Geest in het leger beslissend voor Nederlands toekomst 9 Een levenskwestie voor ons volk RADIO EEN UURTJE TELEX Ex-wethouders van Amsterdam tot interneering veroordeeld Prijzen in yacantie-pensions en hotels vastgesteld België gaaf bezuinigen Mózart en Bruckner in het Concertgebouw Spiegel DER SCHOONHEID I 11 Tspraken Tribunaal oemingen Tribunaal \arktberichten 'v. NIEUW NOORPHOLLANDSCH DAGBLAD- Woensdag 30 April 1947 PAG. 3 Hoofdaalmoezenier Van Straelen: H1 n. De 1.458.600ste lucht reiziger Positie Nederlandsche Passagiersschepen Industrieele tentoonstelling te Zaandam Bélgië-Nederland Het Belgische Elftal GANADEESCH VLIEGTUIG VERMIST ALSNOG CONSUMENTEN- CREDIET? Besprekingen over de Russische schuld Hoofdprijzen Staatsloterij HET MGR. MUT5AERS- OORD TE VENLO Meimaand SIMON GOLDBERG VIOOLSOLIST v__ De paarden van Holst „De roode pony" rPaul alleen 'weetje Kamer van het Alk- he Tribunaal deed Dinsdag- de navolgende uitspraken: ■dus Munnk Warder, in- ing voor den tijd van 2 jaar aanden. Vrij op 29 Sept. '47. m van Leijden (Zwaag), «ring voor den in detentie brachten tijd. Heden vrij. M. Belkom (Schellinktoout) lering voor den tijd van 2 3 maanden. Vrij op 6 Aug. itzegging van het recht om gewapende macht te dienen. Knol (Beemster) interneering d tijd van 2 jaar en 3 maan- rij op 9 Oct. '47. Ontzegging t recht om bij de gewapende te dienen. Buisman (Hoogkarspel) in- •ing voor den tijd van' 2 jaar aanden. Vrij op 9 Oct. '47. ging van het recht om bij apende macht te dienen, r de Beurs (Den Helder) vrij. Interneering voor den intie doorgebrachten tijd. ts werden allen ontzet uit srecht en het recht om eenig e bekleedèn. B. zijn benoemd in het Tri voor het arrondissement ir tot plaatsvervangend voor- nri E; H. J. Wijnne, advocaat luretfr en secretaris van den iraad te Alkmaar en H. gepensionneerd hoofdofficier ministratie der Koninklijke wonende te Heiloo. en tot I. Leeuwenberg, arts, wonen- lkmaar, C. Haeck, oud-hoofd ichooï, wonende te Alkpiaar, Dollaas, kapitein-luitenant ter nende te Schoorl en G. Rui- dhandelaar, wonende te An- MDEL MET FRANKRIJK lamer van Koophandel en :en voor Noordholland, kan- lkmaar, maakt bekend, dat dangstsllenden uit het be ven gelegenheid bestaat om m 9 Mei a.s. te Den Haag derhoud te hebben met den ris van de Ned, Kamer van indal te Parijs. Bijzonderhe- irden desgevraagd, gaarne <t door voornoemd kantoor ir, Oudegracht 182, telefoon eorganiseerd door de bridge- daar. imes en heeren speelden mefc otste enthousiasme, waaraan ihtige prijzen (paling, worst idere consumptiegoederen) jfeld niet vr'eemd waren, itsl'agen luiden: i: 1. Bakker-Borst (Lange- 2. G. en K, Bruin (Lange- 5; 3. Bras-Koomen (Lange- i punten. 1. mej. C. en H. Deutekom C., Schagen) 49; 2. Baas- Kalverdijk) 48; 3. Nannis- sijn (Warmenhuizen) 48 p. i: 1. Keppel-Kramer (Lan- 53; 2. Hand-Groot (Lange- 3; 3. Bruggeman-Deutekom C., Schagen) 48 punten. 1. Burger-Kampen (Kal- 57; 2. S. Buin-A. Bruin lijk) 50; 3. Faber-Bommer «huizen)48 punten. 1. heer en mevr. Taylor G, Schagen) 49; 2. Vlaar en boom (Warmenhuizen) 4C; enhuijsen-Kalverdijk (War den) 45 punten, eelnemers waren afkomstig geheèle Noorderkwartier, t Wieringen, Texel enz. Zoo 3 paren van de R.K.B.C. i deelgenomen en enkelen i neutrale Schager Bridge- IN MEMORIAM ICHERMEER. Op 3 Mei il, zooals overal in den lan- in Schermer de herdén- an de gevallen verzetstrij- laats vinden- De bedoeling zij, die wenschen-te getui- hun eerbied voor hen, die op hooger 'genoemden da- ïs namiddags om 19,45 uur comen bij het monument te toren, vanwaar gezamenlijk rdeh opgetrokken naar het de wed. P. de Boer Jr. aan dérvaart. Aldaar zal twee r stilte in acht worden ge- Daarna wordt teruggewan- ar Stompetoren,,alwaar een jns weegs kan gaan Op de Ier herdenking wordt alleen hëid gegeven tot het. neer van bloemen op de plek p 11 Oct. 1944 zes verzet- werden neergeschoten en :offelijk overschot een et- ir plaatse bleef liggen, ners van Schermer en om- toont door uw aanwezig- it ge het offer wat zij, ook w vrijheid brachten, niet a bent 1EDIJK. 3000 kg geele 50; 2000 kg uien 11.90T?ï bieten I 8—8.50; id. II 5.70; peen II 7.40; id. Ill 6.20; witlof I 27—36; id. II 7.90— O kg prij I 26; id. II 4. [EREND, 29 April. Kaas- L stapel Edammer 40+, we- 53 kg 72.50. Veemarkt: erd 1190 runderen, 98 vette mor de levering; 779 gelde- 325525 -per stuk, handel 3 melkkoeien 450—700 per ndel stug; 35 pinken 150 stuk, handel stil; 9 stieren nuchtere kalveren voor de oor de levering; nuchtere i. 3565; 56 magere varkens ;r stuk, handel stug; 46 vette 377 biggen 3050 per stuk tug; 374 schapen 45130 per ndel matig; 99 lammeren 25 stuk, handel goed; 154 bok- geiten 3065 per stuk, han- 68 paarden 4001200 - per ndel matig. Pluimvee- !900 oude kippen en hanen n roode) 3.253.50 per kg.-; (blauwe) 44.50 per kg; en roode jonge hanen 2.75 30 jongen en oüde eenden 3 stuk; 200 konijnen 116 18 ganzen 77.50 per stuk. 4EMERLAND" G.A., BE- K, 28 April. Spinazie! vitlof 25—37; rabarber 8-27; -13; asperges 1 A 1.00—1.90; -35; kroten 46; waspeen l ii. Wat er gedaan moet worden Opdat deze jonge kerels gaaf en ongerept blijven, is noodig, aller eerst- noodig, dat Nederland voor Ken bidt en blijft bidden. Zij zijn'de bloem van onze jeugd, de kracht van ons volk en zijn toekomst, de vaders van onze toekomstige gezin nen. Zooals dit leger is, zal ook de toekomst zijn van ons vplk: een slecht leger een slechtvolk, .een góed leger een goed volk. Vooral dient er voor te worden gezorgd, dat de soldaten actief blij ven. Wanneer er geen militaire ac tiviteit is, moet deze door iets -an ders worden aangevuld. De steden* zijn voor de jongens als de pest, vooral een havenplaats als Tandjong IN lok. Voor het moreel der troepen is het beste hen uit de steden te houden: moeten zij er toch zijn, dan* dient gezorgd voor goede en uit stekende geoutilleerde militaire te huizen. Doch de rimboe is voor hen ideaal: daar groeit de 'geêst van ka meraadschap en saamhoorïgheid, de gemeenschapszin, daar worden zij als groote verkenners, die met' en thousiasme al'die typisphe en na tuurlijke hobbies uitleven. Zij gaan tuintjes aanleggen,'volières bouwen, zelfs op zijn echt-Amsterdamsch duiven houden. Een geweldige verantwoording hebben de meisjes, die met een mi litair verloofd zijn. Laten zij regel matig, schrijven en opgewekt schrij ven: geen sentimenteel gedoe, dat zij zich eenzaam voelt, niet kan le ven zonder hem, ook niet dgt zij zoo prettig met apderen is uitge weest, want dat zet de jongens aan hèt piekeren en dan gaan zij drin-, ken en de kampong in. Het meisje beteekenis. In haar afwezigheid is voor den soldaat van geweldige gaat hij het meisje idealisee_ren en beteekent zij ontzaggelijk veel voor hem. Daarvan moet zij gebruik maken om hem moed in te spreken, zeggen dat zij zich flink houden en hem omhoog trekken. De militairen van de K. L. moe ten wijl zij geen Indiscjie ervaring hebben tegen zichzelf in bescher ming genomen worden, vooral ten opzichte van huwelijksaangelegen heden in Indië. De waardeering, die moet worden uitgesproken voor de K, L. geldt pveneens voor de mannen van de K.N.I.L., onder wie velen een moor dende krijgsgevangenschap achter dén rug hebben, dikwijls ribg in on- PROGRAMMA DONDERDAG 1 MEI HILVERSUM II (415-M.): 7.00 Meuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Mor gengebed; 8.00 Niéuwe; .8.15 Opge wekte melodieën; 9.05 Öchtendcon- certi- 9.30 Politieberichten;' 10.15 Mor gendienst; 11.00 Ziekenbezoek; 11.30 „Maria Meikoningin"; 11.45 Zang: R. StFauss; 12.00 Angelus; 12.03 Cho pin; 12.30 Lunchconc.; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Lunchconcert 14.00 „Continental-Quintet"; 14.40 Voor de (Vrouw; 15.00 Amst. Kamer muziekgezelschap;-16.00 Bijbellezipg; 17.20 Zang en vleugel; 17.50 Voor de jeugd; 18.00 Orgel; 18.30 „Dessa- klanken"; 19.30 Nieuws; 20.05 Piano- Chopin; 20.50 Toespraak en zang; 22.30 Nieuws; 23.00 Orgel, en gram.; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM'i (301 M.): 7.02 Nieuws en gram.muz.; 8.00 Nieuws; 7.17 Geschiedenis van den 1 Mei-dag 8.50 Voor de Vrouw; 10.35 Voor de zieken; 11.45 Familieberichten; 13.00 Nieuws; 14.30 Voor de Vrouw; 15.00 Miller-Sextet; 16.00 Malando en zijn tango-rumba-orkest; 18.00 Nieuws; - 18.20- Potp.ourri van Mei- en Strijd liederen; 19.15 Orgel; 19.25 1 Mei- declamatorium; 20.00 Nieuws; 20.05 Radiophilharm. orkest; 21.15 Toe spraak door Z.E. Minister W. Drees; 23.00 Nieuws en gram.muz.; 23.45 Orgel en zang. zekerheid verkeeren omtrent hun familieleden en van wie velen reeds zwaar in hun familie getroffen zijn en die zich niettemin geheel geven aan de Nederlandsche zaak. Het zal een taak voor Katholiek Thuisfront zijn meer aandacht aan de K-N.I.D. te besteden, vooral door het ver strekken van Maleische kerkboek jes en folders, en door aan die menschen en hun gezinnen de ser vice te bieden, die zij noodig heb ben voor hun godsdienstige en mo- reele leven. - - Voorkomen van moreele misdragingen. Als oorzaken Van moreele misdra gingen moeten worden aangegeven destad en het drankmisbruik. Der halve hoe "minder de soldaten in de stad gelegerd zijn hoe beter. De of ficieren dieneri toe te zien op het gebruik van sterken drank doodde soldaten. Doch vooral dient gezorgd te worden voor rust en ontspan ning, na ingespannen actie. Dit kan geschieden door uitvoeringen en psychologisch geleide sportbeoefe ning en andere vormen van reactie, zoodat Zif geen behoefte gevoelen aan immoreele ontspanning. Beter dan steun te verleenen aan amuse mentsleveranciers zou het zijn, over te schakelen naar goede en hoog staande particuliere gezelschappen en daarnaast -de zelfwerkzaamheid der soldaten te stimuleeren door het zenden' van goede .tooneelstuk- ken en muziekinstrumenten. De soldaten zelf willen ook niet de z.g. goedkoope „gijn". In het soldaten- blad „De Tijger" van 29 Maart schrijven zij zelf over een der uit Nederland overgekomen artisten, wiens naam wij maar zullen Ver zwijgen: „Slanen ze ons nouw zoo laag an of bennen ze. hem in Hol land graag een tijdje kwijt? Nouw dat kan ik me voorstellen". Wat Thuisfront doen kan. Voor Katholiek Thuisfront zal het noodig zijn meer Indische ervaring, op te doen, bijvoorbeeld door uit wisseling van leidende personen. De soldaten stellen zelf geen prijs meer óp goedkoope romans of het be kende leesvoer. Zijhebben een voorkeur voor betere lectuur en vooral oude en nieuwe geïllustreer de bladen, ook gebonden exempla ren. Gebrek is er aan hosties, miswijn en kaarsen. Men zou den aalmoeze niers een groot genoegen doen met witte toogen, waarjn zij zich meer als priester voelen.1 Het gemis doet zich ook gevoelen aan eén paar hon derd kruiswegstaties; dit kunnen gerust losse platen zijn. De soldateii zelf lijsten graag. Voor de man schappen zelf heeft men behoefte aan duizenden kruisbeelden, liefst niet van gips, maar meer in den trant» van niet te kleine missiekrui- sen. De jongeps hangen deze alle maal op en zijn er zeer op gesteld. Ook smaakvolleJ Mariabeelden b.v. van hard gebakken steen, en ande re religieuze artikelen zijn bijzon der welkom. De z.g. „pin-up-girls" waarmede, buitenlandsche geïllu streerde, bladen hun troepen blij •meenden te kunnen maken, 'gaan ér bij onze joifgens niet in. Wanneer "zij dan toch een plaat van een meisje ophangen, dan zijn het geen meisjes in badpak of filmsterren maar frissche koppen van echte, vroolijke en gezonde Nederlandsche meisjes. HET TRIBUNAAL te Amsterdam heeft Dinsdagmorgen tegen den 47-jarigén oud-wethouder van Am sterdam, den ex-N.S.B.-er en -lid der Germa,ansche S.S. dr. J, L. Strak, geadviseerd tot eén inter neering van zes jaar met aftrek van den tijd doorgebracht in voorarrest, zoodat de veroordeelde op 10 Mei 1951 in. vrijheid zal worden gesteld. Hem werden voorts de kiesrechten ontnomen, zijn in beslag genomen roerende goederen verbeurd ver klaard en tenslotte werd' hem een verbod opgelegd zich als medicus in de provincie Noord-Holland te vestigen. De veroordeelde was tijdens de bezetting onder burgemeester Voute wethouder van gezondheid in de hoofdstad. Het Tribunaal achtte be wezen, ddt hij zich een aanhanger had' getoond van de Duitsche ras senleer en rekende den' wethouder zeer ernstig aan, dat bij destijds een 10 maanden oude vondeling op medisch niet te rechtvaardigen gronden als van joodschen bloede had bestempeld, waardoor hij het had prijs gegeven aan de anti-jood- sche maatregelen van den bezetter. Het kindje is dientengevolge omge komen. Het advies tegen een anderen oud-wethouder van Amsterdam, den 42-jarigen F. F. Guepin, luidde: in terneering voor den tijd Van 3»/2 jaar met aftrek van den tijd door gebracht in voorarrest, zoodat deze wethouder, die eveneens lid is ge weest van de N.S.B. en bovendien van de bereden W.A., in vrijheid zal worden gesteld op 10 November 1948. Voorts werd de beschuldigde ontzet uit de beide kiesrechten en werd van zijn vermogen 'vijfduizend guldep verbeurd verklaard. Het Tribunaal was van oordeel, clat de beschuldigde door het aanvaarden van hèt wethoudersambt in 1941 den bezetter medewerking heeft .verleend in diens streven voor een totalitair bewind op nationaal so cialistische basis en tot het stichten van eén z.g. nieuwe orde in Europa. Bovendien heeft hij afbreuk gedaan aan hét verzet in ons land. ET z.g. „beyrijdings- worden opgenomen. -Jfi tot eendrachtig samenwer- boratie met de Duitschers vuur" zal door een Rotterdam heeft'eindelijk ken op te wekken. In ^e gearresteerd, :jc De ge- gfoep fakkelloopers uit zijn gen naar Amsterdam damsch Tooneel, o.l.v. Ko sonen «it de Britsche zone op een verzoek van Gene raal de Gaulle om voor een eigen tooneelgezel- eerstvolgende drie weken meenteraad van 'Bordeaux Nijmegen naar Amsterdam schap gekregen: Rotter- zullen ongeveer 8.000 per- heeft afwijzend beschikt worden overgebracht. ~Jf. Zondag woedde er een he vige, brand in een boerde rij tfe Maren, welke de hooiberg, de schuur en het woonhuis in.de asch legde. De 62-jarigè P. v. d. G. op 15 Mei te houden rede van het gemeentelijk sta dion gebruik te maken, Begint het gevaar weer? Bij graafwerk in de tuinen werd op den Rotterdam- Arnoldi en Paul Storm. :js van Duitschland naar En- 0m de Goffert te Nijmegen schen dijk door een auto Het Haagsche matrozen- geland worden ovefge- werd een coloradokever gegrepen, tengevolge waar- koor o.l.v. Theo ^an Elfe- bracht om daar te werken, ontdekt. ï)s Toen een 17- van hij een schedelbasis- ren zal in de Notre D&me Uit kampen in de Brit- jarige jongen uit Rotter- fractuur op liep waaraan te Parijs onder de Hoogmis sche zone van Duitschland dam, die een fiets bereed hij spoedig overleed, De de Mis van Jan van Nie- zullen Vrijdag a.s. 850 per- van een anderen jongeman, nieuwe tinbaggermolen land ten gehoore brengen, sonen naar Brazilië ver- het rijwiel op diens vraag „Mindanau" is in opdracht De Wateler-vredesprijs trekken. Op 1 Mei a.s. niet wilde, teruggeven, ont- van de Billitqn maatschap- voor 1947 is tpegekend aan zal het 25 jaar geleden zijn stond er een verwoed ge- pij te'Kinderdijk te water den heer H. van der Man- dat de Belgisch-Luxem- vecht, waarbij den on- gelaten. ïjc Bij eén vecht- dere te Wassenaar, voor al burgsche economische unie rechtmatigen wielrijder 'n partij onder Rotterdamsche hetgeen hij heeft gedaan van kracht is geworden. -%t steek werd toegebracht, jongens werd een 17-jarige voor de bevordering der Pierre Foucret, oud-direc- zoodat hij in zoegwekken- jongeman een steekwonde vredesgedachte en voor teur van de vermaarde de toestand in het zieken- toegebracht, waardoor hij zijn onvermoeide pogir.gen Moulin Rouge te Parijs is huis moest worden opge- in het ziekenhuis moest* om de Vereenigde Naties wegens economische colla- nomen. Het vorige vacantieseizoen heeft aangetoond, dat de prijzen van veel 'vacantiepensions ver hoven het geoorloofde peil lagen. Thans is een prijsregeling door den minister van economische zaken afgekondigd, welke zoowel voor den gast als voor den pen sionhouder zeer eenvoudig aan geeft wat berekend riiag worden. Dg regeling, aldus wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, komt hierop neer, dat in het algemeen bij particulieren f 4.50 en in be roepspensions, die over gemakkén als electrisch licht en stroomend water beschikken, f 5.per per soon per dag mag worden berekend. Een hoogere prijs, welke meestal f 6.zal bedragen, mag ineerste klasse pensions slechts na verkre gen toestemming van den directeur- generaal van de prijzen worden ge vraagd. V Waaruit.de maaltijden moeten-be staan is nauwkeurig omschreven: Bovendien moet de kamer deugde lijk zijn gemeubileerd en worden aan de -bediening gelijke eischen gesteld. Indien vier of meer gasten op een kamer met slechts één vaste wasch- tafel worden ondergebracht ,of kin deren geen aparte kamer krijgen, moet de prijs' worden ve'rlaag'd. Voorts zijn de prijzen van afzon derlijke maaltijden en ook van dranken geregeld. De perisionprijs in hotels is op gemakkelijk te controleeren wijzen Op 29 April 1937 vervoerde de K.L.M. haaf 500.000ste passagier. Thans, tien jaar later, is dit cijfer bijna verdrievoudigd. Op 29 April 1947 registreerde de K.L.M. haar 1.458.600ste luchtreiziger. „Boissevain", Amsterdam-Batavia pass. 26 April Dungeness; „Congo- stroom", AmsterdamMatadi, 27 April te Port Gentil; „Kota Baroe", 28 April i9.45 uur vari Batavia te Rotterdam; „Nieuw Holland", Am- sterdam-Batayia, 27 April van Aden; „Nigerstroom", 27 April van Freetown naar Amsterdam; „Stuy- vesant", West-ilndiëAmsterdam, 28 April te Antwerpen en 30 April om 1 üur te Amsterdam verwacht; „Tarakan", BataviaAmsterdam, pass. 27 April Gibraltar. Gaston Eyskens, de Belgische Minister van Financiën, heeft in de Kamer, verklaard, dat op de uitga ven-voor den civielen dienst .20 pet. Zal worden bezuinigd. De regeering heeft voorgesteld de - staatsuitgaven met vier a vijf milliard francs te verminderen om de begrooting klop pend te krijgen. De Minister wees op de interna tionale waarde van den franc, die op de officieele markt onbesproken is "gebleven en op de onoffic'ieele markt is gestegen. Hij voegde hier aan toe, dat België zijn productie en export moet vergrooteh, daar de hapdelsbalans voor 1947 een nadee- lig saldo van ongeveer 17 milliard francs zal aanwijzen. Van 18 tot en met 24 Augustus '47 zal té Zaapdam een,groote industri eele tentoonstelling worden gehou den, waarvan als promotor optreedt de heer A. de Vries, thans Chef Propagandadienst Van de „AERO- FAIR 1947". In verband met de Czaar Peter herdenking, zal deze, tentoonstelling ook Russische inzendingen ontvan gen, waarover reeds besprekingen in vollen gang zijn. De inrichting van een en ander wordt op denzelfden leest geschoeid als de Jaarbeurs en met goedkeu- •ring van de Overheid zijn reeds ver schillende comité's met het opstellen van attracties begonnen. vastgesteld, afhankelijk van de prijsklasse waarin het restaurant is ingedeeld en welke op de menu kaart staat vermeld. De pension- prijs bedraagtin deze vier klassen ten hoogste f 5.f 6.f 7.50 en f 9.50 per persoon per dag. De hotelhouder mag echter som mige kamers hooger berekenen, mits hij andere zooveel lager prijst dat hij op het gemiddelde van zijn klasse blijft, In dit geval moet een lijst yan alle kamers met hun prij zen in de eetzaal worden opgehan gen. De nadruk wordt er op gelegd, dat reeds gemaakte afspraken voor een vacantieverblijf wat de prijzen betreft met deze regeling in over eenstemming moeten worden ge bracht. Een hoogere prijs dan die, welke in de met 1 Mei in werking tredende beschikking is toegestaan, mag diis in geen geval worden ge vraagd of betaald. Het Belgisch elftal, dat Zondag aanstaande te Antwerpen tegen Ne derland in het veld treedt, is als .volgt samengesteld: Doel: Daenen (Tilleur) Achter: Aernoudts CBerchem) en Pannaye (Tilleur) Midden: Puttaert (Union St. Gil- loise), Vercammen (Lyra) en Debuck (Eendracht), Voor: Lemberechts (Mechelen) Coppens (Mechelen), - De Cleyn (Mechelen), Anoul (Luik) en Thi- rifait (Charleroi). Reserves: Meert (Anderlechi), van Boven (Beerschot), Henriet (Charleroi) en van Vaerenberg 'Na men) In. de plaats van Vermeulen is dus thans de, evepeens als stopper- spil optredende Vercammen opge steld, terwijl Chaves, die den laat- sten tijd uit vorm is, is vervangen door Anoul, die in de laatste com petitie-wedstrijden blijk heeft ge geven een plaats in het Belgische elftal waard te zijn. Scheidsrechter zal zijn de En- gelschman Wiltshire, dezelfde die j.l. Zaterdag, de cup-final leidde. De E.D.O.-spil Schijvenaar zal als reserve-speler de reis meema ken. Een vliegtuig van de Trans-Ca- nadian Airlines met 12 passagiers en een drie koppen tellende be manning aan boord wordt boven het eiland Vancouver vermist. Drie minuten voor den landingstijd be stond nog contact. Bewoners van Nanaimo, aan den oostkust v.an het eiland Vancouver, zeiden, dat zij boveii zee een vlieg tuig hebben gehoord, welks moto ren defect schenen. Men is op zoek gegaan en heeft 16" km. ten zuiden van Vancouver bijvde monding van de rivier de Fraser een groote olie- vlek op het water ontdekt. Naar wij vernemen, hebben de ministers van financiën en sociale zaken besloten voor bijzondere ge vallen de mogelijkheid' te overwe gen, gegadigden alsnog in de ge legenheid te stellen om consumen- tencrediet aan te vragen, Een en ander verkeert nog in een stadium ,van onderzoek. Nikolai Novlkof, ambassadeur der Sowjet-Unle te Washington, heeft aan het Amerikaansohe ministe rie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de ambassade delegatie bereid is besprekingen te openen over de leen- en paebt- verplichtingen, die de Sowjet- Unie t.a.v. de V.S. heeft. De aan de Sowje+Unie volgens de leen- en" pachtwet verstrekte goederen béloopen een bedrag van 1,1 milliard dollar. Verleden maand werd in het Huis van Afgevaardig den besloten om allen export naar Sow jet-Rusland tegen te gaan, tot dat Moskou een bevredigende rege ling zou hebben getroffen, voor de 95 koopvaardijschepen, die haar volgens de leen- en pachtovereen komst zijn toegewezen. Senator Arthur van den Berg, 'de republi- keinsche voorzitter van de senaatsv commissie vodr buitenlandsche be trekkingen, verzocht op 20 April om een verbod voor het verschepen naar Rusland van volgensdeze overeenkomst toegewezen goede ren, totdat de uitstaande schulden waren vereffend. 's-Uravenhage, 29 April. 50Ce Staatsloterij, 5e klasse, f 1000: 4711 11888 17534 f 400: 3807 7316 13948 14414 f 200: 6640 13898 16966 f 100: 6617 7311 7531 8462 11490 12678 15827. Dezer dagen is de -gecombineerde sleep van de marine en de B.P.M. met het '4000 ton metende „Juliana droogdok", waarin een drijvende bok, te Soerabaja gearriveerd na een sleeptocht van Curacao over den' Stillen Oceaan. Met dezen sleeptocht werd een record gemüakt. Een ander record was, dat de bemanning gedurende de laatste dagen van de vaart niets anders dan spinazie uit blik gegeten heeft. Terwijl de sleepbooten „Beatrix" en „Margriet"'langs de kade meren, nemen de sleephooten uit Soerabaja hun taak over. (Anefo P.) Het Mgr. Mutsaersoord, de her stellingskolonie voor de leden van „St. Rafaël", de Bond voor Spoor- en Tramwegpersoneel, gelegen aan de grens van Venlo, heeft van. den oilog wel "bijzonder geleden. De fraai inrichting werd aoor de Duitschers georuikt en ternauwer nood ontsnapte het gebouw aan de vele geallieerde bombardementen. Op het terrein van het Mgr. Mut saersoord werden niet minder dan 41 bomtrechters 'geteld. In den herfst van 1944 hebben de .Duit schers alle gebouwen op het vlieg veld verwoest. De inrichting kwam er met de opblazing van het Kin dertehuis af. Hiermede waren de vernielingen echter niet geëindigd, waht in de wanordelijke bevrij dingsdagen en zelfs nqg eenigen tijd daarna hebben verschillende perso nen zich 'niet ontzieh allerlei mate riaal uit de gebouwen te sloopen, waardoor dezein een deplorabelen toestand werden gebracht. Langer dan een jaar is thans aan de restau ratie gewerkt en nien hóópt nu in Juni a.s. hiermede gereed tqzijn. LIST IS onderhand al lang ge leden, maar het blijft me bij uit mijn jeugd. Dan hadden we samen met de andere broer tres en zusjes het beeld van Mariathuis, temidden van bloe men en kaarsen gezet, 's Avonds als we naa,r bed gingen^ moch ten we er met Moeder voor ko men bidden en dè kaarsjes gin gen aan. Die indrukken bewaart men voor zijn heele leven. Maria neemt haar blijvende vlaats bij ons in. De Meimaand doet. ons haar op bizondere wijze veree ren. Zet ook in Uw kamer Ma ria's beeld in bloemen en licht Laat Uw kinderën daaf. onder Uw leidino. zelfvoor zorgen. Maakt in deze Meimaand eèiis wat meer werk van het aeza- menlijk avondgebed in uw ge zin'. Ook wij, mannen, schamen ons niet metde onzen gemeen- scliavpelijk het rozenhoedje te bidden, t Is Mei-maand. Éert- Maria! MARCUS Zondagmiddag -speelde Simon Goldberg een van de zes viool concerten, die Mozart zoo rondom 1775, dus op ongeveer 1819'jari gen leeftijd geschreven heeft. Het was deze keer het cencert in A gr. Welk een muzikale vroegrijpheid en volmaaktheid bezat de jonge Mozart. Met een paar drieklanken majeur of mineur, enkele modula ties, een eenvoudig rhythme. bouwt hij op enkele thema's (doch wat voor thema's) een in driedeeligen vorm geschreven meesterwerk op, waarvan het laatste deel opvalt door het Tempo di Menu'etto. Ner gens een inzinking of uiting van goedkoop sentiment. Goldberg speelde met groote Spielfreudigkeit, uiterst licht van stokvoering en toch marquant, teer^ en met een tikje weemoed daar waar het nöodig was, precies zooals Mozart het waarschijnlijk gewild zou hebben. Van Beinum. en zijn orkest begeleidden even volmaakt en ideaal van k ankverhoudïng als de solist speelde. Een nauwelijks te verbeteren samenwerking en samenspel. Er heerschte trouwens den heelen middag een rustige en bezonken sfeer, zoo-als men die, zelfs niet altijd in het Concertge bouw vinden kan werd merk baar alleen gespeeld- en geluisterd om de muziek en om de vreugde van het miusiceerén, al het andere bleèf volkomen op den achtergrond Dat het groote publiek dieper en Intenser gaat luisteren, bleek uit .dp aandacht die het, na de licht verteerbare Mozart besteedde aan dien kolos der 'toonkunst Bruckner in zijn 8e symphonie Dit monu mentale muzikale bouwwerk; waar van e)k der vier deelen bijna even lang is als een nqnqale klassieke symphonie en 'elk thema even lang als een onderdeel daarvan, 'eischt zoowel van uitvoerenden als toe hoorders de hoogste geestelijke inspanning. Dit werk, waarvan Hugo Wolf 55 jaar geleden bij de eerste uitvoering, misschien met eeijige overdrijving gezegd heeft, dat de menschheid pas over dui zend jaar de beteekenis van deze schepping zou kunnen begrijpen en in tegenstelling met deze uit spraak coor Hanslick,een toen maals bekend kunstcriticus uit Weenen, belachelijk gemaakt werd, zooals deze al de werken van den grooten componist disqualificeer-j, de .en nu door de historie in het ongelijk is gesteld, dit werk gaat nog veel dieper en is nog veel rij per en monumentaler dan de 7de die reeds tamelijk populair wardt. Het is de taal van een reus op geestelijk muzikaal terrein, die te vens toch tegébjk menschel ijk blijft, dodh op wiens taal men in gesteld moet zijn zooals op het Gregoriaansch. Deze taal werd- de zen middag verstaan en dit kan als een zeer verheugend verschijnsel beschouwd' worden. Van Beinum, die eén voorvechter is van Bruck ner had wel een zeer groot aandeel hierin." Geen oogenblik liet- hij de aandacht verslappen, geen onder deel liet hij onverzorgd en zijn be zieling was dezen middag onverge lijkelijk. Het applaus van dè vele Niet -omdat de jeugd jong is, en onbevangen, ook niet, omdat zij tegelijkertijd met het gemak van twintigjarigen problemen kunnen stellen en kunnen op lossen, Hébben de schrijvers zooveel interesse voor „dit pae- dagcgisN. en psychologisch ge- val". Was dat wel de bron van inspi ratie, dan zag het er voor de jongeren in de litteratuur be droevend uit. Immers, ondanks de uiterlijke vrijpostigheid, waarmee de op groeiende wezens met het le ven omspringen en de. noncha lance, waarmee de wereld ^door hen wordt afgebroken en on middellijk daarop weer wordt opgebouwd, doen zij iederen dag, nee ieder uur, nieuwe ont dekkingen in het iets, dat le ven heet. aanwezigen was evenredig aan de prestaties en klonk even oprecht als de.muziek van deze twee uit verschillende eeuwen stammend,, en geheel verschillende doch even geniale Oostenrijksche grootmees ters. "s SIMON VLEKKE De eerste ontdekking is: t „hét ideaal", en de laatste: „berusting". (Maar dan is de jeugd meestal doodmoe gevochten en op weg naar de volmaaktheid). Tusschen die .twee ontdekkingen echter ligt een onnoemelijk lange en bittere kruistocht door de grauwheid van désillussie en men- schelijke eenzaamheid. i Tótdat en dat is juist het heerlijke in het iets dat leven heet de allergrootste ontdekking on verwacht gedaan wordt, welke is, dat jeugd en volwassen rijpheid in zich hetzqjfde zijn Immers tus schen geboorte en dood ligt het be grip' „njensch" en daaroverheen welft zich als 'n zeker licht „de eeuwigheid". Deze Inleiding was noodig (drong ongewild op) bij het 'lezen van: „De paarden van Holst" van den romancier Gerard van -Ecke- ren. Voorop moet worden gesteld, dat dezq schrijver, die wat jaren be treft al aan de laatste ontdekking (berusting) toe is, de vele jeugd problemen prachtig naar voren heeft gehaald. Hij heeft er middenin gegrepen toen hij het. conflict leerling—Ieer- aar als eerste hoofdstuk nam en hij is de leerlingen van jaar tot jaar (tot ze man en vrouw werden in jaren, of door de hevigste ont moeting met den dood) gevolgd. Tctdat de leeraar in groote berus ting glimlachte en in gedachten de eeuwigheid voor zich zag. ll Dat juist is bij v. Eckeren, ten minste wat betreft zijn jeiigdfigu- ren een bezwaar. Zij leven teveel in de problemen van hun eigen kleine ontdekkingen,- zonderde glans van het eeuwigheidslicht. Zeker hun worsteling met zich zelf, met hun medemenschen en niet het geheele léven wordt we] beheerscht door .het zoeken, maar zij tasten teveel in de duisternis. En God is toch zoo dichtbij, ook voor de jeugd' in hun zwerftocht naar het groote onbekende. „De Paarden van Holst", uitge geven bij Hollandia - Baarn is een boek dat begrip en onderscheid eischt, maar dat tevens de gelegen heid zal geven onze handen en har ten open te houden voor alles wat jeugd (rijpende wezens) heet. |TON v. d. HOUTEN. van J. Steinbeck Wie kent langzamerhand niet het werk van den Amerikaan John Steinbeck. Noemen we alleen ifiaar zijn boek „Muizen en mannen", waarvan onder de gelijknamige titel 'n film werd gemaakt, die ook in Nederland successen oogstte en dit nog doet. Verder denken we aan het prach tige werk „De druiven der gram schap", waarin personen worden beschreien en uitgeteekend, zooals alleen menschen kunnen schrijven, Anke Servaes, de Alkmaarsche schrijfster, zoekt bij voorkeur de gegevens vóór haar boeken in het rijke Kinderleven. Als vrouw weet zij zelfs de fijnste nuanceeringen in de kleine ziel op te vangen en voor den lezer op' papier te zetten. Ge lukkig en dat is juist haw sterke zijde zonder ook maar één oogenblik te vervallen in zoete babypraat of al te sentimenteele ge voelsuitingen. Haar„Kihderzaal" is hiervan ge tuige," evenals de diepe karakter die in overvloed deelden in de door God geschonken talenten. Bij de Nederlandsche Uitgeverij in Baarn verscheen kort geleden 'n boekje, waarin eenige novellen van Steinbeck werden gebundeld en dat de titel kreeg^ van een der beste verhalen „De foode ponny". Ook in deze vei^ialen getuigt de auteur van zijn. groote liefde 'voor de „long valley"; de groote vallei in Weste lijk Amerika, waar de mannen vechten om hun normaal-mensche- lijk bestaan en de vrouwen deelen in dezeh strijd. Zooals dat mannen en vrouwen kunnen doen, die waar dig zijn mensch genoemd te wor den. Maar dan mensch, met alle deugden en.'gebreken die er in dat „animal sapiens", dat verstandelijk wezen, tevinden zün. Natuürlijk zijn de werken van Steinbeck voorbehouden voor vol wassenen, omdat er veel in voor komt, wat onvolgroeiden zou kun nen hinderen (zelfs erg kwetsen). Doch de lezer, die grondig onder scheid weet, zal den schrijver van al die prachtige verhalen zooals „De roode ponny", „het harnas" en „de belofte" dankbaar zijn. T. v. d. H. ■li- Schetsen, die in „Oorlogskinderen" te vinden zijn. Onlangs verscheen Van haar hand bij de Uitgeverij Hollandia te Baarn 'n psychologische roman „Paul alleen". In dij boek leert de lezer 'n jongen kennen in zijn eer ste puberteitsjaren, die met zijn groei en vreemde drang geeri raad weet, tot excessen en waandenk beelden komt, om tenslotte na een heftige ruzie met zijn vader in een verbeterhuis terecht te komen. Hier vindt hij, na veel zelfstrijd en kin derverdriet het- besef, dat inner lijke "drang naar het leven iets an ders is, dan op eigen manier zijn weg willen bepalen. M.a.w. hij raakt over zijn gevaarlijke groeitijd heen en leert het leven eerbiedigen. Met deze roman is Anke Servaes op geheel ander terrein gekomen dan in'haar vroeger werk. V'an de eene kant is dit jammer, omdat zij uit de kinderziel dikwijls het aller schoonste wist te puren, terwijl dit in „Paul alleen" verloren gaat, door de vreemde dikwijls gezocht- vreemde dingen, die er in het le- ven van deze nog o zoo kleinen jongen gebeuren- En onwillekeurig dringen bij den aandachtigen lezer twee gedachten naar voren: le Zulke verbeterhui zen moeten veranderen, 2e als der gelijke ouders bestaan (zij, die met de jeugd in alle vormen in aanra king komen, weten maar al te goed. dat het zoo is) dan moeten vóór hen opvoedingsinstituten worden opge richt. Wanneer de'schrijfster deze tv^ee hypothesen heeft willen bewijzen is zij grondig geslaagd; had ze al- -, leen de bedoeling ons het leven van een (jongen) puber te leeren ken nen,.danheeft ze ons niet kunner overtuigen. Althans niet in dien zir dat we ons vol medelijden voorover- buigen, om de helpende ouderhanc te reiken. v. d.H

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3