Nauwere economische samenwerking verwacht tusschen Britten en Amerikanen BESCHOUWINGEN Voor Alkmaar en omgeving Bevin blijft hoopvol gestemd Rede van Churchill was een onverantwoordelijke scheldpartij ROND DE DEVIEZENNOTA -138 - Alkmaar VAH Cf. OBLIGATIEN In congres bijeen NA DE CONFERENTIE VAN MOSKOU S.S. werd met goud betaald Attlee antwoordt: Democratisch beginsel miskent Wol lenstoff en- fabriek in de asch gelegd Vittorio Mussolini in Argentinië TRIBUTIE VAN ERKKLEEDINC ienvoudiging van het systeem ij vernemen wordt binnen :n tijd een nieuw systeem distributie van werkklee- voerd. Tot nu toe was het i van werkkleeding zeer •ld. Het ligt in de bedoe- systeem zoodanig te ver- én, dat alle aanvragen ks bij de distributiedien- nneri worden ingediend. zal tevens worden be- met de afwikkeling van igen een kortere tjjd ge- ELEF. 4298 ►OP: clubs, 4 stoelen met uit- ls en 4 stoelen, alles ge- 1 2 vlams, blauw, emaille; sn stel groote sluitgor- auping spiraal, enz. enz. „AAS GROET De Schakel" ID. TELEF. 298. GrATIE UNA VAN SENEN ICANESSEN) eheerde rechtspersoon NG VAN DE VAN SENEN. HOTEN M>,—f 500,— en toonder. dat de inschrijving op ngenoemde uitgifte zal MEI 1947 it des namiddags 4 uur, ÏTBANK N.V. te kantoren, 's-HERTOGENBOSCH in 100 pCt. gsbilietten zijn bij de krijgbaar. KREDIETBANK N.V. tERTS. 947. v lag 27 April te Zijdewind litterende e k van PLAYERS ÏV., I A R T HALLO! de groote FAI.R >n U het istraat, Alkmaar. pril 7,30—11 uur. 'an 12—10 uur TOEGANG VRIJ og eens we en ik beslist z'n schoone en sloeg hij de „kamer" auwelijks in tmelde me ierde die in vat gever' Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; sin al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 26 APRIL 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11212 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.j, 2047 (red:), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank OP HET DRIEDAAGSCH CON GRES van de Partij van den Ar beid, dat in Utrecht bijeen is, zijn eenige dingen gezegd en gedaan, die ook onze lezers interesseeren. Zoo noemde de voorzitter, Koos Vorrink, het experiment van deze nieuwe Partij geslaagd. Hij bracht alle goeds van den laatsten tijd na tuurlijk op rekening van de roode ministers en verklaarde, dat men „geen* conflict zoekt met de K.V.P., met wie de samenwerking overigens zonder geestdrift is aangegaan", 'n Merkwaardige uitlating van on dankbaarheid, nademaal. al het ge noemde goeds niet tot stand geko men zou zijn zonder de medewer king van de K.V.P. Vorrink beweerde in zijn ope ningsrede ook, dat bet experiment dat menschen van verschillende ge loofsovertuiging in een politieke partij samengaan, „nergens ter we reld gevonden wordt". Maar dat was weer een bewijs van zelfover schatting, dat de P.v.d.A.-leiders nogal eens parten speelt. Hier werd het jarenlange experiment der La- bourpartij maar eventjes over bet hoofd gezien en ook het experiment van de M.R.P. in Frankrijk o.a... twee landen overigens, waar de ver houdingen anders liggen, maar men kan toch niet vol houden, dat deze landen „nergens ter wereld" gelèe- gen zijn. En de C.V.P: in Belgi; is ook geen partij van uitsluitend ka tholieken. De-weerklank, die de P.v.d.A. in het Nederlandsche volk gevonden heeft, blijkt volgens Vor rink o.a. uit het ledental, 115.000 man. Dat geeft geen reden tot kla gen. Deze betiteling klinkt wel een beetje anders dan het propagandis tisch jargon uit vroegjer dagen: wij zij'n'de grootste partij! De kern der partij is en 'blijft de arbeidersklas se. Dat zei Vorrink, die bedoelde: de socialistische arbeidersklasse. Het verloop van het congres ver-i sterkte trouwens den indruk, die wij 'altijd gehad hebben, dat de P. v. d. A. een verbreede S.D.A.P. is. De meeste voldoening hebben wij beleefd van de verklaring van Vor rink, dat hij nog'steeds niets wil weten van samengaan met de com munisten. Hij riep christenen en democraten op, democrltie en hu manisme veilig te stellen. Het is inderdaad .o-i. een van de redenen, waarom wij "de samenwerking met de P.v.d.A. handhaven en voortzet ten, dat wij op die manier er toe medewerken, deze 'partij uit het communistische vaarwater te hou-, den. Dit moge ook een punt van overweging voor de reactie zijij. In dit verband verdiént het wel acte, dat de strekking der redevoeringen van buitenlandsche vertegenwoor digers heel wat marxistischer klonk. Van de „agitatie" in de kringen der'K.V.P. over de acties van Ger- brandy en Welter, welke agitatie de heer Vorrink,ontdekt heeft, heb ben wij nog niet veel bemerkt. Is de wensch de vader der gedachte? Wij ontkennen geenszins, dat de wijze, waarop met name de heer Weiter op het stramien van Ling- gadjati voortborduurt, gevoelige snaren vermag aan te raken, ook in K.V,P.-kringen, maar „agitatie", dat is nog weer wat anders. Een open oog had de voorzitter verder voor de „talrijke moeilijk heden", welke ons in de toekomst nog wacfiten. Hij wees daarbij op de deviezennota van minister Lief- tinck, in.welk verband eveneens de samenwerking tusschen K.V.P. en P.v.d.A. tér sprake kwam. Dit raakt de kwestie van het financi- eele en het sociaal-economische be leid. De K.V.P. zal zich nog wel eens bedenken, voor en aleer zij 't contact (met de P.v.d-A.) opzegt: „het alternatief is voor onze mede regeerders weinig aanlokkelijk", zei de heer Vorrink. Hij maakte daarbij twee fouten. Niét de par tijen regeeren, maar de regeerxng doet dat. Hier is wel degelijk ver schil dat terwille van zuivere poli tieke en democratische opvattingen in het oog gehouden moet worden. Verder geldt ,het aangegeven alter natief ook voor de P.v.d.A.! Hét is voor haar weinig aahlokkelijk. Ten minste als zij behalve het partijbe lang, ook het landsbelang in acjit neemt. Ontkend kan niet worden, dat op dit congres, dat weliswaar een Partijcongres is, maar dat vol gens het „Vrije Volk" nationale draagwijdte heeft, het -accent van 't Partijbelang voortdurend sterker klonk. Hetgeen niet te verwonderen valt, als wij nagaan, dat hetzelfde „Vrije Volk" in een begroetingsar tikel tal vah besluiten van Regee ring en Kamer aanhaalde als „ar gumenten, waarmede men voor het congres kon verschijnen". Vorrink zei ook, dat de P.v.d.A. de overeen komst met de K.V.P. zonder en thousiasme is aangegaan. Onzerzijds bestaat zulk een enthousiasme ook niet en als het er was, zou 'het aan merkelijk bekoelen, wanneer men den indruk moest hebben, dat bet politieke beleid van Regeering en Kamer er op gericht dient te zijn, een bepaalde politieke partij aan argumenten te helpen, om haar Volgelingen zoet te houden. Geen extra verstrekkingen De algemeene voedselsituatie in ons land maakt hetniet mogelijk, dat wegéns den nationalen feest dag op 5 Mei a.s. extra verstrek kingen worden gegeven. Dit geldt zoowel voor de geheele bevolking als voor bepaalde groepen, die feestelijkheden willen organisee- ren, zooals kinderfeesten e.d. Offi- cieele instellingen zullen aan des betreffende verzoeken niet kun nen voldoen. POLITIEKE waarnemers te Londen vèrwachten, dat de algemeene mislukking der conferentie van Moskou in zakè het bereiken van overeenstemming - in de allereerste plaats veroorzaakt door de tegen gestelde en onverzoenbare economische eischen onmiddellijke en mogelijk ook verstrekkende econo mische gevolgen zal hebben. Aangezien de hoop op Duitsche economische eenheid op zijn minst tot een. verre toekomst is beperkt, zullen de wesk'ijke mogendheden thans onverm'vjelijk hun langen tijd uitgestelde maatregelen voor economische reorganisatie van de Britsche en Amerikaansche zones bespoedigen en deze mogelijk ook weer afstemmen op de economie van de rest van West-Europa. De Sowjfet-Unie zal wellicht soort gelijke maatregelen nemen en de economie van de Sowjet-Russische bezettingszone meer op de landen van Oost-Europa en de Sowj et-Unie zelf afstemmen. Men verwacht niet, dat een van beide partijen de deur voor een .uit eindelijke economische eenheid van Duitschland wil sluiten en men ge looft, dat het onmiddellijke initia tief en de eindbeslissing ten aan zien van de kwestie, of Duitschland en Europa permanent in twee sec toren zullen worden verdeeld, veel eer bij de Y-S. dan bij de Sowjet- Unie liggen, aangezien de 'Sowjet- Unie zich blijkens het bijzonder sterk aandringen op het verrichten van herstelbetalingen, uit de loo- pende -productie van West-Duitsch- land, duidelijk de behoefte aan economischen steun van het westen voor het oosten, in een of anderen vorm, realiseert. Bevin's eindoordeel over de conferentie van Moskou Tijdens een persconferentie op de Britsche ambassade te Moskou heeft Bevin voor zijn vertrek uit Moskou zijn eindoordeel uitge sproken over de conferentie van Moskou. Hij had het gevoel, dat de eenheid van de groote vier hechter was geworden dan eerst, daar de ministers een groote open hartigheid aan den dag gelegd hadden. Wat 'Duitschland betrof waren meer vorderingen gemaakt, dan hij tot dusverre verwacht had. „Ofschoon het tijd gekost heeft, geloof ik, dat wanneer de uitwisse ling van, denkbeelden en de ons ge boden gelegenheid, in de volgende maanden de kwesties meer in bij zonderheden te beétudeeren, in aan merking genomen worden, men tot de conclusie zal komen, dat de con ferentie van Moskou per slot van rekening een der grootste bijdragen tot het vestigen van den vrede op geoznde basis is geweest". Voor de uitroeiing van Joden James Higgins, de openbare aan klager in het proces te Neuren berg tegen den generaal der SS, Oswald Pohl, die de leiding had oyer de Duitsche concentratiekam pen, en 17 anderen, heeft Vrijdag een document voorgelezen, waarin vermeld staat, dat de SS 33 mil lioen. mark in goud kreeg' uitbe taald voor het uitvoeren van het plan ter vernietiging van de joden van Oost-Europa. Het plan werd genoemd „actie Reinhardt", naar Reinhardt Heydrich, den „beul van Lidice Een enkele afdeeling der SS vermoordde 90000 joodsche man nen, vrouwen en kinderen. „Ik zou liever meer tijd genomen hebben om onze geschillen volko men op te lossen, teneinde een wer- kelijken vrede tot stand te bren gen, in plaats van haastig een val- schen vrede te scheppen. Wij heb ben nu voor ons de relatieve stand punten van de vier regeeringen", aldus Bevin, die er op wees, dat in tegenstelling tot vorige besprekin gen over vredesverdragen, de ver slagen landen nu volkomen versla gen waren en geen- regeering of grondwet hadden. „Wij moet dn werkelijk een nieu wen staat opbouwen en daarbij drie dingènverwezenlijken; ten eefcgte moeten wij dezen staat zoodanig opbouwen, dat hij geen bedreiging van- de Erfrdpeesche veiligheid kan vormen, ten tweede moet hij ge grondvest zijn op democratischen grondslag en ten derde moet het industrieele en economische peil zoo Vastgesteld worden, dat het maatschappelijk! leven van dien staat zich'behoorlijk'kan ontwikke len, zonder dat het tot een oorlogs- potentieele macht kan uitgroeien". „Men zal beseffen, dat dit ontzag lijk veel arbeid kost, die gedaan moet worden door vier mogend heden, die verschillende inzichten hebben t.a.v. democratie". Wat de herstelbetalingen betrof, wilde men van Britsche zijde de belangrijkste kwesties eerst oplossen. „Wij willen economische eenheid. Wij willen een verantwoorde grond wet maken. Wij willen ons geld, dat wij aan- de Duitsche economie heb ben besteed sinds het 'einde van den oorlog, terug hebben. De Britsche politiek inzake het industrieele peil voor Duitschland zal de algemeene opvatting daaromtrent volgen". Bevin was van meening, dat de meeningen der vier ministers over de Duitsche staatsregeling niet te ver uiteenliepen en dat bij de volgende conferentie hierover overeenstemming zou kunnen worden bereikt. Ook over het viermogendheden- verdrag was Bevin „niet wanhopig" gestemd. Dit zou de eerste brug vormen tusschen Oost en West. Het Amerikaansche voorstel hield de mogelijkheid in gedurende veertig a»vijftig jaar een verbinding tusschen Oost en West tot stand te brengen. Bevin was hoopvol gestemd over de mogelijkheid van een spoedige totstandkoming van het Oostenrijk- sche. vredesverdrag. De commissie, die hiervoor in hét leven geroepen was, zou doorwerken totdat deze kwestie zou zijn geregeld. Voor het Bijzonder Gerechtshof te 'Amsterdam werd Vrijdag een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak tegen E. J. Voute, die tijdens de bezetting burgemeester van Amsterdam is geweest. Achter "Voute rechts op de foto de beruchte S.D.'er Willy Lages, die als getuige optreedt. - (A.H.F. E.) De Britsche eerste minister Attlee heeft, sprekende op het\ Schotsche congres van vakvereenigingen, ge antwoord op ,de onlangs door Chur chill geoefend? critiek op het be leid van Labour. Attlee noemde Churchill den slechtsten minister van ïinanciën van dezen eeuw, In 1925, toen hij op advies van de „Bank of Eng land" de gouden standaard weer invoerde, heeft hij een crisis in de -steenkoolindustrie veroorzaakt, waaraan Engeland thans nog lijdt. Attlee was bereid aan te nemen, dat Churchill deze fout indertijd uit onwetendheid heeft gemaakt, doch hij achtte het niet aan twijfel onderhevig, dat een deel der hui dige moeilijkheden een gevolg is van de toen gemaakte vergissing. De jongste rede van Churchill De visschersbooten, die in den afgeloopen winter danig van het ijs te lijden hebben gehad, worden opgeknapt en hersteld. Een kijkje op een der scheepswerven te Enkhuizen. Op derf achter grond de „Drommedaris". (Anefo/Bedijs) noemde Attlee een onverantwoor delijke scheldpartij. Churchill deed alsof hü niets wist van de gr.oote beweging voor zelfbestuur, die zich in de laatste decennia in Azië baanbreekt. Hij miskende het democratische prin cipe, waarvoor Engeland in den oorlog heeft gevochten. Churchill, die herhaalde malen zijn lof heeft betuigd voor den van Amerika verkregen steun krachtens de leen- en pachtwet, heeft in zijn laatste rede misprijzend verklaard, dat de socialistische regeering van Engeland bij de gratie van Ame rika leeft, aldus Attlee. Als hij weer aan de regeering was gekomen, zou hij ook dollars noodig hebben gehad, om zijn volk van voedsel te voorzien. Ten aanzien van de critiek op qe nationalisatie zeide Attlee, dat de regeering zich er niet voor schaamt dat' een steeds grooter deel der in dustrie door het volk en voor het volk wordt geëxploiteerd, in plaats van in het belang van den parti culieren ondernemer. Integendeel, de regeering is daar trotsch op. Het is interessant Churchill' te hooren zeggen, dat het volk terug keert naar de conservatieve en li berale principes. Hij wil de socia listen een politiek voorzetten, die voor de conservatieven en onze li5 berale bondgenooten aantrekkelijk is. Wat is dat voor een politiek?. Er moet vrije concurrentie naar boVen zijn en niet naar beneden. We moeten een basis hebben én geen plafond. Het is.ontroerend om te' zien, hoe vaak de conservatieven de belachelijke poging wagen de nationalisatie voor te stellen cis iets, dat geheel buiten het werk van dén wederopbouw staat. Na tuurlijk is zij daarvoor van funda menteel belang. De waapheid is, dat de conserva tieven geen politiek en geen plan hebben om' de problemen 'an het land op te lossen. Daarom nemen zij hun toevlucht tot scheldpartijen en trachten zij de verantwoorde lijkheid in de schoenen van Labopr Schade 5 ton Een felle uitslaande brand heeft in den nacht van Donder dag op Vrijdag de Spinnerij van de wollenstoffenfabriek der firma W. Brands en Zonen aan de Hoogvcnsche straat te Til burg in de asch gelegd. Toen de inmiddels gealarmeerde brandweer arriveerde, stond het ge bouw in lichterlaaie. Het vuur werd met negen stralen aangetast. Na ongeveer twee uur blusschen was men het vuur mees ter, Vrijdagmorgen om tien uur duurde het nablusschïngswerk nog voort. Gróote hoeveelheden spinga- ren alsmede kostbare machines, waaronder een aantal niéuwe, wel ke men beziU was te monteeren, gingen verloren. De schade, welke door verzeke ring wordt gedekt, wordt geschat op 500.000 gulden. Het overige ge deelte der fabriek kon, dank zij het kordate ingrijpen der brandweer, behouden blijven. Hier konden de arbeiders gisteren het werk hervat ten. De oorzaak van den brand is vermoedelijk gelegen in het feit, dat een brandend sigarettenpeukje achteloos is weggegooid. TE VEEL POLITIE OP TEXEL1? Vragen van Kamerlid Kupers Het Tweede Kamerlid Kupers heeft aan den minisetr van justitie schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat de politiedienst op het eiland Texel voor den oorlog werd verricht door drie, van dit eiland afkomstige, politiebeambten en dat zulk? thans geschiedt door négen beambten der rijkspolitie, en grootendeels afkomstig van het vas teland? i 2. Indien de vorige vraag beves tigend wordt beantwoord, kan de minister dan mededeelen, welke vorderingen tot nu toe door deze belangrijke versterking der politie macht zijn bereikt? 3. Indien zoodanige vorderingen zijn bereikt, meent de -minister dan, dat deze opwegen tegen het nadeel, dat in de gemeente Texel, waar nog een vrij groot aantal personen in bunker! woont, voor deze uitbrei ding der rijkspolitie woningen moe ten worden gevorderd? 4. Indien de vorige vraag ont kennend mocht woéden beantwoord is de minister dan bereid in de toe komst de mogelijkheid van een ver mindering der politiebezetting op Texel in overweging te nemen? In een open brief aan het week blad „Sabado" schrijft de zoon van Mussolini, Vittorio, dat hij in Ar gentinië is aangekomen om daar werk te zoeken op het gebied van luchtvaart of film. Men gelooft, dat Vittorio in Januari in Argentinië aan land ié gegaan, nadat hij in Italië als matroos op een schip had gemonsterd. Hij neemt zich voor zijn vróuw en twee kinderen, die nog in Italië zijn, te laten over komen. Hij schrijft, dat hij niet van haat- of wraakgevoelens be zield is. De groote liefde voor zijn vaderland en de bewondering voor zijn vader zullen heni echter bij blijven. Vittorio is bereid zich neer te leggen bij elke beslissing, die de Argëntijnsche autoriteiten ten aan zien van zijn persoon zullen némen. Denen brengen een laatsten groet aan hun overleden vorst. In de kerk van het paleis Christiansborg te Kopenhagen staat het stof felijk" overschot van koning Christiaan opgebaard. Op 30 April zal de begrafenis plaats vinden. De bevolking 'defileert langs de katafalk om den beminden vorst de laatste eer te bewijzen. HET ONDERWIJS FRANKRIJK Verontrustende IN uitlatingen van een minister J.l. Zondag sprak voor den Parij- schen- omroep, de Franschè Minis ter van Onderwijs, Naegelen. Hij zéide, dat meer dan de helft der Fransche jeugd de vrije scholen bezócht en daar beïnvloed wordt door ideeën, welke de nationale eenheid in gevaar brengen. Het was dus natuurlijk, aldus de Minister, dat men kwam tot nationalisatie van het geheele onderwijs!! Deze. verklaringen wekten hevige beroering bij de Katholieken en lokten de felste prótesten uit. De plaatsvervangend miniater-presi- den Teitgen (M.R.P.) begaf zich naar den minister-president Rdma- dier en deelde hem mede, datvNae- gelen's woorden de Fransche Ka tholieken niet slechts ontevreden stemden, doch hen ook kwetsten en dat zij niet een verandering van de huidige verhoudingen op onder wijsgebied zouden kunnen toe staan. Ramadier antwoordde, dat Naegelen slechts zijn persoonlijke meening uitte en niet die der re geering! te schuiven. Ik ben van meening, zoo besloot Attlee, dat wij aan de na-oorlogsche moeilijkheden op voorbeeldige wijze het hoofd bie den en dat het land thans dezelfde kwaliteiten aan den dag legt als •tijdens den oorlog. DE DEVIEZENNOTA heeft ons weer opnieuw een kijk gegeven In den deplorabelen toestand, waar in wij als gevolg van oorlog gn be zetting zijn gekomen. En Wij kun nen den minister slechts dankbaar zijn voor de. overzichtelijke wijze, 'waarop hij het Nederlandsche volk in kennis hééft' gesteld van onze financieele- verhouding met het bui tenland. Wanneer1 wij de deviezennota aan een beschouwing gaan onderwerpen dan dient er allereerst op te worden gewezen zooals ook de minister deed op. zijn persconferentie dat in deze nota geen beleidsvragen aan de orde zijn gesteld. Dé deviezen- nota moet men als een achtergrond, zien, waartegen de beleidsvragen gesteld zijn. De regeering heeft, vol gens den minister, haar standpunt ten aanzien van het beleidsvraag stuk nog niet bepaald. Mededeelin- gen hieromtrent kunnen binnenkort worden verwacht. Het voornaamste komt dus nog. Nederland heeft dollars noodig. De grondstoffen en kapitaalgoede ren, die wij voor. ons herstel en onzen wederopbouw noodig hebben, kunnen wij slechts bètrekken uit het buitenland, dat voornamelijk niet dollars betaald wil worden. Wij moeten dus dollars zien te krijgen en dat is alleen mogelijk door aan het buitenland tegen dollars te ver- koopen of door het verleenen van diensten aan 't buitenland (scheep vaart) of door van het buitenband dollars in den vorm»van crediet te ontvangen. De totaal uitgevoerde hoeveelheid goederen in 1946 bleef, zooals te verwachten was, belang rijk achter bij het peil van voor den oorlog. Zij bedroeg naar gewichten ,r.og geen derde deel van de geëx porteerde hóeveelheid van 1939. Aan credieten is tot dusverre in totaal een bedrag van circa f 1847 millioen gulden ontvangen, waarvan per 3l Maart 1947 was opgenomen circa f 1389 millioen. Het is te begrijpen, dat het aantal door export Cf crediet verkregen dollars verre van toereikend is om de abnormale hoeveelheid benoo- digde goederen uit het buitenland te betalen. De regeering is daarom genoodzaakt een deel van onze bui tenlandsche effecten al dan niet vrijwillig te doen verkoopen om aan dollars te komen. Deze maatregel, die waarschijn lijk door de groote, massa van ge ringe beteekenis zal worden geacht, is niettemin van ingrijpenden aard als men weet, dat de jaarlijksche rente-opbrengst van deze effecten een grooten steun vormde voor onze betalingsbalans. Ook voor den oor log importeerden wij meer van het buitenland dan wij exporteerden. Maar wij konden toen onzen groo teren import, betalen o.a. met de CONFERENTIE OP HET WITTE HUIS President Truman hééft de leiders van beide partij Al in het congres uitgenoodigd voor een conferentie op het Witte Huis, Zondagavond a.s., tezamen Wiet den minister van buitenlandsche zaken, Marshall, voor een overzicht van de ontwik kelingen in de buitenlandsche po litiek. Men verwacht, dat Marshall een gedetailleerd rapport >;al uit brengen over de Amerikaansche betrekkingen met de Sowjet-Ume Positie Nederlandsche Passagiersschepen Axeldijk, 23/4 van San Fraucis.- co te Los Angeles; Eemdijk„ Rot terdamNew York, 25/4 van A'nt- wérpen; Klipfontein, 24/4 van Mar seille te Genua. Wallace op Amerikaanseh tournee? Henry Wallace heeft plannan voor een tournee van kust tot kust aoor Amerika, teneinde het Amerikaan sche publiek uit de eerste wand in kennis te bréngen met zijn opvat tingen betreffende de wereldvrede en om verslag uit te brengen zijn ondervindingen in Engeland, Frankrijk en Scandinavië. opbrengst van ons buitenlandsch effectenbezit. Nu de regeering deze effecten wil verkoopen, zullen wij in® de toekomst de jaarlijksthe op brengst daarvan missen en dus on zen export nog meer moeten stimu- leeren om de betalingsbalans in evenwicht te brengen. Een ander aspect van de Devie zennota, dat de regeering veel zorg brengt, is de mededeeling, dat bij het ontvangen van crediet van het buitenland in vele gevallen genoe gen moest 'worden genomen met kortloopend crediét. Wij moeten dientengevolge op korten termijn rente.en aflossing betalen, wat, ge zien den tragen gang van ons eco- nomisch herstel, een zwaren last legt op ons budget en uiteindelijk ook op onze betalingsbalans. 'Boven dien is het altijd al gevaarlijk kort crediet vap het buitenland op te nemen. De economische geschiede nis van de dertiger jaren, toen Duitschland plotseling gedwongen werd tot credietaflossing, leert in .welke moeilijkheden een land ifi zoo'n geval kan geraken. De regee ring doet echter haar best om deze credieten te consolideeren. De minister deelt verder mede, dgt onder zijn persoonlijke leiding de verdeeling van de beschikbare deviezen z*al geschieden. Er zal worden onderzocht op welke wijze het 'invoerprogramma 1947 verder kan worden besnoeid. Daarbij wor den de deviezenbegrootingen van de departementen eveneens herzien, met inbegrip van die van Marine en Oorlog. Wij stemmen ten volle in met deze plannen van den minister en wij zijn ook van meening, dat het meer den noodzakelijk is, dat Voor al de uitgaven en dus niet alleen de deviezenbegrootingen van de departementen van Oorlog en Ma rine worden herzien. Is het wel ver antwoord, dat terwijl 'dé oorlogs slachtoffers in de getroffen gebie den in armoede leven, er zulke enorme bedragen voor dé defensie' worden besteed? Met name de enorme kosten van ons leger in Indonesië, circa drie millioen per dag, stemmen tot nadenken. Hoe mén ook over Linggadjati mag aerf- ken. nu het basis-accoord geteekend is, zal men moeten overwegen öl het niet raadzaam is ons leger al daar in te krimpen, tot een politie-, legér, dat in samenwerking met het leger der Republiek de orde dient te handhaven. Bovendien, de regee ring dringt steeds aan op verhoo ging van de arbeidsproductiviteit, maar thans worden duizenden ont trokken aan het arbeidsproces en zijn gedwongen in militairen dienst te gaan. Dé regeering zal de heeren Helfrich en Kruis aan het verstand njoeten brengen, dat zij hun eischen zullen moeten matigen. Óok bij de in uitzicht gestelde bezuiniging zal de regeering goed doën de voedsel- en tabaksrantsoe nen van de werkende massa niet meer achter te stellen bij de mili tairen. In mobilisatietijd hebben wij tevreden soldaten, in tijden van wederopbouw tevreden arbeiders noodig. Juiste verdeeling van deviezen! De geleide economie toone wat zij Waarcfjis. En wanneer er wordt aan gedrongen op zuinigheid, dan géve de Staat het voorbeeld. Want niet het volk, maar de Staat leeft boven zijn stand. M. P. JANSSEN. Gesneuveld in Indonesië De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloo pen week de navolgende verliezen „zijn gerapporteerd: Gesneuveld of overleden ten ge volge van oorlogshandelingen: Koninklijke Landmacht: J. J. Tirtimers, soldaat le klasse, afkom stig uit Amsterdam, gesneuveld te Djempek, district Modjokerto, op 19 April 1947; Koninklijke Marine: geen verlie zen; Kon.'Nederl. Indisch leger: geen verliezen. Vertrek Indrapoera Op 2 Mei vertrekt van de Loyd- kade te Rotterdam de Indrapoera. met circa 1200 man aan boord, haar Indië.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1