat vorige week tweemaal door den storm een tent verloor, is thans weer reisklaar en zal op Zaterdag a.s. volgens het vastgestelde plan zijn première te Almelo geven. Alleen de voorstellingen te Arnhem zijn afgelast moeten worden; deze zullen echter later worden inge haald. Karei Strassburger heeft zich dank zij de welwillendheid van een zijner collega's in Frankrijk van een nieuwen grooten twee master kunnen voorzien. Deze is reeds te Hilversum aangekomen. Dank zij de medewerking van leveranciers zijn ook het houtwerk en andere vernielde onderdeelen volkomen vernieuwd kunnen worden. Joodsch immigrantenschip onderschept Het joodsche immigrantenschip Theodore Herzl, dat naar verluidt tweeduizend illegale immigranten aan boord heeft, is door een En- gelsch schip voor de Palestijnsche kust onderschept. De „Theodore Hertzl" wordt naar Haifa gesleept. Eenige tegenstand werd bij het enteren geboden,,. LI OE ZE NU eigenlijk aan die uitdrukking komen, zou ik niet weten te zeggen. Maar het is in geen geval een compliment voor onze boeren. Of die het verdiend hebben, moeten de uit vinders van dit gezegde maar verantwoorden. Dit is zeker: ook bij anderen dan bij boeren vindt men dit minder fraaie feit En daarom kunnen we allemaal de woorden van den Introïtus uit de Mis van Beloken Paschen ter harte nemen: dat we moeten wezen als pasgeboren kinder tjes, onschuldig, argeloos, op recht, zonder draaierij en inge wikkeldheid. Eenvoudig. „Zon der bedrog". In het leven van elk onzer schuilt wel iets van den Pharizeër, van den schijn heilige, van den huichelaar. We doen ons mooier voor dan we in werkelijkheid zijn. We knijpen de kat in het donker. Neen. Zóó moet het niet. Maar wel: eerlijk- Ons voordoen zooals we werke lijk zijn. Betrouwbaar. „Zonder bedrog". MARCUS Rij de wegen langs, waar nog, nu nog overblijfselen te vinden zijn van den strijd' van jaren geleden. Rij maar an, langs de velden en de akkers, waar boeren reeds aan het wsrk zijn, onverzettelijk. Rij de dorpen door, langs de scholen van 3 klassen in één lokaal. Rij langs de haventjes en de pak huizen, de boerderijen en de bun kers, de steden en de dorpen en durf te zien, durf dit harde te zien! „Krantenman", zegt de chauf feur, die ons vervoert, „er is te veel geschreven over Zeeuwsch- Vlaanderen, krantenman. Te veel en te mooi. Misschien wordt daar om gedacht, dat er niets meer te doen is". Niets meer te doen is. Streekplannen en plannen voor wederopbouw van de ge teisterde dorpen zijn gemaakt, de bureaux Wederopbouw, Wederopbouw Boerderijen en vele andere instanties, ze wer ken. Krepeer-gevallen, ze zijn er niet meer op papier. Maar nog is niet genoeg ge daan. Wordt nu, in Tfle komende bouwperiode niet geholpen, dan is NedeHand zelf.een moreel „krepeergeval". J. v. d. B. Clichés „De Stem". BETOOCINGEN TE KIEL Voor het stadhuis te Kiel heDben meer dan 20.000 personen betoogd tegen de heerschende situatie op het gebied der voedselvoorziening en huisvesting. Men luisterde naar de redevoeringen, na afloop waarvan de menigte zich ordelijk weer ver spreidde. Churchill naar Frankrijk Churchill zal zich 9 Mei, op de tweeden verjaardag van de Duitsche capitulatie, naar Frankrijk begeven, waar hij met het hoogste Fransche militaire eereteeken, de militaire medaille, zal worden onderscheiden. Dr. Christian Louis Lei- polt, schrijver, dichter, chirurg en journalist is Zaterdag op 67 jarigen leeftijd aan een hart ziekte te de Kaap overle den. Bij een ontplof fing van een laschappa- raat in de stoomwassche- rij „Wilhelmina" te Til burg werd de 26-jarige arbeider G. Stevens uit Valkenswaard ernstig aan het gelaat verwond, ter wijl hij tevens een her senschudding opliep. De man is Zondag in het St. Elisabethsziekenhuis aan de gevolgen overleden. ;1< Doordat de verwerking van de zeer vele gegevens zooveel tijd vergt, ont dekte het Amsterdamsch statistisch bureau eerst heden dat op 7 Februari j.l. het inwonerstal van de hoofdstad de 800.000 bereikte met de inschrij ving van de dien dag ge boren Maria Cornelia Geerking, Mercatorstraat 117 II. Zondagmorgen is uit het Wilhelminaka- naal te Tilburg het lijk week". Door de geheele opgehaald van den sinds stad zijn kiosken opge- eenige weken vermisten steld, waar men te weten G. Ansems. wonende te kan komen, aan welke Tilburg. Zoo is de parade artikelen Nijmegen drin- van dood en leven. gend behoefte heeft. Ook 23.940 sigaretten en 91.162 gaven in geld zijn wel- postzegels ter waarde van 11.546 gld. was de buit welke de Amsterdamsche economische politie bij een sigarenhandelaar in Amsterdam Oost in beslag nam. De sigaretten waren bestemd om zonder bon te worden verkocht en de postzegels had de sigaren man zich als geldbeleg ging aangeschaft. Afi Den afgeloopen Zondag heeft men met 79 vrachtauto's het ophalen van de vele voor Nijmegen bestemde gaven van kerken en Zon dagsscholen te Albany ter hand genomen bij de ope ning van de „Nijmegen- kom. Deze worden plaat selijk in goederen omge zet. Bovendien is een speciale glas-actie geor ganiseerd. A' De K.L.M.- persdienst bericht dat de heer B. van Leer met het door hem gecharterde K.LM.-vliegtuig „Twen- the" te Hongkong, komen de van Singapore, is ge arriveerd. Uit Hongkong keert de heer van Leer naar Singapore terug. At Zondagavond is de licht jes-allee naar Houtrust te 's Gravenhage gedoofd en zijn de schijnwerpers bo ven de „Hofstadbloem" uitgedraaid. Werd het be zoekcijfer begonnen met een dagtotaal van 3000, dit cijfer groeide op den Tweeden Paaschdag tot 33.000 en de daarna blij vende stroom heeft ten slotte het eindcijfer ge bracht op 160.371 bezoe ken door volwassenen. Hierbij gevoegd de be zoeken van kinderen, ouden van dagen etc stijgt dit eindgetal nog tot 171.811. Afi Een demon stratie van Achterhoek- sche boerendansen op de Keizersgracht te Am sterdam, uitgevoerd door de „Reurlsche boerendaan- sers" O-I.v. den hr. A. Sie- bers uit Ruurlo trok Za terdagmiddag veel be langstelling. Met bege leiding van een harmoni- ka dansten de ruim 30 boeren en boerinnen in hun karakteristieke don kere kleeding met de platte petten en geplooide kanten mutsen vroolijk de „Driekusman", de „Ve- gert" en de kruispolka. Spanje's grootste danseres. Ma- riemma, die na haar opzienba rend succes in Parijs weer in ons land zal terugkeeren, tot het geven van een tournee. Een der meest beroemde Spaan- sche pianisten, Enrique Luzu- riaga, zal zijn medewerking verleenen. De „dansen met guitaar" zullen worden bege leid door den bekenden guita rist Victor Viladrich. Positie onzer passagiers schepen „Abbekerk", RotterdamAustra lië, 12/4 van Bombay; „Aemerskerk" RotterdamAustralië, 11/4 te Co lombo; „Amstelkerk", 13/4 van Sout hampton naar Bordeaux; „Andijk", RotterdamNew Orleans, 10/4 te Havana; „Kota Gede", 12/4 van Rot terdam te Batavia; „Oranje", Am sterdamBatavia, 12/4 van Sout hampton; „Oranjefontein", 14/4 van Beira te Amsterdam; „Utrecht", 12/4 van New York te Batavia; „Wester- dam", RotterdamNew York, pas seerde 12/4 21 uur Scilly. „De Hemel!" hoor ik je al zeggen, „dat is het huis van Onze Lieve Heer". Wel, daar heb je groot gelijk in! De Hemel is Gods Eigen woning. Maar over dat Hemelhuis wil ik het nu niet hebben, wij spre ken en denken nu even aan Zijn verblijfplaats op aarde. De kerk! Cnze eigen parochiekerk b.v. of een andere kerk waar we ook wel eens naar toe gaan. 't Komt er eigenlijk niet op aan welke, want alle kerken over de heele wereld, het zijn al lemaal kleine paleizen waarin den Goddelijken Hemelkoning troont. In de psalmen van David, die mooie godsdienstige liederen van het oude Testament, (zoek maar eens in je Bijbelsche geschiedenis, in de hoofdstukken die over koning Da vid gaan, daar vindt je er wei iets over vermeld), in die psalmen staat ergens: „Hoe lief zijn mij Uwe wo ningen o Heer! Mijn ziel verlangd er vurig naar, om daar te mogen wonen!" Die woorden kunnen we heel goed op onze kerk toepassen. Niet dat je in de kerk kunt gaan wonen, neen, dat begrijp je ook wel, maar dat je er dikwijls moet komen niet alleen Zondags, maar ook in de week, als het kan iedere dag, in de Kindermis bijvoorbeeld. Dat huis van God op aarde, de kerk, moet een waar heiligdom zijn, ook voor jou! Hoe zou 't anders kunnen? Als een goed kind van Onzen Lieven Heer ben je toch een trouw dienaar of dienaresje van dien Hemelschen Koning? Dan moet, je toch ook zoo veel mogelijk in Zijn paleis aanwe zig zijn, om Hem daar te dienen! Het is een heel bizondere plaats, de kerk! Let eens goed op: Zij staat- meestal midden in een stad of in het centrum van het dorp met de gewone huizen er rondom, net als een moeder met alle kinderen om haar heen. Kijk, zóó moet de kerk nu midden in ons leven staan. Wat gaan we er doen? De heilige Mis hooren, de Sacramenten ontvangen, het Lof bijwonen en nog allerlei an dere godsdienstoefeningen, wij ko men er om met Onzen Lieven Heer te spreken, dat is bidden, Hem te danken voor al Zijn weldaden, Hem te loven en te prijzen, maar boven alles om Hem Zelf in ons hart te ontvangen door de heilige Commu nie. Om die hoogst gewichtige re den vooral moeten we zooveel van onze kerk houden. Meestal is de kerk gebouwd in een kruisvorm, waarom behoef ik je niet te verklaren, dat begrijpen we allen, en de hooge toren waarin de gewijde klokkezangers hangen, dat is de trouwe wachter die met zijn spitse vinger maar steeds naar den hemel blijft wijzen,opdat wij er atijd aan denken: daar ligt onze bestemming! Vooraan in de kerk, in het pries terkoor, het hoofd van het kruis, staat het altaar, die blanke tafel waarop het heilig Offer van Chris tus Lichaam en Bloed wordt vol trokken Daar staat ook het taber nakel, de rusttent van den Hemel schen Koning, Die'zóóveel van zijn kinderen houdt, dat Hij midden onder hen wil wonen in zijn heiiig Sacrament. Het altaar is het hart van de kerk, daar klopt het boven natuurlijke leven onhoorbaar voor onze ooren, maar voelbaar voor on ze eigen hartjes wanneer wij ons maar vereenigen met den priester wanneer hij als een plaatsvervan ger van Christus de heilige Mis op draagt. O neen, nu kunnen we nog niet ten volle begrijpen wat voor schatten er in de kerk op ons wach ten, maar later als we wat ouder worden, dan gaan we dat steeds meer en meer beseffen, dan weten we wel, dat de kerk, het huis van God, ook ons eigen dierbaar huis is, waarin we, om die psalm nog eens te gebruiken, willen wonen „tot in lengte van dagen". Dat wil zeggen: altijd, totdat Onze Lieve Heer ons roept om te komen wonen in zijn Hemelsche Kerk, daarboven! de vier schepen waarmee Houtman en de Keyzer in 1595 voor de eerste maal naar Indië voeren de Mau ritius, de Hollandia, de Amsterdam en het Duyfken heetten, is het wel? Nu je in den laatsten tijd zooveel over Indië hoort spreken en over de gebeurtenissen daar, die van zoo'n groot belang zijn voor ons land, is 't wel aardig om nog eens even aan die Nederlandsche man nen van 1595 te denken, die Indië gingen „ontdekken". Let op de aan- halingsteekens, die men wel eens voor en achter 'n woord zet, otn zoo'n woord 'n andere, soms wel 'n grappige beteekenis te geven. Neen, ontdekt hebben Houtman en de Keyzer onze Oost niet. Ze wis ten heusch wel waar Indië lag, hoe het land er uit zag, wat voor men schen er woonden enwat er zoo- al te koop was, 'n Heele boel Ne derlanders waren er al op Portu- geesche schepen naar toe gezeild en woonden daar om er handel te drij ven. Maar nu gingen de Nederlan ders zélf schepen uitrusten, trokken er zélf op af. Ze hadden de Portu- geezen waarmee ze bovendien nog in oorlog waren, heelemaal niet noo- dig. En hoe liep die tocht af? Niet zoo erg best. Je weet, als je iets voor de eerste keer doet, maak je veel fouten. Op 2 April van dat jaar, 't was mooi weer, vertrokken de schepen uit Holland en bereikten zonder wederwaardigheden de Zuidspits van Afrika. Inplaats van direct door te stevenen naar Indië, bleven ze maanden lang op de kus ten van Madagascar, waar vele manschappen ziek werden en stier ven. Intusschen hadden de kapiteins en de schepelingen voortdurend ru zie onder elkander en pas op 13 Fe bruari van het volgende jaar ver trokken ze weer om den tocht voort te zetten. 7 Juni kwam Indië dan in het zicht. Ja, 't ging toen niet zoo erg vlug als tegenwoordig, dat merk je wel! In Bantam waar de Portu- geezen zaten, konden ze niet veel zaken doen en gingen zoowaar nog 'n beetje aan het vechten. Toen voe ren ze weer verder, tot zij bij Sida- joe aangevallen werden door de Javanen, die met hun prauwen bij het schip Amsterdam kwamen, er op klommen en even van leer trok ken met onze mannen. De kapitein, de schipper en tien personen wer den gedood, maar de onzen sloegen de inboorlingen terug en vingen er 150 die zij voor straf doodden. De Amsterdam die door het gevecht erg geleden had, werd ontladen en in brand gestoken. Toen keerden de Hollanders maar weer terug naar huis, onderweg weer flink ruzie makende en elkander aldoor de schuld gevende voor de mislukking. Met 248 mannen waren ze vertrok ken en toen ze op 14 Augustus 1597 bij Texel ankerden, hadden ze er nog 84 overNu zeiden de Hol landers: „Een volgende keer moet het beter gaan!" Ging het een volgende maal meer naar wensch? Zoek dat maar eens op in je Va- derlandsche geschiedenis! Rotterdam dankt de mijnwerkers Als dank voor hun vrijwilligen Zondagsarbeid in verband met den kolennood, zullen Vrijdag a.s. 400 mijnwerkers uit Limburg de gast zijn van Rotterdam. Op 't program ma staat o.m. een rondvaart door de haven met de „Nassau" van de Ned. Stoombootreederij. Goud in Nederlandschen bodem? Bij het graven van grond in de omgeving van Doornspijk werden door den heer J. v. d. Zwart stukken steen gevonden, welke gouddeeltjes bleken te bevatten. De plaats, waar de steenen gevonden werden. (Anefo P.) door J. S. FLETCHER 19. Rachel wendde zich met vlam-' mende oogen tot hem. „Haar niet erg mooi behandelde? Dat meisje?" riep ze uit. „Kom, mijnheer Blake, u vergeet dat toen Richard van hier wegtrok naar Canada we wisten toen nog niet waarheen hij was gegaan, het had evengoed Nieuw Zeeland kunnen zijn hij weinig meer was dan een jongen! Hij was net eenentwintig geweest en Gilliam Clent was een vrouw van achtentwintig. Haar niet erg mooi behandelde, ja zeker! De waarheid is, dat zij probeerde hem er in te laten loopen, ze wilde Lady Malvery worden." „O!" zei Blake. „Dan begrijp ik het. Daarom liet die Judah Clent zich zoo onbeheerscht uit over moord en zoo, denk ik." „Judah Clent is een opschepper", antwoordde zij. „Een grootspreker. Hoe dan ook, het is mogelijk dat Dick daar op dien Fcbruari-avond om een of andere reden naar toe ging. Hij zou kunnen hebben ge dacht dat hij Clents beweerde recht op hem met geld zou kunnen afkoo- pen. En wie weet wat er gebeurde toen ze ontdekten dat hij geld bij zich had?" „Zoo, dus Uw theorie gaat ook dien kant uit!" zei Blake. „Kijk naar die plek," zei ze, we derom wijzend naar het buis aan den inham, „en zegt u nu eens zelf welke kansen een man zou hebben die daar 'onverhoeds zou worden aangevallen." „Dat heb ik al overwogen", zei Blake. „Niet veel." Rachel lachte droevig. En terwijl zij haar hand weer ophief wees ze door de snel vallende schaduwen naar een punt in den inham ter hoogte van Clents hut. „Precies", zei ze. „En Clents hut is een goede plaats voor de broe derschap der duistere daden, vlak bij hun deur hebben de Clents nog een plek, uitstekend geschikt om alles te doen verdwijnen wat ze niet wenschen dat wordt terugge zien. Ziet u die donkere plek aan de oppervlakte van de in!,'im. een bruine vlek op welke u, als u ze van dichtbij zou zien, een voortdu rende werveling van schuim zou opmerken?" ..Ik zie 't", zei Blake. „Dat lijkt wel een draaikolk." „Het is een draaikolk", antwoord de Rachel. „Hier in de omgeving noemen we die de Stille Kolk. En als drijfzand geen bodem heeft, heeft die kolk er zeker geen. Niets wat in de Stille Kolk wordt gegooid, ziet men ooit terug!" Ze draaide zich om en begaf zich vlug in de richting van de Hold. Blake liep met haar mee. „U denktzei hij, en zweeg plotseling. „Ik denk", antwoordde Rachel, terwijl ze een snellen blik op hem wierp, „dat mijn broer dien Fe- bruari-avond werkelijk in Marsh- wyke was en dat er, loen hij den weg oostwaarts in sloeg, iets ge meens met Kem gebeurd is. En dat zijn lichaam evengoed wel als niet in de Stille Kolk kan zijn geworpen. Maar dat is hetgeen ik denk. Mis schien kunt u het oplossen." Toen dankte ze hem voor zijn komst, wenschte hem goeden mid dag en Blake, die beloofd had dat hij spoedig eens terug zou komen, begon diep in gedachten zijn wan deling naar Brychester. Nauwelijks was hij gekomen aan het kruispunt Marshwyke of de regenwolken, die den heelen dag zich al hadden sa mengepakt, ontlastten zich met een plotselinge hevigheid en hij zocht haastig beschutting in de herberg. In het donkere voorvertrek trof hij Briscoe, die onmiddellijk een waar schuwenden vinger ophief en hem beduidde, hem te volgen in de kleine conversatiekamer achter de bar. „Komt u maar hier binnen, mijn heer", fluisterde hij. „Ik zag u loo pen en ik kwam u maar gauw tege moet. Daar, in de bar, zit Judah Clent en u kunt hem hier eens op uw gemak in de gaten houden." JUDAH EN GILLIAN CLENT Nadat hij was voorgegaan naar de kleine kamer, waarin hij dien dag al eerder met Blake en Atherton had gesproken, wees Briscoe op een zitje in een diepe muurnis. Daar hing een schemering die volkomen duisternis zou zijn geweest, wanneer niet een flauw lichtschijnsel werd gezeefd door een rood gordijn dat voor een rechthoekig venstertje hing, hetwelk uitzicht kon bieden op de bar. Naar dit nlekje werd Blake zachtjes door Bristfoe geduwd. „Gaat u daar maar binnen, mijn heer", fluisterde hij. „Dat is een plekje dat me heel dikwijls goed te pas komt, wanneer ik eens wil hoo ren hoe ze over mijn zaak praten. Dat raampje heeft glas met gaatjes er in en u kunt om een hoekje van het gordijn kijken. D'r zitten nu ver scheidene menschen en ze zitten over die belooning te praten. Judah Clent is die groote kerel met die gouden ringetjes in z'n ooren. U zit hier heel best en niemand zal hier binnen komen." Blake hield niet erg van dezen vorm van avontuur, maar hij over woog dat hij al midden in een onder neming zat die zeer ernstige kanten had gekregen en hij had een natuur lijke nieuwsgierigheid, Judah Clent te zien en te ontdekken wat hij nu eigenlijk voor 'n soort mensch was Dus ging hij in het alcoofje zitten eri keek omzichtig langs het roode gordijn, terwijl Briscoe, na te heb ben gefluisterd dat hij gauw zou terugkomen, zich naar de bar begaf Het vertrek dat Blake zag van uit zijn verborgen observatiepost was een rechthoekige, laaggezolderde kamer, waar men de tabaksrook wel snijden kon. De tabakslucht, ver mengd met de geuren van bier en spiritualiën, drong door de gaatjes van het glas, waar Briscoe over ge sproken had. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3