Kwestie Oostenrijk naar de Ver. Naties Bijbelteksten en historisch-materialisme in 's Lands vergaderzaal De nood der oorlogsgetroffenen Spanningen die den moedigste zouden ontmoedigen GEVOLGEN VAN DEN STORM De slachtoffers in Indonesië Voor Alkmaar en omgeving Heden laatste zitting der Groote Vier? Over éénheid van spelling gesproken Deviezen voor werk en onderkleeding Vervanging en herstel moeten voorop staan Stijgende export van Duitsche steenkool De Tolunie der Kleine Drie B1 Schipbreuk voor kust van Zuid-Wales Engelsch slagschip aan den grond TWEEDE KAMER OPNIEUW OVER FRAUDE Me/? ziet het kwaad niet meer als zonde Ruzie te Berlijn HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 pgr kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 24 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11210 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank VOORSTEL VAN MARSHALL: TIJDENS DE BIJEENKOMST van de Groote Vier van gisterenavond, heeft Marshall voorgesteld om, indien zij voor de volgende bijeenkomst der Ver. Naties geen overeenstemming over het Oosten- rijksche verdrag bereiken, de geheele kwestie inge volge artikel 14 van het Handvest naar de Alge- meene vergadering der Ver. Naties in September a.s. te verwijzen Duitsche krijgsgevangenen keeren uiterlijk 31 December 1948 terug Molotof zal Marshall hedenmid dag antwoorden. Men verwacht, dat dit de laatste bijeenkdmst van de Moskousche zitting van den Raad van Ministers van Buiten- landsche Zaken zal zijn. Tenzij de Sow jetdelegatie nieuwe voorstellen doet, waaruit duidelijk blijkt, dat onder de Duitsche activa in Oostenrijk niet gerekend worden de activa, die de Duitschers zich met geweld toegeëigend hebben, al dus Marshall, is het onmogelijk op deze conferentie tot verdere resul taten inzake het Oostenrijksche ver drag te komen. Het Viermogendhedenverdrag Naar aanleiding van het rapport der plaatsvervangers inzake de kwesties van het Duitsche vredes verdrag stelden Marshall en Molotof elkaar wederzijds verantwoordelijk voor het mislukken van de poging om een viermogendhedenverdrag tegen Duitsche herbewapening te sluiten. Marshall noemde Molotof's amen dement op het Amerikaansche voor stel tot een viermogendhedenver drag een afwijzing van het voorstel omdat de Sow jet-Russische versie elke overeenstemming onmogelijk maakt. De V.S. blijven hun voorstel handhaven, hoewel directe aanne ming niet in het verschiet ligt. Mo lotof weigerde af te zien van het recht om amendementen in te die nen op voorstellen van andere de legaties. De Sowjet-Unie is het in groote trekken eens met het doel van een dergelijk verdrag, doch het doel en de werkwijze zijn volgens Molotof niet met elkaar in overeen stemming. Het Amerikaansche voor stel spreekt alleen van demilitari- satie en zuivering, niet van demo cratiseering. Molotof verweet Mar shall, dat de Amerikaansche dele gatie zelfs de moeite niet nam het amendement in overweging te ne men. Op voorstel van Bevin zullen de plaatsvervangers voor Oostenrijk hedenmorgen bijeenkomen om te trachten de oneenigheid over min- Gisterenmiddag hebben zoowel de Eerste als de Tweede Kamer in comité vergaderd over het ge bruik van de facultatief gebruikte mamvals-n in de van de Kamers uitgaande stukken. Zooals men v/eet heeft de regeering besloten deze n niet meer te gebruiken. De Tweede Kamer vergaderde meer dan een uur over deze materie achter hermetisch gesloten deuren. De journalisten konden zelfs niet in hun perskamer. Het geluid van de bel, dat gehoord werd, duidt er op, dat het tenslotte nog tot stemming is gekomen. In de openbare ver gadering heeft de Kamervoorzitter daarna medegedeeld, dat ook de Tweede Kamer de n niet meer zal gebruiken. Aan de overzijde van het Binnenhof, in de Eerste Kamer, is men echter tot een ander besluit gekomen, daar zal men de n wel handhaven! De vreemde situatie zal zich dus nu gaan voordoen, dat de Tweede en Eerste Kamerstukken in van elkaar verschillende spellingen zullen worden gesteld. Een schoon voorbeeld omde eenheid van spel ling te bevorderen....! der belangrijke punten uit den weg te ruimen. Vervolgens werd met algemeene stemmen aangenomen 31 Decem ber als uitersten termijn te stellen voor de terugkeer van alle voor malige leden van de Duitsche ge wapende macht, die zich nog als krijgsgevangenen in het buiten land bevinden. Hieronder vallen ook degenen, die na hun gevan genneming eventueel reeds zijn vrijgelaten. De agenda voor de bijeenkomst van heden vermeldt o.a. 1. Bespreking van het door Byr nes te New York gedane, maar al daar niet besproken voorstel om het aantal geallieerde bezettingstroepen in Europa te beperken. Eerder tij dens de zitting te Moskou heeft Molotof verzocht het voorstel gedu rende langeren tijd in overweging te mogen nemen. Gisterenavond stemde hij er in toe, dat het op de agenda van morgen geplaatst wordt. 2. Datum en plaats van de vol gende bijeenkomst van den raad van ministers van buitenlandsche zaken. Minister Huysmans heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat de regeering zal trachten op vrij groote schaal werkkleeding en onderkleeding te verschaffen. Er zal 300.000 pond sterling in het deviezenprogram ter beschikking worden gesteld voor werk- en on derkleeding. Truman hanteert' zijn Vetorecht als President Voor de eerste maal sinds de republikeinen de meerderheid in het Amerikaansche congres hebben behaald, heeft president Truman gebruik gemaakt van zijn vetorecht als president om een wetsvoorstel te verwerpen, dat aan den raads man voor de senaatscommissie, die belast is met een onderzoek inzake de defensie, speciale bevoegdheid zou hebben gegeven. Senator Owen Brewster, die het wetsvoorstel indiende, wilde den voormaligen senator Burton Whee ler in de gelegenheid stellen raads man bij het onderzoek van de se naatscommissie naar de Arabische olieaankoopen van de marine te zijn zonder andere werkzaamheden vaarwel te zeggen. De statuten ver bieden namelijk aan personen, die in dienst van den senaat werken, andere werkzaamheden te verrich ten. In verband met het groote belang dat de oorlogsgetroffenen hebben bij de voorgenomen wettelijke regeling van de oorlogsschade, werd gisteren op het secretariaat van de Katholieke Volkspartij te Den Haag een persconferentie ge houden, die stond onder leiding van den voorzitter de heer An- driessen en waarop mr. F. Teu- lings een referaat hield over deze moeilijke materie. Na een historisch overzicht te hebben gegeven, waarin mr. Teu- lings er op wees, dat bij de behan deling van de Rijksbegrooting, de regeering vast hield aan haar stand punt, dat de regeling der oorlogs schade gebaseerd moet zijn op de Meiwaarde 1940, echter aangevuld met een systeem van financiering door middel van overbruggings-cre- dieten, ten deele rentedragend, be toogde mr. Teulings, dat het verwijt onjuist is, dat met name van de zijde der K.V.P. en haar vertegen woordigers in het Parlement, dit vraagstuk op zijn beloop zou zijn gelaten. Mr. Teulings betoogde, dat de K.V.P.-fractie het komende wets ontwerp zal beoordeelen naar de norm of de vervanging en het her stel voorop staat en de getroffenen daarbij rechtvaardig en naar sociale en economische maatstaven juist en billijk behandeld wordt. De financieele en monetaire as pecten jpogen noch kunnen wor den uitgeschakeld. Deze behooren echter niet het uitgangspunt te zijn en zeker behooren de getrof fenen financieel niet in een toe stand te worden gebracht, waarin hun sociale zekerheid op losse schroeven wordt gesteld. Het thans vigeerende systeem, dat vermoedelijk in het komende wets ontwerp geperfectionneerd zal wor den, gaat uit van den financieelen nood van de staatsfinanciën en van de vrees voor inflatie. Erkennende, dat een bijdrage op basis van de Meiwaarde 1940 niet tot herstel van wederopbouw kan leiden, word: 'n systeem van overbruggingscredieten toegepast. Deze financiering ge schiedt in den vorm van een op- bouwhypotheek, deels rentedragend met aflossingen deels renteloos zon der aflossingen. Over tien jaar wordt definitief vastgesteld welk deel der opbouwhypctheek als niet rendabel kwijt gescholden zal wor den. Aan den anderen kant wordt als.uitgangspunt genomen het goe de recht der getroffenen vöör hun vernield eigendom herstelling of wederopbouw te krijgen: het herstel zal dus het karakter moeten dragen van vervanging van het verlorene. Voor deze financiering is te denken aan een zoogenaamd herstelfonds dat buiten de rijksbegrooting een zelfstandig bestaan heeft. Het ver schil tusschen beide systemen ligt vooral hierin: primo, het uiteinde lijk recht op herstel wordt erkend, zij het, dat voor de minst urgente gevallen de wachttijd lang zal kun nen dunen. Secundo: het herstel ge schiedt zonder den getroffenen te belasten met opbouwschuld wegens credietverleening. De katholieke fractie zal defini tief haar houding bepalen, na te hebben kennis genomen van het door de regeering in te dienen wets ontwerp. Een publicatie van de Europee- sche steenkoolorganisatie toont een groote verhooging in den Duitschen steenkoolexport in Maart, welke volgens kringen te Londen goede vooruitzichten opent voor de uit voering van de EngelschFransch —Amerikaansche steenkoolovereen komst, welke te Moskou is getee- kend. De totale export uit West- Duitschland is van 146.000 ton in de eerste week van Maart gestegen tot 250.000 ton in de laatste week. Daartoe uitgenoodigd door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Overijsel heeft te Deventer mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, secre taris-generaal van de Nederlandsch- Belgisch-Luxemburgsche douane overeenkomst, voor een grooten kring van belangstellenden uit de industrie en het handelsleven uit het Oosten des lands een rede ge houden over „Tolunie en economi sche unie". De heer Jaspar verklaarde, dat het nieuwe eenheidstarief der douanerechten in den. komenden herfst in werking kan treden. Daar bij vervallen in het onderling han delsverkeer de invoerrechten, doch voorshands blijven andere rechten, als omzetbelasting en accijnzen. Heeft het bedrijfsleven bepaalde wenschen aangaande de gemeen schappelijke tarieven, die worden vastgesteld, dan zal de Kroon wijzi ging daarin kunnen brengen. In een tweede phase verdwijnen ook omzetbelasting en accijnzen. Spr. verwachtte, dat deze tweede phase nog het loopende jaar in werking zal treden. Doch ook dan zal het handelsverkeer nog niet ge heel vrij zijn, omdat Nederland het besteden der deviezen in de hand moet houden. Wat de bestaande tegenstellingen aangaande de havens van Rotter dam en Antwerpen betreft, ver heugde spr. zich over het reeds door België aanvaarde accoord, waarin beide havens een taakverdeeling krijgen, gebaseerd op historische rechten en havenoutillage. De treinaanslag in Palestina De Joodsohe verzetsorganisatie Irgoen Zjvai Leoemi heeft in een uilzending van de illegale zender de verantwoordelijkheid op zich ger.omen voor den aanslag op eer. '.rein, waarbij acht personen, onder wie vijf Britsche soldaten, om het ieven zijn gekomen. De omroeper verklaarde: „Dit is de vergelding voor het ophangen van onze krijgs gevangenen." Treinongeluk bij Parijs Drie personen werden gedood en acht ernstig gewond bij een ont sporing van een personentrein in de omgeving van Parijs. De oor zaak van het ongeluk is niet be kend. GERECHTELIJKE VERVOLGING TEGEN WALLACE? In het huis van afgevaardigden van den Amerikaanschen staat Mis souri is een resolutie ingediend om den vroegeren vice-president Nehry Wallace, die thans een rondreis door Europa maakt, wegens „ver raderlijke activiteit" door de Ame rikaansche regeering gerechtelijk te laten vervolgen. GEEN VREDE ZONDER GOD jij GELEGENHEID van de o ver li an cli Rins der geloofs brieven door den nieuwbenoem- den gezant van Uruguay bij het Vaticaan, den heer Alfredo Car- bonal Debali, heeft H. de Paus een rede gehouden waarin hij te kennen gaf, dat de vrede Te Tjiteureup in de omgeving van Buitenzorg is het nieuw ge bouwde „Marijke kamp" geopend. Het modern gebouwde kamp is geheel uit bamboe opgetrokken. Een kijkje op de toegangpoort 42 man omgekomen Voor de kust van Zuid-Wales heeft gisteravond een voormalig Liberty schip, naar men meent het Britsche stoomschip „Santampa" (7.129 ton), schipbreuk geleden. Po gingen om de bemanning te redden mislukten door den sterken wind, die de kracht had van een orkaan. Het schip brak, spoedig nadat het tegen de kust was geloopen, in drieën. Vanmorgen vroeg konden red dingsploegen het wrak bij eb be reiken, maar zij namen geen enkel teeken van leven waar. De geheele bemanning, welke naar men gelooft 42 koppen telde, is in de golven omgekomen, verscheidene lijken zijn reeds aangespoeld. Hedenmorgen vroeg heeft men, langszij van de olie-tanker „San tampa" de reddingsboot uit Mum- bles omgekeerd in het water ge vonden. De achtkoppige beman ning van de reddingsboot wordt vermist. De boot had tot tweemaal toe gepoogd om de uit 42 koppen bestaande bemanning van het tank schip ter hulp te komen. Tot nog toe zijn slechts vier lijken man nen van de Santampa aange spoeld, bedekt met teer en olie. Of schoon de Santampa niet verder dan een driehonderd meter verwij derd was, kon men van de kust af er niet in slagen hulp te bieden. Pas na terugloopen van het getij kon men een onderzoek aan boord instellen, doch slechts zeer vluchtig daar het wrak gevaarlijk helde. Het 23.000 ton metende slagschip Warspite, de „Grand old Lady" van de Britsche marine, is bij Cuddan Point, Cornwall, aan den grond1 geloopen. Het schip was op weg naar de Clyde (Schotland), waar het gesloopt zal worden. Ondanks het opkomende getij, dat in dezen tijd van het jaar zeer hoog is, ge looft men niet, dat het schip vlot zal raken. Ofschoon de wind zeer sterk was is de geheele burgerbemanning van de Warspite gisteravond met een reddingsboot van boord gehaald. De stuurman van de reddingsboot verklaarde, dat de boeg van de Warspite gisterenavond onder wa ter lag en het schip, voor zoover hij kon zien, volslagen een wrak is en niet meer zal kunnen varen. De stuurman voegde aan zijn verkla ring toe, dat de geheele bemanning van de Warspite zonder letsel aan land kon worden gebracht. Na de onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati werd een begin gemaakt met een geregelden goederendienst van en naar het binnenland, zoodat de verkoopers thans hun waren naar Batavia kunnen brengen. De aankomst van een trein uit het binnenland te Batavia met handelaren die hun goe deren komen verkoopen. (Anefo P.) (Van onzen parlementairen redacteur) SPREKERS van nagenoeg alle partijen hebben gisteren hun visie gegeven .op het fraudeprobleem, aan de orde gesteld door de interpellatie Joekes. Het onderwerp kreeg hierdoor de breedere behandeling, die het den dag tevoren nog had gemist. De heer Sassen (K.V.P.) wees er op, dat men er met een ver scherpte controle alleen niet komt, ook de oorzaken van het kwaad moesten worden aangetast. In dit verband zag hij met verlangen uit naar een spoedige publiekrechtelijke bedrijfsorde- ning, waardoor eenerzijds het verantwoordelijkheidsgevoel kon worden ingeschakeld, en anderzijds de bureaucratie uitgeschakeld Ambtenaren te veel de hand boven het hoofd gehouden Ook minister Huysmans bleek goede verwachtingen te hebben van de bedrijfsorganisatie, hij wees er ecjiter tevens op, dat deze organen in een moeilijke situatie zouden ko men, wanneer zij in dit stadium het huidige overheidsapparaat hadden te hanteeren. De heer Smeenk (A.R.) tastte naar den wortel van het kwaad met te constateeren, dat men in allerlei fraudes geen zonde meer ziet, noch de gehoorzaamheid meer kent om des gewetens wil. Schouwend door zijn politieke bril zag hij dan voorts de veelheid van de overheidsbemoeiing en ook dr. Korthals (P.v.d.V.) meende later, dat hier voor een belangrijk deel de fout school. De laatste spreker was verder geneigd te veronder stellen, dat minister Huysmans de ambtenaren wel wat al te zeer de hand boven het hoofd had gehou den. Het gaat niet alleen om de twaalf veroordeelde politieagenten, had de heer Sassen reeds gezegd, men moet ook in het oog houden wat in hoogere rangen gebeurt. Ook de heer Smeenk wilde eenerzijds niet generaliseeren, anderzijds toch ook niet ontkennen, dat men niet- oirbare gevallen op een breed ter rein aantreft. De heer Beernink (C.H.) wees nog eens op de Uni- lever-affaire, evenals de heer Wa genaar (Com.). De minister viel in- tusschen de ambtenaren ook nu niet af en voor wat de uitglijdingen be treft wees hij er nog eens op, dat het ambtelijk apparaat ook voor grooter taken wordt geplaatst dan ooit tevoren. Het samenvoegen van functies in bedrijfstak en overheidsbureaux ontmoette van verschillende zijden ernstige bezwaren. De heer Smeenk sprak van „dicht bij het vuur zit ten", later bleek hij dit echter voor rekening van de publieke opinie te laten. Minister Huysmans hield zich ook nu de handen vrij, maar be loofde dat een en ander nog eens zijn bizondere aandacht zou heb ben. Het betrekken van breedere kringen bij de controle dacht de be windsman te bereiken door de in schakeling van den heropgerichten Econ. Raad. Het gebruiken van vrijwilligers bij de controle achtte hij, zulks in verband met het hoog houden van de controle, niet ge- wenscht. „Een goede naam is beter dan goede olie", had de heer Beer nink met een woord van den Pre diker gezegd. Bijbels was men dezen middag ongetwijfeld. De toezegging van ministerieele zijde, dat men ambte naren zooveel mogelijk een vaste aanstelling zou geven, ontmoette van verschillende zijde waardee ring, ofschoon de heer Sassen dit toch ook weer niet wilde overdrij ven. Als voordeel werd echter ge voeld, dat de betrokkene minder naar zijn toekomstige bazen zou lonken, of, zooals de heer Smeenk het uitdrukte: „Zet u neder en schrijf tachtig"! Een andere schoone vergelijking van denzelfden A.R. af gevaardigde was het: „een dorschen- de os zult gij niet muilkorven", waarmede hij waarschuwde tegen een te ver gaande onttrekking aan den werknemer van op de fabriek vervaardigde goederen. Ook de mi nister bleek hier in principe niet vijandig tegenover te staan, maar hij achtte de behoefte thans wel zoo onderhand bevredigd, temeer nu de gemeenschap aan verschillende artikelen nog zulk een dringende behoefte heeft. Er werd nogal gevochten over de vraag wie in den frauduleuzen textielverkoop nu wel de meeste schuld had, de werknemer of de werkgever. „De visch begint te stinken aan den kop", zei de heer Wagenaar en ook de interpellant, de heer Joekes, wilde de' werk gevers het eerst als zoodanig aan gemerkt zien. De minister erkende, dat de laat ste groep inderdaad de grootste ver antwoordelijkheid had. Over de schuldvraag in het algemeen ont wikkelde de heer Wagenaar nogal zonderlinge theorieën, kennelijk historisch-materialistisch afgestemd. De moraal in de burgerlijke maat schappij werd uitsluitend bepaald door de kapitalistische verhoudin gen. Alleen als men de klasseij liet verdwijnen, zou er pas een ideale gemeenschapsmoraal komen. Minis ter v. Maarsseveen las hierop een citaat voor uit een radiorede van een Russischen volkscommissaris, waaruit bleek, dat ook in het Sow- jetparadijs luiheid, oneerlijkheid, vervreemding van landbouwproduc ten etc. nog steeds plegen voor te komen! Wat de agrarische sector betreft, vond de interpellant, dat minister Mansholt zijn agrarische sentimen ten wel wat te veel had laten spre ken toen hij het begrijpelijk achtte, dat een deel van de melk naar de jonge varkens gaat. De heer Joekes meende, dat het hier echter niet zoozeer om het vetgemeste maar wel om het steenen varken van den boer ging. De heer de Ruiter (C.H.) wees er op, dat de melkproductie nog kan worden opgevoerd als meer stikstof wordt verstrekt. De heer v. d. Zanden (K.V.P.) nam het op voor de Brabantsche boeren. De veesmokkel geschiedt niet door hen. De veeregistratie wilde hij dan ook liever bij de groote rivieren doen plaats hebben. Minister Mans- holt achtte dit echter niet mogelijk, wel was ook hij van meening, dat de Brabantsche boeren als geheel vrijuit gingen. Melk en eieren vrij geven is nu nog niet mogelijk, zulks in verband met den export en de wintervoorziening. Omstreeks zes uur werden de discussies gesloten. eerst dan hersteld zou kunnen worden indien zoowel de re geerders als de volken het mo- reele fundament en den geest van eensgezindheid zouden aan vaarden. De gevoelens van broederschap aldus de Paus zijn onafschei delijk van de verwezenlijking der vredesplannen en van het geloot in een Hemelschen Vader, zonder welke iedere menschelijke samen werking haar waarde verliest. De Paus herinnerde er aan dat het dit jaar juist een eeuw geleden is dat de betrekkingen tusschen den Hei ligen Stoel en Uruguay werden aangeknoopt. Pius XII, die zich van de Spaansche taal bediende, zeide o.m., dat alle volken, onverschillig of zij wel of niet aan den oorlog deelnamen zich op het oogenblik voor moeilijkheden geplaatst zien, die zij in het verleden niet gekend hebben. Moeilijkheden die liggen op politiek, sociaal, economisch en geestelijk terrein. Er zijn spannin gen en conflicten ontstaan, die zelfs de meest moedigen zouden kunnen ontmoedigen. Conferenties van staatslieden kunnen het menschdom, dat strijdensmoe is, den vrede niet weergeven. Het besef van eensge zindheid en haar practische verwe zenlijking zijn niet te scheiden van het geloof aan een Vader die in de Hemelen is, en zonder welke een organisatie van de menschelijke sa menleving van een edele moraal verstoken blijft. Te voren had de nieuwe gezant zich tot den Paus gewend met een rede waarin hij vaststelde, dat het Vaticaan de meest daadwerkelijke actie voor den vrede en de eensgezindheid onder menschen voorstond. Tijdens de Japansche bezetting „Het totaal aantal overleden Euro peanen en niet Europeanen-chris tenen over de jaren 1942 tot en met Augustus 1945, mag aan de hand van de thans ter beschikking staande gegevens op ongeveer 32.000 worden geschat", aldus deelde de heer S. D. van der Harst, hoofd van den opsporings dienst van overledenen aan Ane- ta mede. Ter vergelijking van dit cijfer met de normale sterfte onder Europe anen diene dat tusschen 1930 en 1940 het sterftecijfer onder de Euro- peesche bevolking gemiddeld 2400 per jaar was, „Intusschen", aldus de heer van der Harst, „mag op grond van de op verschillende wijzen verkregen gegevens worden aangenomen, dat ongeveer 20.000 krijgsgevangenen en burgers tijdens hun interneering dan wel kort na de bevrijding in de ziekenhuizen zyn overleden. Daar bij zijn inbegreoen de ruim 2200 krijgsgevangenen, die na het tot zinken brengen van transportsche pen dan wel tengevolge van vlieg ongevallen als „vermist" moeten worden beschouwd. Do namen van hen zijn voor een belangrijk deel wel bekend". Omtrent 't aantal buiten de kam pen overleden Europeanen en chris tenen niet-Europeanen betrouw baar cijfermateriaal over de groote massa van de Indonesische bevol king ontbreekt vooralsnog zeide de heer van der Harst, dat men met een schatting van 12.000 aan den veiligen kant blijft. In dit cij fer zijn dan niet begrepen de tal- looze Chineezen, gevallen onder den Japanschen terreur, met name in het bijzonder in West-Borneo, waar het aantal slachtoffers enorm groot is geweest. Tusschen Engelschen en Russen De Russische commandant van Berlijn, generaal Kotikof, heeft de Britsche militaire politie er van beschuldigd dat twee sergeants van het roode leger geslagen zijn door deze politie, waardoor een van hen een oog heeft verloren. Op de vergaderingen der geal- ileerde Kommandatura eischte generaal Kotikof een onmiddellijk onderzoek van deze incidenten, die, naar hij verklaarde, voorge vallen zouden zijn te Spandau, in den Britschen sector van Berlijn, waar de beide sergeants gestrand waren omdat hun vrachtauto zonder benzine stond. Britsche autoriteiten in Berlijn publiceerden gisteravond den tekst van hun antwoord aan de Russische autoriteiten, waairn zij de Russi sche lezing van het incident tegen spreken en waarin zij verklaren, dat de Russische onderofficieren gearresteerd werden na een schiet partij in Spandau en bedreigingen van twee Duitsche vrouwen, die in dat gebied woonden. De Russische onderoffi cieren, die onder invloed van ster ken drank verkeerden, verzetten zich tegen hun arrestatie. Bij het daarop volgend gevecht werden zij gewond. Zij werden na hun arres tatie naar een Britsch hospitaal ver voerd, waar zij weigerden zich te laten behandelen. Later werden zij aan een Russische patrouille over handigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1