WAAR BLEEF Onze deviezen moeten ook aan Nijmegen denken RADIO KAMPEREN AAN BAN DEN- EEN UURTJE TELEX ontvanger De stad die heur hart verloor spullen" NIEUW NOORPHOU-AHDS DAGBLAD - Vrijdag 2 Mei 1947 PAG.' Maximumprijzen voor aai en paling ingetrokken Een toneelwagen voor de 2e divi'sie De uitbetaling van extra pensioen over 1946 Ex-wethouder van Haarlem opnieuw voor v Tribunaal Maar Nijmégen Acht jaar geëist tegen Schacht Positie Nederlandse passagiersschepen schept moed MARIA- TENTOONSTELLINC TE VUGHT Ministers wensen minder uitnodigingen Nieuwe economische politiek In Brits-Amerïkaaityse zóne Commandant1 van Teresienstadt Ter bestrijding van mistoestanden FASCISTISCHE ACTIVITEIT IN ITALIë ALS EEN SCHADUW OVER DE WERELD Totaal christendom tegenover nieuw heidendom Nieuwe Reisgids van de Spoorwegen Duitsers saboteren voedselvoorziening C. fir A. OOK TE hIEW-YORK De piensioenwet voor verzetsstrijders Een tweede Museum te Edam JEEP RIJDT.TEGEN BOOM Twee doden Het mooiste sieraad, &ick Atalvetij RAAD ST. MAARTEN pse rattenbestrijding ia merambacht te organise- stelden voor om dit met f 80.te subsi- ouder Koedijk stelde polder Valkoog, als deel der gemeente, te schakelen. Voorzitter een desbetreffend ver organisatoren 'gericht, steeds geen antwoord oog op diverse bouw- rerd voorgesteld om eet} grond, resp. groot 750 2, 650 m2, 500 m2 en te 'kopen. Met uitzon- .de laatste, ontvangen per m2. De heer P. eeft- echter f 1.35 per m2 maar zal voor deze prijs roonbaar verklaarde wo ken en het terrein door Duwrijp maken. der Vrijw. Brandweer hun- werfe nog steeds in ng. Door bemiddeling de Pee kan echter voor uniformkledlng gekocht lestaande uit jas, broek, helm, 'hd f 60.— per man. keurde deze aankopen aantal administratieve den de rekeningen over keurd. De gewone- dienst 14.485.69 als batig en de ist met f 3.395.50 als do. Het" burgerlijk arm- op lotaal f 15.148.32 aan tog bijna f 700.overge- trnemend gemeente-ont- Tuijn, werd eervol ont- naam prijkte echter als de voordracht voor deze post. Als tweede stond G. C. Sloof (P.v.d.A.). ging vopr dit punt bijna n comité, doch de heer hierbij aanwezig." ipening werd tot stern- gegaan. De raad bestaat sonen en er kwamen 7 it de bus. Sloof werd met 4 stern- ambt verkozen (fractie tan stérk). .- ster Korver beëedigde loof meteen, omdat hij Mei in functie zal treden. Sloof verklaarde in de dat hij nü noodwendig en wethouder zou moe- sn. Hij hoopte zich even- Is ontvanger verdienste- le gemeente te kunnen bracht hij zowel voor- wethouder Koedijkdank ettige geest,-die altijd in had geheerst, hoopte, dat ook in het en W. de samenwerking iijk zou zim. Paarlberg vroeg naar de van de diverse hono- gemeentebode Slot. Hij lerkt, dat do brandstof- ng inclusief stoken en en der O.L. School 0.had gevorderd. Aan re scholen te 't Rijpje had alleen de brandstof él gekost.. Hetwas zijn dat de berekening voor hooi veel te laag was op- rdoor aan de bijzondere el tekort gedaan is. Baa's had gehoord, dat de waterleiding in de gebieden nu ineens aanleggenwegens mate- Voorzitler deed .de toe- ;t P.W.N. hierover té We zijn met hen hier- ngekomen, dus dient hef? n, aldus spreker, luiting. 2ÏHUIZEN. Hoe be- ja eerjijk gezegd, hoé be naar-het is een feit. On- noot en aller vriend Ja- 3ot, onze Jacob met vele ischappen, de stuwkracht rijpere jeugd van het Warmenhuizen, dS be veraar voor het Katho- nigingsleven, de pit en ivens van de R.K. Kunst ver buiten onze dórijl- ekend en bemind, werd ifen geleden méér onver- onbegrijpelijk, opgeno- t R.K. St.' Elizabethzle- Alkmaar. Gedurende 12 onze vriend patiënt van q£ige en welbekende in- Kerssemhkers. En ge- aoral voor Jacob zelf, s keurig op zijn pootjes agen mpcht de patient huis verlaten en keerde moed huiswaarts. Het lag volgens Jacobs eigen velke 'onmogelijk uit het can worden gewist. In de woning zat hij als een ijn troon, geheel omge- e schoonste bloemstuk- laat in de avond, de ene re bezoeker de hand rei - ;en middernacht meldde i-et' gelukwensen Dr. van bekend' om zijn groot, mind om zijn hartelijk- edere Warmenhuizenaar met deze gemeenschap en yergroeid is. Hij was bezoeker op deze voor ergetelijke dag, Welke rkte door een ko. en lorpsgenoten', geestelijke jke autoriteiten. Het is >ekend dat aan Jacobs :n opmerkzaamheid niets d ontgaat. Prompt loste machtige woorden, hem tl,deze laatste bezoeker ig had gebaand naar zijn. >r hem gereserveerd zit- >ante woorden: Zeg dok- toch web kras, U is op e duizendste bezoeker ,g dat ik in het zleken- opgenomen. Het is een >dig te zeggen dat de n Warmenhuizen hun spoedig en algeheel her- irte toewensen. Teneinde de clandestiene handel in aal en paling teijen te gaan heeft het Bedrijfschap voor Vis serijproducten onder goedkeuring van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening,de maximumprijzen voor aal en pa ling ingetrokken. Daarbij is mede in overweging genomen, dat aal en paling iri zekere zin als luxe pro duct te beschouwen is, Onder de maximumprijsregeling werd veel aal en paling buiten de afslag aangevoerd/Verwacht wordt .dat nu vrije prijsvorming mo gelijk is de aanvoeren op de afslagen zuilen stijgen en dat het product via de normale handels wegen de consument zal bereiken. Om in de behoefte aan verstrooi ing bij de militairen in Indië zo veel mogelijk te .voorzien stimu leert de legerleiding de zgn. zelf werkzaamheid van de troep. Zo heeft de binnenkort naar vertrekkende 2e divisie uit haar midden een toneelgroep gevormd, die voor de mannen op moeilijk bereikbare -plaatsen voorstellingen gaat geven. Daartoe heeft de groep de' beschikking gekregen over een zgn. toneelwagen een speciaal voor dit doel gebouwde oplegger waarvan de zijwanden kunnen worden neergeklapt err aldus eéh podium ..vormen haar 'geschon ken door de R. A. O. in samen werking met -de. Niwin. De. pensJbenraad deelt méde, dat de uitbetaling van de extra pen sioen-uitkering over 1946 voor zo ver deze nog niet in de maand Maart van dit jaar. werd afge daald, wederom en alsnog op de postinrichtingen betaalbaar wordt gesteld tegelijk met de normale be taling, van de pensioenen-over bet ■tweede kwartaal 1947. Omtrent'eventueel dan nog ach terstallige posten van' bovenge noemde uitkering ontvangen be langhebbenden persoonlijk nadere medédeling. 1 De hoge autoriteit te Amsterdam heeft het fiat executie op het ad vies van de Derde Kamer van het Haarlemse Tribunaal, die tegen de ex-wethouder van financiën J. Cosse ie Haarlem een internering van 2 jaar en een verbeurvebkla- ring varf f15,000 had geadviseerd, geweigerd. De hoge autoriteit is van me ning, dat dé opgelegde maatregel te licht moet 'word-en geacht, ge zien de' ernstige misdragingen van de beschuldigde, die in zijn f-unctie Haarlemmers gevorderd heeft om te spitten voor de Duitse weer- macht. Een der andere Kamers van het Haarlems-Tribunaal zal de zaak 'opnieuw behandelen. De openbare aanklager m het proces tegen Schacht, de financiële adviseur van Hitier, heeft acht jaar arbeidskamp geëist. Hij voegde er aan toe er geen bezwaar tegen te zullen maken als de rechtbank-de lange voorlopige hechtenis, die Schacht -heeft ondergaan voor het proces te Neurenberg,- in aanmer king zou nemen. Hij wildé niet dat Schacht voor het leven in eén ^werkkamp ver- dWeeft, doch hij mocht onder geen voorwaardemeer een rol spelen in het Duitse openbare leven. Als ver zachtende omstandigheden nam hij de leeftijd en gezondheidstoestand van de verdachte aan. Donderdag 1/5: Aalsdijk, St. John (N.B.) - Antwerpen/Rotterdam, pass. 30/4 n.m. Lizard; Axeldijk, San Francisco-rRottêrdam, 26/4 van Los Angelos; BoiSsëvain, Amster- dam-Buenös Aires, pass.. 29/4 Gi braltar; Celebes, Batavia-Amster- dam, pass. 29/4 Gibraltar; Kota Inten, Batavia-Eotterdam, Jwss. 1/5 om 1 uur Quessant; Ruvs^Penang- Rio de Janeiro, 29/4 te Port Louis (Mauritius); Sommelsdijk, 29/4 vgp New .York te New Orleans; Wès- terdam, 30/4 n.m. van New York naar Rotterdam. PE LAATSTE feOL, die Nijmegen in de geschiedenis gespeeld heeft, is van beslissende betekenis voor ons werelddeel geweest, zjj het, dat deze rol voor een» goed deel een passieve, is geweest. De stad viel ten offer aan Montgomery's tactiek, die men hier wel vergelijkt met de poging om door zeven naalden te gelijk een enkele draad te willen steken. Die naalden waren zeven strategische pffhten tussen Antwer pen en de grote rivieren op het punt Indi" *yaar ons 'ahd binnenkomen. Bij dé zevende naald, waar het nood lot een stad had doen ontstaan, bleef de .draad steken en. er was helden- moéd voor-nodig-(denken wij aan Jan Hoof, de dappere redder van de Waalbrug én zijn makkers) om de stad de allerdiepste ellende te besparen. j Onlangs is hier kapitein Beste- breurtje van de 82ste Airborne- divisie geweest, om de stad nog eens terug te zien, waarboven hij des tijds als parachutist werd afgewor pen en waar hij als eerste is bin nengevallen en er met de huidige magistraten een nieuw burgerlijk bestuur heeft gevestigd. Bestebreur- tje is een Nederlander van verre oorsprong, maar Amerikaan van geboorte en Amerikaan in hart en nieren. Hij heeft met zijn nuchter verstand de ellende gezien, die hier na twee jaar nog heerst. De binnen stad in puin, de wederopbouw een vertraagde film, de bevolking alier- primitiefst gehuisvest met samen wonende gezinnen en alle morele, sociale en hygiënische gevolgen daarvan. Een stad, die in de meest letterlijke zin zijn hart heeft vér- loren. Waarvan de neringdoenden geen middelen van bestaan meer kunnen vinden, om van een enigs zins regelmatig en aangenaam lé ven maar niet te spraken. Bestebreurtje hééftsnel weer de reis naar Albany in de staat New York aanvaard, omdat hij zich hier in 1947, drie jaar na die sensationele 'dagen, een beetje schaamde. Was dat het bevrijde Nijmegen en moes ten de mensen daar zo blijven le- ven, dèzelfde met wie hij zoveel lief en leed gedeeld had in die gruwelijke acht maanden, \yaarin de gevechten tussen twee vijande lijke legers hier op-en neer hebben gegolfd? Nu nog zitten de 'bunkers, die gebouwd waren ter bescherming van S,£j.-ers en ander gespuis, vol met gèzinnsn en de luchtverversers kurfnen het nauwelijks bijbenen, om deze gezinnen met 'al hun kinderen van de hoog nodige zuurstof te voorzien. Nu ligt er een schip met 15.000 tón cement in een Amerikaanse haven-klaar, om Nijmegen te hel pen weer' zichzelf te worden. En er zal nog wel het een en ander vol gen.- Albany heeft Nijmege'n geadop teerd, nadat ook,-Haarlem en Zut- pheri al na de bevrijding van hun povere bezittingen gedaan hadden wat zij konden, om deze stad, rela tief de zwaarst getroffene van ons land, te-helpen. Nijmegen schept moed. Het heeft dezer dagen een tentoonstelling ge organiseerd, waarop men de weder- PROGRAMMA ZATERDAG 3 MEI HILVERSUM- II (415 M) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochténdgym; 7.30 Morgengebed en „Maria ter ere": 8.00 Nieuws; 8.15 Gr. muziek; 9.30 Politieberichten; 10.00 Vo'or de kleu ters; 10.15 Franse orkestwerken; 11.00 Radio ziekenbezoek; 12.00 Angelus; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkestqoncert; 14.00 Muziek Joh. Straum; 15.00 Toe spraak H. M. de Koningin bij her denking van gevallenen bij de Woeste Hoeve; 15.15 Bijeenkomst in de Ridderzaal te Den Haag; 17.45 Nieuws; 18.00 Nat. programma; 18.45 H. M. de Koningin spreekt; 18.55 Valeriusliederen; 20.00 .Plechtige stilte; 20.02 Reportage; 21.03 Licht baken door H. de Greeve; 21.30 Om roeporkest; 22.15 Over-Gregorfaans; 22.40 Maria gedichten; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws en Kath. nieuws; 23.20 Vaders Dagboek; 23.25 Metropole-orkest. HILVERSUM I (301 M.) 7/O0 Nieuws; 7.15 Ochténdgym; 8.00 Nieuws en gr. platen; 10.20 Radio-, feuilleton; 11.00 Voor de arbeiders; 11.45 Fam. berichten; 1.2.35 Accor deon; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 The Ramblers";. 14.15 Muziek; Handel; 15.00 Zie Hilversum II; 15.30 Vaudeville-orkest; 16.59 Jan Corduwener; 18.00—21.00 Zie Hil versum II; 21.00 Omroep Rijksbur. Oorlogsdocumentatie; 21.03 Hoorspel 21.35 Kamerorkest; 22.45 Gr. pl.; 23.00 Nieuws; 23.15 Voor puzzel laars; 23.30 Gr. muziek. opbouwplannen van de stad, zoals deze door de stedebouwkundigen, de ingenieurs A. Siebers uit Breda en B. Fokkinga, zijn ontworpen, in maquettevorm kan zien. Het doet de Nijmegenaars goed in het stad huis te komen kijken naar die verre, maar schone toekomstdromen. Maar Albany en Haarlem kunnen niet alles «doen.. Burgemeester Hustinx heeft gelijk, als hij ons,zegt,, dat ook minister Lieftinck met zijn deviezen aan Nijmegen moet denken, was het maar om redenen, van zuiver eigen belang. Er is immers allés voor om de industrie 'weer levensvatbaar te maken. Nijmegen telt" meerdere schoenenfabrieken, een chocolade fabriek van den oud-Bosschenaar van Dungen, die dezer dagen juist 75 jaar bestaat. Er wordt kunstzijde gefabriceerd en er is een belang rijke fabriek voor machinerieën. Helpen kunnen tenslbtta ook de toeristen van binnen- en buitenland, die Nijmegen nog altijd vindeq. ge- Legen, hoog boven, de Waal uitziende over een wijd Hollands weideland- schap, even groots en even Hollands als in de dagen toen Hercuiés Seghers en Jan van Goyen hier hun prachtige doeken schilderden. Be halve het puin van de oude stad, zullen zij er herinneringen vinden die hen terugvoeren nam- een groot' verleden,zoals in de tijd, toen de burcht van het Valkhof nog een burcht was met transen en torens, waar menig avontuur van te ver halen zou zijn als de stenen, waar van Nijmegen er vele heeft zien vallen, konden spreken! W. Ter gelegenheid van de inzege ning van een Mariakapel Ie Vught zal aldaar van 4 tot 18 Mëi een Mariatentoonstelling worden gehou den. Zondag 4 Mei 's morgens om half twaalf zal de hurgemeester van Vught, Jhr. Mr. F. van I/.cke- vorsei, deze tentoonstelling, welke gewijd is aap de Mariaverering in haar verschillende vorrften, openen Veel zeldzaam en kostbaar mate riaal uit musea .en particuliere Ver zamelingen is op deze expositie bij eengebracht. Zij verdient de bijzon dere belangstelling van Katholiek Nederland, omdat slechts zelden een zo omvangrijke en volledige collectie" van voorwerpen van Ma- riadevotie te zien zal zijn als op deze tentoonstelling. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, hebben de ministers als al gemene gedragslijn aanvaard zich zoveel niogelijk beperking op te leggen bij het voldoen aan uitno? digingen tot bijwoning vanr jubi leum- en herdenkingsbijeenkom sten. De zorg .voor Js lands zaken vergt onder de tegenwoordige om standigheden zozeer- de volle per soon van de raadslieden der Kroon, dat zij zich genoopt zien alle ver richtingen, die in zakelijk opzicht niet volstrekt noodzakelijk zijn, achterwege te laten. Ten' zeerste zal het óp prijs wor den gestéld, indien hierinede by het tot hen richten van uitnodigingen^ en- dergelijke,rekening wordt ge houden. De leerlingen der meisjes tuinbouwschool te Rijswijk beginnen het aardig druk te krijgen. Een der meisjes bezig met het snoeien van bomen. (N.F.B. P.) Te Londen, Washington ten Berlijn worden op het ogenblik gelijktijdig besprekingen ge voerd voor het opstellen van een nieuwe gezamenlijke Brits- Amerikaanse economische poli tiek voor de gefusieerde Britse en Amerikaanse bezettingszones van Duitsland. Van bevoegde zijde verluidde, dat deze besprekingen liet gevolg zijn van het falerf der conferentie van Moskou inzake hqt opstellen van een formule voor economische eenheid van Duitsland. Groot-Brittannië en de Verenigde éfaten zijn het reeds in het alge meen eens geworden over de nodd- Zaak van nauwere economische in tegratie tussen de twee zones ten einde een zelfbedruipen spoediger mogelijk te maken. Naar verluidt bestaat er echter nog steeds ver schil van inzicht over zekere pun ten, in het bijzonder ten aanzien vaii de vraag, in hoeverre enige vorm van 1 politieke reorganisatie no.dig is' in de twee zones om de economischeControle ten voile effectief te maken. Van Britse zijde wdrdt er -de na druk op gelegd, dat bij reorganisatie de deur open gelaten moet worden voor eventuele deelneming van de Sowjet-Unie en. Frankrijk. Voorzo ver bekend worden met Frankrijk nog geen besprekingen over deelne ming gevoerd. Men Verwacht, dat Imgs de gewone lijnen van contact een uiteindelijke Brits-Amerikaanse beslissing tot startd zal komenen dat hiervoor geen conferentie in hoogste instantie nodig zal»zijn. Walter Rahm, de commandant van het concentratiekamp te There- siënstadt, is, door bet volksgerechts hof te Litomerice ter dood veroor deeld. Hij is schuldig bevonden aan de dood van duizenden joden die naar Theresiënstadt waren over gebracht. (Van een onzer verslaggevers) TER BESTRIJDING van de exces sen, welke hét kamperen in de oorlogsjaren door allerlei omstaiw digheden. een minder goedë naam hebben, bezorgd, is een Kampeer- wet 4 geprojecteerd,, waarbij het in het wilde-weg exploiteren, van kam peerterreinen en kampeergelegen- heden zal worden verboden. Het ligt in de bedoeling om-het kam peren te beperken tot een voldoen de aantal behóorlijk geoutilleerde en onder goede' leiding staande kampeerterreinen. De kampeerder moet we'er gaan beséïïen, dat zijn, liefhebberij iets anders is dan het Slapen onder een linnen, dakje- en het-zingen van „Ouwe Taaie"; Daartoe zullen alleen* diegenen, die in het-bezit zijn van een kam- peerkaart, welke op aanvraag wordt uitgereikt door de Ned. Kampeer Centrale, op deze speciale terreinen mogen verblijven. Zohder meer ont vangt de adspirant-kampeërder echter -geen kaart. Bij zijn aanvraag zal hij een bewijs van goed gedrag, afgegeven dooi? de politie in zijn woonplaats, moeten overleggen. Vanzelfsprekend wordt de kampeer- kaart bij het minste spoor van wan gedrag prompt ingetrokken en het zal dan van de aard der overtreding afhangen htfelang de „delinquent" van het vrije' leven in de natuur lal worden .uitgesloten. Deze regeling ontnefemt de ras echte kampeerder wel enige vrij heid. Van hogerhand heeft men dat ook begrepen, en om hierin tege moet te komen zal naast de kam- peerkaart een z.g. kampeerpaspoort worden ingesteld. Zo'n paspoort wordt slechts 'afgegeven op aanbe veling van speciaal gemachtigde personen of organisaties, o.a. de be sturen van de Ned. Padvinders, de Katholieke Verkenners, het Ned. Padvindersgilde én de Ned. Toe risten Kampeerclufcf. Een paspoort zal' eveneens kunnen worden uit- HeL Itaiiaansche blad „Messag- gero" meldt, dat Maandag wederom pamfletbommen met fascistische vlaggen 'en vlugschriften, waarin Mussolini en het fascisme worden verheerlijkt, op de hoofdpleinen van Turijn, Mflaan, Napels en An- cona zijn aangetroffen.' Te Napels leidde het explodêeren van twee- zulke bommen tot incidenten tus- schen. pólitie en burgers, waarbij enkele agenten door de .menigte ontwapend en gewond werden. Tot dusverre zijn 7 vermoedelijke neo-fascisten gearresteerd. gereikt aan hen en men ver wacht dat de aanvragen in de tien duizenden zuilen belopen. die met goed gevolg een kampeerproef afleggen. Dit examen zal wórden afgenomen tussen 1 Mei en IS Juli qp een twintigtal terreinen'over "het gehele landverspreid. Bij dezè test zal niet' alleen op de kampeertech- niek worden gelet, doch' ook ójr houding en gevoelehs ten opzichte van de natuur. Hoepel deze wettelijke regeling nog in voorbereidend stadium ver keert en het afkondigen, van de nieuwe wet door de Minister van Binnenlandse Zaken niet voor het komende vacantieseizoen zal ge schieden, komt de uitvoering vart' deze puntenhet afgeven van kampeerkaarten en -paspporten voorlopig onder supervisie van de A.N.W«B. te staan, zodat reeds 'deze zomer het kamperen aan bihcfen zal zijn gelegd. Dat dit noodzakelijk is, zal iedereen en zeker het grote le ger liefhebbers, dat zich de afgelo pen- Jaren sterk moet hebben ge- ergerd aan de groeiende wantoe standen in kampeerboerderijen, schuren en andere gelegenheden, niét alleen inzien, maar ook van harte toejuichen. den. Veertig Deense ar- waardoor mettertijd de worden vijftig inheemsen lirAN haar Deense mede- chitecten zullen ons land productie zeer zal worden vermist, sj: In het gebied werker, Dr. Sven bezoeken van 4 tot 6 Mei opgevoerd, éventueel zal Akaba, in het'uiterste Zui- Knudsen, ontving dc Ver a s. om kennis te maken dan dé fabriek welker den van Palestina, zou ura- yoor Internat. Jeugdver- met de oude en moderne outiljage verouderd is, nium gevonden zijn., keer te, Leiden een uitno- Nederlandse bouwkunst, worden Stop gezet. Het Het gehele dorp Nararfo- diging om eind^Juli^ met 24, 25 en 26 Mei a.s. zullen totaal der in Rotterdam ver bij Darbhanga (Voor een groep van 500 Neder landers tussen 16 en 21 jaar gast te zijn van Deen se gezinnen en e'en rond reis te maken door Dene marken. 500 Jonge Denen wórden hier te lande in fa milies geplaatst. Een groep van 29 tafeltennis sers uit Huil zal een be zoek brengen aan Rotter- Antwerpse g'emeente-amb- opgebaggerde goudstaven tenaren een bezoek bren- is 79 «tuks. De.Londen- gen aan Amsterdam- >1: In 'se havenarbeidershebben Westkapelle heeft men Ijet tijdens een massabijeen- plan opgevat, om nog dit komst met grotemeerder- dam om aldaaf enige wed- jaar 120 huizen te bouwen, heid besloten het. werk Kairouan"is~Donde'r- strijden te spelen tegen de Ook is men reeds bezig weer te hervatten. Bij (jag j j voor jje haven van Indische provincie Biharë is tengevolge van een door de wind voortgedre ven vonk in brand gezet. 23 Personen kwamen in de vlammen om, 900 huizen werden in de as gelegd. Over het lot van veie vrouwen enjkinderen ver keert men nog in onzeker heid. :Js De Franse sleep- Rotterdamse teams, i'fi Te Den' Haag werd een her denkingsdienst gehouden in de Waalse Kerk voor wijlen Koning Christiaan van Denemarken, waarbij de hoge autoriteiten te genwoordig» waren. De Britse Rijnvaartcómmissie zal van 4 tot 6'Mei a.s. in ons land verblijven tene.n Oran na een aanvaring met de aanleg van een een vliegongeval te Guii- waterleiding.. De voor- lerval bij Versailles zijn met de sto'omboot Athos 2 zitter van. het Centraal drie inzittenden ómgeko- gez0nken. Zeven opvaren den verdronken. Enige Stembureau heeft be-,, mep- Het vliegtuig was noemd verklaard tot lid eer* Frans militair toestel, der Eerste Kamera in de Over de oorzaak is' nog vacature wijlen Jhr Mr. niets bekend. Door een van Asch van Wijk (a'.r.) aardverschuiving, veroor- de heer J, Homines te 's zaakt door de uitzonder- Heer Arendskerlje. De lijke régens, is een dorp Koninklijke Ned. Zoutin- van inheemseh pabij Ny- de besprekingen te kunnen dustrie te Hengelo, Onder- odo in de Belgische Congo voeren met belanghebben- gaat een grote uitbreiding,' gedeeltelijk begraven. Er honderden jongelieden te Stockholm hebben op .1 Mei voor de Spaanse lega tie een demonstratie ge houden. De deqren en ven sters van het gebouw wer- dejn met sinaasappelen be kogeld- „Het nieuwe heidendom is niet het vrome heidendorrrwan onze voorvaderen. Het is geen godsdienst en wenst dit ook niet te zijn. Het staat in het tekgn van een strijdend atheïsme, dat niet alleen God niet .erkent en alle goddelijke elementen verwerpt, maar Hem ook uitdaagt en de oorlog Verklaart. De volgelin gen van dlit moderne heidendom willen de aanbidding van de Schep per vervangen "door de afgoden- die'nst van de dingen dezer wereld en de stoffelijke vooruitgang. Zij trachten alle sporen van godsdienst uit de cultuur en uit het dagllijks leven te verwijderen", zo tekent Kardinaal Hlond, Primaat van Po len èn Aartsbisschop van Gniezno, Poznan en Warschau, het heden daags heidendom, dat,4 zoals hij zegt, „als een schaduw over de aar de valt". In hét herderlijk schrijven, dat de Kardinaal uitvaardigde ter gelegenheid van de 950ste herden kingsdag van het martelaarschap van' de H. Adalbert, apostel van Polen, wijst Z.Em. er op, dat het hedendaagse heidendom moeilijker 'te overwinnen is dan dat, waar deze Heilige tegen streed. Verder zegt de Kardinaal, dat dé huidige toestanden voornamelijk in Polen, „degevaar lijke gevolgen van 'de oorlogzijn. De zedenverwildering was het ge volg van „de oorlog, van de wreed heden en hét schaamteloos cynisme der nazi-overweldigers, de verplaat sing van. millioenen mensen, revolu tie, algemeen1 liehamelijk lijden en verschrikkelijke levensvoorwaar den". Al -deze factoren, zo zegt de brief, worden uitgebuit door dege nen, die het atheïsme willen ver breiden en de gi'ondvesten van de Poolse cultuur en de national^ tra ditie willen ondermijnen. Het ver zet Nier christenen tegen dergelijhe pogingen is, volgens de Kardinaal, niet enkel vjui groot' belang voor Polen maar voor Europa en de we reld: „Indien Polen trouw blijft aan Christus en zich verzet tegen het indringen dier duivelse machterC zal' het met recht geestelijke richtlijnen kunnen en mogen géven aan. dé an dere volkeren der wereld. Het totale christendom in Polen zal van sym bolische betekenis zijh voor de ver- christelijking der gehele wereld." De Nederl. Spoorwegen delen me de, dat thans alle stations bevoor raad zijn met dé ijieuws reisgidsen. De drukkerij te lltrecht heeft echter nog. niet de volledige oplage afge leverd. Waar de verdere'aflevering in etappes, geschiedt, kan het voor komen, dat op sommige stations de voorraad reeds-uitverköcht blijkt te zijn. Deze Stations zullen zó spoe dig mogelijk van nieuwe reisgidsen worden voorzien. Het publiek' tone enig geduld: er zijn. voldoende exem plaren besteld om aan de grote vraag te lcunnén voldoen. Generaal Majoor W. A. Bishop, de Britse plaatsvervangende stafchef heeft gisteren op de bijeenkomst van de zonale adviesraad te Ham burg de Düitse politieke leiders onomwonden gezegd, dat de* hui dige voedselcrisis in de Britse zone voornamelijk ter verant- woording komen van de Duitse autoriteiten. Volgens Bishop Worden de pogin gen van de beide militaire bestu ren, om de toestand te verbeteren' ernstig geschaaddoordat de boeren minder graan en vlees afleveren dan verwacht werd. Handhaving van het vlees- en vetrantsoen kan op dit ogenblik onmogelijk gegarandeerd worden. Vis is 'er voldoende, aardappels komt men te kort. Melk en kaas is er meer dah men verwacht had. T.a.v. de groenten Zijn de bezet tingsautoriteiten met de nabuurlan den „in bespreking getreden. De firma C. en A. .£Jrenninkm«yer heeft, te New York een groot ge bouw gekocht op de hoek van Fifth Avenue en "de Thirtyeighth stréet, waarzó spoedig mogelijk een ver koopmagazijn gevestigd lal worden. De firma koestert plannen omhn de V.S. eventueel nog meer filialen te openen. De "firma is door het Neder landse deviezeninstituüt tot de aan koop in staat gesteld De heer L. F. Jansen, de, New Yórkse vertegenwoordiger van de Nederlandse Bank, deelde mede, dat de yalutaregeling in Nederland is getroffen. Hij wist niet, welk be drag met de transactie gemoeid was. De door de 3 gebroeders W„ E. en L. Brennink-meyer in Juni j.I. opgerichte Amerikaanse maat-1 schappij is nog steeds voor 10.0% Nederlands. De adviseur van de firma, Brenninkmeyer voor de V.S. is oud-minister Steenbërghe. In een persconferentie, die te Amsterdam werd gehouden, heeft hét bestuur van de Stichting 40-45 medegedeeld, dat het een nota .heeftT gezonden aan alle Kamerleden met het verzoek er bij de fracties op aan te dringen bij de behandeling van de pensioenwet, die de .uitke ringen regelt voor de nagelaten be trekkingen van gevallen verzets strijders èn voor invalidë 'illegale werkers, ten gunste van éen verho ging der uitkering aan de 'Btichting te willen interpelleren. De Stichting 1940-'45 keert jaar lijks een bedrag-van 8 a' 9 millioen gulden aan .de genoemde categorie- en .uit. Ter bestrijding van deze uitgaven ontvangt de Stichting een crediet Van ruim 7*taillioen gulden uit de schatkist. Dit crediet wordt toegewezen, zolang de wettelijke regeling nog niet gereed is. indien het wetsontwerp, dat thaiïs in be handeling 'is', onveranderd als wet Wordt verheven, zal de uitkering aan de Stichting tot-ongeveer 6 mil- tioen gulden worden teruggebracht. Hierin heeft de Stichting aanleiding gevonden tot haar nota aan de Tweede Kamerleden. Het. schilderactigg stadje Edam wordt binnenkort een tweede mu séum rijker Het eerste is, zoals bekend, een aardig 16de eeuws huis met allerlei curieuss en fraaie za ken, die op het oude- stadje be trekking hebben. Hettweede is de zo jjuist tot stand gekomen stichting „Museum •Nieuwenkamp". Deze is gevestigd in een monumentaal 17de eéuws grachtenhuis aan de voorhaven, schuin tegenover het genoemde Edams Museum. Ruim 30 jaar* geleden heeft de kunstschilder Nieuwenkamp deze Woning door aankoop voor slopers handen behoed. Gedurende de be- zetting is dit huis door. Monumen tenzorg met steun van het rijk( de provincie Noord-Holland en de gemeente Edam gerestaureerd. Als historisch ijpopument blijft het nu vpor het nageslacht bewaard. Het wordt nu ingericht lot een klei intiem muséum van schilde rijen, tekeningen, etsen, boekwer ken en verzamelingen van Kieu wenkamp, die reeds vanaf 1902 in zijn woonschip „De Zwerver" door- West-Europa trok en later in: Indonesië (vooral Bali),. Zuid- e'n Cost-Azië tekenend en schilderend' rondzwierf De heer Nieuwenkamp vertoeft reeds meer dan 25 jaren in Italië en hoopt binnenkort naar Edam over te komen om de laatste hand te leggen aan de inrichting en het museüm voor het publiek te ope nen. Een jeep. die Woensdagavond, uit Duitsland kómèfcde, over de straat weg Oldenzaal—Hengelo reed, is tengevolge vari.de gladheid van de weg met grotesnelheid tegen een boom gereden. De twee inzittenden, een Engeléman en een Tsjech, be horende tot het Engelse bezettings leger in Duitsland, werden gedood. De jeep werd totaal vernield. "7E ZIJN van het houtje, zegt men van ons. Ja zeker, dat zijn we. En we gaan daar groot op. Het'kruis van Christus is onze roem. Wij weten, dat we door het kruis petlost zijn. Al leen in dit kruis van- Christus ligt ons heil. Niet in een ander kruis noch in hamer en sikkel. Moraen is het 't feest van Kruis vinding: het stralende kruis in de glans van Pasen. Voor óns, Christenen, is het kruis het schoonste teken. Fijner, stijlvol ler, rijker aan betekenis dan een of andere onnozele, niets zeggende halsdrager is voor onze vrouwen 'en meisjes het kruisje aan hun halskettinkje, voor onze jongens gn mannen het kruisje op de revers van hun jas. „We zijn van het houtje"- Ja. En dat durven we te tonen We vertrouwen op Ghinstus' kruis. Want daarin ligt onze overwinning. Maar het kruisje aan hals of op jas mdg niet vol doende zijn. Eens zal de Heer komen met Zijn kruis om te oor delen. En dan? MARCUS door J, S. FLETCHER 34. „U zult het wel weten'/, zei Blake. „Maar naar- mijn mening heeft de verdwijning van juffrouw Prynne zeer veel uit te staan met dit geval. Ik geloof Colwyn glimlachte en hief manend de vinger op. „Waarop gebaseerd?" vroeg hij. „Dat-is de grote vraag." „Nu ja, tot op heden is het op niét meer gebaseerd dan op een verden king", gaf Blake eerlijk toe. „Maar die is er en ik durf wedden 'dat die gerechtvaardigd, is." „Wel, hoe is die dan?" vroeg Col wyn, wederom glimlachend. „Soms is' intuïtie niet kwaad." ,,'t Komt er óp neer, dat juffrouw Prynne wel eens kon zijn vertrok' ken om niet iets te hoéven vertellen dat zij weet", antwoordde Blake. „Én in dat geval zal ze niet. terugkomen." „Wacht!" zei Colwyn. „Nu zou ze wel eens moéten terugkomen. >De zaak is- nu in een stadium dat ze voor het voetlicht komt. Pit",N_-ging hij voort, zijn vinger op de nog vochtige drukproef, „zal morgen ochtend bij het'ontbijt door duizen den in uw naaste omgeving en dpor honderdduizenden in andere streken des lands worden gelezen. Het ge- val-Malvery is nu een publieke zaak!" Blake herinnerde zich deze u/oer- deq -toen hij de volgende mor-gen in de „Cardinal's Hat" de trap afkwam na er de vorige dag in de zeer late avond® te zijn aangekomen., Het kwam hem voor dat ieder die hij zag, zowel in het hotel als op de trottoirs buiten de „Argus" las en op" de affiches van een kleine kiosk tegenover het hotel viel zijn oog op grote suggestieve létters: J - Het geheim van Malvery Hold Merkwaardige" verdwijning van den Erfgenaam van een oud adelijk geslacht De oiide kellner keak naar Blake met h'el'nieuwde belangstelling, ter wijl hij'hem bij het ontbijt bediende „Een vreemd geval is dat van mijnheer Richard, mijnheer," zei hij „Ik wist niet, dat u hém zo goed kende, mijnheer, todat ik Vanmor gen de krant las." „U kunt hem zich zeker nog heel goed voorstellen," merkte Blake op. William kuchte discreet en liet zijn stern-dalen. „Hij is me nog vijf of - ze» Pond schuldig, mijnheer," zei hij. „.IJ kent dat wel, mijnheer, dan weer tien shillings, dan weer vijf shillings, 'n beetje zakgeld tekort, mijnheer. Nooit veel geld bij de hand op Mal very Hold, mijnheer.... Ik vind dit een vreemd geval. Maar dat verhaal in de kranten, dat zal nieuws ople veren, mijnheer! Let op mijn woor den!" »„Als er nog nieuws zou zijn," zei Blake. „Dat moet, mijnheer," verzekerde William, „dat brengt '.I rget zich mee, mijnheer. Er moet hier zeker iemand in de omgeving zijn die weet, wat er nog niet verteld is. U zult er yast van horen. En gauw!" Maar wat Blake het eerst hoorde, dat was de explosie rustig maar krachtig van Mr. Boyce Mal- very's woede. Tegen zijn eigen wens was hij nu betrokken gewor den in iets dat heel erg leek op een persoonlijke twist met Mr. Boyce Malvery. En het toneel was het bureau van Atherton. Blake was er eens naar toe 'gewandeld om er. na het ontbijt, eens de zaken te bepra ten en in het bijzonder hét artikel in de Argus. En daar verscheen, 'nr exemplaar van de Argus verfrom-- .meld in zijn hand, de toekomstige erfgenaam ^wanneer hij het "al niet was! in dat koude stadium van 'woede dat nog dieper zit dan deroodgloeiende woede. De twee mannen bereidden ziéh vooj- ieder volgens eigen .natuur en karakter, het hoofd té bieden aan Boyce Malvery. Blake, die vanaf hun eerste ontmoeting een instinc tieve antipathie had opgevat tegen den advocaat, bezag hem zonder moeite te doen zijn afkeer, en onver schilligheid te verhelen ten opzich te van alles wat Boyce mocht zeg gen; Atherton kneep, na een enkele blik op zijn bezoeker, zijrj lippen .samen, keek met eqn koele blik en nameen ambtelijke houdjng aan. En Boyce keek om' beurten naar beiden om eindelijk zijn blik vast te zetten op Blake %ls het voorworp van -zijn toorn. „Ik behoef nauwelijks te vragen Wie verantwoordelijk is voor al dit kabaal in deze kwestie? vroeg hij ijzig,.terwijl hij de aanstootgevende krant op Athertons bureau smeet.» „In elke regel hiervan zie ik uw hand, mijnheer Blake. Maar dit wil ik vragen aan jou, Atherton, is dit gebeurd' met jouw toestemming, met jouw officiële toestemming?" „Je kunt dat woord officieel wel yveglatén ep aannemen, dat het met mijn persoonlijke toestemming ge schiedde," antwoordde Atherton vlug. „Ik zei Blake dat naar. mijn mening de enige manier om je neef te vinden als. hij nog leeft of be trouwbare mededelingen te krijgen als hij dood is, zou zijn de zaak de meest uitgebreide publiciteit te ge ven. Dat was zeker mijn advies. En als men mijn mening weer zou vra gen, zou ik dat advies herhafen." „Dan kan ik mij tot u beiden rich ten." zei Boyce. „Welk recht hebt u, of ieder van u, zich te mengen in onze familie-aangelegenheden? Welk recht hebt u, onze namen in druk te doen verschijnen en 'speciaal in de kolommen van een sensatieblad als het onderhavige? Ik ben het hoofd v van de familie Malvery. „Niet zolang Sir Brian in leven is, interrumpeerde Atherton met een glimlach, die van goedgehu meurdheid had moeten getuigen' „Korft kom!" „Ik ben het feitelijke hoofd van de famine, bleef Boyce volhouden „Wanneer waar het naar uitziet mijn neef Richard dood is Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3