7 VOOR BROER EN ZUS Woningbouw door particulieren en bouwondernemers RADIO EEN UURTJE TELEX SINT JORIS NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdog 22 April 1947 PAG. 3 iodelijk ongeval ZONDEN rktberichten Militaire auto omgeslagen in historie en legende Voor Sint Joseph "Pick Malvety ;ren reed de 33-jarige motor- B. v. d. Berg, smid te Texel, ;n 22-jarigen duopassagier op emweg naar Amsterdam. Bij sseeren van een voor hem Ie auto is v. d. B. teveel naar uitgeweken met liet gevolg, i tegen een uit Amsterdam de gemeentebus opreed, gewond werd hij naar het minagasthuis te Amsterdam bracht, waar hij bij aankomst :e zijn overleden. De duopas- werd slechts licht gewond en .liswaartss keeren. Heilooërdijk, 20-4-1947 P. E. N. EN G. E. B. it ik bij een walmende en ;enaam riekende petroleum- uw artikel haó gelezen be de het G, E. B. en P. E. N. tuk, rezen bij mij plotseling lachten op hieromtrent ook ïts onder de aandacht van zhte lezers te brengen, valt eenerzijds ongetwijfeld •euren, dat de gemeente de iteitsvoorziening moet over- dat voor onze gemeente aardige bron van inkomen mwoordigde, maarzou eindelijk eens een einde aan de ellende, die er mo- 1 nog heerscht onder de an een zoo mooie stad als ir, waar ieder ingezetene op gaat en ook mag gaan. vele stedelingen profitee- i de luxe van het electrisch moeten de randbewoners ime die van de Egmonder- een gedeelte van den Hei- k) zich behelpen met de ;ve middelen, die de stede tijdens de bezetting ook tijd ten dienste hebben Weet gij, geachte burgers, zeggen wil, niet het genot ten van het gebruik van di licht? Dan zal ik de len, die daarmee samen- zooals radio, stofzuiger, ning, kookdoeleinden en als ron, maar niet verder aan- terwijl wij ook gas en wa lg moeten missen, terwijl ad het gebruik er van zich en beperkt tot het fauishou- naar ook in het openbaar jk van zich laat spreken, denk ik aan de zoo popu- raatverlichting, de schitte- ïeon-verlichting op de St. uskerk en andere licht- s van bioscopen en vele tandszaken). Wij leven hier een land van tegenstellin- ele middenstanders zullen ifvragen: Zijt gij tegen een matige lichtreclame? Neen middenstanders, integen- voor mij beschouw de ime als een zeer goede ter, die voor vele zaken ar is en voor veel jonge :anders nog vele perspee- iedt. ie spoedig een einde, te deze wantoestanden en sch uitsprekende dat de oners ook spoedig kunnen en van dit economisch zoo lijk goed tegen billijke •den, vraajg ik aan allen n de leiding hebben, Je ide medewerking, lartelijke dank voor de mte, H. BERGER, ilooërdijk 30, Alkmaar. den: aer de Redacteur, 17 April, was ik op het akantoor en merkte daar vat niet erg prettig aan- le vele menschen die daar a wachten om te worden bevonden zich ook eenige rs, die het lange wachten ;el bijna niet kunnen vol- [aar hoewel de omstan- och wel kunnen bemer- er niemand, die zooveel a voorkomendheid bezat, lames voor te laten gaan. onwillekeurig denken aan chen tijd, toen de a.s. 'el voorrang kregen. Toen len beleefd vroeg, of zij locht worden geholpen, van een der wachtenden >rd: „Daar staat een bank, U wel op uitrusten." dat er ten spoedigste :n worden genomen, om ven het al te lange wach- jaren. s voor de plaatsruimte. Een abonné H. K. r i f tBeleefdheid, dïk- e meest eenvoudige vor- menteel inderdaad ver te n van de vele oorlogs- Het zal misschien een zijn de menschen weer te wezens, die elkaar hel- its van dwars te zitten, :al toch moeten. Red. iR, 19—21 April. Vee- 9 paarden 5001300; >eien Centrale; 5 pinken 06 nuchtere slachtkalve- le. Jl. Aardappelen 12 >f 31.5045; breekpeen bieten 28; spinazie sn afw. 5.408.60; prei KOGGE" HEM, 21 April 36.—; uien 13.20; Witlof 15.75—31.50; Winterjan- Spinazie 3044; uien i 1322; radijs 613; andijvie 6882; Jona- IARWOUDE. Het 5- e van den heer K. is d spelenderwijs te wa- en verdronken. JK, 22 April. Aange- kg roode kool 19.50; 5000 il 17.50; 83.000 kg Deen- rooi 12.90; 2800 kg uien 1600 kg bieten I 8; II 5.70 I kg neen II 7.40; III 5.60 lof 45. DE DISTRIBUTIE VAN SIGAREN Naar aanleiding van berichten volgens welke binnenkort de ge- heele of gedeeltelijke opheffing van de sigarendistributie zou mogen worden verwacht, deelt het minis terie van economische zaken mede, dat weliswaar bepaalde wijzigingen in de tabaksdistributie worden over wogen, doch dat een beslissing nog niet is genomen. Het is zeer goed mogelijk, dat de te nemen beslis sing zoodanig uitvalt, dat de dis tributie van sigaren gehandhaafd blijft. Bonnen voor zuidvruchten verlengd De geldigheidsduur van de voor 100 gram zuidvruchten aangewezen bonnen 67-e reserve, 67-1 reserve en 68-t reserve, die op 19 April af loopt, is verlengd tot en met 3 Mei a.s. Zeven soldaten ernstig gewond Te Bloemendaal is Zaterdagmid dag te ongeveer twaalf uur een mi litaire vrachtauto, die op weg was naar Haarlem, doordat de chauffeur met te groote snelheid een bocht wilde nemen, omgeslagen, waarbij tien militairen, die in de laadbak zaten, op het wegdek werden ge slingerd. Zeven van hen werden ernstig gewond naar een Haar- lemsch ziekenhuis overgebracht. De overige drie liepen slechts lichte verwondingen op. Een gelukkige omstandigheid is, dat hoewel de benzineleiding werd stukgeslagen en de brandbare vloeistof over de straat kwam, de wagen niet in brand vloog. Voor geen der zeven militairen bestaat op het oogenblik levensgevaar. Nieuwe straatroof te Den Haag Voor den vierden keer in de af gelopen week heeft Vrijdagmiddag de onbekende manteltjesdievegge te Den Haag in de Kempstraat een 4- jarig spelend meisje het manteltje uitgetrokken en is daarmede ver dwenen. DE WELHAAST tot het drievoudige gestegen bouwkosten, ge paard gaande met de omstandigheid, dat de huurprijzen zyn gehandhaafd op het peil van Mei 1940, hebben de belangstelling van particulieren en bouwondernemers voor het na den oorlog weder ter hand nemen van den woningbouw, voor zoover dat met het oog op de beschikbare bouwmaterialen mogelijk is, totaal gedoofd. Zoolang deze toestand voortduurt geldt het als een noodgedwongen eisch voor de overheid, dat zij de in wezen tot de particuliere bouwnijverheid behoorende taak overneemt en er toe overgaat woningen te bouwen en te exploiteeren. Opdat de overheid dit voor haar oneigenlijke terrein van werkzaamheid zoodra mogelijk kan verlaten, heeft de Minister van Openbare Werken bij besluit van 17 Februari 1947 een financieringsrege ling voor den woningbouw vastgesteld, op grond waarvan uit 's rijks kas steun aan den particulieren woningbouw kan worden verleend. Het weder op gang brengen van de particuliere bouwnijverheid is tevens van zoo groot belang, op dat door de investeering van par ticulier kapitaal in den woning bouw de staatsschuld zoo laag mo gelijk wordt gehouden, hetgeen onze credietwaardigheid in 't bui tenland ten goede komt. In hoeverre de vastgestelde rege ling in staat is een genoegzame stimulans te verwekken voor den particulieren woningbouw is met zekerheid nog moeilijk te voor spellen. De praktijk der naaste toe komst zal zulks moeten uitwijzen. Opdat evenwel haar werking zoo goed mogelijk tot zijn recht kan komen, is het wellicht van nut haar inhoud, die, wanneer men er van kennis neemt door lezing ha- rer artikelen, weinig spreekt, een weinig te verduidelijken. Allereerst zij er nog eens na drukkelijk op gewezen, dat van den steun, welke de nieuwe financie ringsregeling biedt, gebruik kan worden gemaakt zoowel door par ticulieren, die voor zichzelf een woning willen bouwen, als door endernemers, die woningcomple xen willen stichten teneinde deze te exploiteeren of ze na de tot standkoming aan afzonderlijke par ticulieren dan wel exploitanten van huurwoningen van de hand te doen. In de stichtingskosten van wo ningen, waaronder zijn te verstaan de kosten van den bouw benevens die voor het aankoopen en bouw rijp maken van den benoodigdon VOOR DE VROUWEN Als u die twee zoo snoezig naast elkaar ziet staan, zoudt u denken, dat ze nooit eens kibbelden. Zijn uw kinderen anders? Troost u maar moeder: deze kinderen staan zoo lief hand in hand, omdat zij zich zoo netjes en trots in hun nieuwe kleeren voelen. Broer vooral is blij, dat hij met dit windjack aan geen jas meer behoeft" te dragen. Hij gevoelt zich nu bij het hoepelen zoo heerlijk vrij in z'n bewegingen. En bovendien heeft hij, als een echte man, een vouw in zijn broek. Zus is trotsch op moeder, die dit jurkje in één middag voor haar maakte. Zij zal u vertellen hoe het moet worden gemaakt. Als alle deelen zijn geknipt, wor den eerst de zijna den van het rokje dichtgestikt. Dan worden van voren en van achteren eerst de plooien ingeregen. Nu wor den de schouder naden van voor- en rugpasje gesloten. Het stukje wordt dan aan het rokje gezet. Middenach ter wordt voor de sluiting een biesje tegen het stukje gestikt. Hét kraag je bestaat uit twee gedeelten, die van dubbele stof wor den geknipt. De mouwtjes krijgen aan den onderkant een smal zoompje, waardoor een elas tiek wordt gere gen. De ruimte van den kop van de mouwtjes wordt in eenige plooitjes verdeeld. We maken een grooten zoom: dan kan het jurkje met onze kleine meid meegroeien. Tot slot wordt het jurkje gegarneerd met een lin tje of smal band-fluweel. U ziet, hoe eenvoudig het is, dit aardige jurkje zelf te maken. Ook het jongenspakje geeft niet veel moeite. Eerst worden de zijnaden van het windjack dichtgestikt. Daarna wordt de ruimte van voor en rug pand ingehaald, waarna deze aan voor- en rugstuk worden gezet. Hierna volgt het sluiten van de schoudernaden. De ruimte aan den onderkant van de mouwen wordt in een smal man chetje verwerkt, dat met knoop en knoopsgat wordt gesloten. De ruimte in den kop van de mouw wordt in plooitjes verdeeld. Het kraagje, dat van dubbele stof is geknipt, wordt aan den ver keerden kant gestikt, omgekeerd en platgeregen. Is het kraagje opgezet, dan worden de plooitjes aan den onderkant ingestikt en het wind jack met een smal zoompje afge- w-erkt. Tot slot zetten we de rits sluiting in. Het windjack kan ook met knoop en knoopsgat worden ge sloten. Hiervoor moet dan echter aan beide kanten middenvoor 2 cm extra stof worden aangeknipt. Voor het vervaardigen van de broek gaat men als volgt te werk: De zakken worden ingezet vóór de zijnaden worden gesloten. Daar na worden de zijnaden pas gesloten. Middenvoor wordt aan het rechter voorpand een stukje aangestikt voor de knoopen; de linkerzijde krijgt een dubbel tegenbeleg voor de knoopsgaten. Als de middenaehter- naad is dichtgestikt, worden de pijpjes verder gesloten. Aan den bovenkant van het achterpand wor den een paar figuurnaadjes gestikt. Voor afwerking zetten we een band op het broekje. Tot slot worden de pijpjes omgezoomd. Van deze modellen zijn bij onze administratie patronen verkrijg baar a f 1.per stuk. No. 1003 (jongenspakje) voor den leeftijd van 68, 810 en 1012 jr. No. 1004 (meisjesjurk) voor den leeftijd van 24, 46 en 6S jaar. MgS k-imèË^ Zooals elk voorjaarsseizoen ne men de geïmprimeerde japon nen in de diverse modecollec- ties een voorname plaats in. Hier zien wij een vlot jurkje van grijze kunstzijde, die met zwarte en witte motieven is be drukt. A.P.A. P. grond, wordt door het Rijk een bijdrage verstrekt. Deze bijdrage is gelijk aan het bedrag van de on rendabele bouwkosten. Voorname lijk uit hoofde van de overweging, dat nog niet te zeggen valt hoe in de naaste toekomst het vraagstuk der woninghuren zich zal ontwik kelen, wordt het bedrag der on rendabele bouwkosten vooralsnog niet uitgekeerd, maar zal voorloo- pig gedurende een tijdvak van hoogstens tien jaren, nog eenmaal met maximaal vijf jaren te ver lengen, elk jaar een bijdrage wor den toegekend gelijk aan 4 pet. van deze onrendabele bouwkosten. Na afloop daarvan zal het bedrag der onrendabele bouwkosten in eens worden uitgekeerd. In deze jaarlijksche bijdrage kan voor den bouwer een voordeel zijn gelegen, wanneer hij namelijk in staat is voor de financiering van den bouw crediet tegen een lagere rente dan 4 pet. op te nemen. De toekenning van de jaarlijksche bijdrage vindt plaats met ingang van den dag waarop de woning ter bewoning gereed is. Het vaststellen van de onrenda bele bouwkosten geschiedt als volgt: Berekend worden allereerst de jaarlijksche exploitatielasten der woning. Deze bedragen: 1. de som van alle ter plaatse op de woning drukkende belastingen, geldende op het tijdstip harer vol tooiing; 2. de kosten van het waterver bruik, indien deze althans volgens plaatselijk gebruik voor rekening van den huiseigenaar komen; 3. de verschuldigde premie der brandverzekering, evenwel tot ma ximaal een half per duizend van de bouwkosten der woning; 4. 2 pet. van de jaarlijksche huur wegens huurderving; 5. 12 pet. van de jaarlijksche huur wegens onderhoud; 6. 3 pet. van de jaarlijksche buur, wanneer de woning per week wordt verhuurd, voor beheer en admini stratie; in alle andere gevallen 2 pet.; 7. 7 pet. van de huur wegens risico; 8. 4 pet. wegens rente over de waarde van den grond. Het verschil tusschen de huur waarde der betreffende woning, welke door den minister ook voor eigen woningen wordt bepaald, en het totaal der vorenomschreven jaarlijksche exploitatielasten vormt de netto-opbrengst der woning. Deze jaarlijksche netto-opbrengst wordt beschouwd als de annuiteit over £0 jaren aangenomen le vensduur der woning van de rendabele bouwkosten tegen 4 pet. Aan de hand daarvan kan men met behulp van een annuiteitentafel de rendabele bouwkosten berekenen. Door van de totale bouwkosten de aldus verkregen rendabele bouw kosten af te trekken verkrijgt men de onrendabele bouwkosten. Van dit bedrag, dat na 10 of 15 jaren in zijn geheel ineens wordt uitge keerd, wordt elk jaar 4 pet. rente door het rijk als bijdrage vergoed. Een voorbeeld moge het voren staande verduidelijken. Stel de bouwkosten eener woning op f 15.000 en die van den daar voor benoodigden grond, inbegre pen de kosten van bouwrijp ma ken, op f 1000, terwijl de huur waarde wordt vastgesteld op f 6. per week, derhalve f 312.per jaar. Aangenomen is, dat de kosten van het waterverbruik voor reke ning van den huurder komen. De jaarlijksche exploitatielasten zijn dan als volgt: 1. belastingen: grondbelasting f 35.straatbelasting f 10.pol- derlasten f 12. 2. waterverbruik f 3. premie brandverzekering C/a 0/00 van f 15.000) f 7.50. 4. huurderving (2 pet. van f 312) f 6.24. 5. onderhoud (12 pet. van f 312) f 37.44. 6. beheer en administratie (3 pet. van f 312) f 9.36. 7. risico (7 pet. van f 312) f 21.84. 8. rente grondwaarde (4 pet. van f 1000) f 40.—. Totaal-f 179.38. De netto-opbrengst der woning bedraagt mitsdien f 312 f 179.38 f 132.62. De annuiteit per f 1000 over 50 jaren tegen een rente van 4 pet. is f 46.55, zoodat de renda bele bouwkosten bedragen 132.62 46.55 X f 1000 f 2849. De niet-renda- bele bouwkosten beloopen derhalve f 15.000 f 2849 f 12.151. Over Öit bedrag, dat te zijner tijd ineens zal worden uitgekeerd, zal een jaarlijksche bijdrage worden toe gekend van 4 pet. of f 486.04. Behalve een bijdrage in de stich tingskosten verleent het Rijk ook nog voorschotten. Deze voorschot ten worden toegekend aan de ge meenten, die ze wederom in den vorm van geldleeningen onder ver band van tweede hypotheek uit geeft aan belanghebbenden. De op zet is, dat deze voorschotten alleen in uiterst geval worden toegekend, namelijk wanneer belanghebbende aannemelijk heeft gemaakt niet op andere wijze de noodige gelden te kunnen krijgen. Het voorschot be draagt ten hoogste 15 pet. van de totale stichtingskosten, in het boven aangegeven geval derhalve 15 pet. van f 16.000 of f 2400, terwijl het vermeerderd met het bedrag van de van particuliere zijde te ver strekken leening onder verband van eerste hypotheek maximaal 85 pet. van de stichtingskosten mag be dragen. Van het toegekende voor schot, waarover een rente is ver schuldigd van 4 pet., moet elk jaar tenminste 2 pet. worden afgelost. De woningen, welke men met gebruikmaking van deze nieuwe financieringsregeling wil bouwen, mogen een maximale inhoud heb ben van 500 m3. Ook kunnen de bijdragen en voorschotten worden toegekend voor woningen met be drijfsruimte, zooals winkelhuizen. De inhoud der bedrijfsruimte mag eveneens niet meer bedragen dan 500 m3. In verband met de schaarschte aan bouwmaterialen en de be perktheid van het getal bouwvak arbeiders is vooralsnog aan iedere gemeente jaarlijks een zeker aan tal te bouwen woningen toegewe zen. De plannen, die moeten wor den vervaardigd door een erkend architect, behoeven de goedkeuring van de directie voor de volkshuis vesting en den wederopbouw. Zoo veel mogelijk moet daarbij uiter aard de noodige soberheid worden betracht, zoowel wat betreft de hoeveelheid materialen als de prij zen. De indiening der aanvragen vindt plaats door bemiddeling van het gemeentebestuur. Het geheel der regelen wekt de verwachting, dat met gebruikma king daarvan op een alleszins aan vaardbare wijze de bouw en exploi tatie van woningen door particu liere ondernemers wederom moge lijk is. De gemeentebesturen staan met hun deskundig personeel ge reed om gegadigden voor zooveel noodig voor te lichten en hen be hulpzaam te zijn bij het indienen hunner aanvragen. Heiloo. J. J. J. M. FESTEN. Fransch bombardement op Madagascar Fransche luchtstrijdkrachten heb ben Zaterdag het dorp Wohilawa, op Madagascar, dat het bolwerk van de opstandelingen is, gebom bardeerd. Uit de stad Mananjary werden vrouwen en kinderen per vliegtuig naar Tananarive geëva cueerd. Te land behaalden de Fran sche troepen successen en verover den het dorp Andranomena. Intusschen heeft de Fransche hooge commissaris, De Coppet, de eerste zitting van de Madagaskar- sche vertegenwoordigende vergade ring geopend, waarbij hij verklaar de, dat Fransche militaire en amb telijke versterkingen onderweg zijn om de orde te herstellen en te handhaven. PROGRAMMA WOENSDAG 23 APRIL HILVERSUM I (301 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.muz.; 8.00 Nieuws en gram.muz.; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.45 Familieberichten; 12.35 Miller sextet; 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Kamermuziek; 15.00 Voor de Jeugd; 15.30 Kinderkoor; 15.45 Ziekenbe zoek; 16.15 Voor de Jeugd; 17.15 Wiener Boh. Orkest; 17.30 Praatje v. Ned. Volksherstel; 18.00 Nieuws; 18.20 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Over de nieuwe spelling; 20.00 Nieuws; 20.15 „De Krekels"; 20.45 Omroeporkest o.l.v. Br. Silberman; 21.30 „De Saeg van de Regenvrouw" 22.00 Kentucky Minstrels; 22.15 The Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Viool en piano en gram. HILVERSUM II (415 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.pl.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Reportage van de Padvinders parade te Amsterdam; 9.00 Ochtend bezoek bij onze jonge zieken; 9.30 Waterstanden; 9.50 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Viool en piano; 12.15 Marinierskapel der Kon. Ma rine; 13.00 Nieuws; 13.15 „Celesta- Ensemble"; 14.00 Zangrecital door Frits Braun; 14.30 Causerie over de Dahlia; 14.50 Cinderilla-Ensemble; 15.30 Orgel; 15.45 „Het Ned. Sextet"; 16.20 Kinderzangklasse; 16.45 Voor Jongens en Meisjes; 17.30 Gram.; 18.25 De Rivier-douane bij Lobith; 18.45 „Veehoudersproblemen" door H. M. Gerbrandy; 19.00 Nieuws; 20.30 Orgel; 21.00 Causerie over kunstwerk; 21.30 NCRV-koor met orgel; 22.00 Nieuws en gram. CR heeft zich in Neder- land een comité ge vormd dat beoogt katho lieke Poolsche studenten, die hun tehuis en vader land verloren, gelegen heid' te geven om in Ne derland te sludeeren en hen tevens geestelijk en stoffelijk te helpen. Zaterdagavond omstreeks half 11 is de 43-jarige schippersvrouw E. M. van den BeemtJoos ten van het bij het eiland Brienenoord in de Nieu we Maas liggende mo- tortankschip Italia over boord gevallen en ver dronken. H. M. de Ko ningin heeft haar intrek genomen in het Konink lijk Paleis het Loo. Binnenkort zal een aan tal Zweedsche kweekers ons land bezoeken om den Bollendag mee te maken. Begin Mei komen 25 Zweedsche studenten in de décoratieve kunst naar Nederland. ïjt De Bosschenaar Th. Brouns heeft een massaal Lieve Vrouwespel geschreven onder den titel „Bosch' Marieken". 200 inwoners van Den Bosch, mannen, vrouwen en kinderen uit de echte oude Bossche volkswijken zullen einde Zondagmiddag is onder Tilburg 'n tweetal bosch- branden uitgebroken. Door den eersten brand ging een oppervlakte van cir ca 1200 m2 in vlammen op, terwijl bij den brand Mei dit spel van folklore onder regie van Kees Spierings opvoeren. Her man Moerkerk heeft de décors en costuums ont worpen. Een opzich-er van weg- en waterwer ken ontdekte toen hij langs de spoorbaan Rot terdamGouda liep, het lichaam van een man, die aan het hoofd gewond was. Het bleek de 57-ja- rige gepensionn. agent T. den Ouden te zijn. Vermoed wordt dat hij, terwijl hij langs de baan fietste gevallen is. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. tjt die eenige uren later uit brak, ongeveer 300 m2 verloren ging. Het vuur werd in beide gevallen door de Tilburgsche brandweer gebluscht. tj: Toen mevr. M Chervet gistermiddag met haar 3 kinderen 'n bezoek bracht aan de K. L. M. film „transatlantische vlucht" welke in de Haagsche ci neac wordt vertoond en aan de K. L. M.-tentoon- stelling, welke daar in ue hall wordt gehouden, bleek dat zij de 10.C kiste bezoekster was sinds de opening op Vrijdag 18 April j.l. Als herinnering werd haar een zilveren vouwbeen overhandigd ïj: Naar wij vernemen zullen dit jaar nog geen straalvliegtuigen in dienst gesteld worden van de Ned. luchtmacht. De de monstratie met de Glosier „Meteor" op Valkenburg heeft op dit besluit geen invloed gehad, omdat het voordien reeds was genomen. De eerste Nederlandsche vrouw in het corps diplomatique mej. mr. M. Z. A. Wit- teveen, die deze week is benoemd tot ambassade raad bij de Nederlandsche legatie te Washington is gisteren met de K. L. M. Constellation „Walche ren" naar New York ver trokken. -I- Het labora torium-personeel van de N.V. Bataafsche Petro- leummaatschappij te Am sterdam bood ten behoe ve van ontspanning en recreatie voor t. b. c.- patiënten een bedrag van f2030,aan het Irene- fonds aan. Pc ï'2 "Vc ■■RMHm 'i j J/f gi&^V - .rii' Y'! y Mpv f|j ÊÉhM XS»Kr We Redding van de lucht uit. Op het vliegveld Hamilton in Caii- fornië werd een demonstratie gegeven in het redden van per sonen door middel van een he licopter, welke met een hijsch- toestel en een kabel is uitge rust. Nadat de piloot heeft vast gesteld, waar de personen, die in moeilijkheden verkeeren, zich bevinden, werpt hij een harnas uit, dat door den per soon op den grond wordt aan getrokken. Vervolgens laat de vlieger, die op geringen afstand boven den grond blijft, een ka bel neer, welke aan het harnas wordt bevestigd en waarmede de persoon in het vliegtuig wordt geheschen. In het bij zonder voor het redden van personen in moeilijk toeganke lijke plaatsen als moerassen en bergstreken is deze methode van groote waarde. De heli copter is bovendien met een zeer krachtigen radiozender uitgerust. (A.P. P.) REEDS in de 8ste eeuw hadden legende en volksverbeelding zich meester gemaakt van het sim pele relaas omtrent Sint Joris' leven en sterven. Zóó, dat Paus Ge- lasius in 494 het noodzakelijk oor deelde alle gangbare verhalen als onjuist af te wijzen. Georgius van Lydda was de eeni ge zoon van een Palestijnschen Sheik, die rijkdom, macht en aan zien bezat en in groote gunst stond bij den Romeinschen stadhouder. Het was geen bezwaar dat hij een vroom Christen was, want in dien tijd, kort vóór 250, werd het Chris tendom eenigszins geduld. In de leerschool van zijn vader werd Ge orgius gevormd tot een vurig Christen, perfect gentleman en dapper soldaat. Na den dood van zijn vader kwam hij in de residentie van den stadhouder en wenschte de positie te verwerven, welke zijn vader had bekleed. De tijdsomstan digheden waren hem ongunstig, want keizer Decius was een bloe dige Christenvervolging begonnen en zijn stadhouder in Lydda volgde maar al te graag. Wat er precies gebeurde, is niet bekend. Het feit dat de jonge Sheik Christen was, werd voor den stadhouder, die Da- tianus genoemd wordt, aanleiding om hem gevangen te nemen. Toen Georgius weigerde om aan de go den van Griekenland en Rome te offeren, werd hij gefolterd en ter dood gebracht. De omstandigheden van zijn marteling zijn niet bekend, maar men mag aannemen, dat ze een buitengewoon karakter droe gen, wellicht gebeurden er wonde ren, anders zouden ze niet zoo alge meen in legende en fabel hebben voortgeleefd. Op deze simpele gegevens is het geheele legendencomplex van Sint Joris, den grooten martelaar, geba seerd. De plaats waar Sint Joris was begraven, werd een pelgrims oord voor de Christenen uit den omtrek. Er gebeurden wonderen, die in alle mogelijke variaties wer den voortverteld en in zeer korten tijd werd de Heilige van Lydda een nationale Palestijnsche heilige; hij gold als de personificatie van hel denmoed en offerzin; hij oefende een onweerstaanbaren invloed uit op de verbeelding van Christenen en Arabieren en in de vroege Middeleeuwen was zijn vereering over het geheele Oosten verbreid. De vereering bereikte het hoog tepunt tijdens de kruistochten en de wonderbare verhalen over de hulp door den Heilige aan de kruis vaarders verleend, zijn legio. In den slag van Antiochië 1098, speelt het verhaal dat Papenbroeck in de „Acta Sanctorum" geeft op gezag van Robert le Maine's „Historia". Sint Joris kwam aan het hoofd van een hemelsche legerschaar, de Christenen, die in wanhopige posi tie verkeerden, te hulp. En eenige maanden later, op dien gedenk- waardigen 15-den Juli 1099, ver scheen Sint Joris op den Olijfberg in witte wapenrusting met een rood kruis erop, om de kruisvaarders aan te moedigen bij de bestorming van Jerusalem. De groote legende van „Sint Jo ris en de draak", zooals die in tal- looze verhalen voortleeft, behoort tot het terrein der volksverbeelding. Alle legenden stemden overeen in het feit, dat hij een cavalerie offi cier en zoon van een legeraanvoer der in het imperium romanum zou geweest zijn. Het was dus volkomen correct, dat hij te paard met lans of speer werd afgebeeld. Maar nu de draak die werd voorzien van al de attributen van een legenda risch monster; vreeselijke tanden, een kelderachtigen muil, gloeien- den adem, enorme klauwen, ge spleten staart en vleugels. Terwijl de draak, waarover Sint Joris zege vierde in werkelijkheid de booze, heidensche landvoogd was, die hem liet folteren en dooden. De drakendoodende Sint Joris verdrong den oorspronkelijken een- voudigen soldaat en martelaar. En al mag de legende geen aanspraak maken op historische waarheid, in letterlijken zin, symbolisch is ze ons dierbaar geworden als uitbeel ding van den strijd en zege, die ieder moet behalen: die over het kwade, de overwinning op den hel- schen draak. Geldigheidsduur brandstoffenbonnen De rantsoenbonnen „een eenheid brandstoffen 1946/'47", alsmede de bonnen van de bonkaarten WA en WB 606 en de bonnen 65 BV van de brandstoffenkaart T 606, blijven naar het Centraal Distributiekan toor mede deelt, geldig tot en met 26 April 1947. Deze bonnen moeten derhalve uiterlijk op 26 April a.s. bij een brandstoffenhandelaar zijn ingele verd. Positie Ned. Passagiersschepen „Amstelkerk", Amsterdam-Dakar, 19 April Bordeaux. „Klipfontein", Beira-Amsterdam, 18 April van Teneriffe. „Kota Agoeng", Rotterdam-Bata- via, pass. 19 April 16.30 uur Oues- sant en 20 April 23.50 u. Finisterre. „Kota Baroe", 19 April om 2 uur van Port Said, wordt 29 April te Rotterdam verwacht. „Randfontein", 18 April van Am sterdam te Beira. EEESl'EN zijn de polsslag nan het kerkelijk leven. Het zijn hoogtepunten. Wanneer we daar op klimmen, komen we zelf uit te staan boven de alledaagsche taaiheid van eiken dag. We kunnen op die toppen adem halen en ruimer zien. We raken den Hemel. Morgen is het Be- schermfeest van Sint Joseph. Dat gaat ook ons aan. Dat feest is ook voor ons. Want wie zou durven beweren, de bescher ming van Sint Joseph niet noo dig te hebben? En daarom ver wachten we morgenochtend een volle kerk en dat velen te Com munie gaan. Voor Sint Joseph hebben we het over, dit half uurtje, deze drie kwartier van onzen dag af te nemen. We ne men onze toevlucht tot hem toch niet enkel als we in de put zitten? We denken ook katho liek d.wz. aan die landen waar enze mede-christenen vervolgd worden. Een prjikkel te meer om Sint Joseph morgen te eeren! MARCUS door J. S. FLETCHER 25. Het meubilair dat hij zag viel uiteen; het verval was niet te beteugelen. Maar Rachel zei niets en deed niet blijken dat zij de din gen rondom haar opmerkte; zij bleef zwijgen terwijl zij het vreug- delooze gebouw doorliepen en tot zij de deur opende van een kamer die ver verwijderd scheen te liggen van het deel dat volgens Blake be woond werd. „Dit was de kamer die hij be schouwde als de zijne," zei ze. "En dat was zijn slaapkamer, die er op uit komt. Als u wilt kunt u in beide rondzien. Ik moet nu weer gaan." Dan vertrok zij en Blake trad binnen in wat een grafgewelf kon zijn. STOF VAN JAREN Terwijl hij op den drempel van 't vertrek van zijn ouden compag non stond besefte Blake plotseling eerst goed wat zijn komst hier eigenlijk beteekende. Als al zijn vrees gegrond en bevestigd werd dan stond hij hier in de kamer van een doode, van een man die door een gemeene streek aan zijn eind was gekomen. Hij stond daar, waar Rachel hem had achtergelaten en poogde zich de zaken helder voor oogen te stellen. Maar dat was moeilijk, want ze waren vaag en moeilijk te definieeren; hij poogde ze te grijpen maar het lukte hem niet. Al wat tastbaar was, dat was de bijna onnatuurlijke eenzaamheid en stilte van zijn onmiddellijke om geving. Deze kamers waren ver gelegen van de andere deelen van het huis die hij al reeds had gezien; geen geluid drong door van uit de hall, de keuken of het binnenplein. Maar in een van de ramen der di I - pe vensternissen was een ruit ge broken en dpor de opening hoorde hij het onejndig geruisch van de zee, altijd maar brekend en terug- ebbend op de nabijgelegen zand vlakten. Blake huiverde, niet zoozeer door de koude, vochtige lucht van de ka mers dan wel door de kilte van zijn overpeinzingen. En dan herinnerde hij zich dat hij hier niet gekomen was om zijn gevoel te laten werken of te mijmeren maar om practisch werk te doen. Hij sloot de deur en keek om zich heen, alsof hij de in ventaris van het hem omringende opmaakte. Zijn eigen ondervindin gen in een onbewoonde streek had den hem geleerd, hoe hij de zaken in één oogopslag kon opnemen, hoe hij terdege en vlug de dingen en de beteekenis ervan kon zien. Voor hij in beweging kwam bekeek hij zorg vuldig de verschillende voorwerpen die hem omringden. Hij zag onmiddellijk, dat Rachel niet in een louter figuurlijken zin gesproken had toen zij zeide, dat de kamers nauwelijks beroerd waren sedert Dick Malvery voor zes jaren ze had verlatenOveral lag stof geen stof die opgeworpen is bij het dagelijksch gebruik van een ver trek, maar van die andere, meer doordringende stof, die zich lang zaam neerlegt op dingen die niet meer worden gehanteerd of aange raakt door levende handen. De ka mer, waar Blake in stond, zag er in derdaad uit alsof Dick Malvery haar zoo juist had verlaten, behoudens dan de stof en de lucht die duidde op het feit dat ze niet gebruikt wa ren. Het was de kamer de gezel lige „kast" van een jongen. Er stond vischtuig in een hoek, een paar oude cricket-bats in 'n andere, een plank met sportboeken achter een gemakkelijken stoel bij het venster; wat oude sportprenten in door hout worm aangetaste lijsten aan de mu ren, afgewisseld met prenten van theater- en variété-schoonheden, af komstig uit geïllustreerde tijdschrif ten. Een standaard met pijpen stond op den schoonsteenmantel. Op de slordige tafel, die tevens als bureau dienst deed, stond een looden ta bakspot open en de tabak er in was beschimmeld. In een nis stond een rij laarzen en schoenen met dikken, groenen uitslag er op. Aan een haak er boven hing een oud sportjasje, 'n z.g. blazer. De vroolijke kleurstre- pen ervan waren overdekt door spinneweb en glinsterende sporen van slakken. En in een hoek op tafel lag een romannetje met een gelen omslag; de bovenzijde onder. Dicht daarbij stond een tinnen bierpul, waarvan de bodem bedekt was met iets kleverigs dat bier geweest moest zijn. Met de kundigheid van een woud- looper zag Blake al deze dingen, zonder zich nog uit de deuropening te hebben verwijderd. Tenslotte wendde hij zijn aandacht af van de muren en het meubilair om ze te richten naar den planken vloer. Zooals alle kamers van Malvery Hold die hij had gezien, was ook deze onbedekt. De donkere, eiken vloer das gewreven; hier en daar bij de tafel en voor de vensters la gen oude, door de motten aangetaste kleedjes. Er lag een dikke laag grijze stof over alles heen en Blake's vlugge oogen merkten plotseling op dat op een bepaald oogenblik in die zes verloopen jaren die stoflaag aangeroerd was geworden. Dwars over den vloer, vanaf een gordijn dat klaarblijkelijk voor een muurnis hing, liep een baan van voetstappen naar de open deur van het vertrek dat Rachel Malvery had aangeduid als de slaapkamer. Blake bukte zich en beschouwde de voetafdrukken. Dan draaide hij zich om en beschouwde die van zich zelf waarna hij, zorgvuldig de lijn die van de eene zijde van de kamer naar de andere liep, vermijdend, het gordijn oplichtte, om er, zooals hij trouwens verwachtte, een deur ach ter te ontdekken. Deze deur week open bij een simpele aanraking en toen hij 'm opende bevond hij zich boven aan de trap in een schemer achtig verlicht, vierkant torentje. De treden van deze trap waren van veelbetreden steen, maar er lag daar weinig stof, er viel hier niets te ont dekken tot waar de uitgeholde tre den in de duisternis beneden ver dwenen. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3