Kreten op de Place de la Concorde Benoeming Commissie van onderzbek op de agenda geplaatst P voor Alkmaar RIJS ■KTE BAD b nieuws Voor Alkmaar en omgeving EUROPA VIERT DE 1ste MEI „De macht aan Thorez" „De Gaulle in het museum Arabisch voorstel verworpen Sabotage-brand té Priok Mr. Roem over Pasoendan Door de lucht vqn Londen naar Kaapstad in 21.5 uur (NTECLEER wagenactie VOORSTELLING Fels en stoelen FEEST A/ART, V N K N.V. WERF -> Financieel-economische vraagstukken verdienen Yoor alles aandacht GROTE PARADE TÈ MOSKOU Gespannen toestand in Zuid-Karinthië Katholieke 1 Mei viering te Parijs Burgemeester van Den Haag Weer goudvondst in Nieuwe Waterweg Koningin beschikt op gratieverzoeken 7000 spoormannen worden ontslagen BEZUINIGING IN BELGIë Heden beslissing in Frankrijk Nederland koopt in Duitsland g 7 Mei en Don- i in 't Gulden Vlies len de affiches HEI, 8 uur ;n Vlies" >ORENBOS ate van de cantine- iagelijks van 111 Het Gulden Vlies .EIN ALKMAAR IK - ALKMAAR !AD 12 MEI ad-Overdekte, oi genomen, geven i te zwemmen in e ven aan beide worden op aan- gezonden. en bij: >an 277, Limmen. SPOORSTR. 38 Tel. 3850 schap te a.s. gevestigd: RWERF Tel. 88, 918 uur, 13 uur. pru 1947 6; 13948; 14414; ƒ200 6640:* 11490; 12678; 15827 1890 2302 2442 2751 2795 3884 3943 *151 4160 4224 5330 5437 5498 5746 6038 7447 7623 7660 7703 7730 9149 9302 9324 9386 v9628 10647 10688 10704 10861 11460 11495 11752 11759 2988 13087 13095 13573 13721 4497 14764 14878 14966 15087 6868 16876 16962 16971 17Ö46 7£(63 18051 18604 18620 18651 9516 20062 20405 20467 20468 1539 21678 21847 klasse F 9 1 2 19 9 0 5 18 6 4 3 16 7 1 3 15 6 1 3 13 2 1 4 5 2 1 4 5 2 1 5 5 1- 2 8' 4 0 0 8 0 :eft heden tegenge- en opstand op Java Ie beslissing van de 'asoendan, om West- s. op een massa-ver een afzonderlijken pen". ■toe vielhande- Door de chter nog (anglooper liongasten, i hierdoor nd oogen- >Uen. y Hooic.redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; ƒ1.20 per maand; incl. incasso.Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in allo edities 26 c. p. mm- j minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 'ct. Buiten God. is 't nergens veilig Vondel VRIJDAG 2 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11217 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De laatste gang van koning Christiaan van' Denemarken. De rouwstoet trekt door de straten van Kopenhagen, waar talloos vele Denen zich hadden verzameld, om de geliefde vorst de laatste eer te bewijzen. (W.P.) I TER GELEGENHEID van de eerste Mei heeft de leider der Franse communisten en vice-premier, Maurice Thorez, voor duizenden toehoorders een rede gehouden op de Place de la Concorde te Parijs. Wat betreft de steenkoolpositie betreurde hij het gebrek aan. begrip bij bepaalde gedllieerde naties voor de' Franse kolenschaarste. Hij prees de mijnwerkers, die 20 procent meer hebben geproduceerd dan in 1938. De regering moet bezui nigen, voornamelijk op de militaire uitgaven. De geallieerde-non- interventie inzake het Spanje van Franco heeft geen nut. De, arbeiders van de gehele wereld moeten het fascisme in Duits land, Spanje en Griekenland uitroeien. Frankrijk moet zijn strijdkrachten- niet tegen de vrijheden' van andere volken gebruiken. De arbeiders ■wensen geen koloniale oorlog. Een deel van het gehoor jouwde de so cialist Daniel Mayer uit, toen deze zeide, dat het plan tot verlaging van de' prijzen moet Worden uitgevoerd in samenwerking met de arbeiders. Vele malen kon men kreten horen als „de macht aan Thorez"- en „zet De Gaulle'in het museum". Er de den zich geen Incidenten voor. Ver tegenwoordigers van communisti sche vakvérenigingenin Grieken land liepen in de stoet mee. Zij schimpten op een reclamebiljet voor een Amerikaansefilm. De viering te Moskou. Te Moskou sprak maarschalk Boedenny op het Rode Plein een geweldige' menigte toe en er werd een militaire parade gehouden, ter wijl gevechts- en bombardements vliegtuigen overvlogen. Maarschalk Boelganin, minister van defensie, deed een beroep op de strijdkrach ten „om te allen tijde gereed te zijn om op te treden". Te Berlijn namen minder perso nen aan de optochten deel van het vorig jaar. Men .marcheerde naar de in puin gelegde Unter den Linden, maar de regen drukte het enthousiasme. In de Britse sector steeg de geestdrift bjj het verne men van het nieuws, dat extra groente en fruit was toegewezen, hoewel aan de andere kant 1400 huizen van1 Berlijners werden ge vorderd. In Triest verhinderde' 'de politie ongeregeldheden tussen .demonstre rende Italianen en Joechoslaven. Te Hamburg hadden, de denion- stranten honger en voerden span doeken mede, Waarop zij om meer voedsel vroegen. In JVÉadrid moest de viering heimelijk geschieden. Zij kenmerkte zich door de verspreiding van een clandestien manifest door de socialisten. In Berlijn was het minder druk (jan een, jaar geleden. De uitgestoken vlaggen konden het vele puin niet bedekken. Er was weinig enthousiasme Te Wenen In Wenen vroëgen 150.000 socia listen vrede, vrijheid en brood en de terugkeer van de krijgsgevange nen, De communisten eisten daar entegen nieuwe verkiezingen en af rekening met de facisten. De optoch-, ten werden hier gescheiden, gehou den om moeilijkheden te voorko men. In Warschau drongen de socialis tische leiders aan ópsamenwerking met de communisten en andere link se partijen. In Turkije was het een officiële, feestdag. De feestelijkheden te Is tanbul werden gecombineerd met de verwelkoming van het Amerikaan se vlootëskader, dat heden zal bin nenlopen. In Joego-Slavië is druk feest ge vierd. 200.000 mensen marcheerden gedurende zes uur door de straten van Belgrado. Maarschalk Tito en andere regeringspersonen namen de parade af. In Denemarken hadden de vakver enigingen overal vergaderingen ge organiseerd. Ongeveer 40.000 mensen begonnen de vergadering te Kopen hagen met 2 minuten stilte ter her denking van koning Christiaan. In verscheidene katholieke kerken te Parijs lieeft men de eerste Mei gevierd met een mis voor de ar beiders, o.m. in de kerk van de H. Petrus, waar gedurende de dienst onder leiding van een 19- jarige arbeider een spreekkoor optrad, waarin de lof van de gees tesarbeid zowel als die van de hand- en huisarbeid bezongen werd. De organisatie „Les Amis du Grand Retour-' heeft' in de kerk van O. L. Vrouw van de Arbeid een, mis doen lezen, waar- hjj vertegenwoordigers van Vak bonden en patroonsverenigingen uitgenodigd waren. Minister Jonkman over zijn a.s. reis In verband met het aanstaande vertrek van de ministers Beel en' Jonkman naar Batavia heeft mi nister Jonkman in een onderlfoud met het A.NJ*. nog eens nader 't doei omschreven van de te onder nemen reis. Dit doel vatte de minister samen in de volgende punten: in-de eerste plaats willen wij, de regering, ons oriënteren ginds, daarnaast is het de bedoeling de landvoogd en de Commissie-Generaal in te lichten over de verhoudingen -pu hier'. Wij willen voorts besprekingen voeren over enerzijds de loyale en de roy ale uitvoering van de wensen en regelingen van Malino en anderzijds van de overeenkomst van Linggad- jati, waarbij aldus de minister natuurlijk ook ter sprake komt, wel ke personen onder de huidige om standigheden het meest geschikt zijn om bepaalde posten te bezetten. Dit is volop aan de orde, zoals ik al op 19 December 1946 in.de Tweede Ka mer heb aangekondigd, toen ik zei- de, dat dit na de ondertekening van het politiek accoord zou geschieden. Ten aanzien van de geruchten^ dat nu al bepaalde benoemingen-zijn te, verwachten, zeide de minister, dat uiteraard voor de terugkeer der mi nisters naar Nederland geen veran dering in de bezetting van de ver schillende posten is te verwachten. De minister verklaarde nog, spre kende over de vraagstukken,wel ke zich voordoen, dat de heren -Hirschfeld en Albarda meegaan, omdat altijd heeft vastgestaan, dat na de ondertekening van het po- Minister Drees vervangt Dr. Beel Tijdens de Indische reis van mi nister Beel zql deze zowel als minis ter-president als in zijn functie van -minister van binnenlandse zaken vervangen worden door ipin>:ter Drees. Bjj Kon. Besluit van 1 Mei is met ingang van 1 Juni 1947 be- ndfemd tot burgemeester van 's Gravenhage, mr. W. A. J. Visser, thans, burgemeester van Zeist. Mr. Visser is 7 Maart 1904 te. Beek, gemeente Ubbergen geboren. Hij bezocht in Zeist het Christelijk Lyceum. In 1924 ging hij -in militai re dienst. In 1929 trouwde hij metJonkvrouw J. M. de Geer. In 1930 werd hij waarnemend apibte- naar van het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Arnhem. Ver- volgens was hij anderhalf jaarvo lontair ter gemeente-secretarie van Gorssel. Op 1 November 1932t Werd hfj benoemd tot burgemeester van Avereest (O.). Daar was hij bijha vijf jaar werkzaam; totdat hij met ingang van 1 Augustus 1937,. be noemd werd tot burgemeester van Soest. Met ingang van 1 October 1939 volgde zijn benoemingtot bur gemeestér van Zeist. Vijf jaar later werd hij door de bezetters afgezet. Mr. Visser- is Ned. Hervormd en politiek Christelijk Historisch. Een correspondent van de Daily Telegraph seint uit Klagenfurt, dat volgens aldaar binnengeko men berichten, Joego-Slavische troepen in gebieden grenzend aan Zuid-Karinthië de laatste tijd aan zienlijk versterkt zjjn. Aangezien de conferentie van Moskou geen Oostenrijks vredesver-- drag heeft opgeleverd, aldus de cor respondent, heeft zich een gespan nen toestand ontwikkeld. Velen zijn er 'van overtuigd, dat indien de Britse bezetting, die reeds tot het minimum is teruggebracht, opgehe ven zou worden, de Joegoslaven de door hen opgeëiste gebieden zouden binnenrukken en bezetten. De cor respondent besluit, dat talrijke in woners van Klagenfurt, \fillach en andere Karinthische steden en dor pen reeds voorbereidingen treffen naar het noorden te vluchten inge val er tekenen zijn, die wijzen op een Joegoslavische invasie, welke vroeg of laat verwaant wordt. DE ASSEMBLEE DER V.N. kwam gisteren bijeen ter bespreking 'van de agenda. Onmiddellijk na de opening verldaarde de Syrische vertegenwoordiger zich tegen het plaatsen op de agen da van het Britse verzoek inzake benoeming van een commissie van onderzoek. Hij werd door de voorzitter tot de orde geroepen, doch verzette zich daartegen, aanvoerende, dat het Britse ver zoek onder een verkeerd artikel van het Handvest is ingediend en derhalve niet voor plaatsing op de agenda in aanmerking komt. Amerika wil de mening der Joden horen De afgevaardigde van Irak. viel 't Britse voorstel aan op grond van het feit, dat het onverenigbaar is met de principes van het handvest: Hij werd eveneens tot de orde ge roepen. Sir Alexander Cadogan, aandrin gende op de aanvaarding van het Britse voorstel, gaf in oedekte ter men te kennen, dat Engeland in het huidige, stadium tegen Joodse deel neming aan het werk der Assemblee is. Het Britse voorstel werd tenslottè •"'aanvaard voor plaatsing op de" agen da. De Syriër, Maim Antaki, was de derde Arabische gedelegeerde, die door de voorzitter tot de orde werd geroepen, toen hij een politieke be spreking van het Arabische voorstel wild? beginnen. Nadat 4e president had verklaard, dat, zelfs, als het Arabische voorstel zou worden ver worpen, ~de politieke commissie der algemene vergadering het gehele Palestijnse probleem vrij en open zou bespreken en de Amerikaanse gedelegeerde, Austin, zich bij deze verklaring had aangesloten, ging mentot stemming over. Met 24 te gen 15 stemmen en 10 onthoudingen werd bèsloten het Arabische- voor stel van de agenda te weren. - Onder degenen, die voor het Ara-, bische voorstel stemden, waren o.a. voor-Indië, de Sowjet-Unie, de Oekraine, Jbego-Slavië, Cuba, Ar gentinië, Bolivië, Turkije, Afghanis tan en Perzië. De vergadering werd tot heden verdaagd, wanneer tevens de com missie van orde bijeen zal komen om de Joodse deelneming aan de debatten te bespreken. Worden de Joden gehoord? De Amerikaanse delegatie bij de V.N. heeft zich -gisteren uitgespro ken '"voor het horen van vertegen woordigers van het joodse bureau en de- hoge Arabische raad, welke de Palestijnse Arabieren vertegen woordigt, door, een politieke com missie van 55 leden. De V.S. blijven echter gekant te gen liet verlenen van zetels in de algemene vergadering aan niet-sta- ^ten. Joods protest De commissie van politieke actie voor een vrij Palestina heeft Polen, voor-Indië, Tsjecho-Slowakije en Equador verzocht de Assemblee der V.N. te boycotten als de joden geen stem in de discussie krijgen. Ge noemde landen hebben in de com missie van orde de joodse vertegen woordiging gesteund,- De commissie heeft voorts een te legram aan president Truman ge zonden, waarin zij protesteert tegen de Amerikaanse oppositie tegen de joodse vertegenwoordiging. De Nieuwe Waterweg, die zo lang de aan boord van de ge zonken loodsboot aanwezige goudschat zuinig bewaarde, werd Donderdag opnieuw een groot aantal goudstaven en wel 32 stuks door de zand zuigers ontnomen. Op dezelfde plaats waar men 9 en 10 April j.l. 37 staven omhöogbaggerde. Het aantal gevonden staven be draagt dus nu reeds meer dan de helft van de indertijd gezon ken- 111 goudstaven. litiek accoord de financieel- eco nomische vraagstukken voor al- les de aandacht verdienen. Zij zijn bereid gevonden op dit ge bied de Nederlandse regering van advies te dienen. Tenslotte zeide de minister nog, dat stellig een van de eerste punten van bespreking zou. zijn, het pro bleem van de nog, iii internering "verblijvende Nederlanders. Bchrman-affairc, .opnieuw aan de orde? Gisterenavond is in de haven van Tandjong Priok door onbekende oorzaak brand ontstaan in de loods, waarin de lading rubber van de „Martin Behrman" was op geslagen, waarna de tweede haven ontruimd moest worden. De partij rubber lag in 'deze loods Nopgésla- gen sinds het schip in Maart werd - gelost. De „Oranje" van de maat schappij Nederland, die Woensdag gedokt werd, loopt thans nog geen gevaar, doch de „Modjokertó" van de Rotterdamse Lloyd moest wor den weggesleept. Het vuur is nog niet geblust. Volgens' een voorlopige schatting zal de schade ongeveer een millioen N.I.-guldens belopen. Men vermoedt, dat de brand aan'sabotage te wijten is, ofschoon dit nog niet -vaststaat. De loods, die 225 m. lang en 45 m. breed was, bevatte rubber, voedings middelen in blik en meel. De com mandant van de brandweer is van oordeel dat de loods geheel in as zal 'worden gelegd. Persoonlijke on gevallen hebben zich- niet voor gedaan. Doodvonnis voltrokken H. M. de Koningin heeft af wijzend beschikt op het gratie verzoek vph J. Berèndseu, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te 's Hertogenbosch. H. M. de Koningin fteeft gratie verleend aan I. Metz, tot de dood straf. veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof, te Am sterdam. Ten aanzien van Metz is de doodstraf verwisseld in; een le venslange gevangenisstraf. Het doodvonnis tegen 'G. H. Sanner, wiens gratieverzoek door H. M. de Koningin werd afgewezen, is Donderdagmorgen voltrokken. Johan Berendsen uit* Venlo, op wiens gratieverzoek H. M. de Ko ningin afwijzend heeft beschikt en wiens beroep in cassatie op 26 Juni 1946 door 'de Bijzondere Raad van Cassatie werd verworpen, was ip 1944 werkzaam bij de „Arbeitskon- trolldienst". In deze functie had hij onderduikers en personen, die in aanmerking kwamen voor werk in Duitsland, opgejaagd, aangehouden .en ingesloten. BLOEDICE 1 MEI-VIERING Te Poriella Delia Pagla bij Paler mo hebben onbekenden op een groep arbeiders, die zich naar een 1 Mei-demonstratie begaven, ge schoten. 6 personen werden ge dood en 20 gewond. Er werd met zware machinegewe ren van een heuvel af geschoten, op een 4000-tal arbeiders, die naar de demonstratie gingen, aldus 'meldt Reuter nadèr. Zowel onder de do den als onder de gewonden bevin den zich vrouwen. z Naar aanleiding van deze aanslag is te Parlermo een algemene staking geproclameerd en zijn als teken van rouw alle bioscopen en schouwbur gen gesloten. In antwoord op een vraag van Aneta aan de Republikeinse mi nister van binnenlandse zaken, mr. Moh. Roem, wat de houding van de Republiek zou zijn, indien op Republikeins gebied een afdeling van de Pasoendan zou worden op gericht, antwoordde deze: „Wel zou een separatistische beweging kunnen bestaan in een land, waar van de Staatsvorm niet vast ligt. lïe de facto erkenning van het ge zag van de Republiek óver Java en Sumatra, heeft de staatsvorm hier geregeld". Voorts zeide hij, dat ir. Soekarno een populaire figuur in Preanger is. Desgevraagd zeide hij, dat het mo-, gelijk is, dat .dit -jaar algemene ver kiezingen in de Republiek zullen worden gehouden, die uiteraard gel dend zijn voor afvaardiging van le den van het K.N.I.P. Over de samenstelling van de In donesische delegatie zeide mr. Roem, dat de taak van deze delegatie met de ondertekening van Linggadjati eigenlijk beëindigd is. Van de nieu we delegatie pullen Kasimo en Soe- peno het groqtste gedeelte van de tijd in Batavia verblijven. De „Korfenaer" 23 Juni te Den Helder MAKASSAR, 2 Mei Aneta) H.M.S. „Kortenaer" vertrekt he denmorgen van Makassar naar Soerabaja. Vandaar vertrekt de Kortenaer naar Nederland, tvaar hij 23 Juni te Den Helder wordt ver wacht. De heer Van Acker, minister' van Verkeerswezen, heeft Woensdag in "de Kamer drasti sche bezuinigingen bij zijn mi nisterie aangekondigd. Hij is o.a. van plan het' personeel bij de Belgische Spoorwegen op het vooroorlogse peil te brengen, hetgeen een ontslag van 7000 employe's zou inhouden. Dit zou een bezuiniging van 280 millioen franc op de uitgaven der spoorwegen betekenen. Verder ver klaarde hij voornemens te zijn de staatssubsidie aan de spoorwegen van 1300 millioen op 812 millioen terug te bréngen. Betreffende het Belgische lucht- vaartvferkeer deelde de minister mede, dat de gewone uitgaven 60 millioen bedragen. De vooruitzich ten voor 1947 wijzen op ontvang sten van 33 millioen, zodat er een tekort van 27 millioen Zal overblij ven, ten laste van de Belgische Staat. De heer Van Acker acht het dringend noodzakelijk, België een moderne vlieghaveri te schenken. Op de begrooting voor 19.47 is .hier voor 182 millioen uitgetrokken doch dit bedrag is volgens de heer Van Acker ontoereikend. De eerstvol gende jaren, zal voor het bouwen van deze vlieghaven 1275 millioen francs moeten worden gereserveerd. Naar de Belgische minister van verkeer nog mededeelde, zal het personeel bij de Postcheque- en Girodienst met 5% worden vermin derd. Datbij - de radio-omroep wordt met 10% ingekrompen. RECORD VAN 1937 GEBROKEN Van belang voor het verdedigingsschema De Mosquito, welke het snelheids record- op de route Londen-Kaap- stad tracht te breken, is Donder dagmiddag oni 16.35 uur en 35 seconden (Ned. tijd) te Kaapstad geland. De afstand Londen-Kaap- stad is afgelegd in 21 uur, 29 min. en 35 sec. 'Hiermede is het oude record van 1937 (45 uur 6 min.) met 23 uur, 36 min., 25 sec. ge broken. De afstand bedraagt 10.747.2 km. De Frapse ministerraad heeft be sloten, dat premier Ramadier van daag een vertrouwenskwestie zal stellen met betrekking tot de eco nomische politiek der regering. Naar uit semi-officiële bron wordt vernpmen, 'is het Franse kabinet rta een zitting van drie uur er niét in geslaagd het vqrschil van mening tussen de communisten enerzijds en de socialisten en M.R.P. anderzijds te overbruggen. De communistische niinisters diénden echter niet hun ontslag in. .Na de zitting verklaarde de mi nister van voorlichting, Pierre Bour- dan: „In het kabinet bestaat niet langer eensgezindheid ten aanzien van de loon- en prijzenpolitiek dei- regering en men heeft besloten, dat de minister-président morgen het program, van de regering aan het parlement zal voorleggen en de ver trouwenskwestie stellen". Naar vernomen wordt, heeft de gouverneur van de Franse Bank in een .brief aan Ramadier gewezen o]3 het feit, dat iedere stijging van het, loonpeil op het huidige ogenblik het gevaar zou opleveren van een ze kere mate van inflatie, die de hand having van de huidige koers "jpn de franc onmogelijk zou maken. De eerste zitting van het parlement van Oost-Indonesië .vond dezer dagen te Makassar plaats. De president, Z. Exc. Soekawatï, arriveert in- gezelschap van" een der zelfbestuurders van Zuid- Celebes (links) aan het parlementsgebouw. Anefo P. De dpor squadron-leader H. B. •Martin bestuurde Mosquito van de R.A.F., een van de twee vliegtuigen welke op weg zijn'Van Londen naar Kaapstad om te' pogen het snelheids record té breken, -was gisterenmor gen te 8.24 uur (Ned. tijd) te Kisoe- moe. aan het Victoriameer geland en na een oponthoud van 25 min. weer opgestegen. Bij het verlaten van hét vliegtuig te Kaapstad verklaarde squadron-' leader Martin: „Hét was een peule schilletje. De hele tocht was zo goed georganiseerd, dat het ons geen moeite heeft gekost het record te breken". Martin's navigator bij deze vlucht, Shuadron-leadêr E. B. Sismore, had in 1943 de leiding bij de op klaar lichte dag uitgevoerde bomaanval op Berlijn, waardoor Goering een redevoering moest afbreken. De „Aries 2", het tweede vlieg tuig, dat het record tracht te bre ken, werd gisteravond te Kaapstad verwacht. Militaire waarnemers te Londen sijn vanmening, dat deze record vluchten de basis' leggen voor een nieuwe taak van de luchtmacht in hetr algemene verdedigingsschema van het Britse gemenebest. «Bijzon- dere betekenis hecht men aan de gekozèn route. De „Aries 2" is bijna regelrecht van Engeland naar Kaap stad gevlogen mét slechts een tus senlanding te Kano in. West-Afrika. De Mosquito is ovér Beyl Adem bij Tobroek en over de Kenya-kolonie gevlogen, aldus het gebied van het Suezkanaai en Malta terzijde latend. Sabotage in hef Ruhrgebied Voor het eerst sinds vele maanden hebbenzich in de Britse zone van Duitsland gevallen van sabotage voorgedaan. Te Ahlen bij Iserlohn reed een Britse militaire wagen tegen staaldraad, dat dwars over. de weg was gespannen, en te Arnsbferg werd 3750 liter benzine van het Belgische leger in een pomp on bruikbaar gemaakt. - 9' Het Brits-Amerikaanse in- en uitvoerbureau deelt mede, aldus seint het Franse persbureau A.F.P. uit Minden,- dat tussen Nederland en de Brits-Amerikaanse bezettings zone in Duitsland een overeenkomst is gndertekend, op grond waarvan wordt bepaald, dat deze zone goede ren ter waarde van 34.000 dollar aan Nederland zal leveren. GENERAAL DER WITTE PATERS OVERLEDEN In Maison Carree (Algiers), waar hij zijn residentie had, is op 63- jarige leeftijd overleden, Mgr. Jo seph Marie Birraux, géneraal van de Missionarissen van Afrika, (Witte Paters) ën titulair-bisschop van Ombi. De overleden prelaat af komstig uit het diocees Annecy (Fr.) studeerde aan de seminaria van dit bisdom en later aan de Gregopiaanse Universiteit te Rome. Hij vertrok als missionaris' naar Tanganiyka en in 1920 benoemde de Paus hem tot Apostolisch Vicaris van dit gewest. In 1936 werd hij tot generaal zijner orde gekozen. Woensdag is de Skymaster met Generaal Kruis aan boevd. in Indië aangekomen. SI I 'I I 1^i MB

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1