WAAR BLEEF RADIO EEN UURTJE TELEX wwinter- orps af Minister Gielen bijt van zich af JONGERENPROBLEEM in de Katholieke Volkspartij Republiek streeft naar een sterk nationaal leger g,er een paar ktberichten Zwaartepunt van het debat lag op de cultuurpolitiek Dpor stichting van organisatie nog niet volkomen opgelost v- Sjarifoeddin wil samenwerken met de Nederlanders HANDELS BESPREKINGEN Wisselvalligheden i tegelijk met de «ol ies wordt gehouden! aeegebracht, dat dit ïlieke Landbouwwin- rar „geruisloos" met uis te Hoorn. Deze omdat. de bestaande aool te Hoorn begon 17 leerlingen, die de kt, kregen nu 't eind vermelding. Er was ele autoriteiten werd j van zakén bij dit it allerbeste voor de lare landbouwonder- lat spoedig de mogelljk- sn meer passende huis de school geschapen worden. Allen Hadden prestaties van de eindles voorzitter van de Com- T-oezicht, Burgemeester Wzn. van Ojpdam, zijn skundig licht op humo- ze liet schijnéh. De t met dit eerste contin- idepaardjes af. zei Prof. voorzitter van de On tging, en een andere dateerde,, dat een elite- afgeleverd. Dankwerd i het Kerkbestuur, dat beschikbaar stelde om en aan het. gemeente- it nieuwe huisvesting heeft. Ir. Jacobs van irheugde iïch uiteraard over' het grote succes lingen, die bij hem de m hun ^onderricht had- n, Noordholland, dat 't tingent leverde van de school, had daar altijd pieren. Voor eenbloei- in Noordholland is dé volop aanwezig, zei hij! ans nam het op voor de mbeweging en vroeg lewerking van de gedi- voor, en bu z°u Rector zijn, als hij niet op men ook oog moest héb iet begrip jeugdstands- wil je respect hebben i standen, dan moet je wat je eigen stand apelaan v. d. Ham kreeg iheidscadeau van leraren n. i van Westwoud sprak leerlingen en beloofde ils stoffelijk geschenk 'n rookbonnen! De heer zuivelbereiding onder- met een kort woord af- erband met zijn te ver- rtrek wegens pensione- r S. Slot sprak als voor de Boérenkring Hoorn B. en brak nog eens een roortzetting Van de in- vaarbij hij wees op hét Hoorn als centrum van itenschap, dat'te weinig i wórdt. Burgemeester ot' met de aansporing tot om open oog te hebben litiatief van de geslaag- thuis op het bedrijf ko niet te Westfries, waag een paar diggelen aan"! het einde van een dag, lbelovende was voor de an de landbouwontwik- ns gewest! i AAN DE HOEF. De iag zette wat het weer heel slecht in en dien- istig werd het program ed,- zodat des namiddags ven van een gezellige jr de jeugd de pret in m de heerMooij werd ds werd door de toneel- asker uit Warmenhuizen jr deze avond opgevoerd tuk „De stormbal hangt prslag over dit. stuk lijkt dig daar dit op andere egenheid reeds uitvoerig immers 't Masker voér- niet voor de eerste keer nog te vermelden dat ia afloop een stormachtig gstten, hetgeen zij dan lie verdienden, ezellig bal behoorde ook dingsdag weer tot het tNCRAS.Geboren: .nrta, d. v. C. Koning en :s; Alberdina, d. v. C. G. W. C. Nitschelm. Jan Larfgedijk, 20 j., wo- leri Helder en Baafje G. r, 17 j., wonende alhier; Lissenberg, 23 j., en (genaar, 22 j. beiden al- t Smit, 23 j., wonende te en Cornelia G. Schuur, ZWERVER NCRAS. Bij de heer dezer dagen zwervend lopen een. kleine geb. vijf dode jongen wierp; an de hond onbekend. RN EN O.,'8 Mei. Uien mt. 16.—i 50 kg driel, afw. 5.50 kg bieten I Diéten II 5.70; 200 kg sja-„ 260 kg prei afw. 17.20; -ber 14.40; 1100 kg peen 1; 5850 kg witlof I 28.70— kg witlof II 10.80—32.30; of III 7—15; 2000 kg wit- 1—32,80; 350 kg witlof II lO Icg witlof stek 210.10. NIEUW NQ'ÓRDHOLLANDS QAGBLAD, - Vrijdag 9 Meiv 1947 PAG. 3- De „Ajax", Neerlcfnds grootste drijvende bok, zal met behulp van,een bok van 200 ton en twee vijzels van ieder 200 ton de laatste resten van de Rijnbrug te Arnhem opruimen. Het ver wijderen der puinresten zal enige weken in beslag nemen. Een overzicht tijdens de werkzaamheden, welke verricht worden onder de stellages van de huidige Baleybrug. Anefo-Moedrik -(Van onze parlementaire redacteur) liINISTER GIELEN heeft in de Eerste Kamer flink van zich afgebeten. De overdreven critiek van verschillende leden van de Partij van .de Arbeid kon T hij ontzenuwen. De politiek kijkt hier om de hoek! De be langen van het onderwijs zijn •veilig bij minister Gielen, die echter ook nog heel wat meer te behartigen heeft en het zwaartepunt lag wel op de kunst. Toch moeten vooral de tegenstanders wel bedenken, dat het hier allereerst om een departement van „Onderwijs" gaat. Minister Gielen beloofde aandacht te schenken aan de wensen van prof. Barge, inzake- de salariëring van de wetenschappelijke staf der Universiteiten, Vrees, dat het gym nasium vijfjarig zou worden, be hoeft niet te bestaan. Wiskunde wordt niet afgeschaft en de molens zullen beschermd worden. Overtui gend. toonde de minister aan, dat hij genoodzaakt is, het achtste leerjaar op te schorten, er zijn bij elkaar 800 scholen te kort en dan is er nog hét tekort aan leerkrachten. Het acht ste leerjaar is hern zeer dierbaar. ,De' Rijksdienst voor de lichamelijke opvoeding vond geen aangrijpings punten in de wet, ook op. andere wijze zijn resultaten' te bereiken, en een deel van de consulenten zai in dienst blijven. .rNE REORGANISATIE, die ml- nister Glélen, direct bü zijn ambtsaanvaarding, op het de partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen" doorvoerde, hèeft veel stof doen opwaaien. In de heengaande kunstadviseurs zag de P.v.d.A. en zij niet alleen, de afbraak van een na" de bevrijding tot ont wikkeling gekomen Overheids zorg voor de kunst. Deze zaak was bizonder teer, deels omdat het hier de door de P.v.fl.A. met zoveel nadruk voorgestane ac tieve cultuurpolitiek betrof deels omdat ook in breder krin gen in den lande de overtuiging heerste, dat de Overheid reeds te lang getalmd had met de Muze onder haar hoede te ne men. Bij de interpellatie-Joekes 'n dé Tweede Kamer heeft minister Gie len reeds, een poging gedaan om het misverstand, dat hier was, gerezen, uit de wereld te helpen. Het mis verstand is echter blijven .leven en feitelijk was het betpog, dat Prof. Donkersloot (P.v.d.A.) Woensdag in de Eerste Kamer hield weinig an-' ders dan een reprise van de inter pellatie van zijn partijgenoot aan de andere .zijde van het Binnenhof. De diepere oorzaak van het aanhouden van deze wrijving' ligt ongetwijfeld in het feit, dat de omstreden kwestie voor een groot deel in de sfeer van de partijpolitiek is geraakt. Het zeer blijftbizonder pijnlijk omdat de reorganisatie van. minis ter Gielen mensen trof, die .totde P.v.dA. behoorden. Intussen moet de objectieve beoordelaar zijn aan dacht blijven richten op de cultuur politiek zelf zich enkel afvragen of deze al dan 'niet bedreigd wordt en zich niet op sleeptouw laten nemen PROGRAMMA ZATERDAG 10 MEI HILVERSUM II (415 M.) •=- 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Mor gengebed; 7.45 Meiliedje; 8.00 Nieuws en gr. platen; 9.05 Ochtend concert; 9.30 Politieberichten; 10.00 voor de kleuters; 11.00 Radio zieken bezoek; 11.45 Amerikaanse plaatjes; 12.00 Angelus; 12.03 Sonate v. Beet hoven; 12.30 Lunchcpncert; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunchconcert; 14.00 Symphonie v. Schubert; 15.00 Voor de jongeren; 15.15- „Jonge kunste naars stellen zich voor"; 16.00 Mu sette muziek met Chansons; 16-30 Over Gregoriaans; 17.00 De Wig wam; 18.30 Buffalo Bil; 19.00 Nieuws en Kath. Nieuws; 19.45 „Banden dié Binden"; 20.05 „De gewone Man"; 20.30 Lichtbaken; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 „Vaders Dag boek" en gram. mpziek. HILVERSUM I (301 M) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws en gr. muziek; 10.00 Mor genwijding; 10.20 Radio feuilleton; 11.00 Voor de arbeiders; 11.45 Fanv- ber.; 12.00 Miller-Sextet; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.50 Reportage: Groot Br.--.Rest v. Europa; 15.55 Omroep orljesti 16.55 The Ramblers; 17.30. Voor de rijpere jeugd; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijkdkraehten; 19.30 Voor de jeugd'; 20.45 Hoorspel; 21.15 „En nuOké"; 22.45 Gr. mu ziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobby'hoek voor p,uzzlelaars; 23.30 Nachtvoor stelling. door een anfi-Gielen agitatie, die zich op z'n zachtst gezegd, niet meer geheel op de zaak zelf richt. Het was daarom goed, dat minister' Gie len gisteren de gelegenheid heeft aangegrepen om met een overtui gend betoog nog eens de zekerheid te versterken, dat de cultuurpoli tiek ook bij hem veilig is. Verschil in methode In het algemeen zag de bëwinds- man onze nationale cultuur als - een gemeenschappelijk bezit, waaraan iedereen zich moet- kunnen verrij ken, maar waaraan ook zij, die hier toe de mogelijkheden bezitten, moe ten bijdragen. Hier is dus het wel zijn van de burger in het geding en als zodanig ligt er dus Pok een taak voor de Overheid. Deze stelling moest ook Prof.-Donkersloot kunnen bevredigen en bij de replieken kon hij dan ook niet anders hoen dan benadrukken, dat -het vopral op de daden blijft aankomen. Het ontslag van de betrokken kunstadviseurs zou oppervlakkig bezien dan niet bemoedigend kunnen stemmen, de minister heeft gistermiddag echter, duidelijker nog dan in de Tweede Kamer, nog eens aangetoond, dat het hief enkel om een verschil in methode gaat. De afgebroken ihethode - was de kunstbehartiging in handen leggen van ongetwijfeld ter zake kundigen, maar toch ook van personen met een eigên smaak en voorkeur. Wat de minister hiervoor in de plaats stelt is een Raad van de Kunst, sa- Ihengesteld uit alle geledingen van ons volk en waardoor dus alle onderscheidene wensen en mogelijk heden tot uitdrukking kunnen ko men. Deze .raad zal hem adviseren en de minister achtte het hierbij tévens een groot voordeel, dat deze adviezen hem dan direct en niet langs ambtenaren zullen bereiken. Prof. Donkersloot meende, dat de bewindsman dusdanig te veel hooi op zijn vork zou némen. De minis ter stelde hier echter tegenover, dat rpen voorlopig nog geen medelij met hem behoefde te hebben. Ook "de mogelijkheden vande ambtelijke sfeer wilde de minister niet onder schat zien; vérgaande plannen wa ren als ifedanig reeds tot stand ge komen. Prof. Donkersloot bleef zich niet bevredigd achten., Zijn verweer klonk echter nogal kleintjes, voor al toen hij zei, dat men van zijn kant wel tegen de begroting had willen stemmen, maar dat er ander zijds toch oök wel goede dingen waren en dat men vooral ook de algemene kabinetspolitiek in 't oog moest houden Slechte dag voor de communisten Inzake het* radiobestel heeft de minister medegedeeld, dat het ont werp, dat' de Radioraad heeft sa mengesteld, -zijn departement nu spoedig zal bereiken. Ook de Com missie van Advies en Programma raad zullen hun werkzaamheden spoedig kunnen- aanvangen. Han gende de definitieve regeling kon hij geen nieuWe zendvergunningen geyen, dit aan het adres van de heer Koejemans: De Communisten hadden deze dag toch weinig geluk. De heer 'Koeje- mans had heel naief gevraagd waar om de A.N.J.V. geen subsidie had gekregen. De bewindsman toonde nu met verschillende citaten uit het bondsblad aan, daj het hier geeps- zins -éen ..normale jeugdvereniging, doch een verkapte communistische organisatie gold en politieke orga nisaties worden nu eenmaal niet ge- suhsideerd. Maar de Ka jotters mo gen wel anti-communistische actie voeren, merkte de heer Koejemans nog'met onverholen wrevel Op. Een andere Communist, de heer Brandenburg, had om een Rijks kweekschool- ih het Zuiden ge vraagd, blijkbaar om te verhoeden; dat niet iedereen aan het bijzonder onderwijs- zou zijn overgeleverd; Dé minister kon hem meedelen, dat 'ri dergelijke school echter reeds lang bestond en wel. in 'Maastricht! Niet iedereen op de juiste plaats De heer Cramer (P.v.d.A.) had 'n zeer belangrijk vraagstuk aangesne den, Peilingen hier en in het bui- tenland maken stee'ds. meer duide lijk, dat iedereen in deze maatschap pij lang niet Op de juiste plaats zit. Wie studeren kon, komt er, anderen blijven, ondanks het-bezit van capa citeiten, op een lagere sport van de ladder. We zoeken naarstig naar het goud, 'had de afgevaardigde gezegd, maar geestelijk goud rapen we in deze. maatschappij enkel op, wan neer het togyallig te zien komt. De minister bleek ook zèer veel belang stelling voor, deze aangelegenheid te hebben en zegde nadere bestude ring toe. Opk aan <fe culturele band sendaal naar Ind.ië hield Waide, tijdens de oorlog nog vóór de oógsttijd zal pe Batavierlijn heeft haar (jeken van Mierloo een burgemeester van Antwer- ep een nieuwe brug geiegd passagierstfienst Rot- toespraak tot de militairen pen, en beticht van samen- terdam-Londen hervat. De afvaarten zijn bepaald op Woensdagmiddag van Rot terdam en Zaterdagmiddag van Londen. Het zoontje vari 14 maanden van Mevr- Lorijn 'te R'dam is in zijn bedje bekneld geraakt tus sen het matras en het ledi- kantje, en door de beknel ling. gedood. Bjj een tu- zie om knikkers gooide een kogel naar 't hoofd van zijn broertje van 15 jaar. De kogelkwam tegen diens slaap terecht, met 't gevolg dat liij, een dag-later over leed. sk In een speciaal worden, over de Róozen- over zee. Loco-burgemees- werking met dè vijand, if daalsche Vliet t. h. v. Gas ter G. Lapen gaf een over- buiten -vervolging gesteld, 'tels Veer. sj< Door de ge- meenteraad van Steenber gen Werd. besloten aan de afd. Onderwijs van de N.C.B. te Tilburg mede werking te v.erlenén voor het stichten van een land- bouwhuïshoudschool in» de gemeente Steenbergen, In een openbare Senaats- vergadering in Üe aula dei* Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam had de promotie plaats van prof. Th. Limpefg, hoog leraar aan de Universiteit j van Amsterdam, tot doctor zicht van de gebeurtenis- Tartakower, de Franse sen uit de stad. De Koor- schaakmeester, die in het vereen. '„Pro Musica" te Astória-Chalet te Baayn Bussum geeft op- de avond deel zal nemen aan het elfjarig jongetje te Rotter- van de le Pinksterdag een tourno^oi, gaf in Hotel „De dam uit drift een stalen opera- én óperetteconcert Rozeboom" te B-issuih ten in het Concertgebouw te simultaan-séance tegen 3D A'dam. sjs De heer B. van leden van het Bussumse Leer, industrieel, is met het Schaakgenootschap met de door henl gehuurd K.L.M.-- uitslag dat Tartakower 19 vliegtuig „Twenthe" uit partijen won, 10 remise gaf in'Ve" economische" wëtën- Lagos vertrokken met,bé- en 1 verloor tegen de neer schappen honoris causa. Streekprogramma van Roo- stemming Tunis. Le<j del Wiegers. Vermoedelijk met Indonesië wordt op ministers departement gewerkt en in beraad is nog of het wellicht wenselijk moet heten hiervoor een speciaal persoon te benoemen. Ten aanzien van de sport kon de minister me dedelen, dat binnenkort in den Haag een spo'rtleidersschool zal worden •geopend, een novum in ons land' en ook een instelling, die nog slechts enkele landen met ons zullen be zitten. De kwestie van de Geschiedenis uren raakte de Minister slechts ter loops aan. Iedereen is overtuigd van de overlading' van het lesrooster en wil versobering, maar niet ten koste van zijn eigen vak. De motie Algra werd intussen later zonder énig ge rucht z.h.s. aangenomen. De minis ter, die er zo weinig woorden aan had gewijd, zal haar wel naast zich neer leggen. Ook de motie-Woltjer inzake een wettelijke regeling van het voorbereidend önderwijs ging op de, zelfde wijze over de eind streep. De begroting werd tenslotte met de Communisten tegen, z.h.s. aan vaard. Nieuwe regeling distributie wérkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op 12 Mei a.s. een nieuwe regeling betreffende de dis'' tribütie van werkkleding zal wor den ingevoerd. In verband hiermede mogen thans geen aanvragen om werkkleding bij de plaatselijke distributiediensten worden ingediend. Op reeds inge diende aanvragen zullen, voorzover door de distributiedienst reeds (ken nisgevingen van toewijzing" aan be langhebbenden zijn gezonden, tot en met 10 Mei a.s. tegen overleg ging van een bereidverklaring nog rantsoenbonnen voor textiel wor den verstrekt. Uiterlijk, t/m 14 Mei zal men ,op deze rantsoenbonnen voor textiel overalls, werkbroeken, werkjasjes .'(-kielen), kunnen kopen. Van 15 Mei a.s. af zal deze werk kleding uitsluitend op speciaal daarvoor in omloop te brengen bon nen verkrijgbaar zijn. De distribu tiediensten zullen plaatselijk be kend maken, wanneer en waar we derom aanvragen om werkkleding kunnen worden ingediend. li. Als geheel was dit" congres niet de idealistische intelligentia in de typische contra de ouderen staande, vorm, zoals wij die vroeger gekend hebben. Intussen heeft Bernard Ver- hoéven, als gast aanwezig, er nog eens aan herinnerd, dat het echter nog .altijd 'zin heeft om toch ook met dit aspect van de zaak rekening te "blijven houden. Hij constateerde terecht nog een verwijdering tussen intellectuelen en katholieke poli tiek, hetgeen z.i. ondervangen zou kunnen worden door een ander kli maat in de partij, een vrijere opinie vorming en leen grotere onbaatzuch tigheid in het politieke leven. An derzijds was echter ook bij deze jongeren, ofschoon zich loyaal ver houdend tot de strijdformatie der oudéren, wel de neiging te bespeu ren aan' het eigen, verband toch een grotere betekenis toe te kennen dan „voorportaal van dë Partij", zoals de heer Andriessen het in zijn inlei- ding betiteld had. Typerend hierbij was de congresbeeldspraak, dat men op zulke ogenblikken „de hoogspan ningskabel" raakte! Eén stem ge tuigde positief, dat hij niet in de Kath. Volkspartij zou zijn getreden, wanneer er' de eigen jongerenorga nisatie niet ware geweest en ook de door de Partij tot 25 jaar terug gebrachte' leeftijd om nog lid van de jongerenorganisatie té kunnen zijn, ontlokte opmerkingen, die óp een specfale liefde voor eigen ge lederen wezen. Hier kwam blijk baar oud zeer tot uitdrukking, Over geleverduit de tijd toen er. in de Partij nP6 een 'zeker argwaan ten opzichte van.de jongeren, bestond fen deze in de afdelingen nog moeilijk een voet aan de grond konden krij gen. En dan de werkzaamheid van de jongerenorganisatie. De congressis- tenpieken zeer te hechten aan al gemeen staatkundige vorming, te- meér merkwaardig omdat men hier- jnede in vroeger jaren nu niet zulke schitterende ervaringen heeft opge daan. Deze aangelegenheid was ech- Achtmaal ontsnapt Een gevangenisstraf van 2 jaat en zes maanden zonder aftrek legde het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam op aan de 26-jarige H. van Wakeren uit Veenendaal, die zich zoWel gedurende zijn diensttijd bij de Waffen, S.S. als tijd»ns zijn in ternering in Holland een waar ont vluchtingsexpert toonde. Bij de Duitsers ontsnapte hij zes maal in ons land tweemaal. Tegen hem Was 8 jaar geëist. ter een beetje scherp komen staan, doordat hier blijkbaar plaatselijk hog al eens een wrijfpunt met de standsorganisaties enz., die ook aan algemene staatkqpdige vórming doen. De' Partijvoorzitter bleek van de jongerenorganisaties" liefst geen hogescholente willen maken; hij vreesde eh gezien de vroegere er varingen niet ten onrechte,, dat dit- op de duur belangstelling zoü doden Zijn Suggestie was het aanvatten van practische vraagstukken en hier langs tasten nagr de meer alge mene grondslagen. Zq zou men ook 1 parate verdedigers van de partij politiek kweken. Pater Stokman heeft-eveneens ge waarschuwd nie( te hoog te mikken. Zijn idee, om met een pakkend, op de jongeren zelf betrekking heb- b.end onderwerp tegelijk' een vrij breed terrein af te tasten, had veel aantrekkelijks. Öe jongerencommissaris, de'heer Schiphorst, wilde vooral besproken zien, hetgeen de jongeren in bigen plaats als in strijd met recht en liefde zouden opmerken. Practisch politiek werk wees hij aan in het persoonlijk verzamelen van gege vens, waardoor eherzijds confronta tie met de feitelijke verhoudingen' zou worden verkregen, anderzijds materiaal kon worden verzameld, dat Kamerleden etc. van nut zou kunnen'zijn, Zoals reeds gezegd, het congres heeft niet geheel véldaan, omdat 't wel wat tweeslachtig was opgezet, maar groot goéd was ongetwijfeld dat wederzijds standpunten ziji^ uit gewisseld, waaruit nog nadere con clusies kunnen worden getrokken. R.K. Interne Nijverheids school te Oudenbosch Met ingang van 1, September a.s. zullen de Broeders van St. Louis te Oudenbosch beginnen, met 'een R.K. Nijverheidsschool met Internaat. Allereerst een cursus van de afde lingen houtbewerking, brood- en banketbakkerij. Het ligt 'in de be doeling in de komende jaren nog de vakken machine-bank welken en eiectrotechniek te beginnen. Voor lopig zal school en internaat onder gebracht worden in het 'bekende- Instituut St. Louis. Reeds wordt el ders. in de gemeente .Oudenbosch een afzonderlijk schoolgebouw met internaat geprojecteerd, daar 't te verwachten 'is, dat door de grote behoefte aan nijverheidsonderwijs de nu beschikbare ruimten spoedig te klein zullen zijn. Op Maandag 2 September a.s. zal de -school offi ciéél geopend worden. Positie Nederlandse Passagiersschepen Donderdag 8/5: Amstelkerk, Am sterdam-Port Bduet, 5/5 van Monro via. Boissevain, Amsterdam-Bata- via, 7/5 in do- Roode Zee op 19'39" Nrd en 39'ir' Oost. Delftdijk, 7/5 van Vancouver te Tacoma. Groote- kerk, Rotterdam-Sydney, 7/5 van Marseille. Nieuw Holland, Am-. sterdam-Batavia op 7 Mei van Sabang naar Belawan. Nijkerk, Mombassa-Amsterdam, 7/ji te Beira. Veendam, Rotterdam-New Tork, 7/5 op 46'03" Nrd en 33'49" West. Westerdam,' wordt 9/5 om 10 uur voor' de" Nwe Waterweg en orrt 1 a 2 uur te Rotterdam verwacht. EXTRA TREINEN OP ZATERDAG Van Zaterdag 10 Mei af t.e.m. Za terdag 28 Juni zullen op het baan vak Ailisterdam-Zaandam-Uitgeest des Zaterdags de volgende treinen gaan rijden: Amsterdam vertrek 10.45 - Zaandam 10.56 - Koog Zaan dijk 11.00 - Wormervèer 11.04 - Krommenie Assendelft 11.07 - Uit geest aankomst 11.12 eh terug: 'Uit geest vertrek 12.01 - Krommenie Assendelft 12.07 - Wormerveer 12.10 - Koog Zaandijk* 12.13 - Zaandam 12.19 (stopt te Hembrug) Amster dam aankomst 12.29. ,Van 30 Juni af gaan deze treinen dagelijks rijden, zoals ook reeds in de reisgids staat aangegeven. De republikeinse minister van defensie, mr. Amir Sjarifoeddin, heeft in een rede voor de repu blikeinse radio verklaard: „Het ligt in dë bedoeling van de re publikeinse regering te komen tot vorming van een sterk natio- naai leger, in staat de souverei- niteit van da republiek te ver dedigen. Dit is echter niet het laatste doél, dat wij nastreven. Wij moeten thans beginnen .onze aandacht te wijden '.aan het probleem van een gemeen schappelijk verdedigingssysteem voor Zuid-Oost-Azië. Wij moeten de grondslagen leggen' voor een sy steem van verdediging, dat ver'der reikt dan de grenzen van de Indo nesische archipel. Wij dienen ook een begin te maken met besprekin gen met de Nederlanders over de Nederland—Sovjet"-,Unie De -handelsbesprekingen tussen Nederland en de Sbvjetzone zullen 12 Mei te Berlijn beginnen. De be sprekingen zullen van Nederlandse zijde gevoerd worden' door éen delegatie onder «leiding van dr. Tep- pema. De bëdqeling is'te komen tot het afsluiten van eert handelsover eenkomst, dié de ontwikkeling der economische betrekkingen bevor dert, het betalingsverkeer en de' reismogelijkheid van Nederlandse zakenlieden in de zone regelt. Door het uitwisselen Van de wederzijdse behoeftep wil pieri ook trachten te komen tot een uitbreiding van de omvang der handelsbeweging. .Se dert de Leipziger Messe hebben Ne derlandse zakenlieden relaties aan geknoopt met leveranciers van in dustriële artikelen. De aankopen- van de -Sovj'et-zone in Nederland hebben uitsluitend op basis van, compensatie plaats en de artikelen, die Nederland daarenboven in de Sovjet-zone wil kopen worden in dollars verrekend. Rudy Finold naar Amerika terug Dezer dagen zal naar Noord- Amerika terugkeren de heer Rudy Finold, die tot .1 Mei j.l. hier te lande de functie heeft vervuld van assistent van de militaire attaché der Verenigde Staten. De heer Finoid keert naar zijn vaderland terug wegens het einde van zijn- dienstverband. De heer Finold heeft zijn functie reeds tijdens de oorlog te Londen vervuld. Zowel té Londen als na de bevrijding hier te lande toonde hij zich allerminst een critiekloos man en«-steeds een waar vriend van ons land. H. -M. de Koningin heeft zijn verdiensten erkend door hem te' bevorderen tot Ridder In de Orde van Oranje-Nassau. vraag iri hoeverre wij kunnen sa menwerken op het gebied van de defensie. Met hét oog op al deze doelstellingen is het noodzakelijk een nationale landmacht te bezit ten, die "te samen met .de zee- en luchtmacht kan ontwikkeld worden tol een nationaal bolwerk. "Wij zijn geheel bereid samen te werken met alle landen tot bescherming van. de vrege in de ons omringende gebie- dèn. Wij zijn eveneens bereid met de ^Nederlanders in onderhandeling te treden ,ovèr ons verdedigings systeem- Wij Zijn bereid tot ver mindering van onze troepensterkte over te gaan op basis.van weder zijdse besprekingen en op basis van het beginsel, dat wij een efficient verdedigingssysteem voor ons land dienen te bezitten. Zeer- bijzonder' moge ik de Nederlanders hét vol- gende onder de aandacht brengen: Wij hopen, dat de Nederlanders zul len toestemmenin hét beëindigen van de troepenzenaïngen naar In donesië, zodat' ons volk zich weder om veilig zal kunnen voelen. Wij van onze kant hebben - reeds éeh begin gemaakt met het reduceren van onze militaire» macht tot vre- dessterktef Wij hebben het volste vertrouwen, dat de problemen in' Indonesië op vreedzame wijze tot een oplossing kunijen worden ge bracht. Onze Lasjkars (volkslege^) en ons leger (TRI) zullen 'een na tionale eenheid vormen. De taak van samensmelting van de Lasjkars met het léger tot een organisatie zal worden toevertrouwd ean eén speciaal comité, geleid door de pre sident zelf, om te komen tot de vor ming van een „nationaal leger". Naar wij vernemen, worden er op het" ogenblik onderhandelingen ge voerd over een tournee van het Concertgebouworkest naar de Vere nigde Staten van Noord-Amerika in het' najaar van1 1948. De* bedoeling is, dat het orkest in verschillende steden'25 concerten zal geven, voor het grootste deel onder leiding van Edudrd van Beinum. Hoofdprijzen staatsloterij 17328 met f 1.000 f400: '4781 8f63 9285 13753 17808 f 200: 2065 5096 14249 18294 21106 f 100: 7386 7630 8808 9034 9461 10047 15075 15780 19756 Harde zeep niet onmiddellijk verkrijgbaar Het' Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de hardt zeep op de bónnen C 03 en C 13 Algemeen en, C 17 Reserve niet overal onmid dellijk verkrijgbaar zal' zijn. Dit zal eerst in deloop 'van de week van 11 tot en met 17 Mei het geval zijn. flet Centrum voor Staatkundige Vorming De bestuursraad van het Centrum voor Staatkundige Vorming hield Zaterdag te Utrecht een vergade ring, waarin de statuten opnieuw werden vastgesteld. In het bestuür werden gekozen Mr. W. C. L, van Grinten, Mr. Ph. A. M. Hillen, Mr. H. Mastboom, Mr. Dr. Th. Speet- jens, Mag. Dr. Stockman O.F.M., Mr. A. A. Struycken, Drs. Veninx en Dr. P, H. Winkelman. De voorzitter Mr. v. d. Grinten hield een uitvoerige rede,- waarin hij de geschiedenis van het Staat- - kundig Centrum behandelde\ en het •doel uitvoerig uiteenzette. Het gaat hier n.l. om, de meningvorming vari de katholieken in staatkundige vraagstukken zelfstandig te vor men. Men wenst bovendien de Kath. Volkspartij en de kath. Ka merfractie van advies te dienen, wanneer zij dat zelf verlangen. Het Centrum telt momenteel ruim 60 afdelingen. Het hpogste orgaan vormt de bestuursraad. De vraag stukken worden behandeld door 28 commissies, -die rapporten uit brengen, welke dan aan de plaatse lijke centra om advies worden aan geboden. Aan de hand van hel oordeel der plaatselijke afdelingen vormt het bestuur zijn mening, wel ke dan als het oordeel van het Staatkundig Centrum wordt gepu bliceerd. Het secretariaat is geves tigd. te Den Haag, Anna Paulowna- straat 93'. Met grote ijver en be kwame spoed handelde de verga dering de organisatiekwesties af. IJjET IS MEI. De inaxind van de Lente, vanhet Vóór jaar. De natuur is prachtia van jong groen en witte bloesem. Alles leeft op en bot «uit in vernieuwde levenskracht vol belofte voor de toekomst. sOok wij waren jong jen we zijn het nog van harte en blijven het. Maar wie al wat ouder wordt en men wordt het vanzelf en ongemerkt doet ook de nodige ervaring op. Hij weet, dat op de lente niet alleen de zomer volgt, maar ook een. herfst en een winterHet leven is vol wisselvalligheden. Vql lief en leed. Met goede en kwade dagen. Met vreugden en zorgen. Hoe zouden wij. mensen, zijn, als temidden van deze ver anderlijkheden van dit aardse leven onze harten niet .veran kerd waren d**r, waar de echte, ware vreugden te vinden zijn, bij God, in Zijn dienst, in de trouwe naleving van Zijn wetten en geboden? God, de rots in ons 'leven. MARCUS -\ r! De haringvloot trekt er op uiL Nu het visseizoèn weer is aan gebroken, gaan de IJmuidense vissers het water op, in de hoop op een goede vangst. De bemanning van een vissersschuit, -be geeft zich aan boord. Anefo P. door J. S. FLETCHER "Pick, AtalvQ'iy 7 39. 'Om te beginnen met dat be zoek van .Stephen Pyke aan de jonge Richard in het Minerva Hotel, waar mijnheer Blake hier vanaf weet. Laat ons dat eens bekijken. Dat kun je op twee mahieren ver klaren. Het kan zijn, dat de jonge Richard Stephen Pyke toevallig in Londen ontmoette en hem meenam naar zijn hotel om gezellig een glalsje te drinken en om nog eens over de oudé'tijd te praten." „Kende Stephen Pyke «Richard Malvëry dan vóór Richard vertrok? zei Atherjon. „Evengoed als*hij-zijn eigen moe der kénde!" riep Cuffe uit. „Heb ik niet gezegd, dat Stephen Pyke in die tijd mijn kantoorbediende was? En óf hij de -jonge Richard kendé! Nou, ik zeg, ze konden elkaar heel toe vallig in Londen ontmoet hebben. Maar dat geloof ik toch niet, heren. Maar ik geloof wèl datRichard Malvery toen hij in Londen kwam! of misschien al toen hij Engeland bereikte. Stephen Pvlco -chreef om hem te bezoeken, ziet u?" „En waarom zou hij dan Stephen Pyke willen ontmoeten?" "zei Ather- ton. Cuffe grinnikte en glimlachte .op nieuw. „Het komt mij voor, commissaris," zei hij gekscherend, „dat ik goed zou zijn geweest voor een baantje als het. uwe. Ik ben een. goede om dingen uit te knobbelen. En waar om, zegt u, zou Dick Stephen Pyke willen ontmoeten? Dat zal ik u zeg gen, - - omdat hij wilde weten hoe de zaken hier stonden, voor hij zich Jiier. vertoonde! IJegrijpt Cuffe wachtte óm hét effect Van zijn spitsvondige veronderstelling te genieten. Hij kreeg knikjes van be grip van zijn toehooqlers ên ging voort, zichtbaar verheugd met zijn positie van üiteenzetter. „Ziet u, heren," vervolgde hij, zijn punten aftellend op zijn dikke vingi's, de jonge Richard had deze streek verlatèh onder-een wolk onder eén hele hemel vol wolken zo te zeggen daar waren zijn schul den. 'Ik weet dat hij een heel som metje schuldig was aan winkeliers die hem crediet hhddpn gegeven omdat hij de zoon en erfgenaam van, menschen die herp geld hadden ge leend. En dan was hij wat Vlot ge weest mét de meisjes, daar is een beetje over gekletst toen hij er tus senuit trok. En dan was er hier- dié kwestie met die cheque, het erg ste van alles, natuurlijk. Nu-heren, begjgep de jonge Richard, die al die dingen wist, natuurlijk dat Brychès- ter hem nu juist niet met vlag en wimpel en een muziekcorps aan het station zou inhalen, nietwaar? Hij begreep dat zijn terugkomsthier meer zou hebben van het trappen i-n een wespennest dan. het binm«i- Vliegen .in een duiventil. Voelt u mijn redenering?" „Volkomen!'-' zei Atherton. „Heel goed. Gaat u door, mijnheer Cuffe". „En zo zal hij bij zichzelf-hebben gedacht", vervolgde de ^bootmaker, „voor ik een voet in Brychester zet, dachtsie, „moet ik toch eens weten hóe ze me daar .zullen ontvangen en ik zai eens iemand laten komen'die me dat vertellen kan. En natuurlijk dacht hij 't eerst aan Stephen Pyke" „Waarom nu juist Stephen Pyke?" vroeg Atherton. „Omdat Stephen Pyke altijd be kend was als een persoon die 't naadje van de kous weet van zijn omgeving," antwoordde Cuffe, zich bewust vgn zjjn kennis! „Dat is re den nummer één. En reden num mer twee' is, dat Stephen Pyké's broer Dan chef is bij de bank hier in Brychester, En, herep, als er één zaak, belangrijker' dan alle andere, was die de jonge Richard interes- 'seerde dan was het die van de cheque!" „Goed geredeneerd," stem de Atherton toé. „Dus u denkt, dat Richard Malvery verwachtte, dat Stephen Pyk^ hem hierover wat nieuws zou kunnen vertellen?" „Ik denk wel dat hijv dat ver wachtte,". 'antwoordde Cuffe. „Hij begreep, dat die zaak wel aan 't dag licht gekomen zou zijn en, dat Da niel er zijn broer over gesproken zou hebben. En Richard wilde we ten, hoe de zaken er bij stonden. Want het vervalsen van een ander mans naam is, heren, zoals u wel zult weten, een ernstige zaak." Blake bewoog zich rusteloos in zijn 'stoel. „U houdt dus nog steeds vol, cj'at Dick Malvery de. naam van zijn neef 'vervalste!" 'zei hij boos. „Ik zeg u dat hij'het niet deed. En'daarom.." Cuffe zwaaide met zijn bleke hand. „Kom, kom, mijnheer," zei hij be zwerend, „niemand zou het meer plezier doen dan mij, te weten dat 'hij 't niet dep'd. Maar het getuige nis is machtig, mijnheer, en voor 't' ogenblik moeten we toegeven, dat er een kwestie is, die op.'t eerste gezicht tegen de arme jongèman getuigt. Maaf dat heeft niets te ma ken met mijn argument over die Pyke. Ik zie 't zó: Stephen ging «raar Londen om Richard op te zoe ken en daar hel:ft hij hem heel wat verteld. En het is erg waarschijnlijk dat hij hem niet alles over die cheque kon vertellen, maar hij wist wie dat wèl kon: zijn broer Dan. Eh dus ging hij een ontmoeting voor bereiden van Daniel en Richard in Shilhamp'ton en daarom stuurde hij de volgende morgen dat telegram naar Richard, ziet u „U bedoelt dat telegram, dat mijn heer Blake in het oude bureau vond?" zei Atherton. „Precies, commissaris en dat naar dc jonge Richard in, het Minerva- hotel was gc-Stuurd," antwoordde Cuffe. „En niét ondertekend tele- gram, verzondèn op de vroege mor gen van de, 27ste Februari uit waar? 'Shilhampton! Natuurlijk ver zonden door Stephen Pyke. .En hoe staan we nu met de zaak. heren?" Het lag zo voor da hand, dat Cuffe niets liever Wilde dan het ge noegen te hebben zijn gehoor tc vertellen hoe de zaken nu stonden en hoe 'hij het zag, dat Atherton hem verzocht, hen verder voor te lichten. Wordt, vervolgd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3