Socialistische partij verklaart zich voor regering-Ramadier zonder communisten Voor Alkmaar en omgeving Voedseldistributie in Duitsland draagt karakter van hongerdieet REPUBLIKEINSE STEMMEN over de Pasoendan-be&eging Bedrijfsmaatregelen voor het bloembollenvak zijn een noodzakelijk kwaad Laatste nieuws Mogelijkheid van algemene staking thans vergroot Engeland de slechtst gevoede natie? Nieuwe stakingen in Frankrijk De fcaulle heeft- 811.000 leden DUITSE DOKTERS BESCHULDIGEN DEj BRITTEN Dreigende stakingen tegen De Nederlandse dollarlening in de V.S. Beel en Jonkman te Batavia Harrebomee geëxecuteerd ,E1ke muskietenbeet is lastig" GENERAAL DER REDEMPTORISTEN MGR. WILLEKENS NAAR NEDERLAND Ruys bezoekt de Republiek Herdenking te Parijs Van Nederlands bevrijding Nog een tweede walvisvaarder? L.T.B.-kwèkers bepalen hun standpunt Hoofdprijzen Staatsloterij Woningprobleem opgelost? Uitvinding van Bruynjtee!i 250 GRAM BOTER voor kinderen van 5-14 jr, Totalitair stelsel zou Labour vervangen Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredafcteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13.C. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam-ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 43e JAARGANG - NUMMER 11219 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), R 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Noorderbank De van der Dussens, dertien in getal, zijn op doorreis naar Californië in Los Angelos gearri veerd. De historie van deze Rotterdamse fami lie, die op uitnodiging van een zwager de Ne derlandse bodem verla ten heeft om zich als farmers in Belflower te vestigen, heeft ook in Amerika de nodige aan dacht gewekt. Boven- staande foto toont hei echtpaar en de kinderen bij hun aankomst in de wereldstad aan de kust der Stille Oceaan. r\E NATIONALE RAAD van de Franse socialisti- sche partij heeft zich met 2529 stemmen tegen 2125 vóór het aanblijven van de regering Ramadier zonder de communisten uitgesproken De discussies van, de - nationale raad van de Franse socialistische partij over de vraag of,de socialisti sche premier Ramadier en zijn coa litieregering nog gesteund moesten worden hebben tot laat in de avond voortgang gevonden. Leon Blum deelde deraad mede, dat er op het ogenblik geen prakti sche mogelijkheid meer bestaat voor het vormen van een geheel üit so cialisten bestaande regering onder zijn leiding. Oreste Capocci, een der leidende niet-convmunistische functionarissen van het Franse vakverbond, deelde de vergadering mede: „Wij zullen een algemene staking in Parijs te genover ons vinden als Ramadier niet aftreedt". Ofschoon hij het niet met even zovele woorden zeide, be grepen zijn toehoorders, dat hij be doelde, dat de communistische par tij haar uitsluiting uit de regering zou beantwoorden met het uitroe pen van een algemene" staking als Ramadier aan de regering zou blij ven. Ook Guy Mollet, secr. gen. van de socialistische partij drong er bij Ra madier op aan af te treden „ten einde niet in de voetangels te trap pen, die links en rechts van hem zijn gelegd." Verklaring van Ramadier' Ramadier verklaarde dat het noodzakelijk -is dat de coalitie regering (zonder (le communis ten) tot Juli met haar werk voortgaat. Hij zou bij de president zijn ontslag indienen, als de partij hem dat zou opdragen. „Doch ik zou het doen", aldus Ramadier, „met het gevoel, dat met mij de republiek aftreedt". Ramadier betoogde, dat zijn aftreden niet alleen een rege ringscrisis -zou veroorzaken, doch een crisis in het huidige parlementaire stelsel. Men zou aldus in de kaart spelen van hen, die tegen de huidige grondwet zijn. Momenteel is volgens Ramadier de partjj Van Een vooraanstaand Brits ge neesheer, dr. Franklin Bicknell, heeft groot opzien verwekt door publicaties in „Medical Press", waarin hjj beweert: „Wij zijn de slechtst ge.voede natie van geheel Europa, met inbegrip van Duitsland. Wij zullen als volk ten onder gaan, wanneer wij er niet in slagen de vicieuze cirkel van onvoldoende arbeids prestatie, dus onvoldoende voedselvoorraad, dus onvol doende arbeidsprestatie, te door breken. Dr. Bicknell, die practijk uit oefent in het West-End van Londen, zegt verder, dat de vicieuze cirkel slechts doorbroken kan worden door het produceren van meer voe dingsgewassen in Engeland 'en door het besteden van alle buitenlandse credleten alleen aan voedsel. Een woordvoerder van hut Britse ministerie van gezondheid zeide Dinsdagavond in antwoord op de verklaring van Bicknell: „Er zijn zeker geen tekenen, die de verkla ring, dat Engeland van honger om komt, steunen". Er is geen ver- slechtaHng ingetreden sinds het uitkomen van het officiële rapport van verleden jaar, waarin wordt verklaard, dat de voedingstoestand ..in Engeland niet slechter is. aan het eind dan aan het begin van de oor- tof. De Gaulle geen bedreiging voor het tegenwoordige stelsel, doch zij zou misschien een bedrei ging van dat stelsel toejuichen. De Miriister-President ontving een warm applaus van bijna allé af gevaardigden. - Tegen het einde van het debat, dat Dinsdagmiddag om 20 uur was begonnen, sprak 'Leon Blifm, die verklaarde; dat de socialistische partij aan het land verplicht is thans geen afstand van de macht te dóen, in het bijzonder niet met het oog op de internationaletoestand. De minister; van econoihische za ken, André Philip, die speciaal uit Genève is overgekomen om de ver gadering bij te wonen, herinnerde er aan, dat Frankrijk de eerste paar 'jaar grotendeels yan buitenlandse hulp afhankelijk zal zijn. Het zou absoluutnoodzakelijk zijn de hui dige prijspolitiek (verlaging der prijzen) voort te zetten. Ambtenaren van de Franse doua ne hebben het werk neergelegd. Zij vragen uitgebreidere bevoegdheden om op te treden tegen deviezen- smokkelaars en om hogere lonen. Het betreft ambtenaren te Bor deaux, Marseilles, Nantes, Cher bourg en Rijssel. Bé arbeiders van de papierfa brieken nabij Douai in Noord-' Frankrijk zijn in staking gegaan Voor hogerloon. Daar deze fabrie ken een kwart van het krantenpa pier voor het gehele land leveren, zal de staking zich spoedig in het gehele^ Noorden van het land doen gevoelen. PARIJS, 5 Mei (Reuter ANP) De R.P.F. (Rassembïement du Peuple Francais), de nieuwe partij van Generaal de Gaullé, heeft thans 811.000 leden, aldus Jacques Sou- stellè,'de secretaris generaal van de organisatie. Er zijn afdelingen in 65 departementen gesticht. „Belsen-rantsoenen" De organisatie van Duitse dok ters heeft Dinsdag ten overstaan van de Duitse pers in Dusseidorf de Britse autoriteiten beschuldigd van het publiceren van onjuiste cijfers over de Voedselsituatie van Duitsland. Een woordvoerder der medici ver klaarde: „De voedseldistributie voor het Duitse volk draagt het karakter van een hongerdieet. Het be'draagt 'slechts een derde .van hetgeen wer kelijk nodig is. De Duitsers verhon geren terwijl de verantwoordelijke autoriteiten van de overwinnende mogendheid een verkeerde indruk in de wereld wekken door het pu bliceren van onjuiste cijfers. Er moetgenoeg voedsel toegewezen worden aan alle volken om een goede gezondheidstoestand te waar borgen zelfs aan, verslagen -vol ken.". De overwinnaar van heden moet niet toe staan dat een versla gen volk honger lijdt.'Als niets ge daan zou worden zou het Duitse volk ten onder gaan en andere vol ken zouden volgen." Uit betrouwbare bron wordt verpomen, dat Nederland Maandag bij de Securities Exchange Com mission de registratie heeft aange vraagd van een 10-jarjge dollar- obligatie-uitgifte - van 20 millioen dollars. Naar voorts wordt vernomen, kan de officiële toestemming van de S. E. C. ieder ogenblik worden verwacht. Er zouden pogingen in het werk worden gesteld om de registratie-procedyre te bespoedi gen, opdat de uitgifte der obliga ties op de markt reeds tussen 15 en 20 Mei a.s. Zal kunnen plaats vinden, terwijl dit normaal eerst na drie weken zou kunnen gescfnie- den. De lening za geëmitteerd worden d'oórdë Fa. Kuhn Loeb Company. Men veronderstelt, dat' de rente voet 3% pet." zal bedrage». Tezelfder tijd verscheen in Essen aanplakbiljetten, getekend door He burgemeester van die stad, waarin de Duitsche autoriteiten iedere Ver antwoordelijkheid voor de voedselsi tuatie afwijzen en verklaren, dat de toestand „aanleiding geeft tot de ernstigste verwachtingen." De leiders der Hamburgse vakver enigingen doen laatste' pogingen om de dreigende stakingen der haven en fabrieksarbeiders, die tegen „Bel sen-rantsoenen" protesteren, af të wenden. De Hamburgse bevolking, ontvangt gemiddeld 900 cajöriën per' dag. De arbeiders van de gasfabrie- ,ken verklaren niet langer te kunnen werken op „lege beloften". BATAVIA, 7 Mei (Aneta) De (Nederlandse minister-president, dr. Beel en de minister van overzeese gebiedsdelen, mr. Jonkman, vergezeld door dr. Birschfeld en de heer Albarda, zijn hedenochtend '10.45 uur (pl. tijd) op hef vliegveld Kemajo- ran- bij "Batavia geland.' De ministers werden verwelkomd door dr. v.an Mook, dr. Idenburg, Luit. Gen. Spoor, Schout-bij-Nacht Pinke eii de consuls 'generaal. Van republikeinse zijde waren ter begroeting aanwezig de minister van binnenlandse zaken, mr. Mo hammed Roem, de minister van voorlichting, Mohammed Natsir en, een verbindingsofficier van de TRI. Het vliegtuig, waarmee de Neder landse mifiisters arriveerden, werd door zes jagers van de Nederlandse luchtmacht begeleid. Nadat de ministers de officiële persoonlijkheden, die* op het vlieg veld aanwezig waren, hadden be groet, inspecteerden zij de erewacht, bestaande uit twee pelotqns van het Koninklijke Nederlandse Leger, twee pelotons van het Koninklijke Nederlands-Indische Leger en 1 peloton van de Marine. Nader wordt gemeld, dat de repu blikeinse generaal-mqjoor Abdoel- Kadir, die uit Cairo terugkeerde, zich eveneens aan boord van het Vliegtuig bevond. H. M. de Koningin heeft afwij zend beschikt op het gratieverzoek van A. Harrebomee, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam. Het doodvonnis is Zater dagochtend voltrokken. Harrebo mee woonde te Velzen, was lid van de N.S.B. en te Amsterdam als ih- specteur van politie gedetacheerd bij de „Sicherheitspolizei", in welke functie hij nauw samenwerkte met de S.D. Hij nam zelf aan arrestaties deel en maakte zich ook schuldig aan mishandeling. Voorts leidde hij in verscheidene plaatsen in Noord Holland huiszoekingen. Tallozen vielen als zijn slachtoffer. In een commentaar van de radiospreekster Setoettantri, "alias „Soerabaja Sue", te Sin gapore, noemt zij de wens van de Pasoendart-beweging om een Negara Pasoendan te stich ten, veen idee zonder basis, door de Nederlanders ingege ven. Volgens Linggadjati zullen de republikeinen alle onderne mingen en fabrieken aan de rechtmatige eigenaars terugger ven. Indien dit geschiedt, heb ben de Nederlanders geen en kel excuus hun leger iiv Indo nesië te handhaven. Maar als deze marionetten.staat bij de Nederlanders bescherming •vraagt, hebben zij een reden om hun leger daar të houden". Het 'republikeinse. „Nieuwsblad" schrijft over.de Pasoendan-bewe- ging o.m. „Elke muskietenbeet is lastig. Ook deze Pasoe'ndan_bewe- ging is lastig voor ons. De actie zal. echter geen invloed hebben. Wij willen deze propagandastunt als afleidingspolitiek beschouwen, afleiding van hetgeen -dezer dagen te Makassar is geschiedt. Daar Wordt een stille strijd met inzet van alle .krachten gevoerd, ener zijds om te trachten het Cfost-Indo- nesisch kabinet op de been te hou den, anderzijds voor een vlag, een vokslied en de eenheid van de staat", aldus dit republikeinse blad'. ^Dr. Koestomo, secretaris van de Partai Rakjat PaSoendan, heeft de uitnodiging van een correspondent van Associated Press, om gebieden te bezoeken, waar Soedanese strijdkrachten tegen republikeinse troepen zouden'strijden, ingetrok ken. Het hoofdbestuur van de Soen- danese Vereniging „Pagoeboelxan" maakt bekend, dat dezé vereniging met ingang-van 3 Mei, 1947 weer in' het leven is geroepen. De vereni ging streeft als wettig lichaam er kenning van de staat Pasoendan als deel van de republiek. De partij noemt vele afdelingen in grote plaatsen op West-Ja va. Tot de. vereniging kan iedereen toetreden. Zij. stelt zich ten doel "Voor het eerst in de ge schiedenis der Redempto risten is een Nederlander tot generaal van de Con gregatie gekozen. Pater dr. Leonardus Buys, geboren in Middelharnis, werd op 30 April te Rome tot deze hoge waardigheid geroe pen. De nieuwe generaal heeft in Wittem (Limburg) en in Rome gestudeerd en werd in 1922 in de Con gregatie van de Allerhei ligste Verlosser opgenomen meer scholen te openen en in be heer te nemen, terwijl het leerplan gewijzigd moet worden naar de gesteldheid van de republiek Indo nesia. Vqorts wif de vereniging banken en coöperatieve lichamen, evenals sociale lichamen, zoals pensioenfonds en -begrafenisfonds, weer openen. Zij wenst tenslotte geestdrift te wekken voor het denkbeeld, dat de Pasoendan een deel van de republiek is en wil kracjit-ig opponeren tegen de vor ming van een „Negara Pasoendan Nicalegawa". Z.H. Ex. Mgr. 'Willekens, Aposto-, lisch Vicaris van Batavia, komt ein de Mei naar Nederland. Hij zal ver moedelijk ook een bezoek aan Rome brengen. Het kamerlid' Ruys de Beeren- brouck, de hoofdredacteur van het Handelsblad, von Balluseck en twee predikanten zullen 9 Mei naar DJok- ja vertrekken voor een kort hèzoek aan de Republiek. De herdenking van de bévrijding Van Nederland, welke te zamen viel met het derde lustrum van de Nederlandse Katholieke Vereniging in Frankrijk, is kerkelijk gevierd met een plechtige Mig in de St. Theresia-kapel in Auteuil, opgedra gen door pater L. A. J. Laureijsse'n, aalmoezenier .der katholieken in Frankrijk. De plechtigheid werd bijggwoond door onze ambassadeur, 'jhr."mr. van Starkënborgh Stachou- wer, vergezeld^ van de militaire attaché, kolonel van der Kroon, en mgr. Peridon, superior van de Oekrainse missie. Het Haags Matrozenkoor, onder leiding van Theo van Elferen, luis terde deze plechtigheid op. Dit koor zong ook voor de Franse radio en hetl&af een uitvoering in de St. Odi- lakerk. Dit was de derde maal-, dat het matrozenkoor te Parijs optrad. Met betrekking tot de geruchten pmtrent plannen der directie van Nederlandse walvisvaartmij. cm naast de „Willem Barendsz" die, zo als bekend, de twintigste van deze maand uit het Zuidpoolgebied- in Amsterdam wordt terug verwacht, een tweede walvisvaarder in dienst te stellen, vernemen wij, dat deze plannen inderdaad bestaan, doch zich op het ogenblik nog niet voor nadere mededelingen lenen. Wel staat vast, dat in het a.s. najaar wederom uitsluifènd de „Willem Barendsz" naar d'e vangstgebieden zal vertrekken. In het seizogn '48-. '49 hoopt men met de plannen zo ver gevorderd te zijn, d'at wellicht een tweede drijvende fabriek aan de traanproductie in de zuidpool (Zal kunnen deelnemen. l.'C' QE VEELBESPROKEN en veelgesmade bedrijfsmaat- regelen in het bloembollenvak zijn wederom een punt van be-' spreking geweest in de verga dering van de Vakgroep Kwe kers van de L. T. B., die bij „Brinkman" te Haarlem bij een kwam. De voorzitter, dev heer J. W. A. Lefeber, leidde voor de 'laatste maal 'de ver gadering, ^aaf hij wegens-druk ke werkzaamheden aftrad, hij wgrd bij acclamatie vervangen door den heer J. Elders, burge meester van Bovenkarspel. Op de gang van zaken bij de zgn. „sanering"' was zeer veel critiek. De organisatie wikt, maar de minister beschikt, dat zagen wfj weer toen dezer da gen tegen alle deskundige ad viezen in, besloten werd, dat de areaalbeperking voor bloemis ten vervalt. Daar reeds eerder besloten was, 10 procent be- schikbaar te stellen voor jonge bloemisten, beteekent deze ver valling, dat het areaal; nu 110 pet. bedraagt. De L. T. B. pro testeert daartegen met klem. De voorzitter heeft voorts nog eens gewezen op dte" grote moeilijk heden, die voor de kwekers, bijzon der voor de kleinen, bestaan. Men moet, als de beslissende instantie zelf niet wijzer is, vrijwillig in krimpen. De aansprakelijkheid voor de overproductie het sur plus is de groote knoei voor het vak! berust-bij hén, die geen re kening houden miet dw moeilijkhe den voor de afzet. Er was een af deling, die de stoute schoenen weer eens had aangetrokken, en algehele afschaffin.gr van de saneringsmaat regelen vroeg. Vele sprekers ble ken het daarmede eens te zijn. Men wees op de meerendeels bekende argumenten: de concurrentie van dé" kwekers in het buitenland, Waar de teelt vrij is (of was) en waar onze eigen Nederlandse kwekers het bedrijfuitoefenen, terwijl en omdat de teelt in ons land aaïi ban den is gelegd. Het grote bezwaar was, .dat de maatregelen de ontdui king, de corruptie en de zwarte handel in de hand werken; en dat alles gaat ten kóste van de kleine kwekers. Dan.is er de positie van het zgn. bijgoed. Dit is vrij en de export kan daar meer aan verdie nen, wat weer concurrentie aan de uitvoer, van de voornaamste pro ducten betekent. Nu de areaalhef fing verdwijnt, wordt twee-derde van de vakmensen daardoor gedu peerd, werd- betoogd. De mensen moeten schulden maken, om de areaalheffing te betalen. Alles vrij en minimumprijzen voor het bui tenland is de oplossing,, poneerde de bekende anti-saneerder Twaalf hoven Van Uitgeest. -Zo ging het een tijdje door. Toch werden ook ■andere ..argumenten gehoord. De voorzitter zei, dat men de toekomst wel. met vertrouwen te gemoet kon zien, als de maatrege- len maar verstandig wórden uit gevoerd. Men kan toch maar niet over het hoofd zien, dat wij in een verwoeste wereld leven. Opheffing van de maatregelen betekent de chaos, er is dan helemaal geen broo.d meer te verdienen. Voor de oorlog ging er 25,000 t. bollen naar Engeland, than? nog maar 11.000, met veel moeite. Dit wétende kan meh -toch niet maar raak laten te len. Alle landen," behalve Zweden, Noorwegen én Amerika, hebben contiftgentering, maar Amerika zal die onrtiiddellijk invoeren, als Ne derland de'boel vrij liet. Wij moe ten van het surplus af, maarhet zou róekelootf zijn, de maatregelen nu geheel op te heffen. Het bestuur wenst vereenvoudiging, dfe kwe kers zelf moeten en, kunnen helpen, om de corruptie te voorkomen Van verschillende kantenuit de vergadering' liet men nog Voor en tegen horen. Castricum en Bever wijk waren tegen. Anna Pa.ul.owna, Westfriesland, Noordwijk en Lisse waren voor handhaving van de maatregelen, maar als een nood zakelijk" kwaad. De maatregelen moeten verdwijnen, meende o.a. Bov enkarspel, zo spoedig dit «mo gelijk is. Men is daar tegen de sanering „in haar huidige vorm." Staat 'het vast, dat de areaalhef fing verdwijnt en alleen surplgst heffing blijft? Zeker is het nog niet, zei de voorzitter, de minister moet nog beslissen, maar alle des kundigen zijn het er mee eens, dat deheffing op areaal verdwijnen moet. Tenslotte heeft de vergadering met 56 stemmen voor en 127 te gen hft voorstel-Akersloot afgewe zen. 57 stemmen van niet-kwekers stemden blanco; Na deze beslissing, waarbij de grote meerderheid zich dus, over het algemeen uit harde noodzaak, verklaarde vöör handhaving van bedrijfsmaatregelen, is nog, breed voerig gesproken over het prae- advies van het be'stuur, dat' vooral steunde op een voorstel van Noord- wijkerhout. Het leek wel onvermij delijk, dat men telkens weer op de saiiering als zo dattia neerkwam, hoewel daarover de bSlissing toch al was gevallen. Gezamenlijk wil men medewerken, om aan hét on juiste beleid van hqt bedrijfsschap een einde te maken. Ook kwam een en andermaal het algemene beleid van de Regering op agrarisch ge bied om de hoek kijken. Men wil dit ombuige» in een andere rich ting, bijzonder wat het holienvak betreft. Meer rekeping moet gehou den worden met de belangen vaft de kwekers, die zelf ingeschakeld moeten wordpn in de leiding van het bedrijfsschap. Hêrziemng van de leiding van het bedrijfsschap en van de Commissie van Bijstand werd gewenst, althans in deze laat ste instantie wilde men ook een kleine kweker. Het beleid van het Bedrijfsschap moet meer sociaal verantwoord, meer rechtvaardig zijn. Anders zouden de maatregelen niet meer uitvoerbaar zijn. Er is in tussen een nieuw bestuur van het Bedrijfsschap gekomen, dat de fou ten uit het verleden „zal trachten zoveel mogelijk te vermijden". 500e Staatsloterij, 5e klasse: f400: 9746 11854 13125 16436 18938 20815 f2001107 5248 17103 19749 20713 E100: 4485 6097 6759 13278 15738 16666 16993 17910 De directie van de N.V. Bruyn- zeel's fabrieken is er na maanden lang experimenteren toe overge gaan woningen aan de lopende band te fabriceren. Het gehele binnenwerk van een huis wordt in de fabriek klaar gemaakt, zo dat de onderdelen slechts naar het bouwterrein vervoerd behoeven te worden om in elkaar gezet te wor den. Voor het monteren van dit binnenwerk js slechts één dag no dig. Daar komen nog twee da^en bij voor het plaatsen van de bui tenwand en het leggen van de dakpannen. Men heeft dezer dagen aan de Pieter Ghijsenlaan te Zaandam een woning geplaatst op een betonnen fundering van 62 m2. Met zes man nen van de montageploeg werden wanden opgetrokken, waarboven 'n dak werd aangebracht. De gemid delde hoogte is 3.85 m., de totale in- - houd 234 m3. 's Morgens half acht was men begonnen en 's avonds half vijf was het huis wind- en water dicht. Het huis is uitgerust met een sim- plokeuken.-Voor de vloer in de keu ken is hout-graniet .gebruikt, in te genstelling tot de overige kamers, waar men parketvloeren gelegd heeft. De keuken heeft een afmeting van 2.75 x 2.50 m., de kamer is 4.80 x 3.60 m. In de woning bevinden zich drie slaapkamers, terwijl over de gehele woning een vliering is aangebracht. Op het nieuwe prohede heeft de N.V: Bruynzeel patent aangevraagd. De fabriek is in- staat desgewenst meer dan 40 woningen per week af te leveren, verklaarde men ons van de zijde van de boywdienst. In de afgelópen wintermaanden is een enkele maal voor personen boven 4 jaar het botergedeelte van het vetrantsoeri vervangen moeten worden door margarine en/of vet. Aan de c-groep (kinderen van 5- 14 jaar) zal min of meer tér com pensatie voorlopig meer boter wor den gegeven en wel elke veertien dagen in totaal 250 in plaats van 125 gram. Voor deze groep bestaat het rantsoen de volgende week dus uit 250 gram boter en 250 gram mar garine en/of vet. Voor de oudere leeftijdsgroepen zal voorshands geen wijziging in de bestaande verhouding tussen boter en margarine worden aangebracht. „Indien de Labour Regering in haa# huidige politiek zou fa len, zal een totalitair stelsel, communistisch of fascistisch, aan Groot Brittannië worden opgelegd", aldus de Britse pro cureur-generaal, Sir Hartley Shawcross, in een redevoering te Eiland (Yorkshire). Shawcross achtte het een volko men misvatting van velen, dat al leen een Tory-regering een Labouü- regering zou kunnen vervangen en; het sócialisme slechts door de parti culiere onderneming en het Laisser Faire-stelsel zou kunnen worden vervangen. De sociaal-democratiein Gtoot Brittannië en Europa vormde het enige bolwerk tegen het com munisme of nog echter, het fascis me, aldus Shawcross. Voor de ar beiders was hef van belang niet te streven naar het omhoog stoten van de lonen doch van de productie. Shawcross had opgemerkt, dat de conservatieven zich verkneukelden, wanneer zij vernamen van niet offi ciële stakingen en absenteïsme. In dien de arbeiders wilden deelnemen aan de ontwikkeling van de in dustrie moesten zij tevenp de ver- antwoordelijkheicf,. dragen voor het voorkomen van anarchie in hun vakverenigingen en het verzekeren van de maximale productie. Door niet-officiële stakingen en absenteïsme speelde de arbeiders de conservatieven in de kaart zon der het te beseffen. Na bijkans twee jaar speuren is de P.R.A. te Alkmaar erin geslaagd voldoende bewijsmateriaal te ver zamelen om over te gaan tot arres tatie van de oüd-inspecteur van po litie te Zaandam T. Jansen, thans woonachtig te Haarlem. Hij zal wor den vervolgd wegens het opzettelijk blootstellen van Nederlanders aan maatregelen van de vijand.- Het stakingsbevel vait de vakver eniging van Franse douane-beamb ten is niet overal opgevolgd. Aan de Pyreneeëngrens zijn de douane-be ambten op hun 'post gebleven ter wijl ook aan de grefizcn van het Saargebïed, Palz en Rijnland het stakingsbevel niet is opgevolgd. In een papierfabriek in Beieren is een partij van meer dan twintig millioen kaarten ontdekt, welke be stemd was om voor productie van nieuw papier te wonden gebruikt, en op welke kaarten de namen voorkomen van, naar men aanneemt, alle leden van alle afdelingen dei nazipartij. In dezelfde fabriek vont men ook kaartsystemen van de SS de SA en soortgelijke organisaties

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1