Legesverordening herzien VOOR HET TRIBUNAAL De Wieringermeer demonstreert zijn eenheid JON' inde I PAG. 2 ALKMAAR EN OMSTREKEN a „Beatrijs" Het Vierde Beest Vermakelijkheidsbelasting in de branding INGEZONDEN Marktberichten Bevrijdings- herdenking Door stich -- - l""" J""L 1 1 i e i K K G .B D H Si g l! S A 31 pi ,i; K V Pi D O 'Et, r< Een sterke opvoering ALKMAAR. Dat een amiueur- vereniging. .het aangedurfd heeft, om de moeilijke Middeleeuwse le gende ..Beatrijs" op te voeren, is op zichzelf aleen compliment waard. Immers door de geheel aparte sfeer van de legende, ook door dé voor modernebegrippen vreemde op bouw en eénvoudig-simpele.zegging van zelfs de diepste mysterieus is 't nodig, dat zowel spelers als publiek - zich een ogenblik gaan verplaatsen in de tijd ep de omgeving, waarin dit alles geschreven werd. Wanneer men'dan met-het hart van "de Middeleeuwer en met diens gedachtenwereld voor ogen dit zo schone, ontroerénd-eenvoudigedra ma van goed en kwaad gaat voor dragen en gaat beluisteren, dan wint men voor zicjj een enorme rijkdom aan gevoelsleven, aan be grip enaan vertrouwen. Dat Was ook het doel, waarom de ver telling van de nbn Beatrijs op pa pier werd gezet. Zij leefde in het klooster, maar haar hart bleef een zaam, omdat zij de liefde van man er\ vrouw wilde leren kennen. En zij leerde die inderdaad kennen, daartoe overgehaald door haar jeugdvriend, die haar echter na.ze ven jaren weer verstiet, waarop ze haar eigen leven van zonde en van schande koos, door dewereld zwierf, opnieuw zeven jaren lang (het begrip zeven' vindt men in ve le vroegére verhalen terug, immers ook iq de Evangeliën) tot zij door Gods kracht'en Maria's bijstand ge dreven: weer haar kloosterleven te rugvind aan. de voeten» van het beeld van de. Moeder-Maagd. Kan het simpeler of kmderlijk- naiever en kan het daarom dieper en vertrouwelijker. Cantecleer heeft het aangedurfd, om dit prachtige verhaal in over zetting van Dr. Rutten ten tonele te brèngeft en heeft daarmede aan getoond, dat men, niet sterke wil en doorzetting, ook als" amateur veel kan bereiken. Waftt wie Mea Cop- pens ais „Beatrijs" zag spelen, zal de strijd meegestreden hebben, .die ze af moest leggen, vóór ze dode- lijk-vermoeid naar ziel en lichaam, voor Maria's beeld 'terug kwam en daar haar sluier terug vond. Zij heeft deze uiterst zware rbl meer dan voortreffelijk gespeeld, zowel in dictie als gestie, die samen vloei- dèn, -in prachtig -geheel.- Naast haar alle namen te noemen zou te veel zijn, maar Toon Buisink als de tuiri- 'man was uitstekend, evenals Kees Keijsper als Valentijn en C. Jonker als Elgard. De ongenoem^ien (vóór Nbl Keijsper als de oude non nog graag een uitzondering) hebben al len .bijgedragen, om deze legende van goed en kwaad uit te beelden en voor te stellen, zoals men dat zou verwachten. Hiermede heeft de regisseur Jos. Grdeiüand zijn dubbel verdiende compliment, want de regie-vond sten waren, hier en daar opvallend, goed.' Zij tenslotte nog vermeld, dat- Henk v. d. Idsert enige stralende décors opzette, die alleszins in de smaak konden vallen. Het zal, ook voor hen, die net niet tot gewoonte maken, toneel (en zeker niet amateurtoneel) te oezoe- ken, goed' zijn dit stuk te zien. Men zal er iets van zichzelf ontdekken, tenminste van dat, wat van binnen nu en dan moet worden uitgevoch ten. Men hoeft zich niet te schamen daarvoor uit te komen. T. v. a. H. De inc?ertijd\ door ongesteldheid van Pater de Jïreeve "uitgestelde opvoering van "7>tïet Vierde Beest' heeft plaats op Maandag 12 Mei a.s., 's avonds- 8 uur precies in „hét Wapen van Heemskerk". Tot deze opvoering wordt loegang ver leend uitsluitend» aa'n hen, die in het bezit zijn van een toegangskaart voor de uitvoering die op 11 Maar.t zóu plaats 'hebben. Zij die in het-bezit zijn van een toegangskaart Voor de uitvoering, die oï> 12 Maart zod plaats hebben', hebben nu toegang op Woensdag 28 Mei in het Gulden Vlies. Voor beide ojó a. "nger zijn aile plaatsen uitverkocht, dus san de zalen zijn geen kaarten meer be- - schikbaar. EEN ZILVEREN PAROCHIE Dë St. Joseph-parochie zal in het najaar het feit herdenken, dat haar zelfstandigheid vijf en twintig jaar geleden is begonnen. Vanzelfsprekend zal dit jubileum op grootse wijze worden gèvierd en daartoe heeft zich een comité ge vormd, dat nu reeds met plannen begint voor het feest. Uit dit comité zijn verschillende groepen gevormd die ieder op eigen terrein en manier een deel van het feest zullen orga- niseren eri uitbouwen. Het dagelijks bestuur zal worden gevormd door dë heren C. Berkhout, Jac. Groen Jr., Mr. D. Bosschér, resp. voorzitter, secretaris en .pen ningmeester, mevr. H. Pêetv. d. Brink, mej. G. v. Slingerland en de heer L. Moors, bestuursleden. Men zal hierover peer horen. LECTUUR VOOR ONZE MILITAIREN IN DE VERRE OOST Er zijn reeds heel wat jongens die regelmatig onze Indië-lcrant ontvangen. Uit hun correspondentie blijkt, wel hoe dankbaar ze zijn met allenieuwtjes uit eigen omgeving. Helaas zijn er nog velen die om financiële redenen van onze krant verstoken-bleven. Stelij een goede daad en peemt een abonnement voor hen, -De kosten zijn miniem. Aan ons bureau ver strekken wij gaarne alle inlïchtin- «gen. K.J.M.V. EN BRANDWEER - De K.J.M.V. maakt "vanavond een excursie naar de Alkmaarse'" Brand weer; de leden worden daarom allen verzocht om kwart voor 8 aan de Brandweerkazerne, Nieuwesloot, te komen. 3 OPENBARE VERKOPING Door Notaris C. Knook te Bergen werd gistermiddag in Café Bos aan het Waagplein alhier, openbaar ver kocht: 1. Huis en erf aan de Geest 20 A, groot 89 cA, verhuurd voor f 4. per week; koper C. Schipper, Alk maar, voor f 1000.--- (max. prijs). 2. Huis met bovenhuis en erf, Keizerstraat 12 en 12 A, groot 1 Are 24 c.A., verhuurd voor resp. f 4. en f 3.(max.prijs f 2000.Ge kocht door A. Boersen, voor f 2020»- 3. Huis met bovenhuis en erf, Stuartstraat 3 en 3 A; groot 83 cA; verhuurd voor resp. f 3.en L 3.50 per week (max.prijs f 2000.ko per J. H. Kluft voor f 2019. De kopers van de twee laatste percelen waren medegerechtigd, in welk geval bovep de max.prijs ver kocht mag worden. THE RAMBÜERS IN ,,'T GULDEK? VUES" Na het enorme succes van de vorige keer was het te verwachten dat „The Ramblers" weer eens spoedig in Alkmaar zouden komen. Zondag a.s., des avonds 8 uur, kunt u dit programma met vaart weer beluisteren. Het zal weer een echt Ramblers Feest worden met Ferry Barendse op zijn best, Marcel Thie- lemans met nieuwe chansons, Kees Kra"nenburg met ongeëvenaarde drumsoli. Tientallen successen, o.a. Hey Baba Rebop, Open de deur, Richard, In the Mood, Paps kan niet swingen, Zand, soep, Soda zullen weer een echt vrolijke, stemming teweeg brengen. SAUER yÓOR 'X TRIBUNAAL Maandag 12 April a.s. zal het Tri bunaal de zaak tegen de ex-kapitein van politie Sauer in behandeling nemen. Geslaagd ALKMAAR. Aan de Technische Hogeschool/' je Delft slaagde voor het candidaatsexameh voor Scheeps bouwkundig ingenieur, de heer A. C. Andriessé" te Alkmaar. Jaarvergadering Bureau Medische Sportkeuring In het „Wapen van Haarlem" kwam Woensdagavond het Bureau voor de Medische Sportkeuring en de daarbij aangesloten verenigingen bijeen, voor het houden van de algemene jaarvergadering. De voor zitter, de heer Th. V Uijttenboo- gaart, heette allen hartelijk wel kom en drukte in zijn openings woord zijn spijt uit over de slech- .te opkomst. Niet minder dan 11 verenigingen waren niet ter verga dering verschenen Verder was het bestuur 'geble ken, dat een vereniging i.v.m. dë keuringen een onjuiste houdipg had aangenomen. Bedoelde vereni ging verlangde öp kofte termijn keuring van een 16-tal leden. Hiertoe was het bureaif nietin staat en de vereniging keurde op eigen gezag. Het verra'ssende hier van was, dat van de 16 leden slechts 10 ter. keuring kwamen, waarvan nog e'en gedeelte, dat niet ééns voor de z.g. „spoedkeuring" in aanmerking kwam. In het ver volg zal een 'dergelijke handelwijze krachtdadig worden aangepakt. De notulen en het financieel jaarverslag werden goedgekeurd. Naar aanleiding van een opmerking in het jaarverslag van de secreta ris,, omtrent de houding van de Fe deratie van Bureaux voor M.S. Vroeg een der aanwezigen nog na dere inlichtingen. Voorzitter meen de, dathet- niet de taak was .van het bureau om de Federatie over de hekel te gaan halen op, deze vergadering, doch beloofde op de a.s. vergadering te Utrecht meer van zich te laten horen. Het ziet er overigens wel naar uit, dat het be stuur van de Federatie belangrijk herzien zal worden. Het nadelig saldo van f 575.op de begroting van 1947 vormde ook een punt van bespreking. De heer Jonker, penningmeester, deelde mee, dat dit-bedrag naar alle waar schijnlijkheid door de gemeente als subsidie zal worden 'aangeboden. Dit nadelig saldo is ontstaan door het aan de sportkeuring verbonden röntgenologisch onderzoek. Bij de hierna volgende bestuurs verkiezing gaven de leden in die mate' blijk- van v,ertrouwen in het bestuur, dat verkiezing niet nodig was en het gehele, bestuur werd herkozen. De voorzitter bracht de leden dank voor het geschonken vertrouwen en beloofde mede na ment de andere bestuursleden te urnen dit vertrouwen waard te zijn. In zijn sluitingswoord feliciteerde de voorzitter onze plaatselijke voet- balverenigingen A.F.C. en Alcmaria ter gelegenheid van het behaalcle kampioenschap. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes S. C., zoon yan Jan Duin en S. Duinmeijer; Jacob, zoon van Mariüs Woets en K. H. Geleijns; Cornelia M., dochter avn Karei Boek en G. Boon; Adrian' is L, .M., zoon, van Pieter van Langen en' M. C. Punt; .Elisabeth C. M., dochter van Willem Vroling en E. C. Veken; Jacob, zoon van Gérrit Wortel en T. Burgert; Johanna F. M„ dochter van Hendricus J. Pel- mer en A. J. M. Kroeders;Willem I. K... zoop van Willem Pijper en A. Valkhoff. Gehuwd: Cornelia Heyne en Ger- 'trudis de Lange; Franciscus P. Hermse en Adriana Boots; Louren- tius C. Smit en Johanna M. M. Tool. Overleden: Grietje Vennekèr, oud 7-7 jaar. wed. van H. W. Godijn; pettus Korver, oud 51 jaar, gehuwd met A. M. Sneékes; Carl G. Nimral, oud 78 jaar, gehuwd mét M. G. Gomes; Gerritje Baas, oud 62 jaar, gehuwd met H. Eendebak. •Geboren; Cornells M., z.v. Leo- nardus H. Wassing en A. de Vet; Hedwig C. M„ d.v. Everardus A. de Vries en A. E. P. Cornelisse; Jasper, z.v. Jasper Bieman en G. ,van Kalteren. Gehuwd: Arnoldus J. Valk en Aaltje van Essefeld; Dirk v. d. Wal en Theodora A. M. Koelink; Simon Dikkeboom en Cornelia G. Asmé, Cornells Harderwijk en Maria P. Lina. VOLKSLIEDEREN-AVOND BERGEN Onder auspiciën van de Berger Kunstkring kwam de zangeres Relie Rimathe een volks- liederen-avond geven, aan de vleu gel begeleid door de pianist Jofi. Röntgen. De zaal van de Rustende Jager was zo goed als geheel met belangstellenden gevuld. Twee en dertig volksliederen is wel zéér veel en om hiermede een auditorium de gehele avond te -boeien, is Wel een zeer moeilijke opgave. De zangeres van deze avond heeft een altstem, zo mooi en gaaf als mén maar 'heel zelden te horén krijgt; bovendien is haar zingen technisch af en heeft men althan.s in dit ppzicht met een zangeres van groot formaat te doen. Alles klonk even mooi en be schaafd, ja bijna overbeschaafd. Maar ondanks dit alles wilde het intensieve contact met het publiek maar niet komen. Het was weer de voordracht, welke over het alge meen te vlak was en groter con trastwerking had kunnen hebben. De eerste serie Nederlandse volks liederen, in bewerking van Vale rius, Willem Pijper, Julius Röntgen e.d., kwam in vrij langzaam tempo over het voetlicht en leken elkan der gelijk te zijn. De negro-spiri tuals brachten wat meer afwisse ling door hun vaak weemoedig sentiment. Van de Franse volkslie deren verdienen gememoreerd te worden o.a. L'amour de moi, Les cloches de Nantes. De Spaanse volksliederen, o.m. bewerkt door Manuel de Falïa, werden, tempera mentvoller gezongen, maar ook hier bleef alles te gereserveerd en kwam niet los uit de keurig afgewerkte, steeds maar op schoon klinkende vocalen gerichte wijze van zingen. Jammer dat althans deze avond "de voordrachtkunst schuil ging achter zulk bijzopder prachtig stern- materiaal, waar men muzikale won deren mee zóu kunnen verrichten. De pianist Johannes .Röntgen speelde de -begeleidingen boeiend en voortreffelijk. Een merkwaardige kunstavond, welke zéér veel te bewonderen gaf, maar toch niet' volkomen kon be vredigen.. De zangeres werden bloemen aangeboden. W. SCHREURS. BERGER KUNSTKRING BERGEN Na vele moeilijkhe den overwonnen te hebben, is het bestuur van de Berger Kunstkring er irf geslaagd zijn leden nog in dit -seizoen een prima voorstelling aan te bieden. Voor Maandag 12 Mei a.s. is- n.J. gecontracteerd met de Stichting Amsterdams-Rotter dams Toneelgezelschap (De Start), hetzelfde gezelschap, dat ons Zesde Efage bracht. Dit zal komen, met „Het Huis aan het Moeras" (Ladies in retirement), een thriller van E. Persy en R. Denham. Vertaling vaiï Frouke de Waard, regie A. De- fresne. Van dit stuk ging Zater dagavond de première in een volle Stadsschouwburg te Amsterdam-J Blijkens de persverslagen heeft men volop genoten van dit stuk,, dat zo rijk is aan spannende momen ten. ONGEVAL URSEM De 15-jarige F. Kluijt alhier .wilde Zondagmiddag per fiets over -éen smal bruggetje rijden, 'gelegen bij de woning van de heer A. Muijs aan de Ursemmerweg, Toen hij echter halverwege was, verloor hij de macht over zijn stuur, waardoor de knaap met fiets en al in het water tuimelde. Alhoewel het eerst scheendat hij er alleen met een ngj: pak was afgekomen, bleek bet later toch, dat hij zijn arm had gebroken. Tevens was hij .zijn bril kwijt geraakt. Uitspraken Bijzonder Gerechtshof Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed \yoensdag de vol gende uitspraken: *D. Verbeek te Zuid- en Noord- Schermer (verraafl) 8 jaar gevan genisstraf. J. - Weidema te Alkmaar (Kriegs- hiarlne) 5 jaar. g( vangênisstraf. S Jesse te ï>jr singerhorn (ver raad) 3 jaar gevangenisstraf. A. van Doorn te Alkmaar (Ver raad) 10 jaar gevangenisstraf. B. Harsevoórt té Alkmaar (propa ganda voor Waffen S.S. en verraad) 10 jaar' gevangenisstraf. D. E. Henstra te Bergen (verraad) 6 jaar rijkswerkinrichting. De veroordeelden werden ontzet uit alle npenbare rechten. R.K. VERKENNERS HEILOO Dat men met jonge mensen iets goeds op toneelgebied bereiken kan, heeft Hopman Opdam bejyezen. pe verkenners van de Willibror- dusgroep gaven twee uitvoeringen van hét geheimzinnige spel „Het geheim van de Komoofc". De eerste avond was vóór de jeugd, nl. voor de leeftijden van 1?,tot 17.jaar. Dat men met de jeugdige spelers mede leefde, bleek wel uit de luidruch tige bijvallen en het» geweldige ap plaus na ieder bedrijf. Zondagavond werd hétzelfde spel opgevoerd voor de ouders der ver kenners, genodigden en bélangstel- lenden. Jammer dat er zo weinig ouders waren! Stelt toch belang in het werk van uw jongens. Dat zal hun prestaties zeer zeker nog méér stimuleren! Onder de aanwezigen zagen wij o.a. het groepscomité, af vaardiging van K.J.B., N.V.P., Gid sen e.a. Hopman Lammers opende deze avond, heette allen hartelijk wel kom en wenste ieder een genoeg lijke avond. Hierna kwamen de jeugdige tonelisten aan het woord. Laten wij het maar direct zeggen: het yas hf! De een heeft natuurlijk meer „toneelbloed" in de aderen dan de ander, maar het-team-work was goed! Gaat zo door, j'ongeluil Décor was uitstekend verzorgd. Grime van de Eerw. Broeder An- drégs was zéér goed. Na afloop dankte de aalmoezenier, de Weleerw. Kap. v. d. Voorn, de spelers en leider voor het gepres teerde» en de belangstellenden voor hun aanwezigheid en aandachtig gehoor. .Hierna werd nóg een ver loting, met pracht prijzen, gehou den. VEILING-WEEKOVERZICHT LANGEDIJJC Aan het einde van pnsvorig overzicht werden enige pessimistische beschouwingen gewijd- aan de vooruitzichten voor de a.s. witlofcampagne. Deze be schouwingen werden deze week reeds werkelijkheid De aanvoer van witlof was Aog onbeduidend, maar do prijs zakte' onrustbarend. Op het einde van déze wéék werd voor de allermooiste witlof- nog- slechts f 18.a f 19.per 100 kg besteed. In één week tijd zakte de prijs dus van f 45.(de maximum prijs) tot f 18.a f 19.Meer dan de helft van de prijs viel in één week df. De mindere soorten zakten natuurlijk nog meer, Zo bracht dè sortering II op het einde der week nog sleqhts f 11.'a f 13.per 100 kg op en sortering III f 5.a f 6. Tengevolge van de strenge win ter en het voortdurende koude en gure, wëer van de laatste weken is ook de opbrengst van het witlof en de kwaliteit veel minder dan andere jaren, zodat de witlofteelt dit jaar -wel ver beneden de verwachtingen zullen blijven. GEMEENTERAAD URSEM URSEM Op Vrijdagavond 2 Mei kwam de raad dezer gemeente voltallig bijeen. Na opening door de voorzitter werden de notulen der vórige vergadering voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Ingeko men stukken en mededelingen. Een dankbetuiging namens het Prinse lijk Gezin voor de toegezonden tele grammen ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke. Voorts een schrijven van Ged. Staten, waar in goedkéuring werd gehecht aan de verhuur van het sportterrein aan de heer A.' Muijs. Een rapport van de commjssie van onderzoek wees uit, dat de boéken en beschéiden .van de gemeente-ontvanger, burger lijk armbestuur en wóningbouwver- eniging in 'goede orde waren be vonden. Een binnengekomen schrijven van Ged. Staten, waarin, werd medege deeld, dat de gemeente Avenhórn om grenswijziging had verzócht, werd dobr de voorzitter uitvoerig toegelicht. Het plan van Avenhorn om het z.g. Zeugenpad 4e annexe ren werd lang en breedbesproken. Men kwam tot de conclusie, dat AVenhorn daar tuindersbedrijven wilde stichten, terwijl het land in dë Ursemmerpolder ligt. De raad ging Sccoord met het voorstel van de voorzitter, om de Ged. Staten te verzoeken op het verzogk van Avenhorn afwijzend te beschikken, daar een idoorgevoerde grenswijzi ging uit economisch oogpunt beke ken 'zeer nadelige gevolgen voor Ursem zal hebben in de toekomst. Een verzoek van de R.K. Fröbel school orp e'en subsidie voor de be- Van de oude groenten zijn de koolproducten alle geruimd, Uien, peen en bieten worden nog slechts in kleine hoeveelheden aangevoerd. De uienprjjs heeft zich volledig hersteld. De laatste aanvoeren wor den allemaal wqèr graag afgenomen voor f 16.per 100 kg. Drielingen uien brachten deze week van f 6.— tot f 7.60 per 100 KG op. Peen en bieten worden voor de minimum prijs afgenomen of. bij doordraaien voor deze prijs geëxporteerd naar Duitsland. Alleen peen III fnaakte hierop éen uitzondering en steeg enige dubbeltjes boven de mini mumprijs. Deze sortering werd ver-, kocht voor f 5.80 tot f 6.40 per 100 kg We staan thans aan hét einde van het seizoen en aan het begin van 'n nieuw seizoen. Ofschoon het vorige jaar de tuinders met angst en vreze de toekomst inzagfen, is het oude seizoen zeer goed geweest en heb ben de bouwers góed geld voor hun producten gehad. Laten we hopen dat ook het nieuwe seizoen goed mag zijn. 'n Schok voor vele tuin ders is zeker dé export-belemmerin gen. naar Engeland etc. voor wat bétreft'onze bladgroenten. Deze be lemmeringen zullen ongetwijfeld hun stempel" ten kwade drukken op deze nieuwe groenten.De toekomst is; dari ook verre van rooskleurig. Alle hens zullep daarom aan dek moeten om datgene'aan de tuinbouw te geven wat haar toekomt, nl. lo nende prijzen'vopr de producten. Moeilijklièden, zijn er om over wonnen te wordén. Jïet afgelopen seizoen zijn er ook veel moéiljjkhe- den geweest. Laat een ieder datgene doen wat zijn plicht is en aldus al len eendrachtig samenwerken dm het goede te bereiken.' KELLNER KOREMAN IN VRIJHEID Het was een zielig geval, waarmee de ochtendzitting'van het Tribunaal gisteren gesloten werd. De vroegere Alkmaarse kellner, A. Koreman, strompelde op krukken' de zaal bin nen; een week vóór de val van Ber lijn werd hij het slachtoffer van een bombardement aldaar, Waarbij hij zijn linkerbeen verloor. Door de Russen krijgsgevangen gemaakt, werd hij na enkele dagen aan. de Amerikanen"uitgeleverd; deze gaven hem een "kunstbeen, doch tot dusver had hij nog niet de gelegenheid ge had, dit. te laten bevestigen. De Amerikanen hadden hem overgege ven aan de Holi. Mil. Misgis in Ber lijn, die hem Vier maanden cellulair opsloten; tenslotte kwam hij naar Nederland, waar hij in. het kamp verzijld raakte. De man was in 1938 al NSB-er, getrouwd mêt een Duitse vrouw, die dp de fabriek van Ringers werkte; hij werd lid van de W;A. en was drie jaar kellner in het. Wehr- machtsheim te Alkmaar; nadat hij daar ontslegen was, werkte hij als frontarbeider in Duitsland. Met Vova had hij destijds ook nog ge leurd, maar de eed op Adölph had hij geweigerd. Zij A invaliditeit scheen ook op zijn psychische con stitutie nadelig te hebben gewerkt; .tijdens het verhoor en het pleidooi dooor zijnraadsman mn C. Berk houwer, had hij het nl, erg 'te kwaad met zijn "zenuwen. De verdediger betwijfelde, of zijn cliënt nog wei physiek in staat was verder een straf te ondergaan en rpeende, dat de man, mede door zijn levenslange invaliditeit,'al meer dan genoeg ge straft was. HetTribunaal kon hem tiierin volgen en volgde het voor beeld van het Amsterdamse Tribu naal door deze invalide politieke cielinkwent terstond zijn vrijheid te hergeven. Ambulance-vrijwilligers. Gróte advertenties riepen in de oorlogsjaren vrijwilligers op voor de Nederlandse ambulance, waarvan zekere dr. Gaillard de geestelijke vader was; deze loopt al weer lang op vrije voeten, doch degenen, die aan zijn 'oproep gehoor gaven, ver- schijnén nog steeds voor de tribuj nalen. Zo ook J. Helderman uit Alkmaar, die Werkzaam was bij de Persil-maatschappij, die niet van nazi-smetten vrij was. In 1941 werd hij lid dey NSB, doch toen hij bij de W.A. moest, weigerde hij dit en be dankte als lid. Hij 'Werd toen .bij- gezét. in de z.g. „lijkenbak", waarin de bedankte NSB-ieden op kaart stonden. Hij liet zich lijmen door de schone leuze, dat de Nederl. Ambu lance „voor vriend en vijand" werkte en .werd, ambulance-söldaat; in die functie kreeg hij ook een bloed groepteken, doch de vérdediger mr. Smal wees er op, dat hieraan niet' die betekenis moet worden gegeven als aan het bloedgroepteken, dat de SS-ers kregen. Overigens bleek, dat besch. eens kordaat was opgetreden tegen een straatpiraat, zoals hij de Duitser noemde, die dreigde een Alkmaar der te arresteren; met gevolg, dat de arrestatie niet doorging. Mr. Smal herinnerde eraan dat grote, goed-bekend staande firma's destijds'voor de Ned. ambulance of ferden en eenvoudige jongens door de reclame werden misleid.In de zelfde geest pleitte hij voor D. v. d. Kamp uit .Bergen, die, door huWe- Hjkströebelen balorig was geworden én ook bij de Ned. Ambulance ging' werken. In 1942 werd hij sympathi serend lid en W.A.-man, werkte op •De Kóoy voor de Duitsers en later als ambulance-man aan het Oost front. Hij deed het, zoals hij zei, om aap dé kost te komen. De monteur J. Njeuwland uit Schoorl was door werkloosheid ën wellicht ook door zlicht naar avon tuur ërtoe gekomen bij de NSKK te gaan en werkte in België, Frankrijk en Rusland; hoewel hij wilde doen gelp.ven, dat hij gemeend had slechts bij een Nederlandse firma te gaan werken, moest hij toch later toegeven, dat hij in Duitse dienst was getreden; 'hij had zich menigmaal in zijn Duits uniform laten fotograferen. Zijn verdediger, mr. Berkhouwer, vopd het niet zo'n zWaar geval; 'n jongen, die geen hoogvlieger was en weinig de gave des onderscheids bezat. De Alkmaarse kantoorbediende J, BaWker (de mén werkte op het G.A.B. en verdiende f 50.per maaand) die nog maar 15 jaar was, toen de oorlog uitbrak, zag aanko- meh, dat hij als niet-NSK-er het eerst iri aanmerking zou kómen om naar Duitsland te moeten; weshalve zocht hij zijn heil bij de NSKK en Wérd sympathiserend lid, hetgeen bij de NSKK-ers meest automatisch scheen te gebeuren. De 'jongeman, die 10 jaar was, toen "zijn vader overleed, had niet zoveel leiding ge had, als hij nodig had. Mr. Smal oordeelde, dat hij met twee jaar-internering voldoende ge straft was en pleitte clementie.. Zoekgemaakte gelden. Reeds eerder wap de zaak tegen B. H., Ullings uit Alkmaar eh Ga. Haghuis uit Heiloo voor^eweest. Déze twee beschuldigden, die in de bezetting onder de firmanaam Perco allerlei wérkzaamheden hadden ver richt aan verdedigingen, werden toen door het Tribunaal de vólgen de maatregelen opgelegd: Ullings internering tot'3 Juli 1947 met ver beurdverklaring van het gehele vermogen; Haghuis internering tot 2 Januari 1948 en eveneens ver beurdverklaring van het vermogen. De Hoge Autoriteit te Amsterdam had zijn fi&t geweigerd aan dê ver beurdverklaringen, zodat de, kwestie opnieuw in behandeling kwam. Ook nu waren de verdwenen gelden vaft f 18.000.het struikelblok. Deze som was in het huis van de tweede besch. verborgen geweest, maar tot nu toe- r^og steeds niet gevonden. Ook over de gelden, die zij na haar eerste vrijlating meekreeg ('n ronde f 14.000) wérd heel wat gesproken, want deugdelijke verklaringenover het besteden kon ze niet geven. Van de 5 ton, die in de bezetting bijeengebracht was, bleef 'n bedroe- vend beetje over, zo zelfs dat fir mant no, 1 zelfs in schulden tereeht- gekomèn is. Over veertien dagen zal het Tri bunaal uitspraak doen. Goedige ^erlijkheid. J. E. K." de Buyzer uit Alkmaar was in verzet gekomen tegen 'n hem opgelegde boete. Hij gaf alles toe en had veel goede woorden voor de' B.S., die hem indertijd goed behan delde. Zoiets doet deugd, zelfs '(of juist) dit te horen zeggen door 'n vroe gere. politieke tegenstander. Rede nen waarom men in de zaal vrien delijk tegen hem gestemd was en- met alle recht. Het is prettig af en toe de strengheid van oordeel door broken te zien door eerlijke beken tenissen. Het zal deze Buyzer wel meevallen over 14 dagen. strijding van haar /ïitgavèn. Op voorstel van B. en W. werd een subsidie toegekend groot f 5.per leerling, onder voorwaarde dat het bestuur een vaste regeling zal tref fen voor de heffing van 't school-' geld'. Aan de L.T.B. werd een subsidie toegekend groot f 50.—. voor het geven van tuinbouwcursussen. Éen verzoek van de. Westfriese Vereniging tot Rattenbestrijding werd op voorstel van de voorzitter in handen van B. en W. gelegd voor nader onderzoek. Volgens ontvan gen schrijven van Ged. Staten kwa men in de geméenterekeningen over 19431944 enkele onjuisthedèn voor, zodat dit aan éen nauwkeurig on derzoek zal worden onderworpen. Op de begroting 1947 werden enige wijzigingen aangebracht. Door de voorzitter waren de legeskosten ge heel herzien eri opnieuw vastge steld. De raad kon zich hierrnee verenigen, behalve met de kosten voor een uittreksel der Kiezerslijst.' De kosten hiervoor waren door de voorzitter op f 25.— gezet, hetwelk door de heren Langereis en Blom werd bestreden. Na wat loven en bieden werd dit op f 10.— vastge steld. Rondvraag. D. Blpm vraagt of het juist is, dat leden van de spoyt- en toneelverenigingen ook' vermaken lijkheidsóelasting moeten betalen voor het bijwonen der wedstrijden en uitvoeringen. Voorzitter ziet niet in waarom er geen belasting be taald moet worden. Dit argument van de voorzitter wordt door alle raadsleden bestreden, daar nog nooit door de eigen leden der verenigin gen voorheen belasting moest be taald worden. De heer .C. Blom voegt hieraan toe, dat er in de hele wijde omtrek nergens op 't platte land belasting van de eigen leden wordt geheven. 'Voorzifter blijft echter op zijn standpunt staan, dat er voor elke. bezoeker belasting moet worden geheven. Wethouder Stam vraagt de aandacht van de voorzitter voor de vele vreemde ge zelschappen, welke uitvoeringen ko men geven,- alsook voor de films. Stam is van menihg, dat de eigen verenigingen hiervan te lijden1 heb ben. Voorzitter antwoordt geen be voegdheid te bezitten om zulks te verbieden, "maar zegt zijn medewer king toe om. zulks te beperken. De /heer ,G. Seijts stelt voor de raads vergaderingen in. het vervolg mef* een gebed te beginnen en te éindi- gen. De heer Langereis verzoekt-de raad om dit voorstel tot de volgen de vergaderingaan te houden. Al dus Werd besloten., .Niets van belang meer aan de orde zijnde sloot voorzitter "hierna de- vergadering op de> gewone wijze. DE JEUGD VAN SCHOORL OP DE PLANKEN SCHOORL. Het was wel een aanmoediging voor de Katholieke- jöngemannen, toen zij voor de eerste maai getuigenis van hun kunnen moesten afleggen, dat de zaal van het Verenigingsgebouw geheel ge vuld was. Een tweetal toneelstukken stond op het programma, wat eigen lijk wel ee.n beetje teveel was. Vooraf hield de Zeereerw. Heer Pastoor een toespraak, waarin hij 't1 ontstaan en het doel van de KNJB uiteenzette. Toen ging het doek open en we waren er getuige v?n, dat het Mephisto, de duivel, bijna gelukt was van de lastige kastelein een lapje grond te kopen, waarop het kerkbestuur persé een bewaarschool wilde stichten. Maar alles kwam gelukkig weer goed: de braven, dat wil zeggen de leden van het Kerk bestuur natuurlijk, kwamen als overwinnaar uit de strijd en konden uiteindelijk het begeerde lapske grond "bemachtigen. Het hierna volgende spel: „Het. geheim van de Ko Moor'V kon ons als stuk minder bekoren. Het ge geven was ons te goedkoop, om dan van cultuun maar niet te spreken Het eerste het beste blijspelletje had ons beter geleken. Niettemin heb ben de jongens er van proberen 'te maken,, wat er met de beschikbare krachten van te maken was. Ook hier ais bij het eerste stukje; et wa ren' goéde en minder goede krach ten, maar ovèh hét algemeen mogen de jongens tevreden zijn Over hun eerste optreden. Het publiek was in elk geval dankbaar gestemd. Zij mogen niet vergeten worden Maandag, 5 Mei. Vanavond werd èr een enveloppe bij mij in de 'brievenbus gestopt; de inhoud was bestemd voor de kranslegging op 10 Mei a.s. op de graven der gesneuvelde Alkmaar- ders in de Meidagen 1940. Zo heb Ik er in de loop-der twee laatste weken meerdere gehad, en heel langzaam is het bedragje gegroeid tot een sommetje, dat weliswaar klein is, maar dat tenminste iets is. .We kunnen er inderdaad een zeer sobere bloemenhulde voor ko pen. Maar we wilden de vijf bou- qetten zo heel graag versieren met het zo vertrouwde rood-wit-blauw, met een eenvoudig lint dus in de nationale kleuren. En daarom wa gen wij het nog- eens, om een kleine medewerking te vragen aan hen, die in 1940 behoorden tot onze Ned. Weermacht. Soldaten van 1940, van welke rang ook, brengt nog even uw bijdrage bij ondergetekende, of geef het af aan.de redactie van dit blad. dia haar wel zal doorzenden. En tenslotte: wié Zaterdagmorgen om 8 uur mee wil gaan naar de beide kerkhoven in Alkmaar, kome om die tijd naar de Verkeersbans op den Kennemérstraatweg bij de Héilooërbrug. J. WERKMAN, Rippingstraat 3ji, Alkmaar. OVERZICHT COöP. TUINDERS VER. KENNEMERL^ND G.A. BEVERWIJK, 5 Mei 1947. De aanvoer van spinazie neemt gelei delijk aap tóe. De prijzen van dit product waren tot heden toe goed te noemen. Ook 'op de nationale feestdag werden er goede prijzen besteed en was de markt graag. Spinazie bracht van 2035 ct. per kg op. Witlof werd in flinke,kwan- turns aangeboden. Dit artikel steeg iets 'inprijr en giEg vlot van de hand. Voor dit artikel werd van 25 142 ct. per kg besteed. Hetzelfde .geldt voör de rabarber. Flinke aao- »voer met .stijgende prijzen. De op brengst van dit product loopt nogal uiteen door groot verschil van kwa liteit. Van 1225 ct. per kg was hiervoor de notering. De teelt van asperge loopt in onze streek ieder jaar terug. Wel vallen er ieder jaar kwekers af, maar nieuwe tuinders voor' dit product melden zich niet, zodat 'bij ons langzamerhand de asperge geheel zal verdwijrien. IA bracht -van 1,30 —1.65 en 2A 1.00—1,20 per bos op. Prijsnotering: Spinazie 2035; Witlof I 25—42; Rabarber 12—25; Radijs 10—15 p. bos; Prei 24—29;- Sjalotten 10—13; Asperge IA 1,30— 1,65 -p. bos; 2 A 1.00—1,20 p. bos; Gele kool 16—17. WARMENHUIZEN. *3900 kg rabarber 11.15—14.00; 800 kg. rode kool 19.50; 3000 kg gele kool 17.50; 2100 kg peen ,6.60—7.60. WOGNUM, 7 Mei. Aardapp. 11 —11.80; witlof I 25—34; II 15—24; IJl 2—12;' spinazie 1119; sla II 614; -radijs 1013; rabarber 18. HEM, 7 Mei. Zuiderkogge. Witlof 2431; afw. 2—17; spinazie 2123; aardapp. 10.7011.60; sjalot ten 3.4012.80; Knolselderie 0.602. ALKMAAR, 7 Mei. Exportvei ling. Spinazie 817; postelein 61 —66; raapstelen 2325; 'rabarber 18 —25; prei 1129; witlof 8—30; radijs 1017; sèlderie 46; sla 623. ZWAAG, 7 Mei. Aardappelen 5.9012.60; spinazie 1124; postelein 5261; uien 15.7016; witlof 2237; breekpeen 9.50; radijs 10.5012; ra barber 15—24; andijvei 70; sla 19.20- .26.10. LANGENDIJK. 7100 kg "witlof I 21,30—27.50; II 2.90—10.30; 2700 kg bieten I 8.—;'II 5.70; III 4.40;' 115 kg prei I 17.10: II 9.90. BEVERWIJK, 7 Méi. Spinazie 8—23; witlof I 13—25; rabarber 9-17; radijs 8—14; asperge I A 1.601.90; idem 2 A 1.10—1.25; prei 17—33; sjalotten 8—10; waspeen 15. 3 Mei Sombere wolken, voort gejaagd door de harde wind, vorm den het décor .van de treffende plechtigheid ter herdenking van onze helden, die gevallen waren. Het onlangs onthulde monument vormde het middelpunt. Hier sprak burgemeester Loggers en bracht ons terug naar de harde strijd van /vijf jaren, maar ook nam hij onze ge dachten mee naar dfe toekomst en hij wees ons op onze duurste plieht: goede beheerders te zijn van de goederen, waarvoor onze gevallen vrienden gestreden hadden. Het troostrijke/Wilhelmus werd gezon gen en ontroerd zwegen weallen tlvee minuten. Dré Bakker decla meerde een strijdlied Uit de oor logsjaren. Tot besluit zongen we uit Valerius' Gedenkklanck: „Wilt he den nu treden voor God, den Heere". Sober was de" plechtigheid," maar treffend. Een bloemenhulde, ge bracht door de hele bevolking, sloot het geheel af. 5 Mei 's Avonds verzamelde zich de bevolking in Hotel Smit, teneinde daar zijn tweede bevrij dingsfeest te vieren. Hét vorige jaar hebben We het moeten doen in een schuur, maar de opbouw staat niet stil. Doch hoe groot de Beurszaal ook is, veertienhonderd mensen kan zé niet bevatten. In allerijl werden uit het dorp zoveel mogelijk stoe- leh gehaald, opdat ieder kon zitten,, maar de stroom bleef aanhouden. En toen de zaal om kwart over 8 gesloten werd, waren er plm. 1100 Wieringermeerders bij elkaar. De burgemeester opende en in een prachtige rede, met enthousias me voorgedragen, wees hij op onze eenheid en op onze verbondenheid' met het Voj-stenhuis. Daarna volgde het bonte pro gramma, dat uitgevoerd werd door de verschillende plaatselijTce ver enigingen. Men ^ou het programma de uiting van de eenheid kunnen noemen, maar de eerlijkheid gebiedt pns. te zeggen,dat verschillende nummers ver beneden de verwach tingen bleven. Bevrljdingsprogram- rria's lenen -zich niet tot critiek. Daarom de mooie fragmenten er uit. Bovenal was er de film, vervaar digd ó°or mevr. Lever ter gelegen heid van de opening, der Beurs, doch ook het R.K. Gemengd Koor en het Koor der Plattelandsyrou- werfvereniging hadden een verzorgd programma. Dré Bakker was de man voor de verbindende tekst en hij Jïeeft 'zijn best gedaan, maar als je voor. verrassingen komt te staan als het zomaar inlassen van nummers, die niet 10 maar 20 minuten duren, dan is het moéilijk 'om op blijde, frisse ep vóoralhumoristische toon de -verbindende woorden te spre ken. Hij heeft het gedaan. Wij heb ben geluisterd en hem begrepen. Ondertussen zwol het geruis ach ter in de zaal aan. Zette de menigte zich uit? Of was het zinsbegoo cheling? De kracht der massa nam dreigende vormen aan. Gelukkig werd het reddingsmiddel gevonden! volkszang. Machtig' daverden de vaderlandse liederen: „Hij zal ons land niet krijgen, wij geven Holland nooit". En buiten schalde de echo: nooit! Zo eindigde het feest. En toch is het éen prachtig feest geweest! J'. Het jongere: de R.K. Staat aspecten. Er was ei die, hoewel heftij een noodzakelijke de christelijke bej kundig terrein, toci hen liggend 'klima De Partij is er no déze idealistische zich te binden. De: platvorm in literai tijdens de bezettinj ingeschakelde acti' deel een uitweg ir ting. Het normale jongerenprobleeift vraag of vorming Partijleden wensèl eA zo ja, hoe dit d geschieden. Ook J Partij steeds rhoei' bepaling van haar eerst heette het, d< goed. waren om p ven, later ging m soort van schoolse jongeren echter nie omdat zij ook pos wildgn doen. Na de bevrijding probleem opnieuw komen en het was plaats de Partij, i van Jan Robert, c stelde om het ditrr nitieve oplossing 1 Volkspartij plaatste ter zijn werk doe Jongerencommissar en in 'deze qualitei bert vervolgens me door het land, ovei der katholieke jong kring een b,epaald< larigstelling uit te vend door de sticht gerenorganisatie. Jan Robert is ir storven. De.jeugdi nisatie verloor in alleen omdat hij de ganse organisatie n doortrilde, maar v vorm en doel nog tief waren afgepas organisatie is er th afdelingen is enth tot zelfwerkzaam] Schiphorst heeft d Robert" overgenome nu om zijn werk n seren. Een eerste s! rifgelopen ,week-en( burg gezet, waar ei geren uit alle'deler éen tweedaags we: leiding van de vc Jorjgerenraad, dr. 1 een waren. De congresleidin; gesteld met twee i eerste daè het co stevige principiële geven. Dr. Jo de „Het Katholicisme TRAGISCH 01 RIODER Kordate vrquw auto g< Dinsdagmiddag r -weduwe E. Stolk-1 vrachtauto, welke Was geladen, 0p de te Ridderkerk. O ogenblik kon zij, bi een kuil in de wei meer houden, ten; de wagen in de 1 pende Wetering ree zittende knecht wis bine te. springen, c ster- geraakte klem Eerst na 20 minute te het haar te bevr geesten wéren ecf ken. 1 De] overledene- lf tnindersbedrijf, nac 8 Mei 1945, dus en bevrijding, bij een B.S. en een groep dood en vervoerde producten per vrat veiling. Zij laat twe na. HIROHI MAC AF De Japanse keizi vierde maal een b< allieerdé opperb bracht. Het bezoel een uur. Men mei aan MacArthur vraagd heeft omtri zichten op een vre der zou de keizer hebben voor de r MacArthur bij het gen van de ^aterd: geworden nieuwé Inlichtingei Het Hoofd v. d Voqrhout 13 te D« inlichtingen betref wenhuizen, oud 37 Baarn, voormalig Buerenstraat no. persoon was Igedur werkzaam bij di dienst van de Pol: alsmede bij de S

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2