a ft In Nederland is vergeleken het nog heilig, bij Polen VAN EEN OUDE TUINMAN, Tussen THOREZ en DE GAULLE DEN VIJAND WEDERSTAAN JUBILEUM GEERT-GROOTE- GENOOTSCHAP Prijzen hebben een duizeling wekkende hoogte J ktberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 14 Mei 1947 PAG. Franse socialisten in een lastige positie Er waren eens vijf viooltjes n die geen bloemen voor de H. Maagd kon vinden M Licht aan zoekenden en dwalenden Pools volk, oerharde kern •tie - degradatie Alcmaria tief van Alcmaria leeft te Amsterdam reking plaats gehad mghebbenden voor ng van het program lotie- en degr. wed- roor de 2e klasse B. K.N.V.B.-bestuur zal ■oorgesteld de eerste comp. als volgt te spelen: 2e Pinksterdag): Alcmaria .—Holland Juni: ariaD.E.C. ndH.B.C. Juni: nd—Alcmaria .—H.B.C. erste bespreking had eerste keuze bij de ïg van het program- is overeengekomen, et opmaken van het na van de tweede vereniging met het mtal punten de eer- zal hebben. IIEUWE DORP PETTEN igheden in het >oruitzicht LEGENHEID van de van het nieuwe^ dorp k dorp, dat tweemaal en een keer door de irwoest en dat dus het sn zal worden, ligt het ling van het gemeente- Zijpe in de loop van iet stichtingsjaar) een edenkteken op te rich- issaris der Koningin in icie heelt zich bereid .t gedenkteken te zijner illen. plechtigheid zal echter het vastleggen van Ret eerste huis in 't nieuwe t gebouwd, ter gelegen- m door de ontwerpster deropbouw- en uitbrei- itten, mej. ir. v. d. Ban de eerste steen zal wor- Deze plechtigheid zal, lindering van de Com- Koningin, worden op- loor de tcgenwoordig- :n lid van Ged. Staten, Ribbius Peletier. JD Bij het in Mei am gehouden examen Administratief Diploma id- en Tuinbouw slaag- ;ende cursisten van In- iman, Westwoud: Hoogkarspel; M. Dol, N. Hauwert, Wervers- !reg, Andijk; P. Karsten, ikker; A. Sijm, Wierin- v. Diepen, Weere; W. :ld, Weere; W. J. van :oude; B. Looyenstein, Th. Stadegaard, Ob- Laan, Berkhout; J. v. d. S. N. Paauw, Weere; Weere. (EN MEERV. KAMER oudige Kamer te Alk gisteren de navolgende uitgever (dood door 14 dagen hechtenis en van het rijbewijs voor itspraak f,250 of 25 dg. KI. A., Enkhuizen eis 9 mnd. gev., waar- voorw. met een proef jaar. Uitspraak 12 mnd. /aarvan 6 mnd. voorw. •oeftijd van 3 jaar. Helder (heling bij scha- eis 3 mnd. met aftrek, dgn. met aftrek (voor leg 55 dgn.). Jacoba diefstal), eis 5 mnd. m. ter beschikking stelling lering. Uitspraak con- CIN VERLEENT GRATIE Koningin heeft gratie n D. E. Buter, tot de eroordeeld bij sententie zonder Gerechtshof te II 10 December 1946. De in het gratie-besluit net een levenslange ge- f. 13' Mei. 22150 kg witlof 40 kg id. II 10—22; 4300 IN, 13 Mei. 995 kg sja- i; 60 leg rabarber 4.-; of I 15—37; 12086 kg id. 1840 kg id. Ill 10— afw. 13—29wortelen!nen g id. I afw. 13—29; 2720 v. 10—19; 130 kg id. Ill TK, 14 Mei. 8200 kg wit- 10; 2900 kg rabarber 4; 3-18.70; 5,00 kg bieten 8. HUIZEN, 14 Mei. 4400 0—13.10, id. II 10—12.90, rber 4.-. 1ND, 12 Mei. Aange- Voorjaarsrundermarkt: :n, waarvan 926 gelde- ■850 per stuk, handel ilkkoeien 400—775, han- d; 48 pinken 185—275, i: 20 jonge stamboek- •1100, handel vrij goed. IN, 13 Mei. Veemarkt. 728 hinderen^ 21 vette eren, us0 nuchtere kal- vette varkens voor de l geldekoeien 350580; 213 melkkoeien 450 kalm 20 pinken 190— matig; 10 stieren 600— vrij goed; 20 mag. var- handel goed; 200 biggen el goed; 564 schapen 42 1 kalm; 542 lammeren el goed! 146 bokken en I, handel vlug; 51 paar- 0, handel stil. IND, 13 Mei. Pluimvee- oude kippen en hanen de) 3.754 per kg.; 100 e) 4.- per kg; 200 ben stuk; 150 jonge hanen >0 per kg; 3200 jonge en rode) 3.50 per kg; oude eenden 5.- p. st; 2—16 p. stuk; 73 gan- AR WOUDE, 14 Mei. 13; 7000 kg rabarber 4.-, n II 7.40: III 5.70: IV kg witlof I 10—20; II «F" (Van onze Parijse correspondent) EEN DREIGENDE KABINETSCRISIS is afgewend door het be sluit van de Nationale Raad der socialistische partij, om de huidige regering zonder de communisten te handhaven. De cijfers der stemming (45 pr. tegen) wijzen uit, welke moeite het nemen van dit besluit gekost heeft. Het grote publiek echter, afkerig als het is geworden van de herhaaldelijke verschuivingen op het politiek toneel, zal de gevallen beslissing zeker toejuichen. RAMADIER, die aan sympathie begint te winnen, kan nu doorwer ken. Hij is reeds doende de stakers bij Renault ertoe te bewegen weer aan het werk fê gaan. Voorts moe ten stappen worden gedaan tot le niging van de voedselnood, terwijl verder het zenden van de missie- Monnet naar de Ver. Staten de aandacht vraagt. Stakingen, voedselnood, plan- Monnet, communistische agitatie en Moskou^e conferentie, dit alles kan men met elkaar in het nauwste verband brengen. De stakingen zïjn ten dele een gevolg van voedsel nood en schaarste in het algemeen, waardoor de prijzen hoog zijn en de lonen onvoldoende. Daling der prijzen kan eerst verwacht worden pis het goederenvolume toeneemt, maar daarvoor is meer productie nodig en dit laatste vereist meer kolen. Het plan-Monnet, hetwelk de Franse economie in vijf jaar tijds grondig wil hervormen, gaat er van uit, dat het land zelf niet voldoen de kolen kan voortbrengen. Waar ze dan vandaan te halen? Deo Blum heeft kort voor zijn aftreden ge tracht ze van Bevin te krijgen, hij moest zich echter met een vage toezegging tevreden stellen. Op zijn beurt heeft daarop Bidault het ge probeerd, en inderdaad heeft hij uit Moskou een aardig kwantum Ruhr- kolen meegebracht. Tegen de, zin van de Russen overigens, dié van een aansluiting van de Saar niet wilden horen omdat zij van Marshall en Bevin geen toegang kregen tot de Ruhr en derhalve overal tegen waren. Alles bijeen' zal de maandelijkse kolenimport in Frankrijk nu op een peil van 600.000 ton worden ge bracht, genoeg om alle verdere aan koop in Engeland en Amerika over bodig te maken. Breuk tussen roze en rood De communistische partij heeft in de pers over de houding van Molotow nogal wat te horen ge kregen. De communisten verweren zich daartegen met het argument, dat de heer Bidault Frankrijk on derhorig maakt aan de Angelsaksi sche landen en het laat opnemen in een Westers blok dat tegen Rusland zal gericht zijn. Deze verdediging is nogal zwak jes en in elk geval niet voldoende om bij de massa de indruk weg te nemen, dat de communisten met 't welzijn van Frankrijk hun eigen spel spelen. Hun volte face bij ge legenheid van de staking bij Renault heeft zelfs voor de socialisten de maat doen overlopen, want na Frankrijk eerst kolen te hebben ge weigerd probeerde het communis me hier ook de loon- en prijsbe- heersing nog op losse schroeven te zetten, met alle gevaren van inflatie en devaluatie daarfaan verbonden. Vandaar dat zij tenslotte iets heb ben gedaan wat enkele maanden geleden nog een volstrekte onmo gelijkheid moest worden geacht: zij hebben (zij het na harde twee strijd) de communisten uit de rege ring gezet, waarbij zij tevens alle risico's hebben aanvaard welke daaruit in de toekomst kunnen voortkomen. Dat de tegenwoordige scherpe en anti-communistische koers van Ame rika en de terugkeer van De Gaulle in de actieve politiek tot dit besluit het nodige hebben bijgedragen, mag nauwelijks betwijfeld worden. De terugkeer van De Gaulle Vooral de lange generaal boezemt de socialisten schrik in. Voor mil- lioenen Fransen is hij nog immer een idool, vandaar het succes van Extra treinen op Hemelvaartsdag De Ned. Spoorwegen zullen op Hemelvaartsdag, behalve de treinen van de normale dienst, een aantal voortreinen laten lopen om aan hef te verwachten drukke reizigersver- voer het hoofd te „kunnen bieden. Tevens zal, voor zover de materiaal positie dit toelaat, worden getracht de volgens de dienstregeling rijden de treinen naar behoefte te ver sterken; in de regel zal dit verster ken geschieden door het bijplaatsen van rijtuigen, doch indien noodza kelijk, zullen de N.S. er toe moeten overgaan gesloten goederenwagens te gebruiken. Bovendien zullen de Ned. Spoor wegen ten gerieve van bezoekers aan de landdag van de oud-militai ren te Rijsen, een aantal extra trei nen van en naar Rijsen laten in leggen. zijn nieuwe beweging, die een ein de wil maken aan de politieke on enigheid. Deze partij schijnt al meer daü een millioen leden te tellen en dagelijks stromen nieuwe duizen den toe. Dit feit heeft een zekere malaise bij de politieke partijen doen ontstaan. Zij zien zich in haar bestaan bedreigd en bovendien zijn zij al gauw geneigd De Gaulle er van te verdenken de dictatuur te willen vestigen. Zo bont heeft de generaal het zeker niet gemaakt, dat hij van verzetsman nummer één nu plotseling als politieke vijand nummer één moet beschouwd wor den. Hij wil slechts een einde ma ken aan de almacht van het parle ment, grondwetsverandering dus en herstel van de eenheid die in het verzet bestond. Zeer veel Fransen tonen zich heel wat minder ongerust dan de politici, maar voor de com munisten is hij en hier terecht! de boeman; zij hebben in het ge hele land „comité's van waakzaam heid" tegen De Gaulle opgericht. Geen der overige partijen heeft daarin echter zitting willen nemen. Verstandig besluit, want is er al reden om van. De Gaulle een regiem van „persoonlijke macht" te vre zen, zoals de communisten beweren, zoveel te meer dan toch van een Thorez als deze er de kans toe zou krijgen. Wie zond aangetekend stuk aan l'Ecluse? Op 22 Januari jl. is uit Apeldoorn een aangetekend stuk verzonden aan G. l'Ecluse, van Hogendorpstr. 77/2 Amsterdam-West, familielid van Willem l'Ecluse, die in Dec. 1946 door het Bijzonder Gerechtshof te Zutphen ter dood werd veroor deeld. Daar de inhoud van dit stuk van groot belang kan zijn voor laatstgenoemde de doodstraf, is nog niet voltrokken verzoekt het hoofd, van de P.R.A. te Apeldoorn de afzender van dit stuk dringend, zich aan hem bekend te maken. r~- Toen de vijf dramatische oorlogs dagen voor Nederland ten einde liepen, was het afgelopen met de vrijheid van land en volk. Wel had Seyss Inquart allerlei mooie lehzen en uitroepen in zijn bekende rede in de historische Ridderzaal, maar op de achtergrond trok toch al het gordijn op, dat alles zou afsluiten, wat eens Nederland was. Het legen mqpst de wapenen in leveren en werd naar huis gestuurd, óveral kwamen Duitse ambtenaren, om zich te belasten met de wetge vende taak in het bezette gebied en wij konden niets anders, dan afwachten en luisteren naar dat, wat men ons van de overkant te zeggen had. Maar ergens in het overrompelde landje begon zich ondanks alles een enkeling te bezinnen op dat wat nu moest gaan gebeuren. Er Araren er al direct na de oorlog, die in de toekomst niets anders zagen dan vervolging, eerroof en grootscheepse diefstal. Die enkelingen begonnen met het verzet: individueel en ge brekkig, zonder veel hulpmiddelen, alleen maar gedreven door haat, vaderlandsliefde of soldatentrouw. In het najaar van 1940 vielen de eerste slachtoffers, bijna niemand wist het, omdat dit alles nog niet werd bekend gemaakt. Een jong officier werd gefusilleerd, omdat hij met een zender berichten over bracht naar Engeland, een student viel, een paar arbeiders werden gegrepen, omdat zij doorgingen met de oorlog in het klein. De eersten van velen, die nog zouden volgen in de lange vijf jaren. Totdat, zich langzamerhand groepen gingen vormen, uit nood zaak, want organisatie was de enigste methode, waardoor de Duit ser op strakke manier kon worden aangepakt bij en voor alles wat hij met het volk van plan was: de vreselijke Jodenvervolgingen, het oproepen van officieren en solda ten, het deporteren van mensen naar het Derde Rijk, persoonsbe wijzen, distributiebescheiden enz. enz. Zo ontstonden de groepen en de organisaties. De Raad van Verzet, de Ordediensten, de Landelijke Organisatie tot hulp aan onderdui kers, de Knokploegen, de Centrale Inlichtingendienst, het illegale Cen traal Distributiekantoor, de Per soonsbewijscentrale en al de andere groepen van Trouw, het Parool, de Waarheid, Vrij Nederland, de Pa triot. En door de praktijk, die hard en wreed was, wérden de organisaties groot, vertakt en hecht tot zelfs in de gevangenissen en concentratie kampen. Tijdens de bezetting werden al plannen gemaakt,'om de ervaringen, belevenissen en voorvallen van het verzet in Nederland vast te leggen. Er zou een Gedenkboek komen 'over de L.O. eri de L.K.P. en de daar mee' verbonden organisaties. Als voorloper hiervan verscheen onlangs bij de uitgeverij N.V. Gebr. Zomer Keuning te Wageningen: „Den vijand wederstaan". In een twintigtal schetsen zijn hier door een aantal bekende s.chrijvers, o.a. K. Norel, J. H. de Groot, Frits de Zwerver eri Anne de Vries, de er varingen neergelegd, die men (dat zijn de vele werkers voor het vaderland, grote en kleine, maar allen bezield met de hartstochte lijke liefde voor hun God, Koningin en land) heeft opgedaan tijdens het cntstellend-harde leven van 1940 1945. We maken weer kennis met de vele vervalsingen, die nodig Een kijkje op een der stands van de grote Hamat Missietentoon stelling, welke in het Kurhaus te Scheveningen gehouden wordt. waren, om duizenden vrouwen, mannen en kinderen verborgen te houden voor de vijand. We leven weer mee met de angstige avon turen, die de vervoerders van per soonsbewijzen en distributiebeschei den meemaakten, wanneer ze op pad gingen of wanneer ze werden achtervolgd. En we lezen weer het grootse werk van de mannen, die hun vrienden uit de Weteringschans wilden halen, maar daarbij door het verraad van een enkeling bijna al len werden gedood of gewond. Ook de wapendroppings krijgen hun beurt, de spanning die er des nachts heerste, wanneer de korte zin over Radio Oranje, of de Bel gische zender was gekomen en wanneer de parachutes met hun wapenlast, of dikwijls ook hun mensen naar beneden zakten. Dat alles in korte heldere hoofd stukken, geschreven met bezieling en liefde, de zaak waar het om gaat waardig. Want ook leest men weer de namen van al de groten uit het volk, die hun leven moesten laten bij dit werk. Tante Riek (mevr. Kuipers) uit Winterswijk, de moe der van de L.O., Henk Dienske, de geniale leider en Ambrosius, de sterke figuur uit Limburg/Brabant. Voor hen, die in nauw contact met al deze groepen hebben geleefd, zal dit alles een blijde, maar nog meer weemoedige herinnering zijn aan dat grootse werk, dat werd gedaan onder leiding 'van veel krachtfigu ren, die ook nu ons land zo hard nodig zou hebben. Maar mensen kunnen gde toekomst niet vooruitzien en ons oordeel is anders dan dat van de Schepper, maar toch voelt men bij het lezen van al deze namen soms een men selijke droefheid om het verlies. Maar het boek is ook bedoeld voor hen, die alleen maar van horen zeggen wisten wat er gebeurde in het overrompelde land, voor hen, ER was eens een burgemees- ter, die een mooie tuin had. Er liep een lang, recht pad door en aan het eind van dat pad stonden drie grote beuken. Tegen de middelste Hing een houten nisje met een Maria- beeldje en elk jaar, als de maand Mei kwam, moest de tuinman verse bloemen voor de Maagd neerzetten. Dat deed hij natuurlijk graag, maar toch zag -hij steeds een beetje tegen die tijd op. Waarom? Och, als de burgemeester alleen had ge zegd, dat het v^rse bloemen moesten zijn, was het heel ge woon geweest, maar het moes ten elke keer weer andere bloe men zijn. Dat was niet zo ge makkelijk en eens, in een koude Meimaand, gebeurde het, dgt de oude Martinus heus geen ande re bloemen kon vinden. Hij had seringen voor het beeldje neer gezet en daarna tulpen en nar cissen, maar op een goede dag was de laatste tulp uitgebloeid en toen was het afgelopen. Het zou nog wel even duren, voor de rozen en anjelieren uitkwa men, en Martinus liep wanhopig langs net tuinpad. „Tul pen, narcissen, se ringen" bromde hij maar steeds. „Tul pen, narcissen, se ringen. Potverdorie is er dan niets an ders?" Ja zeker, er was wel iets anders maar Martinus zag het niet. Vlak bij sen rose tulp ston den vijf viooltjes, die zo klein waren, dat zij helemaal door de tulpenbla deren werden ver borgen. Zij zouden dolgraag wat gro ter zijn en afge plukt worden. Dan zouden zij voor het beeldje komen te staan, net als de zusjes van de tulp naast hen, maar dat zou immers nooit gebeuren? „Wij zijn te klein", zeiden zij steeds. „Wij zijn veel te klein, niemand zal ons zien". „Dat hoeft niet", troostte de tulp. „Ik weet wel raad. Ik zal de grootste van jullie drie drup pels water geven, en let dan maar eens 'op, hoe hij groeit." En de rose tulp boog zich voor over en liet drie druppels op het grootste viooltje vallen. artinus had er niets van de viooltjes,met elkaar spraken. Daarom ging hij de volgende morgen naar zijn meester om te vragen, of hij voor een keer nog wat seringen of narcissen naar Maria mocht brengen. De burgemeester lag al we ken ziek op bed em keek ver baasd, toen Martinus op zijn kousenvoeten naar binnen kwam. Hij vroeg hem vriende lijk wat er was, maar toen hij hoorde, waar het over ging, be gon zijn gezicht te betrekken. En toen Martinus vertelde, dat de Heilige Maagd sinds een dag geen bloemen had gehad, toen werd de burgemeester heel kwaad. „Maar heb ik dan geen ro zen in mijn tuin, en geen anje lieren?" riep hij boos uit. „Die staan nog niet in bloei, purgervader." „En de anemonen?" „Ook niet, maar misschien zou de Heilige Maagd De burgemeester wist al, wat hij bedoelde en schudde vlug van nee. „Geen sprake van, Martinus. Zij moet steeds andere bloemen krijgen, versta je? Ga naar bui ten en zoek mijn hele tuin door." Martinus slofte weer naar de tuin en ging het pad nog eens langs. „Tulpen, narcissen, seringen',' mompelde hij verdrietig. „Tul pen, narcissen, seringen, tulpen Plotseling bleef hij staan. Onder het blad van een rose tulp kwam een mooi viooltje uitkijken. Het was het viooltje, dat een paar druppels Van de tulp had gekregen en die nacht Elink was gegroeid. Het stootte stilletjes zijn makkertjes aan en wachtte vol spanning, wat Martinus zou doen. Martinus schoof de tulpenbla deren haastig opzij en gaf een schreeuw van blijdschap, toen hij de andere vier viooltjes vond. Maar hij plukte ze niet af om ze in een vaasje te zet ten, o nee! Dan zouden zij na zes dagen zeker verlept zijn en wat dan? Nee, Martinus nam de viooltjes voorzichtig met wat aarde uit de grond en plantte hen in een stenen potje. „Zo blijven ze veel langer in leven", lachtte hij in zichzelf. „En als ze uitgebloeid zijn, kan ik net de eerste rozen hebben". En zo ging het ook. De viooltjes kwa men dus voor de Heilige Maagd te staan en het leek wel, of Zij nog vriendelijker keek dan an ders. Ja, het was alsof Zij een beetje plezier had om die malle burgemeester, en om zijn slim me, oude tuinman en de aardige viooltjes in het potje .vóór Haar. die 's avonds in hun brievenbussen het laatste nieuws uit het vrije gebied vonden en voor hen, die alleen maar uit de kranten de namen lazen van de vele gefusil- leerden en ook voor hen, die hun leven instelden op de basis van de vijand. Zo vooral zullen er uit kun nen lezen, dat er in de meest-zwara) ogenblikken vrouwen en mannen (dikwijls nog bijna-kinderen) wa ren, die hun plichten beter kenden. Dit boek behoort door ieder te worden gelezen. 1) „Den vijand wederstaan". Uit geverij N.V. Gebr. Zomer Keu ning te Wageningen. Weekend in de Weder opbouw De Bedrijfsunie in het bouwbe drijf deelt mede, dat na bespreking met de dienst van de Wederopbouw is besloten, dat arbeiders werk zaam in de wederopbouw Woens dag vóór Hemelvaartsdag naar huis kunnen gaan en Maandag morgen moeten terugkeren. Hét verzuim op de Vrijdag tussen He melvaartsdag en Zaterdag moet worden ingehaald door de eerst volgende week per dag een uur langer "te werken. De pater die het kind de naam Geert Groote heeft gegeven, is J. A. S. van Schaik geweest van 't Aarts bisschoppelijk Seminairie te Kui lenburg en hij heeft de kleine een passende naam gegeven. Hij heeft de jonge vereniging genoemd naar onze grote stuwer Geert Groote, de man, die zoveel heeft gedaan voor de verbreiding van Gods Woord in ons landje. De Engelse koninklijke familie is Maandag van haar reis door Zuid-Afri- ka op Buckingham Pa lace te Londen terugge keerd. Staande op het balcon van het paleis beantwoorden de vorste lijke personen de toejui chingen der mensenme nigte, die zich ter begroe ting verzameld had. (Van een medewerker) ENKELE COLLEGA'S zijn voor twee weken op uitnodiging van de Poolse regering in dat tussen Oost en West heen en weer geslingerde land geweest en een daarvan hebben wij dezer dagen ontmoet, vers van de reis terug in Nederland, met een gezicht van „nee, zo iets tart alle beschrijvingen". En dat doet het ook, als wij hier en daar eens naar informeren. Overigens zat in het hele verhaal een heel belangrijk ding voor ons land. „Ik heb me voorgenomen, om de eerste Nederlander, die ik tegen-, kom en die begint te kankeren, op te hangen," was het eerste wat wij te horen kregen, toen wij vroegen naar de toestand daarginds. En de details hebben ons deze tempera mentvolle uitlating zeer verklaar baar gemaakt. Landgenoot wees dankbaar voor wat wij hier bezit ten. Men luistere slechts. In Polen bestaat -op het ogenblik een verdeling van voorradige le vensmiddelen en kleding, die zich met de weidse naam distributie tooit, maar die hier op neerkomt, dat het pakket dat men krijgt toe gezonden de hongerdood garan deert. De rest is vrij. Bij ons zou dat zwart worden genoemd, maar in Polen is men over die zwartig heid al lang heen. Die idee zwart wekt maarsuggestie, alsof er iets onregelmatigs aan de hand zou zijn. Er is een „vrije" markt, geen zwarte. Dat wil zeggen, dat de prijc zen een duizelingwekkende hoogte hebben gekregen en dat men zijn salaris moet zien te vertwintigvou- digen om die beslist noodzakelijke artikelen te bemachtigen. Stel u voor een salaris van 5000 zloty per maand, welke muntsoort een waar de van 2V2 cent heeft Daarvoor werken in Polen arbeiders die een vak kennen en er <jen lange dag voor bezig zijn. Een heel erg hoog gesalarieerd beroep is de journa listiek en Poolse collega's kunnen zich verheugen in een salaris van 30,000 zloty, maar ik garandeer u dat u er honger voor lijdt. Mijn zegsman kocht ergens een s zakje vrij slechte appefeh' en betaalde daarvoor het liefeijke bedrag van 400 zloty. Een tientje d-us. Het moest een kilo zijn, maar zo op de hand' geivogen leek het meer op een pond.Zijn hotelkamer kost te 800 zloty en een pakje sigaretten bleef gedurende de gehele reis een onbetaalbare droom. Ik heb hem ernstig gevraagd, of hij mij wilde verklaren, hoe het komt, dat er dan nog Polen be staan en hij heeft mij geantwoord, dat er juist een voortreffelijk sterk Pools ras aan het opkomen is. Po len zijn altijd de verschoppelingen geweest van de mogendheden, die ze voor hun voeten vonden, maar in de laatste jaren .is het wel een beetje erg geworden, 't Hele land is na de-oorlog opgerold. Rusland beeft de Oosterse helft eenvoudig ingepikt en de Polen er uit gejaagd. De Polen Zijn nog steeds bezig de Duitsers naar hun Heimat te stu ren. De Russen doen dat wat snel ler en wat makkelijker. Een Oost- pool die naar het Westen moet mag meenemen wat hij dragen kan en hij krijgt een voorraadje levens middelen voor drie dagen. Daar mee moet hij dan b.v. van Lem- berg naar Warschau. In normale tijden duurt die reis drie dagen. De Russen nemen aan dat de tij den normaal zijn, maar zij zijn zo abnormaal, dat het thans gewoon lijk zeven dagen duurt voor men in het voor 80 pet. in puin geslagen Warschau is aangekomen. Maar de Polen hebben onder d!e oorlog hun leerschool in het verduren van leed en ellende gehad. Geen Poolse vrouw of zij heeft in een concen tratiekamp gezeten. Maar ook geen Poolse of zij is er weer uit ge komen. „Ja we hebben het zwaar ge had, maar ik had altijd mede lijden met die Hollanders, die stierven maar en wij Polen, wij zagen dat en dachten: die men- sen zijn niet geschapen voor deze tijd. Zij kennen geen concentratiekamp en zij gaan er aan ten gronde. Voor ons was het wel om uit te houden", was het antwoord op een vraag van mijn confrater aan een vrouw van dat volk, dat de eeuwen door zo gehard is, dat het is uitgedund tot de oerharde en sterke kern, die men eenvou dig niet dood krijgt. In Polen liggen de mensen vaak zo maar op straat te Slapen tus sen het puin. Men mist er het al- lerprimitiefste comfort. Er is vaak geen water, er zijn geen WC's, om het allereerste op te sommen waar wij Hollanders ons dagelijks, heel gewoon van bedienen. En mijn collega heeft mij in gemoede .toevertrouwd, dat hij zich nergens meer aan ergert, dan aan een Hol lander, die niet tevreden is. Niet tevreden, omdat hij een Franse fiets moet kopen, die hij niet solide genoeg acht, in een land, waar na twee jaar bevrijding al weer alles te krijgen is wat een mens nodig heeft en wat hij voor zijn genot kan missen. Niet tevreden, omdat hij sigaretten rookt, die niet met zijn smaak conveniëren, omdat hij zich moet behelpen met een pak van overgesponnen stof, die wat vlugger slijt dan de vooroorlogse. Er is misschien maar een remedie tegen dit waanzinnig verschijnsel van ontvredenheid." Maak een reis naar Oost-Europa en zeg dan nog eens, als ge terugkomt, dat het u hier niet bevalt. Levert uw oude tuben in Per jaar verbruikt Nederland tenminste 100.000 kg lood voor de vervaardiging van tuben. Nog af gezien van een ernstig tekort aan lood over de gehele wereld is met de invoer van een gelijke hoeveel heid nieuwe grondstoffen ruim honderdduizend, gulden aan de viezen gemoeid. Het is dan ook, naar men ons van officiële zijde mededeelt, dringend noodzakelijk dat het publiek bij aankoop van een volle tube, een ledige tube in levert. Deze eis moet onverminderd van kracht blijven. Het publiek en de handel wordt met de meeste klem verzocht hun medewerking te verlenen opdat de voorziening van de Nederlandse industrie met tuben gewaarborgd blijft. Positie Nederlandsche Passagiersschepen Dinsdag 13 Mei: „Aalsdijk", Rot terdamNew York, pass. 12 Mei Land's End; „Aldabi", Buenos Ai resRotterdam, 12 Mei van Las Palmas; „Algorab", Rotterdam- Santos, 12 Mei van St. Vincent k. v.; „Boissevain", Amsterdam Batavia,' 12 Mei óp 9'53" Nrd en 66'02" Oost; .flndrapoera", Rotter damBatavia, pass. 12 Mei 18 uur Suez; „Johan van Oldenbarnevelt", AmsterdamBatavia, pass. 12 Mei Gibraltar; „Kota Agoeng", Adën Singapore, 12 Mei op 10'22" Nrd en 60'29" Oost; „Kota Gede", 12 Mei van Macassar naar Batavia; „Poeloe Laut", 12 Mei van IJmui- den naar Batavia; „Veendam", Rot terdamNew York, pass. 12 Mei nantucketlichtsohip. Alhena, Rot terdamBuenos Aires 12-5 van St. Vincent k. v. v. MOOK EN LIEFTINCK NAAR AMERIKA? Welingelichte kringen te Batavia achten het niet onmogelijk, dat dr. van Mook op of kort na 20 Mei zich naar Amerika zal begeven voor het voeren van besprekingen over de financiële problemen van Ne- derlandsch-Indië. Het is in dit ge val niet onwaarschijnlijk, dat dr. van Mook in New York minister Lieftinck zal ontmoeten, die dan rechtstreeks van Nederland naar New York gaat. De eigenlijke oprichter De eigenlijke oprichter hier te lande is natuurlijk mgr. dr. Alfons Ariëns z.g. Als er een enquete werd ingesteld, wie dr. Ariëns was, zou den e,r vijf en negentig van de honderd antwoorden luiden: De gro te drankbestrijder. En daar ligt bij hem ook wel het zwaartepunt. Maar zou er één goed werk zijn tot stand gekomen in ons landje in zijn tijd waarvoor hij niet warm liep en waarvan hij practisch de bezieler was? Zie hem op zijn oude dag, toen hij „rustend" was, eens van pastorie tot pastorie trekken als missie-pro pagandist. Wat heeft Ariëns niet .gedaan voor de R.K. Universiteit? Wie hem gekend hebben, weten, dat geen enkel goed werk hem vreemd was en wie hem niet gekend heb ben,leze er de twee delen van prof. dr. G. Brom maar eens op na. Al kleven aan dit mensenwerk ook feilen en al heeft de critiek nog niet het laatste woord over dit boek ge sproken, de lezer krijgt toch een diepe eerbied voor de arbeid van de edele onvermoeide strijder Ariëns. De C.T.S. 't Is Ariëns dan, die in September 1919 naar Engeland teisde om de High Church 'met haar romanize- rende ritus aan het werk te zien. Hij kwam toen in contact met de Catholic Truth Society. De C.T.S.' was door een bekeerling James Britten in het leven geroepen. Britten dankte zijn bekering aan het lezen van klienere geschriften van de z.g.n. Ritualisten; Anglicanen, die verschillende katholieke plech tigheden in hun kerken invoerden. Van hem heeft Ariëns die methode van geloofsverbreiding afgekeken, zoals Britten dat van de Ritualisten geleerd had. Met de behoedzame toestemming van Utrechts Aartsbisschop mgr. v. d. Wetering („Wij hebben geen be zwaren") werd uitgevaren met Ariëns als kapitein en dr. J. van Ginneken S.J., prof. P. Groenen, dr. G. Brom en dr. W. van Koeverden als medebestuurslieden. In 1932 werd G.G.G. een onderdeel van de PCetrus) C(anisius) vereniging. Het is niet nodig te betogen het grote nut, dat G.G.G. voor de Kerk ge bracht heeft. Wij lezen van 3000.0800 brochuren en ruim 50000.000 blaad jes en tienduizenden, andere vormen van geloofsverbreiding Wij brengen een dankbaar eresaluut aan de Zusters van J. M. J.. die de leiding van het verzendhuis op zich namen. Opnieuw zee in Tot 1942 kon G.G.G. vrijwel on gehinderd arbeiden. Toen legden de „cultuurdragers" uit het Oosten alles lam. Onder het tegenwoordige bestuur met prof. dr. B. Alfrink aan het roer is het schip met de G.G.G.- wimpel aan de mast weer uitgeva ren en er staan naast de sinds de Bevrijding verschenen uitgaven weer pakkende nieuwe werken op stapel, tot over het reclasseren van politieke delinquenten toe. Katho liek Nederland verheugt zich, dat ook G.G.G. weer is herrezen en blijft gaarne het prachtige werk steunen. De fakkel door Ariëns ont stoken en door jongeren doorgege ven, moet in de volgende vijf en twintig jaren haar licht blijven schenken aan zoekenden en dwa lenden. v. W. Meelvoorraden bij bakkers gering Er wordt van békkerszijde een ernstig beroep gedaan op het pu bliek. De meelvoorraden bij de bak kers zijn gering. Om te voorkomen, dat deze nog meer verminderen, zonder dat deze aangevuld kunnen worden, dient het publiek gelijk tijdig met de ontvangst van het brood de bonnen over te geven. Zonder deze medewerking zou de regering ertoe kunnen overgaan, het broodrantsoen te verminderen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3