Fraude-, zwarte handel- en corruptie-appèl in de Tweede Kamer Geheime bijeenkomsten van de Groote Vier acht turn? - Hillegom Wallace te Parijs aangekomen Besprekingen over Korea? Oostenrijk het struikelblok Paniek* bij New Delhi 1't inkeliers AANNEMEN ERZADEN arenkarspel Geen politiekemaar een moreele zaak Interpellatie van Mr. Joekes Vier ministers antwoorden Uitsluitend door communisten begroet Het proces tegen Han van Meegeren Wat de Canadeezen hier verdienden Senaat accoord met Truman's plannen Verklaring Engelsch Episcopaat Belgische drukkerij leverde valsche Nederlandsche margarinebonnen ARRESTATIES VERRICHT iiWWEJ' Rusland krijgt reductie van 10 pCt. Bloemen voor Fatima Toch een nieuwe G.-G. Overheids voorlichting iet tijdig verkrijgen van roor de uitvoering van ïgbouwprogramma 1948" jldoende tijdsruimte aan- >m wederom de normale sprocedure, neergelegd !4 van de Woningwet, te Minister heeft dan ook band de gemeentebestu- rt tijdig die maatregelen welke noodig zijn, om ïl van de normale ont- ocedure de voor den v in 1948 en later nood- ronden beschikbaar te ifeek weer een ei nnenlijst, die Donderdag bekendgemaakt, zal weer lor één ei worden opge- eze bonaanwijzing zal eeftijdsgroepen zijn. idenkteeken P. J. Troelstra ur van de Partij van den ft een comité gevormd, raanstaande figuren uit itting hebben genomen eiding van de oprichting denkteeken voor Mr. P. i, den vroegeren leider tholieke Kerk in Engeland •edacteur van het Engel- ieke blad „Catholic He nder auspiciën der Ka tie in het Bossche Bis- Hei a s. voor een kleine odigden in den Bosch >r de positie der Katho- in Engeland. de weg was breed, ste, in zijn sas, AAIZENA was! -7eM°"u :oonstellings Gladiolen, lodborstjes, 15 dubb. i Orange Bloesem, 15 n 1 Koningslelie, 5 po- Deze schitterende coll. iet., remb. 25 ct meer te struik rozen in kleu- of giro 9486 van emmerstraat 280. .ICHTING kan nog dassen, shawls, schor van dit blad gekeurde weidetypen •schillende ïaf f99,11 ets al weer e kant naar zoo'n ouder- Bovendien jnheer Pim- een pijl uit pen viel ge- (Van onzen parlementairen redacteur) HET VERZOEK van den heer Joekes (P.v.d.A.) om de Ministers van Economische Zaken, van Landbouw, Financiën en Justi tie te mogen interpelleeren over den ontstellenden omvang, die fraude, corruptie en zwarten handel den laatsten tijd hebben aangenomen, dateerde al van voor het Paaschreces. Misschien was dit de oorzaak van de vrij matte toon die de nu eerst giste ren gehouden interpellatie kenmerkte. De heer Joekes deed niet veel meer dan de berichten samenvatten, die over deze aange legenheid de afgeloopen maanden in de bladen zijn verschenen. Volgens den interpellant zouden er op het oogenblik in Neder land reeds 150.000 zwarte handelaars van professie zijn. De heer Joekes wees verder op het smokkelen van vee, het clandestien houden van varkens, den melk- en eierenhandel zonder bon, de clandestiene bloembollenexport, de zwarte hout-markt, de dubbel zwarte steenkool, de textielfraudes en last not least de zwendel met deviezen. De vier ministers, die in het ka der van deze interpellatie verant woording van hun beleid hadden af te leggen, verstrekten cijfers, overigens maar bij benadering, die meer nog dan het betoog van den interpellant duidelijk maakten, dat deze materie niet ten onrechte nog eens in het centrum van de pu blieke aandacht werd getrokken. Terecht zei minister Lieftinck, dat het hier niet om een politiek, maar wel om een moreel vraagstuk gaat, dat ons gansche volk raakt. Naar zijn schatting gingen alleen al met de deviezensmokkel enkele honder den millioenen guldens voor ons volksvermogen verloren. Op zeven afzonderlijke dagen werd aan de grens geconstateerd, dat er van de 33.000 reizigers 30.000 waren, die zoogenaamd geen cent op zak had den; het is echter niet in ernst aan te nemen, dat al deze 30.000 door familie of kennissen zouden wor den verzorgd. De mogelijkheid om een uitreis-visum in te stellen, stuit op internationale moeilijkheden. Wel zal overtreders in elk geval hun paspoort worden ontnomqp. Ook de z.g. geschenkzendingen hebben een ontstellenden omvang aangenomen: 200.000 per maand! Hierachter verschuilen zich de per sonen, die kans zien om in het bui tenland iets te koopen en het dan op een dergelijke wijze naar hier krijgen. De minister deed in dit verband mededeeljng van een rege ling, die geen geschenken-zendin gen bovqn de f 25.zonder ver gunning meer toelaat. Melk, vleesch en eieren Ook minister Mansholt moest er kennen, dat de zwarte handel welig tierde. De melkproductie van een koe wordt op 3175 1 geschat, er is echter slechts 2640 1 per koe afge leverd, zoodat 555 1 per koe een andere bestemming heeft gekregen. Een deel hiervan zal voor het jong vee bestemd worden; de minister kwam tenslotte echter toch op een percentage van 10 a 12 pet., dat de consument niet bereikt. De aanslag van de eieren op 93 millioen moet wel een stuk de plank hebben mis geslagen, er werden er tenminste 94 millioen ingeleverd! Voor 1947 geldt nu een leveringsplicht voor alle eieren, met een Jminimum per kip van 85 stuks; houders van 10 of minder kippen blijven vrijge steld. Wat de clandestiene veehan del betreft, schatte de minister, dat 64.000 dieren, oftewel 11.000 ton vleesch, aan onzen veestapel zijn onttrokken; de helft ging over de Belgische grens. Men zal er nu toe overgaan om in een breede grens strook van 20 tot 25 km al het vee te registreeren. Daar zal de koe dus voortaan naar zijn „persoonsbewijs" gevraagd worden. Wat de varkens betreft, schatte de minister dat er 82.000 zwart waren verkocht. De berichten over den zwarten bollen- export noemde hij echter overdre ven. Wanneer men over groote hoe veelheden leest, moet wel bedacht worden, dat er 40.000 anemonen- bolletjes in een schoenendoos gaan. Minister Mansholt besloot met dit alles nog eens als diefstal ten koste van de gemeenschap te brandmer ken. Intusschen zijn er al 177 vee smokkelaars gepakt en de bewinds- man .hoopte, dat zij een voorbeeldige straf zouden krijgen. Hout, turf, kolen en textiel De Minister van Economische Zaken legde ook dezen middag weer getuigenis af van zijn bijna koel realisme. Evenals de andere be windslieden wilde hij zich met allen ijver aan de bestrijding van het euvel blijven wijden, maar hij wees er ook reeds bij voorbaat op, dat het niet mogelijk is het economisch raderwerk dermate onfeilbaar te controleeren, dat geen lekken of gaten ontstaan. Wat de „zwarte" afdeeling van zijn departement be treft, inzake zwart hout waren 346 verbalen opgemaakt, 16.400 m3 zwart hout betreffende. Achterhaald was 4000 m3 verzwegen hout, ofte wel genoeg om 500 huizen te bou wen. Wat de zwarte turf betreft, in '46 en '47 moeten er wel een 400.000 eenheden zijn verdwenen, terwijl op eenige millioenen andere turven nog ter elfder ure beslag kon wor den gelegd. Zeshonderd processen- verbaal werden opgemaakt. Bij de kolen verdwijnt er nog al eens wat tijdens het transport. De toewijzin gen voor bunkerkolen moeten altijd ruim zijn, omdat men rekening moet houden met de weersomstandighe den, die op de scheepvaart inwer ken. Een en ander heeft echter tot gevolg, dat ook hier nog al eens wat zwart verdwijnt. De controle op de textielprodue- tie is erg moeilijk. De in de pers genoemde groote percentages noem de de bewindsman overdreven. Goederen, die de arbeiders krijgen, verdwijnen soms in den zwarten handel. Bij textielhandelaren werd voor 2 millioen punten aan verbor gen goederen in beslag genomen. Wat de frauduleuze vervaardiging van distributiebescheiden betreft, wees de minister op de opgespoorde vervalsching te Aken, terwijl in Antwerpen 150.000 toewijzingen, elk voor 25 kg suiker of vet, in beslag werden genomen. Wat den strijd tegen den zwarten handel betreft, deelde minister Huysmans mede, dat de controle diensten van alle departementen thans gecoördineerd zijn. De jong ste plannen houden een nog verdere verscherping van het politioneel karakter in. In vergelijking met '46 is het aantal processen-verbaal ver zesvoudigd. Minister van Maarseveen kon er op wijzen, dat van de 9000 man rijkspolitie er sinds 1 Januari 1946 slechts 12 wegens een economisch delict waren veroordeeld. Een uni forme regeling van de opsporing en berechting van economische delic ten is gereed en naar den Raad van State gezonden. Heden zullen ook woordvoerders van andere fracties hun licht over deze zwarte zaak laten schijnen. Hard wordt er gewerkt aan het zoo zwaar geteisterde stadhuis van Middelburg. De werkzaamheden tot herstel zul len overigens minstens zes jaar in beslag nemen. Volgende maand zal de aanbesteding van de kap van het Gothisch gedeelte plaats vinden. Pleidooi voor Amerikaansche leening aan Rusland Henry Wallace, de vroegere vice-president van de Ver. Sta ten, is te Parijs op uitnoodiging van een aantal Fransche partij leiders, ondier wie alle leiders der regeeringspartijen, gearri veerd. Bjj zijn aankomst op het vliegveld Le Bourget werd Wal lace echter uitslui end verwel komd door leiders der commu nistische partij, die in groote getale waren gekomen. Voor de Fransche radio heeft Walla ce gepleit voor een „niet-poli- tieke" Amerikaansche leening aan de Sowjet-Unie door mid del van de Ver. Naties. Wallace noemde een dergelijke daad het beste middel om een duurzame vrede te bewqren. Wallace wees op de ellende, die tengevolge van de groote droogten in verschillende deelen van de Sowjet-Unie heerscht en die dit land zouden noodzaken zware her stelbetalingen uit de loopende Duit- scfae productie te eischen, hetgeen weer ellende in Duitschland zou Veroorzaken en hierdoor onrust in Europa. Wallace gaf als zijn overtuiging te kennen, dat Sowjet-communis- me, westelijk socialisme en demo cratisch kapitalisme evengoed als de verschillende godsdiensten in vrede met elkaar kunnen leven en CEZINSONTAARDING Toen de expediteur R. H. B. in de Rembrandtstraat te Rotterdam zijn jasje uit de cabine van zijn auto haalde om het weer aan te trekken, .miste hij eruit zijn portefeuille met f1200. De politie bemoeide zich met den diefstal en hoorde, dat een ze kere „buikie" met zijn broertje on gewone belangstelling voor de auto aan den dag had gelegd. Maar waar en wie was „buikie"? Hij werd in een straat in de buurt ontdekt als zoon uit een gezin van elf kinderen, vah wie er al zeven met de kinder politie in aanraking waren geweest. Na een herhaalde huiszoeking kon den duizend gulden worden opge spoord. Mama, de 46 jarige J. A. de B., had er echter f400 van aan haar 22 jarigen zoon gegeven. Je kon nooit weten, als de politie roet in 't eten kwam gooien, dan was dit bescheiden bedragje tenminste ge red om het gezin voorloopig te voorzien van.... jenever. De hart versterking zal nu echter wel uit onvervalscht leidingwater moeten bestaan, want het geld hebben ze moeten afstaan en in het Huis van Bewaring wordt niet veel anders getapt. hij besloot zijn rede met te zeggen, dat de wereld handel en onderlinge welwillendheid behoeft. Reuter's speciale correspondent seinde gisteravond uit Parijs, dat de Fransche communisten, naar verwacht wordt, het bezoek van Wallace als het uitgangspunt wil len gebruiken voor een nieuwe campagne tegen Truman's buiten- landsche politiek en die van de Britsche labourregeering. Opnieuw uitgesteld Be strafzaak tegen den kunst schilder Han van Meegeren, die zich in Mei voor de rechtbank te Amsterdam zou moeten ver antwoorden, is uitgesteld tot September of October van dit jaar. In een onderhoud met den sch.il- dër vertelde deze, dat er op het oogenblik een aantal vervalschte „Van Meegerens" in omloop zijn. In het geheel heeft hij zes maal geconstateerd, dat er werk in den handel wordt gebracht, met de valsche signatuur „Van Meegeren". Cok zijn er volgens Van Meegeren talrijke teekeningen onder zijn naam in omloop, die niet door hem zijn vervaardigd. Inzake het faillissement van Van Meegeren kan nog worden mede gedeeld, dat de kunstschilder aan zijn schuldeischers een accoord heeft aangeboden, hetwelk niet aanvaard is. De behandeling van de faillissementszaak is ook enkele maanden uitgesteld. Prinses juliana weer thuis Prinses Juliana en Prinses Mar griet zijn Dinsdagmiddag om zes uur, met een speciaal vliegtuig, be stuurd door kapitein Sonderman, uit Zwitserland op het vliegveld Soesterberg teruggekeerd. Direct na aankomst begaven zij zich naar het paleis. 23 dagen vertoefden zij met Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene, op uitnoodiging van den inwoners, in het Zwitser- sche bergdorpje Zermatt. Zondagavond is Prinses Juliana een afscheidsconcert aangeboden, dat door de autoriteiten en bevol king van Zermatt werd bijge woond. Te Zermatt neemt in het ski gebied de winter een einde. Prins Bernhard maakt nu dikwijls toch ten van twee tot drie dagen in het hooggebergte. Tevens heeft hij zich de laatste dagen in het bergbeklim men geoefend. Prins Bernhard en de beide oud ste Prinsesjes zullen waarschijnlijk eerst Maandag naar Nederland te rugvliegen. Kroonprins Frederik tot koning van Denemarken uitgefoepen. Koning Frederik IX en zijn gemalin, koningin Ingrid, op het bal- con van het paleis Christiansberg, nadat de Deensche eerste minister, Knud Kristensen, de proclamatie had afgekondigd. Voorstel van Molotof Molotof, de Sowjet-Russische mi nister van buitenlandsche zaken, heeft Marshall, zijn Amerikaanschen collega, uitgenoodigd besprekingen te beginnen over de vorming van een voorloopige regeling voor Ko rea, dat thans gedeeltelijk door de Sowjet-Unie en door de V.S. bezet is. De brief van Molotof, waarin hij Marshall uitnoodigt, is het antwoord op een reeds gepubliceerd schrijven van Marshall d.d. 8 April waarin deze de houding der Sowjets in Ko rea critiseert en aandringt op een hervating der besprekingen. Molotof stelt voor, dat de Rus sischAmerikaansche commissie haar werk op 20 Mei a.s. begint. In Juli of Augustus kan deze commis sie dan haar aanbevelingen met be trekking tot de vorming van een voorloopige democratische regeering voor Korea aan beide regeeringen voorleggen, aldus de brief van Mo lotof. Het Sowjet-Russische persbureau meldt uit Korea, dat in Zuid-Korea vele leiders van democratische or ganisaties worden gearresteerd. „Reeds 2076 leiders zijn gearres teerd, o.w. de secretaris-generaal v. het democratische volksfront en de leider van de nationale revolutio naire partij". 40 millioen gulden door zwarten handel De handelsgeest der Canadee- sche soldaten, die in Nederland vochten, kc^t de Canadeesche regeering zestien millioen dol lar. De soldaten ontvingen in Nederland guldens, die door de Canadeesche regeering met Ca- nadeesche dollars waren be taald. Toen zij naar huis terug keerden wisselden zij hun gul dens voor dollars in. Het bleek, dat veertig millioen gulden meer werden ingeleverd dan oorspronkelijk waren gekocht. De Nederlandsche regeering wil de wel het oorspronkelijke bedrag inwisselen, maar niet de veertig millioen gulden extra, die door de soldaten waren verdiend. De ge volmachtigde van den Nederland- schen minister van financiën, die te Ottawa besprekingen voerde over de inwisseling der guldens, gaf als zijn meening te kennen, dat de veertig millioen gulden verkregen waren door verkoop van sigaretten en anderen zwarten handel van niet ernstigen aard en op deze gronden weigerde hij dit geld in te wisselen. Pokken-epidemie te Parijs bedwongen De Pokken-epidemie in Parijs, die 33 slachtoffers heeft gemaakt, van wie twee zijn overleden, is, naar het Fransche ministerie van gezondheid meldt, thans bedwongen. Met 67 tegen 23 stemmen heeft de Senaat der Vereenigde Staten Truman's wetsontwerp voor hulp aan Griekenland en Turkije goedgekeurd. Nadat twee amendementen verworpen waren, stelde de voorzitter van .den Senaat, senator Vanden- berg, voor om de wet in haar geheel te aanvaarden. Het eerste amendement was af komstig van Edwin Johnson en had tot doel militaire hulp aan Grie kenland en Turkije uit te sluiten. Het werd met 68 tegen 22 stemmen verworpen. Het tweede amende ment betrof een proefstemming met de bedoeling de geheels zaak op de lange baan te schuiven. Dit werd met 67 tegen 23 stemmen ver worpen. Toen de oppositie zag, dat haar actie weinig doeltreffend kon zijn, besloot ze geen amendementen meer in te dienen, zoodat het wets ontwerp snel behandeld is. Het Huis van Afgevaardigden moet thans nog een oordeel over Trumans ontwerp uitspreken. De wet, zooals de Senaat die aan vaard heeft, voorziet in een krach- tigen economischen steun, namelijk 400.000.000 dollar, aan Griekenland en Turkije, terwijl Amerika voorts deze landen zal helpen bij de orga nisatie van hun leger. Duitsche krijgsgevangenen naar huis Het R.K. Episcopaat van Engeland en Wales heeft een verklaring ge publiceerd, waarin aangedrongen wordt op de repatrieering van Duitsche krijgsgevangenen in Groot-Brittanrwë. „Wij zijn ernstig bezorgd over de voortdurende deti neering van Duitsche krijgsgevan genen hier te lande. Wij dringen er bij de regeering op aan, verdere maatregelen te nemen voor hun on- middellijken terugkeer naar hun woonplaatsen en gezinnen." In een andere verklaring over „de huidige crisis" spreekt het Episco paat de meening uit, dat „een op lossing van de wereldvraagstukken alleen kan worden verkregen, in dien de menschen van goeden wil zijn en nederig bekennen, dat zij alles aan den Almachtigen God te danken hebben." Het is de Haagsche economi sche recherche, in samenwer king met den dienst „criminee- le voorlichting" en de Belgische politie, gelukt in Antwerpen een groep van zes personen te ontdekken, die zich reeds ge- ruimen tijd moet hebben bezig gehouden met den verkoop en den invoer in Nederland van in een Belgische drukkerij ver vaardigde vervalschte marga rinetoewijzingen en margarine bonnen. Men kwam op het spoor van deze falsificaties, doordat een grossier in den Haag zekere H., zich aldaar bij de economische recherche vervoeg de met 100 rantsoenbonnen marga rine, die valsch waren gebleken. Daar de man zorgvuldig admini streerde van wie hij bonnen ont ving, kwam men er achter, dat hij ze van den Haagschen winkelier L. had ontvangen. Bij het voortgezet onderzoék belandde men bij twee vrouwen, K. en Z., die bekenden twee toewijzingen tezamen voor f425.aan dezen L. te hebben ver kocht. Zij hadden ze betrokken van zekeren O. te Den Haag, die, nader aan den tand gevoeld, mededeelde, de toewijzingen uit Antwerpen te hebben betrokken. Rechercheurs van den economischen dienst trok ken samen met personeel van den dienst „crimineele voorlichting" naar deze plaats, waar het hun ge lukte in samenwerking met de Belgische politie zes bij deze af faire betrokken personen te arres teeren. Bij een huiszoeking ten hui ze van een dezer vond men 1600 valsche margarinetoewijzingen van 100 rantsoenen per stuk d.w.z. voor ongeveer 40.000 kg margarine. O. oleek slechts drie toewijzingen van 100 rantsoenen te hebben gekocht. Op het oogenblik zoekt men nog naar den drukker, die de valsche kaarten heeft gedrukt, -en die ver moedelijk eveneens te Antwerpen gevestigd is. Ook vanuit Rotterdam en Tilburg, waar eveneens valsche toewijzingen en bonnen werden verkocht, leidde het spoor, dat de recherche daar volgde, in de rich ting van Antwerpen. In totaal zijn in Nederland 11 verdachten gearres teerd, waarvan vier werden voor geleid. In België werden zes ver dachten gearresteerd. De ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier zijn zoowel gisterenmorgen als gisterenavond in geheime zitting bijeengekomen. Slechts aan tolken en twee advi seurs van iederen minister werd toeggng verleend. Hoewel de be sprekingen officieel geheim gehou den werden, neemt men algemeen aan, dat zij het Oostenrijksche vre desverdrag tot onderwerp hadden. Men veronderstelt, dat men op dit punt niet tot overeenstemming kon komen. Radio Moskou deelde me de, dat wel overeenstemming is be reikt betreffende den financieelen status van het vrije gebied van Triest. Aan het eind van de geheime zit ting van gisterenavond, welke 50 minuten duurde, is geen communi que uitgegeven. Hedenmiddag ko men de ministers in openbare zitting bijeen. In den loop van Donderdag zullen de plaatsvervangers voor Duitschland een lijst opstellen van de nog onopgeloste kwesties. In conferentiekringen was men gisterenavond algemeen van oordeel dat de conferentie Woensdag of Donderdag zal eindigen. De overeenkomst inzake Triëst is tweeledig: 1. de gouverneur van Triëst moet gemachtigd worden, voor de peri ode van Juli tot September de VN om financieelen steun inzake bui tenlandsche valuta ter waarde van 5 millioen dollar te verzoeken; Nazi-schat in Polen gevonden Volgens berichten uit Wroclaw (Breslau) heeft men in een klooster in de nabijheid der stad een schat gevonden, bestaande onder meer uit drie ton geldstukken, goud en diamanten, die door de nazi's daar was achtergelaten. De waarde van den schat wordt op 150 millioen gulden geschat. -Ir [1# Een heet karwei. Werklieden, bezig met 't lasschen van een verbinding in de oliepijpleiding in de woestijn van Irak. be schermen zich met een para- pluie tegen de brandende zon nestralen. (Ass. Press P., Amerika wil van de goederen af De waarnemende Amerikaan sche minister van buitenland sche zaken, Dean Acheson, heeft verklaard, dat de V.S. de Sowjet-Unie in staat hebben gesteld leer. on pachtgoederen, die na de capitulatie van Japan aan de Sovjet-Unie zijn ver kocht, voor 10 percent beneden de productiekosten aan te schaf fen. Acheson zeide, dat de Sowjet- Unie bij de capitulatie van Japan goederen ter waarde van ongeveer 400.000.000 dollar in de V.S. had be steld. Nadat de bestellingen zooveel mogelijk werden afgelast bleven de V.S. met goederen ter waarde van ongeveer 233.000.000 dollar zitten, behalve nog de goederen ter waar de van 17.000.000 dollar, die in ge volge een, door het Congres aange nomen wet niet aan de Sovjet-Unie kunnen worden geleverd. De V.S. hebben met de Sowjet- Unie onderhandelingen geopend om tot een overeenkomst te komen aangaande de prijs, welke voor de goederen, die ingevolge de leen- en pachtwetbepalingen waren vervaar digd, zou moeten worden betaald. Acheson voegde eraan toe, dat de V.S. zich met een verlies van 10 per cent accoord hebben verklaard, omdat de goederen, die naar Russi sche maten zijn vervaardigd, in de V.S. niet bruikbaar zijn. 2. het rapport van de speciale financieele commissie voor Triëst moet naar den Veiligheidsraad ver wezen worden. T.a.v. Triëst deden de ministers de aanbeveling, dat van het oogen blik af van de vestiging van den voorloopigen raad der regeering van het vrije gebied van Triëst de huidige douaneregeling van kracht zal blijven, totdat een nieuwe rege ling is getroffen en dat importgoe deren uit Italië en Joegoslavië vrij van douanerechten zullen zijn, mits wederzijds regelingen worden ge troffen met betrekking tot produc ten uit Triëst. De ministers dron gen er eveneens op aan, dat alles in het werk wordt gesteld om pinnen drie maanden een nieuwe douane regeling te treffen. NEW DELHI, 23 April (Reuter) Op een feest van Hindoes in de buurt van New Delhi is brand ontstaan, die, aangewakkerd door den wind, weldra zulke af metingen ging aannemen, dat de geloövigen in paniekstemming in de rivier sprongen, waarin zij zich in den loop der gods dienstige plechtigheden hadden gereinigd, Een groot aantal hunner werd door den stroom gegrepen en verdronk. Tien an deren kwamen in de vlammen om. Meer dan duizend tijdelijke onderkomens zijn verbrand. Katholiek Nederland, dat zich het vorig jaar bij gebrek aan de viezen niet door een afvaardiging bij de feesten ter eere van Ons'ï Lieve Vrouw van Fatima ken doen vertegenwoordigen, zond een schat van bloemen om toch van zijn har telijke vereering blijk te geven. Dit jaar is de deviezen-positie er ze ker niet gunstiger op geworden, zoodat men het denkbeeld van een Nederlandsche bedevaart naar Fa tima, waar 13 Mei a.s. weer ka tholieken uit talrijke landen zul len samenkomen, opnieuw tot gun stiger tijden moet vasthouden. Bloemen uit de tuinen van ons vaderland zullen daarom ook op 13 Mei a.s. onze plaats gaan in nemen. In het voorloopig Fatima- comité, dat deze bloemenhuld» voorbereidt hebben onder andere zitting genomen pastoor H. A. B. Geertman uit Enschedé en de hee- ren Louis P. Schols, kanselier met verlof te 's-Gravenhage en mr. P. van der Velden te Nijmegen. Zij, die door een geldelijke bij drage aan de bloemenhulde willen deelnemen, kunnen dit doen door storting op gironummer 51400 van de heeren Schill en Capadose, Parkstraat te 's-Gravenhage. Ver melden Bloemen-Fatima. Naar ons ter oore komt, moet de mogelijkheid niet uitgesloten wor den geacht, dat een benoeming van een Gouverneur-Generaal in Indië nog vóór het vertrek van de minis ters Beel en Jonkman naar Indië tot stand zal komen. Ook de reconstruc tie van het kabinet blijft een kwes tie, die om een spoedige oplossing vraagt en niet uit de aandachs van de regeering is verdwenen. Het feit is algemeen bekend, dat tegen de benoeming van den heer Romnje tot G.G. weerstanden in het leven zijn geroepen. Daarvan is de verklaring van dr. van Mook, die niet door de Regeering wordt ge dekt, niet de belangrijkste. (Van Mook zei, dat hij niet bedankte en dat er geen G.G. zou benoemd wor den. Red.). Meer gewicht kan men hechten aan de weerstand, ontstaan in zekere kringen, welke met de P.v.d.A. verbonden zijn of meenen te zijn. Binnen de boezem der Re geering zelf evenwel, zoo meenen wij te weten, bestond geen bezwaar te gen de benoeming van den heer Romme. Toch is thans opnieuw de mogelijkheid onder oogen gezien, 'n candidaat aan te wijzen, die als neutraal zou kunnen gelden, maar in het diplomatieke leven gezag heeft. Naar wij vernemèn is de onlangs ingestelde ambtelijke commissie, die rapport moest uitbrengen over de voorlichting door de overheid, met haar werk gereed gekomen. De re sultaten van het onderzoek zullen waarschijnlijk spoedig worden ge publiceerd. Zij wijken in belang rijke mate af van het rapport van Heuven Goedhart. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1