Biljarttournooi te Hoorn Het Jo< V.V.V. „Noord-KennemerlancT VOOR HET TRIBUNAAL PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Vrijdag 25 April 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Om het kampioenschap Hoofdklasse Nederlandklein biljart ■L Levensverzekering Bernhard Verhoeven 50 jaar Marktberichten De ju iw DE COLLECTE VOOR DE NI WIN Onze jonge mannen door de re geering uitgezonden naar Indonesië hetjbep. de mooie taak in een land, zooveel eeuwen met 9ns vaderland verbonden, rust en orde te brengen of te handhaven. Deze opdracht is niet gemakkelijk en voor velen is de scheiding van eigen omgeving zwaar gevallen. Ver van het vader land zal het hun goed doen te we ten dat wij hun'opoffering waardee- ren; zij zien verlangend uit naar berichten van familie en kennissen; zij houden zoo graag contact met hen die hier bleven. Het sterkt hen in moeilijke oogenblikken te we ten dat er hier iets voor hen ge daan wordt. Hun geestelijke en maatschappelijke behoeften worden verzorgd door de sarrlenwerking van Katholiek Thuisfront en Nivm, die personen uitzenden bereid, in allerlei behoeften te voorzién. Het Niwin comité voor Alkmaar heeft het plan opgevat een cantine- wagen te koopen om door deze Indonesië te laten zien hoe wij met; onze jongemannen meeleven. Za terdag a.s. zal een collecte langs de huizen gehouden worden om te. trachten het groote bedrag bijeen te krijgen om zulk een wagen te koo pen. Wij sporen U ,'aan hieraan gaarne een ruime gift te schenken. Hoe gevoelt gij U wanneer gij meent vergeten te worden? Past deze gedachte toe op onze jongens. J. Th. JACOBS, Deken v. Alkmaar VAN DE K.J.M.V. Woensdagmorgen zijn 24 splinter nieuwe jongemannen aan de K.J. M.V. afgeleverd. Nadat de nieuwelingen trouw aan de K.J.M.V. hadden gezworen kre gen ze een Speldje en een prettigen handdruk van hun. aalmoezenier. Rector Brands 'hield een toespraak, waarin hij dé mooie taak van de K.J.M.V,-ers, die met frissche ge dachten de wereld moeten verove ren, afschilderde. Het was een korte, mannelijke plechtigheid. Woensdagavond werd ér in Kin- heim feest gevierd ter eere van de aanwinst. De voorzitter deelde in vuur en vlam geluk wenschen uit en de met woorden mitrailleerende man toonde zich een eerste klas K.J.M.V.-idealist, evenals de secre taris, die ook een kort woord tot de menigte richtte. Na dit officieeie gedeelte gooide een bandje zulke opwekkende tonen in het rond, dat iedereen onrustig werd en stoei in hobbelpaard ver anderde. De stemming zat en bleef er ook in toen het gedum-dum ophield en geestige stukjes werden voorgedra gen, gevolgd door een ja-en-nee spelletje, hersengymnastiek, - too- neelscènes, muziek van Hawaii- achtige guitaarmeisjes en lokkende glaasjes bier. Ook voor mij, buitenstaander, wa? het .een genoegelijke avond en ik ben het bestuur dankbaar voor de invitatie, want ik heb weer jonge mannen gezien, die stoere- werkers zullen zijn voor God en vaderland. Op het einde van dezen feest avond spoorde Pater Marcelus (aal moezenier) de aanwezigen gan het „Feest van den Arbeid", dat gehou den wordt Zondag 27 April en begint om 6 uur in de St. Lauren- tiuskerk, bij te wonen. „De bedoe ling is, dat er een massale opkomst is van alle standen en beroepen, van jongeren en ouderen, van jonge mannen en jbnge vrouwen". Post- en Telegraafdienst op den verjaardag van de Prinses De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat, volgens de algemeene landelijke regeling, op 30 April a.s. (Verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana) zijn kantoor, voorzoover den p os t dienst betreft, voor het publiek zal zijn opengesteld tot 12 uur. -Gedurende de openstelling worden alle onderdeelen, van den postdienst behandeld zooals op ge-' wone werkdagen. De tweede brief postbestelling wordt niet uitge voerd. Voor busrechthouders blijft na 12 Uur de gelegenheid bestaan stukken af te halen* tot het op an dere dagen geldende sluitingsuur. In de verzending en ontvangst der post wordt geën wijziging gebracht. De telegraafdienst blijft normaal opengesteld zooals op andere werk dagen. yiJF MILLE VERLOREN Een veehandelaar heeft aangifte gedaan, dat hij op de Woensdag ge houden veemarkt een pakje, inhou dende f 5000, heeft verloren: DIEFSTAL De directeur van een .-meelfabriek en maalderij hier ter stede heeft aangifte gedaan, dat er bij hem rijst en boonen werden ontvreemd. De recherche nam de zaak" in onderzoek en kon overgaan tot de arrestatie van twee personeelsleden, die zich aan dezen diefstal hadden schuldig gemaakt. Na proces-ver baal te hebben opgemaakt zijn de booswichten weer op vrije voeten gesteld. DE HEER CORN. JONKER IN HET ZILVER Den llen Juni 1947 hoopt de heer Corn. Jonker te Schoorl zijn 25-jarig jubileum als toonkunstenaar te her denken. De burgemeester van Alk maar, prof. mr. A. Koelma en Fred. J. Roeske, toonkunstenaar te Am sterdam, hebben zich bereid ver klaard het eere-voorzitterschap te aanvaarden resp. van een te vormen eere-comité uit de burgerij en een eere-eomité van musici. De heer. Jac. Bonset, toonkunstenaar te Zandvoort, treedt op als voorzitter van het laatstgenoemde comité. K.A.J.-NIEUWS Wandelaars, opgelet! De bus naar. Haarlem vertrekt om 9.10 uur. Om 8.45 uur verzamelen op 't' Stations plein. Ook nieuwe deelnemers zijn welkom! BURGERLIJKE STAND 'ALKMAAR Geboren: Kees, zoon van Willem Kleimeer en C. D. Hartenberg. Ondertrouwd: Willem Jan Valk en Dieuwertje Maria v. d. Berg; Franciscus Pieter Hermse en Adria ns Boots; Johannes Gerardus Knuist en Anna Cornelia Verbeek; Jacques Amoureus en Anna Oudema; Simon Gerrit Marie Bruggeling en Maria Cornelia Bruin; Johannes Willem van Wees en Adriana Admiraal; Adrianus Dekker en Cornelia Har- tog; Cornelis Harderwijk en Maria Pieter Lina; Dirk. Hartingius en Cornelia Gerarda Kleimeer. Overleden: Dieuwertje de Vet, oud 65 jaar, gehuwd met Willem Jan Bieman. Eerste steenlegging te Egmond aan Zee Onder groote belangstelling van verschillende autoriteiten heeft de voorzitter van de woningbouwver- eeniging „Egmond aan Zee" Don derdagmorgen den eersten steen gélegd voor een zestiental woningen in de Prins Hendrikstraat. Aanwezig waren de burgemees ter van Egmond aan Zee, de heer M. Niele, wethouder P. C. de Graaff, de architect W. A. v. Gogh, het wnd. hoofd van het Streek- bureau voor den Wederopbouw te Haarlem mr. Wesselingh, de hoofd opzichter C. Kloppenburg, de dag. opzichter W. Hesselmans, de gem.- opzichter C. v. Pel, het hoofd en wnd. hoofd van het Subbureau te Bergen,' resp. de heeren P. Spijker en L. J. Nijhof, de aannemer J. Molenaar en vele andere belang stellenden. Nadat de steenlegging was ver richt ging het gezelschap gezamen lijk naar café „Kager", waar burge meester Niele de rij van sprekers opende. Hij vertolkte de dankbaar heid van gemeentebestuur én bur gerij bij de totstandkoming van dit wérk en sprak de hoop uit, dat de samenwerking tusschen den Weder opbouw, het gemeentebestuur en den aannemer steeds in dezelfde aangename verstandhouding zal blijven voortduren. Tal van sprekers boden elkaar over en weer gelukwenschen aan, zoodat de „receptie" laat in den ochtend was geëindigd. Uit /ie di verse speeches kwam vast te staan, dat al het mogelijke zal worden gedaan om deze 16 woningen bin nen korten tijd in gereedheid te brengen. ONRUST 25 Aprjl 1734. Het gebeurt meer malen in een menschenleven dat Paschen en Pinksteren iaat val len, zoo ook in 1734 toen Paschen op St. Marcus (25 April) en Pink steren op St. Ant. v. Padua viel. Dit gaf aanleiding, door het ge- heele land, voor profetieën - van wonderlijke gebeurtenissen, en deze voorspellingen gaven aan leiding tot veel onrust. In Alk- maar was men zelfs zoover geko men dat de schutterij voor énkele weken de wacht betrok op het stadhuis en door de stad patrouil- leerde. Men vond nog zag iets bij zonders. SCHOORL De Schoorlsche V.V.V. hield dezer dagen haar voor jaarsvergadering, die, zooals ge bruikelijk, weer uitermate slecht was bezocht. De voorzitter, de heer C. M. Winder, uitte hierover zijn groote teleurstelling. Spr. vond het een schandaal, dat een dergelijke vereeniging zoo weinig belangstel ling heeft bij de leden. Medegedeeld werd dat de pensionlijsten zijn ge drukt, terwijl de wandelkaarten in bewerking zijn. Door het ijverig werken van het bestuurslid M. W. v. d. Garde Jr. konden 23 nieuwe leden worden ingeschreven. De heer K. P. Zuurbier vindt het jammer, dat' de wandelkaarten nog niet gereed zijn en verwijt het be stuur, dat het niet direct die maat regelen heeft getroffen, die noodig waren. De voorzitter wijst de beschuldi ging af en betoogt, dat het bestuur tp weinig medewerking heeft ont vangen van het Staatsboschbeheer. De heer J. van Wijk doet 't- voSr- stel aan de hand, om verschillende duinwandelingen aan te geven door middel van pijlen in diverse kleu ren, aan te brengen op de hoeken der wegen in de duinen. Met het Staatsboschbeheer zal hiertoe nader overleg worden gepleegd. Na nog enkele, soms minder aan gename besprekingen aangaande deze wandelkaartkwestie, werd de hoofdschotel aangesneden, nl. be stuursverkiezing. Om redenen, die de voorzitter, op een desbetreffende vraag van mevr. J. Roos-Breed, lie ver niet wenschte mede te deélen, trad het geheele bestuur en bloc af. Vier van de zeven bestuurs leden wenschten niet voor even- tueele herverkiezing in aanmerkihg te komen, t.w. de heeren C. M. Win der, H. Selhorst, die gedurende 22 jaren het secretariaat heeft waar genomen, W. .van Masijk v. Reenen en'C. d^Leeuw. Volgens reglement moesten voor zitter en secretaris uit de vergade ring worden gekozen per afzonder lijk stembiljet. H%t resultaat was, dat de heer M. W. v. d. Garde Jr. gekozen werd als voorzitter en de heer P. Blankenstijn als 'secretaris, beiden aftredende bestuursleden. Het derde aftredende bestuurslid W. Sevenhljsen werd eveneens her kozen, terwijl als geheel nieuwe bestuursleden werden benoemd 'ver klaard de heeren J, van Wijk Sr., H. A. Dorré, J. C. v. d. Plas en H. Hazebelt. Het jaarverslag van den secreta ris-penningmeester wak eenigszins in mineur gesteld. De toestand in da hotels en pensions, alsmede in de verhuurwoningen heeft 't voor- oorlogsche peil nog niet bereikt; dit zal met dezen voortgang nog wel eenige jaren duren. De vereeniging telde het vorig jaai* ruim 90 léden. De ontvangsten bedroegen f 1580.45, de uitgaven f 511.55, zoodat thans in kas is f 1068.90. De heer van de Garde betreurt het, dat het bestuur verstek heeft laten gaan' bij het jubileum van de V.V.V. Alcmaria-Victrix. Op een vraag v^n den heer Oldenburg wordt medegedeeld, dat de reclame ook dit jaar hoofdzakelijk zal wor den gevoerd door middel van ad vertenties in dg groote bladen. In verband fnet het feit, dat zoo veel hout in deze gemeente is ge kapt gedurende de oorlogsjaren, wordt het plan geopperd om de schoolkindereh een z.g. boomplant- dag te laten houden. Hiertoe zal overleg worden gepleegd met het gemeentebestuur. Het opnieuw plaatsen van de verdwenen banken heeft de volle aandacht van het bestuur. Tot slot werd nog een hartig woordje gesproken over de klap- loopers, die geen lid zijn van de V.V.V., maar toch maar naar harte lust verhuren. De V.V.V. maakt reclame en tracht zooveel mogelijk vreemdelingen te bewegen ons mooie dorp te bezoeken, maar deze lieden willen gratis profiteeren van het werk van een ander. Ook hier is het schaamtegevoel volkomen zoek. Hierna sluiting.. „DE EBBENHOUTEN OLIFANT" Wij maken onze lezers er op at tent, dat de tooneelvereeniging „Cantecleer" uit Alkmaar niet Za terdagavond zal optreden voor de R.K. Ontwikkelingsclub, doch Zon dagavond, Om bijzondere redenen stelde deze tooneelvereeniging haar optreden dus één dag uit. Plaats bespreken Zondag na dé H.H. Mis sen. R.K. GEM. ZANGVEREENIGING „NIEUW LEVEN" HEILOO. Het muziek- en zangminnend publiek wacht een genotvolle avond op Zondag 27 April e.k. Dan "zal -„Nieuw Leven" haar jaarjijksche zangavond geven. Naast de verschillende mooie koor- werken zullen door de solisten Jeanne Bqcilek' (Tsjechisch nach tegaal). en Annie Meëuwig-Jeisma, violiste, solo's van- verschillend ka rakter ten gehoore worden ge- bracht. Een 'avond vol kunstgenot dus. Het concert wordt gehouden :rt het Riunogebouw des avonds 8 uur Wij vernemen nog dat het plan be staat om bij voldoende deelname een R.K. Kinderkoor en eventueel Meisjeskoor op te richten. Men kan zich hiervoor schriftelijk opgeven bij den dirigent, den heer P. Groot, Willibrordusweg J 243, Heiïoo. R.K. THUISFRONT 1 HEILOO. Ook de laatste avond van de reeks voorstellingen, welke door het R.K. gem. tooneelgezel- schap ,,'t Masker" met het 1 verzet- spel „De Nieuwe Dageraad"- gege ven werd, is weer zéér goed ge slaagd. Het talrijke publiek was zeer- dankbaar voor het gebodene. Het geweldig applaus na afloop was dan ook ten volle verdiend. Naar wij vernemen, zijn onder handelingen gaande met het bevrij- dmgscomité hier ter plaatse om liet spel nog eenige malen tijdens de bevrijdingsfeesten te doen opvoe ren. Ook uit andere plaatsen zijn aanvragen binnengekomen. Hieraan zal echter niet kunnen worden vol daan. R.K. ARBEIDERSBEWEGING HEILOO. Niet alleen vodr de georganiseerden, maar voor alle werkers, zelfstandigen, hoofd en hand, zal op,Zondag 27 April, Be- sohermfeest van de H. Jozef, onder het plechtig lof de zegening der arbeiders en hun werktuigen plaats vinden. God zegené onzen arbeid! JAARVERGADERINp CGÖP. BOERENLEENBANK „BEEMSTEft" DE BEEMSTER. Men meldt ons: De algemeene vergadering van de toöp. Boerenleenbank „Beem- ster" vindt plaats op Zaterdag 26 April a.s., in Café „De Nieuwe Tuinbouw" te Zuid-Oost-Beemster. De agenda vermeldt o.a. bestuurs verkiezingen. Aan de Balans en Verlies- en Winstrekening over 1946 ontleenen we o.a.: Saldo winst 1946 8868.50; ontvangen rente van de Centrale Bank 57.732.62; uitgegeven rente aan de spaar-leden 56.585.88. De post ontvangst C.B. beloopt f 2.259.243.95. De omzet over 1946 is 6.387.298.96. De op reserve ge brachte winst is nu in totaal: 32.477.53. Cijfers die dus sprekend zijn voor de ingewijden. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Jan, zoon van Louwrans Kuit en Neeltje Broersen; Gerdina, dochter van Dirk Doorn en Trijntje Visser; Louise Gerda, doch ter van Elmert de Boer en Antje van der Sluijs; Johannes Gerrit, zoon van Gerrit Bobeldijk en Rensje Middelie. Ondertrouwd: Johanna Maria Kooijman, 24 jaar, en Gerardus Albertus Ruiter, 30 jaar (Palem- bang; Klaas van Diepen, 29 jaar (Hilversum) en Henriëtte Alida van der Linden, 27 jaar. Gehuwd: Frederik Durieux en" Margaretha Maria Tuin; Nanne Wiersma-en Anna Agatha van der Vliet; Hendrikus Hermanus Baars en Petronella Elis. Schilder. Overleden: Wietze Melles van dér -Wal, 69 jaar, echtg. van Hinke Stef- fens Procee. - - - - s. L, HEERHUGOWAARD. Op ve ler verzoek en wegens groot succes zal op 27 April in den Tooneelzaal van den heer v. d. Heiligenberg door de „Huygenoten" npg slechts één opvoering plaats hebben van 't prachtig tooneelwerk „Kenschen in Nood". Op treffende wijze wordt hierin weergegeven het moeilijk be staan der arme visschersmenschen. Armoe, werkloosheid en-dood teis tert het gezin van de familie Buyfe, maar de liefde en opoffering doet tenslptte de zon weer schijnen 'in dit veelbewogen leven. Verzuimt niet dit stuk te gaan zien, U zult er geefi spijt van hebben. Voor nadere bijzonderheden vèrwijzen wij naar de advertentie van Zaterdag a.s. REPETITIE FANFARECORPS EGMOND-BINNEN. De repe titie van het Fanfarècorps - „Eens gezindheid", welke gewoonlijk om 3 -uur begint, zal a.s. Zondag reeds om 2 uur beginnen. Het bestuur rekent op aller medewerking. Voorts zij nog1 meegedeeld, dat de dames van de leden, die. wenschen mee te gaan naar het concours, zich uiterlijk Zondag moeten opgevergbij den penningmeester, den heer Maarten Kool. MARKTOVERZICHT MARKTO VERZICHT SCHAGEN Het voorjaarswerk op het land is begonnen. De boeren, die nog paarden voor dit werk noo dig hadden, hebben ie inmiddels gekocht. Hierdoor is de graag sterk gedaald. Bestond er vorige week op de markt dan ook nog wat belang stelling voor paarden, vandaag prac- tisch niét. In verlieswerk hebben de hande laren vanzelfsprekend welhig zin, zoodat het enkele paard, dat van de hand ging, vrijwel derizelfden prijs opbracht. Het uitgesproken schrale voor jaarsweer was verder aanleiding tot een tragen rund- en wolveehandel. Ook hier werden de bestaande noteeringen echter ongeveer besten digd. Voor versche koeien wordt f 459 tot f 5S0 besteed, de allerbeste, w.o. met papieren, tot, f 650. Versche 'vaarzen plm. 400 tot f 450, gelde koeien f 325 tot f 450, gelde schotten ongeveer f 280 tot f 330.' Fokschapen met 1 lam f .65 tot f 75, idem met 2 lammeren f 70 tof f 95, overhouders voor de weiderij f *40"tot f 55. De aanvoèr van pluimvee en konijnen bléek opmerkelijk klein. Voor jonge legkippen bestond haast nog" minder interesse dan 'voor slachtkippen. Prijzen boven de 10 gulden kwamen dan ook vrijwel niet voor. De enkele vette konijnen brach ten f 8 tot f 14 op, jonge f 4. Heel wat geiten stonden aan de touwen in den stormhoek te trek ken. Maar al dat rukkén en trekken bracht geen koopër dichterbij. En kele dieren gingen weg voor het geen de kooper er maar voor wilde geven, en dat was te verschillend om van een geregelde noteering te spreken. De biggenmarkt floreerde ook niet bijzonder wegens het chronisch tekort aan aankoopvergunningen. De handel bleef stug en het aantal onverkochte dieren aanzienlijk. De prijs is ongeveer f 25 tot f 48. Voor de centrale werden vandaag slechts een beperkt aantal koeien Mesman krijgt 21/z jaar Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaak tegen den 33-jarigen aannemer A. Mesman uit Alkmaar, die in Augustus 1944 een kennis aangaf wegéns-het verspreiden van' illegale blaadjes. Hij werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en zés maanden met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. KOMT, ZIET EN HOORT WINKEL. Het programma, onder deze titgl, dat gebracht werd door de gezamenlijke zangverèerii- gngen uit Barsingerhorn en. Win- kèj „Caeciia" en „Westfrisia" en het Zijper Salon Orkest, het geheel onder leiding van -den bekenden dirigent Nico Snel, heeft Zondag avond een goed gevulde zaal ge trokken. Het orkest speelde de Lu cifers-parade en eert potpourri van melodieën van Robert Stolz. Koor en orkest tezamen brach^n een potpourri uit de*. Zigeunerbaron van Johann Strausz en na de pauze een scène uit „Een Walsdroom" van Oscar Strausz. Verder een Engelsch lied „When it's Sprihgtime in the Rockies"^ en een lied van B'xio: Parlami d'amore, beide in een be werking van den dirigent, welke een dankbaar gehoor bij het /pi bliek vonden. Gerard Grin speelde cp zijn viool het bekende k„Schön Rosmarien" van Fritz Kreisler en de Serenade van Toscelli. De pianist van het orkest, P. Mantel, vertolkte een karakterstukje van Nico Snel, ge naamd Klein Duimpje, terwijl ere bariton Jan Meijer enkele beken de liederen voor ons zong. Op een programma als dit mocht natuur lijk solozang door Mevr. Blaat.-' boer-Jonk en Mevr. Buijs-Grin, bij gestaan door mej. P. Honingh en de heeren Jan Meijer en P. Lange^ reis, niet ontbreken. Een gezellig bal besloot dezen goed geslaagden avond. In Hoorn werden reeds diverse festiviteiten en gebeurtenissen samengetrokken en aan deze rij zal worden toegevoegd een tour- nool om 't kampioenschap hoofd klasse Nederland, klein biljart. Dit toornooi .zal onder leiding van de Biljartvereeniging „De Kei zerskroon" gehouden worden op 5, 6; 7 en 8 Juni a.s. in de dancing van het Parkhotel. De lichten zullen stralen boven het groene laken, ballen tikken tegen elkaar en de beste spelers van Neder land zullen hier hun meesterschap ten toon spreiden. Over geheel Nederland zél bin nenkort een aanvang worden ge maakt met de voorwedstrijden, waaruit de 8 besten zullen voort komen, die op bovengenoemde data elkaar .zullen bekampen in Hoorn. Als vermoedelijke deelnemer werd reeds Smit uit Amsterdam aange duid, die op biljartgebked reeds heel wat van zich liet hooren. Aan span ning dus geen gebrek. Het geheel van dit tournooi is overigens zoo ingericht, dat de spanning tot op den laatsten dag zal worden ge handhaafd. Gespeeld zal nl. worden met het z.g. Auvé-systeem, waarbij de beste winnaar telkens zal uit- kqmen tegen den slechtsten verlie zer. Zoo zullen de beste partijen op den laatsten dag, d.i. Zondag, wor den verspeeld. Twee partijen zullen plaats hebben,, een middagpartij om 3 uur en een avondpartij om 8 uur, waarbij als wedstrijdleider zal op treden de heer van 't Hooft, hoofd bestuurder van den Ned. Biljart-' bond. Wanneer de burgemeester van Hoorn, 'mr. M. C. Leemhorst, da officieeie opening zal hebben ver richt, zullen zich 5 600 belang stellenden uit geheel Nederland op de speciaal daartoe gebouwde tri bunes verdringen, om de verrich- tipgen gade te slaan van de spelers om 'het kampioenschap Nederland klein biljart, kader 35/2. Wat is^kader 35/2? Velen zullen éven met de handen in het haar zitten over deze tech nische uitspraak: 35/2. Wat is dan het geval? Op de.beide biljarts, af gestaan door De Keizerskroon te Hoor/i en een hotel te Schagen, daartoe geheel gerestaureerd door den heer Feller, zullen zich langs de vier randen strooken bevinden van 35 cm breed. In deze strooken nu zal het geoorloofd zijn slechts twee éaramboles te maken. Zijn deze twee gemaakt,, dan moet I van de 2 ballen (de speelbal niet mee gerekend) over de 35 cm-lijn zijn gegaan, om opnieuw een carambole te kunnen maken. Op het vrije middenvak kunnen vrije en grooter series worden gemaakt: Dit wat betreft de techniek van 35/2. .Wat het zal brengen? Wie als Nederlandsch kampioen uit de bus zal komen? Nog niets is-met zeker heid te zéggen. Dit zal worden uit gemaakt op de groene lakens onder het felle licht in de Parkhotel» dancing te Hoorn. INENTING LIMMEN. Gelegenheid tot in enting wordt gegeven op Woensdag 7 Mei 1947, des namiddags van 14-7-15 utir, in het Consultatiebureau' ZITTINGSDAGEN LIMMEN. De gemeente-opzich ter houdt iedeten 2den en 4den Vrijdag van de maaand zitting in 't Gemeentehuis van 23 uur. VOETBAL LIMMEN. Zondagmiddag zal de belangrijke wedstrijd gespeeld worden Limmen IBerdos I. Beide kampioenscandidaten zullen elkan der weinig toe geven. Weet Lim men te 'winnen dan ligt het kampi oenschap voor het grijpen. Maar wordt er verlor.en dan is het kam pioenschap praktisch verkeken, al- hoewei er in theorie nog een kans bestaat. Zondagmiddag gaan wij allen naar het Sportpark, om onze favorieten aan te moedigen. VERSCHILLENDE S.S.-ERS OP HET MATJE De ex-burgemeester van Warmen- huizen, Chr. Roos stond reeds op 19 Februari terécht; in verband met nieuw-ingekomen. klachten werdtoen een nieuw onderzoek gelast; .uit deze klachten was een nieuwe tenlastelegging gedistilleerd welke hierop neerkwam, dat hij zich zqu hebben schuldig gemaakt aan huiszoeking bij W. Koorn, dat li den onderduiker Thijs Prins u-v —gmond aan Zee 'geschoten zou hebben, toen dezp na zijn aanhou ding de vlucht nam, alsook den il legalen Werker E. Arendsen, nadat deze door hem aangehouden was en op de vlucht geslagen, eenige schoten nagezonden had, waarbij dezen in zijn dij gewond was. Prins had hij aangehouden in-'t dorp en hem begeleid naar het Raadhuis; bp een gegeven moment ging Prins aan de haal en Roos gaf een waarschuwingsschot; naar hij zei in de lucht. Prins wist echtér te ontkomen. Aangezien Prins in ïndië zit, konhij niet als getuige gehoord worden. Wel wérd gehoord de tuinder Koorn, die een onder duiker in huis had, genaamd G. Horremans. Op eert vroegen mor gen om half vier kwam de land wacht, in gezelschap van den NSB- hurgemeester huiszoeking doen; de onderduiker werd gevonden cn meegenomen; ook enkele hammen ontsnapten niet aan de landwach- ters. Volgens Koorn had Roos aan de huiszoeking actief deelgenomen. Roos ontkende dit; hij was er alleen maar bij, om een oogje in 't zeil te houden. Hij wist niet, dat het om een onderduiker ging en beweerde, dat hij dacht, dat het slechts te doen was ojn zwarte goederen. De' illegale werker Arendsen was met nog vier makkers op eed avond per'bootje naar Warmenhuizen ge togen, om ergens een partijtje tar we weg te halen. De boeren Zut en Kalverdijk hadden onraad be speurd en vermoedden, dat het de vée.'.idelingen om vee te doen was en er werden di^n tijd in Warmen huizen, zooals elaers, nogal eens schapen geslacht in de wei. Zij waarschuwden de politië en bur gemeester Rqos, die, weer ge wapend met zijn blaffertje op' onderzoek uitttok. Hij hield Arend sen en zijn makker Molenaar aan en liet eerstgenoemde fouilleercn. A. had een revolver bij zich cn gaf den man, die hem fouilleerde eén zetje, dat deze tegen de burge meester aanvloog, waarop beide il legalen de beenén -.'namen. Roos schoot tot drie keer toe en raakte met het derde schot Arendsen, die gestruikeld was in diens dij. A. schoot terug en ook diens drie an dere makkers lieten hun stengun hooren. De jongens wisten te ont komen. Na in een boerderij - het been te hebben verbonden, wilden zij weer vertrekken, toen twee Duitschers aankwamen, die slechts Molenaar te pakken kregen. Deze- werd meegenomen, doch is later op transport naar Duitschland ont- snapt. Roos beweerde slechts op den grond gericht te hebben, doch Arendsen was van meening, dat bij op hem gericht moet hebben. De verdediger, mr. Blom 'betoog de, dat hetgeen hier ten laste was gelegd, niet bewezen was; Roos had niet geweten dat A. een illegale werker was en verkeerde in de meening, dat 't schapendieven wa-' ren; hij concludeerde derhalve tot vrijspraak op dit punt. De schietpartij met Prins was inderdaad een fout, doch plei ter meende, dat Roos hier teveel burgemeestertje wilde spelen. In 't huïszoekinggeval stond niet t zoe ken naar onderduikers, op den voorgrond, doch naar zwarte waar. Uitspraak over 14 dagen. CHERCHEZ LA FEMME P. van Diepen was de eenigste uit zijn heele familie, die tijdens de bezetting aan den verkeerden kant stond. Zijn broer nam als lid van de Irene-brigade deel aan de invasie in Normandië, terwijl P. lid was van de S.S. In December 1940 werd hij lid van de NSB én het staat wel vast, dat dit onder invloed geschiedde vén zijn vrouw, die uit een NSB-milieu kwam. Ook dit laagste was weer geen wonder, want haar vader en oom waren uit Duitschland afkomstig, hadden daar relaties en zoodoende' waren zij Duitschgezind. Als bouwvakai-bei- der werkte van D. in de Oekraïne', hij had enkele jodenhuizen gekocht, doch niet in de wetenschap dat het jodenhuizen waren. In Duitschland had hij den eed op den Führer af gelegd. Ook was hij iiï Januari '41 bij de S.S. gegaan en voor hij het wist, had hij het bloedgroeptee- kén. Toen-hij werd aangewezen m béwaker te worden in Amersfoort, waar hij niets voor voelde, look hij onder. Het duurde niet ang, of hij werd gevonden en om erger te voorkomen, liet hij zich bij de NSKK in Duitschland in deelen. Zijn verdediger, mr. Zeegers schilderde zijn cliënt als eert min of meer onnoozele jongen, met, een zachtaardig karakter, die, als hij niet met de vrouw uit het NSB milieu in aanraking gekomen was, niet aan den verkeerden kant- was komen te staan. Van de land vacht heeft hij zich verre gehou len en toen met hem tegen zijn landge- nooten wilde inzetten, dook hij on der. Pleiter meende/ dat besch. met twee jaar interneering vol doende gestraft is. Voor militairen in Indië Het feit doet zich voor, dat de militairen, die naar Nederlandsch- Indië zijn uitgezonden, gedwongen zijn gen aanzienlijke premieverhoo- ging te betalen indien zij, bij be staande overeenkomsten van le vensverzekering, het zg. molest- en troepenrisico willen dekken. Daar het voor den verzekerde in het al gemeen niet doenlijk is dit risico te dekken, heeft dit vraagstuk, ook wat betrteft de pensioenfondsen, de volle aandacht van de regeering. Bij de Tweede Kamer werd inge diend het ontwerp van een wet „regelen in zake overeenkomsten van levensverzekering en aanspra ken, voortvloeiende uit de deelne ming in een particulier pensioen fonds, van in Nederlandsch-Indië verblijvende militairen behoorende tot de Koninklijke Landmacht en de KonirtklijSe Marine." In de memorie van toelichting, bij deze wet behoorend, acht de regeering het systeem, bij het over nemen- van bovenvermelde risico's de door lévensverzekeringsmaat schappijen gevraagde premiever- hoogingen te voldoen voor het rijk principieel onjuist en bovendien onvoordeelig. Daarom zal het Rijk betalen voor eiken tijdens den in.de wet bedoelden uitzonderingstoe stand in Nederlandsch-Indië over leden verzekerd militair, die kost winner is, aan de betrokken le vensverzekeringmaatschappij het verschil van de sterftewaarde van de verzekering op den datum van overlijden en de dan aanwezige netto premie-reserve, voor zooveel de sterftewaarde, bij aanvang van het verblijf in Nederlandsch-Indië, een bedrag. vans f15.000 niet- te bo ven gaat. De ministers van oorlog en van marine stellen zich voor om» zoodra dit ontwerp van wet tot wet is verheven, bij gemeen schappelijke beschikking, tijdelijk een commissie van advies, samen gesteld uit personeel van beide mi nisteries," in te stellen. Tot de taak van deze commissie zal onder meer behooren de voorbereiding van de in verband met de uitvoering van deze wet noodzakelijke maatrege len en het uitbrengen van advies ten aanzien van de door eiken mi nister afzonderlijk in dit verband te nemen beslissingen. Eenheid in de uitvoering dezer wet is hier mede gewaarborgd. Huldiging op Drakenburgh De bekende litterator, dichter en cultureel werker Bernard Verhoe ven wordt Dinsdag 29 Aprjl 50 jaar. Er heeft zich bereids een comi té gevormd, fiat hem aieri dag in mtiemen kring zal huldigen voor het vele werk dat deze onvermoei de idealist voor Katholiek Neder land heeft verricht In het comité namen .ritting de heeren An toon van Duinkerken; mr. Jan Derks; Jan Engelman; Cpr de Groot; Gabriël Smit; drs. J. Schiphorst én prof. dr. mag. J.' B. Kors O.P. Laatstgenoemde in diens kwaliteit van voorzitter van het .Katholiek Gemeenschapsoord, van welke Stichting de jubilaris be stuurslid en mede-oprichter is. De herdenking heeft plaats op het Oord van de Stichting land goed „Drakenburgh" nabij Hilver sum (post Baam). Aldaar zal des nam. van 3 tot 4,30 uur gelegen heid zijh den jubilaris geluk te wenschen. Ook scfiriftelijke geluk- wenschen dienen aan dat adres ge richt te worden. Ambtenaar v. Rijksbureau verduisterde glasbonnen Het is de recherche gelukt den oorsprong op te sporen van een vrij uitgebreiden handel in glas- bonnen, 'naar aanleiding waarvan zoowel de Haagsche als de Rotter- damsche en de Amsterdamsche po litie op onderzoek uittrokken. Bron van dezen handel bleek te zijn een ambtenaar op het Rijskbureau voor keramische producten, zékere v. B., die daar werkzaam was op een af- deeling, belast met de vernietiging van na circulatie ingeleverde glas- bonnen. Hoewel de man blijft ont kennen zijn de aanwijzingen tegen hem dusdanig, dat hij ingesloten is. Hij moet aan dezen handel circa 5000 gulden hebben verdiend. Roofmoord te Haarlem nog niet opgehelderd De 20-jarige R. N., die op 17 de zer te Amsterdam werd gearres teerd in verband met den roof moord, wélke in den nacht van 6 op 7 April te Haarlem werd - ge pleegd, is naar het Rijksopvoe-. dingsgesticht te Amersfoort, waar uit hij circa 8 maanden geleden ontsnapte, teruggebracht. Bij zijn vérhoor en bij confrontatie bleek geen voldoende bewijs om hem in arrest te'houden. Rantsoenbonnen voor waschpoeder en soda Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, «lat met ingang van 25 April a.s. op de rantsoenbonnen voor waschpoeder, per rantsoen ver krijgbaar is 250 gram waschpoeder benevens 250 gram so'da. Mysterieuze ontploffing Te Parijs zijn berichten binnen gekomen over een vliegende bpm, welke Dinsdagmiddag j.l. te Troyes honderd kilometer tenzuidoosten van Parijs, omlaag gekomen, in den grond gedoken en ontploft - zou zijn. Het zou een bom van het type V 1 geweest zijn. Men veronder stelde, dat het een experimenteel projectiel, uit Engeland afkomstig was. Een woordvoerder van de Britsche ambassade verklaarde echter, dat dit onwaarschijnlijk was, daar de Britsche proefprojec- tielen uitsluite'rid boven de Noord zee gelanceerd werden. De politie te Troyes heeft de zaak in onder zoek. Congres R.K. jeugd organisaties De plaatselijke afdeeling van de K.J.M.V. „St. Andries" te Venray organiseert op 15 Augustus a.s. een algemeen congres van alle r.k. jeugd-standsorganisaties. Er wordt gerekend op ongeveer 20.000 deel nemers. Uitnoodigingen zijn verzonden aan Z. Em. Kardinaal de Jong, Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, en de ministers dr. L. J. M. Beel, dr. Jos. J. Gielen, mr. J. H- v. Maarsseveen, dp. G. "W. M. Huysmans, luit.-kolonel A. H. J. Fl. Fievez eri vele andere wereldlijke en geesielijke autoriteiten. WARME DAGEN De afdeeling Klimatologie van het K.N.M.I. te De Bilt deelt als verwachting voor de maand Mei. mede, dat de gemiddelde neerslag ongeveer normaal zal zijn. Over de temperatuur valt niets met vol doende waarschijnlijkheid te zeg gen. Voor de maand Juni wordt ver wacht, dat de gemiddelde tempera tuur boven normaal zal zijn. De gemiddelde neerslag beneden nor maal, Er wordt op gewezen, dat deze verwachtingen betrekking hebben op het maandgemiddelde. Dit beteekent, dat er steeds een aantal dagen kan voorkomen, die een afwijking naar den anderen kant vertoonen. -Nieuwe buslijn Met ingang van 4 Mei zal da autobusonderneming, NACO een nieuwe lijn inleggén op Enkhuizen en Medemijlik, die óm 10 uur van uit Hoorn zal starten. AVENHORN, 24 April. Aan gevoerd; 3050 kg witte kool 12.90; 270 kg idem afw. 9; 1150 kg gew. maat uien 13.6015.60; 825 afw. 3; 34.000 kg bieten I 8—8.50; idem II 375 .kg 4.40; 425 kg modjo 12.40; 700 kg witlof I 45; 1260 kg idem II 32—45; 50 kg idem III 15—34; 12.000 kg peen II 7.40; 6900 kg peen III 5.60—6.10; 1225 kg peen IV 5.60. De Rotterda sen, is met constellation ginds een 1 cept gekoch Voor het Bjjz Amsterdam stonc recht de twee h in de Jodenverra sem, nl. de Eindt van politie G. M Weijers, eveneens ven. In ons nummer gaven- wij over de voerig bericht: Ten gemeester v. d. He I'ebr. '44 ondergedo fam.' Coster mai een meisje van Jo S. Philips en J. Ba maar, stiefzopn van van Serooskerken. Februari had een' gemeesterlijke won bij deze Joden, die veelhèid jviweelen' onderduiker door c teerd werden, terv eveneens werden n Door ingewijden van dit verraad v ger 1 van den heer zoo nu en dan in 1 qm er levensmiddi het vertrouwen va kers had weten te Hij was van de g huize v. d. Heuvel wist zoowel van s juweelenschat alle van den heer Cos getracht enkele 1 te verkoopen, 1 die zen buisje werden later weer werdei De arrestanten Eindhoven gebracl Joden via Arnhem naar Duitschland i waar het echtpaar als zeker in een v den dóód vond en een jaar in Birke hebben in Rusland van waar zij na de Nederland terugke duiker Bakhuis maand gevangensc foort en Duitschlai land terug. Oe „in beslag ge ten zijn echter spi nen. Bij 'het onderzoe Th. v. Gijzen, een S.D. die ook zijn o< eri hun j'uweelen 1 kwam de P.R.A. 0 Fr. W„ die met z van Gijzen nét 'n In Maart '46 werd gearresteerd; tot c hij reeds eerder u ontsnapt. Ook zijn terd was al eerder andere delicten,* g tot 4 keer toe; doel te bereiken, dat werd gesteld. Totd sche P.R.A. hem naar Alkmaar ovei Thans stond hij t bejaarde 'oud-po: haardos in gevang worden was. Hij i nuwachtigert indru lettend het getuige kende meerdere m détailpunten. Oud-burgemeeste deed het relaas va waarbij verd. Most gekleed zich al stelde. Hij bleek volkomen op de hi dreigde den burgei toor én Kolenbran resteeren, als lilj n de Joden zaten, v kende echter, dat had. Dezen 'haddci verstopt, doch w< De heer v. d. Het Mosterd, dat hij k anoniem waarschu ontvangen, waarop hij dat goed moes verdediger, Mr. A. uit Eindhoven wei alsof hij wilde do Mosterd zelf dat sehreven. Voorts z< Heuvel gezegd hel Joden h°ef 3e §e< hebben, want dat schen" Verd. ontl Behalve eenige kol I namen de S.D.-ers 1 twee hammen, kn lap stof mee, alle aan de fam. Costei de Mevr. 'v. d. Heu Constant verklaarc juweelen niet te- moest ook nog met ruwe diamant gezegd werd, stol vast, dat Fr. Weije der was,> want die dat buisje af. Veri ook hier naar dat tef'hebben. Ook 'zo ver gehanteerd meerdere getuigen Get. Bakhuys w Eindhoven de ju zijn. Hïj verklaart,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 6