Nieuw Nederlanders wensten niet de bes londe organen te erkennen de Gasperi treedt af Boodschap van Geblokkeerd geld verdwijnt als de heffingen voldoende zijn Voor Alkmaar en omgeving Rerum Novarum Neutrale commissie naar Palestina? DR.GANI ANTWOORDT: Eigendommen niet-lndonesiërs zullen teruggegeven worden Republiek wil ondernemingsproducten beschikbaar stellen voor export Bezorgdheid over Sumatra Geen eensgezindheid over het financieel beleid Inschakeling der lage landen? Oud-minister Meynen Gouv.Generaal Hef incident bij Sibolga Minister Lieftinck doet enige toezeggingen Het Wereld-Boeren- Congres Nederlandse troepen naar Duitsland .ETTERT VRONE celleerde de links- iraads. Zijn beheerst iel was een lust om dat deze speler niet lt. "Woensdag a.s. r Indië, om daar zijn vervullen. orhoede was snel en )e halflinie steunde iterhoede, met doel- an het hoofd, was ;hter v. d. Schilden ld. it wind in de rug af. ;oed combinerend op af, de backs weifelen t scoort het eerste Eén halve minuut .V. een corner te ne- laatst de bal voorbij 3oIten, deze zét voor kopt keurig in, 2^0. spel enige tijd op en e helft is 10 mi/i. oud Iworsteling voor het rdt gescoord. Deze ter afgekeurd. Toch i regelmatig opge- ds maakt na 'n snelle 5 doelpunt. Ook het ij vaor zijn rekening, kt er met een 'vlie- -0 van. Plotseling /oor van Vrone door 51. Hagnraads vindt 'oldoende; 'n voorzet schiet hij onhoudbaar ater scoort G. Bolten lelpunt. voor het einde krijgt penalty toegewezen, ilpunt wordt omgezet, nt het einde, rijd nam P. Haan van zijn clubgenoten. 1 boekwerk aangebo- a hem weer spoedig ideren terug te zien. „ST. BAVO" avo gelukt Berkhout ;n af te snoepen. De ;n zijn voor Berkh., sigde achterhoede die leed, gaf geen krimp, lan enige mooie aan- reet deze ook in doel- zetten. Spoedig is de 30. De jongens hou- en weten, nog 2 maal iden, terwijl Berkh. eet te redden. Eind- invallers, die reeds een zware wedstrijd hadden, deden ver- rk. Het tweede be- ,ijk spel tegen Ursem lebben goed gespeeld, der fors had het wel >e aspr. moesten met ido hun meerdere er- Hemelvaartsdag: St. 12 uur; Grashoppers a uur, vertr. 12. uur. ei speelt St. B. I haar ijd tegen St. Victor gaat naar DWB I op asp. naar Spanbroek allen vertrekken ge- 2 u. De terreindienst" ter worden, verzorgd, aanbieding voor U! taande uit groot lus 4' stoelen, alles onze bekende gro- eiken theemeubels 2,50; 2 fauteuils en 'auteuils f 68,50; 4 ssoirs f98,kap- partij luxe spiegels -; 1-pters. led. met iraal f 62,50; 1-pers. -pers. met ombouw met kastjes f 165, en vooroor!, tijk) •alen f 37,50; was- iegel f47,50; kleine de radiotoestellen f 87,50; complete f275,— tot f550,—; iware en luxe uitv. best. uit dressoir, ïeubel f 375,gro- rs met glas in lood 1.7,50 eiken; 6 keu- dressoirs f 245, keuze f 975,r En- chemerlamp f 67,50; weegschaal met ge- enz. rij blijvend- te t beleefd ver- ig te letten, enzende zaak HOORN, TEL. 4529 •d 12. TERIJ 89 - 400: 8215; 10958; 19; 12916; l$673 100; 1517 2163 5594 6377 1721 1747 ®87 SS 3861 3880 4039 6427 6495 7401 7410 8180 8201 8297 9295 9587 u* .v»-- 10918 10928 10992 48 11750 11812 11829 1184 7263 7325 8176 8180 12'... 23 13458 61 14460 10 17237 15 19067 52 19917 41 20665 12! 1 I2ï 3 126 13487 13531 136 14473 14945 151. 17405 17409 17427 19076 H9129 19212 1 19! I 19! de Usof. Maar ter- aarde spottend spre- ïrkeer is.uniform, él r te nemen. Zo suist in Etage/ Riparato de nige vliegbus dan de met de stoplichten een van een rist re opeenvolging vair HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. No o rdh ollands Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 14 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11226 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER; Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240)- Bank; Noorderbank n OP VIJFTIEN MEI herdenkt de Katholieke wereld de uitvaar diging van de encycliek „Rerum Novarum". Dit geschiedde 15 Mei 1891, nu 56 jaar geleden. Encycliek herdenkingen, zoals wij die vroeger kenden in het bijzonder van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, schij nen in onbruik te geraken. Ten eerste, omdat de oorlog zes jaar lang de herdenking onderbrak. Ten tweede, omdat sinds de verschij ning van „Quadragesimo Anno" meer nog dan vroeger begrepen werd, dat deze sociale encyclieken niet alleen voor de arbeiders ge schreven zijn. Ten derde, omdat de gedachten van de encyclieken zo zeer gemeengoed geworden zijn, dat men haast geen sociaal of staat kundig streven meer kan denken, zonder dat de leer van Rome er wordt bijgehaald. Dat alles is verheugend, ook al zal wel niemand willen beweren, dat de theorie van de Pauselijke zendbrieven al heel en al in de practijk verwezenlijkt is. Eerder het tegendeel. De geestelijke revo lutie, welke de oorlogsjaren bege leidde, en die na de bevrijding nog voortduurt,' is er het bewijs van. „Rerum Novarum" was de Magna Charta voor de leer over de toe stand der arbeiders en over de leer van de arbeid, „Quadragesimo Anno" gaf de richtlijnen aan voor herstel der wereldorde op de grond slag van het Evangelie. Geen nieu we, maar de juiste gemeen- schapsleer. De sociale leer van de Kerk zeide en zegt ons, dat de Wet van God de grondslag van de ge meenschap moet zijn. En Paus Pius XII benadrukte dit nog eens in zijn radiorede van 1 Juni 1941, op de vijftigste verjaardag van de uit vaardiging der encycliek „Rerum Novarum" Toen zei de H. Vader, midden in het barnen van de oor logsbranding, dat van de al of niet overeenstemming der gemeenschap met de goddelijke wetten, ook het heil der zielen afhangt. Hij zei ook nog eens (voor de zoveelste maal!) dat de Kerk het recht heeft, te be oordelen, of de grondslagen, van een gegeven sociale ordening in over eenkomst zijn met de onverander lijke orde, die God kenbaar ge maakt heeft, zowel door middel van het natuurrecht als van de open baring. Leo XIII verwierp niet ai- leen de dwaling, maar gaf ook een uiteenzetting van de ware beginse len, waarbij hij zich eveneens zeer nadrukkelijk baseerde op de na tuurlijke rechten van de mens. Zo waar het gaat om het funda mentele recht van allen op het ge bruik der stoffelijke goederen, het verband tussen dit recht en de plicht van godsdienstige en zede lijke volmaking van de mens, de plicht der openbare macht om de onaantastbaarheid der menselijke rechten te beschermen en het ware doel der economie: t.w. zonder on derbreking de stoffelijke omstan digheden te verzekeren, waarin zich het individuele leven der bur gers vollëdig kan ontwikkelen. „Waar dit op een duurzame wijze wordt bereikt, daar zal een volk in waarheid economisch rijk zijn, om dat het algemene welzijn en, als ge volg daarvan, het persoonlijk recht, dat allen bezitten op het gebruik van de aardse goederen, op die wijze verwezenlijkt worden in overeenstemming met de bedoeling van de Schepper". De Paus sprak in deze herden kingsrede verder o.a. over de bete kenis van de arbeid en over het verband tussen privaateigendom en gezin, waarbij Hij nog eens ver klaarde, hoe onnatuurlijk een zoge naamde vooruitgang der bescha ving zou zijn, die de betekenis van de privaateigendom zou uithollen en zo aan gezin en gezinshoofd prac- tisch de vrijheid zou ontnemen om te streven naar het doel, dat God aan de vervolmaking van het ge zinsleven stelt." Jr. In de dagén der herdenking van „Rerum Novarum" is het actuele boekje van „Ecclesia Docens" een kostelijk bezit, omdat het 56 jaar na het verschijnen, van die encycliek de gezonde leer en de gezonde ge dachten op sociaal gebied nog eens helde)- in het licht stelt. Wie LeoyXIII's werk wil eren, schaffe ziek dit nuttige boekje aan! Deze rede is, met enige an dere actuele documenten, uit gegeven in de serie „Ecclesia Docens", uitgave N.V. Gooi en Sticht te Hilversum, 1.25 gld., buiten intekening 1.60 gld. Men verwacht, dat de speciale zit ting van de assemblee der V.N. he denavond zal eindigen na de be krachtiging van het besluit van de politieke commissie om een uit 11 landen bestaande „neutrale" com missie van onderzoek, dus zonder de grote vijf, in te stellen ter bestu dering van de Palestijnse kwestie. In kringen van de V.N. wordt het uitsluitend van de grote vijf en het niet opnemen in het werkschema van het doen van voorstellen inzake de onafhankelijkheid van Palestina als een duidelijke overwinning voor de Engelsen en Amerikanen be schouwd. DR. GANI, de Republikeinse minister van economische zaken, heelt Maandagavond in een verklaring, die voor radio Djokja werd voorgelezen, geantwoord op de Nederlandse uiteenzetting over de vertraging in de economische besprekingen. Dr. Gani verklaarde, dat het Indonesische voorstel betreffende de in- en export en de deviezenregeling voorziet in een regeling, die zal moeten gelden in de periode voor een definitief orgaan van de federatie in het leven zal zijn geroepen. Hierbij moeten de be staande organen worden erkend, terwijl voor gemeenschappelijke belangen een gemeenschappelijk overbruggingsorgaan zal die nen te worden opgericht. Hiermede wordt dus gewerkt in de richting van een optreden als een heid naar buiten, terwijl naar bin nen differentiatie bestaat, hetgeen een weerspiegeling is op economisch gebied van wat reeds op staatkundig gebied is tot stand gekomen. Daartegenover houdt de Republiek rekening met het feit, dat afzonder lijke apparaten gemakkelijk opge lost kunnen worden in het in de toekomst op te richten orgaan van de Federatie. Dit voorstel, dat meer in over eenstemming is met Linggadjati en de democratische beginselen, werd door de Nederlandse regering abso luut onaanvaardbaar geacht, daar zij bet bestaan van een afzonderlijk orgaan in de daarbij betrokken ge bieden van de Federatie niet wil erkennen, zelfs niet wanneer nu reeds een regeling getroffen wordt om deze afzonderlijke organen uit te bouwen tot organen van de Fe deratie. die dan zullen optreden voor geheel Indonesië overèenKom- stig de bepalingen van Linggadjati. Doordat dit voorstel van Neder landse zijde is verworpen blijft thans de export vanuit alle Indo nesische havens geblokkeerd, in verband met de op 28 Januari door de Nederlands-Indische regering ge troffen regeling, welke practisch neerkomt op blokkade van de Re publiek. Hierdoor blijven de pro ducten buiten bereik van de inter nationale handel. De ondernemingsproducten. Wat de voorraden onderne mingsproducten betreft heeft de Republiek verklaard bereid te zijn deze direct beschikbaar te Stellen voor de export om in het huidige wereldtekort te voorzien,, indien wordt vastgesteld welk percentage van de goederen aan de republiek toebedeeld wordt, deels als renumeratie voor de bewaking en bewaring daarvan ten behoeve van de rechtmatige eigenaren, deels ais gevolg van het feit, dat de eigenaren niet aan de productie daarvan hebben deelgenomen. Batavia, 14 Mei. Naar Agence France Presse meldt, zijn de repu blikeinse ministers van binnenland se zaken, financiën, sociale zaken en openbare werken heden naar Sumatra vertrokken om aanwezig te zijn op de zitting van het voorlo pig parlement van de provincie Su matra, teneinde „een zeker aantal problemen op te lossen". Het is be kend, dat de situatie in het binnen land van Sumatra ernstige bezorgd heid heeft verWekt in republikeinse kringen te Batavia en Djokja. Eigendommen van niet- lndonesiërs Omtrent de teruggave van parti culiere eigendommen van niet Indo nesiërs heeft de republikeinse rege ring zich op het standpunt gesteld, dat die eigendommen, welke zich in het de facto gebied bevinden, teruggegeven worden, met uitzon dering van de bedrijven van open baar nut, welke genationaliseerd zullen worden en waarvoor de eige naren schadeloos gesteld zullen worden. Hiertoe behoren o.m. spoor- en tramwegen en andere commu nicatiemiddelen en gas- en electri- citeit krachtcentrales. De teruggave zal geschieden na de oprichting van een gemeen schappelijke commissie als bedoeld in artikel 14. Het tempo van de teruggave langs deze weg hangt geheel af van de oplossing van het hangende geschil tussen de Indone sische fii' de tNe'agïla"iïö!sir''a'ëiëga'cie omtrent artikel 14 zelve. Desondanks is üe republikeinse regering bereid reeds voor de tot standkoming van een zodanige uitvoering van rrtikel 14 de te ruggave te bewerkstelligen, in dien vertegenwoordigers van be drijven zich daartoe tot haar wenden. Van dit standpunt heeft de repu bliek van stonde af doen blijken getuige het feit, dat zij naar aan leiding van daartoe gedane verzoe ken reeds enkele malen vertegen woordigers van ondernemingen de gelegenheid heeft gegeven, hun be drijven te bezoeken. De republikein: e regering koes tert het voornemen vertegenwoor digers van ondernemingen hun be drijven te laten bezoeken, teneinde de stand van zakèn te bezien. Een en ander als voorbereiding voor de teruggave, welke op zichzelf offi cieel zal geschieden. Op een daartoe door de Ameri kaanse regering gedaan verzoek heeft de republikeinse regering het overschot der suikervoorraden voor export beschikbaar gesteld; er zal een gemeenschappelijke commissie worden ingesteld om deze aange legenheid Te regelen. Uit bovenstaande uiteenzetting „blijkt, dat de republiek de zaak niet traineert en evenmin van plan is artikel 14 van de overeenkomst van Linggadjati te ontduiken. Door de Nederlanders wordt te veel gedacht aan een eenzijdige uit leg, welke gaat in de richting van de „Hoge Veluwe", daarbij haar eigen Linggadjati scheppend, ter wijl de Indonesiërs zich houden aan het echte Linggadjati, dat volledig rekening houdt met het zelfstandig bestuur van de republiek. Zou dit verschil in uitgangspunt niet kun nen worden opgelost, dan zou, om alle daaruit voortvloeiende moei lijkheden tot een spoedige oplossing té brengén, vërm'öedelijk arbitrage worden ingeroepen." Ook de Christen democraten verdeeld A.F.P. meldt dat de Italiaanse Minister-President De Gasperi, na kennis genomen te hebben van een communique van de Bestuursraad der parlementaire fractie van de Italiaanse socialistische meerder heidspartij, verklaard heeft, zijn mandaat niet langer te kunnen uit voeren en daarom besloten heeft het ontslag van zijn regering hij President De Nicola in te dienen. De verklaring van de socialisten beschuldigt De Gasperi van het vér oorzaken van een crisis en van po gingen de structuur van het Kabinet te wijzigen, zonder aandacht te schenken aan de socialistische voor stellen voor de oplossing van het financiële probleem. Een speciale correspondent van het A.F.P. schrijft, dat de regerings crisis in Italië onvermijdelijk was, doordat de toestand op financieel en economisch gebied steeds slechter werd en doordat men in de boezem van het Kabinet over deze en andere kwesties van mening verschilde. De Gasperi en de democratisch- christelijke ministers waren van oor deel, dat een financiële en economi sche politiek slechts met succes zou kunnen worden gevoerd, indien de regering zou bestaan uit vertegen woordigers van een zo groot moge lijk aantal partijen. In de Noord-Oostpolder moet het nog woeste en braakliggende land in cultuur worden gebracht. Het eerste werk daarvoor is het graven van greppels voor waterafvoer en de verdeling in kavels. De greppelploeg, getrokken door twee tractors, maakt de voren in de zware klei. (v. Buiten) De communisten en de meerder heidssocialisten onder de Ministers daarentegen bestreden deze opvat ting en betoogden, dat de drie-par- tijenregering, die het resultaat was van de verkiezingen van Juni 1946, verkieslijker was. Daarenboven ver schilden de afgevaardigden der christen-democraten, die met 207 van de 556 afgevaardigden in de consti tuerende vergadering de grootste fractie vormen, onderling van me ning; in deze kringen helt men steeds meer over naar de mening, dat een eind moet worden gemaakt aan het drie-partiienbewind en de communisten eruit moeten worden verwijderd. Dan zijn er nog talrijke christelijk-democratische parlements leden die wensen dat hun partij tij delijk niet aan de regering deel neemt. Verder zijn er partijen in Italië, zoals de Liberale partij en de Uomo Qualunque, die niet a priori de idee van een regering op brede basis ver werpen, doch slechts op voorwaarde dat de communisten er geen deel van uitmaken. Een oplossing aanstaande. De socialisten onder Giuseppe Saragat hebben hun bereidheid te kennen gegeven samen te werken met een regering op bredere basis. Het schijnt mogelijk te zijn, dat De Gasperi een regering kan vor men, welke hetzij ongeveer gelijk is aan de afgetreden met toevoe ging van enige onafhankelijken, hetzij een regering van midden partijen, welke in de assemblée door de rechtse partijen wordt ge steund. Indien hij niet slaagt is het mogelijk, dat president De Nicola zich tot een der oudere staatslieden zoals Orlando of Bonomi, zal wenden om "wederom een drie- partijenregering- te vormen, gelijk aan de huidige. Bij het transito-verkeer Naar van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, is de Amerikaanse regering in principe bereid de lage landen in te schake len bij het doórvoerverkeer naar de bezettingszone in "Duitsland. Er wordt evenwel op gewezen, dat eerst een aantal moeilijkheden moet worden opgelost, alvorens dit kan geschieden. Men hoopt spoedig een conferentie met Nederlandse en Belgische autoriteiten te houden ter vaststelling van een werkplan. Tot dat doel zullen spoedig bespre kingen worden gevoerd. In de Betuwe worden zeer be langrijke proeven genomen met kunstmatige bestuiving der vruchtbomen. Eerst worden de bloemen gecastreerd (ontdaan van de meeldraden), om zelf- bestuiving te voorkomen en daarna in een perkamente zak gehuld, opdat geen vreemd stuifmeel door wind of insecten daarop terecht komt. Als de stempels der gecastreerde bloe men rijp zijn wordt het stuif meel van diverse appelrassen door de onderzoekers erop ge bracht, waarna de perkamen ten zak er weer omheen wordt gedaan, die daar blijft tot de vruchten zijn gezet. Tot de bevolking in de Pasoendan Soekarno heeft een boodschap tot het volk van Pasoendan gericht, waarin hij zeide, dat hij sedert de afkondiging van de proclamatie van de „Negara Pasoendan" hon derden brieven en telegrammen, moties en resoluties heeft ontvan gen uit alle streken van Wöst-Java. Al deze stukken houden verklarin gen van trouw aan de republiek in en verwerpen de Negara Pasoen dan. De president verklaarde blij te zijn met deze verklaringen en hij bedankte voorts de bevolking van West-Java voor hun houding. Soekarno zeide voorts, dat hij van het begin af geweten heeft, dat het volk van de Pasoendan geen ande re staat dan de onafhankelijke staat, de ondeelbare republiek In donesië heeft gewild. Met grote dankbaarheid zal hij wederom een bezoek brengen aan de Pasoendan van 19 tot 25 Mei. Soekarno be sloot zijn boodschap met de woor den: „Moge God de Negara Repu bliek Indonesia, die wij allen lief hebben, zegenen." „Het Dagblad" te Batavia schreef gisteren o.m. „In officiële kringen alhier heeft men reden om aan te nemen, dat inderdaad de benoe ming van oud-minister Meynen tot landvoogd spoedig te verwachten is". Grote schade aangericht Batavia, 14 Mei (Aneta). De Mar. Voorlichtingsdienst meldt; Uit de laatst ingekomen berich ten uit Sibolga blijkt, dat op 12 Mei, zonder directe reden, hel vuur op H. M.'s „Banckert" is geopend, waarhij door republi keinse stellingen van licht ge schut en mitrailleurs gebruik werd gemaakt. Blijkbaar is door de republikeinen getracht het schip van de rede te verdrijven, hetgeen mislukte. Het vuur werd direct beantwoord, waarbij uitsluitend de schietende vuurmonden het doel waren. Daar de republikeinse stellingen echter dicht bij een bebouwde kom lagen, kon niet worden verhinderd, dat grote schade werd aangericht. De schuld hiervoor en het verlies van mensenlevens treft uitsluitend de onverantwoordelijke elementen, die de strijd tegeh het oorlogsschip aan bonden. De „Banckert" staakte het vuren, zodra het geschut op de wal zweeg! Het schip is een enkele maal getroffen, doch de schade is uiterst gering en er werden geen verliezen aan manschappen geleden. Zoals reeds is gemeld, onderzocht de „Banckert" op de rede van Sibolga een Brits schip, dat de uitvoerbepa- lingen overtrad. Generaal Kruis keert 15 Mei terug Luitenant-generaal Kruis zal zich op 15 Mei weer naar Nederland be geven. Hij keerde gisteren te Ba tavia terug, na zijn inspectietoch ten langs afdelingen van de Kon. Landmacht. DE VERMOGENSHEFFING INEENS DE TWEEDE LAMER is dan gisteren begonnen met de behan deling van het wetsvoorstel van minister Lieftinck, tot een drastische heffing ineens op de vermogens. Onmiddellijk na de bevrijding zag men in, dat er op dit punt iets gebeuren moest, naderhand zijn, ook al onder de drang van de omstandigheden, de gevoelens hier en daar gematigd. Men vreest mét name grote gevaren voor het economische leven van ons land. Het program van de K.V.P. laat intussen geen twijfel over deze zaak, prof. Romme heeft er j.L Zaterdag op de Partijraad nog eens aan herinnerd. In de Kamer zijn de K.V.P. en de P.v.d.A. er zeker voor, de C.H. en de Vrijheidspartij zullen wel tegen zijn, vooral de A.R. aarzelen nog. Na een zakelijk debat is minister Lieftinck gisterenavond al aan het woord gekomen. De minister merkt op, dat het ontwerp gezien moet worden als een onderdeel van het sanerings plan. Alle daarmede verband hou dende maatregelen hebben hetzelfde doel: het gezond maken van de fi nanciële basis. Ze behoren bijeen' er bestaat een zeer nauw verband tussen de heffingen en de budge tair e sanering. Nadrukkelijk geeft de minister te, kennen, dat alle on derdelen daartoe van even grote waarde zijn. Hij schetst vervolgens de achter grond, waartegen men een en ander dient te zien: de materiële ontred dering en uitputting door de bezet- tiiig, zoals men die in de geschiede nis niet heeft gekend. Het vraag stuk der enorme staatsschuld, die meer dan 22 fnilliard bedraagt, is de achtergrond van dit ontwerp heffing ineens. Wanneer men spreekt over hef fing ineens, denkt men niet aan de vermogensaanwas, die een deel der bevolking heeft genoten, maar aan de vermogensvermïndering of -ver nietiging, die een ander deel heelt getroffen. De weg der inflatie heeft de Nederlandse regering en 't volk niet gewenst en die wensen ze nog niet. Dan moet men een maatregel nemen, die billijk te achten is. Het is onjuist zoals de heer van der Fclfz verondersteld kleeft dat Minister Mansholt houdt' de openingsrede OVER GROTE DELEN van de wereld dreigt het gevaar van het hongerspook. Niet alleen in ver af gelegen streken, maar vlak bij de deur, met name in Duitsland en 9n Frankrijk o.a. En terwijl de grote heren links en rechts, ai dan niet onder politieke druk, proberen er van te maken wat er van te maken is, zijn in Den Haag de boeren-af- gevaardigden van de gehele we reld bijeen, om te spreken over de maatregelen op agrarisch gebied, welke kunnen medehelpen aan de verlichting van de druk. Helaas zal dat alles maar op de lange duur kunnen geschieden. De problemen zijn ingewikkeld, de omstandighe den moeilijk, de tegenstellingen niet zonder gevaar. Zo heeft ir. S. L. Louwes, die bijzonder adviseur is van Sir John Boyd, (die directeur is van de voedsel- en landbouwor ganisaties van de V.N.) er in eén rede, welke hij namens Sir Boyd hield, er op gewezen, dat er samen werking moet zijn tussen de I.A.F.P. (d.i. de internationele boerenorga- nisatie) en de F.A.O., de internatio nale voedsel- en landbouworganisa tie, waarin de regeringen vertegen woordigd zijn. Sir Boyd nu wilde een Wereldvoedselbureau, dat pro ductie en markten moest uitbrei den, de economische ontwikkeling stimuleren en de landbouwprijzen in de wereldhandel stabiliseren op een peil, dat redelijk is voor produ centen en consumenten. De confe rentie in Kopenhagen wilde echter geen wereldvoedselbureau, maar 'n wereldvoedselraad, die nog maar 'n eerste stap in de internationale sa menwerking zal zijn „indien de re geringen wensen en besluiten, dat die raad zal functioneren". Over een en ander zal men op 25 Augustus in Geneve nader spreken Maar men voelt toch zeker wel, dat de hongerende landen -daarop niet kunnen wachten. steeds partijpolitieke overwegingen de grondslag voor het indienen van het ontwerp vormden. De poging, om door de twee hef fingen de staatsschuld terug te brengen tot een vierde van het to taal, is nog een te beperkte stap; er zal nog een zeer zware last op het jaarlijkse budget blijven rusten en toch is de minister er van over tuigd, dat men thans niet verder moet gaan. De budgetaire betekenis van de heffing ineens moet niet worden onderschat. Alles wordt ondernomen wat uitvoerbaar wordt geacht, om in de budgetaire toestand verbete ring te brengen. Het budgetaire element is niet het zwaarwichtigste; liet monetaire element moet even zeer van grote betekenis worden geacht. De minister bestrijdt de opvatting, dat de vermogenbezitters al zo zwaar belast zijn en dat de inko mentrekkers gespaard zijn. Bezwaren voor het bedrijfsleven zouden kunnen bestaan; daarom is nader de mogelijkheid geopend van nitstel van betalingen In be paalde gevallen. Tegen het denk beeld van de heer Tenlings in deze zon de minister geen over wegend bezwaar hebben. Realisa- tiebezwaren moeten zoveel moge lijk worden ondervangen. Aan de bezwaren, die er voor het bedrijfsleven zouden bestaan, dient men volgens de minister overigens niet al te veel waarde toe te ken nen! Het voorgestelde tarief is volko men gerechtvaardigd. Niet met el kaar te rijmen zijn z.i. de verlan gens van de heer Teulings, die ener zijds verzachting wenst en ander zijds verlangt, dat de blokkering wordt beëindigd. Met de inning van de heffing van oorlogsslachtoffers zal gewacht "'orden tot de wet op de materiële oorlogsschade tot stand is gekomen. Ten behoeve van invaliden zal een regeling worden getroffen, volgens welke de extra-kosten in de waar dering tot uitdrukking zullen wor den gebracht. De waarde van vast goed zal op dezelfde wijze worden vastgesteld als bij andere belastin gen. Ik heb, aldus minister Lieftinck,, van het begin af gezegd, dat een deel van het geld tijdelijk en een deel blijvend geblokkeerd zou zijn. De verwachting, dat men het blij vend geblokkeerde gedeelte wel vrij zou krijgen, heeft de minister niet gewekt. Met het geblokkeerde geld kunnen de bijzondere heffingen be taald worden en ook achterstallige belastingen. De minister kan niet toezeggen, dat het geld vrij gegeven zal wor den als de heffingen geïnd zijn: als het een betrekkelijk gering bedrag is, zal hij het vrijlaten; die toezeg ging wil hij wel doen. Wijziging van het tarief is ge vaarlijk, omdat het evenwicht er door verstoord zou worden. De bedoeling is de spaargelden maar bij de spaarbanken te laten. De investeringsgelden wil de minis ter geleidelijk vrij geven. De minister verklaart, dat hij be reid is om, als de opbrengst der heffingen voldoende is, het geblok keerde geld te doen verdwijnen. Om vijf minuten voor midder nacht verdaagt de voorzitter de vergadering tot heden. Woensdag 14 Mei, des thiddags 1 uur. NAAR IN welingelichte krin gen verluidt, ligt het in de bedoeling binnenkort een deta chement Nederlandse troepen als bezettingscontingent naar Duitsland te zenden. Dit con tingent zal minstens een batal jon omvatten, dat onder het commando van de Territoriaal Bevelhebber Nederland staat. Zoals men weet is Nederland het enige der West-Europese bevrijde landen, dat nog niet aan de bezetting van Duitsland deelneemt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1