Wordt de noodlijdendheid overwonnen B. en W. van Heiloo antwoorden den Raad uitvoerig Het god jong PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Donderdag 24 Ap»fl 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN „IN HET WITTE PAARD" „FRIEDA" VOOR DEN BIJZ. POLITIERECHTER De nieuwe burgemeester van Heiloo De slechte beurt van de brandweer Veel critiek maar ook waardeering Marktberichten De KOLONEL v. UIT INDI Bid-dag FEEST VAN DEN ARBEID Zooals reeds bericht in het num mer van Dinsdag jl. zal a.s. Zondag in de St. Laurentiuskerk door de K.A.B. het beschermfeest van Sint Joseph worden gevierd met een plechtig lof, waaronder predikatie van den Zeereerw. Conrector J. v. d. Hoek. Ook de plechtige zegening van de werkers en de gereedschap pen zal dan plaats vinden. De vak- afdeelingsbesturen worden nog maals vriendelijk verzocht al hun medewerking te willen verleenen, door hun leden op te wekken hier aan deel te nemen en er voor zorg te dragen, dat een aantal werktui gen öf Zaterdag of Zondag vóór zes uur bij den koster aanwezig zijn, opdat dit feest volkomen zal slagen. Vervolgens moet de vlag of het vaandel van iedere afdeeling in de kerk worden gebracht. Het bestuur van de K.A.B. ver wacht, dat al haar leden, zoowel Middenstanders, K.A.B.-ers en Ka- jotters, dit feest mee zullen vieren, temeer omdat dit juist het feest is wat hun het meest treft inzake de zegening der werktuigen en omdat dit feest ter eere van St. Joseph, den patroon der werklieden, wiens voorspraak wij thans zoo bijzonder noodig hebben, willen wij sterk staan om de gevaren van dezen tijd te kunnen trotseeren, wordt ge vierd. Vrienden, allen a.s. Zondagmid dag om 6 uur in de St. Laurentius- kerk present. J. M. v. Z., secretaris. HET ALKMAARSCHE TIENTAL NAAR AMSTERDAM Zondag a.s. gaat het tiental van den Alkmaarschen Kegelbond naar Amsterdam, om daar op de banen van Eik en Linde den strijd aan te binden tegen de tientallen van Am sterdam, Haarlem en Gooi- en Eem- land voor de districtswedstrijden. De keuze-commissie heeft hetzelfde tiental gehandhaafd, dat het vorige jaar met succes de Alkmaarsche kleuren heeft verdedigd. Het be staat uit de volgende kegelaars: J. de Bakker, A. Köllmann, G. J. Ge- nefaas, Joh. Diepen (Koekoek), J. Eickholt, Jac. van Spanje, W. v. d. Bosch (O.K.A.), C. H. de Lange (Z.E.K.Z.?), C. Klerk (De Burg) en G. Oudes (Alcmaria). Reserves: Q. Jonker (Koekoek) en P. Hendriks (O.K.A.). Het vijftal van Koekoek, dat Zaterdag jl. het kampioenschap van den A.K.B. behaalde, treedt dan tevens in het strijdperk voor het clubkampioenschap van den Ned. Kegelbond. OPENBARE KENNISGEVING Het gemeentebestuur van Alk maar herinnert de bevolking aan haar verplichting, mede in verband met de op 31 Mei a.s. te houden 12e Volkstelling, om bij vestiging in en vertrek uit deze gemeente, alsmede bij verhuizing binnen de gemeente, daarvan binnen 5 dagen ter gemeente-secretarie, afdeeling Bevolking, aangifte te doen. Het bureau is voor het publiek geopend van 912.30 uur voormid dags en des namiddags van 1.30 2.30 uur (Zaterdag van 912.30 uur voormiddags). R.K. ORATORIUM VEREENIGING De R.K.O.V. heeft groote plannen voor een prachtig concert, hetwelk gegeven zal worden in de eerste week van Juni 1947. In studie zijn g'enomen 2 muzikale werken, t.w. Te Deum van Brück- ner en de Stabat Mater van Dvo rak; werken met groot orkest en 4 solisten en prachtige koorzang. De R.K.O.V. beschikt reeds over een flink aantal leden, doch wil het concert goed uitgevoerd wor den, dan moet het aantal zangers en zangeressen grooter zijn. De propaganda-commissie doet daarom een beroep'op al de oud leden van onze R.K.O.V. om door hun medewerking het groote con cert nog meer te doen slagen. De repetitie is Vrijdagavond a.s. in café Centraal, Hofplein; de da mes beginnen om 7.30 uur, de hee- ren om 8 uur. UITREIKING BONKAARTEN Voor de uitreiking van de bon kaarten 707 (7e en 8e periode) zijn morgen, Vrijdag 25 April, aan de beurt, zij wier geslachtsnaam be gint met de letters M en N. Voor schoenenbonnen zijn aan de beurt de kinderen geboren in April 1932, of later in de maand April, wier geslachtsnaam begint met de letters K en L. FANCY FAIR U.K. GIDSEN ALKMAAR. Zaterdag 26 April a.s. openen de Gidsen in het Gymnas tieklokaal in de Emmastraat een Fancy Fair. Gaarne voldoen wij aan het verzoek om hiervoor een opwekking te plaatsen daar men bij bezoek hieraan zoowel het nuttige als het aangename zal kunnen ver eenigen. Zaterdag is de Fancy Fair geopend van 7.3011 uur en Zondag van 12 22 uur. Toegang vrij. DE FRIESCHE POORT 24 APRIL 1528. De Voormeer was teruggedrongen en men was be gonnen met het maken van een wal om de stad en om overvallen te voorkomen, was het bouwen van huizen buiten de stad ver boden. De wal liep aan de bin nenzijde van de Oudegracht en door het bouwen van de Friesche Poort, waarvoor 24 April 1528 de eerste steen werd gelegd, kreeg men een meer afgerond geheel. Door den bouw van de Kennemer- of Gevangenpoort in 1502 werd aan de andere zijde de afsluiting voltooid. Deze poort was over de Oudegracht nabij het Gulden Vlies. Hieruit kunt u opmaken hoe groot Alkmaar in dien tijd was. ALKMAAR. Een luchtig blij spel „In het Witte Paard" werd Woensdagavond door de Purme- render tooneelclub „Leo XIII" in het kader van de Ruiten Troef- aetie ten tooneele gevoerd in het Wapen van Heemskerk. Het is jammer, dat het ondernemende groepje jongelui in Alkmaar niet meer waardeering heeft ondervon den. Slechts een 150-tal kaarten was verkocht, zoodat „Leo XIII" voor 300 leege stoelen speelde. Het pleit echter voor de tooneellisten, dat zij zich hierdoor niet in hun spel geremd voelden. Stuk voor ■stuk hebben zij zich tot het uiter ste gegeven. Het stuk speelt zich af in een touristenplaats in de Zwitsersche Alpen. Een jonge weduwe, die waardin is van „Het Witte Paard" doet al haar best om een bezoeker van haar hotel, dr. Siedler, tot le vensgezel te krijgen. Hij veelt ech ter meer voor de dochter van een andere hotelgast en de waardin moet lijdzaam toezien, hoe deze jonge menschen naar elkaar toe groeien en elkaar tenslotte lief hebben. Gelukkig voor de waar din heeft de Oberkellner van het hotel liefde voor zijn bazin opge vat, zoodat ook zij tenslotte aan een man komt. Aan het einde van dit stuk komen zelfs nog twee hotel gasten met hun wederzijdsche lief de voor den dag, zoodat er op een gegeven moment drie gelukkige paartjes zijn.... Het viel echter op, dat een pas sage in het begin van het tweede bedrijf veel overeenkomst vertoont met een passage in Cissy van Marxveld's: „In Andermans Schoe nen", doch het is voorloopig een open vraag, wie hier aan plagiaat schuldig is. Wat de vertolking betreft kan de regisseur Henk Brinkman, trots zijn op zijn groepje. Ruut Groot gaf in haar rol van de waardin, een uitstekende indruk, Kaar mi miek en gebaren gaven blijk van een flinke dosis tooneelroutine. Dit laatste kan ook worden gezegd van Mary Blekemolen en de heeren P. Stam, Cor Klaver en A. Oudejans. Deze laatste had een moeilijke doch dankbare rol en bracht die uitstekend naar voren. Ook de an dere medewerkenden gaven blijk uit het goede tooneelspelershout te zijn gesneden, alleen vonden we den heer J. Dekker in zijn rol van den bedelaar Bach iets te beschei den. Al met al een succesvole opvoe ring van „Leo XIII" doch we ho pen, dat het publiek in andere plaatsen meer belangstelling zal toonen, dan in Alkmaar het geval was. ATTENTIE ALKMAAR. De Niwin-bio- scoopvoorstelling welke Vrijdag avond ten bate van de cantine-actie zou plaats hebben is verzet op he denavond in de Harmonie-bioscoop om 8 uur. ATTRACTIE In het voorprogramma zal een film gedraaid worden van de leger- voorlichtingdienst, terwijl in de pau ze Indische dansen zuilen worden uitgevoerd en krontjongliedjes ge zongen. ALKMAAR Het stuk van den Engelschen schrijver Ronald Mil lar „Frieda" behandelt een actueel gegeven. De poliiiek-aangelegde Elenanor Dawson gelooft niet in de her-opvoeding van het Duitschei volk en is tegenstandster van el- ken vorm van verbroedering. Zij heeft dit gepredikt in haar verkie- zingsrec'evoeringen, die haar in 't Parlement brengen. Zij tracht haar doctrine trouw te blijven als de zoon der Dawson's uit den oor log thuis komt met een Duitsche verpleegster, die hem uit krijgs gevangenschap gered heeft en haar tot zijn vrouw wil maken. Rotsvast gelooft zij echter niet in haar leer, want zij voorspelt Frieda, die in het aanvankelijk vijandige milieu komt, dat zij over zes maanden de or ieder geaccepteerd zal wor den. Als het na een half jaar bij na zoover is, komt Frieda's broer in het uniform van Engelsch vrij williger ten tooneele, die na eerst door de familie uitgezonderd Eleanor geaccepteerd te zijn, door Tom Merrick ontmaskerd wordt als de kampbeul, die hem in een concentratiekamp een sou venir meegaf voor z'n leven in den vorm van een groot litteeken op zijn gezicht. Uit een gesprek met Frieda had Richard Mansfeld zich al als een onverbeterlijke nazi ontpopt. Eleanor's overwinning schijnt nabij. Robert ziet af van het hu welijk, als Eleanor hem suggereert, dat Frieda net zoo'n Duitscher is als haar broer en hij zegt: ik wou, dat ze dood was. Frieda, die dit hoorde, wil zich gaan verdrinken, doch op het laatste moment ziet Eleanor in, dat haar theorie valsch is en zij Frie niet den dood in mag jagen. Als Robert weer tegenover Frieda komt te staan en haar toch wil trouwen, weigert zij, om haar roeping te volgen en terug te gaan naar haar volk om dit in den goeden geest her op te voeden. De spelers van de S- T. A. R. T. ga ven, van dit inhoudvolle stuk, dat tot het laatst verrassende momen ten biedt, een boeiende vertolking. Loudy Nijhoff domineerde door haar sterk en levend spel, doch rend haar groepeerden zich met niet minder boeiend spel Jenny-van Maerlant als Frieda, Adolf Rijkens als Robert, Yda Andrea als de sympathieke Judy, de tegenpool van Eleanor en Jacqueline Rooy- aards-Sandberg als Mary Dawson. De bijrollen waren stuk voor stuk in goede handen bij Raymond Oost hout als Tony, Lo van Hensbergen ais Richard, Jacq. Snoek als ds. Munroo en Kees Brasse als Tom Merrick. Regie en décor waren te loven. F. O. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes P., zoon van Petrus C. Komen en C. A. Rijper; Peter, zoon van Pieter Broekhuizen en S. Luijt; Geertruida M., dochter van Jan v. d. Sluis en M. C. Con stant. Gehuwd: Alexander S. Rombout en Cath. A. Hofman; Nicolaas Nooij en Joh. R. Rits; Bernardus A. van Putten en Agatha Th. de Wit; Wil lem H. Ankringa en Jeanette Stins. BLOKKER. Witlof 31.50—45; spinazie 2529; radijs 812; uien 9.3011.70; seldery 26; kroten I 8.—; II. 5.70. WOGNUM. Aardappelen 9.50 12.20; witlof 31.5045; breekpeen 5.607.50; bieten 1.60-r8; spinazie 2228; uitjes per bos 1219. Voor den bijzonderen Politie rechter hadden zich o.m. eenige clandestiene slagers te verantwoor den, alsmede andere overtreders van de distributiebepalingen. Zoo had Elbert V. uit Schermer- horn op de markt te Leeuwarden eentwaalf tal valsche tabakskaarten gekocht en die weer aan derden verkocht. Wel kon verdachte als verzachtende omstandigheid aan voeren, dat hij bij den koop niet wist dat de kaarten valsch waren en wat deze overtreding betrof was de president heel mild in zijn oor deel. De Officier eischte voor beide transacties een gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden. Mr. W. C. A. Buers memoreerde in zijn ver dediging, hoe deze verd. na den oorlog geheel uit zijn broodwinning werd gehaald. Immers hadden de Hollandsche autoriteiten zijn paard gevorderd, zoodat hij zijn vracht- dienst niet meer kon waarnemen. Wel was hem beloofd in ruil hier voor een vrachtauto toegewezen te krijgen, doch tot heden is hier nog niets van terecht gekomen. Dit in aanmerking genomen luidde de, uit spraak voor het koopen der kaarten f 10.of 6 dagen, terwijl de ver koop een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek tot gevolg had. De eerste clandestiene slachter, die op het matje verscheen, was de koopman Cornelis W. uit Span broek. W. had thuis een volledig ingerichte slachtplaats en zijn mi niatuur abattoir was een winstge vend bedrijf. Tijdens de zitting kwamen de waterlanders bij hem te voorschijn, wat bepaald indruk maakte op den Politierechter. Deze zaak werd aangehouden om een reclasseeringsrapport in te winnen. Adriaan S. uit Obdam had 8 kg schapenvleesch gekocht van den vorigen verdachte en werd veroor deeld tot een boete van f 75.of 18 dagen. De eisch luidde f 100. of 60 dagen. De volgende zaak betrof den Urker slager R. B., die tijdens de isolatie van dit eiland een koe had geslacht om zijn medemenschen tenminste van een stukje vleesch te voorzien. Mr. dr. Berkhouwer hield een lang pleidooi, waarin hij er op wees. dat deze verdachte niet uit winstbejag, maar zuiver uit menschelijke overwegingen tot deze daad was gekomen. Volgens pleiter was de maand, die B. al in preven tief heeft doorgebracht, zwaar ge noeg gestraft, temeer daar verd. zijn bedrijf ook niet kan uitoefe nen, waardoor zijn zaak zal verloo- pen. De verdediger vroeg cm B. weer in vrijheid te steilen. De president kon de menschlie- vendheid van verd. niet zoo hoog aanslaan als in het pleidooi werd aangetoond en oordeelde een ge vangenisstraf van 2 maanden met aftrek op zijn plaats. Textielgeknoei De Amsterdammer B. A. J. E. had gedurende de oorlogsjaren tex tielproducten zwart verkocht om aan den kost te komen. Zooals de Officier ook opmerkte kon dit ver dachte niet te zwaar worden aan gerekend, omdat hij toentertijd was ondergedoken. Maar wel was het verkeerd, dat E. na den oorlog deze practijken voortzette, hoewel hij toen best op een andere manier voor zijn dagelijksch brood kon zorgen. Dit rekende de Officier dan ook zwaar aan en hij eischte vier maanden hechtenis. Mr. Sluis, die in deze zaak de verdediging voerde, schilderde de moeilijke verhouding, waarin deze verd. was geplaatst met zijn familie. Daarbij komt, dat het juist zijn eigen familie was, die hem weer aan het werk had moeten zetten, omdat E. vanaf zijn 13de jaar in dit bedrijf was werkzaam geweest. De uitspraak luidde 2 maanden hechtenis met aftrek van preven tief. Eindelijk heeft Heiloo weer een burgemeester. Uit 16 sollicitanten is benoemd de heer J. Kalff, thans sinds 1 April 1938 burgemees ter van Krommenie. De benoeming gaat in 16 Mei a.s. De heer Kalff werd geboren 11 Sept. 1901 te Haarlem, waar hij de Hoogere Handelsschool bezocht. Na eenigen tijd in den handel werk zaam te zijn geweest, kwam hij op de gemeente-secretarie te Overschie, om zich in de gemeente-admini stratie te bekwamen. Op 10 Mei '41 werd hij door de Duitschers gevangen genomen; toen hij na 1 jaar weer vrij kwam, werd hij als burgemeester ontslagen. Na de bevrijding werd hij weer in zijn functie hersteld. Burgemeester Kalff deelde ons mede, dat hij voor de bevrijding lid was van den Vrijheidsbond, doch thans tot geen enkele politieke partij behoort. Hij is lid van de Remonstrantsche gemeente, gehuwd en vader van drie kinderen. CENTRAAL ORANJECOMITE LANGENDIJK. Het Centraal Oranjecomité vergaderde dezer da gen ten'Raadhuize te Noord-Schar- woude en heeft rekening houden de met de verlangens van de Com missie Nationale Herdenking 1940-'45 het volgende programma vastge steld voor de herdenking van de be vrijding. Zaterdag 3 Mei: 1. Des avonds om zes uur worden van alle openbare gebouwen en par ticuliere woningen de vlaggen half stok gehangen. 2. Van kwart voor acht tot even voor acht uur des avonds worden alle klokken geluid. 3. Om acht uur begint de herden king van alle gevallenen bij het mo nument te Noord-Scharwoude. Medewerking verleent 't Fanfare corps „Kunst na Arbeid" met ge wijde muziek gedurende 15 minuten. Nadat een opsomming is gegeven van alle groepen van gevallenen, welke herdacht worden, volgt 2 min. stilte. Hierna bestaat gelegenheid kransen en bloemen bij het monu ment neer te leggen, terwijl vervol gens een défilé wordt gehouden langs het monument in de richting van den provincialen weg naar Schoorldam. Voor familieleden van de gevalle nen wordt aan de Noordzijde van 't monument een afzonderlijke plaats ruimte gereserveerd. Alle jeugdvereenigingen worden uitgenoodigd met vaandels of vlag gen. Toespraken worden niet gehou den. 4. Zondag 4 Mei is bestemd voor herdenkingsdiensten in de verschil lende kerken, hetgeen uiteraard ge heel aan de geestelijkheid wordt overgelaten. 5. Maandag 5 Mei is de dag van de feestviering. Aan de plaatselijke co- mité's is volledig het organiseeren van kinderfeesten e.d. overgelaten. Het Centraal Oranjecomité spreekt gaarne den wensch uit, dat op spon tane wijze aan het bevrijdingsfeest wordt medegewerkt, opdat ook van Langendijk gezegd kan worden, dat de dag der bevrijding van ons vader land nog in ieders gedachten aan wezig is en blijft. Moge uit alle gebouwen en wonin gen op 5 Mei de driekleur wapperen GEMEENTERAAD VAN ZIJPE Na een comitézitting die gewijd was aan de behandeling van den heropbouw van Petten, kon bur gemeester Breebaart een voltallige raad in openbare vergadering welkom heeten. Bij de mededeelingen bleek, dat Ged. Staten het raadsbesluit tot verhooging der presentiegelden heeft vernietigd en beslist dat dit niet hooger dan f 4,per vergade ring zal zijn. Van M. Genet te Stolpen was een verzoek ingekomen tot het ver strekken van kcusen en schoeisel voor zijn schoolgaande kinderen, die de R.K. school te 't Zand be zoeken. De heer Kok, die vroeg waarom deze zaak niet door het R.K. Arm bestuur is afgewerkt, kreeg te ho->- ren, dat het in het geheel geen armenzaak betreft. De kinderen moeten dagelijks meer dan 4 km. loopen, dus het is geen gunst die B. en W. voorstellen, maar een recht. Genet had ook vervoerskos ten kunnen vragen en die zouden ongetwijfed een veelvoud van de nu voorgestelde f25,hebben be dragen. De nieuwe brandspuit, die een maal bedrijfsklaar bijna f 13,000,— zal hebben gekost, is nu aangeko men. Het slangenmateriaal even wel nog niet. Het toegevoegd agendapunt, be trof de goedkeuring die B. en W. vroegen op de reeds gesloten stich- tingsovereenkomst voor 'n kweek school voor onderwijzend' perso neel te Den Helder. Leerlingen die uit Zijpe deze kweekschool bezoe ken kunnen daarvoor van gemeen tewege een studiebeurs ontvangen op voorwaarde dat zij enkele jaren in hun gemeente les zullen geven. Als leden van school- resp. stich tingsbestuur zijn aangewezen wet houder P. J. Ott en Burgem. Bree baart. Voor het uitbreiden van de alge- meene begraafpaats te St. Maar tensbrug met een oppervlakte van 94 x 47 m. met bijkomende ophoo- gingen, taluds en beplanting, als mede het inrichten van een ne- graafplaats te Petten is het for midabele bedrag van f 64,000,uit getrokken. Toch werd het voorstel z. h. st. aanvaard. Na moeizame onderhandelingen met de fam. Eriks, eigenaresse en den heer J. Sjerps, pachter, is het B. en W. gelukt een compromis ;e vinden voor den aankoop van de landerijen waar het nieuwe dorp Petten op zal verrijzen. Het moei lijkste probleem vormde wel de schadeloosstelling voor dien pacn- ter, die immers voor zijn bedrijf vele ha. lands zal moeten missen. Nu zal genoemde pachter een schadelosstelling van f 2000,ont vangen. De gemeente zal de pacht voor dat land voldoen vanaf Dec. 1946, terwijl de pachter dit gra:is mag blijven gebruiken totdat het gedeelte na gedeelte bebouwd zal worden. Aan den eigenaar wordt f 3000,— per ha. uitbetaald. Na een 6-tal omvangrijke maar weinig interessante administratieve hamerstukken werd aan den heer H. J. Meines te 't Zand een tege moetkoming verstrekt van f 10, in de vervoerkosten van zijn zoon die de U. L. O.-school te Den Hel der bezoekt. De gemeente Zijpe heeft sedert 1939 weiland ter grootte van ruim 7% ha verhuurd aan den heer Kaptein voor f 74,24 per h.a. en W. vinden deze pacht echter rijke lijk laag. Aangezien er echter ook minderwaardig land tusschen zit, stelden zij voor de pacht tot f 85, per ha. te verhoogen. Hier kon zoowel de pachter als de raad vrede mee hebben. Ook de huur van de politiewo- ning 't Zand ad f2,25 per week is uitzonderlijk laag. Het voorstel om deze met f 1,te verhoogen ondervond dan ook geen tegenkan ting. De jaarwedde van de móeder van het tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoevenden werd vervolgens verhoogd tot totaal f 2260,waarbij dan nog dé 10 verhooging van het raadsbesluit d.d. 21 Jan. 1947 komt. In gelijken zin ging het met het salaris van concierge Mosk dat op f2676 werd bepaald. De heer Mosk heeft voorts nog nevenbetrekkin gen tot f711,—. Hij ontvangt hier mede dus een verhooging van ruim f 200.—. Om ongewenschte bouwvergun ningen te kunnen weigeren voor het Pettemergebied volgde de of- ficieele vaststelling, dat het her bouw- en uitbreidingsplan voor Petten in voorbereiding is. In verband met de kosten ver bonden aan het inrichten van een kampeerterrein te Petten, het aan stellen van een bewaker e.d. werden de kampeervergunningskosten ver dubbeld en gebracht op f0,50 per dag, f 1,voor meer dan één dag, f2,voor meer dan een week en f 3,voor meer dan een maand. Een en ander is in overleg met het plaatselijk V.V.V. geschied. Van den heer K. Bos is een schenking ad' f 200 voor het on derhouden van een reeds door hem gekocht graf in dank aanvaard. De Nrd.-Zd. Holl. Reddingsmij., die langs onze geheele zeekust de bekende reddingsbooten en ander reddingsmateriaal stationeert en onderhoudt, verkeert in financieele moeilijkheden. Om hieraan een weinig tegemoet te komen besloot de raad deze zeer menschlievende instelling 'n subsidie van f 100 te verleenen. Deze subsidie zal-jaar lijks ot wederopzegging worden ge continueerd. De Reddings-Maat- schappij betaalt alleen te Petten jaarlijks f 800 aan gratificaties en eenzelfde bedrag aan pensioenen aan weduwen van zeehelden uit. Tot gevolmachtigde voor de ge meente Zijpe in het bestuur van de polder Groet, waar zij nog heel wat landerijen bezit, werd weth. Timmerman benoemd. Ged. Staten was het met bijna 30 posten van gemeente- en armbe- stuursbegrootingen niet eens. Toch wensehte de raad de meesten te handhaven. Hiervan noemen we het uurloon van f 1,25 dat de brand weerlieden ontvangen en de subsi, die aan de plaatselijke Midden- stanjiscursus (welke zich naar mi nisters oordeel als regel best be druipen 'kunnen). De ondernemersbelasting was bijna f4000 te hoog geraamd. De ze schadepost wordt evenwel ge compenseerd door f 7000 hoogere uitkeering uit het gemeentefonds. De subsidie voor begaafde jongelui die willen studeeren mag het Arm bestuur niet verstrekken. Geen nood zeiden B. en W., dan doen we het rechtstreeks uit de gemeentekas. De eerste f 100 worden voor dit doel gereserveerd. Zoodra zich een gegadigde aanmeldt, en na testing wordt goedgekeurd, zal dit nog aanzienlijk worden verhoogd. Be begrooting is door al deze wijzigingen ongeveer sluitend ge maakt. Wanneer de veehouders nu straks ook ondernemersbelasting betalen en de gemeente hiervan haar deel ontvangt is zij meteen „boven Jan". Burgemeester Breebaart hoopt dan .ook zoodra mogelijk het verfoeide en bovenal lastige bij voegsel „noodlijdend" kwijt te ra ken. Tijdens de rondvraag verzocht de heer Raatgers om in de ge dempte slooten van den Boschweg te 't Zand een afwateringssysteem te laten aanleggen, omdat de be woners bij zware regenval water overlast genieten. Deze weg bleek evenwel Polder eigendom te zijn. De gemeente opzichter zal ce kwestie dan ook met dat bestuur opnemen. Te 't Zand bleken nog meer on gerechtigheden te zijn. Zoo betoog de de heer Adr. de Wit, dat de vlotbrug in zeer slechten, welhaast gevaarlijken toestand verkeert. Men zal dit onder aandacht van Rijks waterstaat brengen. Op een desbetreffende vraag verklaarde voorz. nog, dat de tij dens de bezetting in het omgereede, geraakte huisnummering na de volks- en woningtelling van Mei a.s. ter hand genomen zal worden. De heer Hooy meende, dat de centrale verwarming van de O. L. School te Schagerbrug onoordeel kundig gestookt was, anders had de instalatie nooit stuk kunnen vriezen. De brandweer heeft bij 't laat ste brandje een slechte beurt ge maakt. Toen n.l. de brandspuit na het alarm moest uitrukken, wei gerde het vehikel eiken dienst, omdat de accu totaal leeg was. Voordat het voertuig tenslotte door een inmiddels opgescharrel de auto op gang gesleept was, ver liep geruimen tijd. B. en W. zagen het drama voor hun oogen geschieden. Voorz er kende dan ook ruiterlijk dat het een ernstige fout in de organisatie was. Hij hoopte evenwel dat dit nu niet meer voor zou komen. Zijn verwachtingen aangaande de op het bedoelde tijdstip nog juist niet gearriveerde nieuwe brandspuit waren n.l. hoog gespannen. Om rampen te voorkomen, zegde Voorz. den interpelleerenden heer Hooij tce, dat het brandweerpersoneel hierover ernstig zou worden on derhouden. NAAR AANLEIDING van den stormaanval op B. en W. in de raadsvergadering van eenige weken geleden heeft de wnd.- burgemeester, de heer Vennik, namens het college uitvoerig ge antwoord op al de vragen, de critiek en de terechtwijzingen, die het moest ondervinden. De repliek was uitvoerig en voorzien van een algemeene inleiding, die er vooral opgericht bleek de heeren raadsleden in te prenten, dat de gemeente Heiloo niet meer eigen baas in huis kan spelen wegens de noodlijdendheid en dat zoodoende vader Staat de voogdij op zich heeft genomen. Het eerste streven van B. en W. zal er daarom opgericht moeten zijn de gemeente zoo spoedig mogelijk de financieele vrijheid terug te geven en dan.... kan er worden gecritiseerd en gedebatteerd, zooveel de vroede vaderen dat willen. Het ging in hoofdzaak om de begrooting, waarbij deze harde noten moesten worden ge kraakt en de aanval was eenige weken zoo fel geweest en in wezen zoo „onparlementair" om dit groote woord te gebruiken, dat de voorzitter zich toen genoodzaakt zag zijn antwoord uit te stellen tot een volgende vergadering. Die er nu gekomen was. Welnu, dit antwoord van B. en W. was zowel krachtig als weldadig, omdat de sfeer rond de groene tafel in zooverre werd gezuiverd, dat naast de harde critiek nu ook de verontschuldigingen los kwamen van de critici en ook de waardee ring, die immers ieder inwoner en raadslid voor een college moet heb- hen in dezen moeilijken tijd. Maar de onervarenheid van ver schillende leden zal er veel invloed op gehad hebben, daar kwam men voor uit en daar wist men zijn voor deel mee te doen. Aldus verliep de begrootings- kwestie in een oplossing tot aller bijna-totale tevredenheid, al blijven er natuurlijk altijd haken en oogen, zooals in ieder beleid. De landelijke Bedrijfsgroep van Overheidspersoneel der E.V.C. richt te een schrijven aap den Raad tot toekenning van vacantietoeslag aan het gemeentepersoneel. Deze zaak zal allereerst via het college van georganiseerd overleg moeten wor den geregeld, daar is dit immers voor. Verder kwam er een schrijven binnen van den wnd. burgemeester om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Deze kwestie zal op verzoek van den heer Artz worden aangehouden tot den (bui tengewonen?) raad op Hemelvaarts dag. Tevens luchtte de voorzitter nog even zijn hart over het feit, dat de inwoners van Heiloo hun vuilnis op eigen manier - en wel op gemeente terreinen wegwerken. Daar is echter de vuilnisophaaldienst voor. Ieder in zijn eigen vak, zeker met zaken zooals dezen. Teleurstelling om de beschouwingen. Toen kwam de groote slag in het uitvoerig antwoord van B. en W. bij ïhonde van den voorzitter, die aller eerst zijp teleurstelling uitsprak over de manier, waarop de beschou wingen werden gegeven over de be grooting in de laatste raadsvergade ring. Deze manier kon niet de instem ming wegdragen van B. en W. en het college zou het dan ook op prijs stellen, dat in den vervolge derge lijke beschouwingen ter zijner ken nis werden gebracht. Tevens wees hij op het knellende feit, dat de ge meente noodlijdend is en daarom weinig recht van spreken heeft in vele zaken. In het kort noemde hij de alge meene beschouwingen een teleur stelling yoor het college, omdat ieder woord van waardeering ont brak en men alleen maar critiek had op alles. De Openbare School staat er op 't oogenblik beter voor dan de bijzon dere en dus zal het geheele gebou wencomplex verandering noodig hebben, maar deze kwestie is niet zoo dringend, dan dat men in dezen tijd geen andere belangen zou heb ben. Ook het wachfgeld van den vorigen burgemeester is niet gen be leidsfout van B. en W„ omdat de gemeenten in deze zaken niets te zeggen hebben. Het Rijk zal echter niet al te lang meer op zijn beslis sing laten wachten. Een tekort van duizenden, is het resultaat van de actie der Centrale keuken en wel in cijfers 48.304.41. waarvan het Departement van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening 33.175.03 aan bij dragen, Binn. Zaken 893.54. zoodat de gemeente een last heeft van 14.235.84 omrUrekend. 2'/- cent per uitgereikte portie. Het beheer van de Centrale Keuken is ook naar de meening van B. en W. niet zoo ge voerd als noodig was. Misschien zal ter zijner tijd een cornmissie van onderzoek de kwestie nog eens kun nen bekijken. Het woningvraagstuk was al even moeilijk ais in andere gemeenten. Jonge gezinnen willen huizen en alleenwonenden willen niet graag uit hun' huis worden geze,t. Daarin zal op deskundige wijze moeten wor den voorzien; dit behoeft niet altijd autonoom en bruut te geschieden, met vergelijk komt men dikwijls verder. De opmerking over de industrie heeft B. en W. zeer verwonderd, om dat voldoende bekend geacht mocht worden, dat er wel degelijk plannen zijn gemaakt, die in de naaste toe- komst wellicht vast omlijnd zullen kunnen worden. Immers, land- en tuinbouw zullen het groeiend bevol kingsoverschot niet kunnen opne men, zoodat naar werkverruiming zal moeten worden omgezien. Aan de vragen over de verschil lende vereenigingen en over het organiseeren van sportdagen werd eveneens afdoende door B. en W. geantwoord, evenals over de even- tueele uitbreiding van vermaak- centra, die in deze gemeente vlak bij Alkmaar toch niet rendabel zul len zijn. Voorts de samenwerking tusschen Witte en Wit-Gele Kruis. Dit moet echter van de vereenigin gen zelf uitgaan, omdat er princi- Pieele kwestia zijn, die ook B. en W. niet op te lossen hebben. Naderhand werd namens den raad door den heer Artz een motie voor gesteld, om de vereeni^jpgen aan te raden de samenwerking vooral om financieele redenen te zoeken, zoo men o.m. tot één gebouw zou ko men. Ook een grooter badhuis is, gezien de tijdsomstandigheden en de financieele basis niet doenlijk. En waarom kunnen de inwoners niet even een briefje schrijven, wanneer zij aansluiting aan de rioleering wen- schen? Dat zal hen veel narigheid doen voorkomen en B. en W. zullen hierin alle medewerking geven. Zoo ook de bouw van een nieuw gym nastieklokaal. Alles stuit af op den financieelen toestand van de ge meente. Daar dient men terdege, ook bij het houden van algemeene be schouwingen, rekening mede te hou den. Tenslotte de salariskwestie van onderwijzers bij het Bijz. onderwijs. Deze gaan buiten de gemeente om, dus hierin kunnen B. en W. geen fouten maken. Ook dit punt van debat zal zijn oorzaak wel gevonden hebben in eenige onervarendheid. Na deze rekenschap van daden van het College van B. en W. bood de heer De Vries (P.v.d.A.) zijn ver ontschuldigingen aan, omdat hij zich onthouden had van waardeerings- woorden, wat zeker niet in ziin be doeling lag. Doch niet in alles was hij nu nog bevredigd, o.a. in zake sociale aangelegenheden, doch de voorzitter wees hem er op, dat hij bepaalde kwesties, als Ijd van sociale zaken niet in den raacikon brengen, daar dit principieel onjuist was. De heer Bosma (CPN) zou de rioleeringsaansluiting evenwel toch verplichtend willen zien voor allen, die daartoe in de gelegenheid wa ren, doch dat was volgens den voor zitter niet noodig, omdat ieder, die dit wil, direct kan worden aangeslo ten. Namens de KVP-fractie sprak de heer Schuiit zijn vertrouwen uit in de werkwijze van B. en W. en vol gens zijn meening was de gang van zaken in het debat niet juist ge weest. Maar het had ook ziin goede zijde gehad, omdat de raad anders wellicht niet zillk een uitvoerig ant woord zou hebben gekregen. Tijdens de rondvraag kwam de paardrijderij in het bosch nog eens ter sprake. Dit is echter een zaak voor Natuurschoon, die de eigena resse van het bosch is en die dus dit zal moeten herzien. De heer Kraakman wees voorts nog op het fietspad langs den Zee weg, dat bij donker gevaar kan op leveren. De rioleering een vraag van den heer Heine was nog niet gegund, omdat het werk zou worden uitge voerd met DUW-arbeiders, die ech ter allen 'laar den land- en tuinbouw worden overgeheveld. Het zal dus wel najaar worden', waarop de heer Schuijt (KVP) er op wees, dat de tuinders daar blij om waren, want anders zr/iden zij van den zomer practisch zonder water komen te zitten op het land. Voorzitter was blij dit te weten, daar dan op deze manier alles tot het najaar zou kun nen worden geregeld. HERDENKING VAN DE BEVRIJDING BERGEN. Op Zaterdag 3 Mei zullen vanaf 's avonds 18 uur van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok gehangen worden, terwijl ook den inwoners verzocht wordt, alsdan halfstok te vlaggen. Om 19.30 zal vanaf het parkeer terrein aan de Karei de Grootelaan een „stille tocht" gehouden worden naar de begraafplaats, waar zij, die voor ons in den strijd vielen, begra ven zijn. Deze stille tocht is door de Commissie Nationale Herdenking 19401945 voorgesteld. Te 20 uur zal, nadat 30 seconden van te voren door de gemeentelijke sirene dit tijdstip is aangekondigd, twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. Daarna vertrekt men op dezelfde wijze als waarop men gekomen is. In overeenstemming met den geest die onze gevallen helden, die naam loos streden, bezielden, zullen geen toespraken gehouden worden. De weg naar de begraafplaats'zal slechts te voet en in volkomen stilzwijgen, zonder vlag of vaandel, worden af gelegd. Het brengen van een een voudige hulde door het strooien van bloemen op de plaats der herden king, door elk der deelnemers, is toegestaan. De stille tocht kenne rang noch stand. Alleen de rechtstreeks nabe staanden der gevallenen, zullen een bijzondere plaats hebben aan het hoofd van den stoet. Op Maandag 5 Mei, den Nationa- len Feestdag, zal 's ochtends in de Ruinekerk een Interkerkelijke Her denkingsdienst plaats vinden en in de R.K. Kerk een gezongen H. Mis. Daarna zal Bergen's jeugd in de ge legenheid zijn bij den bevrfjdings- boom bloemen te leggen en zal de Burgemeester aldaar een toespraak houden. 's Middags heeft de Oranjever eniging een bijeenkomst in het Openluchttheater georganiseerd, waarvoor verschillende jeugdver eenigingen weder hun medewerking hebben toegezegd, evenals de Gym nastiekvereniging „Be Quick". Bo yendien zal de voordrachtkunstenaar Henk Schaer aldaar gedichten voor dragen, toepasselijk voor dezen feestdag. 's Avonds zal een fakkeloptocht met muziek gehouden worden, waarvoor een aantal fakkels per vereeniging beschikbaar gesteld zul len worden en eventueel meerdere tegen den kostprijs verkrijgbaar zullen zijn. Tevens zal de Ruïne met Bengaalsch vuur verlicht worden. WARMENHUIZEN, 24 April. 7100 kg peen 5.60—7.40; 2700 kg gele kool 17.50; 10400 kg witte kool 12.90; 200 kg witlof 45. ND.-SCHARWOUDE, 24 April. 10.000 kg roode kool 19.50; 44000 kg witte kool 12.90; 2000 kg kroten I 8.—, II 5.70, III 4.40; 3000 kg peen II 7.40, III 5.60; 2000 kg uien 14.20 14.50, grove 13.7014.80, drielingen 3.4Cf kg witlof 45. ALKMAAR, 23 April. Groote Voorjaarsveemarkt. Aangevoerd 811 runderen. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien 400700; melk koeien 400700; geldekoeien 350- 525; kalfvaarzen 300375; gelde- vaarzen 250325; pinkstieren (stamboek) 600950; graskalveren 150250. Handel goed. ALKMAARSCHE EXP.VfILING, 23 April. Rabarber 3581; spina zie 3645; Nero 35; prei 16—28; uien 5.80—16; witlof 31.50—45; knol- selderie 89; radijs 1823. LANGEDIJK, 24 April. Lange- dijker Groentencentrale Aange voerd: 5000 kg gele kool 17.50; 42.000 kg Deensche witte kool 12.90; 2300 kg uien 16; 300 kg bieten I 8; 2070 kg witlof 45. ZWAAG, 23 April. Aardappelen 9.7012.30; spinazie 1729; postelein 54; uien 9.20—12.10; bieten 8.20; prei 23—39; radijs 9—12; rabarber 59—71; andijvie 4060; sla 13—15.60; knolselderij A 47; idem B 16—26; rapen 5.70—6.10; Jonathan 94. HOOFDAALM' lonel H. J. len, die midden Indonesië was per vliegtuig op gekeerd. Met hi arriveerden oo schop van Calc naar Brussel, ei prediker in al| Kolonel Ds. de welkoming vai Straelen warei aalmoezeniers Goossens en Di boofdvlootaaimo J. F. de Sain. Onmiddellijk ne zjjn woning hadd houd met Kolonel hoewel zichtbaar gevolge van twee broken reizen dot niettemin gezond Gevraagd naar zijn reis, verklae Straelen buitenge zijn, zoowel over soldaten als over van de legerauto: tuig heeft hij pr len Archipel ber enkele der groote men: hij bezocht fronten te Bata\ marang, Soerabaj; te Oost), op Sui Padang en Mee Apostolische Vic ten en andere K ten heeft Hoofc Straelen zoo goed niers met uitzone Oost-Borneo en afstand, die Kole per vliegtuig afle gelijk met den aarde. Wat vooral de land bijzonder z het godsdienstig van hun jongens had de Hoofdaalr lof. De ouders, v duidelijk genoeg volkomen gerust feit, dat de jongt de factoren mis; huis en dus niet leerd worden en in een omgeving sche opvattingen, dienstige en mo de jongens allen kend vooral wa; in Batavia. Met kwamen daar d' zijden aan. Ruim ren daar bijeen H. Mis op Pa; meer dan 1500 communiceerden, plaatsen werden gen druk bezoch' vens der aalmoe 90% der Kathol H. Tafel evenals HILVERSUM Nieuws; 7.15 C Muziek bij ontb gram.; 10.00 Mo Voor de zieken; orkest; 11.15 VO' Familieberichten orgel; 12.35 „The Nieuws; 13.15 14.00 Kookkunst: 16.00 Viool en p: duwener; 18.00 Strijdkrachten; i „Verhouding va Cultuur"; 22.15 23.00 Nieuws en HILVERSUM Nieuws; 7.15 O Orgel; 8.00 Niei Abbey-koor; 9. 10.30 Morgendie piano; 12.00 En 13.00 Nieuws; 13.45 R'damsch Van oude en nif Grgm.muz.; 15.3 16.00 Verzetspoi Radio-kwintet; semble; 18.25 Nieuws; 19.30 C 19.45 „Inflatiege en Muziek; 20.4 tie v. Zuid-Afril harmonisch Ork IUIARCUS B( zijn naam morgen, want Sint Marcus l ook de groote de Litanie vc wordt gebedei streken de oi onder het zinc vingen door Men mag de deze Litanie leen tot de v Veeleer is dit heel de katho over heel de nooden. geest stoffelijke, va leving. Gebed maar zeker n Er is zooveel voor Uzelf, vi hoeften en bt kinderen, vo voor Uw wer daarom morg van alle he H. Mis. Of 's lijk in uw ge gebed, 't Is i c -ts deze k Ci ;tlet aan m

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2