WAAR BLEEF PVROUN RADIO imonstreert JONGERENPROBLEEM in de Katholieke Volkspartij Wacsr gaat ons onderwijs heen? DE H. BLOEDPROCESSIE De borinenlijst DNDEN irktberichten I NIEUW NOORDHOLLAN DS DAGBLAD - Donderdag 8 Mei 1947 PAG. 3 Door stichting van organisatie nog niet volkomen opgelost Eerste Kamer zeer critisch tegenover Minister Gielen trok voor de 797ste maal door Brugge Gods-oordeel t/jinfavocRUw-fijuuijdi EPlclc Alalvety het eerste stukjes er wa- en minder goede krach- ovêr hèt algemeen mogen tevreden zijn over hun eden. Het publiek was in dankbaar gestemd. igon niet vergeten worden Maandag, 5 Mei. d werd èr een enveloppe i de 'brievenbus gestopt; 1 was bestemd voor de ig op 10 Mei a.s. op de r gesneuvelde Alkmaar- lyteidagen 1940. Zo heb le loop-der twee laatste eerdere gehad, enheel is het bedragje gegroeid sommetje, dat weliswaar maar dat tenminste iets innen er inderdaad een e bloemenhulde voor. ko- we wilden de vijl bou- heel graag versieren met rtrouwde rood-wit-blauw, sënvoudig lint dus in da kleuren. En daarom wa* t nog eens, om een kleine ing te vragen aan hen, l behoorden tot onze Ned. t.' van' 1940, van welke rang ;t nog even uw bijdrage etekende, of geef het af idactle van dit blad. die zal doorzenden, otte: wié Zaterdagmorgen mee wil gaan naar de hoven in Alkmaar, kome d naar de Verkeersbans ennemérstraatweg bij de ug. J. WERKMAN, ippingstraat 3jï, Alkmaar. UT COöP. TUINDERS- 5NNEMERL$ND G-A. /IJK, 5 Mei 1947. De in spinazie neemt gelei tóe. De prijzen van dit iren tot heden toe goed Ook 'op de nationale erden er goede prijzen was de markt graag, bracht van 2035 et. per lof werd in flinke,kwan- eboden. Dit artikel steeg |r en ging vlot van de dit artikel werd van 25 :r kg besteed. Hetzelfde de rabarber. Flinke aao- stijgende prijzen. De pp- n dit product loopt nogal groot verschil van kwa- 12—25 ct. per kg was e notering. van asperge loopt in onze :r jaar terug. Wel vallen aar kwekers af, maar nders voor' dit product :h niet, zodat 'bij ons land de asperge geheel jnen. IA bracht - van 1,30 !A 1.00—1,20 per bos op. ring: Spinazie 2035; 542; Rabarber 1225; -15 p. bos; Prei 2429;' ,013; Asperge IA 1,30 2 A 1.00—1,20 p. bos; 16—17. NHÜIZEN. *39o6 kg 1.15—14.00; 800 kg rode 3Q00 kg gele kool 17.50; en ,6.607.60. M, 7 Mei. Aardapp. 11 tlof I 25—34; II 15—24; III azie 1119; sla II 6—14; 13; rabarber 18. Mei. Zuiderkogge. -31; afw. 2»—17; spinazie 'dapp. 10.7011.60; sjalot- 2.80; Knolselder ie 0.602. AR, 7 Mei. Exportvei- sinazie 817; postelein 61 stelen 2325; 'rabarber 18 11—29; witlof 830; radijs ierie 46; sla 6—23. 7 Mei. Aardappelen spinazie 1124; postelein n 15.70—16; witlof 22—37; 9.50; radijs 10.5012; ra- -24; andijvei 70; sla 19.20- JDIJK. 7100 kg "witlof 50; II 2.90—10.30; 2700 kg :'II 5.70; III 4.40;-115 kg 1: II 9.90. /IJK, 7 Méi. Spinazie' of I 13—25; rabarber 9-17; 4; asperge I A 1.601,90; 1.10—1.25; prei 17—33; rlO; waspeen 15. semeester opende en in ige rede, met enthousias- dragen, wees hij op onze op onze verbondenheid' opstenhuis. volgde het bonte pro- lat uitgevoerd werd door illende plaatselijke ver- Men ^ou het programma van de eenheid kunnen aar d?' eerlijkheid gebiedt i^gen,1^ dat verschillende /er beneden de verwach- ven. Bevrijdingsprogram- n -zich niet tot critiek. mooie fragmenten er uit. ras èr de filhi, vervaar- mevr. Lever ter gelegen- de opening der Beurs, het R.K. Gemengd Koor oor der Pla'ttelandsyrou- »ing hadden een verzorgd i. Dré Bakker was de man erbindende tekst en hij best gedaan, maar als jo ssingen komt te staan als r inlassen van nummers, maar 20 minuten duren, t moeilijk 'om op blijde, 'óoralhumoristische toon lende woorden te spre- ïeft het gedaan. Wij heb- terd en hem begrepen, sen zwol het geruis ach- aal aan. Zette de menigte Of was het zinsbegoo- e kracht der massa nam vórmen aan. Gelukkig reddingsmiddel gevonden: Machtig daverden de e liederen: „Hij zal ons Tijgen, wij geven Holland buiten schalde de echo: gde het feest. En toch is rachtig feest geweekt! HET JONGERENPROBLEEM in de R.K. Staatspartij had twee aspecten. Er was een groep jongeren die, hoewel 'heftig overtuigd van een noodzakelijke doorwerking van de christelijke beginselen op staat kundig terrein, toch in de Partij een hen liggend -klimaat bleven missen. De Partij is er nooit in geslaagd deze idealistische intelligentia aan zich te binden. Deze zocht zich een platvorm in literaire tijdschriftenen tijdens de bezetting vond haar niet- ingeschakelde activiteit voor een deel een uitweg in verkeerde rich ting. Het normale aspect van het jongerenprobleem lag vervat in de vraag of vorming van toekomstige partijleden wenselijk moest heten en zo ja, hoe dit dan zou moeten geschieden. Ook in deze 'heeft de Partij steeds moeite gehad met de bepaling van haar houding. In het eerst heette het, dat de jongeren te goed. waren om politiek te bedrij ven, later ging meh over tot een soort van schoolse vorming, die de jongeren echter niet kon bevredigen omdat zij ook positief aan politiek' wildgn doen. Na de bevrijding is het jongeren- probleem opnieuw aan de orde ge komen en het was niet op de eerste plaats de Partij, maar de persoon van Jan Robert, die zich tot taak stelde om hét ditmaal tot een defi nitieve oplossing te brengen. De Volkspartij plaatste zich .echter ach ter zijn werk door hem tot hagr Jongereneommissaris te benoemen en in 'deze qualiteit reisde Jan Ro bert vervolgens met bezielende ijver door het land, overal het verlangen der katholieke jongeren om in eigen kring een bepaalde politieke be langstelling uit te leven, vorm ge vend door de stichting van zijn jon gerenorganisatie. Jan Robert is in het harnas ge storven. De.jeugdige jongerenorga nisatie verloor in hem veel, niet alleen omdat hij de man was, die de ganse organisatie met zijn bezieling doortrilde, maar vooral ook omdat vorm en doel nog lang niet defini tief waren afgepaald. Intussen de organisatie is er thans, overal in de afdelingen is enthousiasme en wil tot zelfwerkzaamheid. De heer Schiphorst heeft de taak van Jan Robert" overgenomen en het gaat er nu om zijn werk nader te concreti seren. Een eerste stap hiertoe is het dfgelopen .week-end op de Draken burg gezet, waar een tachtigtal jon geren uit alle'delen van het land in èen tweedaags werkcongres, onder leiding van de voorzitter van de Jongerenraad, dr. L. de Gouw, bij-, een waren. De congresleiding had zich voor gesteld met twee inleidingen op de eerste dag het congres eerst een stevige principiële ondergrond -te geven. Dr. Jo de Boer sprak over „Het Katholicisme en de politieke organisaties", dr. Aug. de Vries over „De Katholieke emancipatie". Het was vooral dr. de Boer, die met zijn warm en knap betoog, waarin hij benadrukte, dat wij speciaal met de waarden, die wjj ontlenen aan ons kindschap Gods, de maatschappij positief moeten -beïnvloeden, een poging deed om dit congres op een plan te heffen, waarop volgende ongetwijfeld steeds beter zullen moeten staan. Naarmate de discus sies vprderden, bleek echter dat de congressisten voorlopig nog te zeer vervuld waren van organisatorische zorgen verband houdende met'hun nog onduidelijke positie als vereni ging en het nog niet scherp afge- fakend zijn van het na te streven doel. Naderhand bezien ware het dan ooje wel beter geweest, wan neer" de congresleiding uitsluitend, deze punten aan de orde had ge steld en dan met tevoren duidelijk getrokken stellingen. De inleidin gen van de partijvoorzitter, de heer Andriessen, en van de jongeren- commissaris, de heer Schiphorst zelf, boden nü enerzijds weliswaar volop gelegenheid om datgene tot uitdrukking te laten komen, wat er uiteindelijk op de eerste plaats on der de congressisten bleek té leven, maar anderzijds bleven zij toch ook nog te globaal en legden de accen ten te verschillend, qm tot duide lijk afgeronde conclusies te komen.' Toch later^ zich de indrukken wel langs bepaalde lijnen samenvatten. Teruggaande op de vroegere vor men van het jongerenprobleem, kan op de eerste plaats gezegd] worden, dat de hier aanwezige congressisten voornamelijk onder te brengen wA- ren onder de categorie van normale jeugdige vrijwilligers, die de ambi tie hebben geschoold te worden op alle politieke wapens. Öp het Bisschopplein te Batavia werden dezer dagen 'door de legercommandant, luit.-gen. S. H. Spoor, een aantal onderschei dingen uitgereikt aan militairen, die zich in de afgelopen jaren onderscheidden door moedige daden. Voor het front der troepen speldt luit.-gen. Spooj: de Bronzen Leeuw op de borst van de sergeant der militaire politie, Pelealuw. (A.N.P. P.) %/ertegenwoordigers van het Wilhelminagasthuis is woorden gegrift waren: „De de Hollandia platenfabrie- het N.V.V., de Ned. hij daar overleden, jj: Het koster H. F. Westerveld ken te Hilversum zijn 14 Kath. Arbeidersbeweging s.s. „Johan de Witt" is met huisvestte hier met voort- platen zuiver zilver (ge en het Chr. Nat. Vakver- 200 repatriërende Neder- durend levensgevaar voor wicht 50 kg.) ter waarde bond, zullen van 10 tot 15 landers te Amsterdam aan- zich en zijn gezin van 25-3- van f4000 ontvreemd. :jc Mei een bezoek- aan Enge land brengen, waar ar- beids- en sociale vraag stukken besproken zullen worden, ;Jj Te Tilburg werd een man aangehou- Ter hoogte van Varik kwam een hert de rivier de Waal afzwemmen. Het dier werd door de veer man in zijn motorboot ge trokken. Tegen de den die 2 koperen ringen gekomen. De op 28 April '43 tot 5-5-'45 het algemeen kampbewaakster van con- voor goud verkocht had j.l. aangewezen extra bon- hoofdkwartier van de voor de prijs van 25 en 30 nen B 04-reserve en B 07- O.D." De „Kilima Ha- gulden. De eerste peul- reserve voor korstloze en/ waiïaris" zijn naar Batavia tjes van dit jaar werden op -of smeerkaas yoor jeugdige vertrokken .voor een tour- de centrale veiling van Ter personen kunnen alsnog tot née door Indië onder aus- Aar aangevoerd door de uiterlijk 10 Mei.a.s. bij een piciën van de Niwin, om Wed. J. Koeleman aldaar, detaillist worden irigele- ziekenhuizen en sanatoria >1: Een -10-jarig jongentje verd ter verkrijging van té bezoeken alsmede en- G. A. Bakker uit Sloter- 100 gram. In de Koepel- 1cele steden, dorpen en bui- straat te 's Qravenhage polder 'werd op de Sloter- kerk te Amsterdam heeft tenposten, om onze jongens van de trap, waardoor hij weg aangereden door een Prins Bernhard een pla- in Indië groeten uit Neder- een schedelbasisfractuur auto. Overgebracht naar quette onthuld, waarin de land over te brengen. 5^ In opliep en overleed. centratiekampen te Vyght, Auschwitz, Leipzig en Ra- vensbrueck, Theodora A. M. Kole, werd door de advocaat-fiscaal 12 jaar ge vangenisstraf geëist. De 62-jarige W. O. viel in zijn woning in de Daguerre- (Van onze parlementaire redacteur) DE EERSTE KAMER Onder wij sbegroting heeft de behandeld. Kleine voorpostgevechtjes leverde Mr. Cramer (P.v.d.A.), toen hij de departementsreorganisatie inzake de lichamelijke opvoeding betreur de en constateerde, dat deze tot nu toe slechts negatieve resultaten zou hebben opgeleverd. Vóór deze spreker had ook de heer Zegering Hadders (P.v.d.A.) reeds betoogd het oneens te zijn met de be snoeiing, die in deze had plaats ge vonden. De critiek richtte verder haar PÜlen op Minister. Gielens maatre- Een toreador op de horens. Tijdens een stierengevecht te Madrid werd de toregdor Albaicin door de woedende stier op de horen3 genomen. Hoewel iéder dacht, dat de man gedood was, daar het, zoals uit de foto blijkt, leek alsof hij door een der horens doorboord werd, bekwam hij wonder boven wonder ge'en letsel. TRAGISCH ONGELUK TE RIDDERKERK Kordate vrguw onder haaf auto gedood Dinsdagmiddag reed de 44-jarige weduwe E. Stolk-Klok met haar vrachtauto, welke met brandstoffen was geladen, op de Oudelandse weg te Ridderkerk. Op een gegeven ogenblik kon zij, bij het rijden- door een .kuil in de weg, het stuur niet meer houden, tengevolge Waarvan de wagen in de langs de weg lo pende Wetering reed. De naast haar zittende knecht wist nog uit de ca bine te. springen, doch de bestuur ster geraakte klem onder de auto. Eerst na 20 minuten werken geluk te het haar te bevrijden, de levens geesten waren echter reeds' gewe ken.1- De overledene- leidde zelf haar tuindersbedrijf, nadat haar man op 8 Mei 1945, dus enige dagen na de bevrijding, bij een treffen tussen de B.S. en een groep Duitsers was ge dood en vervoerde zelf de tuinders producten per vrachtauto, naar de veiling. Zij laat twee jeugdige zoons na. HIROHITO BIJ MAC ARTHUR De Japanse keizer heeft voor de vierde maai een bezoek aan de ge allieerde opperbevelhebber ge bracht. Het bezoek duurde ruim een uur. Men meent, dat Hirohito aan MacArthur inlich'tingen ge vraagd heeft omtrent de vooruit zichten op een vredesverdrag. Ver der zou de keizer zijn, dank betuigd hebben voor de medewerking van MacArthur bij het tot stand bren-, gen van de Saterdag j.l. van kracht geworden nieuwe grondwet. Inlichtingén verzocht Het Hoofd V. d. P.R.A., Lange Voorhout 13 te Den Haag, verzoekt inlichtingen betreffende Arie Nieu- wenhuizen, oud 37 jaar, geboren te Baarn, voormalig adres Anna van Buerenstraat no. 71. Voornoemd persoon was gedurende de bezetting werkzaam bij de. Documentatie dienst van de Politie te Den Haag, alsmede bij de Sicherheitsdienst. Acht eeuwen zijn verlopen sedert Graaf Diederik van, de Elzas in 1150 te Brugge uit het Heilige Land terugkeerde met enkele druppels van het Bloed van Christus bij zich, die hij als beloning voor zijn .onverschrok kenheid, tijdens dé tweede Kruistocht betoond, van de Ko ning van Jeruzalem ten ge schenke had gekregen. Sinds dien wordt ieder jaar te Brugge de Heilige Bloedprocessie ge houden. Maandag zijn voor- de 797ste maal de praalstoeten door de schilder achtige straten van de oude Hanze stad getrokkén. Duizenden toeristen? waren wederom uit de verste hoe ken van Vlaanderen en Wallonië, uit Nederland, Frankrijk en Groot- 200 Engelse boeren naar ons land *"4 200 Boeren zullen onder auspiciën van de World Friendship Associa tion van 29-31 Mei een bezoek aan ons land brengen zulks om ken nis te nemen van ons landbouw bedrijf. Van' hen zullen 50 door de Noord-Brabantse Christelijke Boe renbond te Tilburg ontvangen wór den: CR IS VEEL 'en er gebeurt veel ifi deze wereld, waarbij men geneigd is .zich af te vragen: hoe kan dat nu allemaalHoe is dat alles toch mogelijk? En waar moet dat toch heen? Wat zal het einde daarvan toch zijn? Zie maar eens rond U, in Uw naaste omgeving. Overzie eens het al gemene wereldbeeld. .Groot is het kwaad in al zijn verschiU lende vormen. Deze allen heb ben slechts één wortel, één oor zaak, waar zij uit voortkomen en dat is het ongeloof, het zich niet willen onderwerpen aan hogere wetten, aan God. aan de stem van het eigen geweten. .Wij zien het conflict, de botsing. En wij weten ook hei einde uit het Evangelie van vorige Zondag: „Als de Heilige Geest zal komen, zal Hij de wereld Jiaar zonde doen zien, zal hij ionen dat er een gerechtigheid en een vonnis bestaat." Ernstige, maar toch troostvolle woorden! MARCUS Brittannië, naar Brugge gekomen. Omstreeks 10.30 uur Zette de' pro cessie, voorafgegaan door een deta chement der rijkswacht te paard en door de Provinciale Harmonie der oudstrijders, zich in beweging. Eerst kwamen de groepen van het Oude en Nieuwe Testament: Adam en Eva, die uit het Paradijs worden verjaagd; de Profetiën, die voorspel den dat het Heilige Bloed voor allén zou worden vergoten; éen prachtige groep herders; een koor van engelen, die het „Gloria in Excelsis"zingen; daarna O. L. Vrouw en de H. Jozef, die hét Kind Jezus-in de tempel aan Gód opdra gen de vlifcht naar Egypte; Jezus, Die het volk onderwijst en de kin deren zegent. Zo gaat het voprt in een luister en een praal, zoals deze „schoonste dag van Brugge" van ouds kent. Talrijke muziekcorpsen lopen mee. Indrukwekkend is de voorstelling van de dood aan het kruis, met het miraculeuze kruis van Da'mme, en de kruisaflegging, die het tweede deel van' de optocht afsluiten. Hét derde deel: „Het Hei lige Bloed .vereerd" wordt geopend door een stoet van Brugse poorters en hun vrouwen, die „de zegetocht van de Heilige Bloem"- zingen. Daarna komen de volkeren uit alle delen dar aarde. Vervolgens de acht verschillende parochiën der stad, met hun heilige relikwieën éen erewacht' vormend bij het kostbare Heilige Bloed, dat onder een balda kijn beurtelings door Mgr. Lamiroy en Mgr. Cento wordt gedragen. Ten slotte volgen nog de bisschoppen, de leden de'f edele broederschap en de overheid der stad Brugge. Tegen één" uur bereikte de op tocht de plaatSj waar het altaar stond opgesteld. Mgr. Lamiroy be steeg het altaar en zegende de knie lende menigte. Dit was het einde van de luisterrijke plechtigheid. Knip de broodbonnen op de juiste wijze af De laatste weken komt hpt her haaldelijk 'voor, dat men broodbon nen verkeerd van de bonkaarten knipt, doordat ze langs de blauwe lijnen worden afgeknipt. Aangezien die blauwe lijnen mid den over de bon lopen, wordt zo doende de bon gehalveerd. Men dient de bonnen af .te Snippen bo ven het woord „brood" en onder de aanduiding van het nummer, zodat op een bon te lezen staat „brood" en daaronder het nummer. Bonnen, die op een" andere wijze zijn afgeknipt, zijn niet geldig, zo deelt het Centraal Distributiekan toor mede. gel inzake de vermindering- van de geschiëdenisuren op de Gymnasia. Mr. Cramer vroeg zélfs of de be windsman bereid was deze maat regel voorlopig terug te nemen. Bij de komende reorganisatie zou èen en ander opnieuw aanhangig ge maakt kunnen worden. Dezelfde spreker informeerde voorts naar soortgelijke plannen, die de 'minis ter ten aanzien van het wiskunde vak zou hebben. Dit gerucfit bleek ook de ongerustheid van Prof. Barge (K.V.P.) te hebben gaande gemaakt. De voorgenomen opschorting van het achtste leerjaar ging het reeds eerder genoemde duo zeer aan het hart. Teveel verzuim vond de heer Zegering Hadders een vreemd ar gument en Mr. Cramer wilde graag weten of de bewindsman al maat regelen had genomen om in 1950 althans definitief te kunnen star ten. De leeraarssalarissen achtte de heer Zegering Hadders onvoldoen de. Hij pleitte voor een honorering als volledige betrekking. Ook yroeg hij naar de instelling van een Ra dioprogrammaraad. Prof. Barge (K.V.P.) kon voor lopig nog niet enthousiast zijn over het schema-Bolkenstein. Onderwijs experimenten neme men bij voor keur in een periode van rust. In het bijzonder kantte hij zich tegen een terugbrengen van de gymna siale opleiding tot 5 jaar. Over gaande op een ander chapiter pleit te hij voorts voor het behoud van onze molens. De heer van Velthoven (K.V.P.) hield een zeer breedvoerig betoog, de Kamervoorzitter drong ettelijke malen aan op behandeling van de eigenlijke materie. Wat ons onder wijs betreft, wilde hij niet teveel naar het'buitenland kijken, in Ne derland hebben wij vooral de prin cipiële vorming voor to staan. Prof. Donkersloot (P.v.d.A.) heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat zijn Partij allerminst het beleid van Minister Gïeleiï onderschrijft. Op de begroting van Onderwijs, Kunsten ën Wetenschappen zelf had de afgevaardigde niet zoveel aan te merken, het bleef 'hem' voorna melijk gaan om de reorganisatie, die de bewindsman, direct bij jzijn optreden, reeds heeft aangekondigd. Uit het betoog van Prof. Donker sloot bleek, dat paen in zijn kring alsnog gehoopt had, dat de aange kondigde ontslagen, na al ,het ge rucht, geen doorgang zouden vin den. Dat dit toch geschiedde zou de minister het vertrouwen van de kunstwereld hebben gekost. Hoe kan dit ook anders, aldus Prof. Donkersloot. Zeven ambtenaren met klinkende namen in de kunstwereld zijn verdwenen. Zij hadden elk een afzonderlijke taak, muziek, beelden de kunst, toneel enz. Thans zal.dit alles weer gedaan' moéten worden door één jong en nog onervaren ambtenaar en geloofsgenoot van de minister. De heer Donkersloot er kende zelf; dat dit laatste er niet zo heel veel mee te maken had, maar hij had het blijkbaar toch nodig als het onmisbare venijn, dqt nu één maal in de staart behoort te zitten! In de Raad voor de Kunst had de afgevaardigde niet zoveel vertrou wen. Vóór Prof. Donkersloot had Prof. Molenaar (P.v.d.V.) er op gewezen, dat z.i.in de actieve cultuurpolitiek een bedreiging van de geestelijke vrijheid zou kunnen liggen. Prof. Donkarsloot trachtte, deze bezwaren weg te -redeneren met te betogen, dat' actieve cultuurpolitiek enkel bedoelde de massa aan de geeste lijke goederen deelachtig te doen worden. Prof.' Donkersloot bleek voorts het hele beleid van minister Gielen eigenlijk niet goed te kunnen ver teren. Verschillende beslissingen van de laatste tijd zinden heiti niet, vooral ook niet dè bekorting van de lesuren, in Geschiedenis. Dit laatste bleek trouwëns de ganse Kamer .onverteerbaar op de - parlementaire maag te liggen. De heren van Velt hoven (K.V.P.), Prof. de Zwaan (C.H.) en Algra (A.R.) uitten er eveneens hun ong.enoègen over. De laatste afgevaardigde sprak van een denaturering van het gymnasium en kwapi Zelfs met een door alle par tijen ondertekende motie, waarin de Minister wordt uitgenodigd als nog op zijn besluit terug te komen, een pil, die de bewindsman wel zal moeten slikken. Het huidige radiobestel noemde de heer Algra (A.R.) onrechtvaar dig, onhistorisch, en niet democra tisch. .Hij wilde de oude- toestand volledig terug. De heer Koejemans (Comm.) had daarentegen heel andere belangen. Het geld van de luisteraars, aldus deze afgevaardigde, wordt op het ogenblik besteed voor uitzendingen, darmede lang niet alle luisteraars het eens zijn. Hij wilde ook zend tijd voor de nat. omroep en natuur lijk ook voor zijn eigën standje: De Communistische radiover. „Wer kend Nederland". Verder negeerde Minister Gielen de Communisten zeer ten aanzien van hun benoem baarheid in diverse colléges, hij wil zelfs spreken van „straal" negeren, maar dat' „straal" bleek geen parle mentaire uitdrukking te zijn. De heren Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) en Stufkens (P.v.d.A.) we zen de minister op het belang van de jeugdorganisaties. De heer van Velthoven (K.V.P.) had eerder op de dag, in het tweede deel van zijn rede, o.m. voor zorg voor hét cultu rele leven In de randprovincies ge pleit. Brabant wil een eigen orkest en ook is er in het Zuiden véél be langstelling voor een tweede Tech- Nieuwe mors van Willy Schootemeijer Onlangs verscheen een nieuw geestesproduct van de bekende marscomponist Willy Schootemeijer. Het is deze keer de Aero-mars, die werd opgedragen aan de Intern. Luchtvaarttentoonstelling"1 1947. In een sprekend in oranje en zwart ge houden kleed gehuld, versierd met intern, vlaggen en luchtvaartemble men, is de muzikale inhoud van deze mars weer even pittig fn vlot, zoals wij dat van de meeste marsen van Schootemeijer gewend zijn en bezit die eigenschappen die een goede mars behoeven. In 6/8ste maat geschreven in C. dur, gaat hij in het Trio over naar de F dur toonaard, waarin hij ook het laatste deel het Grandioso besluit. Niet moeilijk geschreven, pittig van the ma en rhythme, duidelijk gedrukt, hoewel het papier beter had kunnen zijn, zal dit stukje muziek ook aan de dilettant-pianist enige aangena me minuten van afwisseling kunnen bezorgen. Voor het tijdvak van 11 t.e.m. 24 Mei 1947 Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie C) C-01 Brood C-02 Brood C-01 Boter C-02 Boter C-01 Melk 800 gr. brood 400 gr. brood 125 gr. boter 250 gr. marg. 200 gr. vet 4 liter melk of C-03, G-05 Melk 7 liter melk C-01 Vlees 100 gr., vlees C-02 Vlees C-01 Algemeen C-02 Algemeen C-03 Algemeen C-01 Reserve C-03 Reserve C-04 Reserve C-05 Reserve C-06 Reserve C-07 Reserve 300 gr. vlees 200 gr. kaas 2 eieren ong. 225 gr. huis houdzeep of 90 gr. toiletzeep 125 gr. marg. of 100 gr. vét 1600 gr. brood 125 gr. marg. of 100 gr. vet 200 gr. kaas 800 gr. brood 125 gr. boter PROGRAMMA VRIJDAG 9 MEI HILVERSUM II (415 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws; 9.30 Politieberichten; 9.50 Viool en orkest; 11.00 Bas-bariton en vleugel; 12.00 All-Round Sextet; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Dameskoor; 15.15 R'dams. piano kwartet; 16.00 Declamatie; 16.30 Scala-Sextet; 17.45 Orgel;18.00 Me- tropole-orkest; 19,00 Nieuws; 20.05 Voor jonge mensen; 20.45 Voor vol wassenen; 21.00 Radio-Philh. Orkest; 22.30 Nieuws; 23.00 Avondconcert; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de- huisvrouw; 10.20 Voor de zieken; 11.15 Voor de Vrouw; 11.45 Familieberichten; 12.00 Orgel, Pierre Palla; 12.35 The Sky- masters; 13.0.0 Nieuws; 13.15 Geza Kiss; 14.00 'Koorkunst; 14.20 Kamer orkest; 15.20 Voorjaarsklanken; 16.00 Orgel; 17.00 Alt en piano; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.30 Cursus voor volwassenen; 20.30 Cursus: Christendom en Cultuur; 22.15 Jazz; 23.00 Nieuws; 23.15 Sym- phonisch Vrijdagavond-concert. nische Hogeschool. De fninister ver- betere de leraarssalarissen. Minister Gielen begon Woensdag laat met zijn antwoord, waarin hij o.a. de noodzakelijkheid der op schorting van het achtste leerjaar verdedigde. Bonkaarten KD, KE 705 (Serie C) C-ll Brood 800 gr. brood C-ll Boter 250. gr. boter C-12 Boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet C-13, C-15 Melk 12 liter melk C-ll Vlees 100 gr. vlees C-12 Vlees 100 gr. vlees C-ll Algemeen 100 gr. kaas C-12 Algemeen 2 eieren C-13 Algemeen ong. 225 gr. huis houdzeep of 90 gr. toiletzeep C-13 reserve 800 gr. brood C-16 reserve 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst be reid of kinderbiscuits C-17 reserve ong. 225 gram huis- hoüdzeep of 90 gr. toi-, letzeep Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME MF, MG 706 (bijz: arbeid, a.s, moeders en zieken (Serie C) C-21 Brood C-21 Boter C-22 Boter <- C-21 Melk C-21 Vlees C-22 Vlees C-21 Kaas C-21 Eieren 800 gr. brood 250 gr. boter 250 gr. marg. of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gr. vlees 100 gr. vlees 20Q gr. kaas 5 eieren Op 14 Mei zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnape ringen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 12 Mei a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van de serie B kunnen worden vernie tigd. De staking in Bilbao Van de 25.000 arbeiders, die j.l. Maandag te Bilbao in staking zijn gegaan, zijn er ongeveer 10.000 j.l. Woensdag weer aan het werk ge gaan. De smokkel aan de Nederlandse grenzen, welke, ontstellende vormen aanneemt, wordt door een uitge breid douanecorps energiek bestreden. Deze foto's 'geven sen veelzeggend beeld vgn de activiteit der smokkelaars en die der douanebeambten. dooJ J. S. FLETCHER 38. Want kijk, heren," ver volgde Cuffe, terwijl-, hij met z'n ogen knipte, „Mr. Boyce Malvery was zijn bankrekening aan 't con troleren gegaan en hij zag Hat hij 'gedebiteerd was yoor een cheque van honderd Pond en hij kon zich niet herinneren ooit zijn- neef een cheque voor dat bedrag te hebben- gegeven. Rn toen ging hij naar de bank om die cheque te zién en toen ze 'm hadden getoond zei hij dat bet een valse cheque was. Een feit, héren! Een vervalsingen na tuurlijk was de veronderstelling, dat de jonge Dick haar had„vervalst." Tot nog toe had Blakë in stilte zit ten luisteren, terwijl hij Cuffe be studeerde en -belangstellend luister de naar alles wat deze te vertellen had. Maar plotseling steeg een blos naar zijn gebruinde wangen en bij •sprong overeind. „Ik mag handen als ik dat ge loof!" riep hij uit. „Dick Malvery mag als jongen een wildebras zijn geweest, hij mag hier in de omtrek veel schulden hebben achtergelaten maar ze zullen me nooit wijsma ken dat hij een falsaris was. Dat is een vervloekt schandaal!" „Ja, inderdaad, mijnheer," merkte Cuffe op, minzamer dan ooit. „O en het doet mij een groot genoegen, mijnheer u dit te horen zeggen en ik ben ervan overtuigd dat het voor u pleit zo op te komen voor de jongeman! Maar wat ik zei, dat was hetgeen Mr. Boyce Malvery'in mijn bijzijn verkla'arde, hij zei dat zijn, handtekening was vervalst. En om dat de jonge Dick die cheque aan mij gaf en Zei, dat zijn neef er hem mee had betaqld,. wat. „Laat me u éven een paar vragen stellen," zei Atherton, Blake met een blik weerhoudend. „Wat ge beurde er yerder met die cheque, mijnheer Cuffe? Ik veronderstel dat deze affairewerd gesust, niet waar?" „Inderdaad, .mijnheer, dat werd ze," antwoordde debookmaker. „Precies, gesust, dat is het juiste woord. Ziet u, ik had mijn geld ontvangen, dat was in orde. Ik weet piet, hoe Mr. Boyce het regelde met zijn bank, maar, ik begreep dat er niets gedaan werd, voor de eer van de familie, ziét u. En ik beloofde, mijn mond te zullen houden, de zaak dood te zwijgen.En vanaf die dag tot nu toe heb, ik er niets van ge zegd." „Mijnheer Cuffe," vroeg Atherton" „ert waarom vertelt u er nu wat van? Waarom bent u 'dit nu aan mij, de" commissaris van politie, komen vertellen? Waarom? De bootmaker keek- om zich heen keek naar Blake, keek naar Ather ton en glimlachte. „Ik heb het u óerteld, fluisterde hij) „omdat ik geloof, dat er een ge mene streek in het spel is, niet al leen verleden Februari, maar se dert zes jaar! U hebt uitgevist, dat een loensende kerel Dick Malvery in zijn hotel in Londen op de 26ste Februari van dit jaar bezocht. Ik ken die loenschende kerel. Dat is Stephen Pyke, vroeger een kan toorbediende van me, die nu de- zèlfde soort zaken voor eigen reke ning doet. En de broer van Step hen Pyke, Daniel, is kassier aan de bank in Brychester. Nou, waarom zou Stephen ,Pyke dan wel naar de stad zijn gegaan, om Dick Malvery te bezoeken? DE THEORIE VAN MIJNHEER CUFFE Blake, die sedert de uitlating, welke een beschuldiging van ver vervalsing tegen zijn vroegere com pagnon inhield, was in een klaar blijkelijke staat van grote veront waardiging de khmer op en neer blijven lopen. Maar nu ging hij weer zitten en toonde hernieuwde be langstelling in de opmerkingen van de bookmaker. Hij keek naar Atherton, die Cuffe opmerkzaam bleef opnemen. „Hé!" zei Atherton, „dit wordt werkelijk hoogst belangwekkend, mijnheer Cuffe. U opent nieuwe vergezichten en we moeten deze zaak eens terdege bekijken. Om te 'beginnen en om de zaak zo scherp mogelijk te zien laat u me eerst eens horen wat u weet over een of twee details. Ik veronderstel dat bet een feit is, dat de kwestie van de cheque vervalst of niet werd gesust tussen de bank en u en Mr. Boyce Malvery? „Voor zóver ik weet, commissaris, werd er geen woord meer over ge sproken," antwoordde Cuffe. „En waar," vroeg Atherton, „is de cheque.?" „In handen van de bank, zou ik zeggen," zei Cuffe. „Tenminste, dat veronderstel ik. Voor zover ik ver stand heb van die dingen, zullen zij natuurlijk de schade hebben gehad. Ze betaalden haar tenminste uit. Maar ik weet niet, welke regeling zij kunnen hebben getroffen met Boyce Malvery. Voor de eer van de familie, waar hij het altijd zo druk over had, ziet u, kan hij best de bgnk betaald en de cheque terugge nomen hebben, Om haar in een gou den lijstje op te hangen, haha! Maar in, wat ze noemen, het licht van de laatste gebeurtenissen is het mijn gedachte, heren, dat die cheque nog in handen is van de Bank van Brychester." „Wel, waarom dan?" vroeg Ather ton, Cuffe gaf zijn toehoorders op.- nieuw een van zijn knipoogjes en liet dat vergezeld gaan van een vertrouwelijk gegrinnik. „In verband met die kwestie van Pyke," antwoordde hij. „Heeft u hierover soms een theo rie?" veronderstelde Atherton. „Jazeker," antwoordde Cuffe prompt. „Ik ben een man die nu eenmaal de dingen, die hem interes seren, gewoon is grondig te bekij ken en zo gauw ik dat stuk van morgén in de Argus had gelezen, begon ik de kwestie van alle kan ten te bekijken en ik ging er in de trein mee door, tot ik hier binnen kwam om u te bezoeken. Ja, ik' heb wat u noemt een theorie. En dat is deze. Wordt vervqlgd' HM ■Ma

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3