Gees vc Honderd zeven nieuwe woninoen in 1947 Mózar Een levi PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Woensdag 30 April 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Gemeenteraad Alkmaar Nieuwe directeur van Openbare Werken De doodelijke aanrijding te Bergen UIT OUDE TIJDEN Marktberichten - Hoofd IN MEMORIAM: N. P. ANDRIESMA In Memoriam N. P. Andriesma Alvorens tot,de behandeling van de agenda over te gaan herdacht de Raadsvoorzitter, de heer G. van Slingerland, het overleden raadslid N. P. Andriesma, wiens heengaan voor den Raad zoo zei hij een groote leemte beteekent. Spr. wees er op, dat de heer Andriesma,' die --begaafd was met .een helder ver stand, een groot rechtvaardigheids gevoel en objectiviteit in den Raad, op zijn plaats was; hij had een goeden kijk op gemeentezaken, mede door zijn jarenlange Journa listieke functie als raads-overzicht- schrijver in dit blad. Vooral onderscheidde hij zich door een groote liefde voor het on derwijs, waarover hij met kennis van zaken kon oor.deelen. Ook als vriend en collega was hij een ge ziene figuur. In den Raad zullen zijn persoon en zijn arbeid in dank bare herinnering blijven. Spr. eindigde met den wensch, dat God de weduwe de kracht moge schenken, haar verlies te dragen. Dé Raad had deze woorden van herdenking staande aangehoord. De voorzitter deelde voorts mede, dat de toestahd van den burge meester vooruitgaande is. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten was Jjericht in gekomen, dat het presentiegeld veor de leden der Huisvestingscommissie, dat door den Raad op f 5.— was bepaald, tot f 3.verlaagd moest «worden. B. en W. stelden voor hiertoe te besluiten, doch de Raad ging accoord met het voorstel-De Wilde (PvdA) om tegen deze houding van Ged. fjtaten een protest te laten hooren; B. en W. werd opgedragen, alsnog te trachten het. presentiegeld op f 5.te mogen handhaven. De voorzitter zei, dat B. en W. vandaag toch naar Haarlem moes ten en het zouden bepleiten. Het voorstel tot verlaging werd dus aangehouden. Nieuw raadslid. De geloofsbrieven van het in de vac.-Andriesma ibenoemde raadslid P. J. de .Kort werden in orde be vonden, waarna tot toelating werd besloten. Vacantietöeslag. Van de E.V.C. was een verzoek ingekomen om het gemeenteperso- neel een vacantietöeslag te geven. De heer Torehvlied bepleitte dit verzoek, doch bleef op de vraag van den voorzitter, of Kij wist wat dit zou kosten, het antwoord schuldig. De voorzitter vertelde hem, dat het f 60.000.zou kosten en vond. dat de communisten een parade paard van stal halen, dat niet be reden kon worden. Ofschoon hij sympathiek stond tegenover den vacantietöeslag, doch het "is er nu geen tijd voor. Jeugd in Nobd. N.a.v. een circulaire van de Tucht-Unie in zake bestrijding van baldadigheid van de jeugd, drong de heer De Wilde aan op vorming van een jeugdcommissie, om het jeugdvraagstuk in zjjn geheel onder de loupe te nemen en daarin ook de niet-georganiseerdè jeugd te be trekken. De voorzitter zegde dit toe. Het Kruithuisje. Een adres van den heer W. vah ,Duin met verzoek het z.g. Kruit huisje op de Vest te mogen ver bouwen en als woning te mogen be trekken, werd op verzoek van den heer Sietsma in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad; het College had dit adres willen af doen, maar de heer Sietsma wilde graag de motieven weten. - Eep verzoek van het bestuur van de R.K. Meisjesscholen om mede werking voor aanleg centrale ver1 warming in de St.-Josephschoöl en de St. Agnesschool werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Huisvestingscommissie. 'Tot leden van de Commissie voor Huisvesting werden benoemd de heeren A. F. Zeegers met 15 St.; H. Bruin Nz. met 23 St. en Mr. C. Smal met 24 st. (op C. Couwenhoven werden 9 st. en op N. F. Kuenen 1 st. uitgebracht. Regent Centraal Ziekenhuis. In de wegens overlijden ontstane vacature-C. Haringhuizen werd tót Regent van het Centraal Ziekenhuis benoemd de heer J. A. Pesman, Koedijk. Dir. Openbare Werken. Tot directeur van Openbare Werken werd benoemd Ir. II. Knol te Hoofddorp, nr. 2 van dé aanbeveling. Nr. 1, Ir. J, Cusellte Groningen, had zicll teruggetrokken. Op den heer Kirkenier waren 3 stemmen uitgebracht, De Raad ging ermee accoord, dat de gem belastingdienst van de taak van den Gem.ontvanger wordt af gescheiden. Evenzóo ging de Raad accoord met toekenning van 25 pet. bijslag aan gepensionneerden. De heer Sietsma vroeg de oud-wethouders hierin te betrekken, hetgeen B. en W. in hun eerstvolgende vergade ring zullen bespreken. De herziening van het uitbrei dingsplan „West" werd na eenige bespreking goedgekeurd. Mej. Kamphuis stelde nog voor 'n zinsnede in de bebouwingsvoor schriften te schrappen, om bebou- wihg met z.g. -gebroken kap moge lijk te maken met het oog op het verkrijgen van meer woonruimte voor groote gezinnen, doch zij kreeg slechts vijf fractieleden mee; haar voorstel werd met 186 stemmen verworpen: Demping kanaalvak. B. en W. ontvingen een crediet van f 40.000 voor demping vgn- een gedeelte 'van het Afgesneden Ka naalvak, voor den bouw daarop van een Veilinggebouw. Besloten werd tot verhuring van bij de Gem. Gasfabriek behoorende woningen te Schagen, Nieuwe Nie- dorp en Warmenhuizen voor de thans-geldendè huurprijzen te ver huren. Woningbouw. Tenslotte' kwam aan de orde een voorstel om aan de Vereen, voor Volkshuisvesting. „Alkmaar" een perceel bouwterrein te verkoopen in ddh OVerdiepolder voor f 6.50 per M2 en een voorschot te verlee- nen voor den aankoop van dezen grond van f 1000.per woning; en ten behoeve van den bouw van 107 woningen van ten hoogste f 11000.— per woning; tenslotte een bijdrage in het jaarlijksch exploitatietekort van deze woningen toe te kennen en aan den Minister van Wederop bouw Rijksvoorschotten te verzoe ken ten behoeve van den bouw. èn exploitatie van deze woningen. De heer Venneker vroeg, of ook andere woningbouwvereenigingen plannen hadden,, hetgeen blijkens 't antwoord van Wethouder Coerts niet het géval bleek te zijn. Hierna sluiting. Wimpels en vlaggen voor de Kaasmarkt Morgen, begint officieel weer de Kaasmarkt. De leden van den Bond van Zuivelfabrieken hébben hun medewerking toegezegd..' Middenstanders, geeft blijk van uw meeleven en steekt de vlaggen uit en laat de wimpels uw gevels sieren. De Kaasmarkt herleeft, 'n Feestdag voor Alkmaar. INBREKERS IN ACTIE ALKMAAR. Nadat -in den nacht van Zondag op Maandag was ingebroken in Hotel Concordia al hier, waarbij een bedrag van p!m. f 3000 en enkele flesschen drank 1 werden ontvreemd is in den daar- spvolgendén nacht een. inbraak ge pleegd in de fabriek van de firma Verburg. Met een schuitje hebben de daders zich toeg'ang tot het fa brieksterrein verschaft. Uit bet kantoor zijn vermist 4 schrijfma chines, 1 telmachine en een radio toestel en ruim 1000 gramofoon- platen die gebruikt werden voor de geluidsinstallatie van de fabriek. De fa. Verburg looft een flinke belopning uit voor degenen die aanwijzingen -fyer dezen diefstal verschaffen 'kan. Rector Zijlstra jubileert ALKMAAR. Zooals reeds eer der werd bericht 'zal de Zeereerw. Heer W. N. Zijlstra, rector v. d. Piusstichting Vrijdag den dag her denken waarop hij voor 121/2 jaar als rector' over deze stichting werd aangesteld. Ook als moderator v. h. R.K. Lyceumviert rector Zijlstra dan .zijn 12i/2-jarig jubileum; De jubilaris is voorts Districtsmodera tor yan de K.A. voor de jonge vrou wen en districtsaalmoezenier van de Gidsen en de J.V.V. Als geeste lijk adviseur treedt hij op voor „Zosna"," terwijl hij ook zitting heeft in het bisschopp. comité voor het godsdienstdiploma. In Rotjerflam en Medemblik heeft hij als kapelaan gestaan. Ongetwijfeld zullen velen van de receptie gebruik maken, die a.s. Vrijdag gehouden zal wordep in de Pius-stichting van 34.30 uur. GESLAAGD ALKMAAR. Op de 20—27 April gehouden examens van de Leiderscursus van het K.N.G.V. te Alkmaar, slaagden o.m. mej. a» Veerman en de heer P. Zalm, bei den lid van „Turnlust" alhier. ALKMAAR, Voor de Uitrei king van niéuwe bonkaarten zijn ijgorgen, Donderdag 1 Mei, aan de Beurt zij, wier' geslachtsnaam be gint met de letter S'tot Smit, Voor schoenenbonnen zijn aan' de beurt de kinderen geboren in April 1932 of later in de maand April, wier geslachtsnaam begint met de letters en V. JQNGLISTO KOMT Dé bekende illusionist en tele- paath Jonglisto komt op Zondag 4 Mei,' dés avonds 8 uur, in 't Gulden Vlies een voorstelling geven. Be halve door zijn ongeëvenaarde pres taties op het podium heeft Jonglisto zijn yerpiaardheid mede te danken aan het feit, dat hij enkele maan den, geleden in Amsterdam de plaats aangaf waar een jongetje verdron ken was, waarnaar de politie een week lang tevergeefs had gedregd, een feit naar aanleiding %vaarvan de para-psycholoog dr. W. H. C. Tenhaeff, lector aan de Utrechtsche Universiteit, o.m, opmerkte, dat er inderdaad menschen Zijn, die een paragnostisch vermogen bezitten, d.w.z. die dingen te', weten komen buiten eenige normale %intuigelijke waarneming om. De Almelosche Crt. schreef} „Niet alleen, dat Joijglisto zijn toeschou wers, die gisterenavond in behoor lijk aantal aanwezig ware#' in de Groote Sociëteit, in .verbazing ^brengt met zijn ontelbare goochel toeren, doch ook zijn telepathische verrichtingen waren van, zulkén aard, dat zelfs de meest sceptische aanwezige na afloop wel moest er kennen, dat er. meer dingen tus- schen hemel en aarde zijn dan men gemeenlijk vermoedt. Goed deed, dat Jonglisto ten volle zijn. verant woordelijkheid bleek te voelen". INSTAPPEN VOOR EEN RONDREIS OM DE MAAN De Weer- en Sterrekundige Ver- eeniging afd. Alkmaar was Vrijdag avond in Valk's Lunchroom ter ver gadering bijeen voor het beluiste ren van de-lezing „Van vuurpijl "tot ruimteschip", .door den observator aan de Sterrewacht te Utrecht, den astronoom dr. J. Houtgast. Spreker "begon zijn lezing-met er op. te wij zen, dat de raket tot Heden nog slechts is gebruikt voor oorlogsdoel- éinden, evenals dit met de atoom- •energie het geval is. De Amerika nen némen momenteel vredelieven de proeven met de oude Duitscne V-2's, waarbij de werking berust op Newton's grondbeginsel; Actie is reactie. Enkele lichtbeelden werden ter verduidelijking vertoond en ga ven een beeld van de constructie der oude raketten, die reeds 'in de vorige eeuw bij oorlogshandelingen .werden gebruikt. Ook de' moderne V-2 kwam op het witte doek en tal van interessante bijzonderheden werden er bij verteld. De V-2 weegt niet minder dan 12 ton en voert 7 ton brandstof met zich mee. Bij de experimerflen in Amerika met de V-2 is een hoogte bereikt van 200 km. Ook heeft men aan een der staartvinnen een spectograaf bevestigd, die zoo goed als onbe- J- GARNIZOEN WEG 30 APRIL 1858. Vrijdagmorgen 30 April 1858 vertrok des mor- gens om 5 uur hét depót van het 2e regiment Infanterie naar Gou da. De stad wist dit want in den Raad van 9 Jan., was ingekomen een schrijven van Zijne Majesteit dat dit ging gebeuren. Maar, zoo stond^in dit bericht, hoezeer voor het tegenwoordige, het vooruit zicht niet kan worden geopend om eerlang van een ander gar- van de zijde van het Departement nizoen te worden voorzien, men van Oorlog het belang der stad niét uit 'het oog zal verliezen, maai» die gaarne te gelegenertijd zal trachten bevorderlijk te we zen. - Voor de meervoudige kamer van de Arr. Rechtbank werd gisteren voortgezet de behandeling van de zaak tegen den uitgever P. KI. te Alkmaar, wien dood door schuld ten laste was'gelegd. Hij had in 'den avond van 26 Nov. !46 op den 'Ber- gerweg, even voorbij de Wilhelmi- nafabriek den melkrijder Bakker van achter, aangereden, met net ge volg, dat deze spoedig ter p'laatse overleed. KI. had bij het verhoor verklaard, dat hij verblind was door een te genligger en Bakker 'niet had ge zien; deze zou volgens hem geen licht gevoerd hebben. .Bij de behan deling op 25 Maart waren er echter ge'tuigen, die verklaard hadden, dat B. wèl licht voerde. Gehoord werden thans .de inzit tenden varf °den tegenligger, die. met gedimd licht uit de' richting Bergen kwamen en het ongeluk zagen ge beuren. De heer KI. réed met groot licht, waarom de bestuurder van den tegenligger, Mr. T. uitA'dam ter waarschuwing zijn groot licht even aandeed, met het gevolg, dat KI. ook ging dimmen. Beide inzittenden hadden terstond na de aanrijding een rood-achtig licht door de 'lucht zién slingeren, doch konden niet met zekerheid vaststellen, dat dit de stormlantaarn van Bakker Was, die na de aanrij ding ter plaatse werd gevonden. Beide getuigen vonden het onver klaarbaar, dat KI. denmelkrijder aanreed, want hij had deze moeten zien, of deze al dan-niet licht voer de. Get. J. Keesman, die blijkens de mededeeling van den verdediger 'in de zitting van 25 Maart, enkele da gen tevoren den auto van KI. ge speurd had, kwam thans verklaren, dat dit ongeveer een maand vóór de aanrijding was geschied. ,De Officier, Mr. Meischke sprak vooraf een woord van deernis met de nabestaanden van het slachtoffer; hij concludeerde uit het getuigen verhoor, dat verd. onverantwoorde lijk gereden had ën dat de remmen niet in opde waren. Als verd.-er zich op beroept niets gezien te hebben, dan hoort hij' niet meer achter het stuur; uitkijken is geboden. En als hij wel wat gezien had, had hij het moeten voorkomeu. De Off. achtte derhalve verd. schuldig en eischte 14 dagen hechtenis en intrekking van bet rijbewijs"voor den tijd van 1 jaar. Mr. A. Leesberg bestreed de dag vaarding, die z.i. meer kwalificaties dan feiten ten laste legde; hij be twistte, of Bakker als voetganger kon -worden beschouwd daar Hij een handwagen voortduwde. PI. achtte g§en schuld aanvtezig en vond de aanrijding een gevolg van de omstandigHeden; voorts nam PI. aan, dat* Bakker geen licht voer de, hetgeen de oorzaak werd van de aanrijding; hij concludeerde tot vrij spraak. Uitspraak 13 Mei a.s: Brand door schuld. De winkelier A. K. uit de Tuin straat, aan wiens schuld het te wij ten was, dat destijds brand in zijn woning ontstónd tijdens het geven van een filmvertooning mét' ont- brandbare films; werd gister door de rechtbank veroordeeld tot f 60, boete, subs. 20 dagen. Verdere uitspraken. Fr. B„ Schoorl, verduistering subs", diefstal; 1 jr. jeugdgev. eisch •8( mnd.); Corn. P., diefstal, 6 wind. met aftrek, conform' eisch; Gerrit V. (openbare schennis eerbaarheid) f 25,of 10 dagen en voorw. ter beschikkingstelling met een proef tijd van 3 jaar. schadigd op den aardbodem terug kwam. Hierdoor heeft men een beeld van het zonnespectrum ver kregen, dat zich ver in het 'ultra violet uitstrekt. De ozon-laag, die zich van 10—30 kip boven 't aard oppervlak bevindt, is oorzaak, dat deze ver-ultraviolette stralen van de aarde af niet zijn waar. te nemen. Verschillende moeilijkheden, die het reizen naar de maan uiteraard met zich. mee brengt, werden nog onder de loupe genomen. Alles is r.og niet in kannen en kruiken, maar de raketschippers-in-spé kun nen verzekerd zijn, dat dedroom van Jules Verne in de toëkomst bewaarheid zal worden. Het eenige wat nog om een oplossing vraagt is: „Hoe komen .we weer terug op de aarde?" Maar de moderne weten schap zal straks ook hier wel een uitkomst voor hebben gevonden. Aan het eind sprak de voorzitter, de heer' J. C. Keyman, woorden van dank tót dr. Houtgast, -voor de inte ressante lezing, welke hij had ge houden. HER-OPENING LUNCH- EN IJSROOM „TRIO". ALKMAAR. De reeds be staande lunch- en ijsroom „Trio" aan het Verdronkenooró 121, heeft een verbpuwing en moderniseering ondergaan. Bij het binnenkorten heeft men links .en rechts een „staan"-b,uffet voor ijs en wafels of Hollandsche poffertjes, een spe ciale attractie voor 'deze zaak. Merkwaardig "voor de zaak is het Ameritoaansch systeem, dat het pu bliek via een glazen wand het koks- en ijsbereidingbedrijf kan gadeslaan. Een -garantie voor dé fiygiëniteit van het bedrijf, het, welk voorzien is van een der mo dernste snelvries-ijsbereidingsma- chines Het interieur bestaat uit een eikenhouten betimmering met vaste banken, Oud-Hollandsche schouw, kortom een warm interieur De decoratie aan schouw en wan den is van den kunstschilder H. v. d -idsert. In zachte keims-kleuren zijn afbeeldingen ontworpen be treffende het- bedrijf en van figu ren in de Zeeuwsche kléedij, ge zien de Zeeuwsche bakermat Van •de éxploitante der zaak. Het werk werd uitgevoerd door de firma Jonkers en De Wit. Het geheel stond onder leiding van - den ar chitect W. A. Keesom. K. J. M. V.'ers OPGELET! Hedenavond komen v*e 'samen in het gymnastieklokaal Njeuwstraat, om 8.30 precies, Vergadering Polderbestuur Heer Hugowaard In het Raadhuis kwam Dinsdag middag het Polderbestuur van Heer- hugowaard ter vergadering bijeen. De Dijkgraaf, de heer P. Tromp, verwelkomde de aanwezigen. In het bijzonder de heeren Jac. Koste lijk en N. J. v. Langen Czn„ die beiden voor het eerst zitting namen in het Polderbestuur en in deze ver gadering als Hoofd-ingelanden wer den geïnstalleerd. Vervolgens werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd, waar na de secretaris, de Jieer H. Hoog land, overging tot het behandelen van de ingekomen stukken. Van het Prov. bestuur was een schrijven binnengekomen ovir de uitkeering 1945, ingevolge de ter tiaire wegen'en bruggen. De subsi die zal f 75.bedragen, hetgeen aaninerkelijk lager is dan in 1944. ■Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat het Rijk geen compensatie heeft verleend t.a.v. de rijwielbelasting. Van het Hoogheemraadschap N.H. Noorderkwartier werd als bijdrage aan den polder een bedrag van f 7-5.007.25 toegekend, zoodat nog slechts een 1 post van f 99.open staat. 1 De heer v. d. Boogert had bericht gegeven, dat hij één van de twee in het bezit zijnde dieselmotoren kon verkoopen voor f 15.00C(.Naar de meening van de vergadering was dit bedrag niet hoog genoeg, zoodat het dag. bestuur zich nader met den heer v» d. Boogert in verbinding'zal stenen. De beplanting komt volgens een begrooting, opgemaakt door de Ned. Heide-Maatschappij, op een bedrag van f 19176.Hiérbij kwam het plan naar voren, om- de schooljeugd aan de beplanting deel te laten nemen, ter voorkoming van be schadiging. De aanbieding en vaststelling vah de jaarrekening 1946 bracht niet veel moeilijkheden metzich mee. De recapitulatie van de wegenrekening luidt: Totaal der 'ontvangsten f 40.408.66. Totaal !der uitgaven f 35.420.88. Batig slot Van f 4987.78. De polderrekening had "een nadee- lig slot van f 13.433.77. Hierna kwam in een heel breed voerige discussie de verlaging van het polderpeil aan de. ojde. Vele sprekers voërden hieromtrent het woord en het was duidelijk, dat de voorzitter en enkele leden grondig *van gedachten verschilden. De heer Kostelijk o.a. wilde met het oog op een toekomstige rationalisatie van den Polder Keerhugowaard de Ned. Heidemaatschappij opdracht geven om een plan op te stellen, langs welke lijnen e.e.a. verwezenlijkt zal kunnen worden. Spr. had zelf gun stige ervaringen met het droogleg gen van slooten. waardoor de oogst opbrengsten werden verdubbeld. Tenslotte werd een voorstel aange-, nomen om een grondig onderzoek door de Ned. Heidemaatschappij naar de toevoerslooten te laten in stellen. WEER THUIS BERGEN Op 3 Mei a.s. zal onze plaatsgenoot C, J. de Waard met Het ms. „Kota ïnets" i'p Rot terdam arriveeren. - Hij behoort tot de eerste groepen gedemobiliseer- den uit Indonesië! MUZIEKCONCOURS BERGEN Ter gelegenheid van het gouden jubileum van Bergen's Harmonie zal op 15, 22 en 29 Juni een- groot nationaal concours in Bergen worden georganiseerd. Er hebben zich ree'ds 30 corpsen laten inschrijven. BERGEN De heer W. de Vries, gem. secretaris, is» gisteren door de Arr. Rechtbank beëedigd tot amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Nationale feestdag URSEM. De bevrijdingsfeesten zullen, in Ursem bescheiden worden gevierd. Op 3 Mei is de herdenking van de gevallenen bij de monumen ten. Van 6 uur af hangen de vlag gen halfstok. Alle ingezetenen, in zonderheid de besturen van de vereenigingen, worden bij deze uit- genoodigd aan de hulde varf1 de ge vallenen deel te nemen; om kwart, over zeven op het plein der R.K. school vanwaar de stoet zal ver trekken. Op 5 Mei van 1012 en van 25 uur volksspelen voor de schoolkin deren onder leiding van het onder- wijs-personeel. Verder hebben de caféhouders attracties. Om' half 7 veteranen-voetbalwedstrijd tusschen het bestuur van de Oranjevereeni- ging en van de middenstandsver- eeniging. Men wordt verzocht de vlag uit te Steken. UITSTEL DIENSTPLICHT ST. MAARTENSBRUG. De minster van oorlog heeft aan L. Smit te St. Maartensbrug, als dienstplichtige van lichting 1947, uitstel van eerste oefening ver leen® tot een tijdstip na 1 Novem ber 1947. FEESTELIJKHEDEN OP DEN 5EN MEI - EGMOND-BINNEN. Onzé be vrijding wordt ook in Egmond- Binnen officieel gevierd. Iedere in gezetene wordt verzocht te vlag gen. De door de commissie voof de schoolfeesten langs de huizen ge houden collecte bracht de mooie som op van pl.m. f 500.Het ligt in de bedoeling van de commissie, om op den dag van de herdenking van onze bevrijding 5 Mei, niet alleen een feest te geven voor de schoolgaande jeugd, maar den mid dag te besteden voor het houden van volksvermakelijkheden. Het schoolfeest begint 's morgens om half', negen, met een optocht, waar aan de fanfare Eensgezindheid haar medewerking zal verleenen, terwijl de volksspelen om twee uur 's mid dags zullen beginnen. Den heelen middag (van half twee tot ruim. zes uur) kuhnen de schoolkinderen gratis zich vermaken in de draai molen. De spelen zullen plaats vin den op Het Krijt, dat van historisch standpunt bekeken misschien wel het meest in aanmerking komt, aangezien reeds de graven van Hol land hier hun tournooispelen hiel den. 's Avonds'na afloop is er in de café's gezellig bal. Jaarvergadering „Hulp in Nood" SCHOORL Bovengenoemde vereehiging hield dezer dagen haar voorjaarsvergadering ten huize van den heer» P. Timmerman te Schoorl, onder voorzitterschap van den heer S. G. L. F. Baron van Fridagh. Aanwezig warén 41 leden en do nateurs. In zijn" welkomstwoord wees de voorzitter er op, dat deze vergade ring eenigszins was verlaat door de slechte weersomstandigheden eener- zijds én de feestviering ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan an derzijds. Spr. wil niet nalaten allen nog eens hartelijk te bedanken voor de prachtige organisatie van. den gehouden feestavond; die een succes is geworden. Na vaststelling der notulen volg de het jaarverslag 'van den pen ningmeester, dén .heer J, Keete. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met 'n .bedrag van f 5098.08, met een nadeelig saldo van f 249.53. Het ledental, dat met 9 Is achter uitgegaan, bedraagt thans 99. Voor 27 ziektegevallen metëen totaal van 913 ziektedagen was een bedrag uitgekeerd."van f 1265.17. De financieele commissie rappor teerde bij monde van den heer H. DruijVen goedgunstig en. stelde voor de rekeningen goed te keuren, het geen onder dank geschiedde. Tot nieuw lid van. de financieele commissie werd benoemd de heer H. Kruize. Tot afgevaardigde naar de bonds vergadering, die begin Mei in Alk-4' maar zal worden gehouden, werden aangewezen de heeren J. Blom en P. Meijer. De heeren J. Blom Sr., W. Wog- num Sr., P. Greeuw en J. Ridder, die allen vijftig jaar lid van de ver- éeniging zijn geweest, ontvingen ieder onder applaus een verrassing. Hgt bestuursvoorstel om één per soon te benoemen .als secretaris- penningmeester, tegen een gezamen lijke vergoeding van f 150.per jaar, werd na eenige discussie aan genomen. De heeren J. Keete en W. Wog- num Sr., die periodiek aftraden, stelden zichwegens gevorderden leeftijd niet herkiesbaar. Het inmid dels toegevoegde bestuurslid, de heer N. J. Venneker, die bereids de functie van wijkcommissaris op zich had genomen, «werd gekozen ver klaard, terwijl na een drietal stem mingen de heer P. Meijer als be stuurslid werd gekozen. De heer J. Blom had zich weer herkiesbaar gesteld, doch kon door drukke werkzaamheden het secretariaat niet ipeer"vervullen. Deze werd bij ac clamatie herkozen. De aftredende bestuursleden, de heeren Keete en Wognum; werden onder applaus benoemd tot eere- bestuurSleden. Door het overlijden van den heer C. Delver was de functie 'van bdfle vacant geworden. Het bestuur stelde thans voor om één bode al het werk te laten doen, tegen een belooning van f 250.per jaar. De vergadering ging hiermede accoord en als zoodanig werd be noemd mw. J. Glas-Timmer. De voorzitter wekte in zijn slot woord ffogmaals allen op propa gandist te zijn voor „Hulp in Nood". BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Alida Alberdina dv P. Beets en L. Brug ge; Neeltje dv J. Klok en J. P. Eb ben te Broek in. Waterland; Antho- nius Joseph Maria zv A. W. Bartels en G. M. Runderkamp. Ondertrouwd: Paulus Yeenstra 51 jaar en Catharina Johanna ter Hogt, 46 jaar; Jacob Schaak. 21 j. en dementia Bruijne, 20 jaar. Getrouwd: Hendrik Lanting, 27 j. en Johanna Gerhardina Hendriks, 26 j. (Beemster); Arian Prins, 26 j. en Cornelia Hofland, 23 j„ Auwel Groenhart, 24 j. en Gerarda Laura Rrins, 21 j. Overleden; Jacobus Plcaret, 86 j„ Wed. van M. Bijl; Heijntje Kersloot, 47 j., echtgenoote van E. Hooijberg. Ingezonden. t T uinbouw-winter- avóndschool HEILOO. De 2-jarige Tuin- bouw-Winteravondschool hier ter plaatse is voordit jaar weer be ëindigd met het uitreiken van de diploma's aan de geslaagden. Bij deze officieele eindles waren aanwezig de heeren v. d. Kley (in- spectéur Tuinbouwonderwijs) na mens den Rijkstuinbouwconsulent, de heer Tamis, Greuter, die den .heer Tamis het tweede jaar als lei der verving. Verder de heer Muyen dié onderwijs gaf in de practisehe vakken en de heeren Hggeman, Korthouwer en Koppis, namens den L.T.B. en Commissie van Toezicht. De heer Greuter sprak een kort. openingswoord, waarna de heer •v. d. Kley de diploma's uitreikte. Verder spraken nog de heeren Ha- geman, Tamis en Korthouwer, waar na namens «de leerlingen de i^er A. Bakker sprak. In de toespraken werden de diverse leeraren bedankt voor hun goede lessen en zorgen. Er werd speciaal op gewezen dat het voor sommige cursisten zeer wenschelijk zal zijn de tuinbouwvakschool te 'volgen, welke het volgend seizoen ii Kennemerland zal worden opge richt.' Gok v erd het lezen van de vakbladen zéér aanbevolen. De heer Greuter besloot den avond en wenschte alle leerlingen veel succes. Dezen zomer zal nog een leerzame excursie gehouden worden. Geslaagd zijn de heeren: A. Bakker, Th. Bakker, M. Buy- zer, J. Hageman, G. Hageman, P. Keuning, Jb. Keuning, H. Nieuwe- huyse, Th. Onderwater, A. Rotte veel, C. Vader en P. Wennips. Roode Kruis LANGEDIJK. Vrijdagavond werd in het Tivol'i Theater 'n bij eenkomst gehouden, met het doel om te komen tot oprichting van 'n af deeling' van het Roode Kruis. Burgemeester H. Schelhaas ogen de de bijeenkomst met 'n woord'van welkom tot genoodigden en belang stellenden. Speciaal heette spr. wel kom de heer Roodenbos van de afd. Pers en Propaganda, die 'n uiteen zetting gaf over hét werk van het Roode Kruis. De heer Roodenbos begon'met te zeggen, dat men bij den naam Roo de Kruis denkt aan, goeda 'gaven, speciaal na den afgeioopen oorlog. Het Roode Kruis is het symbool van hulpvaardigheid en naastenlief de. Het jaar 1859 is het geboortejaar van het Roode Kruis. De Zwitser Henri Dunant, gegrepen door het lot van de gewonden te velde na den slag hij Solferino, begint dit prachtige werk. Reeds bij de grond legging werd de absolute onzijdig heid van het Roode Kruis erkend. Aanvankelijk was net doei alleen het verplegen van de gewonde sol daten te velde. Later trok het Roo de Kruis zich ook het lot van de krijgsgevangenen aan, terwijl in den laatsteiï' oorlog ook het leed van de burgerbevolking zooveel mogelijk werd gelenigd. Ook thans in vredestijd heeft het Roode Kruis redenen van bestaan. Spr. wees op den bloedtransfusie dienst, de sociale afdeeling, welke de gewonden in de hospitalen ver zorgt etc. en het Jeugd-jRoode Hruis. Na deze uiteenzetting stelde bur gemeester Schelhaas voor over te gaan tot oprjehting van de afd. Langedijk yan het Roode Kruis. Hét Corrpté van Voorbereiding zal als voorloopig bestuur de jonge afdee ling-voorthelpen en -voeren tot 'n bloeiende krachtige groote afdee ling. Hierna werd de film „De Witte Bngel" met Ray Francis als Flo rence-Nightingale-vertoond, welke zeer toepasselijk waS voor dezen avond. De Nationale Feestdag «WINKEL. Het permanent feestcomité, dat zich belast heeft met de organisatie van feestelijk-' heden en algemeene herdenkingen 'heeft voor de Mei-dagen het vol gende programma vastgesteld: Zaterdag 3 Mei: Onthulling en overdracht aan de gemeente van een gedenksteen, welke ter herin nering aan de uit deze gemeente, door of tengevolge van den oorlog, gevallen inwoners, in het gemeen tehuis is aangebracht. De onthulling en overdracht vin-' den plaats des avonds 7 uur. Daar na zal .er gelegenheid bestaan om op, het graf van de op de nieuwe algemeene begraafplaats ter aarde bestelde Engelsche vliegers, bloe men te leggen, welke plechtigheid zal worden Opgeluisterd door Win- kel's Harmonie en het Kerkkoor Maandag 5 Mei vindt cm half 2 op het sportterrein een voetbalwed strijd plaats'tusschen elftallen uit Winkel en Lu'tjewinkel. Om half vier is er voor het postkantoor ringsteken op de fiets, waarvoor zeker veel belangstelling zal be staan. Het organiseeren vanfeestelijk heden voor den avond is geheel overgelatep aan het initatief van heeren caféhouders. NIEUWE POLDERSECRETARIS WINKEL. Met ingang van 1 Mei 1947 is benoemd tot secretaris penningmeester van den Ooster polder oiider Winkel en Nieuwe Niedórp, de heer F. Becker, Bosch straat alhier. ALGEMEENE BRIDGE-DRIVE TE TUITJENHORN In café Centraal van den heer C. Duijves te Tuitjenhorn namen 80 personen deel aan een algemeene Uitspraken Tribunaal De Tweede Kamer van het Alk- maarsch'e Tribunaal deed Dinsdag morgen de navolgende uitspraken: Leonardus Munnk Warder, in- terbeering vóór den tijd van 2 jaar en 3 maanden. Vrij op 29 Sept. '47. Willem vah Leijden (Zwaag), interneering voor den in detentie doorgebrachten tijd. Heden vrij. Jan M. Belkom (Schellinkhout) interneering voor den tijd van 2 jaar en 3 maanden. Vrij op 6 Aug. '47. Ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. Jan Knol (Beemster) interneering voor defi tijd van 2 jaar en 3 maan den. Vrij op 9 Oct. '47. Ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. Jan Buisman (Hoogkapspel) in terneering voor den tijd van 2 jaar en 3 maanden. Vrij op 9 Oct. '47. Ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. Pieter de Beurs (Den Helder) reeds vrij. Interneering voor den in detentie doorgebrachten tijd. Voorts werden allen ontzet uit het kiesrecht en het recht om eenig ambt te bekleeden. Benoemingen Tribunaal Bij K. B. zijn benoemd in het Tri bunaal voor het arrondissement Alkmaar tot plaatsvervangend voor zitter: mn E; H. J. Wijnne, advocaat en procurear en secretaris van den Voogdijraad te Alkmaar en H. Rièm, gepensionneerd hoofdofficier de» administratie der Koninklijke Marine, wonende te Heiloo, en tot lid: B. J. Leeuwenberg, arts, wonen de te Alkmaar, C. Haeck, oud-hoofd ee'ner school, wonende te Alkmaar, J. H. Coollaas, kapitein-luitenant ter zee, wonende te Schoorl en G. Rui ter, zaadhandelaar, wonende te An- dijk. HANDEL MET FRANKRIJK De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland, kan toor Alkmaar, maakt bekend, dat voor belangstellenden uit het be drijfsleven gelegenheid bestaat om op 8 en 9 Mei a.s. te Den Haag een onderhoud te hebben met den Secretaris van de Ned, Kamer van- Koophandol te Parijs. Bijzonderhe den Worden desgevraagd gaarne verstrekt door voornoemd kantoor Alkmaar, Oudegracht 182, telefoon 3141. drive, georganiseerd door de bridge club aldaar. De dames 'en'heeren speelden mefc het grootste enthousiasme, waaraan de prachtige prijzen (paling, worst en andere consumptiegoederen) ongetwijfeld niet vréémd waren. De uitslagen luiden: A-lijn: 1. Bakker-Borst (Lange dijk) 47; 2. G. en K. Bruin (Lange dijk) 45; 3. Bras-Koomen (Lange dijk) 43 punten. B-lijn: 1. mej. C. en H. Deutekom (R.K.B.C., Schagen) 49; 2. Baas- Blom (Kalverdijk) 48; 3. Nannis- Latensteijn (Warmenhuizen) 48 p. C-lijn:1. Keppel-Kramer (Lan gedijk) 53; 2. Hand-Groot (Lange dijk) 49; 3. Brüggeman-Deutekom (R.K.B.C., Schagen) 48 punten. D-lijn: 1. Burger-Kampen (Kal verdijk) 57; 2. S. Buin-A. Bruin (Langedijk) 50; 3. Faber-Bommer (Warmenhuizen) 48 punten. E-lijn: 1. heer en mevr. Taylor (R.K.B.C., Schagen) 49; 2. Vlaar en Hoogenboom (Warmenhuizen) 4C; 3.4 Sèvenhuijsen-Kalverdijk (War menhuizen) 45 punten. De deelnemers waren afkomstig uit het geheèle Noorderkwartier, zelfs uit Wieringen, Texel enz. Zoo hebben 3 paren van de R.K.B.C. Schagen deelgenomen en enkelen van de neutrale Schager Bridge club. IN MEMORIAM DE SCHERMEER. Op' 3 Mei 1947, zal, zooals overal in den lan de, ook in Schermer de herden king van de gevallen verzetstrij ders plaats vinden. De bedoeling is, dat zij, die wenschen- te getui gen van hun eerbied- voor hen, die vielen, op hooger 'genoemden da tum, des namiddags om 19,45 uur bijeen komen bij hpt monument te Stompeéoren, vanwaar gezamenlijk zal worden opgetrokken naar het erf van de we'd. P. de Boer Jr. dan de Zuidérvaart. Aldaar zal twee 'minuten stilte in acht worden ge nomen. Daarna wordt teruggewan deld naar Stompetorèn,. alwaar een i'edér zijns weegs kan gaan Op de plaats tier herdenking wordt alleen gelegenheid gegeven tot het, neer leggen van bloemen op de plek waar op 11 Oct, 1944 zes verzet strijders werden neergeschoten en wier stoffelijk overschot een et maal ter plaatse bleef liggen. Bewoners van Schermer en om geving toont door uw aanwezig heid, dat ge het offer wat zij, ook voor uw vrijheid brachten, niet vergeten bent. LANGEDIJK. 3000 kg geele ,kool 17.50; 2000 kg uien 11.90— 4400 kg bieteh I 8—8.50; id. II 5.70; 1800 kg peen II 7.40; id. Ill 6.20; 6400 kg witlof I 2736; id. H 7.90 12.30; 300 kg prij I 26; id. II 4. PURMEREND, 29 April. Kaas markt :1 stapel Edammer 40+, we gende 153 kg 72.50. Veemarkt: aangevoerd 1190 runderen, 98 vette koeien voor de levering; 779 gelde- koeien 325—525 -per stuk, handel stug; 269 melkkoeien 450700 per stuk, handel stug; 35 pinken 150 250. per stuk, handel stil; 9 stieren en 1190 nuchtere kalveren voor de slacht voor de levering; nuchtere kalveren. 35—65; 56 magere varkens 5070 per stuk, handel stug; 46 vette varkens; 377 biggen 3050 per stuk handel stug; 374 schapen 45130 per stuk, handel matig; 99 lammeren 25 30 per stuk', handel goed; 154 bok ken en geiten 3065 per stuk, han del stug; 68 paarden 4001200-per stuk. handel matig. Pluimvee- markt: 3900 oude kippen en hanen (witte en roode) 3.253.50 per kg..; 100 idem (blauwe) 44.50 per kg; 400 witte en roode j|Onge hanen 2.75 3:50; 200 jongen en oüde eenden 3 5 per stuk; 200 konijnen 116 per stuk; 18 ganzen 77.50 per stuk. „KENNEMERLAND" G.A., BE VERWIJK. 28 April. Spinazie 2036; witlof 25—37; rabarber 8-27; radijs 5—13; asperges 1 A 1.001.90; prei 1735; kroten 46; waspeen 10—12. t 1: Wat er ge Opdat deze jon; ongerept blijven, eerst-noodig, dat Ken bidt en'blijft bloem van onze van ons volk en vaders van onze 1 nen. Zooals dit le toekomst zijn vat slecht leger een góed- leger een gc Vooral dient er gezorgd, dat de s< ven. Wanneer er tiviteit is, moet c ders worden aanj zijn voor de jong: vooral een havenj Priok. Voor het n is het beste hen houden; moeten z dient gezorgd vo stekende geoutilli huizen. Doch de 1 ideaal: daar groei meraadschap en s gemeenschapszin, als groote verkei thousiasme al'die tuurlijke hobbies tuintjes aanlegger zelfs op zijn duiven houden. Een geweidigi hebben de meisje litair verloofd zij matig, schrijven e ven: géén sentir zij zich eenzaam ven zonder hem, Zoo prettig met weest, want dat hét piekeren en ken en de kamp beteekenis. In is voor den sold gaat hij het mei beteekent zij ont hem. Daarvan maken om hem r zeggen dat zij zii hem omhoog tre De militairen ten wijl zij geer hebben tegen zii ming genomen opzichte van h heden in Indië. De waardeerin uitgesproken voo eveneensvoor K.N.I.L., onder v dende krijgsgev dén rug hebben, D' HILVERSUM Nieuws; 7.15 Ocl ingebed; 8.00 1 wekte melpdieër eert) 9.30 Politiel gendienst; 11.00 „Maria —- Meikc R. Strauss; 12.00 pin; 12.30 Luncl en Kath. nieuws 14.00 „Contlner Voor de (Vrouw; muziekgezelscha 17.20 Zang en vi jeugd; 18.00 Or; klanken"; 19.30 Chopin; 20:50 22.30 Nieuws; 2! 23.57 Sluiting ei HILVERSUM. Nieuws en grar 7.17 Geschieden! 8.50 Voor de V zieken; 11.45 Fs Nieuws; 14.30 Miller-Sextet; 1 tan go-rumba-of 18.20 Potpourri liederen; 19.15 declamatorium; Radiophilharm. spraak door Z.I 23.00 Nieuws e Orgel en zang. SIMON VIOC Zondagmidd Goldberg een concerten, die 1775, dus op gen leeftijd gi was deze keei Welk een m en volmaakth Mozart. Met 1 majeur of mi: ties, een een vi hij op enkeli voor thema's; vorm geschre waarvan het door het Tem gens een inz goedkoop sen Goldberg Spielfréudigk stokvoering e en met een waar het néoc Mozart het i zou hebben, orkest begele en ideaal vai de solist spei te verbetere samenspel. E deri heelen n bezonken sfe zelfs niet alt bouw vinden baar alleen om de muzii van het mius blééf volkomi Dat het gro Intenser gaal

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2