Weth. Sloof gemeente-ontvanger Installatie Burgemeester Kroonenburg ALKMAAR EN OMSTREKEN i-Ukmaar en de Wederopbouw UIT OUDE TIJDEN Brandweercorps „in de spullen DAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 2 Mei 1947 23 woningen'in de Uitenboschstra'at VOOR f 3.85 SCHEE R KW AST Piastic bijtringen f 1.45 ROOS naast het Stadhuis HET ZWEMSEIZOEN GEOPEND Een protest 65 JAAR GETRÓUWD benoemd Duizend gulden boete voor te hoog loon Het Museum te Bergen Gistermorgen vond aan het eind van de Uitenboschstraat de eerste steenlegging plaats van de nieuw bouw van 23 woningen door de vereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar". Dit betreft de eerste aanbouw van woningen in Alk maar na de oorlog, zodat er in alle opzichten reden tot vreugde bestond, hoewel deze 23 woningen de heersende woningnood in' Alk maar niet zal lenigen. De land- en gemeentevlaggen wapperden aan de steigerpalen en de eerste zonnestralen zetten het feest luister bij. Bij de aanwezigen merkten we o.a. op B. en W. van Alkmaar en verschillende raadsle den en ook de besturen van de bouwverenigingen „Goed Wonen" en „Rochdale", de architect,/ de heer C. v. Reijendam èn de aan nemers de Gebr. Broertjes. Namens de vereniging voor Volks huisvesting „Alkmaar" sprak de heer Fr. Ringers, voorzitter dier ver eniging. Spr. verheugde zich zeer,, dat deze eerste steenlegging een feit is geworden, vooral daar dit de eerste maal na de oorlog was. Hij memoreerde de arbeidzaamheid van de overleden voorzitter, de heer P. A. de Lange, en sprak de hoop uit, dat in de toekomst een straat in dit blok naar hem zal worden genoemd, als blijvende herinnering aan diens onvermoeide arbeid voor de ver eniging, die in totaal 487 -woningen bouwde. Onder leiding van' de heer de Lange werden in de oorlogsjaren de plannen voor deze 'nieuwbouw ontworpen. Hoopvol was de mede deling van de heer Ringers, dat er nog dit jaar 107 woningen zullen worden gebouwd, hetgeen 'de wnd. burgemeester de heer G. van Slin gerland nog eens onderstreepte. - Nadat de eigenlijke plechtigheid door de heer van Slingerland was verricht, beklom hij het van metsel stenen opgeworpen spreekgestoelte. „De uitnodiging om de eerste steen te leggen", aldus de, heer v. Slin gerland. heb ik graag aanvaard. We weten, dat deze vereniging de eerste in onze stad was, die voor een be tere behuizing van de arbeidersklas se ging zorgen. Tezamen met de beide andere woningbouwverenigin gen zijn 1215 woninge.n gebouwd, waarvan Volkshuisvesting „Alk maar ruim 1/3 deel voor haar reke ning heeft genomen." Spr. wees er voorts op, hoe veel er verbeterd is en nog wordt op het gebied van de De Stille tocht op Zaterdag ALKMAAR. Het publiek wordt verzocht, om zich tijdens Se Stille ,och^ niet op te houden in de om geving van het monument, dus ook niet in de Wilhelminalaan of Harddraverslaan. Laat een ieder die aan deze tocht wil deelnemen, vroegtijdig op toet Canadaplein aan wezig zijn. Houdt u aan de aanwijzingen van de politie, en het bestuur, dah zal alles v/eer rustig verlopen. Tijdens de tocht wordt~er niet gesproken, noch gerookt. De tocht Wordt ontbonden bij de Prins Beraardlaan, van welk punt men linksaf naar de Kennpmer- straatweg en 'rechtsaf naar de Wes- terweg kan gaan. Het teruggaan langs Harddra verslaan of Wilhelminalaan kan niet worden toegestaan. OM HET BiEJAKT-KAMBiUEJN- SCHAP VAN NRD. HOLLAND N. ALKMAAR. Deze kampioen schappen der eerste klasse, gehou-, den in het Café van. de heer A. J. de Wit, hadden een bijzonder span nend verloop en de belangstelling was groot. Wessels wist door goed spel, voor al in zijp moeilijke partij tegen Moejes, de kop teveroveren. Een verrassing was het goede spel van de jeugdige Veeken, die met 132 de hoogste serie maakte. De wedstrijden worden heden en ^.ondag voortgezet. t De stand is thans; G. Wessels 5 1500 104 14.42 106 10 D. Boekei 4 1170 65 18.— 120 6 J. Moejes 4 1178 66 17.85 75 6 J. Feeke 5 1216 86 14.14 132 6 J. Peetoom 4 1003 80 1?.54 81 4 A. de Wit 7 1603 158 10.15 74 4 Venneker 4 4026 71 14.45 92 2 G. Hop 5 1206 130 9.21- 74 0 PAKKETPOSTDIENST De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat de pakketpostdienst met ingang van 6 Mei a.s.. zal wórden heropend. Ter verzending kunnen Worden aangeboden gewone- verre ken- en waardepakketten tot, een gewicht van 5 Kg. Aanbieding kan geschieden op Maandag tot,ten met Vrijdag van 8 19 uur, op Zaterdag van 813 uur in het voor (ie .pakketpost ingerich te perceel in de Bagijnenstr'aat in de onmiddellijke nabijheid van de ingang van het Postkantoor. Papiermolen 2 MEI 1589..— In 1586 werd in Alk maar opgericht een papiermolen. 2 Mei 1589 werd een verlenging gevraagd vbor 5 jaar en in 1594 nogmaals. In. dit laatste jaar komt in de Resoluties der Staten van Holland voor een verzoek van Jan Jacobsz 'en Allb. Nan- ningh poorters binnen Alkmaar, waarin zij zeggen enige jaren ge- leden drie molens binnen Dor drecht en een binnen Alkmaar hebben opgericht om daarmede graauw, blaauw, wit en ander papier te make'n tot gerief der Ver. Provinciën wesende gesepa reerd van de landen en provin ciën, alwaar dergelijke papieren bij de stromen plegen gemaakt te worden. Een and^r Alkmaarder Henriê Jansz. Cloek verzocht 16 Sept. 1591 aan de Staten van Utrecht om aldaar een papier molentje te mogen plaatsen. In Alkmaar was toen één door paar den gedreven én1 een buiten de stad doer wind in beweging ge bracht. arbeiderswoningen. De tijd is geluk- •kig voorbij, dat de werklieden moe ten leven in woningen, die niet voor bewoning geschikt zijn. Hij bracht voorts dank' aan Ir. Meijering, die zijn volle medewerking aan het bouwplan heeft toegezegd. Vervolgens sprak nog de heer Couwenhoven. voorzitter van de woningbouwvereniging „Rochdale" on van de'federatie van woning bouwverenigingen, die er op wees. dat deze laatste instantie deze nieuw bouw graag aan de ver. voor Volks-, -huisvesting „Alkmaar" had overge laten, omdat laatstgenoemde ver. de plannen hiervoor al lang en breed klaar,had. Na afloop bedankte de heer Rin gers de aanwezigen voor de betoon de belartgstelling en ook richtte hij zich speciaal tot de werklieden, die voor dit mooie doel hun grachten inspannen. Namens de vereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" heeft de heer Ringers een enveloppe met inhoud aangeboden ter verde ling pnder de Werklieden, 'n vracht zuiver haar ALKMAAR. Hoewel het nög geen zomer is, is het zwemseizoen aangebroken. Wij ontvingen de dienstregelingen van de drie zweminrichtingen, waarop de Alkmaarders zijn aange wezen pn het was voor ons en wellicht voor velen mèt ons,— weer 'n grote teleurstelling te moeten constateeren, dat er beslist onvol doende gelegenheid wórdt geboden, om gesepareerd, te zwemmen. Een grote categorie heus niet alleen katholieken heeft princi piële bezwarep tegen gemengd.,, zwemmen. Men meent aan deze be zwaren voldoende tegemoet te zijn, gekomen, door enkele on-productie- ve uren voor gesepareerd zwemmen open te stellen. Die uren komen echter voor dege nen, die er gebruik van zouden willen maken, zeer ongelegen. Het Zomérbad heeft alleen voor dames op de werkdagen van 1012 en op Woensdag nog van 1921 •urn- de gelegenheid gegeven. Voor heren, die gesepareerd wensen te zwem men, is er helemaal in deze inrich ting geen gelegenheid. Die kunnen op drie dagen in de week van 24 uur en Zaterdag van 910 eh van 1112 uur in de Overdekte zwerh- men. Wie kan er op die uren uit zijn w.erk breken? De dabaes kunnen voor gesepa reerd zwemmen in. de Overdekte terecht des morgens van 910, of vaq 1011 en °P één dag van 9—12 uur; voorts des avonds op Maandags van half 810 uur en Donderdag van 6—half 8. In Pesie's bad is helemaal gee* gelegenheid voor gesepareerd zwem men. Wij menen een woord van protest te moeten laten horen tegen dit al te weinig rekening houden met de principiële bezwaren van velen, die anders gaarne met hun gezinsleden van de zweminrichtingen gebruik zouden maken en er nu van moeten afzien. Waarom komt de directie van de combinatie A.B.Z. niet wat royaler tegemoet aan de wens Van'degenen, die niet gemengd willen zwemmen; b.v, door een dienstregeling, die er als volgt uitziet: (het is maar een voorbeeld) Zomerbad: Zondag, Woensdag én Zaterdag: gemengd; Maandag en Doriderdagdag: heren; Dinsdag en Vrijdag: dames. Overdekte: Zondag, Woensdag en Zaterdag: heren; Maandag en Don derdag: dames; Dinsdag en Vrijdag: gemengd. Dan hebben degenen, die geméngd willen zwemmen, daarvoor op vijf dagen van de week .gelegenheid; de heren eveneens vijf dagen en de dames vier. Ongetwijfeld zouden velen voor zich en hun gezin bij een dergelijke regeling een gecombineerde abon nement nemen. En wij betwijfelen, of de exploitatie er ongunstig door zou worden be-invloed. De gemeentelijke overheid heeft in deze geen zeggingschap en had zij dat Wel, dan zou het nog te bezien staan, of zij aan onZè en veler andere bezwaren tegemoet zou komen. Daarom zouden wij het op prijs gesteld hebben, als de direc tie van 'de A.B.Z. zulks uit eigen beweging1' had gedaan. ALG. LEDENVERGADERING OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ In haar gebouw in de Langestraat hield de Openbare 'Leeszaal en Boekerij een algemene ledenverga dering. De Voorzitter, de heer Tj. N. Ade- ma, gaf daarbij een kort exposé oyer het jaar 1946, waaruit bleek, dat het bezoek aan deze nuttige instelling in steeds stijgende lijn gaat. Het aantal leden liep iets ach teruit, maar door de bijzondere tijdsomstandigheden en de wisse lende bevolking is dit geen Veronl- rustenti verschijnsel, Zeer velen maakten in het koude jaargetijde van de gastvrijheid der Openbare Leeszaal een dankbaar gebruik. Dé verwachting werd uitgesproken, dat zij ook hun msréle plicht zouden begrijpen doorcontribuerend lid te worden. Voor een minimum van slechts f 3.per jaar kan men tevens gebruik maken van de uit leenbibliotheek, waar een schat van iectuur aanwézig is en waar. dê nieuwste werken, steeds worden aangeschaft. De voorzitter kon de verheugende mededeling doen, dat cöihmissaris- sen van de Nutsspaarbank alhier ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan, dezer instelling aan de Openbare' Leeszaal de gelden voor de volledige nieêwe Winkler's Encyclopaedic hebben geschonken. Met, grote dank en waardering werd van deze vorstelijke gift kennis genonjen. De secretaris, de heer van der Pol, bracht een keurig jaarverslag uit, waarin het lief en leed van de Leeszaal in het afgelopen jaar uit voerig wordt weergegeven. Vastgesteld werd de rekening over 1946 met een eindcijfer van f 17.526.47 en de begroting voor 1947 met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f i5.961.-. De' heren Roggeveen en van der Widen hadden de stukken van de penningmeester nagezien en in orde bevonden. Met dank aan de pen ningmeester, de heer Lind, werden rekening en begroting goedgekeurd. Bij de rondvraag werd o.a. de mogelijkheid besproken om het. volgend jaar, bij het veertigjarig bestaan van de Leeszaal, een feeg- 'telijke bijeenkomst te organiseren. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN „WEST" Het hoofd van het gemeentebe stuur van Alkmaar brengt ter. alge mene Kennis, dat van 3 tot en met 17 Mei a.s. voor een ieder ter secre tarie der - gemeente ter inzage is' gelegd het plan-in-onderdëlen tot. herziening van het Uitbreidingsplan „West", zoals dit is Vastgesteld bij. raadsbesluit van 29 April 1947, nr. 7, welk plan betrekking heeft op het gebied der gemeente, ingesloten door de Oostelijke begrenzing van de'weg, lopende langs dé Oostzijde van het Noordhollandsch Kanaal, beginnende ter hoogte van de Koe dijkervaart tot even, ten zuiden van de spoorbrug, de noordelijke en noordwestelijke begrenzing van de Stationsweg, de westelijke begren zing van de Bergerweg, tot het Spoorwegemplacement, de zuide lijke begrenzing van dit emplace ment, de as van de Vaart of Krom- mesloot tot voorbij de kruising met de Hoever- of Houtvaart, vervolgens de noordoostelijke begrenzing van eerstgenoèmdè vaart tot ongeveer 45 m uit de, Hoeverweg en een lijn, lopende op genoemde afstand uit de Hoeverweg nagenoeg parallel aan die weg tot de Middentocht, de noordbostgrens van de Middentocht tot de Hoeverweg, van de Hoever weg af de zuidwestgrens van de Middentocht tot voorbij het perceel Sectie D nr, 262, thans Sectie D nr. 333 .(ged.), de lijn, lopende langs de westzijde van het kadastrale per ceel Sectie D nr. 333, van de Hoe verweg ongeveer Zuid-Noord tot de Bergermeerringsloot en de grens der gemeente Bergen tot K.M. 33 op de Rijksweg Alkmaar-Nieuwe- diep, zoals een en ander op de bij het plan behorende kaart eh toe lichtende beschrijving is aangege ven, benevens de bebouwingsvoor schriften, zoals deze voor boven genoemd gebied zijn vastgesteld. Vandaag is het 65 jaar geleden, dat de heer W. Ligthart en Mevr. A. Ligthart-Leek naar het stadhuis stapten, om elkaar in de echt te laten verbinden. De beide oudjes zijn geboren in 1860 en zijn resp. 87 en 86 jaar oud. Zes van huri kinde ren zijn nu nog in leven, waarvan de oudste al 56 jaar is. Het aantal kleinkinderen bedraagt 48. Van de zes kinderen zijn er vijf getrouwd, terwijl één dochter zich in het Klooster te Wijk aan Zee bevindt. De heer Ligthart is jarenlang voor zitter van de „Sammerpolder" en Dijkgraaf v^t (je Egmonden ge weest. Hij heeft 44 jaar op een gróte boerenplaats in Egmond gewoond en nam ook in de veehandel een vooraanstaande plaats in. Ruim 20 jaar geleden verligt de heer Ligt hart zijn .boerderij en trok met zijn echtgenote naar Alkmaar. Echter bleef hij in dê veehandel, tot Voor enkele jaren. Precies 50 jaar is de beer Ligthart in de handel geweest. Het bruidspaar geniet nog een goede gezondheid, en zij gebruiken slechts bij het lezen van hun krant ten bril. Opoe is een beetje hardho rend, maar haar man kan z'n oren nog goed gebruiken. Het spreekt vanzelf,' dat het aan belangstelling niet heeft ontbroken. Vele bloem stukken' sierden dan pok de kamer. "Opa en Opoe Ligthart nogmaals: Proficiat! NEDERLANDS VERBOND VAN GEREPATRIEERD EN ALKMAAR. Zij, die.zicto als nog als lid of donateur wensen op te geven van het N.*V. V. G. kun nen dit doen aan de^onderstaande adressen. Het lidmaatschap be draagt f 2,60 per jaar en Hoor do nateurs f2,50 W. Agenant, .Dijkgraafstraat 81, Joh. de Vries, Tienenwal 64 J. Ueinum, le Landdwarsstraat 23, allen te Alkmaar. DIENST P.T.T. OP 5 MEI 1947 ALKMAAR. De Directeur van* het Post- en Telegraafkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat het kantoor op de Nationale Feestdag (5 Mei a.s.) voör de Postdienst zal •zijn gesloten; voor de Telegraaf? -dienst zal het kantoor geopend zijn van 8—9 en van 13—14 uur. De wachtmeester le klasse Veen-' stra van de gemeentepolitie alhier is in gelijke rang overgeplaatst als postcommandant bij de Rijkspolitie te St. Pancras. SCHOOLWEDSTRIJDEN ALKMAAR. De uitslagen van de op Woensdag 30 April gespeelde wedstrijden luiden: Voetbal: ULO St. Jozef—ULO Alkmaar 5—6na s-s.; Amb.sch.— ULO Heiloo 1—0.; Wilb.sch.—Tes- selsch.sch. 43 na s.s.; Julianasch. Lindensch. 41 Handbal meisjes: Gymn.Kweek. school 40. ALKMAAR, 2.Mei. Kaasmarkt. Voorlopige notering. Aanvoer 3200 kg. kaas f 73.per 50 kg. De bijzondere politierechter te Alkmaar heeft 'in een uitspraak tegen de landbouwer A. J. te Slootcorp te-kennen gegeven, dat werkgevers zich tegenover hun werknemers, zeker wanneer dit gaat over landarbeiders, waar toch al grote tekorten zijn, hebben te houden aan de schriftelijke con tracten. Deze, landbouwer uit de Wierin- germeer had zijn arbeider te hoog loon uitbetaald, hoewel hij, volgens de verklaringen van de getui ge H. R. S. wist-, hoe de lonen wa ren. Hij -had n-1. een loontabel ont vangen, goedgekeurd door het col lege van Rijksbemiddelaars, waar in precies omschreven was, hoeveel geschoolde arbeiders mogen ver dienen. J. voerde aan, dat hij zijn arbei der eveneens als geschoold be schouwde, doch dit verweer Kon niet opgaan, omdat alleen zij als geschoold worden- beschouwd, die diploma's bezitten. Get. S., als deskundige gehoord', voerde voorts .aan, dat dit geval niet op zich stond', maar dat jn het gehele land nogal werd gemar chandeerd met de voorgeschreven lonen. Mr. Veiling® voerde in zijn eis aan, dat het dringend nodig is de* hand te houden aan 'de loonvoor- schriften, omdat- deze aangepast moeten blijven bij de vastgestelde prijzen. Worden de lonen onrecht matig verhoogd, dan "gaan ook de prijzen naar boven, met alle ge volgen van dien. Hij yond toet no dig in deze persoon tegelijk een preventief geVal 'te zien. Hij éiste f 750 boete met 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf, waarbij hij tevens verzocht de uit spraak te publiceren op kosten van verdachte. De president mr, Peereboör» kon het verweer van verd. dat hij' fe goeder trouw had gehandeld niet aanvaarden ,en Veroordeelde hem tot f 1000 boete, 1 maand voorw. met een proeftijd van 1 jaar en openbaarmaking van het vohnis 'door middel van publicatie. TIJDELIJK OEFENLOKAAL ZIJPE. De gymnastiekver. SSSDINDUA te St. Maartens brug kan in haar oefenlokaal al daar het ringgenutrnen, dat een vereist nummer is. -bij de voor jaarswedstrijden, niet beoefenen, waarom zij zich. tot het gemeente- bestuur heeft gewend met het ver zoek te willen goedvinden, dat de vereniging het gymnastieklokaal der openba-re. lagere school te Schagerbrug voorlopig „des Vrij dagsavonds als oeïeniobaal ge bruikt. Bij het gemeentebestuur, blijkt hiertegen geen bezwaar te bestaan. BOUW VAN EEN BOERDERIJ ZIJPE Burgemeester en Wet houders van^Zijpe hebben ingevol ge de bepalmgën van de Bouw verordening aan het Hoofd van het Rayoftbureau Wederopbouw Boerderijen te Alkmaar verguft hing ve.rlefend tot het herbouwen van;een boerderij in den Leihoek, nabij Petten ten 'behoeve van de heer H. C. Quak, aldaar. Het Museum is Wederom geopend: de schoonmaak is achter de rug' en de mooie oude keuken, de gezéllige oud-Bergse kamer'en de vele voor werpen, die aan oud-Bergse tijd herinneren, zijn, te.' bezichtigen. 1 Het stemt dankbaar, -dat, in een tijd van vernieling en oorlogsge weld, ons Museum ongeschonden uit het tumult te voorschijn kwam. Het is jammer, dat baldadige jeugd telkens weer ruitjes stuk gooit of inslaat en- er schijnen veel kinderen in de museumbuurtte wonen; zij zullen niet beseffen,welk kwaad zij doen;.maar het is plicht der ouders, daarop te wijzen. Ter- Wille van deze jeugd werden luik jes dichtgespijkerd. Tijdens de bezetting lag het oude huis er stil en verlaten, zonder aan dacht te trekken en daarom ook generlei Schade te-lijden. Slechts de vocht had vrije toegang, daar er niet gestookt kon worden, maar .de voorwerpen hébben daarvan niet geleden. Na de bevrijding viel er in 1945 schoon te makep, na te zien,' te poetsen en daarna was alles weer als ware er geen ellénde over de mensheid gekomen. Smaakvol-en genoegèlijk is het geheel en bij 'het betreden der ka mers, wordt'gij ontvangen,door on ze oude Bergenaren, wier' schilder achtige kledij het oog streelt en waarvan men menig stuk 'gaarne zou bezitten! Ik vr^es, dat de wijde plooienrok alras in een modern jurkje veranderd zou worden en hoe flatteus is toch die oude. dracht! Ja, op de fiets zou de rokkênvröcht niet makkelijk zijn en bij sportbe oefening evenmin, en zo is het maar goed, dat ons Museum al dat moois bewaart. Opvallend is het grote aantal be zoekers van het laatste seizoen. 'In 1939 waren er een 385 bezoekers, nu. kwamen er ruim 1800 kijkers! Me nig vreemdeling, die hrf Musëum binnenstapt, na de 20 cent entree geofferd te hebben, en het interieur bezichtigt, is' opgetogen over wat er .te zien valt en soms te horen, als het juist treft, dat er bij de rond gang verteld wordt. De ene gast be veelt de ander een bezoek' aan en vopral op regendagen kan het daar binnen een gedran| zijn! Vreemden komen maar Berge naren? Bezoeken de 'inheemsen het Museum? Het is heel gewoon, als een Bergenaar zegt: „Ik ben nog nooit in het Museum geweest". Wel nu, dat is -niets erg, aangezien hij er niemand kwaad mee doet, madr hij ontneemt zichzelf een genoegen, indien er .tenminste enige belang stelling bestaat voor het leven, dat er eertijds in ons dorp was. Komt allen .een kijkje nemen, nu het sei zoen .nog niet begonnen is en gij de stilte en schoonheid van oudé tijd binnen de njuseurhruimte kunt be leven. POLDER WORDT GESABOTEERD HEERHUGOWAARD Met het oog op de voor de tijd van het jaar zeer lage waterstand in de polder Héerhugowaard, heeft het polder bestuur gemeend Water vanuit de ringvaart te moeten binnenlaten. Niet ieder „blijkt het met deze zienswijze eens te zijn en zo meende men dan ook te moeten saboteren. Er werd voor de inlaat aan de Westdijk, nabij de heer van; Kleef, aan de buitenkant een plank ge slagen, zodat de toèvoer van water tot staan kwam! OPRICHTING V.V.V. EGMOND-BINNEN Het'reeds ruim een halfjaar bestaande werk comité, bestaande uit de" heren F. v. d. Reep, Corn.'Apeldoorn, Henk Mooij, H. Roozen, P. Klaassen en A. H. van den Berg, dat eind 1946 vele gegé'vens heeft verzameld 'om aan tl tonen, dat de weg door de duinen van Egmond-Binnen naar zee een openbare en dus Vfije weg is, heeft thans het initiatief geno men t#t de oprichting van een Ver-, eniging tot. Bevordering van het Vreemdelingenverkeer (V.V.V.) Het roept daarom alle ingezete nen van het dorp Egmond-Binnen en omgeving, die mede het belang van de oprichting van een derge lijke vereniging inzien, op om op Donderdag 8 Mei 1947, 's avonds 8 uur, in- het café van de Wed. Mooij dé oprichtingsvergadering bij te wonen en zich op te geven ais lid bij een van de genoemde heren. Nadere mededelingen, wat betreft doel, werkwijze-:enz. zullen op de oprichtingsavond worden gedaan, terwijl dan tevens een bestuur zal worden gekozen. I GEMEENTERAAD ST. MAARTEN De raad van bovengenoemde ge meente kwam Woensdagmiddag in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Korver. Na zfjn openingswoord, waarin hij o.m. aan H.KH. Prinses Juliana's? adres de hartelijkste felicitaties richtte, met de wens, dat Zij dezè datum nog vele malen in goede ge zondheid tot welzijn van het land zou mogen baleven, deelde de voor zitter mede, dat' de Naco zodra mo gelijk oen drukkere busdienst dqor de gemeente zal instellen. Tót vertegenwoordiger van de gemeente bij de nieuwe kweek- schoól te Den Helder is de burge meester benoemd. De schoolhoofden hebben politie- bevoegdheid verkregen - ter beteu geling van de jeugdbaldadigheid. De heer P. Slet werd-plaatselijk deurwaarder. Het voprgtel .om het gemeente- personeel in dezelfde financiële ro- sitié te plaatsen als het rijksperso neel, werd z.h.s. aanvaard. Op 26 Maart had de raad beslo ten om een stuk land aan de heer P. Borst te verhuren. De heer BÓrSt verhuist evenwel naar Heerhugo- .waard. Met algemene stemritan be sloot de raad daarom het land nu voor dezelfde pachtprijs aan de heer G. Appelte gt. Maarten 'te ver huren. Door de-tüinbouwyerênigingen en veilingsbesturen van Warmenhuizen en Langedijk is besloten om een WEER EEN MOTORONGELUK GRAFT Woensdagavond kwam motorrijder W. met vrij grote snel heid uit de richting Alkmaar, toen op een onverwacht moment de'voor band lek-raakte.ter hoogte van „De Sapmeer". W. raakte het stuur kwijt, slingerde enige malen heftig heert en weer en wist 'de graskant te bereikep. Daal- sloegen motor en motorrijder over de kop. 't Zachte gras brak de. vrij ernstige val, zo dat ook dit ongeluk- weer goed af kwam. De toestand onzer wegen' laat -nvt eenmaal niet anders dan een zeer 'matige gang toe. Van' hogerhand vernemen we, dat- de hondenplaag wordt bestréden, de 'elende kin deren zoveel mogeltjK da rijweg moeten vrij laten enbestuurders en chauffeurs slechts met de groot ste voorzichtigheid veilig kunnen rijden! OPRICHTING MAALDERIJ BURGE.RVLÖTBRUG. Dé hr, P. Nottelman alhier heeft het .ge meentebestuur van Zijpe krachtens de .Hinderwet vergunning ge vraagd tot het opriéhten van eert maalderij op een perceel nabij Burgervlotbrug, Als 'beweegkracht zal een electro-rnotor van 30 P.K. worden aangewend. HERDENKING GEVALLENEN LIMMEN. Zaterdag 3 Mei zal de herdenking plaats, hebben van de gevallenen. Om 5 uur namiddag worden de vlaggien halfstok gehe len, terwijl om 6,30 kerkdiensten zullen zijn- in beide kerken. 7,30 af-, mars naar. het monument vcior ge- vallénen. 8 uur herdenking. BEVRIJDINGSFEEST LIMMEN. Op 5 Mei zullen Ook in onze gemeente' bevrijdingsfees ten worden georganiseerd. 's Morgens zullen ;er voor de kinderen diverse spelen, zijn op het feestterrein aan de Kerkweg, al waar. de toegang vrij is. 's Middags, worden de. feestelij'k- heden voortgezet, met volksspelen voor de ouderen. De' toegang zal 'dan niet vrij zijn. Entrée 50' cent per personen boven 16 jaar en 25 cent voor personen van 1216 jaar Onder het gekletter van een ste vige regenbul werd- de jonge nieuw - benoemde burgemeester van Sint Pancras, de heer K. Kroonenburg, gisterenmorgen in zijn gemeente ingehaald. De vlaggen hingen uit, een gro te erepoort verwelkomde hém en de muziek ontving hem met frisse klanken. Ook zijn va der, oud-burgemeester Kroonen burg, die na enige maanden gele-- den ontslag té hebben gevraagd, tot nu toe waarnemend was op getreden, stond hier op zün zoon te wachten, een beetje trots, een beetje weemoedig om eigen af scheid, maar gelukkig om de op volging, die hij in goede 'handen Wist. De hèer Kloosterboer heette bij dé groene ereboog de nieuwe bur gervader welkoftl nameAs de be- 1 volking en' deze v/ag zichtbaar ver heugd om deze spontane ontvangst. Zijn woorden sloegen dan ook di rect in, toen hij de wens uitsprak, dat de bevolking nimmer, spijt zou mogen krijgen van de enthousiaste Ontvangst, hem bereid. Met veel muziek ep in optocht, waarbij de bevolking zich aansloot, trok men ngar bet kleine raadhuis waar om 10 uur de feestelijke zit ting begon. Hier verzamelden zich de familieleden vande nieuwe bur gemeester en van diens a.s. vrouw, vele kennissen en belangstellenden uit de gemeente en ook verschil lende burgemeesters uit de omtrek, zoals de burgemeesters van Bergen, de Egmonden, Castricum (tevens als voorzitter vande vereniging B. en. E.), Oudorp en de wnd. van Heiloo, de heer Vennik, tevens verschillen de gemeente-ambtenaren. De loco-burgemeester opende de ze, buitengewone raadszitting1 met in stemming brengen van de verschil lende opengevallen functies, die al le bij meerderheid van stemmen aan de jonge burgemeester tën deel vielen. Hierna werd déze beëdigd als gemeente-secretaris, waarna de benoemingsbrief -en de beêdigings- f ormülieren werdenvoorgelezen, Vermeldend de benoeming en be ëdiging van de heer K. Kroonen burg tot burgemeester van St. Pan cras met ingang van 1 Mei' 1947. Installatie-plechtigheid. In zijn installatieredè schetste de loco-burgemeester de blijdschap van -bijna geheel St.Paneras, dat' deze zoon van- dé gemeente was benoemd als opvolger van zijn vader, die hier 36 jaren als burgemèestër het beste van zijn. krachten en leven had ge geven voor de bevolking. Hij hoop te, dat de zoon als .opvolger de sporen van zijn vader zou Volgen en dat hij met de inwoners zou mee leven in lief en leed, niet er boven, maar als eerste burger één met hen 'Hij wenste hem voorst Gods zegen toe bij zijn moeilijk werk. Daarop hing hij de heer. K. Kroo nenburg de ambtsketen om. De zo juist geïnstalleerde burge meester' nam nu de taak als voor- fcittèK .in deze buitengewone raad over en sprak zijn dank en erken telijkheid uit aan de Kroon en de overige gezagsdragers voor de be noeming van zijn persoon als' hoofd der gemeente St. Pancras. Hij hoop- te, dat hij als een goed vertrou wensman als burgervader voélde .hij zich nog wat jong zou kun nen- fungeren "van de gehele bevol king én'Vroeg de steun en de roya le medewerking van de beide wet houders niet alleen, maar van 'de gehele raad en: al de inwoners, om zijn taak, die wel, eens zwaar zou zijn in de toekomst, ,naar beste we ten en kunnen uit te voeren. Hij dankte voorts zijn ouders voor de leiding, hem gegeven in (de af gelopen jaren en voor de vele les sen, die hij van zijn vader, tijdens de tien jaren, dat hij hier secreta rie-ambtenaar Was,had mogen Ont vangen. Hen kon dan ook niets be ters zeggen, dan dat hij zou pro beren de voetstappen'van zijn va- Ser en ambtsvoorganger zo goed mogelijk te volgen. Vervolgens spraken nog wethou der de Vries en de raadsleden hun felicitaties uit, met de wens daar aan verbonden van een krachtige samenwerking. Na deze sprekers naoi de loco- burgemeester afscheid van den oud- burgemeester Kroonenburg, die nu een groot deel van zijn leven ach ter zich wist, maar die tegelijk de kroon op zijn werk voor zich 'ëag: zijn zoon als zijii opvolger in het ambt van,.eerste burger van beider gemeente St. Pancras. f. Tijdens de koffie voerden nog, tal van sprekers hét woord, o.w. bur gemeester Smeets van Castricum als voorzitter van de vérenfging van burgemeesters en secretarissen. HULDIGING VAN DER WAL. LIMMEN. De heer F, w. d. Wal, ex-brigadier yan de rijksveld- wachf, die verschèidene jaren Zijn politionele taak in Limmen. heeft vervuld en nu reeds vanaf 12' Aug. 1946 van zijn .pensioen geniet, is Woensdagmorgen ten raadhuize gehuldigd. Aanwezig waren B. en W., de Z.E. heer' Pastoor v. Leeu- Wén, V. Oppen, C. Baltus, na mens de 'illegaliteit en het voltal lig' geineentepersoneel. De burgemeester sprak namens de gehele burgerij de heer v. cF. Wal toe. en dankte hem voyr het vel? uitstekende werk, dat bij, maar voöral in de bezettingstijd voor de gemeerttenareii heeft ge daan.- De heer Van der Wal heeft door zijn tactisch optreden in' de moeilijkste omstandigheden steeds dB opgedrongen maatregelen weten te saboteren. Hij beeftvele van ohze jongens gespaard voor de ar beidsinzet. De boeren heeft hij vaak voor vordering van wagens en paarden weten te behoeden. In één wóórd, de Duitsers hebben hier nooit bereikt. ,Wat zij dachten te bereiken. En de. heer Van der Wal was wel de persoon, die ze het best om de tuin -wist te leiden. Door verschillende omstandigheden was men dan ook nog nooit in de gelegenheid geweest hem hiervoor officieel te bedanken. Namens de bevolking werd hem een stoffelijk blijk van waardering aangeboden: een pracht Erres-radiotoestel en nog een enveloppe met inhoud. Het Erres-radiotoestel werd geievferd door radio-handel P. J. v. Kessel, en het geld hiervoor is geheel vrij willig bijgedragen door de gehele bevolking. Ook de Zeereerw. heer Pastoor en 'wethouder Commandeur spraken passende woorden in de zelfde geest. Tot slot sprak de heer Van der Wal een dankwoord aan allen en memoreerde de goede samenwer king mét burgemeester en gemeen- tepersoneel waar hij in de bezet tingsjaren voor* 100 pét. op kon vertrouwen, dit was voor hem een stimulans vóór grote déden. Hier na vertoefde men nog enige tijd in gezellig samenzijn. grootscheepse rattenbestrijding in het Geestmerambacht te organise ren. B. en W. stelden voor om dit nuttige werk met f 80.te subsi diëren. Wethouder Koedijk stelde voor, ook de polder Valkoog, als het- grootste deel der gemeente, hierbij in te schakelen. Voorzitter had reeds een desbetreffend ver zoek tot de organisatoren "gericht, maar nog steeds geen antwoord ontvangen. Met het oog op diverse bouw plannen werd voorgesteld om eet} 5-tal stukken grond, resp. groot 750 m2, 1000 m2, 650 m2, 500 m2 en 1200 m2 aan te kopen. Met uitzon- Bering van .de laatste, ontvangen allen f 1.per m2. De heer P. Roozing. heeft- échter f 1.35 per m2 bedongen, maar zal voor deze prijs een onbewoonbaar verklaarde Wo ning afbreken en het terrein door ophoging bouwrijp maken. De lec|gn der Vrijw. Brandweer verrichten hun- werfc nog steeds in eigen kleding. Döor bemiddeling van de heer de Pee kan echter voor 10 man uniformkleding gekocht worden, bestaande uit' jas, broek, koppel en helm, "éd f 60.per man. De raad keurde deze aankopen goed. Na een aantak administratieve puzzles werden de rekeningen över 1945 goedgfekeurd. De gewone- dienst plóot met f 14.485.69 als batig en de kapftaaidienst met f 3.395.50 als negatief saldo. Het burgerlijk arm bestuur had op fattaai f 15.148.32 aan uitgaven nog bijna f 700.— overge houden. De waarnemend gemeente-ont vanger, J. Tuijn, werd eervol ont slagen. Zijn naam prijkte echter als no. 1 op de voordracht voor deze definitieve post. Als tweede stond wethouder G. C. Sloof (P.v.d.A.). De raad ging vqor dit punt bijna ee.n uur in comité, doch de heer Sloof bleef hierbij aahwezig.' Na heropening werd tot stem ming overgegaan. De raad bestaat uit 7 personen en er kwamen 7 biljetten Uit de bus. De heer Sloof werd met 4 stem men tot „dit ambt verkozen (fractie P.v.d.A. 4 man stérk). Burgemeester Korver beëedigde de heer Sloof meteen, omdat hij reeds op 1 Mei in functie zal treden. De heer Sloof verklaarde in de rondvraag, dat hij nu noodwendig als raadslid en wethouder zou moe ten bedanken. Hij hoopte zich even wel oök als ontvanger verdienste lijk voor de gemeente te kunnen maken. Dah bracht hij zowel voor zitter als wethouder Koedijk! dank voor de prettige geest,'die altijd tn. het college had geheerst. Voorzitter hoopte, dat ook in het nieuwe B. en W. de samenwerking even hartelijk zou ziyy De heer Paarlberg vroeg naar de berekening van de diverse hono raria van gemeentebode Slot. Hïj had opgemerkt, dat de brandstof- fenvoorziening inclusief stoken en schoonhouden, der O.L. School slechts f 300.— had gevorderd. Aan de bijzondere scholen te 't Rijpje en Stroet had alleen de brandstof reeds zoveéj gekost. Het was zijn overtuiging, dat de berekening voor de O.L. School veel te laag wae op gezet, waardoor aan de bijzondere scholen veel tekort gedaan is. De heer Baa's had gehoord, dat het P.W.N. de waterleiding in de onrendabele gebieden nu ineens niet kon' aanleggen' wegens mate riaalgebrek. Voorzittér deed de toe zegging, het P.W.N. hierover té appelleren. We zijn met hen hier toe overeengekomen, dus dient het? te gebeuren, aldus spreker. Hierna sluiting. WARMENHUIZEN. Hoe be staat het, ja eerlijk gezegd, hoé be stdat het, maarihet is een'feit. On-. -ze dorpsgenoot en aller vriend Ja cob de Groot, onze Jacob met vele puike eigenschappen, de stuwkracht onder de rijpere jeugd van het mooie dorp Warmenhuizen, dê be zielende ij veraar voor het Katho lieke verenigingsleven, de pit en de motor tevens van de R.K. Kunst kring enz., ver buiten onzè dorjtü- grenzen bekend en bemind, wérd drie maanden geleden meèr onver wacht dan onbegrijpelijk, opgeno men in het U.K. St. Elizabethzte- kenhuis te Alkmaar. Gedurende-12' weken was onze vriend patiënt van de zeer kuilige en welbekende in ternist dr. KerSsemhkérs. En gé lukkig, vooral voor Jacob zelf, kwam alles keurig op zijn pootjes terecht. -.Dezer dagen m.echt de patient he,t ziekenhuis verlaten en keerde hij welgemoed huiswaarts. Het werd een dag volgens Jacobs eigen woorden, -welke "onmogelijk uit het gehêugen kan worden gewist. In c'e ouderlijke woning zat hij als een vorst, op zijn troon, geheel omge ven met dé schoonste bloemstuk ken, ja tót laat in de avond, de ene na de andere bezoeker de hand rei kende, Tegen middernacht meldde zich nog met' gelukwensen Dr. van Heisteren,, bekend1 om zijn groot heid en bèmind om zijn hartelijk heid door iedere Warmenhuizenaar omdat hij met deze gemeenschap met de jaren yergroeid is. Hij was 'de laatste bezoeker op deze voor Jacob onvergetelijke dag, We'ike zich kenmerkte door een ko. en gaan van dorpsgenoten', geestelijke en'wereldlijke autoriteiten. Het is een ieder békend dat aan Jacobs gedachten .en opmerkzaamheid niets en niemand ontgaat. Prompt loste •hij met kernachtige woorden, hem eigen, nadat,deze laatste bezoeker f zich een wég had gebaand naar zijn haastig voor hem gereserveerd zit je, de frappante woorden: Zeg dok ter, dat is toch wel kras, U is op z'n kop de duizendste bezoeker sinds de dag dat ik in het zieken huis werd opgenomen. Het is een feit Overbodig te zeggen dat de burgers van Warmenhuizen hun Jacob 'een spoedig en algeheel her stel, van harte toewensen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2