ND EN ETEN Over herstel van de ontredderde wereld Is te simpel gedacht Soendanezen demonstreren te Bandoeng voor onafhankelijkheid DE BEVRIJDING GEVIERD Vietnam wil vrede SCHOLEN Dagopleiding VERKOPEN - Wateringen REDSET8AHK H.V. lUUUUWUAUk 11.V7 10 betrekkingen ibouwers, LANGEDIJK Voor Alkmaar en omgeving H.M. de Koningin bij de Woeste hoeve Wij moeten over de teleurstelling heen EEN BEROEP OP DE JEUGD Volksstemming zal beslissing moeten brengen Weinig geestdrift Gevechten tussen Soendanezen enT.R.I.? Natsir beschuldigt Communistische ministers ontslagen de Nederlanders Nederland herdacht zijn doden Kesselring ter dood veroordeeld d van hen die vielen, leven net wat GIJ geven cht, die vielen voor soldaten van land-, èn de vele onder- or de nabestaanden dat de „Stichting ring vraagt, -,Uw i daad! Zij gaven lelijks iets LEIDINGSCENTRUM IÖLLAND art roepen U: Volg ónze lartcursius 20 jaar. Voor- mdere gelijlgv. opleiding, t 2e klasse lidaten vooraf eerst ondergaan. VG begint 1. Sept. a..s ze school des avonds van t 2 Alkmaar, telef. 4505. EELTELIJKE BLOEMISTERIJEN rELEFOON 132 3KOOP van roerende e goederen bijdragen den an ons land te 'ij zijn gaarne al en nijverheid aden ter voor- redietbehoefte. IEEN Partic., Rijks, Geiji. nd. f 10,— p. 3 mnd, ind, Postb. 301, Den Haag ADMINISTRATIE- EN BUREAU „ALKMAAR" ran heden is de vertegen- /an ons Bureau voor ae aard én de Langend ij k in ld-van 55, TE H. HUGÖWAARO KING den, versnap'e'ringenkaar- n 701 eh de brandstoffen- gging van de stamkaart m de bonkaart 705 met ruide aanvraagformulier .vorige uitreiking is af- n 'de brandstoffenkaart T 2 BV bevindt, orgers: Gemeentehuis: Dinsdag [otel „De Burg": Woens- >rm. O. L. School: Don- Acjiter Betaalkantoor: naast N.H. kerk: Maan- ijn van 9.3012 en van •s. meentehuis: I^ihsdag 13 lotel „De flurg": Dinsdag rm. O. L. School! Woens- uur. achter Betaalkantoor: 24 uur. aast N. H. Kerk: Vrijdag HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Óften. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3 40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 cl p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 6 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11219 BUREAUX: ALKMAAR?" Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank OVERAL IN HET LAND is Zaterdag eer gebracht aan de nage dachtenis van de door de brute hand van de overweldiger neergeschoten slachtoffers van het verzet en aan allen, die in de oorlogsjaren het leven voor het Vaderland hebben gegeven. Honderden liepen in de z.g. Stille Tochten en legden vele bloe men op de talloze plaatsen, waar zovelen hun hoogste offer voor onze vrijheid brachten. In de loop van de morgen werd op alle scholen de jeugd herinnerd aan het voorbeeld, dat door de gevallenen is gegeven. En duizenden stroomden samen naar die plaatsen, welke als hoogtepunten van het verzet te boek staan, zoals de Grebbeberg, de Willemsbrug te Rotterdam, Kornwerder- zand, de Waalsdorpervlakte en de „Wpeste Hoeve" aan de Rijksstraatweg tussen Apeldoorn en Arnhem. Het was bij de „Woeste Hoeve", waar H. M. de Koningin Haar eerbetoon bracht en daarbij een treffende rede hield en vooral de jongeren opriep alle krachten te geven bij het herstel van onze zieke samenleving Even na drie uur arriveerde H. M. de Koningin bij het gedenk- kruis naast hetwelk de vlag half stok wapperde. In haar gezelschap bevonden zich o.a. haar Commis saris voor. de provincie Gelderland, Jhf. dr. C. G. C. Qurarles van Uf- ford. Terwijl de Kon. voortschreed tussen de rijen, hief een koor van vier Apeldoornse mannenzangver- enlgingen het „Wilt heden nu tre den" aan. Intussen naderden twee kinderen van Apeldoornse slacht offers, Truus de Jong én Paul Bor- gers, met een groot bloemstuk van Hare Majesteit, dat zij, daarbij door d'e Koningin geholpen, -neerlegden aan de voet van het kruis. Het bloemstuk bestond uit een kussen van IJsland's mos, 1 meter bij SÓ cm, waarop het verzetskruis ter grootte van 30 cm. Op het verzets kruis St. Joris, die de draak ver slaat, en in de armen van het kruis de woorden „Trouw tot in den. dood". Het verzetskruis rustte op rozen van de bijbehorende kleu ren (rood en geel). Op het IJsland's mos waren, terzijde van het kruis Margrieten aangebracht. De rand van het kruis was wederom met rode en gele rozen afgezet. Het koor zong vervolgens het „Ecce quo modo moritur". Daarna begaf de Koningin zich naar de micdofoon voor het uitspreken van de gedenkrede, welke met behulp van luidsprekers werd overge bracht. Rede H.M. de Koningin Hiér, bij de-„Woeste 'Hoeve", sta ik op heilige grond, op één dier or.te.lbare plaatsen over de gehele wereld verspreid, waar zij, die voor vrijheid en gerechtigheid stre den, het offer van hun leven héb ben gebracht. Onze gedachten gaan naar hen uit, vol eerbied en ontzag voor hun strijd én de geestelijke en lichamelijke folteringen, wélke zij hebben, doorstaan. Wij denken aan het gemis en verdriet van toen, die zij .vereenza'amd achterlieten. Gij, die hier thans staat-met rouw in uw hart, weet, dat zéér velen in ons volk oprecht warm en- mense lijk met u voelen. Moge gij thans en altijd Godïs troostepde liefde ervaren. Ik ben overtuigd, dat ik handel in de geest van allen, die het offer van hun leven brachten onder onze bondgenoten, onze eigen strijdkrachten, onder de mannen en vrouwen van het verzet en de slachtoffers van het schrikbewind en oorlogsgeweld, door hier geen woorden van lof én bewondering te spreken. Niet door hen op een boog .voetstuk te plaatsen en daardoor afstand te scheppen tussen hen en ons, eren wij hen. Het komt er juist op aan, dat geen kloof ont staat tussen hen, die vielen en ons die hun taak moeten voortzetten. Wij. moeten aan hen denken als zijnde temidden van ons en vra gen: wat verwachten zij, dat wij doen zullen? Hoe kunnen wij hun voetstappen drukken? Zij zullen ons antwoorden, dat wij ons niet ter neer mogen laten slaan door de teleurstelling, die gevolg^ is °P de te hoog gespannen verwachtingen, welke wij allen van de'na-oorlogse tijd hebben gekoesterd. Te simpel hebben wij ons ge dacht het herstel van een we reld, welker ontreddering voor de oorlog reeds duidelijk aan de dag was getreden. Wij hebben een opgave onderschat, waarin wij, oudere generatie, als wij het ruiterlijk erkennen, reeds toen hebben gefaald. Wij moe ten opnieuw beginnen en de jongeren vragen ons te helpen. Allereerst moeten bij dezen <Je teleurstelling) en verbittering over wonnen worden, die zo vele oude ren en jongeren bevangen houdt Deze doen hen allen en voortdu rende zien naar het ontoereikende in deze tijd en belet hen oog te heb-' ben voor het goede, dat daarnaast eveneens aanwezig is. Laten wij uitgaan van de nuchtere werkelijk heid „ons volk is heel arm ge worden". Er is nog steeds een ont stellend gebrek aan kleding en huisraad. Het tekort aan woningen 'zet een domper op het dagelijkse leven, vooral van talloze huisvrou wen.' Het belet vele jonge mensen een gezin te stichten. Maar er is cjpk een andere zijde aan de wer kelijkheid. In onze havens, in de fabrieken, in de mijnen, in de landbouw en het verkeer -en op vele andere gebieden worden iedere dag opnieuw, in eerbied voor een gemeenschappelijk doel, persoons- en groepsbelang ondergeschikt ge maakt aan wat het belang van ons land vraagt. Daar vindt men de sa menwerking, die ons economische en' sociale leven kan herstellenen daar wordt reeds veel verwezen lijkt van wat de gevallenen voor ogen stond. Zoekt, wat u samen bindt, ook bij het opbouwen op geestelijk gebied. Want,ook al denkt gij verschillend, toch kunt gij voor een gemeenschappelijk doel samenwerken met eerbiediging van elkanders, eigen aard, deze eenvou dige gedachtengang, aan de dage lijkse werkelijkheid ontleend, kan ieder in zijn arbeid vastheid ge ven. Tot'de jongeren En nu wend ik mij tot de jonge ren. Op u rust een grote taak in het gezond maken van de zieke samenleving, niet alleen in ons va derland, maar ook in'onze wester se wereld. Versterkt de broeder band-met kameraden in andere lan den. Leert hun problemen kennen, zodat gij ze zakelijk onder de ogen kunt zien. Maakt zelf uw plannen en voert ze uit langs democratische weg ieder op eigen wijze. Met de warmte van mijn hart sta ik achter u. Als ik dan uit mijn eigen levens overtuiging iets tegen u- mag zeg gen: nieuwe volken en nieuwe vu ren, het Christendom practisch in totepassing gebracht over de breed te en door de diepte des levens. En ,tot mijn gehele volk zeg ik: Laat ons op deze dag aan de gevallenen plechtig beloven voorwaarts te gaan en te werken, ipder op de plaats, waar hij gesteld is, aan de vernieuwing van ons vaderland. In tegenwoordigheid van H.M- de Koningin had op de Woeste Hoeve een treffende herdenking plaats van de 117 door de Duit sers vermoorde Nederlanders. De BEVRIJDING is dan op de nationale feestdag alom hartelijk en dankbaar gevierd. Op vele plaatsen is weliswaar de regen spelbreker .geweest in de morgenuren, maar dat is later op de dag allemaal in orde gekomen. Niet overal iiet men zich - trouwens door de pijpestelem welke uit de lucht neerkwamen, af schrikken, om het voorgenomen pro gram toch maar af te werken. Dat was bijv. het geval met de honderd estafettelopers uit Nijmegen, die 'n brandende fakkel overgaven aan de lopers van Amsterdam, welke fak kel door burgemeester d'Aiilv ge plaatst werd op een zuil op de Dauj. Duizenden waren daarbij tegen woordig. rIn den Haag was het vooral de jeugd, die vooraan stond en die op het Binnenhof een symbolisch werk opbouwde, waar duizenden kinderen gezamenlijk de bouwstoffenvcor aandroegen. Bijna overal stond de herdenking vooral in het teken van de jeugd, hetgeen veelbelovend en bemoedigend genoemd mag wor den. Van de jeugd moet het komert vcor de wederopbouw van ons land in algemene zin en dat de jeugd, öp vele plaatsen zeer spontaan en ZONDAGMORGEN waren voqr de Kaboepaten te Bandoeng 5000 p.ersgnén samengestroomd, dRè deelnamen aan de massa-meeting voor de Pasoendart-beweging en die de onafhan kelijkheids-proclamatie wilden aanhoren. Het Hoofdbestuur van de Partai Rakjat Pasoendan had op het podium plaats genomen. Talrijke Nederlandse vlaggen en verscheidene vaandels met de Soendanese kleuren, Groen-Wit, waren uitgestoken. Niet minder dan veertien sprekers voerden het woord, die allen pleiten voor een spoedige totstandkoming van een staat Pasoendan en een politieke status der Soedalanden onder Republikeins gezag ver wierpen. De meeste redevoeringen wekten geen opvallend grote geestdrift, ook niet het voorlezen van de procla matie. De eerste spreker was de voorzitter der P.R.P. Soeria Karte- lagawa, die de proclamatie in het Soendanees voorlas, Dr. Koestomo deed hetzelfde in het Nederlands, Soelaiman in het Indonesisch. Na het voorlezen van de procla matie trad nog een vijftal sprekers op, waarna men zich in optocht be gaf naar de woning van de Resident hoofd tijdelijk bestuur Bandoeng, M. Klaassen. Het ligt in de bedoeling van de Partai Rajat Pasoendan een volks stemming te houden in de onder Nederlandse controle staande ge- biéden en ook in die gebieden, die onder republikeins gezag staan. In dien de volksstemming ten gunste van de Pasoendan uitvalt, zal de partij vragen de voorlopige regering van de federatieve slaat Pasoendan als deel.van de Verenigde Staten van Indonesië te erkennen. Een overzicht van de Waalsdorper vlakte, waar op indrukwek kende wijze dê helden Van het verzet door tienduizenden werden herdacht. Sprekers uit verschillende gebie den hebben Zondag op de massa meeting te Bandoeng 0in het bijzon der de nadruk gelegd op het ver ergerende terrorisme op Java na de ondertekening van dq^ overeen komst van Linggadjati. De voorma lige Regent van Bandoeng, Wira- nanta Koesma, di® 'op het ogenblik op republikeins gebied verblijf houdt, is bij zijn toespraak lang durig toegejuicht. „Ik ben geen ver antwoording schuldig aan de repu bliek, ik ben verantwoording schul dig aan Allah en aan mijn volk", zo verklaarde de ^voorzitter Soer.ia Kartelagawa aan "de pers. De Soen danese vrijheidsbeweging-' was niet gericht tegen de republiek, maar streefde naar toepassing van de be ginselen van he,t Atlantisch hand vest en verzette zich tegen een „Javanocrhtie" over 12 millioen Soendanezen. Weinig geestdrift. De Nederlandse waarnemers, die de massa-bijeenkomst van Pasoen dan te Bandoeng hebben meege maakt, wijzen op de geringe geest drift voor de Pasoendan-beweging hierbij tot uiting gekomen. Dat dit niet gebéurde, is merkwaardig in dien men in aanmerking neemt, dat de Soendanees een spontaner en uit bundiger karakter bezit dan de Ja vaan, die meestal terughoudend is in de uiting van zijn gevoelens. Doch Aneta's zegslieden wilden hieruit niet concluderen, dat het streven van dé P.R.P. onder de bevolking weinig weerklank vindt. Herinne ringen jaan terreur en intimidatie liggen veelal nog vers in het geheu-' gen. Ook thans vertoeven nog veler verwanten en bekenden in de Repu bliek, zodat de bewoners van Ne derlands gebied wellicht vrezen, dat zij door openlijk uiting te geven aan hun instemming met het Pa- soendan-ideaal, de belangen èn de veiligheid dezer betrekkingen op 't spel" zetten, hetgeen hun terughou dendheid goeddeels kan verklaren. Officiële Nederlandse kringen te Batavia zijn nog niet bereid besliste uitspraken over hun indrukken tyit Bandoeng te doen.. Aan de princi piële opvatting der Nederlandse autoriteiten, welke dezer dagen is geformuleerd, wordt niets toege voegd. 1 Betreffende de suggestie van de Pasoendan, om onder toezicht van de Nederlandse autoriteiten en in samenwerking met de V.N. een plebisciet te doen houden, ver klaarde een bevoegde bron aan Aneta, dat hierover nog niets kan worden gezegd, aangezien dit af hankelijk is van het reglement tot uitwerking van artikel 4 van Ling gadjati, welke aangelegenheid door de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie nog niet is afgewikkeld. Zaterdagmiddag heeft Dr. Koe stomo, secretaris van de Pasoen- dan-partij, zijn eerder aan A.P. gedane mededeling, dat Soenda nese strijdkrachten in opstand waren gekomen tegen de T.R.L, bevestigd. Dr. Koestomo wenste hier thans niet nader op in te gaan, „omdat het gevaarlijk zou zijn bijzonderhe den over de gevechten mede te delen". Hij verklaardeechter, dat aan de zijde der Pasoendan in geveenten met de T.R.I. reeds 509 TR.I.offi- ■cieren zijn gedood. Het verzoek van een A.P.-cor respondent om hét strijdgebied te bezoeken, -werd ingewilligd. Dr. Koestomo beloofde de correspondent Zondag door de linies te brengen. De voorzitter van de Pasoendan- beweging, Soeria Kartalegawa zeide: „Begin April werden alle Soen danese officieren van de T.R.I. teruggeroepen naar Djogjakartg, terwijl aan de demarcatielijn de Soendanese soldaten dóór Javaanse werden vervangen." Ontkenning van Natsir. In een interview met het republi keinse persbureau Antara, heeft de Republikeinse Minister van Voor lichting, Moh Natsir,-o.m. nog Ver klaard, dat de berichten over bot singen bij Djogja, Blitar, Tlilatjap en elders, „uit de duim gezogen wa ren". Verder merkte hij op: „Wij zijn tot dusverre niet in het gezit van een atoombom, waarmede twee divisies binnen enkele uren kunnen worden vernietigd, zoals de United- Press-ipan beweert. hartelijk heeft medegewerkt om na de herdenking der slachtoffers, ook de viering van de bevrijding te doen slagen, is een blij teken voor de toekomst van ons land. In Rotterdam manifesteerde men de eenheid van groot-Rotterdam door een vlaggenfeest. Van de acht randgemeenten bracht men in' vele estafetteploegen de Rotterdamse vlag met het wapen der oorspron kelijke gemeente naar de Coolsin- gel voor het Raadhuis, waar burge meester Oud een toespraak hield. In Apeldoorn woonde de Konin gin een gedeelte van het feestpro gramma bij. In Zaandam heeft de gemeenteraad een buitengewone vergadering gehouden, waarin be sloten werd, een wijk en een aan tal straten in het uitbreidingsplan de naam te geven van Zaandam mers, die in de strijd van het ver zet gevallen zijri. Op .tal van plaat sen was er natuurlijk volop muziek en zang en in vele steden en dorpen hield men sportfeesten en sportwed strijden. In Den Haag kwam de voorgenomen ballonwedstrijd niet geheel tot zijn recht. Vier ballonnen stegen op, maar moesten in verband met de ongunstigewindrichting weer spoedig dalen. Amsterdam had nog een bijzon dere attractie door de aónkomst van 30 Noorse soldaten, die de voorhoede vormden van de 2QD0, die in Duits land deelnemen aan de bezetting en hun Verlof in Nederland zullen doorbrengen. In Vught is een bidkapel voor Maria ingewijd als dank voor -het feit, dat Vught in October '1944 voor verwoesting gespaard gebleven is. Ook in Indië leefde men mét de bevrijdingsviering 'mee. Prof. Scher- merhorn hield een rede voor radip- Batavia. Krachtige houding van Ramadier De republikeinse minister van vóórlichting, Mohammed Natsir, heeft Maandag tegenover een ver tegenwoordiger van het Franse persbureau A.F.P."5*verklaard, dat de separatistische beweging op West-Java door de Nederlanders wordt gesteund., Sprekend over de proclamatie der onafhankelijkheid, welke Zondag te Bandoeng heeft plaats gehad, zeide Natsir: „De Nederlanders vergissen zich, wanneer zij hopen voordeel te trekken uit hun traditionele ver deel- en heers-politiek. De zoge naamde Soendanese* onafhankelijk heid zou slechts een bron van wan orde zijn". Natsir bevestigde verder, dat de vorming van een onafhanke lijke Soendanese staat formeel in strijd is met de overeenkomst van Linggadjati. Hij herinnerde vervol gens aan de vertegenwoordigers van de Soendanezen op de laatste par- lementszitting te Malang en ver klaarde, dat geen enkele van hen de kwestie van een onafhankelijk Soendaland had aangeroerd en dat geen hunner van enige vijandig heid tegenover de regering-Sjahrir had blijk gegeven. „Wij erkennen het bestaan vap een „Pasoendan" niet, maar willen toch tot elke prijs burgeroorlog voorkomen. Daarom hebben wij opdracht gegeven het vraagstuk te onderzoeken". Hij sprak de geruchten,' als zouden onlangs gevechten tussen twee Soendanese divisies en republikeinse troepen hebben plaats gehad, tegen. Nadat de communistische minis ters, bü de Zondag gehouden stemming in de Franse Assem blee over de vertrouwenskwestie, zich tegen de regering hadden verklaard, heeft Ramadier hen .■ontslagen, omdat dit stemmen een breken van de ministeriële soli- r dariteit heeft betekend. Ramadier dankte de communistische minis ters voor de steun, die zij hem in het verleden hebben gegeven! Compromis mogelijk? Naar de persdienst van het bu reau van de Franse eerste minis ter meldt, zal Ramadier a.s. Vrij dagmorgen éen delegatie van het Franse vakverbond ontvangen, zulks op verzoek van dit verhond. De juiste reden van het aange vraagde bezoek is niet bekend gemaakt, doch in welingelichte kringen neemt men aan, dat het vakverbond, ofschoon het zich met de eisen der arbeiders accoord heeft verklaard, tot een compro mis niet Ramadier wenst te ko men. Zulk een compromis zou een nieuwe deelneming van de com munisten aSn de regering moge lijk kunnen maken. Op het Canadese militaire kerkhof te Groesbeek had in tegenwoordig heid van H.M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bemhard en het gehel& corps diplomatique een plechtige herden king plaats. De vorstin en de prins legden aan de voet van het monument een krans. EEN VAN DE centrale punten vpi de Nederlandse dodenherden king was de Grebbeberg. Daar had een indrukwekkende militaire plechtigheid plaats op de dag, dat Nederland aan zijn gevallenen dacht. Generaal Winkelman hield een korte toespraak. Hij wees daar bij nog eens op het doei van ons militair verzet tegen een overmach tige vijand; te voorkomen, dat het regeringscentrum bij verrassing werd overmeesterd. De Regering kon uitwijken naar elders, om het bestuur voort te zetten en onze eer hoog te houden; daarom heeft ook i, 1 _3 Ter gelegenheid van de her denking van de in het verzet gevallen militaire en burger lijke strijders op de Grebbe berg werd een aantal onder scheidingen posthuum uitge reikt. Generaal Winkelman overhandigt de ouders van de Nijmeegse verzetsheld Jan van Hooff de Militaire Willemsorde. ons land weer een ereplaats tussen de volkeren gekregen. ^Twintig mili tairen werden posthuum onder scheiden. IN DE RIDDERZAAL in den Haag 'had de officiële bijeenkomst plaats van de Commissie Nationale Herdenking 1940-1945, waarbij het Prinselijk Paar aanwezig was. Prof. Kranenburg constateerde, dat het geloof aan de hèrrijzenis van ons vrije volksbestaan nooit verloren is gegaan. Er was muziKale opluiste ring en de plechtigheid werd bijger woond door vertegenwoordigers der "geallieerde landen. ZO WAS HET op de Afsluitdijk en bij Wieringen, in Rotterdam en op de Oosterbegraafplaats in Amsterdam, in Brabant en in Gro ningen, in Alkmaar en in den Haag, op de Waalsdorpervlakte. Ook in Londen en in Batavia en op andere plaatsen in ons Koninkrijk leefde men mee. En overal kwamen de sprekers tot dezelfde conclusies: de offers, van allen, die gevallen zijn, mogen niet vergeefs wezen. MINISTER BEEL kwam in zijn radio-rede Maandagmiddag éveneens tot deze conclusie, nadat hij nog eens 'gewezen had op de juiste betekenis van het vrijheids begrip. Eenmaal zal het komende geslacht in Nederland ons do vraag -^tellen, hoe wij deze herkregen vrijheid hebben benut; of wij onze plicht hebben verstaan, of wij be reid-zijn geweest ook terwille van onzekinderen, ons de offers te ge troosten die noodzakelijk moesten worden gebracht; kortom, of wjj ons de bevrijding waardig hebben getoond. Luisteraars, herdenken wij heden met grote vreugdeen innige dank baarheid deze bevrijding, en putten wij uit de herinnering aan die da gen dé geestelijke kracht, om on danks de stormen, die over ons va derland, over Europa, ja over de gehele wereld woeden, gestadig voorwaarts te gaan op de weg, die ons voeren zal naar de verwezenlij king der idealen, waarvoor zij stier ven, die wij hebben herdacht. IN GROESBEEK had een grote plechtigheid plaats op. het kerk hof (Ter Canadezen. Hier was o.a. H. M: de Koningin met een hoog gezelschap aanwezig. Het woord werd gevoerd door de Canadese gezant te den Haag. Veldmaarschalk Kesselring, Hit ler's opperbevelhebber in Italië, is door 't Brits Militair Gerechts hof in Venetië tot de dood door de kogel veroordeeld. Na een proces van bijna 3 maan den werd Kesselring schuldig ver klaard op twee punten: 1. betro!' - ken te zijn bij de moord, bij wijze van represaille, op 336 Italianen in de Ardeatine-grotten bij Rome op 23 Maart 1944; 2. bevel gegeven te hebben tot het nemen van repre sailles door het vermoorden van Italiaanse burgers tussen Juni en Augustus 1944. -i De Vietnamese regering in Noord-Indo-China heeft zich semi-officieel tot de Franse Ho ge commissaris te Saigon ge wend in verhand met eventuële beëindiging der vijandelijkhe den. V Volgens een bericht van een cor respondent van AFP te Hanoi, heeft de Vietnamese radio een boodschap aan de Britse consul te Hanoi en de directeur van het Internationale Rode Kruis in Z. W. Azië omge roepen, waarin deze heren wordt verzocht èvS. Woensdag een onder houd 'te willen hebben met de Viet namese minister van buitenlandse zaken en"de voorzitter van het Viet namese Rode Kruis. Op het Franse ministerie van -Ko loniën is een telegramontvangen, waarin van nieuwe successen der Franse troepen in Indo-China wordt melding gemaakt. Op het mi- nisterié is men zeer optimistisch gestemd. De Franse regering bestudeert thans de voorwaarden,. waarop men tot een vergelijk zou kunnen komen. Men neemt aan, dat deze kwestie gedurende de kabinetszitting van Maandag ter sprake is gekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1