Braziliaans Gerechtshof heft communistische partij op De toestand in Oostenrijk Slechts inleidende besprekingen te Batavia Het sparen neemt toe irktberichten ach ERDAG nog niet..? bij.. V. D. E EST >ven-concert idriessen, piano Voor Alkmaar en omgeving Bestuur werd geleid van buiten af LEGER IN ALARMSTELLING Een nieuwe koers? Staatsgreep in Columbia? Mijnramp [n Engeland Krachtige propaganda in het Ruhrgebied .voor een socialistische eenheidspartij Kamerlid Ralar Sprak te Makassar Franse begroting in evenwicht Vo[kisJtgmming in de Republiek? Mcmsholt verdedigt zich M1 iPORT- EN FEESTAVOND L PAULOWNA. De R.K. reniging D.W.O. uit Wierin- gaf op Zondag 4 Mei in 'eerburg een feestavond. rodigd hiertoe waren, de en Sportverenigingen van 't Anna Paulowna. Het was t gezellige contactavond met muziek en dans. Voor een vulde zaal werd opgevoerd nisch toneelstuk, genaamd oleon" in drie .bedrijven. meelstuk werd schitterend i. De heer Leegwater, voor- ;r toneelclub dankte voor de ing ep hgt prachtig geboden heer Folge, voorzitter der Sportraad te Anna Pau- Jésprak een handbalcompe- >r de dames handbalclubs in imst. i werden de prijzen uitge- n dè gespeelde wedstrijden Vieringermeer. 1ste prijs 't 3e firijs Anna Paulowna en Wieringermeer. lan Dekker sloot met 'n op- 1 woord. cyzitter van D.W.O. hoopte lulown'a en 't Zand een vol- eer in de Wieringermeer te rettig en gezellig bal onder rap een prima band was 't deze goed geslaagde avond. NGEN. Verloren: 'n zak ide een pomp, drie banden en een ringsleutel. Inlich- ;emeente-bode. EREND, 6 Mei. Aange- 223 runderen: 73 vette oor de levering; 849 gelde- 30550, handel vlug; 242 en 400726, handel vlug; i 180260; handel kalm; 17 raarvan 7 voor de levering eren 7001100, handel ma- nuchtere kalveren-voor de nuchtere kalveren 3670, ;ug; 68 vette varkens voor ng; 55 magere varkens 50— ïl stug; 318 biggen 3050, rug; 300 schapen 40110, alm; 104, lammeren 25 idel kalm; 106 bokken en 060, handel matig; 49 4001200, handel matig. CREND, 6 Mei. Pluim-' 3600' oude kippen en ha- e en rode) 3.50—4 per kg.; kippén en hanen (blauwe) ;r kg.; 150 hanen 59 per jonge hanen 1 witte en 0 jonge en oude eendén ;r stuk; 300 konijnen 1—14 25 ganzen 8—12 per stuk. speciaal hiervoor SCHENKEN.... i bijeenvergaard >OR ELKE BEURS COLATERIE SMIDDELEN Open de Deur, Richard, kan niet swingen, Zand, mtallen andere sucessen >p het g r o o t e 1EI, 8 uur in 't Gulden tal" in zijn. nieuwe vond st nieuwe chansons, kees ïaarde drumsolo's. Pro- Plaatsbespr v.a. Donder- 111 uur; telef. na 12 u. VLIES" - ALKMAAR Mei, 8 uur NTJS ADAM Pianoconcert, 4e Syinpb. iel. belasting :ken bij dé Muziekhandel 22, 'Alkmaar, Tel. 2853 vam Willemijn- hefette, door de avond en wilde was, voelde ze, )t was, en toen te zijn, draaide :e het huis ver- Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur:' Fr.Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; .minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens - veilig (Vondel) DONDERDAG 8 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11221 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank LJET BRAZILIAANSE GERECHTSHOF heeft giste ren met drie tegen twee stemmen bevel ge geven, dat de communistische partij zal worden opgeheven. Onmiddellijk na het vellen van het von nis gaf de President van Brazilië het leger bevel door het gehele land in alarmstelling te gaan en in Rio de Janeiro werden de wachten rond de fede rale gebouwen versterkt. Men verwacht, dat van daag alle gebouwen van de communistische partij in het gehele land door de politie gesloten zullen worden,' ofschoon men geen onmiddellijke actie ver wacht tegen de leden der partij zelf De regering had de opheffing van de communistische partij ge vorderd omdat zij beweerde, dat deze partij die twee jaar gele den wettelijk erkend was geen democratische organisatie is. Bij de kort geleden gehouden verkie zingen behaalden de communisten aanzienlijke successen .waaronder de meerderheid in de gemeente raad van Rio de Janeiro. Soldaten bewaakten gisteren de vitale punten van Rio. De straten waren bijha verlaten. De overwegingen van het Hof Het Hof was van oordeel, dat blijkens het bewijsmateriaal aange toond was, dat de communistische partij twee statuten had, een open bare en een geheime, en dat de partij van buiten Brazilië bestuurd werd. De beslissing van bét Hof ver biedt de communistische partij te werken als een politieke 'partij, of schoon zij waarschijnlijk zou kum nen voortbestaan op een sociale of andere basis. In zijn vonnis ten gunste van het verbod zeide een der rechters dat de communistische leider Prestes in hpt» Braziliaanse parlement vorig jaar Maart hadverklaard, dat in geval van oorlog tussen de Sawjet- Unie en Brazilië hij zou, vechten voor de Sowjet-Unie en de commu nisten bevel zou geven een Sowj et- gezinde verzetsbeweging in Brazilië op te richten. Thans illegaal? Politieke waarnemeré te Rio de Janeiro zijn van mening dat de beslissing, waarbij de communis tische partij in Brazilië verboden wordt, voornamelijk tot gevolg zal hebben dat deze in hoge mate georganiseerde partij illegaal zal worden. Men schat dat de partij 600.000 ingeschreven volgelingen heeft. „Deze beslissing betekent, dat de democratie, die een jaar geleden in EENIGEN TIJD geleden deden wij enkele suggesties over mogelijkhe den van kabinetsverbreding. Van andere zijde wérden deze als onmo gelijk te verwezenlijken, afgewezen. Thans staat de kwestie van -de po litieke samenwerking opnieuw in 't middelpunt van de belangstelling. De herdenking van de bevrijding, doet ons op meer samenwerking'be zinnen. En het Congres van' de P. van de A. gaf een en ander over de politieke situatie te zien. In afwach ting van de komende, vergadering van de Kath. Volkspartij-raad te .Utrecht a.s. Vrijdag én Zaterdag, geeft prof. Romme in de Volkskrant enige gedachten over politieke sa menwerking, welke in het nummer" van heden culmineren 'in een be toog, dat zeKs in d« Indische kwes tie samenwerking op breder basis niet onmogelijk behoeft te worden geacht. Naar onze mening stond en- staat voorop wij "schreven dat pok In 1946 dat een land-in-nood als het onze en welke trouwens niet? de samenwerking van zo - breed mogelijke groeperingen behoeft, om uit de 'moeilijkheden te kömèn. Dat is en blijft echter, theorie. In de po litiek gaat het om practisch hande len, om de „wijze waarop". En.dan zijn er, precies gezegd althans waren er, nog precieser gezpgd velé puntén van groot verschjl tus sen de opvattingen der huidige re geringspartijen en de oppositie. Natuurlijk kan de ontwikkeling der politieke verhoudingen en de drang tot nationaal zelfbehoud daar verandering in brengen. Prof. Rom me is van mening, dat op de twee grote punten waar het op het ogen blik om gaat, de mogelijkheid van een nieuwe koers te zien is. Op sp- ciaal-économisch terrein is van een diepgaand verschil z.i. niets geble ken. En ten aanzien var Indië citeert hij een uitlating van Jan Schouten ö.d. 25 Maart. het is nu 8 Mei! en een artikel van dr. Rutgers in 't Anti-Revolutionaire Staatkundige Maandschrift, waaruit zou blijken, t'al men in A.R.-kringen wel tot po sitieve medewerking met een grote mn goede uitvoering van het accoord Brazilië is ingesteld, een zware slag heeft ondergaan, en waarschijnlijk in een nieuw machtsbewind zal ont aarden. Wij zijn van mening, en ve len, die geen communist zijn, zijn dit met ons eens, dat dë regering achter deze actie staat, en 'dat de rechterlijke macht deze beslissing niet onafhankelijk heeft genomen. De regering was niet in staat om de communisten met eerlijker wapens te bestrijden. Zoals het verlagen van de kosten van het lévensonderl houd, het verschaffen van hetere woongelegenheden en de reorgani satie van het vervoer". Waarnemers geloven dat de pre sident Dutra in staat zal zijn met behulp van het leger de ,orde te handhaven. Volgens juristen is het niet mogelijk de gekozen commu nistische volksvertegenwoordigers van hun zetels te beroven, tenzij de staat van beleg wor It uitgêroe - pen. Een communistische woordvoer der zeide, dat als er .relletjes uit zullen breken, deze niet veroor zaakt zullen worden door de com munisten. „Natuurlijk Ziin wij bit tér gestemd, maar er züllen geen demonstraties plaa,ts vinden" zeide hij. Wij zijn dankbaar dat 'ev onder de vijf rechters twee waren, die de waardigheid hadden zich uit 'e spreken voor het handhaven van de de democratie. Politieke waarnemers zien de be slissing van het Hof als een over winning van de leiders der strijd krachten-en van dë kerkelijke, hiër archie. Zij geloven dat het verbod wellicht het eerste symptoom' is van een herstel van de. invloed der mi litairen in het land die- tanende is geweest sinds de federale verkie zingen in December" j-.l. en de pro vinciale verkiezingen in Januari. Volgens eën bericht in een Vene- zolaans blad heeft het Columbiaan- se leger, actief gesteund door de liberale groep onder leiding van Jorge Eliezer Gaitan, een staats greep uitgevoerd. Het blad voegt er echter aan toe, dat het bericht nog nader beyestigd moet woiden. Het bericht, da't op de -frontpagina 1 is geplaatst, voegt er aan toe, dat de radiozenders in Columbia Dins dagavond vroeg uit de lucht zijn gegaan op bevel der regering. Voor het eers't sinds de nationali satie, heeft in1 Engeland een ernsti ge mijnramp plaats gehad'en wel te Barnsley, waarbij acht mijnwerkers om het leven kwamen en vijf en twintig werden gewond, onder wie verschillende jongens van vijftien jaar: De ramp werd veroorzaakt door een explosie, toen mén na een brand de betrokken plek dfsloot. Verscheidene mannen werden me ters ver weggeslingerd. 40 millioen holle bak stenen uit België Tussen Nederland en België is een; .accoord gesloten, op grond waarvan België' 40_ millioen holle bakstenen enbelangrijke hoeveelheden gra niettegels en cement aan Nederland zal leveren. Door het ontslag van de communistische minis ters is de Fjanse rege ring nogal gewijzigd uit deze politieke crisis te voorschijn gekomen. Op 5 Mei hield het nieuwe team zijn eerste officiële zitting. Uiterst links de socialist Felix Gouin; naast hem' Pierre Henri Teitgen, de M.R.P.'er, die Thorez als vice-president van de ministerraad ver vangt. Stijgende rode invloed in de bedrijyen Terwijl de voedselcrisis in het Kuhrgebïéd onverminderd aanhoudt .en nit sommige ste den verdere inzinkingen in rantsoenen worden gemeld, heeft de communistische partij een nieuwe campagne ingezet om het volle effect te trekken uit haar verkiezingssucces. Met machtige reclamemiddelen wendt de communistische partij zi%h in het gehele industriegebied, tot de „sociaaldemocraten, christe lijke arbeiders, partijlozen en com munisten" om de vorming van een socialistische eenheidspartij naar voorbeeld van de Sovjet zone als eerste voorwaarde te stellen voor, het overwinnenvan de slepende Ruhrcrisis. Voor de volgende acht dagen zijn niet minder dam dertig meetings voor het gehele land van Noord-Rijn en Westfalen op touw gezeti die. door de communistische pers Sis „Conferenties der eenheid" worden bestempeld. Zij zullen cul mineren in landelijke partijdagen op veertien en vijftien Mei te So- lingên, de meest rode stad van'het Ruhrgebied, waar bijna de helft van de kiezers communistisch ge stemd heeft. Beide leiders vdn de eenheidspartij der Sovjet-zone, Piedk en Grotewohl, zullen op deze partijdagen het woord voeren om samensmelting v.an de K.P.D. met de S.E.D. te eisen. Tegelijk eisen de communisten de vorming van een linkse regering in het land van Noordrijn en Westfalen, zo mogelijk met uitsluiting van .de' CD.U. In middels confereren de C.D.U. en S.P.D. leiders sedert weken over de mogelijkheid dat de twee grootste partijen een regering vormen. Haar partijbladen trachten de betekenis van het verschijnsel dat vele van Rijswijk (Linggadjati) bereid .is. Indien deze mening van dr. Rut gers gemeengoed zou worden in de A.R.-kringen, zou er zeker van een nieuwe koers, in die partij sprake zijn. Maar het is zover nog riiet. En ook de voldoende jnedewerking van de* protestants-christelijke kringen aan een vooruitstrevende sociale en economische politiek moeten wij nog zien. Niet anders dan verheugen zouden wij ons, als de nieuwe koers in de oppositie een samengaan op bredere basis mogelijk maakte. De huidige samenwerking is geen doel, maar middel. Doel blijft een voor uitstrevende politigk in christelijke geest. Wie daaraan, op deugdelijke basis, wil mee doen, dient welkom geheten te worden in de kring der regeringspartijen. christelijke en sociaal democratische arbeiders vergaderingen van de K.P.D. bezoeken te verkleinen Daarentegen vernemen wij uit kringen van vakbonden dat de toename van de communistische invloed in bedrijven steeds gro ter wordt. Een sterk toegeno men actie van communistische bedrijfscellen heeft in de deze maand plaats vindende verkie zingen van bedrijfsraden reeds geleid tot een sterke tendenz naar uiterst links. In de laatste weken werden in zes grote staalbedrijven vier communis ten gekozen tot voorzitter van de bedrijfsraad. De spanningen die in het Ruhrgebied blijven heersen hebben een. zodanige terugslag in de kolenproductie gehad dat de toegezegde verdeling van huisbrand ddor het uitvoerend comité voor beide zones is ingetrokken. In de maand April is de productie name lijk 700.000 ton beneden plan geble ven. Wanneer in Mei de dagproduc tie niet tot 250.000 ton kan worden opgevoerd (thans 220.000) vrezerf de Düitse autoriteiten voor het stop- vallen van staal- 'chemische-.- én bouwbedrijven. Er zijn ook krach tige maatregelen tegen het beroven van kolentreinen aangekondigd. Het lid van de Tweede Kamer, de heer N. Palar, heeft Dinsdag voor leden van het Oost-Indonesisch par lement en'ministers van «dé Oost- Indonesische regering een overzicht gegeven van\ Nederlands politiek ten opzichte van Indonesië. Zijn mening yas, dat die politiek beïn vloed werd door eenzijdige voor lichting over Indonesië in de Neder landse kranten en door verhalen van evacuees uit Indonesië, die niet in staat zijn de historische ontwik keling van Indonesië breed te zien. Volgens de heer Palar had Soe- karno hem onlangs gevraagd eon boodschap aan het Nederlandse volk over te brengen, luidend, dat 'een oorlog tussen Nederland en de Indonesische volkeren geen zin heeft en dat het Indonesische volk de vrede, maar bovenal de vrijheid lief heeft. De heer Palar zeide voorts dat Soekarno ook verklaard heeft, dat als de Nederlanders, die voor militaire doeleinden dagelijks drie en een half "millioen uitgaven, dit bedrag eenmaal per week wilden besteden aan goede'Ten. die ,do Indo nesiërs zo hard nodig hebben, daar mede blijk gevend van hun goede wil om de Indonesiërs te helpen, Indonesië Nederland zou willen hel pen met zijn producten. Schumann, de Franse minister van financiën, heeft bekend gemaakt, dat hij er in geslaagd is, de be groting voor .19471948 in even wicht te brengen door de rege ringsuitgaven met 22 milliard fr. te verminderen, hoewel de uitga ven door de strijd in- Indo-Chïna 36 milliard hoger zijn geworden. De belangrijkste posten van het totale inkomen (590 milliard fr.) zijn de belastingen op handelstrans acties (201 milliard) en de directe inkomstenbelasting (432 milliard). Nieiiw-in deze begroting as de be lasting op tabak en, op benzine, die op de vrije markt wordt verkocht. De bezuiniging op de uitgaven is verkregen door drastische beperking van de individuele uitgaven, zoals de verwijdering uit de dienst van 590 auto's. 20 milliard francs wordt bespaard dóór het leidende perso neel van openbare diensten te be perken en door op verschillende punten van de begroting 7% teTbe- zuinigen. Schumann lioopt -35 mil liard francs te verkrijgen door ver schillende leningen uit te schrijven, bijv. een lening voor wederopbouw. Door het verkopen van Amerikaanse surplusgoederen zal 20 milliard ver kregen worden, terwijl de import en exportmarkt 100 milliard francs levert. Socialisten doen beroep op de wereld De Oostenrijkse socialistische par tij heeft een „beroep op de wereld" gedaan om Oostenrijk te hulp te komen zonder op de totstandkoming van het vredesverdrag te wachten. Het verzoek om hulp omvat de vol gende punten: 1. onmiddellijk terugtrekken van een groot deel der bezettingstroe pen en stopzetting van het vorderen van Oostenrijks voedsel en andere goederen ten gebruike der bezet tingstroepen: 2: teruggeven aan Oostenrijk van de gevorderde gebouwen en zieken huizen; 3. het volledig van kracht wor den der' Oostenrijkse nationalisatie- wet in alle fabrieken, die in de', wet genoemd worden. (De Sowjet- autoriteiten hebben geweigerd na tionalisatie toe te staan van de fa brieken, die volgens heil, tot de Duit se .activa behóren);'1 4. stopzetting van alle soorten censuur en overdracht aan Oosten rijk van alle radiostations, die op bet ogenblik onder gedUieerd be heer staan. Wéér nieuwe Postrekeningen Postrekeningen kiunnen weer wor den geopend' ten behoeve van za ken. vërenigingen, maatschappen, stichtingen, beoefenaars van de zgn. vrije beroepen, beroepsagentcn en' inspecteurs uit het levensverzeke ringsbedrijf en bovendien door par ticulieren, die, ter beoordeling van de dienst, kunnen aan tónen zeer gegronde redenen tor hét houden van een postrekeningte hebben. Een ontploffingsongeval op Tuindorp, waarbij drie jongelui ernstige brandwonden opliepen, was -voor de Helderse politie aanleiding een grondige huiszoeking te verrichten. Twintig agen ten hadden na 1% uuf een Wapenarsenaal bijeengebracht Reünisten-congres 1947 R.K. Universiteit Het Rèuiiisten-Congres van de Katholieke Universiteit, dat Zater dag en Zondag te Nijmegen zal wordën gehouden, wordt de eerste dag geopend door den Rector Mag nificus, Prof. Dr. Alph. Mulders, waarna Prof. Dr. J. X M. v. d. Ven een rede zal houden over „De geestelijke vernieuwing van West- Europa" De sectievergaderingen in de ochtend van dé tweede dag zul len worden geleid door bekende deskundigen, terwijl 's middags een vergadering van alle reünisten in „De Vereniging" plaats, vindt. Men kan zich nog.opgevën bij-het se cretariaat, Wilhelminasingel 13 te Nijmegen. De kosten bedragen f 10 en voor logies kan .worden gezorgd. Naar nader uit gezaghebbende bron werd vernomen, zouden de ministers zich heden met intieme besprekingen bezighouden. Alvo rens de reis naar Poniianak en Makassar te ondernemen zullen de Nederlandse ministers inleiden de besprekingen houden mét leden van het Republikeinse kabinet. Minister Beel en Jonkman heDben Woensdagmiddag de hoogste Indi sche autoriteiten, onder wie de di recteuren van de departementen, ontvangen, waarmede het eerste formele contact is gelégd. Gisterenavond gaven dr. en mev. van Móok ten paleize een officieel diner, waarbij behalve de ministers Beel eA Jonkman nog aanzaten de commissarissen-generaal, dr. P. J. A. Idenburg, vice-admiraal A. S. Pinke,' mr. H. Albarda, .dr. H. M. Hirsch- feld, de chef van de directie verre oostën van het ministerie van bui tenlandse zaken, de heer T. Elink Schuurman, dr. P. J. Koets, dr. P. Sanders, mr. K. F. J. Verboeket, al gemeen secretaris, en de intendant van het paleis, de overste Steenhou wer. Aan dit diner namen tevens deel de dames Schermerhorn; van Pöll, Idenburg, Pinke, Spoor, Koets èn Verboeket. Hedenavond wordt ten huize van - generaal Spoor een soiree gehouden. Sjahrir heeft verklaard, dat hij nog geen ontmoeting had gehad met de minister-president dr. Beel en dat de commissie-igeneraal over een mogelijke ontmoeting tussen hen beiden tot nu toe niet gesproken had! Als de voornaamste problemen die nog steeds- door onderhandelin gen geregeld moeten worden noem de' Sjahrir het terugtrekken van de Nederlandse troepen uit Indonesië, het opstellen van een, procedure voor de inschakeling van de dóór de Nederlanders bezetto gebieden in de Republiek .en liet samenbren gen van geheel Indonesië in de ver enigde staten. __2 Joodse terroristen hebben dezer dagen weer eéns een goede slag geslagen, maar tevens bewezen zij hun tegenstanders een goede dienst, want bij de aanslag die zij op de gevangenis van Acre in Palestina gepleegd hebben, herwonnen niet alleen een aantal Joodse verzetsleiders de vrijheid, doch eveneens bijna tweehon derd Arabieren, die binnen dezelfde muren waren opgesloten. Een overzicht van de ravage, welke de bomaanslag binnen de gevangenis heêft aangericht. - Sjahrir over de Pasoendan-beweging Soetan Sjahrir verklaarde Woens dag, dat de Indonesische Repu bliek een onder internationale controle te houden volksstemming over de gehele archipel zou na streven, indien verkiezingen op west-Java zouden worden geëist. Hij noemde de afkondiging van de Soendanese onafhankelijkheid van jongstleden Zondag „al te on nozel en dwaas". Sjahrir verklaar de verder: „de jongste ontwikke ling, inclusief de Nederlandse er kenning van west-Borneo als een autonoom gebied, is niet erg be moedigend en niet in overeen stemming met de geest van sa menwerking volgens het accoord van Linggadjati". Uit een aantal'berichten van het Republikeinse persbureau Antara blijkt, dat door verschillende orga nisaties stelling wordt genofne.o te gen de proclamatie van de federa tieve staat Pasoendan, o.a. Wirana- ta, Koesoerpa en Djoenadi, die bei den op Republikeins gebied verblij ven, hebben tegen het gebruik ma ken van hun namen in de procla matie geprotesteerd. Een lid van hèt werkcomité van de Partai Rakjat Pasoendan heeft aan Aneta meegedeeld, dat deze week een grote bijeenkomst van de partij te Batavia zal worden gehou den, waar ook Soeria Karte'legawa het woord zal voeren. Hij sprak .voorts de berichten, als zou de pro clamatie weer zijn ingetrokken, ten stelligste tegen. Het ledental van de partij stijgt met de dag. 6 A Volgens de door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cij fers werd bij de aangesloten spaar banken in Maart ingelegd f26.083.927 en terugbetaald f22.710.824, zodat in Maart f3.373.103 meer werd inge legd dan terugbetaald. Voor het eerSte kwartaal van' 1947 beliepen inleggingen en terugbetalingen resp. f79.999.216 en f65.246.144, zodat de eerste drie maanden van dit jaar een overschot vEtft inleggingen bo ven terugbetalingen hebben opgele verd van f14.753.072. Bij de bahkspaarbanken bedroeg de inleg in Maart fl.477.765 en de terugbetaling fl.376.497 en in net eerste kwartaal resp. f?.563.314" en f3.023.913, zodat ook hier een toene ming van de spaargelden kan wor den waargenomen. Positie Nederlandse Passagiersschepen Congostroom, 5/5 van Amsterdam te Lobito; Cottica, 6/5 van Curagao naar Paramaribo; Veendam, Sou thampton—New York, 6/5 om 13.30 'uur op 47'56" nrd en 25'47" west; Westerdam, New YorkRotterdam, 6/5 om 12.20 uur op 50'11" nrd en 2911" west. INISTER MANSHOLT heeft zeker, zoveel critiek te verdu ren van de boeren als minister Gie- len van de -kunstenaars! Z- Exc. is er dezer dagen 'zelf weer op uit ge trokken en in de vergadering van de Hollandse Maatschappij van Landbouw te den Haag heeft hij zich 'verdedigd. Hij deed dit hier natuur lijk in het kader van de Regerings- politiek, waaraan intussen iedere bewindsman een eigen accent geeft. Het accent van Manshölt vindt in onze kringen nogal critiek en die blijft hem uok in andere agrarische, milieu's niet bespaard. Men begrijpt niet, waarom, terwijl .nog zo weipig van prijsverlaging elders te merken valt, de prijzen van de landbouw producten wel verlaagd moeten worden, terwijl de lonen van de landarbeiders Wat zeer nodig was verhoogd zijn. Men begrijpt evenmin, waarom op het terrein van handel en industrie de z.g. Wol- tersomse bedrijfsorganisatie be voegdheden krijgt, ook om heffin gen te doen, terwijl de landbouw met zijn min of meer publiekrechte lijke organisatie moet wachten^ en de landbouworganisaties de kosten van de Stiphting voor de Landbouw zelf moeten dragen. Over dit laatste punt, dat op het ogenblik in bespreking is, heett de .minister niet veel gezegd. Wel heeft hij de prijspolitiek van de Regering verdedigd, maar zijn betoog scheen ons hiér en daar wel wat mat te klinken. De minister was over de landbouwsituatie nogal tevreden, veel meer dan de betrokkenen zelf, die met name in de tuinbouw de toestand' vrij somber inzien. - De voedselpositie is echter minder rooskleurig. Wi> kunnen ons zelf niet Voldoende voorzien. Wat de wereldgraanpositie aangaat, is vier millioen ton niet gedekt. De Minis ter deed een beroep op de boeren, en zei, dat het verhogen van de richtprijzen geen doelmatig middel is, om tot hogere productie (of inle vering) te komen. Maar het gaat niet om de verhoging, maar om bezv/aar' tegen de hier en daar in gevoerde verlaging. De Regering moet de prijzen in de hand houden, maar waarom alleen zo „strikt" Dij de landbouw? De melkprijspuzzle is er een voorbeeld van. Het sy steem van de Regering de minis ter erkende zelf de „grote verschil len in kostprijs" dupeert bepaal de grote groepen en leidt in zijn io'epassing tot onrechtvaardigheden. In grote lijnén gaat men rrtet de regeringspolitiek wel accoord, maar het zijn de kleine dingen op zich trouwens van belang! die de agrarische atmosfeer bederven. Neem de kwestie van de graaninle- veging. De boeren betogen met klem van, ar gumenten, dat een aan slagregeling het beste is, de minis ter wil dorscontrölé, welke psycho logisch nog meer tegenover het vrij heidsbegrip van de boer staat. Deze kwestie zal echter in bevoegde krin gen nog eens worden bekeken. Minister Mansholt ontmoette op de Haagse vergadering nogai wat tegenspraak. Hij zal wel ondervon den hebben, dat het gemakkelijker is, op vergadering van de Partij van de'Arbeid te spreken t Rusland eist 200 millioen van Hongarije Boven de Hongaarse verplichting tot herstelbetaling aan Rusland heeft dit-land vorderingen ingediend tot een totaalbedrag van 200 mil lioen dollar, aldus wordt uit be trouwbare bron vernomen. Deze nieuwe vordering is ingediend tij dens de*thans gevoerde besprekin gen met de Hongaarse regering. Rusland eist overdracht vgn alle Duitse activa fn Hongarije, waarop het krachtens het vredesverdrag en de overeenkomst van Potsdam'recht heeft. Het bedrag hiervan is naar verluidt, ongeveer, 100 millioen dol lar Voorts eist Rusland, dat Hon garije de aan het einde van de oor log op Duitsland uitstaande vorde ringen aan Rusland uitbetaald. Op dit punt bestaat een meningsver schil, daar Hongarije meent, da4 deze vorderingen met de schulden aan Duitsland kunnen worden ver rekend. Tenslotte eist Rusland, dat Hongarije de aan het einde van de Oorlog door Rusland voorgeschoten bedragen terugbetaalt 7

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1