radio WAAR BLEEF a NIEUWE STAKINGEN VERWACHT IN HET RUHRGEBIED Bloemenfestijn langs Holland's wegen NIEUW NOORPHOLLANDSCH DAGBLAD- Dipsdag 29 April 1947 PAG. 3 Bevolking heeft geen vertrouwen meer in de toezeggingen der Overheid Katholieken contra de Gaulle EEN uurtje Duizenden enthousiaste bezoekers Wereldnieuws- journaal Praatjes Vick Alalvety DE MAART-STAKINGEN en protestdemonstraties, die als een niet te keeren golf over het Ruhrgebied zijn gegaan, blijken thans allerminst te hebben gefungeerd als een uitlaatklep voor de in het industriegebied levende spanningen. Zij hebben er eerder toe geleid deze spanningen te versterken en thans, nau welijks een maand later, gist en broeit het in de kolenmijnen zoo sterk, dat ernstig rekening gehouden moet worden met een opnieuw opleven van een protestbeweging. geven verzekering, dat de brood voorziening voor zeven weken ver« zekerd was, reeds na twee weken de zooveélste onvervulde belofte bleek. Opnieuw stokt de brood voorziening in* verschillende steden en opnieuw is het broodrantsoen verlaagd tot 1500 gram per week, een verlaging die volgens de mede- jdeeling j van den .Britschen plaats-, vervangenden chef van den staf, generaal Bishop, door dé Duitsche voedselautorlteiten genomen is tegen heb advies van de Britten, die haar niet gerechtvaardigd achtten. De mannen en vrouwen, die thans- in alle Ruhrsteden in zwijgende lange rijen .voor de broodwinkels staan, zijn reeds langi het moment voorbij, waarop zij belangstelling hadden voor den door Britsche en □uitsche sprekers en schrijvers ge- voerden woordenstrijd over de oor zaken Van de klaarblijkelijke on macht om de vastgestelde rantsoe nen te Verstrekken. Slechts voor brood belangstelling In klingen der vakbond-leiders verwacht men, dat eventueele nieuwe stakingen en demonstraties een wilder karakter zullen hebben dan die van Maart, toen het den vakbonden gelukt is over het ge heel de'protesten binnen geregelde banen te houden en toen de tegen de bezettende macht gerichte uit spattingen tot enkele uitzonderingen beperkt bleven. Welke ernstige gevolgen nieuwe stakingen zouden" kunnen hebben voor de ontwikkeling der 'Ruhr- •kolenproductie en daarmede van de geheele economische machinerie van de Westelijke zones, kan blij ken uit den terugslag, die de bin nen perken gehouden Maart-bewe ging gehad heeft. Een goed deel van de in drie moeilijke wintermaanden door een uiterste krachtsinspanning bereikte verhooging der dagel.ijk- sche productie tot omstreeks 230.000 ton is weer teniet gedaan. Het zal ook, wanneer nieuwe moeilijkheden zouden uitblijven, maanden kosten voor deze achterstand weer is inge haald en er wordt dan ook erhsti- gen twijfel geuit omtrent de moge lijkheid, het voor dit jaar gestelde minimum doel van - een productie van 300.000 ton per dag te bereiken. Wanneer men spreekt met de men- schen hier en in de kolensteden, dan vindt men schier overal het besef, dat nieuwe stakingen geenerlei op lossing voor de problemen kunnen bréngen en alleen in staat zijn om het land nog dieper te doen zinken. Dat desondanks de gevaren voor hoogst riskante onderne mingen zoo grootzijn, wordt geweten aan de met den dag toenemende apathie en ""het snel tot het absolute nulpunt gezon ken vertrouwen in de toezeg gingen van de overheid, zoowel de bezetting als de Duitsche in stanties. Zoo heeft het bijzonder demorali- seerend gewerkt, dat de «door de autoriteiten na de Maart-crisis ge- Korstlooze kaas voor jeugdige personen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat personen geboren in een der jaren 1927 t.m. Ï942 in aanmerking komen voor een extra hoeveelheid vaji 100 gram korSt- looze en/of smeerkaas. Men moet hiertoe den bon B 04 reserve of B 07 reserve uiterlijk op 3 Mei a.s. bij een handelaar in kaas inleve ren. De aflevering der korstlopze en/of smeerkaas zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Hoofdprijzen Staatsloterij 's-GRAVENHAGE, 28 April. 500ste Staatsloterij, 5e klasse, f 1.0P0.—6861 12721 20822 f 400.—: 2978 5753 7108 13990 14282 f 200.—: 8099 13380 13672 16591 f 100.—: 1354 4180 6418 7634 9042 10465 15529 15937 Positie Nederlandsche passagiersschepen „Albadi, Buenos-Aires-Rotterdam, 27 April te Rio de Janeiro; „Alhe- na", Rotterdam-Zd... Amerika," 27 April te Antwerpen; „Johan de Witt", Batavia-Amsterdam, 26 Apr. van Port Said; „Kota Agoeng", Rot terdam-Java, 26 April om 11 uur te Genua; „Kota Baroe", pass. 28 April om 8 uur Dover, wordt 17 u> aan den Hoek van Holland ver wacht; „Kota Inten", Java-Rotter dam, pass. 28 April om 1 uur Gi braltar; „Nigerstroom", 5 Mei van West-Afrika te Amsterdam ver wacht; „Nijkerk", 25 April van Mombassa naar Amsterdam; „Veen- dam", 27 April van New York te Rotterdam. PROGRAMMA WOENSDAG 30 APRIL HILVERSUM I (301 M): 7.00 Nieuws; 7.15 Oehtendgym.; 800 Het nieuws en gr. muziek; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Zang en piano 11.45 Fam. berichten; 12.00 Orgel; 12.30 The Ramblers; 12.80 Metropole orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Omroep kamerorkest; 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Ziekenbezoek; 16.45 Reportage over de bollenstreek; 17.35 Malando en zijn tango-rumba orkest; 18.00 Nieuws; 18.30 Nederl. Strijdkrachten; 19.00 Lezing; 20.00 Nationaal program. Zie onder Hil versum II. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Oehtendgym.; 7.30 Gr. ihuziek; 8.00 Nieuws en gr. mu ziek; 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Poli tieberichten en gr. muziek; 11.00 Vaderlandsche liederen; 12.00 Arn- hemsche Orkestvereen.; 12.30 Ned. Kamerkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinato; 14.00 Carillon St. Jan in den Bosch; 14.15 Rhapsodia-Sex- tet; 16.00 Voor Postzegelverzame laars; 17.45 Indonesische liederen; 18.00 Orgell ,19.00 Nieuws; 19.30 Engelsche les; 20.05 Concert doqr de marinier'skapel; 20.35 Radioprijs vraag; 21.00 Kindercantate; 21.20 „De Kroon in het Volk" door A. v. Duinkerken; 21.35 Radio philhar- monisch Orkest; 22.20 Reportage; 22.35 Feestbouquet (gr. platen); 23.00 Nieuws en gram. muziek; 23.57 Sluiting pn Wilhelmus. Men kan peggen, dat zij nog slechts voor één ding belang stelling hebben', het brood zelf. Men verdiept zich niet meer in het waarom van het tekort, in de vraag of de gebreken der af leveringen der Duitsche boeren de hoofdoorzaak zijn dan wel de onregelmatigheden in den im port. In dit verband is het bij de sterk gestegen anti-Brïtsche gevoelens on(jer het volk opmerkelijk, dat de CDU-candidaat dr. Adenauer, die in zijn verkiezingspropaganda het hardst van leer is getrokken _tegen de bezetters, die naar zijn méening' hun 'beloften van voedselimporten niet zijn nagekomen, daarbij weinig zijde heeft gesponnen, terwijl de stemmen der ontevredenen bij de verkiezingen voor een goed deel zijn gegaan naar de communisten, die de verantwoordelijkheid der Duit sche instanties meer op den voor grond hebben geschoven. Hoe dit zij, in elk geval stelt deze beyol- king geen vertrouwen meer in woorden, doch alleen in het mais- brood, dat zij na urenlange queue vorming kan bemachtigen. "Wan neer de mijnwerker, die zich van de kracht ven zijn positie bewust is door de omstandigheid, dat nu reeds sedert bijna twee jaren wordt uitgebazuind dat van hem 'de toe komst van Duitschland afhangt, het brood voor zijn gezin niet krijgt, dan if hij bereid tot bet uiterste te gaan. De diepe verslagenheid, waarin de bevolking van dit gebied ver keert, is iri deze dagen nog ver sterkt door den weinig bemoedi genden afloop van de Moskousche conferentie. Wij hebben met vele arbeiders gesproken en bij allen leefde de overtuiging, dat de weg naar het herstel voor Duitschland eerst kan beginnen na het sluiten van den vrede. Men voelt zich daar van thans verder verwijderd, dan twee maanden geleden. Herinnering aan de bevrijding van ons land. Qp geen plaats werd de bevrijding met meer vreugde begroet dan in het con centratiekamp. Terwijl de burgerbevolking reeds eenige dagen van de vrijheid genoot, zaten de gevangenen van het kamp te Amersfoort nog achter het prikkeldraad. Eerst toen een Canadee- sche tank het kamp was binnengereden wisten de gevangenen dat ook aan hun lijden een einde was gekomen. (Anefo P.) De zaligverklaring van zuster Leclec Men verwacht te Rome een groot aantal pelgrims, die de plechtige zaligverklaring van zuster Alix Leclerc, stichteres van de orde der reguliere ka nunnikessen van St. Augusti- nus, op 4 Mei a.s. zullen bij wonen. Er komen speciale trei nen uit Ffankrijk, België, Ne- derland en Groot-Brittannië. Eén 40-tal Brazilianen is reeds aangekomen. Onder de hooge geestelijkheid, welke aan de plech tigheid deelnemen bevinden zich o.m. kardinaal van Roey, aarts bisschop van Mechelen, kardinaal Bernard Griffin. aartsbisschop .van Westminster, mgr. Louis Marmot tin, aartsbisschop, van Reims, mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik, mgr. Weber, bisschop van Straats burg. alsmede mgr. Qleury, bis schop van Nancy in jviens diocees de nieuwe zalige geboren werd. Deze laatste zal ook tijdens de plechtigheden- in den St. Pieter. waarbij de Paus tegenwoordig is, den zegen geven. Maurice Schumann, voorzitter van de „Mouvement Republicain Popu laire" (progressief katholiek), heeft verklaard, dat zijn partij, de Qp één na grootste van Frankrijk, de nieuwe beweging van Generaal de Gaulle, de „Rassemblement du Peuple Francais" niet zal steunen. 'De MPR wenscht Frankrijk niet in twee vijandige kampen verdeeld te zien. Prof. van Loon dient bezwaarschrift in Prof. mr. J. van Loon, oud-presi dent van den Hoogen Raad, ten* aanzien van wien op grond van hulpverleening aan den vijand, het HaagscHe Tribunaal geadviseerd heeft tot 2 jaar interneering met af trek der preventieve hechtenis en verbeurdverklaring van een gedeel te van "zijn vermogen, heeft tegen deze uitspraak een bezwaarschrift ingediend bij de hooge autoriteit te 's Gravenhage, belast met de eind- beoordeeling van de uitspraken der Tribunalen., Wanneer de hooge auto riteit de uitspraak niet fiatteert, moet zij de zaak terugwijzen naar hetzelfde Tribunaal, dat dan in andere samenstelling opnieuw oor deelt. Ten aanzien van dé verbeurd verklaring kan de hooge autoriteit zelf wijzigingen in de uitspraak aanbrengen. Australische oud-minister aan de galg John Ley. een vooj-maljg mi nister van justitie van Nieuw Zuid-Wales zal op 8 Mei a-s. worden gehangen wegens moord op dfen 35-jarigen but'2 fetknecht John Mudie, wiens lichaam Ley in een kalkgroe- ve had verborgen. Het betreft een misdaad Uit jaloezie we gens een vrouw. Ley pleegdp - dezen moord in Groot-Brittan nië en is te Londen veroor deeld. De politie stelt nU 'echter tevens een nieuw onderzoek in naar de verblijfplaats van Frederick Mac- Donald, die 22 jaar geleden ver dween na een hevigen verkiezings strijd tegen Ley, waarin eerstge noemde het onderspit dolf. Op 15 April 1925 verliet MacDonald zijn hotel te Sydney en keerde niet te rug. In 1928 heeft Ley een brief geschreven,, waarin hij zich be riep op dè verklaring van een po litieman, King genaémd, die be weerd zou hebben, dat McDonald zich in de V. S. bevond en het goed maakte. De politie liet de zaak op zijn beloop, „daar King kort. tevoren was overleden." Generaal Kruis naar Indië vertrokken Slechts uitgeleide gedaan door een kleinen kring van naaste medewer kers is de chef van den Generalen Staf, mr. H. J. Kruis,. Zaterdagmor gen om zes uur per skymaster van Schiphol naar Batavia- vertrokken. Op het vliegveld was, bij het ver trek mede aanwezig de kolonel Willinge,-commandant Zeemacht. Zijn bezoek zal veertien dagen duren. Gedqrende zijn verblijf in Indië zal de Generaal zooveel mo gelijk onderdeelen van de Ko ninklijke Landmacht bezoeken om §ich persoonlijk op de hoogte te stellen van de wijze en de omstan digheden, waaronder de militairen in de Tropen hun diensten verrich ten, Duitsche export naar Nederland Volgens een bericht van het Duit sche persbureau voor de Russische zóne is de fabriek der A.E.G. te Annaberg in het Ertsgebergte thans begonnen met de' productie van in- •stallatiemateriaal voor export naar Nederland en-Zweden. De cóntracten voor deze levering w.erden afgesloten op de Leipziger Messe. Het betrokken bedrijf is thans het eigendom van het land Saksen. Einde Mei zal een groep Engelsche Chirurgen een studiereis ondernemen naar Zweden om zieken huizen en medische dien sten in oogensehouw te nemen. Onder afgifte van eert huwelijksbelofte werd een hotelportier uit Ziirich door een Xtaliaan- sche zakenvrouw ertoe be wogen haar zijn bezit: een somma van 40.000 francs ter hand te stellen. Met haar minnaar heeft zij het geld verkwist. Onder de gemeente Kessenïch werd het lijk opgehaald van een huisknecht en te Ohe en Laak het lijk van een 22 jarigefrater uit Bunnik, dip beiden behoor den bij de paters" conven- tioneeleri te Stein-Urmond, .en die 10 April op de on- dergelöopen uiterwaarden van de Maas verdronken .waren. De gemeente raad van Standaardbuiten heeft aan de Stichting Vakonderwijs -voor vlasbe werkers een kasleening verstrekt van f14.000 voor de wederopbouw van de verwoeste Vlasschool, Tijdens de bezetting - heb- gediend bij de Fransche ambas&ade te Nanking tegen het bombardement van Fransche toestellen op een Chineesch dorp, sj< Aan de Lekhaven te Rot terdam is een baal katoen ben de Duitschers uit Frankrijk 250 standbeelden geroofd, waarvan men de voornaamste nog heeft kunnen redden, jj; De los sers in de haven van IJmuiden zijn in staking gegaan. ï|j Te Roozendaal zal de viering van den Na- tionalen feestdag nog meer luister bij gezet worden door de viering van het ambtsjubileum van burge meester, mr. dr. C. D. Prin sen. De Chineesche mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft een protest in- terecht gekomen op den 53 j. Chr. G. den Uil, die aan de daardoor bekomen- schedelbasisfractuur is overleden. j|s Op de be graafplaats „Zorgvliet;* te Alpsterdam zal het monu ment op het graf van prof. mr. J. Oranje plechtig aan de familie worden overge dragen. sf; Te Den Haag is het lijk opgehaald van den 58 j.fruitkoopman uit de "arnixstraat. Chinee sche communisten hebben Taian, een belangrijk spoorwegknooppunt, ver overd. jj; Te Breda zijn smokkelaars gearresteerd die „handelden" in En- gelsch, Amerikaansch en Nedeslandsch gelcj; gladio- lenzaad, boter, kaas, bon nen en vee. Door de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf is de vacantie in dat bedrijf voor dit jaar gesteld van 4 tot en met 9 Augustus, -ifi Een zestal groepen Engelsche mili tairen- bezoekt met vrou wen en, kinderen ons land, waar natuurlijk onze bloembollenvelden niet vergeten worden. In verband met de te houden volkstelling heeft de Mi nister van O., K. en W. verklaard dat hij zijn goed- keuring hecht aan de in schakeling van onderwij zers in het telpersoneel, indien dit in uiterste nood zaak noodig zou blijken. (Van onzen eigen redacteur) HYACINTHEN GEURDEN IN DEN ZEEWIND, TERWIJL OVERAL VANDAAN DE BLOEMENLIEF- - HEBBERS GENOTEN VAN DE VELE KLEURSCHAKEERINGEN TERWIJL de voorjaars zon zich van zijn beste zijde liet kennen, zijn duizenden op den eersten bollen - Zondag langs Holland's wegen getrokken, om de jaar- lijksclie kleurenpracht opnieuw te aanschou- V wen en om opnieuw te genieten van al het schoons, dat er te bewonderen viel langs de ontelbaar-vele velden. En over ds kr.onkelweggetjes, duin-op duin-af, trok een lange lint van wan delaars in bonté uniformen en fietsers in zomersch kleedij, allen versierd met de zoo bekende bloemenkransen. Het was een war reling van kleuren, zooals alleen Nederland die kent, wanneer de eerste tulpen te voorschijn konren en wanneer de narcissen te wiegen staan in den soms nog harden zeewind, waarbij daar iusschen door de hyacinthen gevlochten liggen in bonte rijen. De eerste bollen-Zondag is een feest voor velen, omdat "dan weer voor het eerst van het jaar de volle pracht van", de bloemenvelden te bewonderen valt. Zeker, er vol gen meer aparte bollendagen, maar de eerste enthousiaste ontmoeting met al dat schoons blijft het diepst en lapgdurigst hangen in de her innering va'n al die trekkers. Nu ook was het weer de vreem de mengeling van allerhande scha keeringen. Het felle, rood schokte tegen de zachte tinten van bleu, violet of bijna-wit en de harde gele narcis-koppen vloeiden ineen met de helderblauwe druiventros jes, zoo vreemd en tegelijk' zoo fijn, dat dit alles een prachtig na tuurlijk mozaiek werd. Daartusschen zongen de groote groepen wandelaars hun heldere marschliederen, terwijl-ze links en rechts de kleujen in zich opna men, om tegelijkertijd ook te den ken aan den afstand', die nog te loopen viel. Want ruim vierdui zend hadden zieh latep inschrijven voor de groote wandelmarsch- door de velden van Lisse, Hillegom, Vo gelenzang en Sassenheim. (Is het niet, of je de geuren proeft bij het booren van die namen). Van alle kanten uit het land waren ze opgekomen naar deze streek, van den Helder kleine en groote en van Maastricht waar natuurlijk het Limburgsch eikenhout probeerde Je wedijveren met onze wiegende bloemenschat. ■Maar ook van Walcheren en uit den Gelderschen hoek, van Hoorn en Eindhoven. Enfin van alle mo gelijke plaatsen. Ze zongen, de blije dappere tip pelaars van Hollandsch vlag en van- Tipperary, van het harde eikenhout en van Miqhiel de Ruy- ter (natuurlijk den Helder). Som-* migen zwegen en keken alleen maar, anderen genoten lachend van het bonte gedoe om hen heen en onderwijl trokken tusschen"de een- dagswandelaars, de ervare.n vier- daagscheloopers .door, die hun spoten verdiend hadden 'met het aftellen van voetstappen en het meten van duizenden straatkeien. Kruisjes, medaljes, lintjes en speld jes flonkerden in de zon,'maar zel den zal een lange-afstandmarsch met meer vuur en opgewektheid worden geloopen als langs de ein- delooze velden paars, rood-, wit .geel, blauw en grijs. Nergens zal de natuur zoo worden waargenomen als in 'den duinhoek om Lisse en Hillegom, waar het eeuwigie won der als vanzelf wordt geopen baard. Het wonder van kleur, ge voeligheid en warmte, kortom het wonder van de bloem, Het was soms oorverdovend door het fietsgebel en gezang, soms over stelpend door de hoeveelheid kleu ren tegelijk, maar den heelen dag bleef het de warme gezelligheid van het bloemenfestijn. Jn de weilanden lagen de moede wandelaars te rupten van alle wel daden en langs de d'uinglooiihgen sliepen velen, omdat alles te ver moeiden was geweest:het wande len- fietsen rijden en genieten'. Te veel op één dag. En toch trokken ze even later weer (verder de bin nenweggetjes in en ze bestormden de kransenjongeng, de bloemen- venters met hetzelfde enthousiasme en de gelijke uitgelatenheid, die ze hadden bij de eerste ontdekking in den vroegen dag. Het was weer fee^t in Holland, omdat de bloemenpracht terug kwam mét dezelfde hoeveelheid tinten als andere jaren. Of was alles toch weer mooier dan vroeger? "We wisten het nlat, het bleef en het blijft weer nieu\\ Iedere keer, dat men den tocht maakt vanaf Alkmaar -j— het hart van Holland-Noord. Want het begint al, als de motor juist op toeren komt en.de lijn van schoon heid trekt verder, totdat de volle pracht openbloeit in Het hart van de bloem: in de bollenstreek. Dat wetepook de vele buiten landers en daarom bloeien ïh Neyv York'onze prachtige tulpen, geuren in Londen en Ottawa onze schoo-ne bloemen en rollen dagelijks de auto's met hun wondere pracht door alle landen. Want Holland is schoon in vele dingen, maar in één ding ligt de ziel van ons volk op gesloten: in de bloem. Als u het niet gelooft, moet u maar eens luisteren naar de en thousiaste gesprekken van de hon derden Belgen, die deze dagen op bezoek komen en moet de won derlijke uitlatingen maar eens hoo- ren van andere buitenlanders, die zelfs een journalist niet altijd kan verstaan, omdat er -zooveel komen met allerlei spraken, Zij vertellen u, wat in Holland het mooiste is. Én dan gelooft u het zeker. Zoo niet, dan is ,u al die pracht en die kleurenweelde niet waard. «En dan kan het wel zijn, dat er ontelbare moeilijkheden zijn voor de bollenkweekers en dan kunnen er verwikkelingen ont staan met teelt, vergunning zus ën zoo en met export, die langs dui zenden instanties moet loopen. Dat is allemaal waar. Maar ook is het- waar, dat één dag midden tusschen al die schoon heid doorgebracht den- mensch weer ev.en anders maakt en hem het duwtje geeft, dat hij af en toe neodig schijnt te hebben, om den moéd ef in te houden. Dat kost Goddank nog geen de viezen, alleen vraagt het wat ont vankelijkheid. voor wat de natuur dagejijks met'volle teug-en te ge nieten laat. Die menschen zijn er te vinden, dat getuigde op den eerste bollen- Zondag de overstelpende hoeveel heid- bezoekers. T. v. d H. De eerste A.N.W.B. grenskiosk is dezer dagen te Wernhout weer opengesteld; een belangrijke stap in de richting van het normale toeristenverkeer. Het eenige wat nu nog ontbreekt, zijn de de viezen. (A.N.P. P.) De conservatieve Engelsche observer acht,, nu de conferentie van Moskou voorbij is,de tijd gekomen, om een stabiel West- Duitschland te vermen, door middel van een overeenkomst met Amerika, ook de Sunday Times" vindt de vorrrdng van één Duitschland urgenter dan het maken van een verdrag. De Oostenrijksche delegatie te Moskou heeft Zqterdag de Rus- sisché^ hoofdstad verlaten. Ruim twintig Duitsche spoor, wegarbeiders zijn in Berlijn ver oordeeld wegens systentatische plundering van Amerikaansche voedseltransporten. In Da chau "zijn twee Duitschers tot den strop veroordeeld, wegens moord op vijf Amerikaansche piloten. -rWallacede salon communist, is in New York, beurtelings met gejuich en ge- jouw ontvangen, hij beweerde, dat hij. overal in Europa men schen ontmoet had, die voor den vrede warenDe gezond heidstoestand in Duitschland wordt' volgens h?t oordeel van geallieerde artsen beter, De Berlijnsche sociaal-democrati sche partij wil zoo spoedig moge lijk tot fusie met de sociaal-de- my:ratiffche partij in de weste lijke zones komen- - Het vijfja renplan van Tito voorziet in in dustrialisatie en electrificafie van Joego Slavië en hoopt dit beter te doen „dan de kapitalis tische landen, die Joego-Slavië gebruikten als een exploitatie object"; 'ns kijken wat het wordtDe vroegere Deejischp minister van Buitenlandsche zaken Möller is afgetreden als voorzitter van de Deensche con servatieve parlementsfractie. Amerika zal een aantal marine schepen en drijvende dokken overdragen aan China. Te Brussel is een internationale jaarbeurs geopend met ruim 3000 deelnemers. Hongarije heeft als eerste voormalig- vijand.elijk land toelating tof de .Vereenigde Naties-organisaties verzocht. De UNESCO gaat vóór 100 leerkrachten uit 30 landen opvoedkundige voor drachten organiseeren. PAUL RAMADIER: „Als we niet volhouden verdrinken we" In .een té MUlau (Z. (V.-Frank rijk) gehouden rede heeft de Fransche premier, Paul Ramadier, te kennen gegeven, dat Frankrijk in de pesitje verbeert van een man, '.die nog juist het hoofd boven wa ter, kan houden. „Als we.niet vol houden, verdrinkeh we." Ramadier verklaarde niet pessi mistisch te willen zijn, maar hij .achtte het einde van de moeilijk heden nog niet in zicht. Het meest zorg baart de productie. Hulp van buitenlandsche arbeidskrachten blijft geboden, daar de Fransche mijnwerkers en andere arbejders de grenzen van bun productiviteit bereikt hebben HE MENSCHEN zijn altijd graag geneigd, van anderen wat te zeggen en gewoonlijk is het niet in prijzenden zinf Meest al wordt dan iemand's geloof er ook bij betrokken en met recht, of ten onrechte, wordt hem ver weten, dat hij niet volgens zijn godsdienstige overtuiging leeft en handelt. Degenen, die derge lijke praatjes verkoopen, verge ten daarbij te bedenken, of zij zelf wel de toets der critiek kunnen doorstaan. Wat de slachtoffers van de praatzucht der góêgemeente betreft, in het Epistel van vorigen Zondag staat een goede en practische taad. Er staat dit: Doet hetgeen ge doen moet, goed, en stopt zóó de. mond van domme, onverstan dige mejischen. Laten we boven de praatjes uit staan doof te zon gen eerlijk en oprecht als ka tholieken van de daad te leren. MARClfS door J. S. FLETCHER 1 „Mag ik misschien even binnen komen en iets gebruiken?" vroeg hij „Ik grilde graag iets met u bespre ken over mijnheer Richard Malvery Het feit doc't zich namelijk voor", Vervolgde hij toen de dame hem verwelkomd had en hem het ver langde. had voorgezet, „dat mijnheer Richard Malvery, die mijn compag non was, verdwenen is. Hij vertrok van hier om zijn vader. Sir Brian Malvery, op Malvery, Hold te be zoeken. Hij vertrok van hier Vrij dagmiddag 27 Fèbruari. Het is' be kend, dat hij dien avend in Bryches- ter was en in een cjOTP daar vlak bij,.op dienzelfden avond; maar se dertdien is er niets meer van hem gezien." De klaarblijkelijke geïnteresseer de hoteleigenares toonde zich ver wonderd. „En is er geen spoor bijzonder heid?" vroeg ze. „TJot nogtoe niet!" antwoordde Blake. „Ik ben nu bezig iets te vin den terwille van zijn vader en zijn zuster. Daarom kwam ik hier, ik wilde vragen of u me iets zoudt kunnen vertellen over zijn doen en laten hier. Weet u bijvoorbeeld, of u hem hier in huis wel eens gëzien heeft" In gezelschap van iemand? Hééft hij hier wel eens bezoek ont vangen?" i. De dame zat alsof ze eens op haar gemak wilde praten. „Ja," zei ze. „Er kwam hier een heer om hem te bezoeken op den tweeden dag van zijn verblijft, zoo wat om drie uur 's middags en hij ging ruim een uur later weg. Al dien tijd hebben ze daar in dien hoek zitten praten." -..Herinnert u zich dien man? vroeg .Blake benieuwd. „Ik hoop van ja. Dat kan van het grootste belang z(jn." „Ik herinner me hen heel goed, zei de hotelhoud3ter. „En wel om een heel, eenvoudige redep; hij loenschte en ik vind altijd dat iemand met zoo'n gebrek een soort duisteren blik heeft. Voor 't overi ge was.'t een kleine man, gekleed alsenfin, ik zou hem voorden advocaat of zooiets houden. Een keurig, beschaafdgekleed heertje, u begrijpt misschien wel wat ik be doel." „U heeft natuurlijk niet gehoord waar ze over spraken?" vroeg Blake „Niets dan dat het heertje iets zei over een trein van 4.45 van London Bridge naarShilhampton," zei de hotelhoudster. „Ik denk," dat hij die genomen heeft, want ze vertrokken samen om kwart over vier, dan hadden ze ruimschoots den tijd. U zult wel denken," ging ze glim lachend verder, „wat herinnert zij zich een boel kleinigheden, maar er is hier tegenwoordig zoo weinig te doen. Ik- herinner me mijnheer Malvery werkelijk heel goed. Den ochtend van den dag dat hij vertrok gaf hij mijn dochtertje- een paar prentbriefkaarten, van plaatsen in Canada. Tegen den middag vertrok hij, ook van London Bridge;". „Ik ben benieuwd," begon Blake zijn vraag, „pf u zich weet te her inneren of hij op den ochtend van zijn vertrek een teleèram ontving." „Allebei de ochtenden kreeg hij •een telegram," antwoordde zij. „Zij kwamen allebei terwijl hij zat te ontbijten." Blake dronk zijn glas whiskey en soda uit en stond op. „Kijk, dat is tenminste iets!" zei hij. „Als de kamer, die hij gebruik te, nu vrij is, zoud u mij die nu dan willen geVen. Niet dat ik verwacht, daar ,een of ander spoor te zullen vinden," voegde hij er lachend a'an. toe, „maar hat idee lijkt me wel." Er was in kamer 15 niets, wat.de gedachte aan Dick Malvery kon op roepen-en Blajfe hoorde dien avond geen,verder nieuws over hem, even min den volgenden morgen; de hotelhoudster had hem alles ver teld, wat er met betrekking tot Mi nerva Hotel te vertellen was. Maar kort nadat de Canadian Bank of Commerce haar poocten had ge opend was Bl^ce er al present en daar hoorde hij, nadat hij zijn be doelingen had toegelicht en zich had gelegitimeerd, meer van een der beambten. Richard Malvery had op 26 Fe bruari tegen den middag de bank bezocht om zich ervan te overtui- gpn of zijn geld correct van Cana da was overgemaakt. Op zijn cre dit stond toen een bedrag van meer dan tweeduizend Pond. Den volgen dag, den 27sten, kwam hij terug en nam hij vijftienhonderd Pond. op; sedqrtdien had men hem aan de bank niet meer teruggezien, noch had men schriftelijk contact met hem gehad. Blake had bij zieh het briefje waarop hij de nummers had opge- teekend van de biljetten, die hij op Malvery Hold in de portefeuille had gevonden en hij gaf het aan den beambte om het te verifieeren. Een kort onderzoek toonde aan, dat dit de bankbiljetten waren, die Richard Malvery persoonlijk had opgenomen. t „De overblijvende vijfhonderd Pond," zei de beambte, wijzende op 'een post in het rekening-boek dat hij had laten ha\en, „werden hem uitbetaald zooals-u hier ziet aange rekend, in ujjf honderd Ponds bil-, jetten. Die had hij dus vermoedelijk nog bij zich nadat hij de porte feuille waarover u sprak, in het bureau had gelegd." „Tenzij hij ze al aan iemand had betaald," wierp Blake op. „Precjes, tenzij hij ze al ergens was kwijtgeraakt," stemde de be ambte toe. "„Maar dat is iets, wat we makkelijk kunnen nagaan. Het is nu zeven maanden geleden, dat we die biljetten aan mijnheer Mal very ter hand stelden. Gedurende dien tijd moeten zij ongetwijfeld aan de Bank van Engeland zijn ge presenteerd en er zijn ingenomen. Maar 'pu zelfs biljetten van zulk 'n bedrag even vlot gaan als 'baar geld vr,ees ik dat hot moeilijk zal zijn uit. te zoeken,' door wiens han den ze zijn gegaan. Toch zal het voor u van belang zijn te w^ten, of ze werkelijk de Bank hebben be reikt." Wordt vervolgd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3