Nieuw Joodse delegatie zet haar standpunt inzake Palestina uiteen Voor Alkmaar en omgeving Verwijten en lof aan Engeland Wantrouwen bij de besprekingen tussen Com. Gen. en Indonesiërs Voute heden gevangen genomen 500.000 Hamburgse arbeiders rn staking tegen de voedselnood Het Bevrijdingsgedenkraam te Alkmaar 1 1 Stagnatie in het Britse bóuwprogram Liiiggadjati moet van kracht worden WENS DER VER. STATEN Nog geten enkel resultaat Gerechtshof gelast nader onderzoek Export van boter wordt hervat Staking op hoog oven bed rijf Liever Beel dan Romme HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Er. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle édities 30 ct. Buiten Ood is 't nergens veilig Vondel VRIJDAG 9 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11222 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2CJ46 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. -4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat SO, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank MEER INDISCHE SPECERIJEN NAAR AMERIKA De president van de American Spice Trade Association deelde tij dens de jaarlijkse vergadering, wel ke Dinsdag j.l. werd. gehouden mede dat men in de komende maanden meer hoeveelheden specerijen uit Ned. Indië verwairiterwijl de prij zen op een meer normaal niveau komen te liggen. Een omvangrijke hoeveelheid- nootmuskaat is op het ogenblik naar Amerika onderw. -g.1 Dit zal waar schijnlijk tengevolge hebben dat de prijs van Britse ongemalen nootmus kaat, welke gedurende de oorlog - uitsluitend werd gebruikt, zal gaan dalen. Bij het begin van de oorlog bedroeg de Amerikaanse pepervoor- raad 500.000 ton, terwijl de kaneel- voorraad voldoende was voor negen maanden. Tijdens de jaarlijkse ver gadering werd' besloten tot de op richting van het Spice Research -De velopment Institute, dat tot taak zal hebben te zoeken naar nieuwe aanwendingen voor specerijen, het bestuderen van de problemen van concurrerende specerijen en de ba- siseigenschappen van de specerijen zoals voedingswaarde, te onderzoe ken. Van regeringszijde te Londer is Donderdag medegedeeld, dat Groot- Brittanië zal moeten afzien van het tot voltooiing brengen van het bouwprogram voor twee honderd veertig duizend woningen in 1947. Men' zal er thans naar streven zo veel mogelijk van de 218.783 wonin gen, die in aanbouw zijn, gereed te krijgen. Als redenen van de vertra ging in het program wordt genoemd ten eerste het tekort aan hout, ten tweede de noodzaak tot verdeling van beschikbare steenkool en mate rialen tussen bouwnijverheid en de sleutel-industrieën, en ten derde de invloed van de uitzonderlijk strenge winter. De gemeenteraden, die in 'hoofdzaak verantwoordelijk zijn voor de uilvoering var. het bouw,- program, hebben de waarschuwing gekregen alles in het werk te stel len om v*;ragmg in de'voltooiing der in' aanbouw zijnde huizen te voorkomen. Een Britse missie onder handelt thans in Sowjet-Rüsland ,pver de leve rug van hout. HE DELEGATIE van fiet Joodse Bureau, aan het hoofd waarvan Rabbi#Abba Siver staat, was gis teren uitgenodigd aan de tafel van dé Politieke Commissie der Verenigde Naties plaats te nemen. Rabbi Silver zette haar standpunt uiteen. Rabbi Silver, die voorzitter is van de .Zionistische organisatie van Amerikanen en lid van het Zionistisch bestuur, verklaarde" oiider meer dat de mandaat- mogendheid 'het bestuur over Palestina na het uitbreken van de oorlóg heeft gevoerd alsof .zij de souvereiniteit over Palestina bezat, terwijl zij slechts het be heer heeft. De Balfourverklaring, wSarbij de Britse regering zich uitsprak ten gunste „van het stichten van een Joods Nationaal Tehuis in Palesti na, kan niaar niet ongedaan, ge maakt worden, aldus dr. Silver. Onder Joodse staat verstaat dr. Silver een staat, gebaseerd op vol ledige gelijkheid éfi gelijke rechten voor allë inwoners, onafhankelijk hun geloof of ras, en zonder over heersing of onderdrukking. Na ver klaringen van Lfoyd Geoige, Churchill en Truman over het Joods Nationaal Tehuis te hebben aangehaald, stelde dr. Silver yoor; dat de Britse regering, liever dan tot de algemene vergadering van September te wachten, bij de com missie van onderzoek inzake Pa lestina eênverslag over haar be stuur van Palestina indient. Hjj drong er ook op aan, dat de politieke commissie een be zoek aan Palestina zou laten brengen om te zien, hoe de Jd- den voorgaan in het streven naar verhoging van de levens standaard. Rabbi' Silver stelde voor,dat de commissie van onderzoek .de grond oorzaken van de tragische onrust en geweldpleging in het Heilige Land zou nagaan en zou onderzoe ken waarom sommige ledên. van de Palestijnsche gemeenschap tot da den werden gedéeyen, „die wij allen betreuren" en waarom scheepsla dingen hulpeloze Joodse vluchtelin gen door de mandaatmogendheidj die als eerste- verplichting het ver gemakkelijken van de Joodse immi gratie op zich genomen heeft, van de stranden van het Nationaal Te huis worden verdreven. De stemming in de zaal De stemming in de dichtbezette zaal was gespannen tijdens de woor den van Rabbi Silver. De, Arabische afgevaardigden luisterden gespan-, nen en maakten, druk notitie's, Gromyko (Sowjet Unie) leunde achterover, de armen over elkaar, uiterlijk onbewogen. Cadogan (En geland) en Warren Austin (V.S.) zaten met. de ogen naar beneden te luisteten.. Bewondering voor Engeland Dr. Silver ging voort met de' grootste eerbied en bewondering uit te spreken voor de 'bevolking van Engeland en zijn indrukwekkende bijdrage tot de democratie. Wat hij veroordeelt, is de verkeerde en niet te rechtvaardigen politiek, die in tegenspraak is met het Britse staats manschap van enkele jaren geleden, dat van een ruime visie getuigde, en deze dreigt te niet te doen. Spreker drong er op aan, dat de commissie van onderzoek een be.- zoek zoii brengen aan de kampen voor verplaatste personen- Onmid dellijke vermindering der immigra tiebeperkingen en een terugkeer tot de status voor de politiek van het Witboek zou volgens dr. Silver niet alleen voor deze .mensen, die in ellende verkwijnen, een zegen zijn, maar de huidige spanningen in Pa lestina voop een groot deël ophef fen. Vertrouwen in dè Ver. Naties Na opnieuw het vertrouwen der Joden in de V. N., te hebben be tuigd, besloot Rabbi Silver zijn uit voerig 'betoog met de volgende woorden: „Wij hébben nooit het vértrouwen verlorèn in de souve reiniteit én de uiteindelijke over winning vah de" grote morelè grond beginselen. De Jbden waren uw bondgenoten (ijdens de' oorlog en brachten samen met U offers voor de gemeenschappelijke overwin ning. Wij- spreken de hoop uit, dat het Joodse volk binnenkort welkom geheten'zal worden in de edele vriendenkring der V. N." In antwoord op Rabbi Silver's voorstel, dat Engeland voor Sep-, jtember'een verslag zou geven van zijn bestuur over'Palestina, zeide Cadogan:Indien deze speci ïle ver gadering een speciale commissie van onderzoek instelt, zaf mijn re gering geheel tot haar beschikking staan' om rekening en verantwoor ding af te leggen van haar bestuur." Op vragen als door Winiewicz (Polen) gesteld, of er in Palestina -een poging van Joden en Arabieren is geweest omsamen te werken, zeide dr. Silver schriftelijk of op een latere bijeenkomst antwoord te zullen geven. Het wederzijdse wantrouwen is de voornaamste oorzaak van de weinig bevredigende ontwik keling der besprekingen, die sinds enkele dagen door de In donesische delegatie en de com missie-generaal zijn hervat zo verklaarde minister Gani in een ihierviéw met het republikeinse blad „Berita Indonesia". Aan republikeinse zijde, aldus de minister, wantrouwt men de aan wezigheid der Nederlandse troepen,' terwijl men deze aan Nederlandse zijde tracht te rechtvaardigen met' de bewering, dat 'de Nederlandse bezittingen in de republiek worden bedreigd. Volgens dr. Gani hebben de besprekingen.'die voornamelijk tot onderwérp hebben: teruggave van buitenlandse bezittingen, de di plomatieke vertegenwoordiging van de republiek en, de vermindering der strijdkrachten, nog geen enkel resultaat opgeleverd. De Nederlan ders, zo vervolgde Gani, beweren, dat de de facto erkenning van de republiek de erkenning van de staat republiek Indonesia niet in sluit en dat deze omstandigheid een Nieuwe behandeling van de zaak op 6 Juni E. J. Voüte, oud-burgemeester van Amsterdam, tegen wie de procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Amster- dam, mr. N. J. G.'Sikkel, twee weken geleden een gevangenis straf eiste van 6 jaar, maar die sinds 5 October van verleden jaar op vrije voeten is geweest, is vanmorgen op last van het Hof ter terechtzitting gevan gen genomen en overgebracht naar het huis van bewaring. Het Hof, dat bijv monde van pre sident prof. J. A. van Hamel he denmorgen sententie zou wijzen, heeft het - onderzoek nog niet vol ledig geacht en gelastte vanmorgen dat het zal worden hervat. Op 6 Juni a.s. des morgen te 9,30 uur zal dè heer Voüte opnieuw voor 't Bijzonder Hof terecht staan, waar bij, de procureur-fiscaal nieuwe getuigen naar voren zal brengen, die naar gehoopt wordt, 'licht; zui len kunnen werpen op de houding verhindering vormt voor hetvesti gen yan buitenlandse betrekkingen. Op dit punt *zfjn de republikeinen van mening, zo verklaarde dr. Gani 'dat 'volgëhshet internationale recht de de facto erkenning van een' re gering deze machtigt, diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Ge vraagd naar een eventuele regeling van deze kwestie door een derde partij, verklaarde' de Indonesische minister, van economische zaken ten- siotte. dat, indien incidenten zich zouden voordoen* arbitrage noodza kelijk zou zijn. van verdachte als burgemeester, hoofd der politie en-of regerings commissaris ten aanzien van- het deelnemen der politie-ambtenare'n aan de jodenvervolgingen en de razzia's voor de arbeidsinzet en ten aanzien van éfen tiental agen ten van de Amsterdamse politie, die bij de Duitse Sicherheitspolizei. werden gedetacheerd' onder Voü- te's bewind. Voorts achtte het Hof meer klaarheid, noodzakelijk in de kwestie van de eed van trouw, die de heer Voüte althans vol gens een brief van Rost van Ton ningen zou hebben afgelegd. Gelet op de ernstige bezwaren, die tegen verdachte zijn gerezen aldus besloot president Van Ha mel, beveelt het Hof de gevangen neming van verdachte ten pinde hem de mogelijkheid tot vluchten en die tot verduisteren van bewijs stukken te ontnemen en gelast dat hij zal worden ingesloten in liet huis van bewaring. De zitting werd daarop gesloten. Uiterlijk rustig wandelde de heer Voüte naast een parketwacht de zaal uit. De U.V.V: hield in Ti- voli te Utrecht haar eer ste landdag welke werd bijgewoond door de ere presidente, H.K.H. Prin ses Juliana en de presi dente van de Engelse W.V.S:, Lady Reading. Als dankvoor hetgeen door de W.V.S. voor Nederland is gedaan, werd 6an Lady Reading door vertegen woordig- sterd der elf provinciën in haar typische kle§- derdracht een geschenk aangeboden. De over handiging van het ge schenk namens de pro- vincice Drenthe. Anefo P. Voor het front van de Lode wijk kazerne te Amersfoort werd het vaandel van het voormalige 8ste R. I., dat op de Grebbe- berg heeft 'gestreden, overge dragen aan het nieuw gefor meerde 8ste R. I. Kolonel b.d. W. F. Hennink (links) draagt het vgotndel over aan Overste" L. Been. ANP P. WASHINGTON, 9 Mei. (ANP Aneïa) Een woordvoerder van het Amerikaanse departement, van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de Amerikaanse regering haar ambassadeur te 's Gravenhage en haar consul- generaal te Bataviaheeft opge dragen de Nederlandse autori teiten mede te delen, dat de V.S. levendig belang stellen in het van kracht worden der overeenkomst van Linggadjati. De woordvoerder zeide, dat de V.S. verlangend zijn te zien, dat de handel,met de Indische archipel zal worden hervat en tevens wensen de V.S., dat artikel 14 van de overeen komst, waarin voorzien wordt in de restitutie van buitenlandse eigen dommen aan de rechtmatige eige naren, in practijk zal worden ge bracht. e Boter was voor de oorlog 'een belangrijk Nederlands exportpro duct. De moeilijke positie van onze binnenlandse vetvoorziening maak te, dat na de oorlog deze ëxport niet kon worden hervat. Daar het echter wenselijk is op de wereld markt de 'herinnering aan de Ne derlandse boter te doen blijven voortduren,- heeft de regering toe gestaan, dat dit jaar een zeer be scheiden hoeveelheid, n'.l. 1000 ton- (hetgeen zou neerkomen op nog geen ons boter per persoon, indien deze hoeveelheid in de binnen landse consumptie zou worden ge bracht), naar tropische landen-en Griekenland en Turkije wordt uitgevoerd. Van deze 1000 is voor lopig 500 ton vrijgegeven. Als voorwaarde is gesteld, dat de be-' taling zal geschieden in dollars en ponden sterling, tenzij de uit voer naar West-Indië plaats heeft, in welk geval de betaling in Suri naamse of Nederlandse guldens kan geschieden. Het is de bedoeling de boter in blikverpakking -en als zgn. vries- kamerboter in kleinverpakking te leveren, omdat op deze wijze de Nederlandse naam het best tot zijn recht komt. Voorts wordt de mogelijkheid van export van boter naar Indo- rtesie onderzocht. Een honderdtal arbeiders van het cokesbedrijf der Kon. Ned. Hoog ovens te IJmuiden hebben eergister- middag het werk neergelegd, zien een premie, waarop zij den rechten te kunnen doen gelden, niet was uitgëkeerd. Het gevolg was, dat de gasvoorziening van ver schillende plaatsen in de Zaan streek moeilijkheden ondervond. Zo zijn in Wormerveer, dat niet over een eigen gasfabriek beschikt en geen voorrraden bézit, reeds tij delijk voorzorgsmaatregelen geno men om ernstige stagnatie to voor komen. Gisterenmiddag hebben de arbei ders het werk voorlopig hervat in afwachting van de beslissing der directie over (iet, alsnog uitbetalen van genoemde prestatiepremie. Zij hebben evenwel gedreigd wederom in staking te' gaan als niet kan hun eisen tegemoet wordt gekomen. Nader wprdt gemeld, dat de di rectie bij nadere overweging een Voor de arbeiders gunstige beslissing heeft getroffen. De premie zal dus worden uitgekeerd. Vakverenigingen eisen controle over de voorraden De leiders der vakverenigin gen te Hamburg hebben Don derdagmorgen op een speciale bijeenkomst besloten tot het proclameren van een algemene staking van vijfhonderdduizend Hamburgse arbeiders tegen Vrijdagmiddag, in protest tegen de voedselschaarste. De arbei ders in de essentiële bedrijven; zoals gas- en elecfriciteitsfa- brieken en voedingsmiddelen industrie, zullen aan het werk blijven. Bij overige bedrijven en diensten zal een symbolische staking van een kwartier gehou den worden. In de namiddag zal voorts een grote honger-demonstratie gehou den wordeh. Zoals reeds gemeld hebben zesduizend arbeiders van de scheepswerven van Blohmen Voss' Woensdag het werk neerge legd als protest tegen de „Belsen"- rantsoenen. Adolf Kummennuss, voorzitter van het HamburgsVakverbond, zal heden op de hongerdemonstratiete Hamburg er op aandringen, dat de vakverenigingen controle krijgen over de verzameling en verdeling van voedselvoorraden. Hij zal even eens de eis steljen, dat in Hamburg en het Ruhrgebiéd de noodtoestand wordt afgekondigd pp grond van het feit, dat ZÜ over geen akkerland beschikken, en meer dan andere ge bieden van' de, voedselcrisis te fij- den hebben, eri dat alles :'n het werk wordt gesteld' om voor de nooddruftigen voedsel bijeen te brengen en 'te verdelen. Volgens een Hamburgse functio naris van de vakvereniging heeft de Hamburgse hongerende bevol king van l'/i millioen bewonderens waardig geduld en een gevoel vdor discipline t.a.v. de volledige misluk king der voedseldistributie aan de dag gelegd en leiden de "vakvereni gingen de menipgen der arbeiders in geregelde banen om ongedisci plineerd gedrag fe voorkomen. Volgens eên bekendmaking van de directie der spoorwegen zal tus sen 10 ën 13 Mei ter tegemoetko ming aan de voedseldistributie in de 4 zones van Duitsland alleen expres- en goederenvervoer zijn toegestaan. n - Wij plaatsen hierboven een af beelding van het door atelier Bogt- man te Haarlem vervaardigd ge brandschilderd raam, dat op 5 Mei jl. door het Bevrijdingscomité 1945 aan het gemeentebestuur werd aan geboden en -door de loco-burge meester G. van Slingerland werd onthuld. De bevrijding wordt gesymboli seerd door de mannenfiguur rechts, die de ketenen verbreekt en de vlag ontplooit, waarin het wapen van Alkmaar is' aangebracht: JDe terug keer van dë Oranjes is uitgebeeld door de tnannenfiguur links, die de oranjeboom plant. Details linksen rechts symboliseren landbouw, han del en nijverheid, terwijl het gehéél omgeven is door een panorama van het Alkmaarse stadsbeeld. Opval lend hierin is, dat het kruis op de St. Dominicuskerktopen, dat zowel ovprdag als des avonds, als het straalt in neonlicht, heel goed zicht baar is, hier vervangen is door het haantje, dat er niet op staat. *WrJ nemen aan, dat de ontwerper zijn schets niet nauwkeurig heeft uiige-5' wérkt en dat B. en W., die het ont werp goedgekeurd hebben, dit .de tailpunt over het hoofd gezien Reb ben. Öe fout is echter belangrijk, genoeg, om hersteld te worden cn als wij goed zijn ingelicht,' zijri er reeds stappen ondernomen om zulks te doen. Onderaan ziet men links 't wapen van Jhr. van Kinschot, oud-burge meester van Alkmaar en rechts een wapen, dat door het drietal ringen wellicht reminiscenties wekt aan de Olympiade, doch dat, paar ons wérd medegedeeld, het wapen is van de heer Rijders, voorzitter van het Be vrijdingscomité 1945. Overigens vormt het raam een indrukwekkende versiering van de stadhuishal en een waardig pendant van het raam, dat door de gemeente Amersfoort destijds werd 'aangebo den, als blijk van dank voor (je gastvrijheid, die de Amersfoortefs in de Meidagen van '40 in Alkmaar genoten. Republikeinse pers verwelkomt de ministers Ter gelegenheid van de aan komst van de Nederlandse mi nisters in Indonesië schrijft het republikeinse blad „Berita In donesia", o.pL, dat dr. Beel een- nieuwe figuur voor Indonesië is. Hij komt met een blanco regis ter; dus heel anders dan prof. Romme. die door zijn bekende motie met een zondenregister kwam. Mr. Jonkman staaf in Indonesië ^»-al zeer lang bekend als iemand met grote stuwkracht en behorend tof -de progressieve Nederlanders. Het blad hoopt, dat de- komst van de Nederlandse ministers zal bijdragen tot' volledige samenwerking fussen Nederlanders en Indonesiërs. Het republikeinse blad „Merdeka" schrijft-in-een hoofdartikel o.m. dat de komst van de premier en de mi nister van overzeese gebiedsdelen haar oorzaak Vindt in de moeilijk heden, die in het Necferlands-Indo- nesisch conflict gerezen, zijn. Zij willen zich overtuigen van de hui dige situatie. Vroeger kon alles bij besluif vap de Gouverneur-Géneraal geregeld worden, maar thans is bij belangrijke beslissingen gezamen lijk overleg, vereist op de basis, van Linggadjati. Het blad is ervan over tuigd, dat zowel Nederlanders als Indonesiërs hopen, dat deze twee ministers spoedig de politieke hemel zullen doen opklaren en roept de ministers tehslotfé een welkom toe. JHR. DE GEER VOOR HET HOF Hedenmorgen tien uur begon het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam met de behandeling van de zaak tegen Jhr. de Geer. Twee mi nuten voor tien kwam Jhr. de Geer de zaal binnen. Hij liet dus geen verstek gaan, zoals aanvankelijk werd verwacht. Tot de 16 getuigen, die de 'opge propte zaal vulderi, behoorden ook Otto. Bene, tijdens de bezetting ge volmachtigde van het Duitse Minis terie van Buitenlandse Zaken en dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het Departement van Volks voorlichting. Toen de 76-jarige ex- minister-president plaats had ge nomen, trad het Hof de zaal binnen, waarop de zitting een aanvang nam. Dom van Munster wordt herbouwd De kathedrale kerk van het bisdom Munster in Westfalen, de St. Paulusdom, die tijdens de oor log zwaar beschadigd werd', zal- in de oorspronkelijke vorm worden herbouwd. Het werk zal 'jaren in beslag nemen. De huizen in de om geving zullen laag .worden opge bouwd zodat de kerk nog sterker dan vroeger de omgeving zal domi neren. Als de Betuwe bloeit. Een kijkje in de omgeving van Eist. NFB P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1