West-Java wil afscheiding van de Republiek Weet een man het altijd beter? Nieuwe kampen voor Joodsche immigranten TORNADO in Missouri Arabieren dringen aan op onafhankelijkheid voor Palestina De onrust in Portuaal tijdverdrijf i voor halve dagen {BUIZEN Wild, Voor Alkmaar en omgeving Koningin verleent TWEEDE KAMER Het kinderrecht en de vrouw Dr. Gani wordt vervangen gratie Nederland vraagt 535 millioen dollar Een woord van den Paus Crit-ieke toestand op Madagascar Koning Christiaan begraven Onaanraakbaarheid afgeschaft it tot omstreeks 230, ook lartpapieren zakten tij- •ije verkeer een kleinjg- e bankaandeelen waren inderd. Van de aandee- lische credietinstellingen del Mij een*paar punten h koloniale banken en ink per saldo iets laggr :ige topprijzen. Voor de ourante industrieaandee- 1 wederom eenige vraag, ateriaal komt den laat- aar heel weinig beschik- mepikaansche markt was meeste soorten waren in navolging van Wall- Deleggingsmarkt was stil. she staatpapieren waren is onveranderd. De nieu- sieleening werd den ge dag tegen 99 afgedaan, aatsobligatiën in het al- treft, zoo is er den laat- rootendeels eenig mate- e markt, doch dit wordt pgenomen. De affaire in n en gemeentelijke en obligatiën was gering, ï-, nauwelijks of niet ge- olongatie 2 1/4 procent. sn machines uit enemarken ische minister van bui- e zaken maakte bekend and en Denemarken een reenkomst hebben geslo- en duur van een jaar, in- 1 April j.1. Denemarken seine, zaden, visch, phar- e producten, cement, i machines ïeveren tot 'n rde van 50 millioen kro- jl Nederland rayon-ga^- nufacturen, chemicaliën, ruwe ijzer, machines, rij- leelen en radiomateriaal tale waarde van 41 mil- en naar Denemarken zal hoeveel smaak chuUen if\ D.E.^s REDERODE" te ïaar boekhouding 7 Mei a.s. te zen- IUIS, KAMER 2. R Tel. 2482 4 MEI opvoering van MAAR I in drie bedrijven door ver. „Molière" in café te OUDE NIEDORP ,25 plus belasting. Aan- PI. bespr. vanaf 30 April ierda, achter café Burger. er dan ook met ruikelde, en deed „Help! help!" t hielp niet; hij i nam een duik, ioenschap bit de behalen. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. 'M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1:20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 30 APRIL 194 J 43e JAARGANG - NUMMER 11215 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.j, 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Herinnering aan onze bevrijding. „Wir gehen fahren...." Maar niet tegen Engeland. Op de booten, welke aanvankelijk bestemd waren om de Duitsche soldaten naar. Engeland te brengen, wer den zij in Juni 1945 uit den Helder in krijgsgevangenschap naar Duitschland vervoerd. (Anefo P.) s - Soenda aan de rechtmatige eige naars terug te geven. De nieuwe staat omvat de vijf voormalige Nederlandsche residen ties Bantam, Buitenzorg, Preanger, Cheribon en Batavia, en heeft een bevolking van ongeveer 12.000.000 zielen. De vrijheidspartij bestond voor den oorlog met een klein ledental en werd in December 1945 weer opgericht. Zondag proclamatie van den nieuwen Staat De Partai Ra'jat Pasoendan, wel ke zegt één millioen leden te tel len, zal West-Java los van de In donesische republiek verklaren en den zelfbesturenden staat Pa soendan (West-Java) proclamee- ren. Dit zal a.s. Zondag op een massa-vergadering geschieden, zoo heeft de secretaris van de partij dr. Doestomo medegedeeld. De proclamatie zal worden uit gevaardigd door den leider der par tij, Sqeria Kartelegawa, die, naar men verwacht, eerste minister van den nieuwen staat zal zijn. De na men van de leden van zijn te vor- men kabinet zijn nog niet bekend. Hij verlangt, dat Pasoendan erkend wordt als een der staten van de voorgestelde Indonesische federatie, Dr. Soestomo zeide, dat hij een beroep zou doen op de weldenken de Indonesische republikeinen, om op democratische wijze aan de wen- schen van den staat Soenda te vol doen en om bloedvedgieten te voor komen. Indien de- Republikeinen Soenda echter zouden aanvallen, zouden Soenda's eigen strijdkrach ten zich verdedigen' en zich natuur lijk tot de Nederlandsche troepen om hulp wenden, zoo ging hij voort. Hij vreesde, dat er moeilijkheden zouden )comen. Een van de plannen van de Soen- dasche regeering zou zijn de onder nemingen van buitenlanders in In Batavia wordt vernomen, dat Sjahrir, voorziter van de Indonesi sche delegatie .zal blij.ven voor de politieke besprekingen met de C.- G. De ministers Roem en Soesanto zullen ook zitting blijven nemen in de delegatie. Dr. A. K. Gani zal vervangen worden door I. Kasimo van de Re- publikeinsche katholieke partij, die voor den oorlog lid was van den volksraad en door Soepeno, socia listisch'lid van het werkcomité van de K.N.I.P. Dr. Gani- wordt vervangen, om dat zijn taak als minister van eco nomische zaken te zwaar is om hem nog tijd te laten voor politieke "be- sprekingeg. De delegatie zal wor den bijgestaan door een aanzienlijk- aantal adviseurs, die alle partijen op Java en Sumatra vertegenwoor digen. De politieke besprekingen zullen Donderdag 1 Mei worden hervat. Sjahrir over Oost-Indonesië en Borneo Sjahrir heeft, naar heden verno men werd, de gedachte aan een Oost-Indonesië als zelfbesturenden staat „absurd" genoemd. Econo misch, aldus zou hij gezegd heb ben, was eil moest Oost-Indonesië afhankelijk zijn van de republiek. Met betrekking tot Borneo ver klaarde Sjahrir, dat hij er van overtuigd was, dat dit eiland! eventueel in de republiek zou wor den opgenomen. Besprekingen op Sumatra De teruggave van de door de Nederlanders bezette gebieden op Sumatra zal vermoedelijk het on derwerp zijn van de inleidende- be sprekingen tusschen de Nederland sche autoriteiten en den Republi- keinschen minister van binnen- landsche zaken, mr. 'Moh Roem. Deze laatste vertrekt Zaterdag met een aantal leden van het werk comité van het K.N.I.P. naar Su matra. Hart-operatie in acht minuten De Italiaansche chirurg prof. Potoschnig opereerde een dezer dagen een 20-jarigen jongen man, die doo'r een schot in het hart was getroffen,in den recordtijd van acht minuten. De minister van justitie deelt mede, dat H. M. de Koningin gratie heeft verleend aan H. Luijendijk, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder - Ge rechtshof te 's-Gravenhage en aan W. J. Bekkers, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bij- Zonder Gerechtshof te Arnhem Ten aanzien van beiden is de doodstraf verwisseld in een levens lange gevangenisstraf. (Van onzen parlementairen redacteur) BIJ de gisteren in de Tweede Kamer aangevangen behan deling van het wetsontwerp, dat verschillende wijzigingen beoogt aan te brengen in het huidige Kinderrecht, herinner den alle sprekers aan het feit, dat het de huidige Kamervoor zitter, Mr. van Schaik was, die indertijd als Minister van Jus titie déze onoverzichtelijke wetsmaterie reeds op de helling heeft gebracht. Minister van Maarseveen, die het inmiddels opnieuw gewijzigde wets ontwerp nu in veilige haven moest loodsen, noemde Mr. van Schaik dan ook de geestelijke vader en hpt deed den bewindsman voor den Ka mervoorzitter deugd, dat het kind, de afgevaardigden gehoord, in het algemeen zoo goed beoordeeld was geworden. Intusschen ontveinsde hij zich toch ook niet, dat voornamelijk de vrouwelijke leden er eveneens enkele gebreken in hadden aange troffen. De minister doelde hier op het strijdpunt, dat de geesten deze mid dag verdeelde. In onze wetgeving speelt de vrouw altijd nog een zeer ondergeschikte rol, een wettelijke positie die niet meer in verhouding staat tot de emancipatie, die de vrouw in ons huidig maatschappe lijk bestel'heeft doorgemaakt. In het huidige wetsontwerp wordt hieraan dan nu ook wat tegemoet gekomen. Uitdrukkelijk wordt thans vastgelegd, dat de ouderlijke macht ëloor beide ouders wordt uitgeoe fend. Tot zoover zeiden de voor standers van een volledige gelijk stelling van man en vrouw hart grondig „ja", even hartgrondig „neen" zeiden zij echter tegen de nog volgende toevoeging, dat bij verschil van meening de man toch weer beslist, een toevoeging, die in derdaad, vooropgesteld dat men er aan hecht om dit zoo uitdrukkelijk vastgesteld te zien, de gelijkstelling weer wat op losse schroeven zet. Weet een man het altijd heter? Dat déze zaak de. vrouwen hoog zit, was ook wel gebleken uit een adres van het Ned. Vrouwencomité, waarin eveneens Katholieke en THANS BIJ TOBROEK U if braakpoging te Jeruzalem mislukt Men heeft bevestigd, aldus meldt het A.F.P., dat de Britsche militai re autoriteiten bü Tobreelc in Cy- renaica groote kampen voor illegale, joodsche immigranten in gereedheid -doen brengen, daar de tien kam pen op Cyprus niet meer dan 20 duizend personen kunnen herher- gen en een nog grooteren toevloed van vluchtellngén in den komenden zomer verwacht .wordt. Mayhew, de Britsche onder-mi nister van buitenlandsche zaken, heeft in het lagerhuis verklaard, dat B^yin zich met den Britschen am bassadeur te Washington in ver binding heeft gesteld terzake van de berichten betreffende een nieu we actie in Amerika om gelden ten behoeve van het Joodsche verzet en de illegale immigratie in Pales tina te verzamelen. Naar Reuter van bevoegde zijde verneemt, hebben Amerikaansche functionarissen te kennen gegeven, dat Amerikaansche sympathisee renden met de joodsche verzetsor ganisaties in Palestina niet gerech telijk kunnen worden vervolgd we gens advertenties in de Amerikaan sche pers, door middel waarvan Zij gelden wilden inzamelen ter onder steuning van die organisaties. Uitbraak' van Joodschp ver zetslieden mislukt Ongeveer (lertig joodsche verzets lieden van de Irgoen Zwai Leoemi en de Stern-groepen waren nog slechts enkele decimeters van de vrijheid verwijderd toen hun poging om uit te breken uit de gevange nis te Jeruzalem werd ontdekt. De gevangenen hadden een tun nel gegraven naar de buitenwereld en daarbij reeds de buitenmuur be reikt. Toert ontdekten de bewakers een man, die bezig was met gra ven, en dit lei'dde tot het mislukken der onderneming. Naar verluidt hadden leden der Ilaganah, de il legale joodsche verdedigingsorga nisatie, geweigerd zich bij de an dere groepen aan te sluiten bij hun uitbraakpoging. Wapenstilstand in Palestina Volgens te Jeruzalem gaande ge ruchten zal voor den duur van de algemeene vergadering der V.N. door de joodsche verzetsgroepen in Palestina worden afgezien van vij andelijke handelingen jegens de Britsche strijdkrachten. De Ameri kaansche joden zouden druk op de Irgoen Zwai Leoemi en de groep Stern hebben uitgeoefend hun ge welddaden voorloopig te staken. Deze organisaties zelf hebben hun standpunt nog niét bekend gemaakt. Het goederenvervoer op 5 Mei De Nederlandsche Spoorwegen zullen op» 5 Mei, den nationalen feestdag, den goederendienst uit voeren als op Zondag. Voor het bij de Mij. „De Schelde" te Vlissingen in aanbouw zijnde m.s. „Willem Ruys" worden bij de fa. Lips te Drunen de beide schroeven gegoten. De eerste schroef, welke van brons vervaardigd is, is thans uit de vorm gegraven. Deze driebladige schroef heeft een gewicht van 30 ton en een diameter van 5.72 m. Het is de grootste schroef, die ooit in Nederland vervaardigd is. Christelijke vrouwenorganisaties zitting hebben genomen. Hierop aansluitend hebben de vrouwelijke afgevaardigden deze middag met ongetwijfeld op zich zelf genomen steekhoudende argumenten voor het recht van de vrouw gepleit. Weet een man het wel werkelijk altijd beter?, vroeg Mevr. Fortanier de 'Wit zich 'af en niet ten onrechte benadrukte zij, dat de moeder het kind soms veel nader staat. Over de politieke scheidingslijnen heen, reikten de vrouwelijke afgevaardig den elkaar hier de hand. De vrouw van dè PvcTv kreeg de bijval, zoo wel van Fr. Wlttewaal (C.H.) als van Mevr. v. d. Muijzénberg (Com.) en Mej. Tendelóo (PvdA). Het recht ,op volledige gelijkstelling fundeerde Mevr. Fortanier mede in de houding van de vrouw tijdens de bezetting. Er waren intusschen ook andere geluiden te beluisteren. De Kath. fractie miste jammer genoeg weer haar vrouw, de opvat ting van de KVP Werd nu door den heer Roolvink vertolkt. Hij bena derde inderdaad.de kern van de moeilijkheidtoen hij er op wees, dat er toch ook ineen gezin gezag zal moeten zijn.. Men had inderdaad de dames tot' zoover met sympathie kunnen beluisteren, maar wat te denken van hun oplossing,die een derde buiten het ouderpaar wil aan wijzen om zoo noodig het laatste woord te spreken? Mej. Tendeloo (PvdA) wilde den Kinderrechter hiervoor aanwijzen. Mevr. Forta nier had -een oplossing,, die wat minder cru klonk, maar die toch ook de ernstige bedenkingen niet kon wegnemen: zij wilde een door beide partijen aangewezen derde, wiens besluit door den Kinderrech ter bindend zou worden verklaard. Op wel zeer overtuigende wijze heeft Minister van Maarseveen nog eens benadrukt, dat de hier voor gestane oplossing toch in elk geval heel wat erger dan de al dan niét vermeende kwaal zou zijn. Met den heer Terpstra (A.R.) was hij het eens, dat men de vrouw het wapen van de gerechtelijke tusschenkomst niet lichtvaardig in ,de hand moest geven. De echtelieden zouden ad vocaten moeten nemen, bij de be handeling zouden- dé 'tegenstellingen nog verscherpen, ook de kinderen zouden over hun twistende ouders gehoord moeten worden. Niet ten onrechte vreesde de minister hier een toeneming van het kwaad der echtscheidingen. Overigens gaf hij toe, dat een man het niet altijd hët beste zal weten. Dat geldt echter ook voor een Kamerlid, aldus de bewindsman, maar de minister moet toch .uiteindelijk beslissen! En wat te denken van de figuur van den Kinderrechter, die niet over zijn eigen kinderen, maar wel over die van anderen mag beslissen! Grif gaf de minister voorts toe, dat de houding van de vïouwen tijdens de bezetting voortreffelijk was 'ge weest, maar ook hier had hij, slag vaardig als steeds, zijn tegenargu ment klaar: Generaals en soldaten hebben samen de oorlog géwonnen, maar wil dit nu zeggen, dat alle soldaten generaal moeten worden? Zoo stond men dan wat dit betreft, deze middag tegenover elkaar.' De dames zetten echterede strijd door, Hun wenschen zijn in enkele amen dementen vervat, die heden in be handeling zullen komen. De heiligheid van het huwelijk Bij de discussies is ook de positie van de buitenechtelijke kinderen nog weer ter sprake gekomen. Met Mevr. Fortanier betreurde^. het Mr. Donker (PvdA.) dat deze inderdaad te beklagen wezens hun afkomst in deze maatschappij moeten pneedra- gen. Ook de bewindsman bleek hier met deernis vervuld te zijn, wat het zwaarste is mpet echter het zwaarste wegen en dat is in dit ge val het hooghouden van de heilig heid van het huwelijk., Mr. Stokvis (Com.) bleef echter alle onder- schéid maken uit den booze achten onverschillig of het nu de bedoe ling had het ras dan wel het huwe lijk te beschermen Wat de positie van de pleegkin deren betreft, zegde de minister toe, dat hij spoedig met een wets ontwerp in deze zou komen. Een materie, waaraan, 'zooals Mevr. v. d. Muijzenberg terecht opmerkte, reeds dertig jaar gedokterd is, Ook dé kwestie van de voogdijraden heeft ministers aandacht Hij voelde voer de suggestie van Mevr. Forta nier om hier een kleine commissie te benoemen. Heden worden de beraadslagin gen voortgezet. Ondanks Prinsesse- verjaardag zal het dus voor de Ka mer een werkdag zijn. Het wets ontwerp tof verhboging van de accijns op gedistilleerd, dat dan eveneens op de' agenda staat, zal het gemis van de Oranjebitter intus schen welr niet kunnen vergoeden! Engelsch schip bij Vlissingen gezonken Het Engelsche s.s. Merganser, groot 2024 br. reg. ton is op de Schelde in aanvaring gekomen, met het, 7606 groote Amerikaansche s.s. Norwalk Victory. De „Merganser", die zich aanvankelijk in zinkende toestand bevond, is door schepen aan den grond gezet. Ook het Amerikaansche schip is aan den grond gezet maar zal bij hoog wa ter vlot komen. De kok van de „Merganser" is tijdens de aanvaring verdronken. De wereldbank heeft medege deeld, dat de Nederlandsche regee ring een foraieele aanvraag voor een leening van 535 millioen dollar heeft ingediend. De Nederlandsche regeering heeft deze leening aangevraagd, aldus de officieele mededeeling van de bank teneinde een gedeeltevan de be langrijkste plannen in het kader van het programma tot herstel, we deropbouw en industrialiseering <te kunnen financieren. Het Roode Kruis te St. Louis heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat een tornado gisterenmiddag het plaatsje Worth in Missouri getrof fen heeft. De telefoniste van het naburige Gentry meldde, dat Worth weggevaagd was. Het aantal door den is vastgesteld op 13. Het aantal/ gewonden is nog niet bekend, maar men schat het op 100. Naar verluidt zijn alle gebouwen in het stadje vernield, waaronder ook het schoolgebouw. Latere be richten melden, dat de kinderen, die zich- op» schooi bevonden, gewaar schuwd waren, dat, de orkaan op komst was en dat zij daarop in veiligheid waren gebracht. Worth heeft 200 inwoners. Onder zeer groote belangstel ling, uit pile kringen van de Bata'viaansche gemeenschap vierde de Apostolisch Vicaris I van Batavid, Z. H. Exc. Mgr. P. J. Willekens S.J. dézer da gen zijn 12^-jarig Bisschops jubileum. De Luit.-Gouverneur- Generaal, dr. H. J. van Mook, biedt Z. H. Exc. zijn gelukwen- schen aan. (Anefo P.) Tot de vrouwen Ter gelegenheid van de zaligver klaring van Maria Goretti heeft Z.H. de Paus een toespraak ge houden tot meer dan 4000 pel- grims, die de plechtigheden had den bijgewoond. Hierin wees de Paus op de gevaren waaraan de vrouwen thans "bloot staan, in zonderheid aan het zedenbederf. In de afgeloopen vijftig iaren aldus de Paus zijn ae zeden radicaal veranderd en men is er zelfs toe overgegaan vrouwen in het leger op te nemen. v Aan' allen, wie de geestelijke en lichamelijke gezondheid der vrouw ter harte gaan» beval de Paus aan te eischen, dat de openbare zede lijkheid de grondslag, zou vormen voor de eer'en de waardigheid van de vïouw. Vervolgens veroordeelde hij degenen, die door middel van het schrijven van romans, of door de pers, het theater of de bioscoop ofwel de mode de zedigheid bela gen eri hij richtte een 'ernstige waar schuwing tot de ouders om niet aan de grillen der kinderen toe te ge ven: Zij, die een kind dooden, wor den door den aardschen rechter 1 veroordeeld, doch degenen, die door onverschilligheid of toegevendheid een kind laten begaan, stellen zich bloot aan de straffen.der goddelijke gerechtigheid. Tenslotte sprak de Paus den wensch uit, dat door de voorspraak van de nieuwe zalige de oogen van vele lauwe en onbe wuste christenen zouden worden geopend. Volgens berichten van het Fran- sche Persbureau uit Tanarive hebben alle Europeanen in de kustplaats Mananjary op Mada gascar zich verzameld achter een omheining, teneinde aanvallen van opstandelingen, die de. stad omsingeld hebben, af te slaan. Onder de belegerden bevinden zich' regeeringsambtenaren, soldaten en -planters. Andere aanvallen van opstandelingen werden, naar ver luidt, in het gebied „rondom Mana- kar, 32 km verder zuidwaarts langs de kust, uitgevoerd, alwaar planta ges werden verwoest en verschil lende planters werden gedood. Fransche patrouilles opereerden in het district te Moramanga 72 km ten oïisten van Tanarive en Fran sche vliegtuigen voerden "verken ningsvluchten uit over Maganoro, 174 km ten zuidoosten van Tana- irve, Nosy Varika en Mandritsara, aldus Fransche berichten. In het gebied van Mahanoro, aldus wórdt gemeld, 'zijn enkele dorpen platge brand. Opstandelingen vielen Befo- taka, gelegen op een eildnd aan de noordwestkust van Madagascar, aan. Het Britsche voorstel De commissie van orde van de speciale algemeene vergade ring van de Vereenigde Naties, die de agenda vgn de assemblee voorbereidt, begon de debatten met een rede van den Voor-In- dischen gedelegeerde Asaf Ali, die Sir Alexander Cadogan de vraag stelde, of Engeland bereid is de aanbevelingen van de Vereenigde Naties inzake Pa lestina te aanvaarden. De Britsche regeering, zeide Asaf Ali, Had vroeger reeds .medegedeeld, dat zij hiertoe niét bereid was, hij kreeg steun van de Egyptische en Russische gedelegeerden. Cadogan zeide in zijn antwoord dat men niet van Engeland kan ver wachten, dat het goed en bloed waagt om de aanbevelingen uit te voeren zonder steun van anderen. Hij zeide echter toe, in een verkla ring voor de Assefnbleë het Brit sche standpunt volledig uit te zet ten. Men besloot het Britsche voorstel tot het vojmen van een speciale commissie van onder zoek op de agenda van de As semblee te plaatsen en te doen verwijzen naar de politieke commissie. Bij de 'behandeling van het ver zoek van de Arabische staten om bespreking der onafhankelijkheids kwestie voor Palestina drong de Egyptische gedelegeerde aan op het opheffen van het mandaat aan En geland en het onafhankelijk ver klaren van het' land. Hij zag geen noodzaak voor het instellen van een commissie. Johnson, de Ameri kaansche gedelegeerde, verklaarde zich tegen het verzoek der Arabi sche staten, en was van meening, dat de speciale assemblee aanbeve lingen behoorde op te stellen, die door de gewone- assemblee in Sep- tember konden worden behandeld. Syrië verklaarde echter), dat de kwestie geen uitstel Iran lijden. Zoowel de Syrische als de Egypti sche gedelegeerde achtten het fee- De aardbeienpluk in de kassen is begonnen. Wie aardbeien plukt.De verleiding, om eens van de heerlijke sappige vruchten te proeven, is te groot De Portugeesche regeering con stateert in een officieele verklaring.' dat -er wat broeit in bepaalde aca demische kringen et Lissabon, het geen tot uiting is gekomen in on disciplinaire gedragingen, zooge naamd uit protesj. tegen dè arres tatie van enkele studenten, die be trokken waren in staatsgevaarlijke activiteiten. De regeering doet een beroep op allenvan goeden wil om zich door deze manoeuvres niet' te laten misleiden en verklaart, dat de strengste maatregelen hiertegen zullen worden genomen. laten van vertegenwoordigers der Jóden in strijd mqf het handvest der V.N. Alle Arabische afgevaar digden drongen uiteraard aan op het verleenen van onafhankelijk heid aan Palestina. Do Amerikaansche gedelegeerde kwam hierop terug, en zeide dat naar de meening van Amerika het afwijzen van de Arabische resolu ties onafhankelijkheid voor Palesti na als uiteindelijke oplossing van het probleem niet afwijst. De ver gadering werd hierop .verdaagd. Succes .voor Ghandi De Voor-Indische constitueerén- de vergadering heeft Dinsdag de afschaffing der „onaanraakbaar heid in welken vorm ook" als fundamenteel recht aanvaard. Deze beslissing beteekent een overwinning van Ghandi, die zelf tot een kaste behoorende, jarenlang heeft gevochten vooT de emancipa tie van' Voor-Indië's 50 millioen on- aanraakbaren. Het was den onaan- raakbaren, die tot geen kasté be- hooren, verboden in lichamelijk conjtact te komen met Hindoe's, die wel tot een kaste behooren, en zelfs mochten zij in sommige deélen van Voor-Indië geen water putten uit de openbare bronnen en hun kinde ren mochten geen scholen bezoeken, doch móesten, zittend aan de deur, trachten iets van het onderwezene op te vangen. Autobus-ramp in Mexico Bij Urupan in den staat Michoa- can is een autobus in een ravijn gestort. Zes en dertig personen zijn om het leven gekomen, twaalf per sonen zijn gewond. Het stoffelijk overschotvan ko ning Christiaan van Denemarken, die 21 April overleed, is heden te Kopenhagen ter aarde besteld. Binnen- en buitenlandsche func tionarissen woonden de plechtigheid bij. 100 man van de Britsche marine liepen' als lijfwacht in het gevolg mee, daar de koning ook admiraal van de Britsche marine was. DE HAVENSTAKING TE LONDEN Van de honderd-vierentwintig schepen, welke op het oogenblik in de Londensche haven liggen, wach ten er vijf-enzeventig op behande ling van hun lading. Op den twee den dag van de haüenarbeiders- staking, bedroeg het aantal stakers naar schatting 9400, tegen ruim tienduizend /Maandag. Het beroep van dén» minister van arbeid, Isaacs, om het werk. te hervatten, blijkt dus in het algemeen geen weerklank gevonden te hebben. Onder de wachtende schepen zijn er zeven tien met levensmiddelen aan boord; het zijn echter koelschepen, zoodat nfet direct voor bederf van de la ding gevreèsd behoeft te worden. Negen andere schepen met voedsel borden gelost. De nationale raad voor de haven industrie is bijeengekomen voor be spreking van den toestand. Er wordt heden een verklaring verwacht. John Strachey, de Britsche minis ter voor de voedselvoorziening, heeft op een persconferentie ver klaard, dat bij voortduring van de havenstaking de voedseldistributie in ernstig gevaar zal komen te ver- keeren. Generaal had „kruideniersgeest" De voormalige reserve-kapitein der militaire administratie N. J. v. d. Wal is door den Krijgsraad te Den Haag veroordeeld tot een boe te van f 800,subs. 100 dagen hech tenis ter zake van beleediging. Van ,der Wal had in een brief aan het Hoofd van het dienstvak der admi nistratie, den generaal-majoor Berghuijs zijn gemoed gelucht in zinsneden als uw kruideniers geest, die ge bij Uw intrede in de maatschappij hebt ingezogen...... Uw primitieve wraakinstincten te gen mijdat ge zult inzien, hoe ernstig Uw misdraging is geweest. ik heb de eer te zijn zonder betui ging van hoogachting Ter terechtzitting verklaarde be klaagde, alleen de bedoeling te hebben gehad, den generaal1 onaan genaam te stemmen, doch niet, "hem te beleedigen. Met de qualifieatie „kruidèniersgeest" heeft hij alleen te kennen willen geven, dat hij den generaal een bekrompen mensch achtte. Overigens heeft beklaagde den brief geschreven in een opge wonden stemming, toen hij in de Staatscourant zijn ontslag als re serve-officier las. Bonnen voor petroleum Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op de onderstaan de bonnen der petroleumkaarten voor kookdoeleinden en verlich ting gedurende de maand Mei 1947 de daarachter vermelde hoeveel heden petroleum verkrijgbaar zul len zijn: Kaarten UA 611: bon a 25 t.m, a 28: vier liter per bon; kaar ten UB 611: bon b 13 .en b 14 vier liter per bon; kaapten UC 611: bon. c 07 vier liter per bon; kaarten UD 611: bon d 12 twee liter per bon. .J'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1