EERSTE KAMER bespreekt het beheer der mijnen Waren de veranderingen inde brothure principieel? F FN UURTJE TELEX De strijd in afd Noord-Holland NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 10 Mei 1947 PAC. 5 Betere positie vóór de mijnwerkers DE MIDDAGZITTING Brood en Spelen bij hoofdpijn-kiespijn Tegen wantoestèhden bij de Woningbureaux Prijsbeheersing stelt tarieven vast Marinierskapel voor de B.B.G, Clandestiene slachters te Krommenie VLISSINGEN IN DE NEVEL Schipper naast1 God" Hoofdprijzen Staatsloterij Minister Gielen naar Frankrijk vertrokken POLITIEKE DELINQUENTEN IN OVERHEIDSDIENST Vergoeding van oorlogsschade ZONDAG „RONDE VAN PURMEREND" DREO NAAR WESTZAAN BERDOS KAMPIOEN? De Spartanen naar Zwaagdijk Hugo Boys—Dirkhorn SRC naar Callantsoog De spiegel T Dammen m' m m M w Xj«\ i se' m B w p ■f c#nB' m' f -Érm mm m m (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft giste ren de gehele dag besteed aan de begroting van de Staatsmijnen. De belangstelling was quantita- tief niet groot, er waren slechts een tiental Senatoren aanwezig; die er waren hebben echter de mUnaangelegenheden, zowel in groot xerband.qls in details, gron dig besproken. In de tijd, dat slechts het Zui den bevrijd gebied was, zijn ten aanzien van het mijnwezen be langrijke maatregelen getroffen. Het Buitengewoon Mtffibesiuit plaatste de particuliere mijnen ender beheer, er werd ook een commissie gevormd, die het hui dige Mjjnstatuut voorbereidde. Mr. Wijffels (KVP) had de dag tevoren al als bij uitstek deskun dige, hij was toentertijd Minister van Sociale Zaken, een uitvoerig overzicht van dit alles gegeven, mede aan de hand van fotocopiën van de „Gazet van Limburg". Toch vond ook hij het wenselijk, dat de parlementaire commissie, die een onderzoek zou instellen naar het beleid van de Londense kabinetten, mede het ten aanzien van dé mijnen gevoerde beleid in dit onderzoek zou betrekken. Dat er ten dien aan zien vele vragen overblijven, bleek wel uit het vertoog van de heer Kramer (P.v.d.AM, die de beschul diging uitte, dat in de indertijd ge vormde commissie dé vakbonden waren geweerd, terwijl de heer Mo lenaar (P.v.d.V.) trachtte aan te tonen, dat het onder beheer stellen van de particuliere mijnen onnodig was geschied, terwiji hem ook de gedwongen oplegging van 't mijn- statuut geenszins kon bekoren. Met de heer Cramer wilde hij zo spoe dig mogelijk kom§n tot een uit de partijen zelf gegloeide organisatie. Met een zeker genoegen wees hij er op, dat in het Westen met de totstandkoming vah de St. van de Arbeid dan beter werk was ge daan. Ook de politiek kwam bij dit alles om de hoek kijken. De heer Mole naar (P.v.d.V.) was er allerminst' gerust op, dat het' onder beheer stellen van de particuliere mijnen niet onder de druk van het aan de kim verschijnen van het kabinet- Schermerhorn-Drees was geschied. Ook het combineren van de func ties van Inspecteur-Generaal en voorzitter van de Mijn Industrie Kaad plaatste hij. in hetzelfde kader. In dit verband wilde hij voorts pu blicatie van de correspondentie, die indertijd door departement en par ticuliere ondernemingen was ge voerd. In zijn antwoord op dit alles hield minister Huysmans zich zeer op de vlakte. Wanneer bedoelde parle mentaire commissie alsnog zou worden gevormd, achtte hij het ook wenselijk, dat het mijnbeleid mede in het onderzoek zou worden bec trokljpn. Voor een speciale com missie, zoals prof. Molenaar zich die ge-wenst had, kon hij nog niet direct warm lopen. Hetzelfde gold voor een publiceren van de corres pondentie tugpen departement en de particuliere mijnen. De toestand was toenmaals zeër verward, aldus de bewindsman ën hij vroeg zich af of publicatie nu nog wel con structief zou werken. De teneur was dus: laat het verleden rusten. De vertogen van links en rechts waar deerde hij ook als pogingen om aan de geschiedschrijving bij te dragen. Deze minister is een practisch man, hij kijkt „liever voor- dan achteruit en als zodanig klonk dan ook zUn oproep: Kijk niet teveel naar de fouten van het mijnstaiuut, maar laten we gezamenlijk trachten er iets goeds van te maken. De sociale positie van de mijnwerker De sociale positie van de mijn werker werd door de heer Kramer (P.v.d.A.) op uitvoerige wijze be sproken'. Op éen internationale con ferentie is indertijd vastgesteld, dat de positie van de mijnwerker beter moest zijn dan van andere indus trie-arbeiders. De heer Kramer gaf toe,"dat er na de bevrijding belang-, rijke verbeteringen waren tot stand gekomen, maar hij was toch nog geenszins voldaan. De werktijd moet bekort worden zodra .dit mogelijk is. Het loon mag behoorlijk heten, maar de mijnwerker heeft ook spe ciale kosten en de premie voor so ciale lasten achtte hij in het bizon der te hoog. Verder benadrukte hij de noodzaak 'van extra voeding, evenals de heer Wijffels (K.V.P.) en de heer Hermans (Com.) dit reeds hadden gedaan. Wat dit laat ste betreft, zegde de minister, voort gezet overleg met zijn collega van landbouw toe. Wat de lonen be treft wees hij er op, dat bij de ver gelijking met andere lonen de ex tra-kosten van de mijnwerker steeds vooraf worden, weggewerkt. Wat woningbouw betreft, zal alles gedaan worden, wat kan worden ge daan. Mede in verband met de ex tra-voeding wees de bewindsman er echter op, dat de belangen van het gehele land in het oog moesten worden ^gehouden en hij hield zich overtuigd, dat de mijnwerkers een en ander ook zq zouden aanvoelen. De nieuwe pensioenregeling had de heer Kramer eveneens ter sprake gebracht. De minister v&rklaarde hieromtrent, dat hij binnen zeer af zienbare- tijd met een voorstel tot aanvulling van de begroting komen zou. Hij vond hef een beetje on prettig hieraan steeds herinnerd te worden. Lichtelijk geïrriteerd merk te hij op, dat een eenmaal gesprot ken woord van een minister ge sproken blijft. Dc tekorten in de ziekenkassen ?ijn ingelopen, en de premie kan binnenkort verlaagd worden tot 50 cept. De heer Hermans (com.) had de interessante vraag aangesneden wat ér bij een eventueele staking met de tewerkgestelde politieke 'dekn- |ai,„ quenten zou /gebeuren. Practisch be redeneerde de bewindsman dit als volgt: Bij een georganiseerde sta king is het aantal van geen invloed, bij een wilde staking staan dg ver houdingen vrij. Principieel kwam hij tot deze conclusie: Het mijnbe drijf is éen sleutelpositie, de moge lijkheid van overleg is' voldoende en er kan vertrouwen zijn in het vooruitstrevend beleid van de re gering. Een conclusie die practisch dus hierop neerkomt, dat onder de huidige Verhoudingen een staking in het mijnbedrijf zedelijk niet ver antwoord zou zijn. Kolendamp en stookolie De kolenprijs heeft de minister opnieuw in studie. Hij wees er ech ten al tegelijk op, dat de doorbere kening van de prijs in deze omstan digheden- een experiment zou zijn. De heer Vixseboxpe (C.H.t had wel waterg simpel geconstateerd, dat de productie toch hoger moest kun nen zijn omdat hier immers de grondstoffen voor het grijpen zijn. De minister wees er de afgevaar digde: terecht op, dat er ook altijd nog zoiets als hulpstoffen nodig zijn! Ook was de heer VixebOxse abuis toen hij meende, darivoor stookolie geen deviezen nodig zouden zijn. De minister verklaarde echter wel dat het caloriëngehaltf van stookolie hoger is en hier schuilt dus het voor deel. In dit verband wilde hij ook het verbruik, stimuleren door sub sidies. Verschillende afgevaardigden had den er op gewezen, dat Nederland toch wel een heel slechte beurt had gemaakt door een vragenlijst van *n internationale mijnbouwconferentie met de aantekening „geen tijd" on ingevuld terug te zenden. De mi nister kon niet veel anders doen dan dit bevestigen. Het invullen vroeg zeer veel tijd en omdat, men blijk baar geen kans zag om het punc tueel te doen, had men het maar ge heel nagelaten. De minister was erkentelijk, dat de inspecteur-generaal der mijnen tevens het voorzitterschap van 6e M.T.R had willen waarnemen. De functie van „inspecteur-generaal moet echter eigenlijk een volledige furotie zijn. De begroting werd ten slotte z.h.s. goedgekeurd. Na de pauze werd allereerst de oud-minister van koloniën, de heer Weiter, gehoord, die verklaarde, dat hij het initiatief had genomen de Geer naar Indië .te doen gaan. Op een - vraag van de president zeide de heer Weiter, dat verdachte bij zijn vertrek uit Londen officiéél was belast met een opdracht voor Indië. Oud-minister Bolkestein betopgde vervolgens, dat het prestige der Nederlandse regering door het ge drag van de Geer te lijden heeft gehgd. Het heeft moeite gekost, al dus de heer Bolkestein, het ge beurde te 'verklaren. De volgende getuige, Otto Bene, gevolmachtigde van de Duitse rege ring, zegt, dat toen de aanvrage van verdachte binnen kwam, hij aan zijn regering had geadviseerd, dat er geen bezwaar was Jhr. de Geer in Nederland toe te laten, indien hij zich zou verplichten zich niet op politiek terrein te bewegen. Verdachlé vertelde vervolgens hoe hij eerst in Lissabon en toen in Ber lijn op reis naar Nederland deze beloften heeft afgelegd. Hij ont kende ooit- beloofd te hebben, dat hij in Nederland niets tegen de Duitsers zou ondernemen. Deze voorwaarde was hem naar zijn zeggen nooit gesteld. Getuige Otto Bene verklaarde voorts, dat men in Duitse kringen er in politiek opzicht een zekere waarde aan hechtte dat Jhr. dé Geer naar Nederland terug keerde. De voornaamste redan was echter, dat men er geen nadeel in zag „de oude man ngar zijn familie te laten terugkeren''. Vervolgens las de president de verklaring van von Ribbentrop voor waarin deze zeide, dat hij inder daad toestemming had gegeven Jhr. de Geef in Nederland toe te laten. Von Ribbentrop wist dat verdachte een vooraanstaand man was in de Nederlandse politiek en meende, dat hij wëllieht de leiding van een Nederlands kabinet onder Duitse invloed op zich zou kunnen nemen. Verdachte wordt ondervraagd Vervolgens ging de president er toe over Jhr. de Geer te ondervra gen. Pres.: „U heeft zich in strijd mét de wil van dc Nederlandse regering naarNederland begeven. Geeft u dit toe?" - Jhr. de Geer: ,;Inderdaad, in strijd met de wens van de regering, maar ik was geen minister meer en was de regering geen gehoorzaamheid verschuldigd". Jhr. de Geer was niet bereid ver dere vragen van het Hof thans „te beantwoorden. Hij meende, dat hij alle te stellen vragen in zijn plei* dooi van morgen kon beantwoorden. „Ik acht het efficiënter", zo zeide hij, „mórgen te spreken. Als ik nu uw vragen beantwoord, zal ik mor gen in herhaling moeten treden". Pres.: „U kurit aan het Hof over laten te beoordelen wat efficiënter is". Verd.: „Ik heb iil het proces-ver baal alle dragen beantwoord, die u in ij nu stelt. Ik heb de verklaring ondertekend. Ik bevestig deze ver klaring bij deze". Pres.: „Het gebruik is, dat*de ver dachte de vragen, die het Hof stelt, beantwoordt ook als zij. in het pro ces-verbaal reeds gegeven zijn". Verd.:„Ik wil op alle concrete vragen antwoord geven". Pres.: „Ik vraag u bevestiging van de tenlaste legging. Dat is een con crete vraag". Verd.: „Dc tenlaste legging is 'n commentaar op concrete féiten, en meer niet". Toch gaat Jhr. de Gear in op de hem gestelde vragen en geeft enkele punt envan de tenlaste legging toe, doch ontkent ten stelligste, dat zijn terugkomst in Nederland nadelige, invloed zou hebben op de vastbe slotenheid van het Nederlandse volk de strijd voort te zetten. Op de vraag of verdachte de ge- acepteerde reiscredietbïief niet be schouwde als een vérplichting zijn opdracht in Indië uit te'voeren, apt- woordde hij: „Toen ik uit Londen wegging, was ik inderdaad van plan naar Indië te gaan". Verder zeide hij: „de regering heeft zich nooit er over bezwaard, dat lk mijn Indische opdracht niet uitvoerde, echter wei dat ik naar Nederland terugging. Hieraan i kunt u zien hoeveel wavde de regering aan de opdracht hechtte". De brochure De getuige Otto Bene werd weer voorgeroepen en verklaarde, dat hij na inzage van de haechure, deze naar het ministerie van buitenland se zaken ter beoordeling had door gezonden. De brochure kwam terug met enkele correcties, die met Jhr. de Geer besproken werden. Otto Bene gaf. tóe, dat hij aan pu blicatie van de brochure een pro pagandistische uitwerking toeken de, die gunstig was voor een ver eniging van de Europese landen en ïh zekere zin ook v.oor het Duit se rijk. Vervolgens las de griffier nog een verklaring voor, afgelegd door de perschef vah het Duitse ministerie van buitenlandse zaken Janke. In deze verklaring schrijft Janke, dat hij de correcties, aangebracht in de brochure, met de schrijver bespro-, ken heeft, dat h<j ten aanzien van bepaalde verbeteringen toegevend heid heeft betracht en de oorspron kelijke tekst herstelde. Ten aanzien van andere passages geurde Jhr. de Geer de aangebrachte verbeteringen goed. Verdachte antwoordde op een des betreffende vraag, dat er in dé bro chure geen enkele principiële ver andering is aangebracht. De getuige E. Voorhoeve, ex-pro pagandaleider van de N.S.B., thans gedetineerd, vertelde, dat Jhr. de Geer zijn bemiddeling had gezocht om de brochure gepubliceerd te krijgen Hij heeft deze bemiddeling Vèrleend. De getuige T. Goedewagen, tijdens de bezetting secretaris-generaal van het Departement-van volksvoorlich ting en kunst, die van Nederlandse zijde het „imprimatur" voor de bro chure gegeven had, zeide, dat de inhoud hem symphatiek was. Het zijn niet alleen dé. Bisschop pen, die wijzen op de tekenen van het zorgwekkend geestelijk ver- val, dat zich in deze na-oorlogse tijd duidelijk openbaart.- Ook in dc kringen der artsen heeft men de aandacht gevestigd op he#ernstig probleem der zedenverwildering. Onder zedenverwildering wordt meestal verstaan een 'verwildering van de zeden op sexueel gebied. Doch daartoe, hetgeen op zichr- zelf al erg genoeg is, beperken zich de feiten niet. Ook op ander terrein bestaat er thans een verregaande bandeloosheid. Het is alsof men alle remmen van het zedelijk, mo reel bewustzijn heeft losgegooid, heel de moraal op zij heeft gezet en zich van de eisen daarvan niets Of weinig meer aantfekt. In zijn diepste grond is dit wil de loslaten van alle zedelijke nor men een gevolg van het verlies van het geloof. Waar het geloof verdwijnt, verdwijnt niet minder snel het zedelijk besef. In een maatschappij zonder God kan geen Christelijke orde bestaan. Onvermijdelijk heeft de oorlog de omstandigheden geschapen, die de zedenverwildering ten zeerste in de harfd werken en bevorderen. De ergste gevolgen van de oorlog zijn zonder twijfel de achteruit gang en verarming op geestelijk gebied, veel meer dan de econo mische en stoffelijke welvaartsver mindering. Jonge en gehuwde man nen worden uit hun normale om geving weggehaald. Het gezin wordt'uiteengerukt; zelfs de besten woéden vergiftigd dobr sigaretten, drank en sexuele moeilijkheden. De moderne legerorgahisatie kent thans ook de diensten, die door vrouwen worden onderhouden: zon der te willen generaliseren, kan men toch kwalijk of niet beweren, dat ook hier alles in orde was. De jarenlange bezetting is voor ons Nederlandse volk geen zegen geweest; het weerstandsvermogen der mensen heeft ten zeerste ggle- den. De artsen constateren, dat en al wie zjch op een of andere wijze 'met sociaal werk onder alle lagen der bevolking bezig houden, beves tigen het. Vraag het een rechter, een politieman, een onderwijzer, een verpleegster of wie dan ook: zij doen dagelijks de meest droeve ervaringen op. En wat zegt het wekelijkse Lichtbaken van Pater de Greeve? Vooral de jeugd heeft de gehele oorlogstijd en bijzonder het laatste jaar ervan, alles moeten ontberen, niet alleen normale kleding en voe- 'ding, doch ook iedere vorm van ontspanning. Zij, die als kind de oorlog ingingen, Zijn er als volwas senen uitgekomen. Maar hóe dik wijls moet men zich de vraag stel len: hoe? En niet minder een andere vraag: aan wie is dit mede te wijten? Wie zijn daar énede aan sprakelijk en verantwoordelijk voor? Mag de scljuld alleen aan de jeugd gegeven worden? Of moet het verWijt ook gericht tot an deren? Hadden deze jonge mensen een goed voorbeeld gehad aan de vol wassenen, waren de volwassenen zelf in hun tijd goed opgevoed en voorgelicht, misschien had de oor logsjeugd de ru eenmaal onvermij delijke staat van de oorlog nog kunnen verdragen. Misschien had zij zich anders gehouden dan nu jammer genoeg het geval is. Maar helaas, de jeugd vond niets anders dan de tegenstelling van kapitaal en arbeid, rijkdom en ar moede, sociale rechtvaardigheid én individualisme. Dit alles trof zij aan in een Staat, die men christelijk noemde, maar die het in werkelijk heid veel te weinig en niet op recht was. Kon het dan haast wel andfers, of het Christendom werd voor alle gebreken en fouten van die maatschappij Verantwoordelijk gesteld? Het is duidelijk; dat hier een fout in de redenering, een gedach- tensprong wordt gemaakt. Maar in tussen was het gevolg, dat de op vattingen van talloze jonge men sen over het genieten van het le ven en de bevrediging van hun geluk en verlangen geen rekening meer hielden met een sociale saam horigheid ,nog minder met geeste lijke waarden. Hun gedachten en gevoelens werden beheerst door een materialistische en individua listische wereldbeschouwing. Onder pleizier en genot werd uitsluitend verstaan: eten. drinken, roken .bioscoop en sexuele onge bondenheid. Het is in moderne vormen de terugkeer van het „brood en spelen"der Oudheid. Dat deze overdreven Iiang, deze zucht'naar het genot, een euvel is, behoeft, geen verder betoog. De oor zaken hiervan zij#, zoals we reeds zeiden, te zoeken in een ter zijde stellen van alle regelende normen der moraal en dit is op zijn beurt "weer het gevolg van een ontbreken Van het geloof'of van de bezieling de'geest van het geloof, die heel het leven moet doortrekken. Zoekt men naar een werkelijk afdoend ge neesmiddel van het kwaad, opdat er inderdaaad ook sprake kah zijn van een daadwerkelijke genezing, dan moét men dit zoeken waar 'het te vinden is: in de vast gewortelde beginselen van het geloof aan God, dat alleen de -hechte grondslag is voor alle zedelijkheid en daarrhee het beste verweer tegen alle zeden verwildering.. JÖS. v. DALHEM MIJHHAJdt, De wantoestanden, die de laat ste tijd, o'p het gebied van be middeling bij kamerhuur enwo- ningruil zijn ontstaan, hebben een krachtig ingrijpen van hoger band noodzakelijk gemaakt. Wanneer men de hulp van acn woningbureau inriep voor 't huren van kamers, kwam het er immer in veel gevallen op neer, dat men te gen een aanzienlijk inschrijfgeld een lijst adressen ontving, die doorgaans reeds lang verhuurd waren." Thans is bepaald, datf slechts in dien een huurovereenkomst als ge volg van de bemiddeling tot stand komj, aan de huurder een .vergoe ding van ten hoogste f 5.in reke ning mag worden gebracht. Een in schrijfgeld en een vergoeding voor het verstrekken van adrêssen zijn niet meer geoorloofd. Bij- totstand koming van een. woningruil mag het woningbureau 'n bemiddelings geld rekenen, dat, naar gelang van de huursom van het gevraagde pand, varieert van f 10.tot f 20. Slechts wanneer een woningbureau toestemming van het Directoraat- Generaal van Öe Prijzen heelt ver kregen, mag het een inschrijfgeld verlangen, dat, eveneens naar ge lang van de huursom. varieert van f 5.— tot f 10.— bij locale ruil en van- f 7.50 tot f 12.50 bij intei'Iocaie ruil. Het inschrijfgeld moet echter steeds van het bemiddelingsgeld worden afgetrokkken. Tijdens het officiële bezoek, dat H. M. „Karei Doorman" enkele we ken geleden aatl Londen ,heeft ge bracht, heeft de Marinierskapel der Koninklijke Marine onder lei- ding van le luitenant der mariniers Gijsbert Nieuwlan<J geconcertéerd Voor de BBC-microfoon. De opha- men van dit concert zal Dinsdag middag 13 Mei van "12-30 tot 13.00 ■uur worden uitgezonden in het BBC-Light program. Bovendien zal in dit zelfde programma pp een nader bekend' te maken'datum in Juni het programma worden her uitgezonden. Opsporingsambtenaren van de CCD hebben Donderdagavond te Krommenie een complot van clan destiene slachters op heterdaad be trapt. De mannen waren juist be zig een gevilde koe in'een taxi te lac'en.dlëen de ambtenaren ver schenen. Het bleken geen ohbeken- den té zjjn, die zièh ten huize van E. aan het Kruidpad aan de slachr ting hadden schuldig gemaakt. De taxi is jn beslag genomen en de betrokkenen werden gearresteerd. In het belang van het nog voort gaande onderzoek kon het aantal gearresteerden niet worden mede gedeeld. Met ingang van 1 Mei is de héér „Th. van Elfe ren, dirigent van het Ma- trozenkoor, benoemd als leraar aan het Conserva torium te Gouda. Bij de aanleg van asperge-bedden te Venlo-BIerich werden door een tuinder 3 urnen gevonden, waarvan er 2 totaal aan scherven waren. De derde was nog gaaf en Van een zeer fraai model. Het vaandel van het 2e R.L (met Quatrp Bras en Waterloo) dat in de Mei dagen van 1940 in de Peel werd verstopt, is overge dragen aan luit. kolonel Schotman, commandant van het lè bat. 2e R.I. rk Reuver, een grensplaats, werd. opgeschrikt door 5 ontploffingen aan de grens die gepaai'd gingen aan het vernietigen van munitie opslagplaatsen. Bi] het oversteken van de Escamp- laan te 's Gravenhage werd het 2 jarige meisje M. E. Schouten door een militaire auto- aangereden en gedood. De 31 jarige militair A. A; uit Nijmegen die bezig wSs in 't kamp Hatert een waterput te bouwen is door het instorten van'een muur beklemd geraaxt en gedood. -Jf. Op 14 'Mei ,a.s. herdenkt Asschejr's dia mant maatschappij N.V. te Amsterdam «haar 40-jarig bestaan, sjs Toen een café houder te Leur een zekere B. buiten de deur wilde zetten wegens wangedrag, v„enhage zijn door brand verwoest. De festivitei ten t.g.v. het 40-jarig ju bileum van de derde gem. H.B.S. te 's Grgyenhage zullen in October plaats vindep. Het internatio naal Tribunaal te Tokio, dat o.a. Tojo berecht, be- bracht B. hem met zijn mes dusdanige verwondingen toe, dat hij naar het zie kenhuis moest worden overgebracht, ik Wanneer het Haagse gemeentebe stuur toestemt, zal de di rectie van de Ned. Mij. voor Dierkunde N. Vis de z.g. bosjes van Poot.tè Den Haag in pacht nemen en daarop eeiis natuurdier- gaarde' aan leggen! Bij K. B. is aan G. J. Borghout eerste boekhouder bij de „Eerste Ned. Verzekerings Mij.'j, de eremedaille, ver bonden aan dc Orde van Oranje-Nassau, in zilver verleend, ik De kamers van de dames Nuyte, Trompstr. 308 te 's Gra- schikt nog slechts over pa pier voor een week en zal misschien zijn werkzaam heden moeten, onderbreken tot de ontvangst van nieu we papiervoorraad. ij: Ze ven leden van de Deense .Broendum"-bende, die met de Gestapo samenge werkt heeft en verantwoor delijk zou zijn voor tiental len moorden, zijn terecht gesteld. ik Voor het eerst sedert .tien dagen werden heden de straten in de marktwijken van Londen weer geveegd, na beëindi ging 'van de staking van een duizendtal employe's van de reinigingsdienst naar aanleiding van de promotie van een der agenten van de marktpoli- tie. ik In een bioscoop te Rome zijn van het balcon af strooibiljetten in de zaal verspreid, waarin lof werd gebracht aan het regiem van Mussolini, sk David Ben Goerion, de voorzitter van het bestuur van het Joodse Bureau, is te New York aangekomen voor besprekingen met Joodse leiders ten aanzien van bij woning der vergaderingen van de V.N. over de Pa lestijnse kwestie. Op Zondag en Maandag aan-, slaande zullen experts uit tien landen, onder andere Nederland, zich te Parijs gaan meten om het „we reldkampioenschap hsar- stijl". ïk Tussen 3 ei; 6 Juni zal te Praag een in ternationaal journalisten congres gehouden worden, aldus meldde Radio Praag; deelneming wordt ver wacht uit Oostenrijk. Australië, de- Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Noorwegen, België, Polen, Zweden, Denemarken, Hongarije, Palestina, Zuid-Afrika. Egypte, Perzië en Vene zuela. Donderdagavond heeft Vli^ingen de. sensatie beleefd van een onge wone nevelwolk, *welke over de stad trok en in sommige wijken het zicht erhstig belemmerde. Veel mensen liepen de straat op, maar daar werden hun ademhalingsor ganen zo geprikkeld, dat iedereen weldra liep te „proesten en te hoes ten. 1. Tijdens een van de bombarde menten van,Vl^ssingen is in de om- gevins»yan de haven een Duitse neveltank bedolven geraakt. Zij was juist dezer dagen d'obr de ma rine opgegraven, waarna men er een klein gaatje in had gestoten, zodat de tank zeer langzaam kon leeglópen. Donderdag tegen de avond schijnt iemand de stop van de tank gestoten te hebben, waar door een wijde opening ontstond en de hevel volop gelegenheid kreeg te ontsnappen. Gelukkig was de nevel onschuldig van aard. Drie politieagenten hebben na enige tijd kans gezien het gat met zand af te dekken. Het ligt in de bedoeling de nevel verder te laten onsnappen, zodra de windricbirtg. zodanig is, dat de nevels onmiddellijk n^ar zee zullen afdrijven. He reeds in .Zeventien landen gespeelde toneelstuk „Schipper naast God" van Jan de Hartog, Schrijver van Holland's Gorie, zal nu ook in het as. seizoen in Ne derland opgevoerd worden en wel door .Cor van der .Lugt Melsert (Het Nederlands Toneel), die ook Jan de Hartög's eersfe toneelwerk „Dg óndergang van de Vrijheid" in '39 ten tonele bracht. Cor van der Lugt Melsert zal in „Schipper naast God" de hoofdrol vervullen. De beide gezelschappen, de Stich ting het Nederlands Toneel en de Komedianten stellen zich voor meerdere Nederlandse stukken op hun repertoire te plaatsen'. 's-Gravenhage, 9 Met, Trek king 500ste Staatsloterij, 5e klasse: f 1500,—: 6359; f 1000,—: 3286, 8826; 9477,, 13231, 14979, 21215; f 400,—: 7950, 10377, 15049, 18913; f 20Ö,--: 3615, 11346, 14199, 17553, 17675, 17758; f 100,—: 4143, 8803; 9231, 9570, 12585, 14637, 16169, 16809, 20762. De Minister van Onderwijs, K. en W„ dr. Gielen, is Donderdag naar Roosendaal vertrokken, vanwaar hij hedenochtend' zou doorreizen naar. Frankrijk, aan 'welk land hij een bezoek brengt op uitnodiging der Franse regering. De minister denkt omstreeks 10 dagen daar te blijven. Be federatie van organisaties van odd-illegale werkers •zond het vol gende telegram aan de minister raad: „De federatie van organisaties va'n oud-illegale werkers, kennis geno men hebbendé van het antwoord van minister Beel aan het Tweede Kamerlid A. C. Koenen inzake te werkstelling van politieke delin quenten in overheidsdienst; protesteert tegen dit voornemen om politieke delinquenten, die ont zet zijn uit het recht om ambten te bekleden, op zgn, „arbeidscontract" in rijksdienst te nemen; spreekt tevens uit, dat het streven van de regering om landverraders weer in de samenleving in te scha kelen met yooi'bijgaan van de op- vatting van de overgrote meerder heid van het Nederlandse volk, in strijd is met. beloften en. toezeggin gen dit Nederlandse volk gegeven." Naar wij vernemen is thans spoe dig tegemoet te zien de indiening^ bij de Tweede Kamer- van het aangekondigde wetsontwerp op dé materiële oorlogsschade 1947, Een wielerwedstrijd voor profes sionals 'achter handelsmotoren wordt Zondag' 11 dezer op een 2 Va km parcours in Pui-merend als „Ronde van Pui-merend" georga niseerd door de Amsterdamse Wiel renners Vereniging „Le Champion" De stayers zullen twee manches rijden van ieder 40 km. Onder hen bevinden zich o.m. Pronk, Bakker, Lust, Meesters en Reuter. Bovendien staat een wegwed strijd voor amateurs op het pro gramma over 100 km. OVERZICHT Er staan ons morgen weer tal van belangrijke en interessante wed strijden te wachten. In de le klasse afdeling A begint het al. Westzaan- DREO is hier zeker van het grootste belang en dan, wat zal Broek in Purmerland weten klaar tè spelen? in afdeling B is, nu Strandvogels de eretitel heeft gehaald, de span ning er uit. 't Gaat nu alleen nog om de on derste plaats, waarvoor RK EDO HEO van het grootste belang is, doch ook RKDVÓ—HCSV. Dit viertal immers vormt de staart. De kampioenen gaan naar De Val ken, die het zonder hun sympa thieke doelman moeten doen. Dj laatste heeft nl. vorige week een beenbreuk opgelopen. In afdeling C zit meer spanning. Öerdos immers kan de eretitel halen en daarvoor is morgen '.een gelijk spel thuis tegen Meervogels vol doende. Voor de onderste plaats is St. Bavo-—Berkhout de grote strijd. Ursemneem uw kans waar! In afdeling D gaat het alleen nog om de onderste plaats. SVW kan. deze fatale plaats nog zeer gemak kelijk ontlopen, doch zal dan mor gen beslist Van Petten moeten win- non. De kampioenen spelen morgen hun laatste ontmoeting en wel in 't Zand. Nog lang geen gemakkelijk werk. 2e klasse. De grote strijd in afdeling E is ongetwijfeld Zwaagdijk—Spartanen Heel West-Friesland loopt uit naar deze ontmoeting. In afdeling F is Wit-Rood, dat vo rige week tegeiT MFC een veer moest laten, yrij. De laatste en Zoüaven 2 kimnen, wat van hun achterstand inhalen. Woudia achten we in staat van WW 2 te winnen. Afd, H. Hier is Hugo Boys Dirkshorn de grote strijd, 't Gaat eigenlijk ort\ het kampioenschap. In Dirkshorn wisten de/Boys te winnen, men zou dus geneigd zijn' nu een zege voor de club uit De Waard te voorspellen. De club uit •Dirkshorn echter is .zeker niet min der dan De Boys. Dat het dus ook zal spannen van de eerste tot de laatste minuut is; zeker. Jongens van m'n oude vriend Plak j?lay up, houdt de punten thuis. Hollandia T. gaat naar LSVV 2, .waar wel winst te behalen is. Tenslotte afdeling I, waar Cal lantsoogSRC' de volle aandacht vraagt. De club uit Schagen moet winnen wil ze haar theoretisch kansje behouden. Van Tex. Boys verwachten we een zegen op Kaagvogels. I^E Apostel Jacobus, die mor gen in het Epistel weer tot ons zal sprekenis een man ge weestdie het dagelijkse leven nie\ alleen van zijn tijd -goed gekend heeft, maar ook de ijdel tuitjes van tegenwoordig door heeft. Hij heeft het over mensen die geregeld in de spiegel kij ken, om zichzélf blijkbaar te be wonderen, maar die telkens ook weer onmiddellijk vergeten, hoe zij er uit zien. Zo, zegt hij. vwe ten wij niet doen. Wij moeien niet enkel maar luisteren naar hetgeen ons gezegd wordt door God en de Kerk, maar wij moe ten er ook naar handelen, en- naar leven in ons doen en laten. Geen domme, vergeetachtige ijdeltuitengeen ja-knikkers, maar mensen van de daad, van practisch Christendom. Het is niet genoeg, gedoopt te zijn en 's Zondags naar de kerk te gaan. We moeten ons oeloof tonen in ons dagelijkse leven! MARCUS ZATERDAG 19 MEI 19*7 Correspondentie en oplossingen onder motto „Damrubriek" in te zenden aan het bureau van dit blad Oplossingen van de problemen No. 84 en 85 in te. zenden tot uiter lijk 21 Mei a.s. Probleem No. 8* van A. Payette te Montreal &...Hs..jr s: Stand: Zwart 12 schijven op 5 6 8 9 10 12 13 15 18-19 23 ep 30. Wit 12 schijven op 16 17 21 25 27 28 31 32 34 37 38 en 49. Wit speelt en wint' Vraagstukken Uit 't practischc spel Om na te spelen volgen -enkele pracliscne spelvraagstukken. Vraagstuk No. I Eindspel van M. Everat (Frankr.) Zwart 1 schijf op 35 en 1 dam OP 28. .Wit 2 schijven op 40, 44 cn 2 dam men op 34 "en 47. In dat eindspel moet wit om te winnen, er iets op trachten te vin den, daar anders remise spel niet meer af te wenden is. Ogenschijn lijk heeft zwart op 5 dam gehaald en heeft als laatste zet 5—28 ge speeld. En nu krijgt dit stukje nog een extra .leerzame waarde, om reden eeii artikel van het spelreg- lement er zo duidelijk in geïllu streerd wordt, n.l. dat als driemaal achtereen dezelfde zetten worden gespeeld, het spel remise wordt. Daarom helpt in dit geval Ook wit 3439 niet, daar zwart dan slechts driemaal 28—23 vice versa behoeft te speien om remise spel af te dwingen. Om geen schijf prijs te geven is wit bijgevolg hierbij ge dwongen 34—39 vleq versa te spe len. Wit 34—39. Zwart 28—23 en wit 3936 (zwart 23 45) „geeft geen winst, dsar zwart dan 35—40 speelt." Everat is een exellcnt eind- .spclcomponist geweest, en heeft in 1311 een boekwerk uitgegeven, dat in hoofdzaak gewijd is aan de eindspelproblematiek. Vraagstuk No. S Van dr. B. Moreau te Parijs. Stand; Zwart 2 schijven op 26, 28 en 1 dam op 48. Wit 6 schijven op 18 19 31 35 38 en 40. Wit speelt en wint. Voor oplossingen van No. 1 en 2 zie elders in de rubriek). BIJ DE PROBLEMEN Probleem Nó. 84 Een probleem van Amerikaanse bodem, doorkruid met tal van goede eigenschappen. Het Is ong twijfeld een van de mooiste problemén. die wij tot dusverre van Payette heb ben aangetroffen. Probleem No, 85 De sleutelontknoping dié naar de winststelling voert is wel niet nieüjv. maar de wijze, waarop dit door bijzonder fijn afgemeten res source spel geschiedt, verheft dit mooi kwaliteitsprobleem toch ver boven het middelmatige. Oplossingen: Vraagstuk No. 1 Wit 341 (zwart 28 59), wit 47 38 en vervolgens 38—49 enz: Ge wonnen. Een aardig en leerzaam eindspel. Wit 128! (zwart 26 37), wit 35 —30 (zwart 48 25), wit 38—33, (zwart 23 34). wit 40—34. Zet. hiermede de zwarte dam klem op 25 en haalt vervolgens met 82 dam en wint. Vraagstuk No. 2 Een verrassende winst, die men bij den aanva'ngsstand niet ver wacht zou hebben. Probleem No. 85 van J. Berna (Vdrstendom Mónaco) m Ïf t: W. T Ili m- -X 12 Stand: Zwart 10 schijven op 8 9 10 13 15 17 18 19 23 en 26. Wit 10 schijven op 24 2* 39 44 47 48 en 50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1