Nieuw Tweehonderd vijf en zestigduizend Nederlanders viejen in de oorlog! Commun istische ministers uit de Regering rHEATER 'n GRATIS THEATEB Ongeregeldheden op West-Java duren voort Catholic Herald-hoofdredacteur snuift D: van Berkum orden geplaatst. RBUIZEN Wild, knip en naailes! IIMOVA 'IMPERNEL" Voor Alkmaar en omgeving E re-lijst van gevallenen De geschiedenis gaat spreken KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK Geen eensgezindheid over de loonpolitiek Koningin beschikt op gratieverzoeken Mgr. Soegiapranoto over de Republiek Stabiele koopkracht eerste eis Dr. Koets over het streven naar afscheiding En leest een boek over cricket Nieuwe Repemptoristen- Generaai Naar een nieuw Burgerlijk Wetboek Een wonderbare vondst! Ministers vertrekken 3 Mei naar Indië Engelse haven staking duurt voort R.K. Jonge Middenstan- srdagsavonds van 7,30 tot eelzaal van „De Graan- Jorp 28 wordt gehouden, aan de zaal. TeL 2482 Om U ervan te overtuigen, dat U THUIS werkelijk goed kunt leren pen en naaien, 3oven aan de le- ■én gratis proef- sroemde cursus >en en naaien... J Naam. >i ..,.i Adres 9 1 EFLES S. 20 iG 25 APRIL OBERON, (N.V. Nederland) 14 jaar 5 uur; Zaterdag 7 uur 4,30, 7 uur en 9,00 matinée. chen 11 en 1 uur. iG 25 APRIL pt voor Belita" euwe triomph: (N.V. Nederland) 'E, BONITA GRAN- 'AN en vele anderen. I uur; Zaterdag 7 uur 4,30, 7 uur en 9,30; matinée. jaar stuk lager lag Iel gezeten had, e grond minder ■pel krabbelde le naar de weg de terugtocht aar Epscheuten blijf hier geen ïad hij zooveel ld. Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per tnaand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in. alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 43e JAARGANG - NUMMER 11216 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER; Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN'; Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HET IS VOOR ONS NAGESLACHT van geschiedkundig be lang, wanneer het kan beschikken over zo volledig moge lijkegegevens van de strijd, waarin duizenden Nederlanders tijdens de bezetting tegen de overweldiger van ons land het leven hebben gelaten. Het Rijksinstituut voor oorlogsdocumenta tie heeft zich thans alk deel van zijn werkzaamheden tot taak gesteld een- erelijst samen te stellen, waarop de namen en bij zonderheden voorkomen van alle in de strijd gevallen Neder landers, die weerstand hebben geboden aan de Duitse overheer sing en daarbij persoonlijk risico niet hebben geschuwd. 15.000 hebben, thans "in de archie- veil van het Rijksinstituut reeds een plaats gekregen, maar talloos zijn nog de gevallen verzetsstrij ders over wie, behalve dan bij en kele familieleden, weinig of niets bekend is. Wil de samen te stellen erelijst óóit op enige volledigheid kunnen bogen-, dan diént ieder Ne derlander er naar zijn vermogen aan mede te werken. Hét RVO doet daarom een dringend beroep op een ieder, die in zijn kring na men van gevallenen kent, zich tot de RVO, Postbus 12, Amsterdam-, te v/enden met het verzoek om toe zending van een formulier. Naar drs. L. de Jong, chef van het Rijks instituut, en welbekend door zijn medewerking tijcjens de oorlog aan Radio-Oranje, in een persconferen tie mededeelde, wordt het aantal tot dusverre nog onbekende verzetslie den, die hun leven voor onze vrij heid gaven, op 15.000 geschat, zodat op de erelijst t.z.t. ongeveer 30 000 mannen zullen moeten prijken. Drs. de Jpng zal hierover Zaterdag a.s. op de Nationale Herdenkingsdag, om 9 uur des avonds over beide Hilversumse zenders enkele korte mededelingen doen. Wat men met deze lijst na completering zal kun nen doen, vormt op het ogenblik nog een groot vraagstuk. Het is schier een onmogelijkheid deze in boekvorm uit te geven. In Engeland heeft men een soortgelijk probleem op de vol gende wijze opgelost: 60.000 namen van bij bombardemen ten in Engeland omgekomen burgers zijn samengebracht in drie van leren kaften- voorziene folianten, die een plaats hebben gekregen in een aparte kapel van de Westminster Abbey te Londen. Onder een steeds bran dende lamp liggen de omvang rijke boeken op deze historische plaats open voor het publiek eh iedere dag wordt één blad zijde omgeslagen. Wanneer men weet dat ons land totaal 265.000 mensen door de oor log heeft verloren, dan springt di rect al in het oog, dat slechts een betrekkelijk- gering percentage daarvan in aanmerking komt voor de erelijst. In dit verband heeft het RVO de volgende cijfers verstrekt: In Nederland gefusilleerde vader landers: 2000; in de concentratie kampen Vught en Amersfoort ge storven: 4000; gesneuveld of ver mist van Nederlandse landmacht, inclusief verliezen tijdens de Mei dagen 1940 en van de Irene Brigade: 4000; idem voor de Nederlandse Marine: 2600; van- de 16,000 z.g. po litieke gevangenen, incl. de slacht offers van Vught en Amersfoort (maar excl. de gedëporteerde Jood se Nederlanders) omgekomen: 11.000; vergast, vermoord of op an dere wijze omgekomen zijn 1,14.000 van de 120.000 naar Duitsland ge deporteerde Joodse Nederlanders (dus 95 procent). Van de 380.000, die in Duitsland te werk zijn gesteld, zijn er 34.000 niet teruggekeerd. Bij bombardementen in Neder land om het leven gekomen: 22.000; omgekomen wegens - ondervoeding tijdens de hongerwinter: plm. 25.000; omgekomen in Japanse interne ringskampen in het Verre Oosten: 22.000 en tenslotte zijn er dan nog de 90.000 Vermisten uit al deze groe pen naar wie het Rode Kruis nog steeds zoekt. Hieronder is slecht? een gering aantal"" joden. Hoewel het verlies van 265.000 zielenpercentsgewijs op onze be volking niet onherstelbaar lijkt, brengt vooral ,een vergelijking met de totale vèrliejen van de Verenig de Staten,* die uiteraard slechts mi litaire slachtoffers hebben, de ernsf er van onder h,et oog: met een be volking die ongeveer 14 maal die van Nederland is, is het aantal Amerikaanse gevallenen 400.000. Voor ."Groot-Brittannië is het 500.000 incl. de dominions en de 60.000 bij bombardementen omgekomen bur gers) en, voor zover de Russen het hebben kunnen nagaan, heeft de Sovjet Unie op een bevolking Van ongeveer 180 millioen zijlen aan burgers en militairen er T millioen verloren. De rampzalige gevolgen van •deze verliezen zijn voor de deze' verliezen zijn voor de meeste landen, njaar zeker voor het onze, des te groter, wanneer dien bedenkt, dat zij qualitattCf nog veel ernstiger zfjn dan quantifatief. Niets bewijst dat duidelijker dan ëen blik op de bij het RVO thans reeds aanwe zige foto's der 15.000 gevallenen voor de erelijst. Maar al te vaak zijn het die Nederlanders ge weest, die tot het beste deel der natie behoorden en wier initia tief, durf, organisatievermogen en bovenal karaktervolle geest ons land thans bij de wederop bouw eigenlijk niet kan missen. Geheraal-majoor C.. Giebel, die bij legerorder benoemd werd tqt chef van de staf Luchtmacht In de St. Pieterskerk werd voor het eerst een huwelijk tuséèn twèe Chinezen gesloten, n.l. Theodor Wu, een zqon van de Chineze gezant bij het Vaticaan en Elisabeth Liang 1 1 J DE COMMUNISTISCHE MINISTERS in Frankrijk wilden giste renmorgen, tijdens de vergadering van het kabinet, hun ontslagaanvragen overhandigen aan premier Ramadier, docK zij lieten zich overhalen om van een definitieve actie af te zien tot na de terugkeer ,van President Auriol van zijn reis door West- Afrika. Thorez, de communistische vice-premier, heeft als motief voor de ontslagaanvrage slechts medegedeeld, dat de commu nistische partij haar politiek ten aanzien van lonen en prijzen heeft gewijzigd. De vergadering van het kabinet van gisterenkon niet tot overeen stemming komen over de eisen van de stakers bij de genationaliseerde Renault Automobielfabriek om ho ger loon. Ramadier .stond op het handha ven van de officiële politiek van de regering om de prijzen stabiel te houden, eh dus geen- algemene loonsverhoging, toe te staan. De communisten hebben tot dusver deze politiek gesteund, maar het karakter van de staking bij Re nault, waarbij ongeveer 20.000 man zijn betrokken, heeft hem ertoe ge bracht, hun standpunt ten aanzien van het bevroren loonpeil te her zien. De staking" in de Renaultfabrie- ken was begonnen tegen het advies van het Franse Vakverbond, waar de communjsten de .leiding hebben, in. De ontevredenheid over de lei ding van het vakverbond is de laatste tijd gegroeid, eh de commu nisten vrezen dat zij hun steun in de vakorganisatie zullen verliezen. De Franse bladen berichten dat Tijdens een studentenbijeen komst te Djokjakarta, die werd bij gewoond door Soekarno èn de re publikeinse minister van Eredienst Fatoerachman, zeide Mgr. Soegia- prdnoto, de' Apostoliéohe Vicaris van Semarang, dat de „katholieken niet alleen hun dankbaarheid voor de vestiging van de Republiek .In donesia moeten uitdrukken, maar haar eveneens hun steun moeten verlenen,"' aldtjs Republikeinse persbureau Antara. De prelaat voegde hieraan toe: „Ik beloof te arbeiden met alle lagen van de bevolking om een duurzame en welvarende-onafhan kelijkheid te verwézenlijken." Vier Lockheed Constellation-verkeersvliegtyigen zullen deze zo- •mer door de K.N.I.L.M. in gebruik worden genomen op-de lijn BataviaLos Angeles, via Biak; Kwajalein én Honoloèloe. Overste Th. J. de Bruyn, waarnemend directeur der K.N.I.L.M., maakte van een bezoek aan dé Ver. Staten gebruik, om de eerste voor dezé Maatschappij bestemde Constellation te inspecteren. de crisis in het kabinet „zeer ern stig',' is. Eén partij-regering? In de wandelgangen van de Assemblee denkt men reeds over andere regeringsmogelijK- heden, bijvoorbeeld een geheel socialistische regeringonder Blum, of geheel samengesteld uit de MEP onder Bidault, die tevens zou moeten steunen op socialisten, radicalen en de on- afhankelijk-conservatieven. Hedenavond zal onder voorzitter schap van Auriol een noodzitting van het kabinet worden gehouden. 1 MEI-REDE VAN RAMADIER „Morgen zult ge de eerste Mei op kalme en ordelijke wijze vieren, het is thans aan u' om zorgvuldig te overleggen oyer de eisen, die ge zult stellen", aldus Ramadier gisterenavond voor de radio ter gelegenheid van de 1 Mei-viering. „Het is de plicht van de regering u in te lichten wat de esentiële voor waarden 'zijn voor de ontwik keling van de arbeidersklas sen". „De eerste voorwaarde is de handhaving van de republiek zon.; der welke er geen vooruitgang en geen hoop is," De 'tweede voorwaarde voor de ontwikkeling van de ar beidersklasse is stabiliteit van de valuta, zoo zeide Ramadier. Een valutacrisis zou. het proletariaat in de ellende storten door zijn koop kracht te vernietigen. Wij zullen alles blijven doen wat in onze macht ligt om de koopkracht der valuta te handhaven en wij ver wachten alle hulp van de Fransche bevolking, welke zich onder meer zal moeten demonstreeren in het doen ontwikkelen van de produc tie'en verlagen van'de productie- lasten. Socialisten achter - Ramadier Het hoofdbestuur van de socialis tische partij heeft zich bij het ant woord van- Ramadier aangesloten door te verklaren, dat de huidige politiek van „bevroren'' lonen mo menteel onvermijdelijk is. De mees te waarnemers geloven, dat de communistische partij in de oppo sitie zal gaan en zich zal concen treren op het versterken van haar invloed in de vakverenigingen, die te oordelen, naar de gebeurtenis sen van de laatste tijd begon te verminderen. Nieuwe tornado in de Ver. Staten Ballas (Texas) 1 Mei, Reuter* Door een tornado in noord-oost Texas zijn twee personen gedood, tientallen gewond en vele huizen verwoest. Dit is de vierde tornado welke in de afgelopen 24 "Uur in do V.S. woedde. In noord-Carolina werden ongeveer honderd huizën verwoest, waardoorminstens 200 personen dakloos werden. Een kind werd gedood. De minister van Justitie maakt bekend, dat door H. M. de Ko ningin afwijzend is beschikt oji het gratieverzoek van G. H. Sanner, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden. H. M. de Koningin heeft gratie verleend aan J. P. Besteman, H. Kromhout en J. P. van Lieshout, allen tot de doo:dstraf veroordeeld bij sentenie van het Bijzonder Ge rechtshof té 's-Hertogenbosch, als- mede aan J. v. d. Sluis en D. M. Franken, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij' sententie.- van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwar den. Ten aanzien van deze veroor deelden is de doodstraf verwisseld: in een levenslange gevangenisstraf. O G. H. Sanner, beton- en grond werker, was tijdens de bezetting leider van de berucht gewonden „bloedploeg", die Drente en spe ciaal Norg en omgeving heeft ge terroriseerd. Hij was door het Bij zonder Gerechtshof op 5 September van' het vorig jaar, conform den eisch tot de doodstraf veroordeeld. v - Geen „Verdeel en heers politiek" Van zeer betrouwbare zijde ver neemt Aneta, dat de schermutselin gen tussen de geregelde Republi keinse troepen enerzijds en de Lasj- kar Ra'jats (volksleger), Pesindo (socialistische jeugdgH) en Hisboel- lah (Mohammedaanse strijdgroep) anderzijds in verschillende streken voortduren. Nadat de omgeving van de plaatsen Tamhoen, Krawang en Tjlkampek gezuiverd was, hebben de hieruit ontkomen groepen zich verzameld in de omgeving van Che- ribon, Tjilatjap en Poerwakarta, al waar thans gevechten plaats heb ben. In verhand hiermede zou de Tri van West-Java o.m. opdracht hebben gekregen alle Lasjkar Ra'jaJ groeperingen te arresteren. Het proclameren van een onaf hankelijke staat Pasoendan hebben deskundige zegslieden, die met de verhoudingen en toestanden in het Soendanese gebied ve/trotpvd zijn op het ogenblik ongetwijfeld voor barig geacht. Aneta verneemt van deze zegslieden, dat het streven van Pasoendan een zeer werkelijke on dergrond heeft en niet kari worden "afgedaan, als een kunstmatig, door zekere groepen aangewakkerd, se paratisme. Tegenover de geruchten omtrent botsingen tussen bewapen de groepen toonden de zegslieden van Aneta zich zeer terughoudend^ Buitenlanders, die de laatste vijf dagen te Djokja hebben vertoefd en de omstreken van Djokja hebben bezocht, zijn Woensdagmorgin te ruggekeerd én verklaarden aan Aneta, dat zij niets hadden kunnen bemerken van enigerlei strubbe lingen of onrust. De mening van Dr. Koets De directeur van het kabinet van dr. van Mook, dr. P. J. Koets, ver klaarde aan Aneta, onder verwijzing naar de desbetreffende artikelen van de overeenkomst van Linggad- ja'ti, dat voor de gebieden, die thans niet tot de Republiek behoorden, de mogelijkheid is opengelaten zich in vrijheid uit te spreken voor de aansluiting bij de republiek. De overeenkomst is tot stand ge- bracht om bevolkingsgroepen, die op het ogenblik onder Republi keins gezag staan, gelegenheid te geven zonder vrees voor intimi datie tot een uitspraak' te komen, dat zü op een andere wijze in federatief verband wensen te wor den ingepast of zelfs daarvan los wensen te blijven. .De persoonlijke opvatting van dr; Koets is, dat het niet op de weg van Nederland kan liggen de sepa ratistische bewegingen, die naar 'n versnippering kunnen leiden, aan te wakkeren. Anderzijds verklaarde hij, dat een stroming' naar zelfstandige lotsbe- paling. met een inderdaad ernstigen ondergrond niet zonder meer voor bij kan worden gezien. Dr. Koets merkte in dit Verband op, dat hij juist op grond van deze overwegin gen een federalistische oplossing voor de sfructuur van' Indonesië in het belang van de Indonesische be volking achtte. De omstandigheid, dat deze oplossing ook in het be lang van Nederland zal blijken te zijn, mag voor de Republiek geen reden tot achterdocht zijn voor de verdenking, dat de Nederlanders streven naar een „verdeel en heers" politiek. Minister Roem over de Pa- soendanpartjj Naar aanleiding van de berichten dat de Pasoendan-partij een onaf hankelijke staat zal proclameren,; heeft de republikeinse minister van binnenlandse zaken Moh. Roem te genover Aneta verklaard, dat deze partij naar zijn mening gedragen werd door een kleme groep. Hij voegde daaraan toe, dat de secreta ris Koestomo zelf een Javaan was. Roem zeide, dat hij en president Soekarno op hun rondreis door W. Java op massavergaderingen het volk gevraagd hadden of het dé af scheiding van de Republiek wenst. Toen heeft men geantwooid- met 'n beslist „neen". Op de vraag, of de partij afde lingen in de republiek zou mogen stichten, Antwoordde Roem, dat hiertegen geen Dezwaar bestond. r - 1 de hoofdredacteur van het En gelse weekblad „The Catholic He rald" mij bezorgt, als hij nauwelijks op Nederlandse bodem staat, is een snuifje. In Engeland wordt door lieden, dié in hun werk niet kun nen roken, nog druk gesnoven, zegt mr. Michael de la Bedoyere en ik wrijf voorzichtig een minimum do sis van de poederige tabak in mijn neus, die onrfiiddellijk geïnspireerd is tot het opnemen van goed nieuws. Alle journalisten moeten snuiven, als zij, zoals StraWinsky in de muziek, met al hun zintuigen willen opnemen wat er gaande is. ®*Als je een week geoefend hebt gaat het ook zonder niezen, zegt de man die uit de lucht is komen val len en hij vertelt van het kranten- leVen in Engeland, waar geen ka tholieke dagbladen bestaan. Met nog twee andere „weeklys" is hij dus 'n machtig heer daarginds. En een be nijdenswaardig collega, die 30 mijl buiten Londen een farm bezit -Waar hij met zijn gezin woont en er rus tig kan werken. Zijn blad Keeft 'n viertal bijkantoren in de provincie. In "Londen werken een tiental re; dacteuren, waarvan' er vier op re portage gaan. Sinds deze hoofdre dacteur, wiens familie van Bretonse afkoms) is, in 1934 de leiding heeft over de redactie, is het abonnemen tental van negen duizend tot negen tig duizend toegenomen. Al is het dan niet mogelijk katholieke dag bladen daarginds met succes tè ex ploiteren, er zijn toch nog wel mo gelijkheden voor de katholieken om hun invloed middels de pers te doen gelden. Waarom geen dagbladen?' Daarvoor moet men vóór een nor male krant, die zich niet zoals de „Times" bijv. een sureool van bij zondere goodwill en degelijkheid kan aanmeten, toch ongeveer een millioen abonnees hebben, anders is het onmogelijk voldoende adver tenties te krijgen en de zaak ren dabel te niaken, is het antwoord. Er zijn veel overeenkomsten tus- "sen Nederland en Engeland. Wij kennen dezelfde „struggle forlife" strijd om het bestaan. Wij moe ten beidèn exporteren of sterven, zoals het tegenwoordig heet. wij hebben dezelfde merkwaardige ont wikkeling naar een meer sociaal gerichte, regeringspolitiek, maar op persgebied is ons land met zijn groter aantal katholieken, beter voorzien van mogelijkheden. Maar voor deze hoofdredacteur, die des ondanks in een paar jaar tijd zijn blad het tienvoudige van het aantal abonne's bezorgt, heb ik respect. Hij komt in ons land om, in over leg met enkele katholieke organisa ties (K.A., St. Adelbert e.a.) lezin gen te houden over de problemen van de .dag. Hij is door zijn studie en relaties een man Van zeer veel ervaring. Heeft gestudeerd in Sto- nyhurst en'Oxford, waar hij met de huidige kardinaal Griffin in de klas zat en waar hij bijzondere onder scheidingen heeft gekregen bij ex amens in filosofie, politiek en eco nomie. Waarover hij hier komt spreken Een hel'e reeks van onderwerpen. De rol welke Europa moet spelen tegenover het communisme staat voorop. Dan volgent de Engels-Ame- rikaansfe verhouding, de crisis van Engeland en het karakter daarvan, de taak van de godsdienst en de kérk, de positie van de kerk in En geland, het godsdienstig leven in Engeland, De wijze waarop de kerk de nieuwe ontwikkeling op econo misch en religieus gebied tegemoet zal moeten treden. En dat is nog maar een keuze.... De verjaardag van onze Kroonprinses. Duizenden waren naar liet paleis Soestdijk getogen om' de jarige Prinses hulde te brengen. Op de foto zien wij Prinses Juliana met Marijke op Haar arm, prins Bernhard en c?e prinsesjes Beatrix en Irene de langs het venster voor- bijtrekkenden gadeslaan. Het Generaal Kapittel der paters Redemptoristen, in Vaticaanstad bijeen, koos tot generaal der Con gregatie de Nederlandse pater prof. dr. L. Buijs, te Amsterdam. Pater Leonardus Buijs is 8 Decem ber 1896 in Middelharnis geboren, 29 September I9I6 geprofest .en 11 Januari 1922 priester gewijd. Hij doctoreerde in Rome in de philoso- phie en theologie en werd professor aan het studiehuis der paters Re demptoristen te Wittem. Hij was o.a. redacteur van de Nederlandse Katholieke Stemmen en sinds 1946 consultor-secretaris van de provin ciale Overste der Nederlandse pro vincie te Amsterdam. Van hem is ook de bewerking van hét nand- boek der moiaal-theologie van Aertnijs en Damin. en het bekende boek „Is de Katholieke Actie vaag?" dat door mgr. Huibers tot handboek voor de K.A. in zijn bisdom ver klaard is, en dat dr. Buijs samen met dr. Bbel&arS schreef. Oud-burgemeester D. Stam t 4 - In Oudendijk óverieed Dinsdag plotseling op 69-jar. leeftijd, dhr. D. Stam, tot voor kort burgemeester van Oudendijk en Beets. Opdracht aan Prof.-Meyers De Regering heeft aan Prof. E. M.Meyers, hoogleeraar te Lelden, opdracht gegeven een nieuw Burgerlijk Wetboek te ontwerpen. In een interview gevraagd naar de redenen van deze opdracht, ver klaarde de minister van Justitie, Mr. van Maarseveen, dat de recht spraak over het burgerlijk recht zich, vooral in de laatste decennia heeft moeten losmaken van het Wetboek. Niet zelden gaat deze ont wikkeling zoo ver, dat de recht- spraak tegen de beginselen van het Wetboek indruist. Ook de rechts wetenschap is in haar ontwikkeling gehandicapt doordat zij met een verouderd wetboek moet» opereren. De minister wees er op, dat prof. Meyers gedurende de bezettingstijd en met pame tijdens zijn interne ring zijn gedachten heeft laten gaan over de noodzakelijke ver nieuwing van ons Burgerlijk Wet boek en dat hij daaraan zelfs ten dele concrete vorm heeft gegeven. De minister uitte zijn vertrou wen. dat Prof. Meyers zijn taak met voortvarendheid zal volbren gen en deelde voorts mede, dat van regeringszijde zodanige maatrege len zijn getroffen, dat de ontwer pen van Prof. Meyers onverwijld bij de Staten-Generaal zullen wor den ingediend. De omvang van de arbeid 'maakt het aanbevelings waardig het werk in gedeelten tot stand' te brengen, boek voor boek, terwijl de invoering zal plaats heb ben wanneer het gehele boek is tot stand gebracht. Bij opgravingswerkzaam heden op een kerkhof te Rome, werd het stoffelijk overschot van twee kloos terlingen, Maris Innocenza Colli en Maria Isabella Sparagona, overleden res pectievelijk in 1922 en 1935 ongeschonden teruggevon den. De zusters, in haar kloosterhabijt gewikkeld, met een rozenkrans in de handen, leken té1 slapen en naast haar lagen da npg frisse en geurige lelies. Het geval is voorgelegd aan de bevoegde overheden en een aantal geneesheeren zijn belast met een onder zoek. Het vertrek van de ministers dr. L. J. M. Beel en mr. J. A. Jonk man is thans definitief vastge steld op Zaterdag 3 Mei. In hetzelfde vliegtuig reizen mee als financieel-economische adviseurs de herén dr. H. M. Hirschfeld en mr. H. Albarda, terwijl de rest van het gezelschap wordt gevormd door mr. Th. H. Bot van het departe ment van overzeese gebiedsdelen en de dames Vlemmings en Smul ders, resp. van het kabinet van den minister-president en secretaresse van den heer Albarda. Overste jhr. mr. P. Th. Six van het kabinet van den minister-pre sident en dr. H. J. Friedericy, het hoofd van de afdeling voorberei ding staatsrechtelijke hervormin gen van het departement van over zeese gebiedsdelen, reizen het ge zelschap vooruit en vertrekken reeds Vrijdag a:s. v De hooggestemde verwachting, dat de staking van havenarbeiders té Londen en Glasgow heden ten einde zou zijn, nadat ae Schotse lei ders van het vakverbond erin had den toegestemd het voorstel van het ministerie van arbeid dat de mannen het werk zouden hervatten en een onderzoek zou worden in gesteld aan te bevelen, is in dui gen gevallen toen gisteravond het bestuur van de Glasgowse haven arbeiders besloten het voorstel te verwerpen. Dit bestuur ?al de sta kers vandaag verzoeken aan hun oorspronkelijke eis vast te houden, t.w. onvoorwaardelijke indieiistne- ming van 500 ontslagen havenar beiders. Woordenboek in nieuwe spelling Binnenkort gaat bij de Uitge versmaatschappij N.V. Martinus Nijhoff de eerste aflevering ver schijnen van het Van Dale's woor denboek der Nederlandse taal in de nieuwe "spelling. Hierin werd niet alleen' het oude woordenboek be werkt, doch een geheel nieuw werk kwam tot stand. De bewerkers wa ren dr. C. Kruyskamp en dr. F. de Tollenaere. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1