Mijn wereld is veel mooier Hóe stqat het met den import van meubelen? PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Maandag 28 April 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Interview met 'n baby: En hoe denkende Engelschen over den toestand in deze industrie UIT OUDE TIJDEN Naar snellere gezinshereeniging Veertig.jaar St. Paulus Massa-arrestaties in Roemenië Marktberichten Alkmaar|che Niwin-cantinewagen was een succes mtWmÈri Op zijn dooie gemak zat hij in zijn wagen en met zijn kleine rose vingertjes - frummelde hij nu en dan wat gras, door het gaas naar de herten, die- met stomme, verbaasde oogen naar dit kleine menschje stonden te kijken. Als ze langs zijn handje likten ging er een schok door het veerende lichaampje en klonk een schaterend ge lach over het park. Zijne Majesteit de baby amuseerde zich kostelijk en had lak aan de groote menschen, die even stil' stonden, even (heel voor- aichtig) glimlachten en dan weer haastig doorgin gen. Men heeft geen tijd voor deze kleinigheden. Maar voor de man in de kinderwagen bestonden alleen zon, gras, spelen en lachen. Wat doe je op zoo'n oogenblik, als je zelf - zoedt naar iets, dat wat kan op- leveren. Je stapt op de persoon in kwestie af, stelt -je voor en dege kan niets anders doen, dan- zich ook voorsteUen. En piet verba zing mérk je, dat er nu eens gewoon op de man van de krant wordt gerea geerd. Enfin, het vragen stellen begon en de antwoorden kwamen even 'vlug, hoe het stond met de luiers en hoe de voorziening was van het noodige voedsel en al die inleidende vra gen, die er voor noodig zijn, om dieper op de zaak te kunnen ingaan. „En dan wilt U natuur lijk weten, hop ik de we reld vind." Daar sta je met je goede gedrag en stuntelig beves tig je dat, omdat er iemand is, die zoo terloops in je ziel kan lezen. „Goed. Laten we voorop stellen, dat mijn wereldje, vanuit mijn wagen bezien veel mooier is, dan die van jullie. Niet omdat ik me lekker kan laten rondzeu- len en beltnuffelen door iedereen, die dit wil. Dat niet, maar ik kan doen wat ik wil, eten, als ik honger heb, lachen als ik lachen wil en schreeuwen, zoo. dikwijls en zoo lang als me dat te pas komt. En vopr de rest doe ik maar wat. Nu voer ik de .herten en vind dat spelletje leuk. Moet je ze zien kijken. Je krijgt er niet genoeg van." „Natuurlijk, maar al die problemen om ons heen, die toch ook in de baby wagen doordringen". „Problemen? Oclj mijn heer^ die bestaan er immers niet. Die maken jullie toch zelf, zoo gauw je je hooge hoeden opzet en aan de groene tafel gaat zitten. Dat, is al een probleem op zich, wie daar én wie daar niet op 'n stoel mag neer zakken. Ik döe toch ook waar ik zin in heb. En de vrede? Die is niet zoek. Maar jullie kunt die mooie duif niet meer vinden. Daar, daar Vliegt er net eentje. Moet U zien, hoe sierlijk-ie de hoeken neemt en hoe zijn glijvlpchl is. Een tortel zegt U? Dat kan wel zijn." Intusschen gaat het spel letje vingers-gras-gaas- hert verder en de baby kraait af en toe van ple zier. Dan zit hij even stil en kijkt met zijn groote blau we oogen naar papier en potlood en resoluut komt het rose vingertje omhoog. „Zet dat er ook nog even bij. Ik bemoei mé het liefst .met m'n luiers en m'n flesch en wagen. De rest komt Vgnzelf." „Op welke manier dan?" „Toch heel eenvoudig. Hoe ben Ik gekomen, hoe groei ik en hoe is alles zoo vol zon om je heen?" De groote man in al zijn drukte en gewichtigdoene rij zegt nu niet veel meer, maar kijkt zoo'n beetje naar de struiken, die al openglippen met hun groen en hij ziet de- eeh- den kopje-duikend het brood opwippen, dat 4er door de rest van het kleine volkje wordt uitgestrooid. Het afscheid is hartelijk. Waarom ook niet, als een paar groote blauwe kijkers de wereld inzien en zich verbazen over veel, wat de .volwassenen er inbrengen. En dan is het geen ver beelding, dat je het kleine lachende kopje ziet schud den van al het onbegrijpe lijke, terwijl zijn 'wereld toch mooi is en los van alle problemen Door het park trokken de menschen, die er even tUsschen dit wilden. Zij hadden er hun kleine vreugden van zon en spe lende kinderen, .maar toch liet de wereld daarbuiten hen niet los, dat zag je aan de rimpels in de gezichten en aan de houdjpg waar mede zij hun stappen tel den. Én hun gesprekken waren zwaar van aller hande kwestie's. Maar het mannetje in de wagen kraaide rustig door en had maling aan alles in de mallemolen om hem heen. T. v. d. H. De Alkmaarsche kegelaars in den strijd Het was gisteren een belang rijken, dag voor de Alkmaarsche kegelaars. Niet alleen trok het tiental van'den Alkmaarschen Kegelbond naar Amsterdam om daar den strijd aan te binden tegen Amsterdam, uaariem en Gooi- en Eemland, maar de kampioensclub Koekoek trad daaï in het strijdperk tegen de Kampioenen van Amsterdam, Haarlem en Gooi- en Eemland. Het vertegenwoordigend tiental heeft in het kegelhuis Eik en Linde te Amsterdam een bijzonder span- n'enden strijd gestreden.Zooals te verwachten was, waren de Amster dammers de grootste coneurrenten. Dat 't wel zeer spannend was, blijkt wel uit 't feit, dat Amsterdam er tenslotte in slaagde' met ft houtjes verschil Alkmaar te kloppen. De af- gooiers van Amsterdam en Alk maar, de heeren Smit en Köllmann moesten de beslissing brengen. De Amsterdammer was- echter hierbij in het voordeel, want hij begon met 13 hout voorsprong. Maar Köllmann' toonde zich zijn titel van Alkmaarsch kampioen waardig. Met prachtige worpen knabbelde hij steeds wat vén den achterstand af, zelfs zóó, dat hij iets voorkwam. Toen kwam de fatale achtste worp. Een klein ongelukje bij den opzet en 't werd eén poedel. Daarvan profiteerden de Amster dammers prompt met een negen en zoo móest Alkmaar genoegen nemen met de tweede plaats. Maar 't is eervol! De uitslag is: 1. Amsterdam 1387 hout 4 pnt.; 2. Alkmaar 1381 hout 3 pnt.; 3. Haar lem 1301 hout 2 pnt.; 4. Gooi en Eemland 1224 hout 1 pnt. Dè individueele prestaties van de spelers waren: 1. J. de Bakker 157; 2. J. Eickholt 151; A. Köllmann 148; 4. Jac. v. Spanje 147; 5. C. H. de Lange 141; 6. G. Oudes 140: 7. Q Klerk 132; .8, G. J. Genefaas 131; 9. W. v. d. Bosch 126; 10. Joh. Diepen ■108. Koekoek heeft in den strijd om het club-kampioenschap mooi werk geleverd. Met een Verschil van 41 hout op nummer twee. veroverde de Alkmaarsche kampioensclub de eerste plaats. Hier was de uitslag: 1. Koekoek, Alkmaar 677 hout 4- pnt.; 2. Intiem, Amsterdam 636 hout 3 ppt.; 3. Houdt plank. Bussum 623 hout 2 pnt.; 4. Haarlem, Haarlem 580 hout 1 pnt. De' leden van het Koekoek-vijftal maakten individueel het vólgende hout: Köllmann 146; Genefaas 145; de -Bakker 132; Jonker 128; Diepen 126. Nieuwe kapelaan St. Laurens-parachie Tot opvolger vah kapelaan van Leeuwen is door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan der St. Laurentius-paro- chie de WelEerwaarde-- Heer N. Buurman, sedert 1941 kapelaan van de parochie van den H. Willibror- dus binnen de Veste - (Prinsen gracht) te Amsterdam. 65 JAAR GETROUWD ALKMAAR Op 2 Mei a.s. zal het eehtpaar Ligtlhart, Westerweg 6, den dag herdenken., dat het 65 jaar geleden in hét huwelijk trad. Het zal dit .krasse echtpaar wel niet aan belangstelling ontbrsdten, omdat zoo'n getal nog altijd tot de zeldzaamheden behoort. OPENING FA. KUETER 0 ALKMAAR. Zaterdagmorgen opende de fa. Kueter op de Laat een tweede winkelpand, waarin speciaal- de sanitaire artikelen ver kocht zullen worden. In de oude zaak specialiseerde de firma zich uitsluitend op ver lichtingsartikelen, doch door deze uitbreiding werd het mogelijk om een meer gesorteerde voorraad aan te bieden. De nieuwe zaak ziet er aantrek kelijk uit, zoodat het niet aan be langstelling zal ontbreken. Wij wenschen de fa. Kueter veel sueees! PENSIOENBIJSLAG. ALKMAAR. B. en W. zullen in den morgen te houden raads vergadering voorstellen agn de ten laste van het gemeentelijke pensioenfonds komende gepensio neerden, wier pensioenen, aan het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds moeten worden'vergoed over 'de jaren 1945 en 1946 en over een be paald pensioengedeelte een bijslag van 25 pet. uit te keeren en voorts te besluiten, dat deze bijslag ook voor volgende jaren aan de Rijks regeling -zal worden aangepast. EGMONDERVAART 28 APRIL 1614. In de helft der 16de eeuw loosden Egrnonder en Bergermeer hun water door de Langevaart. In de 17e eeuw door de Zijpervaart en de 19e eeuw door het N. Heil. Kanaal. In 1531 ging het water door de door de Hondsbossche gegraven nieuwe vaart en de Quakelsluis in de stadsgrachten .en na de droog making was de' uitweg door de Stersloot dat is van de Singel tot den spoordijk naar de Laat. Dit laatste was voor doorstrooming hier zeer gewenscht en ook voor "een korter'e waterweg. Alkmaar hielp steeds en ook 28 April 1614 werd weer bijgedragen voor ver dieping der vaart. Ook in 1652 weer eens f 1200, maar onder voorwaarde dat geen schuiten grooter dan 5 lasten en niet meer dan 3 Egrnonder en 1 Hoever- scbuit zouden varen. EXAMEN ALKMAAR. Voor het Basis examen van dé Nederlandsohe Vereeniging van Leeraren in de Engelsche taal „Britannia" te Den Haag slaagden: H. 'Bakker, mej. E. Janse, R. M. Joihking, mevr. G. Oblen-Borgt, A. W. H. van Tlenhoveh en G. van Wier, allen te Alkmaar en de dames Cath. M. Sengers en joh. C. Sengers te Heiloo. UITREIKING BONKAARTEN ALKMAAR. Voor -de uitrei king van nieuwe bonkaarten zijn morgen, Dinsdag 29 April aan, de beurt, zij wier geslachtsnaam be gint met de letters Q en R. Voor schoenenbonnén, de kinde ren geboren in April 1932, of later in de maand April, wier geslachts naam begint met de letters P., Q en R. BOLLEN DAG De Limmerhoek zal Zondag 4 Mei a.s. een bollendag orga- niseeren. Ook Noord-Hollarid- Noord kent zijn praohtige bol lenvelden, waar de gele nar cissen in den zeewind wiegen en waar de hyacinthen met hun prachtige kleuren ineenvloeien tot een natuur-mozaiék. Ook de tulpen beginnen al, diep-roode, zacht-gele, in al lerhande vorm en met mooie klinkende namen. Heeft u b.v. de Tulfrida's wel eens bewonderd, de tulpen met hun geribde en gespleten kelk- vorm? Fietst daarom 4 Mei eens naar Limmen en omgeving, trekt dwars door de bloeiende vel den,. links en rechls van den - grooteu straa.weg, gaat dan over de binnenwegen, die aan alle kanten den verkeersweg kruisen en geniet van de vele overstelpende kleuren. En trekt dan Zondag 11 Mei nog eens hooger naar het Noorden naar Breezand en omgeving. Want ook daar zult u -verrast staan van al het schoone, dat de echte Hollandsche bloemen tocnen. U zult uw gewest eens te meer waardeeren. VIJFTIG JAAR GETROUWD Op Vrijdag 2 Mei a.s. hoopt het echtpaar We^lde Moei de dag te herdenken, dat zij vijftig jaar gele den in het huwelijk traden. We Thebben het gouden paar eens op gezocht in hun woning aan de Mo lenweg. Ze wisten heel wat te ver tellen over deze vijftig jaar, maar ondanks de velé* hindernissen die er waren zijn ze nog zeer"opgewekt en vol levenslust. De heer Weel, beter bekend als Jan, Weel is thans 73 en .zijn vrouw 72 jaar. Toen zij in 1897 huwden, .was de bruigom landar-. beider. Hij werkte in Heerhufeo- waard en moest elke dag loopen van Oudkarspel naar de Waard. Hij verdiende- een gulden per dag en was toen werkzaam bij Klaas Ur- sem op een bedrijf genaamd Vrou- wenverdriet. Daarna had hij een eigen bedrijf te Oudkarspel en te Blokker en vestigde éich in -1933 definitief in Heerhugowaard. De bruigom is een bekende per soonlijkheid in de Waard. Hij is de vertegenwoordiger voor de firma Krol uit Alkmaar en men kan hem dagelijks, als het weer tenminste niet te ruw is op zijn motor voor bij zien tuffen, -om zijn klanten, die de kunstmest en dergelijke over hem betrekken, te bezoeken. Zijn stem is nogzeer welluidend, want zijn groet is, ondanks het geronk van zijn motor, goed te hóoren. en als het heel mooi weer is neemt hij 'zijn'vrouw wel' èens mee op de duo, en dan zou men het niet aan zien, dat er 145 lentes voorbij rij den, de motor natuurlijk niet mee gerekend. Wij wenschen het gouden bruids paar van harte geluk en we geloo- ven, dat het hun op 2 Mei niet aan belangstelling zal ontbreken. ALKMAAR. De actie, door de NIWIN deze, week ingezet, om. gol' den te verzamelen voor een canti- newagen heeft niet over belangstel ling te klagen gehad, al' was het bioscoopbezoek, waarin speciaal de aandacht werd gevraagd voor onze jongens overzee nu niet bepaald erg druk. De dansen, die daar werden ver toond waren door eenige Alkmaai;- ders ontworpen en het moet gezegd, dat er sfeér en stemming in zat, zooals de symboliek van samenwer king ten tooneele werd gebracht. De actie is Wofensdagmiddag reeds ingeluid door een rede van den loco-jburgemeester wethouder van Slingerland, die er op wees, dat het een plicht is óm de jongens zoo veel mogelijk te helpan: en om de uunctBi K.JV. um .zaauvtK. „NIEUW LEVEN" TE HEILOO Ieder musicus zal het een ver heugend verschijnsel yinden wan neer hij een dirigent treft die het met de kunst'au seriéux neemt, en geen eeuwige concessie's blijft doen aan alleen maar goedkoope gevoe ligheden. Wij smaakten het genoe gen nu zoo'n directeur te treffen in Piet Groot. Casali, Davide, Perez, Mozar-t en Diepenbrock. Dat is ten minste een programma wat waarde vol en belangrijk is/ Hiervoor dus ons compliment. Dat er bij een nog-jonge vereeni ging nog wenschen onvervuld blij ven is bégrijpelijk, maar wat tot nu toe is bereikt, verdient ten hoogste respect. De koorzang klonk over 't' algemeen zeer goed en zuiver. De uitbeelding van den tekst brjv. in het Improperium van Casali en Te- nebrae factae sunt van Perez,had meer uitdrukkingsvol kunnen zijn. Maar deze zaken zullen, zich op den duur wel in gunstlgen -zin ontwik kelen, geziende muzikaliteit van den directeur. /Den Uil, van Diepen brock, kreeg een zeer goede ver tolking. De lichtere koren o.a. van Brandts-Buys vormden een goede afwisseling. De violiste Annie Meeuwig-Jelsma, trof door intensief muzikaal spel in een Adagio en Allegro van Leclair, en een serie kleinere stukken welke meer den algemeenen smaak tegemoet kwa men, door Piet Groot, a. d. vleugel uitstekend begeleid. De zangeres Jeanne Bacilek had bij het publiek een daverend succes ntet Tsjechische Volksliederen (in nationaal costuum). De dames so listen hadden bloemen in ontvangst te. nemen. .Het Bruno gebouw was tot de uiterste hoekjes met aan dachtige luisteraars bezet, die het aan welgemeend en hartelijk applaus niet lieten ontbreken. Door Burgemeester, Pastoor en de gees telijken van de parochie werd deze avond bijgewoond- een „overheids^e- langstelling Welke men ten zeerste moet waardeeren als een stimulans voor de cultureele ontwikkeling van de plaatselijke inwoners. Alzoo, „Nieuw Leven" kan dp een succesvolle avond terug zien, en de voldoening smaken ook in muzikaal opzicht waarlijk „nieuw leven" te hebben gebracht. W- Schreurs Sluiting van den tooneel- wedsfrijd te Medemblik Zondagavond vond de sluiting plaats van het tooneelconcours, dat afgeloopen winter te Medemblik werd gehouden op initiatief van de stedelijke tooneelvereeniging .„Hier na Beter". De jury bestond uit mevr. Y. S. E. Wegener Sïeeswijk-van Balen Blanken, directrice van de Rijkskweekschool vóór Onderwijze ressen in Den Haag, H. Bakker, too- neelschrijver in Haarlem en J. B. Schuil, tooneelCriticus uit Haarlem. Zij kenden de volgende prijzen toe: le vereenigingsprijs aan Rede rijkerskamer „Molière" te Utrecht voor „Een huwelijk onder Lodewijk XV (754 punten), -de 2e vereeni gingsprijs aan de Kon. Rederijkers kamer „Ten Kate" uit Leeuwarden voor „Westerman Zn." (660 pun ten) Het Apeldoornsche Liefhebbe-' rij Tooneel kreeg den 3en prijs met „Vliegersvrouwen!'. Verder legde Rederijkerskamer „Molière" beslag op de le prijzen voor: hoofdrol heeren, hoofdrol da lnes, bijrol dames, samenspel, regie, kapwérk en uitspraak. De regisseur van Molière, Wim* Bischot, kreeg den len prijs- voor regie, en regis seur. De 2e prijs hoofdrol heeren en 2e prijs hoofdrol dames werd toegekend aan Rederijkerskamer „Ten Katé", evenals de le prijs voor de kleine rol. De le prijs voor het kapwerk werd toegekend aan fa. Michels uit Amsterdam. MUTATIE PLAATSELIJKE POL. SINT MAARTEN. Met ingang van l.Mei a.s. is de wachtmeester le klasse, G. A. van Vuuren, alhier in denzelfden raag benoemö te Mijdrecht. Met ingang van den zelfden datum is als postcomman- dant te Sint Maarten benoemd de heer Westra, thans te Mijdrecht. ppIMpll» vereenigingen te steunen, die zich voor dit doel" inspamjpn. De cantinewagen rpet, zijn uitne mende outillage trok eveneens zeer veel belangstelling,.nadat het ge meentebestuur de, opening had ver richt door het gebruiken Van de eerste koffie, cacao en gebak. Heel wat liefhebbers hebben een paar minuten hun haastigen gang onder- broken, om even kennis te maken met de bediening, de gerechten en de inrichting van den wagen, waar van er binnenkort naar Indië zal' gaan, om met Alkmaarsch naam er op^ langs de meest afgelegen stel lingen en' onderkomens te rijden. 2 Mei zal in het Gulden Vlies nog een cabaret-avond worden gegeven ten bate van "de NIWIN. Zoo werkt ajles mee, qm te komen tot een uitgebreide a,ctie voor de jongens overzee. L.S.V.V.—TEXEL -In dezen wedstrijd is LSVV er in geslaagd een 20 achterstand om te zetten in een 4-^2 overwinning. LSW speelde1 vooral na de rust een prima wedstrijd en scoorde toen vier doelpunten, waarvan Mettes er drie voor zijn rekening nam. Voor de rust met den wind mee was Texél het meest in den aanval en wist zich toen een 20 voor sprong te verzekeren. Na de rust was echter LSW voortdurend in den aanval en vier doelpunten waren hiervan het re sultaat. ZEEMACHT I—A.F.C. I AFC speelt voor de rust tegen dén straffen wind in. Toch is direct de eerste aanval voor A, doch het schot gaat over. Zeemacht, die in een sterke formatie opkwam, lan ceerde eenige aanvallen en hun linksbuiten is dan ook herhaalde lijk zeer gevaarlijk 'met zijn scher pe voorzetten, hij is dan ook degene die bij een aanval den bal wederom afgemeten/voorzet en de midden voor voltrekt op even sublieme wijze het vonnis, door den bal, on houdbaar voor Kwant in de touwen te jagen, 1—0. A. is even de klhts kwijt, doch Kleijbroek c.s. weef zijn voorhoede toch aan het werk te zetten,, eri bij èen voorzet via ï-echts brengt de linksbinnen met een fraaie kopbal den stand op 1—1. Nu wordt Zeemacht in de verdedi ging gebracht, eenige schoten wor den gelost, maar zij weten met kunst- ep vliegwerk stand te hou den. Kort hierna rust. Na de rust is Zeemacht een wei nig opgemonterd en hun achterhoe de, met behulp van hun spil, die een uitstekende partij speelde, maken het de A. voortwaartsen niet ge makkelijk. Steeds is e? een hoofd of een voet tusschen, of in laatste in stantie de doelman, die hun doel ■schoon houdt. A, die het soms middendoor pro beert, weet ongeveer 15 minuten voor- het einde door hun rechtsbui ten (uit een corner) een voorsprong te nemen, 21. Hierna keürde de scheidsrechter nog twee doelpunten af, en ook verscheidene malen gaat Zeemacht er van door. De Z-!inks- buiten en de A-rechtshalf geven el kaar niets ioe. Eri als ,bij een der vele AFC-aanvallen de rechtsbuiten wederom inkogelt, is de overwin ning voor A zeker. Kort hierna komt het einde van een stevigen, doch sportleven wedstrijd. RANDERS 1—UITGEEST 1 R. trapt af. Van weerszijden da delijk eén vlug open spel. De eer ste corner van leverde niets op Een keihard schot van'Van Sol brengt de R. ook geen voordeel. Twee genomen corners voor R. brengen veranderingen in den Stand. Van Sol 'schiet keihard in op den niet al te klemvaste doelman, van U„ '10. Met dezen stand komt de rust. Dadelijk na de tweede helft eenige mooie aanvallen der R, doch de U. doelman ruimt dpze weg. Uitgeest pro-beert .verschillende aanvallen op te zetten en eindelijk -heeft ze geluk, 11- -Van weerszijden eenige corners, welke veelal achter het doel te recht komen. J. Stróet brengt den stand' voof- de R. op 2—1. Na 35 minuten spelen komt II. eenige malen opzetten en heeft daarmede ook', succes, 2—2. Wie zal het winnende doelpunt maken?/ De Jong van U. maakt aan de onzekerheid een einde; deze brengt den bal mooi op en via verschil lende bee-nen belandt deze in het net (2—3). Auto verdween van den dijk Onder Nijmegen, ter hoogte van hét Maas- 'en Waalkanaal, heeft een eigenaardig ongeval plaats gehad. De bestuurder -van een licht bestel- autootje stopte op. den hoogen dijk aldaar om een deksel van een melk bus óp te rapen, welk apparaat blijkbaar verloren was. Door den storm sloeg het portier door en brak de ruit. Qm andere wegge bruikers niet te hinderen ging de bestuurder het glas oprapen, waar toe hij' zijn -wagentje eenige meters terug zette. Toen hij het glas -ver zameld had en* weer op keek, was het wagentjq. nergens meer te zien. Het was door den storm opgeno men en van den hoogen dijk afge reden!. Deerlijk gehavend'moest zijn auto door een garage weggesleept worden. De vraag naar Engelsche meube len wasvóór den oorlog hier te lande van een belangrijken om vang en daar de import toen geen moeilijkheden opleverde, kon men zijn keus maken uit allerlei soor ten en modellen. Thans, in dezen na-oorlogschen tijd, met zijn moeilijkheden en problemen op velerlei terrein, Rgt deze zaak, evenals zoovele an dere -5- geheel anders. Het is daarom misschien wel in teressant eens wat te vernemen omtrent den toestand in de En gelsche meubei-industrie. Een van de importeurs van En gelsche-meubelen, de heer N. Masée te Alkmaar, die vóór - den oorlog regelmatig Engeland bezocht, heeft zoodra dit na de bevrijding moge lijk was, het contact met de Engel sche meubel-fabrikanten weer op genomen. Bij een zijner laatste zakenreizen deed zich een onverwachte, gelegen heid voor kennis te nemen van den toestand in de Engelsch? meubel industrie. In High Whycombe, het centrum der meubel-industrie, een plaats wat grooter dan Alkmaar en waar zoo ongeveer ieder inwoner betrokken, is bij deze industrie werd juist het jaarlijksche congres der meubel-fabrikanten gehouden. Dit was het eerste congres na den oorlog en 't is typisch Engelsch, dat de voorzitter van de meubel-fabri- kahten-organisatie, The High Why combe Furniture Manufacturers So ciety, mr. Hands, zijn Nederland- schen gast en vriend direct uitnoo- digde'dit congres met daaraan ver bonden diner mede te.maken. Verschillende wetenswaardighe den kwamen op deze bijeenkomst, waarbij de burgemeester van High Whycombe en vele andere autori teiten aanwezig waren, naar voren. Zoo bleek reeds hanstonds, dat de voor Engeland zoo belangrijke meubel-industrie met groote moei lijkheden heeft te kampen. En het is wel eigenaardig, dat in Engeland, waar deze industrie toch een groote plaats inneemt, niette- min uit verschillende landen meu belen worden ingevoerd, ook uit Nederland. De uit Nederland" ingevoerde meubelen behooren niet tot de goedkoopere soorten, maar de mo dellen verschillen Wel zeer met die der Engelsche, welke voor 't groot ste gedeelte „utility", de z.g.n. èen- heidsmeubelen zijn. De Engelsche leus geldt thans dan ook: English meubilair vóór de En gelsche woningen en levensbehoef te. Een belangrijk vraagstuk vormde wel in het bijzonder de hout-positie en de hout-toewijzing. De. toewijzing wélke thans bedraagt 50%van het gebruik van Voor den oorlog, wilde meri verhoogd zien tot - 60%. De hout-contróle werd door de meubel fabrikanten veroordeeld. Wat' de hout-positie betreft, merkte„één der sprekers op, dat er genoeg hout de wereld is. Reeds zijn Engelsche stappen ondernomen om met Rus land tot feen overeenkomst te ko men, maar de politiek zit er tus schen. De moeilijkheden met Joego-Sla- vië en 'Roemenië wat betreft den aankoop van hout, zijn evenzeer po litiek als economisch. Een andere spreker, mr. Birck', merkte op, dat er in het buitenland hout genoeg is en vroeg: „Kdh de regeering tegen Frankrijk niet zeg gen: lever ons hout, of we nemen je wijij en parfum niet meer!?" Mr. Allan Janes wees er op, dat de meubel-industrie haar belang rijke plaats weer mpet innemen én stelde een driesol programma-pun ten voor, 1. De regeering moet de Engel sche meubel-Industrie voorrang verleenen. 2. Haat aankoop-methodes in overeenstemming brengen met de marges van de vrije ondernemingen. 3. Onmiddellijk den invoer yan minderwaardig buitenlandsch mate riaal st.opz'etten. Verder herinnerde deze spr. er aan, dat het prijsniveau het onmo gelijk maakt met het buitenland te handelen.' Uit een en ander blijkt wel, - dat de meutel-industrie in Engeland zich, evenals hier te lande, voor groote moeilijkheden ziet geplaatst. Dat men daar detijd gekomen acht om de handen uit de mouwen te steken en de publieke opinie op te wekkerr, is wel teekenend. Men wil in Engeland wel weer graag meubelen naar ons lartd uit voeren, maar onze moeilijke devie zen-positie, zal voorloopig wel het grootste bezwaar blijven. Regeering stelt de „Sibajak" ter beschikking De regeeriiig heeft besloten om bij voldoende deelname het m.s. „Sibajak" een extra tocht naar Java te laten maken teneinde den steeds grooter wordenden achter stand in de gezinshereeniging van de Nederlanders, die op Java werken, in te loopen. De „Sibajak" is nog steeds inge- richt als troepenschip, zoodat zij,, die van deze gelegenheid gebruik wen schen te maken, zich zullen moeten onderwerpen aan de algemeene re gelen, welke voor dergelijk massaal vervoqr zijn gesteld. In- verband hiermede zal het vervoer op de „Sibajak" voor zoover het de ruimacdomodatie betreft geheel geschieden op basis van vrijwillig heid. Zij, die de ongemakken, aan de accomodatie verbonden, niet wil len aanvaarden, moeten wachten tot hun volgnummer op de ^algemeene oproeplijst voor gezinshereenigihg aan de Ijeurt komt voör normaal vervoer. Met het oog op maatrege len, welke voor dit vervoer getrof fen dienen te worden, is het.nood zakelijk op zeer korten termijn te weten of er bij belanghebbenden voldoende animo bestaat óm van deze gelegenheid gebruik te maken. Zij, die in aanmerking wensclien te komen vi»or deze reis van de „Siba jak", Worden verzocht zich v.óórM Mei a.s. schriftelijk op té geven bij het bureau gezinshereeniging van het ministerie van overzeesche ge- biedsdeelen, met vermelding van de- noodzakelijke gegevens, waaronder het volgnummer óp de algemeene oproeplijst en het aantal mederei- zende kindeven. Uiteraard komen sléchts zij in aanmerking, die offi cieel mededeeling hebben ontvan gen van den immigratiedienst 'te Batavia. Het ligt in hetvoornemen de „Sibajak" op 20 .Mei te laten vertrekken. De geestelijk adviseur van den Ned. R.K. Bond van Overheidsper soneel .„St. Paulus", rector J. Th. M. Kraakman, heeft op een feestelijke bijeenkomst te Amsterdam ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van dezen bond medègedeeld, dat aan den voorzitter van „St. Paulus", den heer H. A Vulink, de orde „Pro Ecclesia et Pontifici" zal wor den verleend. H.M. de Koningin heeft het be haagd den wegens het bereiken van de leeftijdsgrens scheidenden pen ningmeester van den bond, den héér J. H. Nijhof, de Orde van Oranje Nassgu te verleenen. De heer Vulink deelde -mede, dat op dit oogenblik de bond 12.500 leden - telt. Spreker herdacht de pioniers, die in deze veertig jaar grafwaarts gedragen zijn. Dank bracht hij aan de vele priesters en de géestelijke adviseurs, „die met hun religieuze reveil's de geestelijke .basis gelegd hebben waarop al ons wérk steunt". Een aantal afgevaar digden van den jubileerenden bond zijn officieel door het gemeentebe stuur van Amsterdam teii stadhuizé ontvangen, waar wethouder mr. W. F. Schokkinghen toesprak. KRINGVERGADERING VAN DE K.V.P. (Vervolg van pag. 1) Zooals reeds gezega ging de be spreking van de contributievoor- slellen zeer vlot. Deze contributie van f 1.50—f 0.80 ót f 3.—, f 2— 1 0.80 scheen naar de meening van eenigen te hoog, doch de heer F. Ot- ten van de afd. AlkrAaar meende tenslotte, dat, waar andere partijen veel hoogere contributie vroegen, met name o.m. de C.P.N., deze rege ling toch wel met algemeene stem men kon worden goedgekeurd. Dit geschiedde dan 'ook. Ook hét onderwerp reglements wijziging, dat voor de a.s. Partij raadsvergadering op het program ma staat, dreigde vast te loopen in •allerhande medningen, omdat men den tijd te kort achtte tusschen ont vangst van de reglementen en de besprekingen. De afd. Alkmaar wilde b.v. dit punt afgevoerd zien, waarbij de heer Venneker een toe lichting gaf, terwijl de afd. Scha- gen een motie wilde indienen zooals de kring Arnhem dit had gedaan, waarin vermeld werd, dat bij niet afvoering de kring een passieve houding zou aannemen*. Tenslotte kwam men bvereen een commissie uit de aanwezige .afdeelingen te forme&ren, die samen met de partij afgevaardigden de reglementen zouden onderzoeken en eventueele amendementen samenstellen. Deze commissie werd als volgt samenge steld: de heeren Dorpmans, Verver, Luijckx,_ v. d. Knaap en Koopftiei- ners. Hierna kreeg- mr. Rutten het woord, óm te spreken over de jon geren en hun reglement. Reeds in 1940 besloot het Partijbestuur een jongerencommissaris te benoemen, terwijl de organisatie direct na de bevrijding uit den grond werd ge stampt. Als eerste commissaris trad toen op Jan Robert, nu is het drs. Schiphorst. De opzet is er_ geen massa-organisatie van te maken, maar kernvorming toe te passen en wel via de jeugdstandsorganisaties. Het verschilt verder van- de oude- renafdeelingen, doordat er slechts een reglement is voör jongeren- raden en -afdeelingen. De eerste vijf jaren zal de leeftijdsgrens gesteld worden op 30 jaren, om zoo de goede kernvorming te kunnen bereiken, doch de bedoeling is de oorspron kelijke grens te handhaven van 25 jaar. In het afdeelingsbestuur krijgt ook een lid van de ouderenafdeeling zitting, terwijl dit omgekeerd even eens het geval is. Om de jongeren te bunnen begeesteren moet men met concrete actiepunten' komen en 'het niet laten bij discussies alleen. De heer Rutten beantwoordde na zijn uiteenzetting verschillende vra gen, die uit de vergadering te voor schijn kwamen. Van de afd. Heerhugowaard was nog een vrgag binnengekomen over het feit, dat de regeeringspolitiek ten opzichte van den land- en tuin bouw in gebreke schijnt te blijven. Men maakt zich in deze kringen ernstig bezorgd over deife politiek. De heer Groen,die bij de bijeen komst aanwezig was, beantwoordde deze kwestie uitvoerig, waarbij hij iéder op het hart drukte, dat de K.V.P.-fractie bij voortduring He volle aandacht op dit belangrijke punt gevestigd houdt. MARINE VLAGOFFICIEREN VERLATEN DEN DIENST Op 1 Mei a.s. zullen tv.ee vlag officieren der Koninklijke Marine den dienst met pensioen verlaten, te wetgn vice-admiraal P. J. Fete- ris, vlagofficier personeel, en hoofdofficier marine-stoomvaart dienst. D. W. Kwak, chef van het bureau werktuigbouw .van de hoofdafdeeling personeel. Laatst genoemde wordt, met ingang van denzelfden datum tot schout bij nacht bevorderd. Cycloon in Birma Een -cycloon heeft ongeveer. 5000 huizen- in en rond de havenstad Ye in Zuid-Birma verwoest! 28 dorpen werden geteisterd. Het aantal on gevallen is nog niet bekend. Boel en Jonkman vertrekken 1 Mei Naar we vernemen .is het waar schijnlijk te achten, dat de minis ters Beél en Jonkman Donderdag morgen 1 Mei naar Batavia zullen vertrekken. De Britschg regeering heeft offi cieel vernomen, dat in Roemenië sedert 5 Maart een campagne aan den gang is, in den loop waarvan enkele duizenden leden der op positie zijn gearresteerd. Sommige waarnemers zijn van meening, dat de Roemeensche regee ring, waarin de communisten de mceideriieid hebben, is geleid door den vrees, voor "een staatsgreep van de zijde der oppositie, wanneer de Russische troepen eenmaal zouden zijn verdwenen. Nu het verdrag met Oostenrijk - te Moskou, niet is tot s'and gekomen en de Ru'.rische troe pen voorloopig nog in Roëmenië zul- - len blijven voor de bescherming, van de verbinding met Oostenrijk, ver wacht men, dat-de stroonjean ar restaties wat zal gaan luwen. In Engeland) wordt de ontwikke ling van den toestand nauwlettend gadegeslagen, ofschoon er geen aan wijzingen zijn, dat de Britsche re geering zich 'ter zake tot Roemenië zal wenden. LANGEDIJKER Groentencentrale. 4000 kg geele koófc 17.50; 86000 kg Deensche witte hooi 12.90; 3700 kg bieten I 8; id. II 5.70; 800 kg "uien 16; 250 kg witlof I 32.9033.80; id. II 10.50—11.10. AV.ENHORN. 26 April. 86000 kg bieten I 8; id. 84D00 kg II. 5.70; id. 9300 kg III 4.40; 800 kg modjo 0.96— 3; 500 kg witlof I 30—32; id. 130 kg II 17—22; 12000 kg peen II 7.40; id. 14500 kg III 5.60; id. 1000 leg IV 5.60. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2